De Aprilstorm en het dode paard Regering - Churchill begint dreef te komen op Renaissance der Tories Gewetensonderzoek onthult Labour onprettige dingen C. GODERIE vindt filmen heus zo'n kostbaar plezier niet EEN MENS Z'N LUST SPORT Geroutineerde STENO-TYPISTE KANTOORRUIMTE Groen van Prinsterer en ds Koetsveld deden een beroep op het gezond verstand HET HERSTEL DER HIËRARCHIE (IX) r 7 BRABANTS NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 (Van onze correspondent) LONDEN, Februari 1953. Weer zijn er Britten, die voorspellen dat Winston Churchill binnen afzienbare tijd het politieke bijltje er bij neer zal leggen om te gaan genieten van een, welverdiende, rustige levensavond. Ze veronderstellen, dat de grote staatsman zijn carrière met het kroningsjaar 1953 zal willen afsluiten, zodat niet lang na de kroning van Hare Majesteit Koningin Elisabeth II het Verenigd Koninkrijk een nieuwe premier zal krijgen: natuur lijk de „eeuwige kroonprins" Anthony Eden. Zelfs wordt al de naam van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken gefluisterd: Sir Walter Monckten, de advocaat van ex-koning Edward VIII, die als minister van Arbeid op het ogenblik een uitstekende beurt maakt en zowel bij conservatieven als oppositie eerlijke bewonde ring afdwingt. Maar - als er in de geruchten ook al iets aan waarheid schuilt - Churchill zal zeker niet af treden, omdat zijn regering het niet meer kan bolwerken. Ver stomd zijn bij Labour de over moedige verzekeringen dat de conservatieve regering welke najaar 1951 het roer van Attlee en Morrison over mocht nemen, zo iets als een „een-dags-vlieg" zou zijn. Het moge waar zijn dal Churchill's eerste regeringsjaar na de verkiezingen niet uit muntte door daadkracht en re sultaten, hef kabinet wankelde niet. De laatste drie maanden voor het Kerstreces heeft het zelfs met een zekere voort varendheid geregeerd en duide lijk laten merken dat de conser vatieve politiek meer is dan een illusie en allerminst het einde van haar latijn nadert. Zou Winston Churchill nu af scheid nemen van h-et staats- toneel, dan werd het gewis geen afgaan met stille trom. In hoe verre de prime-minister zelf nog de gang van zaken beïnvloedt, valt voor buitenstaanders moei lijk te doorgronden, in elk geval heeft hij zich dan toch maar om ringd met een team dat na een, wat ruime, inloopperiode over werklust en intelligentie blijkt te beschikken. Dat steken ook de socialisten niet langer onder stoelen of banken. Was een half jaar gele den nog hun grote klacht dat de regering weinig of niets deed, nu heet het dat de minis ters door een enorm hoog tempo proberen de oppositie te over donderen. Churchill en de zijnen hebben er de laatste maanden behoor lijk van langs gegeven, door de batten te beknotten, commissies tot spoed te dwingen, wisten ze Labours vertragingstactiek in de kiem te smoren. Het had suc ces, want de behandeling van de wet waarbij een einde wordt ge maakt aan het nationaliseren van het transportwezen, is vrij wel voltooid, tal van kleinere. I maar niet onbelangrijke ontwer- pen kwamen over of vlak voor de eindstreep. Nu nog de ver maarde wet welke de onteige ning van de ijzer- en staalindu strie intrekt en Churchill heeft een hoogste belangrijk deel van het conservatieve verkiezings program gerealiseerd. Ook in de buitenland-sector hebben Winston, Anthony Eden en Selwyn Lloyd (de onder minister op het Foreign Office! in het laatste trimester van 1952 lang niet onaardig geboerd. We liswaar schijnt de Gemenebest conferentie qua resultaten on der de verwachtingen te zijn ge bleven, maar in het Midden- Oosten, West-Europa en ook in Azië stegen Engelands papieren