Klundertse boer zag zij n vee terug Arbeidskrachten voor het noodgebied MET PERS, TELEVISIE EN RADIO Buitenlandse hulpverlening draait reeds op volle kracht Industrie geheel lam gelegd In Fijnaart, Klundert en Zevenbergen bemaling van polders Wie weet waar zij zijn: Zandzakkenbedrijf Ouden- boscli werkte dag en nacht Telefoondistriet Breda levert prachtig; werk Eisenhower komt te hulp 6 BRABANTS NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 NEW-YORK, 6 Febr. (AP) Bij al de verschrikelijke nood en schrijnende ellende, die de meest rampspoedige watersnood sedert eeuwen in ons land lieeft teweeggebracht, voelt men zich niet alleen aangegrepen door dit onnoemelijke lijden ,doch evenzeer ontroerd door het overweldigende enthousiasme, waarmede men, ook in het buitenland zich van alle zijden inzet voor de hulpverlening aan de duizenden slachtoffers. Het is 'n hartverkwikkende bezigheid de dagelijkse stroom van berichten te volgen, die erop wijzen, dat de vloedgolf der naasten liefde van uur tot uur in kracht toeneemt. Moge het zo zijn, dat de kracht ervan spoedig de meeste materiële wonden zal helen. En wat de vreselijke wonden van het geestelijke leed aangaat, deze kan, helaas, alleen de tijd heel, heel langzaam doen verdwijnen. Hieronder dan het sympathieke nieuws de. vrienden. HELP-HOLLAND DAG IN BUFFALO Enkele uren nadat de Ameri kaanse „Vereniging voor hulp aan Holland" haar kantoor in New-York had geopend, begon het geld al binnen te stromen. De bijdragen variëren van enkele dollars tot sommen van 1000 dol lar. Men verwacht dat de stroom van giften in steeds sneller tem po zal binnenvloeien. De vere niging stelt zich voornamelijk ten doel gelden te verkrijgen voor het herstel van de dijken, woningen, scholen en zakenpan- den in de verwoeste gebieden van Nederland. Donderdag, ver trok reeds de eerste zending, voornamelijk dekens, per K.L.M.- vliegtuig uit New-York. Oud-strijders onder Amerikaan se parachutisten die in de laatste oorlog in Nederland streden, zijn een eigen geldinzameling begon nen. Een van Amerika's populairste televisie-sterren, Arthur Godfrey, verzocht Woensdagavond in zijn nationale show de toeschouwers- toehoorders de Nederlanders te helpen. Hij herinnerde eraan dat de Nederlanders de geallieedre vliegers in de oorlogsjaren had den geholpen. De burgemeester van New-York, Impelliteri, heeft het erevoorzittevschap aanvaard van een comité voor hulpverle ning. Aan alle bladen is verzocht oproepen tot steun te plaatsen en uit alle delenvan het gehele land stromen de giften binnen. Vrij dag 6 Februari was een „Help- Holland-dag" in de stad Buffalo. Radio- en televisie-stations zen den hulpoproepen uit. In Canada Scheepvaartmaatschappijen die lijnen onderhouden tussen Cana da en Europa zullen hulpzendin gen gratis vervoeren. Het Cana dese Rode Kruis zal voorname lijk helpen met geld. Het heeft afgevaardigden naar Nederland gestuurd voor overleg met de autoriteiten. Noorwegén: De studenten van Oslo hebben zich een dag vrijge maakt om allerlei karweitjes op ie knappen, zoals baby-zitten, bordenwassen, sneeuwruimen en vertalen, etc. Het geld gaat naar het Rampenfonds hier. Er is huil meer werk aangeboden dan zij aan kunnen. Noorwegen stortte reeds een half millioen kronen het Rampenfonds, de stad Oslo stuurt er 100.000. Ook zijn uit dit land 50.000 jutcakken gezonden. Een partciulier schonk 25.000 paar overschoenen. Firma's or ganiseren verlotingen en blik. semloterijen en men stuurt dui zenden kaarsen- Zwitserse geluksketting De Zwitserse geluksketting heeft reeds 1.792.000 francs opgebracht. Zij bestaat uit een keten van te lefoonabonnees die hun bijdrage telefonisch kunnen opgeven. Men stuurt vanuit dit land Rode Kruis-auto's met 500 dekens en medicamenten. Ook Oostenrijk vergeet ons niet. Men werkt hier koortsach tig aan het gereed maken van een Rode-Kruïs-trein met dokto ren en volledige uitrusting. Voorts schonk de vereniging van banken hier 100.000 schilling. De bioscopen zullen hun ontvang sten van Dinsdag a.s. beschikbaar stellen. De Joodse gemeenschap .schonk een belangrijk bedrag en de vereniging van millioenen ka tholieke jongeren zal een uur loon van alle leden