EVACUATIE nu spoedig voltooid f m. RAMPGEBIED GEEN KIJKGEBIED ZWARE STRAFFEN voor PLUNDERAARS Nederland gaat voor Dag van gebed en boete (X^piu^— Kabinetscommissie in Ver. Staten organiseert hulp fVÓRST Het ergste voorbij Hoe grootvader zijn j kleinkind redde Massagraf in dijk te OudeTonge Beroep op heel de bevolking Buitenlandse hulp voor de getroffen gebieden Vermiste soldaat gevonden Onze Marine Herhalingsoefe ningen afgelast 93e JAARGANG No. 20642 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: Dr. H. M. Houben, Mr. J. P. Hustinx. Mr. J. H. Jacobs. Jan Mertens, A. J. A. van Putte, Pastoor M. Vos. Ir. J. W. Wellen. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. 5.45 per kwar taal, p. post 6.15, p. week (uitsl. bij met postbestelL) 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Prijzen buitenL abonnementen op aanvraag. Postrek. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DACBLAQ VCOH NCORDBRABANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.30 per m/m. (Ing. Med. f 0,75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Noord- Brabant uitsluitend in de Brabantse edities f 0.24 per m/m. (Ing. Med. f 0 60 per m/m>. Idem in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ing. Med. f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Bij contract aanzienlijke reductie; volledig tarief en Algemene Voor waarden worden op aanvraag verstrekt. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bijkantoren: ROOSENDAAL, Molenstraat 45, Telefoon 691 BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraal 26, Telefoon 521 WAALWIJK, Grotestraat 189, Telefoon 2861 GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. - PRESIDENT EISENHOWER heeft een kabinetscommissie in gesteld. die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa, Engeland inbe grepen. Foster Dulles is voorzitter van de commissie. Foster Dulles heeft met Harold Stassen, alvorens gisteren morgen op Schiphol te landen, een vlucht gemaakt boven het rampgebied. Hij betuigde zijn deelneming en herhaalde de gelofte dat Amerika zou helpen om het lijden van het Nederlandse volk te verlichten. Volgens mededeling van Mr. Prinsen, secretaris-generaal van binnenlandse Zaken, verwacht men, dat de eerste faze der hulpverlening a.s. Dinsdag kan worden afgesloten. De eva cuatie zal zich dan wel hebben voltrokken. De tweede faze zal dan worden gevormd door de revacuatie, het herstel der dijken en de verdere wederopbouw. Het aantal evacué's, in Noordbrabant ondergebracht, wordt geschat op 25.000 in Zuid-Holland op 10.000. In de laatste provincie verwacht men er nog een kleine 10.000. Alleen uit Zierikzee zijn 1000 personen aangewezen om te evacueren. Ook uit andere gemeenten op Schouwen-Duiveland volgen er nog velen. Zij worden naar Zuid-Holland gebracht. Het Departement van Economische Zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijkheid te overwegen van het fabri ceren van eenheids-uitzetten ten behoeve van1 gedupeerde gezinnen. Een dergelijke uitzet zou dan moeten bevatten huisraad, keukenuitzet, lin nengoed, glaswerk en servies. ETNDT5 VAN LOON- EN PRIJSCONTROLE PRESIDENT EISENHOWER heeft de Regerings-eontrole op de lonen opgeheven. Ook de prijscontrole op een reeks verbruiksgoederen, waar onder alle vleesproducten, is opgehe- EMIGRANTEN uit de noodgebieden kunnen van de Canadese regering 'n crediet op lange termijn krijgen voor de overtocht naar Canada. TE 's-HERTOGENBOSCH wordt van daag een vergadering gehouden om na ie gaan wat in de gegeven om standigheden gedaan moet worden ihet het oog op de gemeenteraads verkiezingen. DE FINSE Regering za! onder