aan waarde. En Eisenhowers adviseurs mochten de nieuwe Amerikaan se president tot alle voorzichtig heid manen, ze konden Chur chill, de lepe, niet verhinderen, uit te vorsen wat er in Washing ton's politiek zal gaan verande ren en mede te delen wat Enge land er van denkt. Gehuld maar te laat Terwijl een niet-ontevreden Churchill op Jamaica de koude winterse mist voor de Caraï- bische zon verwisselde en en kele weken uitrust van de tallo ze beslommeringen, heeft La bour de tijd voor een kort ge wetensonderzoek. De Britse socialisten kunnen hun vrije weken nu eens besteden met het oplossen van de rebus, in hoeverre zij zelf tot de voor spoed der Tories hebben bijge dragen. Dan zal natuurlijk de aandacht zonder mankeren weer gaan naar de tweestrijd, welke sedert het partijcongres in de vroege herfst Labour in onrust heeft gehouden. Terwijl de con servatieven zich met alle ener gie aan hun program bleven paardje van nationalisaties kun nen berijden, totdat Bevan in de partij het pleit gewonnen heeft. Maar na najaar 1952 durft niemand meer te garanderen dat dit, zo ooit, spoedig gebeu ren zal. Braak land Onder zulke omstandigheden is het. dat er voor de conserva tieven een rijkdom aan braak land gereed ligt. Zouden de jonge Tories erin slagen kunnen sociale inzichten concrete vorm te geven, zodat, naast de sane ring van de betalingsbalans, de belastingverlaging en een her stel van de machtspositie in de wereld, de arbeiders en kleine (Advertentie) houden, in het parlement een besliste tactiek volgden en in het land onophoudelijk bleven verkondigen, wat de regering zou kunnen bereiken mits men haar het vertrouwen en de tijd van leven gunde, matte Labour zich zelf af met een familie ruzie. De geschiedenis zal mis schien eenmaal kunnen Vast stellen wat de waarde geweest is van de tweestrijd tussen de Attlee's en de Gaitskills en de Morrisons met de Bevannieten. Voor de tijdgenoot is de oogst echter vreselijk pover, Bevan kreeg een plaats in het „scha duwkabinet" en mag op de eer ste bank van de oppositie zitten. Maar dat is dan ook vrijwel al les. Want voor de rest is er al leen maar geschonden vertrou wen over en weer. De rechter vleugel v/eet nu dat Aneurin Bevan. sterk door zijn greep op de plaatselijke partij-afdelin gen, alleen maar wacht op het uur der victorie en de linker vleugel hegrijot dat de vakbe weging voor Bevan het voor naamste struikelblok op weg naar die overwinning zal blij ven. Daarom heeft de kerstvrede, welke er ook in het socialisti sche kamp schijnt te zijn inge treden iets onwezenlijks. Uiter lijk is alles nu pais en vree, schijnen Attlee en de linker vleugel de strijdbijl te hebben begraven. Maar op 8 Januari bleek dat de eensgezindheid toch nog steeds niet veel meer dan een fagade is. Na een conferentie met het partijbestuur bedankte de leerling van de Britse vak beweging beleefd maar resoluut voor de eer om deel te nemen aan het opstellen van een nieuw socialistisch werkprogram. De vakbeweging wil zich beperken tot het geven van adviezen en liet als eerste advies de partij meteen weten dat ze niets voelt voor de door Bevan bepleite campagne, welke op verdere na tionalisaties mikt. Zelfs bij an ders nogal heetgebakerde vak bondsleiders ving Labour, wat dit betreft, ditmaal bot. Daarmee is dan tevens feite lijk een knak gegeven in de knuppel waarmee de oppositie straks Churchill zou willen slaan, wanneer diens ministers in het Lagerhuis het teruggeven j van de ijzer- en staalfabrieken j en die verbergen een wit aan particuliere eigenaars scherm, komen vragen. Misschien ze]t Deze kamer is een bioscoop- zal de arbeiderspartij hiér in zaa Engeland niet meer het stok-j