afstaan. Westduitsland stelde reeds be dragen beschikbaar, de bladen openen inschrijvingen voor Ne der; ind. Ook Zweden helpt wat het kan met millioenen kronen en o.a. 100.000 dekens uit leger- voorraden. Ook reusachtige hoe veelheden kleren, hoewel het Ne derlandse Rode Kruis verzocht heeft geen kleren meer te stu ren. Engeland Hoewel zelf' zwaar getroffen, is het meeleven in dit land met Ne derland enorm. Het heeft alle lanaen die Engeland willen hel pen laten weten, dat Nederland thar.s voorgaat. Engeland helpt op overstelpende wijze met geld en goederen en met mensen die hier zelf kopien helpen bij het reddingswerk. Ook in Zuid-Afrika en Rhode sia worden geldinzamelingen ge houden. In Nieuw Zeeland wordt een nationaal fonds voor hulpverle ning gevormd. Spanje stuurt veel geld en wollen kleding. Frankrijk zond drie zeventons vrachtwagens vol met levens middelen en Rode Kruis-artike- len benevens een trailer beladen met levensmiddelen en kleding. Voorlopig zal elke Dinsdagmor gen een wagen van de Renault- fabrieken naar Holland vertrek ken met anderhalve ton pakket ten uit Parijs. Italië stuurt een colonne vrachtauto's met keuken en 160 bedden. België goede buur en nabije vriend Hoewel België zelf zwaar ge troffen is, stromen in dit land de giften binnen voor Nederland. Een grote Belgische bank gaf een cheque af voor 25.000 gulden. Vierduizend Brusselse studenten adopteren een door de vloedgolf geteisterde plaats in Zeeland. De bioscopen besloten de opbrengst van een avond te schenken aan het Rampenfonds in Nederland. Gisteren werden 25 ton goederen naar ons land gezonden, alsmede 9 vrachtwagens met 100 bedden en matrassen. Het Belgische Episcopaat heeft een oproep ge daan tot ruime steunverlening aan de getroffenen in ons land; op Zondag a.s. zullen in alle ker ken en kapellen van België geld inzamelingen worden gehouden. Om het uitbreken van besmette lijke ziekten te voorkomen is men op St Philipsland met man en macht bezig met het oprui men van cadavers. Van pastoors opTholen nog geen bericht 30 KATH. KERKEN IN NOODGEBIED DEN HAAG, 6 Febr. (KNP). - Volgens voorlopige cijfers zijn ongeveer 30 Katholieke kerken en 100 Katholieke scholen van verschillende soort min of meer ernstig door de watersnood ge troffen. Van alle pastoors in het ge troffen gebied van het bisdom Haarlem is bericht ontvangen, dat zij in redelijke welstand ver keren en vaak onderdak hebben gevonden bij parochianen. Tot nog toe werd echter geen levens teken ontvangen van de pastoors Velselo en Van Boer op het ei land Tholen. In de kerk van pastoor J. H. D. Hofstede van Oude Tonge staat Ité meter water. De kerk van Middelharnis staat eveneens in het water, die van Achthuizen een halve meter diep. Het is nog niet bekend of de Katholieke scholen ernstige scha de hebben geleden. In ieder ge val bevinden zich volgens thans beschikbare gegevens 55 Katho lieke lagere scholen, 5 U.L.O.- scholen, 36 kleuterscholen en 5 Katholieke landbouw- of huis houdelijke scholen in het over stroomde gebied. VOEDSEL EN KLEDING NAAR GETEISTERD STADJE en kreeg' Ïiartveiiaiiiiriiïï®' VEEL SCHADE TEN VOLLE VERZEKERD AMSTERDAM, g Febr. (ANP) - Naar wij vernemen tellen ver schillende grote verzekerings maatschappijen ook in de stre ken, die thans zijn getroffen vele verzekerden met een „uitgebrei de gevarenpolis" (zowel voor in boedels als voor opstallen). Krachtens deze polissèn nemen de m ^schappijen alle gevolgen van storm, waaronder ook scha de door dijkdoorbraken en over stroming, ten volle voor haar rekening. matig gefourageerd. De Genie werkt aan de noodweg Stoof dijk over de Wal naar de Zevenberg- sche weg. Om besmettelijke ziek ten te voorkomen zijn acht hon den cn zeven katten doodgescho- (Van onze verslaggever) KLUNDERT, 6 Februari In het zwaar geteisterde Klundert, het stadje, is het water nu één meter vijf en dertig gezakt. Het water laat de wreed veroverde prooi langzaam los en onder de grauwe luchten, waar af en toe sneeuw uitvalt, ligt een ver nielde stad; de industrie zijn lamgelegd, de huizen vernield, maar Klundert is niet verslagen. Twaalf burgers en drie militairen lieten het leven. En er is nog een slachtoffer gevallen onder wel zeer tragische