meer twaalf grote ingerichte barakken voor 600 personen elk naar ons land ver zenden. HET KIESONTWERP van de Duitse Regering is door de Senaat verwor pen. DUITSE PILOTEN zullen waarschijn lijk in het kader van de Europese verdedigingsgemeenschap een oplei ding in Engeland ondergaan. TTITZENDING van kinderen naar het buitenland wordt, hoezeer de bui tenlandse hulp ook op prijs wordt ge steld, in deze uren van droefheid om psychologische redenen bezwaarlijk geacht. In de komende weken zal men zich hier nader over beraden. DE AMERIKAANSE militaire hulp in liet rampgebied bestaat thans uit: 68 ducks. 16 hefschroefvliegtuigen, 2500 militairen, 31 groepen voor drinkwa terzuivering en eenheden van de ge nie. Nog 3 compagnieën ducks worden gereed gehouden. De P.T.T. heeft 22.000 lege post zakken ter beschikking gesteld voor het dichten van dijken. Men heeft deze zakken naar Bergen op Zoom overgebracht. PALEIS NOORDEINDE ls nu geheel door de Koningin afgestaan aan het Rode Kruis. Het gebouw doet thans dienst ais «derendepót. NA DE overstromingen in Engeland waren Donderdagochtend 267 lijken geborgen. HULDE aan 52 caféhouders uit de Jordaan, die sloten hun café's op Zondag a.s., de nationale rouwdag, niet te openen. DR. ADENAUER, bondskanselier van West-Duitsland, is voor een bezoek aan Amerika uitgenodigd. IN STOCKHOLM woedt de ergste sneeuwstorm sedert 30 jaar. Het ge hele verkeer is in de war gestuurd. 67 MENSEN moeten het leven verlo ren hebben, toe een Japans passa giersschip nabij Okinawa omsloeg. Alleen de kapitein en. een meisje kon den zwemmend het land bereiken. MEER DAN 14 procent van de Fran se communisten heeft in de afgelopen drie jaar voor de partij bedankt. Het is allemaal de schuld van het „ont bindende werk" van Marty en Tillon. HET TOTALE bedrag, dat op de An tillen voor ons land bijeengebracht werd, is tot meer dan 1.250.000 gulden gestegen. Weersverwachting, geldig tot J hedenavond: i Wisselende bewolking met cn- J kele sneeuwbnien. Zwakke tot J matige Noordoostelijke wind. Ma- t tigc tot lichte vorst. Vandaag: Zon onder 17.39 uur. Maan op 2.29 uur. Morgen: Zon t op 8.09 uur. Zon onder 17.40 uur. Maan op 3.46 uur. Maan onder 10.58 uur. Maandag: Zon op 8.07 t uur. Maan onder 11.44 uur. Goeree-Overflakkee QE HULPVERLENING aan de slachtoffers van de watersnood op Goeree-Overflakkee heeft thans na genoeg zijn beslag gekregen. Gisteren Is een gedeelte van het hulpverle- ningsmaterieel naar elders gediri geerd. Inmiddels werken duizenden eiland bewoners en vrijwilligers dag en nacht aan het herstel van de dijken. Op het eiland verblijven thans nog ongeveer tienduizend mensen. Onge veer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd Oude- en Nieuwe-Tonge zijn prac- tisch geheel geëvacueerd. Cen der meest ontroerende ver- J halen vertelde de leidster van t het tijdelijke kinderverzorgings- J t centrum te Breda. Een oud groot- vadertje uit Zeeland had slechts een kleinkind en de Zondagse t pudding kunnen redden. Enige J dagen lang heeft hij op een dale de zuigeling gevoed en in leven gehouden met door hem voorge- t kauwde pi dding, tot redding op- t i daagde en men hen naar Breda t bracht. De baby is kerngezond en J grootpapa is dolgelukkig. Hij t heeft nog steeds iets om voor te t leven. Tweehonderd slacht offers begraven Gisterenmiddag had in Oude Tonge de teraardebe stelling plaats van de 200 slacht offers, wier stoffelijke over schotten in een schuur waren geborgen. In een stuk van de dijk nabij het havenhoofd was een massagraf gegraven, waarin deze tweehonderd hun laatste rustplaats kregen. Pastoor J. H. D. Hofsteden van Oude Tonge