Achter een vriendelijk land- I schap op de boekenkast zijn een j paar openingen uitgespaard in de muur. Daardoorheen is de middenstanders welvaart en maatschappelijke zekerheid kon geboden worden, wel, dan zal Labour misschien gedwongen worden om langer dan tot 1956 oppositie te blijven. Niet door de al bijna historische vete in eigen boezem, maar door een werkelijke renaissance van Churchills partij. Wat in 1945 een fictie scheen en in 1951 nog een dubieus avontuur, zou dan toch moge lijk gebleken zijn. Rechtzaak tot 19 Mrt uitgesteld De rechtzaak in verhand met de aanrijding op de Bredaseweg onder Roosendaal op 30 Mei vo rig jaar, welke Donderdag voor de Bredase rechtbank behan deld werd, maar niet beëindigd kon worden, is uitgesteld tot 19 Maart. Een dezer dagen zullen de Berlijnse posterijen, zes nieuwe post zegels uitgeven in de reeks „Mannen uit de Berlijnse geschiedenis" Wèl een plezier: spel met beweging en kleur „De beweging, dat is het, wat me bijzonder boeit", zegt de heer C. Goderie. „Ja, dat kan ik me indenken", antwoordt misschien iemand hierop, die deze Roosendaler kent, als de directeur van een expeditiebedrijfmaar zó is dat toch niet bedoeld. Ongetwijfeld zal de beweging van de assen en raderen van zijn bedrijf hem lief zijn; dat valt te begrijpen. Maar deze evenwichtige zakenman wordt bijzonder geboeid, daar de beweging als verschijn sel; door het bewegen op zich. „En door de kleur", voegt hij er aan toe. Tn zijn ruime werkkamer aan de Burg. Prinsensingel bevin den zich de tekens van die voorliefde. Het zwenkende, on ophoudelijke en wisselende be wegen van vissen, die dromeri ge kleuren hebben in het zee blauwe water van de grote aquaria, die ingebouwd zijn in de muur. Het ritselende van de hak op de tak dansen van klei ne vogels, die er uitzien of ze door de bonste verfdoos van de schepping gehuppeld hebben. Die kamer verbergt nog iets wat op de heer Goderie's grote interesse voor het bewegen wijst. In de muur boven het aqua rium zit een luik, dat zelfs een detective maar met moeite zou opmerken. Daarachter hangen twee blauw-fluwelen gordijnen opnamen uit Joop Geesinks pop- penfilms hangt in de cabine- Dat zijn aspiraties van deze ama teur-filmer. Heerlijke hobby „Filmen is een heerlijke hob by" zegt de heer Goderie. In het begin blijft het weliswaar bij het registreren van familiefees ten, trouwpartijtjes en tafereel tjes in de huiselijke kring, maar dat heeft toch ook een be paalde charme, al blijft die Vergadering van WBB gaat niet door De door de afdeling „Brabant Zeeland" van de Nederlandse Wandelsport Bond (NWB) voor Zondag 8 Februari a.s. uitge schreven jaarvergadering te Til burg gaat niet door en is tot na dere aankondiging uitgesteld. OOK .TOTALISATOR' SCHENKT GEI.D DEN HAAG, 5 Febr. (ANP) - De courses op Zondag 15 Fe bruari in 't Gemeentelijk Sport park te Hilversum zullen dienstbaar gemaakt worden aan de hulpverlening aan de ge troffen gebieden. De Stichting Totalisator „Nederland" stelde reeds een bedrag van 10.000- beschikbaar en zal de batige saldi van deze courses afdragen. De Stichting Ned. Draf- en Rensport schenkt 4 pet uit de omzet van de totalisator aan het Na. Rampenfonds. Oud wereldkampioen der stayers overleden BERLIJN, 2 Febr. (ANP) - Te Berlijn is op 53-jarige leeftijd Walter Sawall overleden, een der beste stayers die de Duitse wielersport heeft voortgebracht. Hij won tweemaal het wereld kampioenschap, in 1928 te Boe dapest en in 1931 te Amsterdam en zegevierde zevenmaal in de klassieke wedstrijd om het Gouden Wiel op de Berlijnse Olympia-baan. Sawall 'bleef tot 1934 actief als stayer en zesdaagsenrenner, en trok zich toen als gefortu