omstandigheden. De landbouwer Blommerde, die al zijn vee verloven waande, zag zijn beesten terug en deze aanblik be zorgde hem een hartverlamming. Het leven in Klundert gaat echter door. Een nog steeds ver ward leven, waaruit we enkele grepen doen. De helicoptères voor Strijen zijn tweemaal ge land bij de Christelijke School met aan Ijoord twee doktoren. Lijk van militair De wegen naar Klundert zijn vrij. De dijken van Klundert naar Fijnaart en van Klundert naar Zevenbergen worden nog steeds verzwaard, maar er is geen gevaar meer. Er zijn vel'e huizen vernield. Een troosteloze aanblik, de da ken ontwricht, de muren deels ingestort, hier een stoel, daar een kast tegen een gevel aange dreven. De buit van het water, welke nog wel te vervangen is. Het water houdt nog kostbaarder zaken vast. Gisteravond werd bij Nieuwen- dijk het lijk van een militair uit het water gehaald Bij de red ding omgekomen. Wat zal er nog meer volgen? De ambachtsschool en de Ne derlands Hervormde Kerk staan ver onder water, het water dat bezaaid is met hout van de meu belfabriek Sprey en de timmer werkplaats van de Gebrs. Bak ker. Door de ophaaldienst wordt het opgeruimd. Aan de Blauwhoefseweg zijn de woningen weggeslagen. Dc „Hercules", hefwerktuigen is vol. komen vernield. Hulp van Rode Kruis Op het droge gedeelte vanaf de R.K. Kerk, welke onbescha digd bleef, gaat het leven voort. In een hotel is het secretarie ge vestigd. De katholieke School is gerequireerd voor het opslaan van goederen en de administra tie van de werkverdeling, in de Christelijk Gereformeerde School zit het Rode Kruis. Vandaag is een colonne van het Rode Kruis vanuit Roosen daal naar Klundert vertrokken met voedsel en kleding, waaraan gebrek bestaat onder hen, die in het stadje bleven en de terug keer van de bewoners voorberei den. Klundert zal pas droogval len als de buitendijk hersteld is. Onder leiding van de keurings veearts Dr Wilmink zijn cada vers -geruimd. De brandweer heeft de kelders, waar mogelijk, leeg gepompd en gaat bij het verder droogvallen daarmee door. Aan de Noord Schans worden de daar gebleven gezinnen regel- Herstel buiten- en binnendijken AANNEMERS INGESCHAKELD, MAAR NOG GEEN OVERZICHT BUITENDIJKEN (Van onze speciale verslaggever) „Op allerlei punten wordt druk aan het dijkherstel gewerkt, maar er is nog geen overzicht", aldus de lioofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat, ir J. A. Beckering-Vinckers in Breda. „Het zal nog wel een dag of drie, vier duren alvorens er volledige tekening in de situatie is gekomen. Vanaf Zondagavond is voor ons de enige en voornaamste vraag geweest: Hoe komt alles weer dicht? Er zijn aannemers aangetrokken en er wordt hard gewerkt. Ten Oosten van Roode Vaart zijn zeven gaten. Vandaag (Vrij dag, red.), wordt weer per heli- coptère een vlucht over het ge bied gemaakt om de schade op te nemen". Polders terugwinnen Tot zover de heer Vinckers, die met zijn staf met werk overladen is. Het herstel van de binnen dijken geschiedt door de Provin ciale Waterstaat, welke overigens ook aan de buitengaten werkt, en de polderbesturen. In Zevenbergen is het hoofd kwartier van de Provinciale Wa terstaat in het gemeentehuis ge vestigd. De technisch hoofdamb tenaar Ir Vogel heeft hier enorm veel goed werk verricht. Vanuit zijn hoofdkwartier di rigeert hij het herstelwerk, dat zich gisteren concentreerde op de Langdijk, de Bredase dijk en de Elderensdijk. Voorts worden de moeilijke punten aan het lage deel van de weg Zevenbergen naar Klundert en de weg naar Zwingelspaan en Stoof onder controle gehouden. Meer in de richting Lage-Zwaluwe op de weg van Zwaluwe naar Blauwe Sluis wordt aan de Dirk Bords- dijk gewerkt. Er is een twee ploegenstelsel, 's nachts behoeft riet meer gewerkt te worden. In dit Zevenbergse gebied is 33'JÜ hectaren droog gebleven en nog 800 hectaren. Het dijkherstel is nu gericht op het zo spoedig mogelijk droogmalen van de El- derenspolder (500 ha), de Breda se polder (200 ha), de Koekkoek polder (600 ha) en de Nassaupol- der (500 ha). Achttienhonderd hectaren kunnen zo weer worden teruggewonnen. Malen! Meer naar de kant van Klun dert onder het Waterschap Mooie Keene bleven 800 hectaren