en een vlootpredikant spraken een sober, maar ontroerend woord bij deze diep treffende plechtigheid. De Tweede Kamerleden Fens er. Dokter Mol, die een bezoek aan het eiland brachten, waren eveneens bij dc plechtigheid aanwezig. Omtrent Burgemeester van Dijk, die zich zo onvermoeid van zijn meer dan inspannende taak kwijt, werd gisteren gezegd, dat hij op een gege ven ogenblik in onmacht zou zijn ge vallen. De Burgemeester liet ons ver zoeken mede te delen, dat hij geluk kig fit is gebleven en zijn werk steeds is kunnen blijven vervullen. "T^E REGERING doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar in lichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voornemen, hoe begrijpelijk op zich zelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden deze per sonen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoek de Regering ook de streken in de nabij heid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voort gang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorko men. De Regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit op- j zicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele na-1 dere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege j kunnen blijven. .wasBisiwsa» In Zeeland reeds verschillende arrestaties TN ZEELAND en ook in de overige delen van het ondergelopen gebied zijn reeds verschillende arrestaties ge vallen van mensen, die zich ten koste v»n de gedupeerden trachtten te ver rijken. Zo werd gisteren snel recht gespro ken over P. de W. uit Ossenissc, die bij hulpverlening aan de dijk zich aangespoeld hout en petroleum had toegeëigend. De Middelburgse poli tierechter veroordeelde hem tot vijf maanden onvoorwaardelijk. Een Rotterdammer had zich te Yei. seke schuldig gemaakt aan roof. Deze gestolene werd teruggevonden. Deze man werd naar Middelburg overge bracht, evenals vijf andere rovers, die nog in Zeeland werden gearresteerd. ALS RODE KRUISMENSEN TE Middelharnis werden enkele ro vers gearresteerd, die zich, ge makshalve, hadden voorzien van Ro de Kruis-armhanden. Burgemeester Rijnders van Middelharnis heeft nu aangekondigd, dat hij geer. vreemde lingen meer op Goeree-Overflakkee zal toelaten. Wie zich aan diefstal uit woningen van slachtoffers zal schul dig maken, wordt daar ter plaatse be recht. In Rotterdam had zich ook een plunderaar als redder voorgedaan, 't Was de 27-jarige matroos G. v. d. P. Hij werd veroordeeld tot zes maan den onvoorwaardelijk. Een 25-jarige fabrieksarbeider uit Vlaardingen had zich een paar rub berlaarzen toegeëigend, die voor de hulpverlening waren bestemd. Hij hoorde zich tot vijf maanden veroor delen, evenals de Rotterdammer met onmiddellijke gevangenneming. TEN EIGEN BATE jij Oude Tonge worden de mensen per bootje J weggehaald. (Luchtopname AJJ.P.-foto). J f)E Rijkspolitie te Reusel (N.B.) hield een echtpaar aan, dat voor gaf geld in te zamelen voor de nood- gebieden. Het geld werd evenwel ten eigen bate aangewend. Zij zullen voor de Officier van Justitie te Den Bosch geleid worden. Bij redding omgekomen LIET stoffelijk overschot van de s< 1 1 dert 1 Februari bij reddingswerk vermiste dpi. soldaat A. Zwarts, f- komstig uit Delft, van het Reg. Zware Lua Waalhaven, is Donderdag in de omgeving van Klundert aangespoeld. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Gemeentelijk Gast huis te Zevenbergen. Om trots op te zijn /"NOK de Koninklijke Marine kan te- recht trots zijn op de prestaties van haar leden. Marine vaar tuigen zorgden voor assistentie bij verplaat sing van personeel der K.L.. bij de evacuatie van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, bij materl- aalvervoer naar geteisterde gebieden en bij de afvoer van cadavers. Een mijnenveger was verbindings schip ten behoeve van telegraafver binding. Een detachement verrichtte herstelwerkzaamheden op Walcheren. Twintig marinemannen zorgden er voor. dat alle 700 stuks vee uit Ab- benbroek en omgeving op het droge werden gebracht Van het corps mariniers hielpen 735 leden aan dijkherstellingen bij Texel, Den Helder en het Voornse kanaal. Britse Regering: TT OEWEL Engeland zelf zwaar getroffen is door de waters nood, is het medeleven met Ne derland enorm. De Britse Rege ring heeft aan landen, die En geland hulp willen bieden, doen weten, dat Nederland thans voor gaat. De Nederlandse ambassa de in Engeland wordt over stelpt met aanbiedingen in geld en natura. Amerikaanse, Engelse, Franse en Bel gische militairen werken mede aan de hulpverlening in de door watersnood geteisterde gebieden. Hier zien we twee Franse genie-soldaten tezamen met Nederlanders in een rubberbootje op de overstroomde weg van Halste ren naar het stadje Tliolen. In de hui zen. welke langs deze weg stonden, kwamen 63 mensen tengevolge van dc vloedgolf om het leven. Voor K. L. in eerste helft van Maart TN VERBAND met de noodtoestand bepaalt de Minister van Oorlog het volgende: De herhalingsoefeningen worden afgelast voor die onder delen van de Koninklijke Landmacht, die in de eerste helft van Maart on der de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichti ge korporaals van de Kon. Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige kor poraals en dienstplichtige soldaten van de Kon. Landmacht die een op roeping hebben ontvangen om op 16 Maart voor herhalingsoefeningen on der de wapenen te komen, behoeven aar. deze oproeping geen gevolg te ONZE INZAMELING TOT BIJNA 23000 GULDEN GEKLOMMEN pTEN WEEK vol rampspoed ligt achter ons. Zoals eens de kwa de boodschappers aan Job de mare brachten, dat hij zijn huis, zijn vee, zijn huisgenoten had verloren, zo zijn de dagen dezer week een voor een op ons toegekomen en dag na dag stapelden zich de berichten op van rampen en ellende. In die ene ontzettende Zondagnacht is het on heil begonnen, dat maar geen einde wilde nemen. Nu kunt ge diepe klachten beluisteren bij duizenden berooiden, die hun vruchtbare lan douwen door het zilte zeewater za gen overspoeld, die hun huizen za gen stukgebeukt door een waan zinnige watervloed; nu kunt ge tranen zien bij duizenden bedroef den, die hun dierbaren zagen ver zinken in de donkere golven en die hun kinderen ontzield in de armen klemden. Over de eindeloze water vlakten heeft de storm het geschrei der moeders meegevoerd, zoals eens in Rama de klachten der moe ders van Bethlehem hebben ge klonken, omdat haar kinderen niet meer waren. Een stroom van ontheemden is traagzaam weggetrokken van dc eigen gvond en uitgestrooid ov«-r het land, waar zij aan vreemde haard een tijdelijk verblijf gevon den hebben. Het is zo menselijk, dat in deze verschrikkelijke dagen soms de vraag opkwam naar het waarom van deze dingen, waarom de zee in opgezweepte waanzin moest terug nemen, wat wij in eeuwen volhar dende strijd haar hadden ontwors teld, waarom dit leed ons volk tref fen moest. Slechts hij zal hierop een antwoord vinden, die verankerd ligt in God en wiens geloof door geen stormen wordt losgeslagen. We hebben laatst eens de opmer king gelezen, dat ons volk de taal der kerktorens, die boven steden cn dorpen omhoog wijzen naar de he mel, niet meer verstaat en dat het daarom door andere middelen op de dienst van God attent zou moe ten worden gemaakt. Dit was de grote nood van ons volk, niet dat