neerd man terug op zijn buiten goed te Erkner bij Berlijn, waar een straat naar hem ge noemd werd. Voor directe in diensttreding gevraagd: Persoonlijke aanmelding, Zaterdag 7 Febr. van 7-9 uur n.m. in Hotel De Poort van Kleef, Roosendaal. Tevens voor direct TE HUUR GEVRAAGD in Bergen op Zoom of Roosendaal of een KAMER als kantoor in te richten. Telefoonaansluiting vereist. Aanbiedingen: telefonisch Zaterdag 7 Febr. van 7-9 uur n.m. No. 898, te Roosendaal of brieven te richten onder no. 4449 bureau van dit blad te Roosendaal. Alg. Expertisebureau B. DERKSEN Zn., Enschede. cabine zichtbaar; de film-cabine- De heer Goderie vertoont films. Zijn eigen films. In een rek in de cabine staan ca. 15 filmschiiven in gelid. Een lijstje er naast vertelt de ge schiedenis van de film-carnère van de bezitter; van de familie films via rolprenten over va- cantie en openbare gebeurtenis sen naar een echte speelfilm. In de film wordt de actie vastgelegd, maar ze blijft er te gelijkertijd springlevend in. „Ik heb ook nooit aan fotografie gedaan" verklaart de heer Go derie, „want het stilstaande beeld zegt me niets". En de kleur? Een grote ver zameling gekleurde platen, o.a. sterk persoonlijk. Maar later ga je de beweging zelf maken. Niet door het „opnemen" van de film, maar door de overwo gen rangschikking van beelden, en scènes. Dat begint eigenlijk al, vóór de camera er aan te pas gekomen is: in het „draai boek". Een scenario is onont beerlijk voor een film. En vanzelfsprekend, is erva ring in deze „hobby" iets wat even belangrijk is. Eigen erva ring en de ervaringen van an deren. Filmen is niet zo maar een verhaaltje fotograf eren- Film heeft een eigen uitdruk kingswijze en werkt met" sug gesties en sfeer, die ontstaat, door een bepaalde volgorde, snelheid of ziens-wijze. Film heeft enorm veel valc-geheimen. Daar kun je op eigen houtje wel achter komen, maar twee weten nog altijd meer dan één. Een jaar geleden lanceerde de heer Goderie een plan voor de oprichting van een filmclub. I Sobere kunst Die club was natuurlijk niet in 1, 2 3 voor elkaar. Filmen is een dure liefhebberij, denkt menigeen, maar dat treft uit stekend, want de heer Goderie is een vurig tegenstander van die mening. „Filmen is niet zo kostbaar" j zegt hij. Ia eens biljarten en wekelijks naar de bioscoop. stelt hij voor. „Voor het geld. dat die genoegens jaarlijks kos ten, kunt u een paar aardige filmpjes maken* Een rolprentji Roosendaalse zakenman ontwik kelt zich een plan om een pop- penfilmpje te vervaardigen. Daar moet het tenslotte toch van komen. Een kleurige film, met een beweging die er door de maker zelf ingelegd is. Voor Fijnaart: S.C. GASTEL TEGEN KAAISCHE BOYS Zodra daarvoor gelegenheid bestaat zal SC Gastel op het Sportpark een liefdadigheids- wedstr i-.'i spelen tegen K Mscho Boys uit het naburige Fijnaart van 5 minuten kan at een uit- en fje ge}je]e opbrengst bestem- stekend filmpje zijn- En hoeveel filmpjes u kunt maken hangt alleen af van de grootte van uw normale uitgaansleven, dat u door de filmerij vervangt. Eén handeling uitbeelder kost een groot aantal beeldjes. Maar een goed filmpje hoeft maar weinig filmlint te kosten. Op de duur gaat men zuiniger en ef ficiënter omspringen met het materiaal. Film is niet voor niets de kunst van deze eeuw; het wil zo veel mogelijk uit drukken met zo weinig mogelijk middelen. „Alle begin De filmclub is gestart en draait al bijna een jaar. Regel matig krijgt zij werk onder ogen van andere filmclubs in 't land en vaak komen gerouti neerde filmers voor de Eerste Roosendaalse Smalfilm-Ama teursvereniging, vertellen over hun ervaringen. Intussen hpeft de vereniging al een film ge reed. „Alle begin is moeilijk is de titel van het werk, „een titel, die wonderlijk goed bij het fhmpje past" zoals de heer Go derie zelf opmerkt. Maar alle leden, - er zijn er 14 - hebben ei aan meegewerkt en het :s een flink "stuk er var ing "gewór den- Dat is belangrijk genoeg. Verschillende leden werken ook persoonlijk aan ee» eigen film. En zo heeft de heer Gode rie, zoals wij reeds opmerkten, een rolprent vervaardigd. Ze is gewijd aan de parken van Roo sendaal. ,,'t Was op een bank ie in het plantsoen" is de titel. In zyn filmotheek "staan boven dien een bedrijfsfilmpje en een rolprent over het werk van de Moveo, de stichting die de ont spanning verzorgt voor oorlogs invaliden. Er is nog geen kleurenfilm bij. Maar in het brein van de men voor de slachtoffers van de watersnood te Fijnaart. Retraites geschorst De Paters van het retraitehuis in Seppe delen ons mede, dat al le retraites voorlopig zijn ge schorst. Het Brab. Orkest voor Nat. Rampenfonds Reeds eerder is gemeld, dat het Brabants Orkest te Breda een concert zou geven ten bate van de slachtoffers van de wa ter-ramp. Wij vernemen thans dat dit concert op 16 Februari a.s. ge houden wordt in de Grote Kerk te Breda. Postduiven-post ROOSENDAAL Met grote meerderheid van ste- oen heeft de Dostdui vënhoudersvereniging „De Postduif" te Roosendaal be sloten aangesloten te blijven bij de R. K. W.B.B. „Allerontzettendst is deze tijding voor allen, die het wel menen met het vaderland; maar bovenal voor ons, Protestanten; want het geldt hier niet meer of minder dan de vraag, wie Heer der Kerk in Ne derland zal zijn Christus of de Paus. Is toch een maal de herstelling der bisschoppelijke hiërarchie een feit, dat zal ons duurgekochte Nederland, dat uit de Hervorming verrezen Nederland, eenmaal het pronkjuweel der vrijheid, weer teruggebacht worden onder Rome's juk. Zwakke twijfelachtige broeders! moet gij dan eerst de klank der Jezuietische ketenen horen, de zwaarden zien blinken en de brandstapels zien roken, voor gij besluit tot een daad, het tekenen van een eerbiedig verzoekschrift aan onze Willem de Derde die evenals een andere Willem de Derde ons volk vrijwaren zal voor de slavenketenen van Rome." 't Is allemaal bloedige ernst, dit stukje proza door een predikant in een luisterstille, kerk van de lcansel verkondigd. Het mocht niet baten, dat de Al gemene Synode Commissie der Ned, Hervormde Kerk het volk aanmaande tot rust, kalmte en bezadigd heid., dat Groen van Prinsterer en ds van Koetsveld een beroep deden op het gezond verstand. Ze wer den gescholden voor „crypto-katholieken die ver raad tegen kerk en vaderland pleegden". Die storm was begonnen reeds vóór de pauselijke breve in Nederland aankwam. Nauwelijks hadden enkele dagbladen de rede van Pius IX in het Consis torie gehouden, gepubliceerd of de anti-paapse ge voelens werden wakker geroepen en tot felle, harts tochtelijke gloed aangeblazen. Na „de grondwettelijke revolutie van 1848 waarbij het protestantse karakter van de Nederlandse staat geheel is verloochend", volgde nu de onderwerping aan Rome's dwangjuk. Algemeen verzet was gebo den! Nog meer, toen bleek dat Utrecht, de stad der rechtzinnigheid, tot zetel van een aartsbisschop was bestemd. Bovendien bevatte de Breve enige zinsne den, waarin de Calvinisten ketters genoeirrd werden, waarin de eerste hervormers beschuldigd werden de Kerk van Christus te hebben misvormd en verwoest. Van Utrecht ging de Aprilbeweging uit. De kerke- raad stelde een verzoekschrift aan de koning op, om toch geen bisschoppen toe te laten in het protestant se Nederland, door het bloed der vaderen van Rome vrijgekocht. Binnen enkele weken hadden