het om stoffelijke welvaart moest vechten, maar dat het in brede la gen het contact met God verloren had en een zorgwekkende onkerke lijkheid aan de dag legde. Als de kinderen dezer eeuw meenden ve len, God niet meer nodig te heb ben; waarvoor die ouderwetse gods dienst? Waren de prestaties, waar toe we in staat waren, niet groots en geweldig en wie kon de ontwik keling der techniek tegenhouden? En ziet, in de nacht steekt de storm op en we voelen de mense lijke nietigheid, wanneer de eeu wenoude dijken, waarachter men zich veilig waande, wankelen en alles ineenstort, waaraan het leven hing. MU KOMEN op deze Zondag onze Bisschoppen ons vragen, de blik omhoog te richten naar God en in diepe deemoed ons hoofd te buigen voor Zijn H. Wil en ondoorgronde lijke Voorzienigheid. We voelen het allen aan in deze dagen, dat ons ernst past; we zouden iedere uitge latenheid of feestvertoon als een schending vinden van de stemming van rouw en inkeer, die over ons kwam. Dit zijn dagen van bezin ning, waarin we in ons geloof de kracht zullen vinden te berusten m de zware ure, en waarin we ons diep bewust mogen worden, dat wij God verwaarloosd hebben. Daarom •vragen de Bisschoppen, dat we de ze Zondag zullen maken tot een dag van gebed en ons bezinnen op ons eigen leven en door daden van naastenliefde zullen goedmaken en herstellen waarin we tekort scho ten. „Als we van God wegvluchten, hebben we Hem tot rechter", zegt St. Augustinus, „maar als we tot Hem terugkeren, is Hij onze Vader". In het geloof aan Gods vaderlijke goedheid mogen velen, die nu in nood en ellende zijn, de kracht vin den tot onderwerping, de kracht ook om eendrachtig en moedig el kander te helpen en te troosten. Nu is het ook de dag, om nog eens te overdenken, of ge al ge noeg gegeven hebt. Hoe lang de lijst in onze krant ook wordt, wij hebben er plaats voor! Ons gironummer vergeten? Hier is het nogmaals: 278841. Totaal ttn. vorige opgave 1! Big. frs. Ontvangen 6 Febr. 1953: R.K. Bond van Ouden van Dagen Oosterhout A. J. Dirksen Kaatsheuvel Wijnekus Breda f C. M. Asselbergs Breda f A. van Ei.il Breda Camavalsverg. „Het Duiten huis" Breda H. J. Wolf Breda f N. N. Ginneken f M. F. Bijnen Breda Abdij .Maria Toevlucht" Trappisten Zundert f N. N Breda Bred. Vogelverg. Blljartverg, B.I.S. f Rikclub R.K. vrouwengilde Brouwers Bouwbedr. Breda Bred Motor en Autoclub B.M.C. Breda f Person. Coöp. Zuivelfabr. en Melkinr „St. Laurentius" Ulvenhout Nicky Brokse (uit zijn spaarpot) J R. Breda Kaartclub (vier dames) Breda 13.50 10— 100,— 100,— 25— 50,— 50— 250— 100— 70,— 50— 45— 250— 350— 2,15 2.50 2,50 De Moor Autobandenbedrijf Breda f Opbrengst bruiloftcollecte Breda Kaartclub „Burgerkring Gin neken Tiny en Dymphy Hendriks f Kaartclub „De Vuile Piek" Breda Nelly. Leny. Bep' Al Breda J A Joosen Breda j Uit de kaartpot H.B.B.H, Uit de kaartpot B.H.V.v.G. t N.N. 'f Mej. v. O. Waalwijk f S. Waalwijk H. Waalwijk t Person. Brandst. hand. F. v. Gastei Kaartclub de Baay's f Batig saldo Eindstraat verg. Breda Kegelclub „Jas-uit" f R.K. Huishoudsch. „Maria Assumpta" leraressen en leerlingen f N N. Hasselt, België Belg frs. v. d. Vl. v. Pr. Meerseldreef België Belg. frs. Bred. Repr. Inr. Breda f 8 Havenarbeiders Breda Kaartpot 4 x C. Breda f F. Verheijen Breda f Glazenwasser C. H. Breda f Meyer en josephy Breda T. B. te P. R.K. Rijverg. „Rijdt met beleid" Teteringen Fam. v. B. en fam. v. D. (Kaartclub) Breda f Reisclub Onder Ons (ter navolging) f Belg. frs. Totaal incl. vorige lijsten ƒ2 en Belg frs. 20— 10,— 10— 1.— 1— 2,50 2,50 25— 167.85 50,— 2000.— 50,— 25— 250,—

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1