honderd duizenden in den lande ondertekend. Daarnaast kwam een ongelofelijk aantal brochures, een lawine van schotschriften van de pers. Dit alles was niet enkel zuiver anti-papisme. Ve len zagen in het petitionnement en de pers-campag ne een schone gelegenheid om de gehate Thorbecke ten val te brengen; hij had Nederland aan Rome uitgeleverd. In diezelfde maand bezocht de koning Amsterdam. Bij die gelegenheid werd de petitie aangeboden en de predikant Bernard ter Haar hield de daarbij pas sende toespraak, Het ministerie bad dit voorzien en de koning verzocht om te antwoorden, dat de invoe ring der hiërarchie een gevolg der grondwettelijke vrijheid was en geen reden tot bekommernis kon geven. Maar Willem III voelde daar weinig voor. Hij wil de Thorbecke kwijt en stond afkerig tegenover de katholieken. Voor het herstel der hiërarchie voelde hij totaal niets. Hij vond het moeilijk om zijn hou ding te bepalen; aan de ene kant was hij daaraan gebonden en deze grondwet liet de hiërarchie toe van de andere kant zag hij én Thorbecke én de bis schoppen graag verdwijnen. De koning koos een middenweg. Hij verzekerde J V DOOR W. VAN DER PAS „dat deze dag de banden tussen het Oranjehuis en het volk nog hechter had aangehaald". Maar beloven dat hij de hiërarchie ongedaan zou maken, en daar op juist wachttte de schare, deed hij niet. Evenmin sprak hij de woorden, welke Thorbecke hem voor gelegd had. Deze houding des koning werd door de minister hoog opgenomen, hij vroeg opheldering of ontslag. Hij kreeg het laatste. Het inderhaast samengestelde ministerie Van Hall, „het ministerie der bevrediging", zou de verbolgen gemoederen moeten kalmeien door ja waardoor? Het herstel der hiërarchie ongedaan maken ging niet zonder de grondwet te schenden. Daarbij was door de val van Thorbecke de agitatie snel verminderd. Toch diende er iets te gebeuren. Van Hall besloot zich tot Rome te wenden, met het verzoek de rege ling zo te wijzigen dat er in Utrecht en Haarlem, ze ker in Utrecht, geen bisschop zou komen. Pius IX verklaarde, dat er in geen geval op dit punt ver andering zou komen, zich hierbij beroepende op de grondwettelijke vrijheid. Van Hall liet het er niet bij en zond Lightenvelt, de minister van R. K. Ere dienst, naar Rome om nogmaals een poging te wa gen. Dat Lightenvelt gezonden werd, had nog een andere reden. De bekwame en vrijmoedige minister moest verwijderd worden tijdens de behandeling der Wet tot regeling van het toezicht op de Kerkg^moot- schappen door Van Hall, nu ook minister van ft .K. Eredienst ad interim, ingediend. Het ontwerp be vatte vele bepalingen, die de vrijheid der kerkge- Heden overleed zach' en kalm, tijdig voor zien van de H. H. Sacra menten der Stervenden, onze onvergetelijke moe der, behuwdmoeder. groot- en overgrootmoeder Mevrouw FLORENTINE JOHANNA LEMMENS Weduwe van de Heer Petrus Joseph Mario Vergouwen in de gezegende ouderdom van bijna S0 jaar. Roosendaal A. Wouters-Vergouwen J. Wouters, kinderen en kieinkind Amsterdam: D. Goyarts-Vergouwen Th. Goyai :s. kinderen en kleinkinderen Roosendaal A. Tierolff-Vergouwen kinderen en kleinkind Roosendaal Roosendaal Fam. Vergouwen Oud-Gastel. 6 Februari '53 St. Josephgesticht Veer- kensweg. Rozenkransgebed dage- iilks om 5.30 uur in de kapel. De plechtige Requiem-mis met assistentie zal gehou den worden Maandag 9 Februari om 10 uur in de Parochiekerk van de H. Laurentius te Oud-Gastel, waarna begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar. Vertrek St Joseph-gesticht - Oud-Gastel. Liever geen bezoek Naar een spotprent, aanwezig in het Rijlcsprenten- kabinet. De ministers, onder wie Thorbeckestaan met de Paus en iwee bisschoppen om een tafel, Neder land, geschaard en trachten die op de wijze pan een tafeldans te doen draaienwat verhinderd wordt dooi de Koning die om de hoek van de deur kijkt en Thorbecke's schouder aanraakt, waardoor de geheim zinnige kracht verbroken wordt. nootschappen aan banden legden. De bedoeling bleek, toen Van Hall aan Lightenvelt te Rome opdracht gaf het ontwerp aan de Paus voor te leggen, met de verzekering dat het ingetrokken zou worden, wan neer de Paus inplaats van Utrecht een andere bis schopsstad zou aanwijzen. Maar de H. Vader ant- woordde:„Utrecht en Haarlem zijn een voldongen feit, daarop kan ik niet terugkomen". Daarop werd de behandeling van het ontwerp „dat ten doel had de werking der R. K. hiërarchie te be lemmeren," zoals zelfs liberalen begrepen, voortge zet. Ook anti-revolutionnairen voelden er weinig voor om de zelfstandigheid der kerkgenootschappen prijs te geven aan de regering. Zo had het ontwerp weinig kans. maar Van Hall moest toch enig resul taat aan zijn protestantse landgenoten kunnen to nen. Door tal van amendementen gewijzigd, waar door het feitelijk van weinig betekenis meer was, is het tenslotte aangenomen. Ook de Eerste Kamer gaf de goedkeuring. „De fameuze wet is er nu" schreef A. de Willebois aan Van Son. „Zij komt mij voor een dood paard aan een boom gebonden te zijn." De voornaamste bepaling was, dat de bisschoppen zich eerst in een plaats mochten vestigen, als de regering de plaats „geschikt" had bevonden. Voor Roermond kwam die goedvinding «1 iy 1853, voor de andere zetels eerst in 1868. Een andere bepaling regelde of liever be- lemerde de kerkbouw binnen 200 ellen van een bestaande kerk. Deze bepaling heeft, méér dan de frorige, moeilijkheden gebracht. Zoals te Kockengen in 18541856, een conflict dat het hele land beroerde I en te Utrecht in 1877, bij de bouw der St. WÜli- I brordskerk. I ALLERLEI KINDERWAGEN repara- tiën voor het bekleden, op spuiten en herstellen van Uw kinderwagen naar A. Verdonck. Damstraat 7, Roo sendaal. Aan hetzelfde adres kinderwagens te koop. GROTE RECLAME, bil re- p^.atie van Zolen, hakken gratis. Tevens ontvangt U bij Schoen en Kousen repa ratie een klantenkaart met extra korting. Schoenmag. St. Jan. Raadhuisstraat 2S, Telef. 2313. Roosendaal. Regelmatig leverbaar: de zeerbekende ..ANKER'1 zig zag NAAIMACHINES. Ook andere merken. Desgewenst gemakkelijke betalingsvoor waarden. A. v. d. Veeken. Haarden. Wasmachines. Re paratie-inrichting. Canadese- plein 15, Ossen dracht. FRUITBOMEN en Bessen- struiken in soorten, populie ren. sier- en bloemheesters. Ligustrum. Haagdoorn enz. M. A. Krinkels en Zoon Boomkwekerijen te Wouw Telefoon 276. WEKELIJKS BEZOEKEN wij met een utteebreide sor tering herenstoffen de mark ten Roosendaal en Bergen op Zoom. Chr. de Rooil, Ring baan Oost 327, Tilburg. Tel. 4420. Let op het tuiste adres. BOSCHMAN'S kinderwagen reparatie-inrichting mooie ge bruikte Kinderwagens te koop Koevoetstr. no. 51. Bergen op Zoom. Doen Uw voeten pijn? Om dat uw schoenen zijn te klein laat deze VAKKUNDIG VER GROTEN b« P. J. Scuijkens, Torenstraat 12, Roosendaal. AVROS de veilige brom fiets .,de Luxe" Het aller nieuwste op dit gebied. Ge heel telescopisch geveerd. Uit voorraad leverbaar. Hoofd agent C. Siemons. Kade 71 73. Telf. 501. Roosendaal. De beste MERKRIJ W FE- LEN staan voor U klaar. Natuurlijk bij de Beer. Gas. telseweg 145. Roosendaal. Komt U eens kijken? Het loont beslist de moeite. KINDERWAGEN reparattën voor het bekleden en herstel len van kap regenzeiltjes met mica. alle kleuren. Jac. de Bruyn. Kalsdonksestraat 40, Teil. 2370, Roosendaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4