droog terwijl 400 hectaren droog ge maakt worden. De Oude Fijnaart werd voor een derde geïnundeerd. In Fij naart heeft de heer Peters de lei ding als Waterstaatsman en on vermoeid sjouwt ook deze ambte naar. Hier concentreert zich 't werk, zoals reeds gemeld, aan de Kwar- tiersedijk en Slobbegors, waar de Bredase aannemersfirma Ra- venberg aan1 de slag is. Van groot belang is het dichten van de bui tendijken van de Sabina Henri- capolder, want daarna kan be gonnen worden met het uitmalen van de polders rond Willemstad. In dit stadje, dat al zeer spoedig een aannemer contracteerde, krijgen de buitendijken alle aan dacht. In het overstroomde ge bied is behalve dit dijkherstel het ruimen van cadavers nog steeds van het allerg ootste be lang, al nadert ook daarvan het einde. Bij het droogvallen van de polders zal dit wel opnieuw de aandacht vragen. 1500 evacué's uit Klundert ten. Zij liepen los rond, nadat be vel was gegeven de huisdieren binnen te houden. Symbool Drie honderd hectaren staan onder water, maar zoals elders gemeld, wordt hard gewerkt aan het droogzet-ten. Klundert is be gonnen aan het herstel. Nog staat het pas gerestaureerde fraaie stadhuis in het water, maar er zijn al stoelen en tafeltjes uitge haald voor het hotelsecretarie. Er wordt in de sinistere, trieste sfeer met opmerkelijk veel moed en vastgeradenheid opnieuw be gonnen. Een boot van 32 ton ligt aangespoeld in de Mauritsweg.... Dat schip zal weer vlot komen en dan een nieuwe koers varen- zoals Klundert.... Het ligt er als een symbool... JL O BREDA, 6 Febr. (ANP) - Het telefoondistrict Breda, dat mid den- en West-Brabant, benevens geheel Zeeland omvat, heeft het ook zwaar te verduren gehad. Men heeft echter direct maat regelen getroffen om de verbro ken verbindingen zoveel moge lijk en zo efficiënt mogelijk te herstellen. Op de internationale lijn Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Vlissingen zijn enkele versterker-stations uitgevallen, waardoor de ver binding werd verbroken. In Zeeuws Vlaanderen viel een groot aantal zij-aders uit. Met man en macht wordt er aan ge werkt, om de moeilijkheden op te lossen. Nabij het Korteven, in de om geving van Bergen op Zoom, staat een vier-kanalen-straal- zender uit Fontainebleau opge steld. Deze zender heeft verbin ding met Goes, waar er ook een staat, evenals in Terneuzen. De capaciteit zal vermoedelijk nog worden opgevoerd met straal zenders van 24 kanalen. De grote verbinding via Moer dijk is verbroken. Het verkeer met het noorden loopt via Den Bosch en Arnhem. De gesprek- ken-frequentie werd tot 3 mi nuten beperkt, thans is dit op gelopen tot 6 minuten. Selectie Een deel van de automaat aders werd echter in handlijnen veranderd, om de gesprekken te kunnen selecteren. Zodoende was het mogelijk om klanten, die over koetjes en kalfjes aan het spreken waren, meteen te verbreken. Met Tholen en Willemstad zijn de verbindingen in orde ge maakt met rubberkabels. Bij Stavenisse is een mobilofoon- post ingeschakeld en de dien sten uit Goes hebben Noord-Be veland voor hun rekening geno men. Op Schouwen en Duive- land heeft men contact kunnen leggen met Zierikzee. Hier is een mobilofoon opgesteld even als in Brouwershaven en Haam stede. Heiningen en Moerdijk zijn geheel geïsoleerd. Bij Rittbem, Krabbendijke, Hank en Keizersveer rijden mo bilofoonwagens. die tevens zor gen voor aanwijzingen aan de centrale dienst. Dat alles wordt geleid van het districts-telefoonbureau te Bre da uit. waar ir R. Diks. de direc' teur van het telefoondistrict, h E. Terheggen ,de adjunct- directeur, en de heer W. de Rapper, leiding géven met op offering van veel' nachtrust ten koste van veel hoofdbre kens. (Van onze verslaggever) OUDENBOSCH, 5 Februari In Oudenbosch wordt nog steeds op volle toeren gewerkt. Vanuit dit centrale punt dirigeert de Provinciale Waterstaat-directie in Zevenbergen, zoals in de voorbije spannende dagen, zand zakken naar de bedreigde en nog moeiliike punten in het gebied van Fijnaart en Zevenbergen- Klundert. Het zandzakkenbedrijf werkt continrf. Aan de Zegge en bij Zwart- hoofd is dit werk tot een com pleet groot-bedrijf uitgegroeid met 300 man personeel, van stu denten, inwoners en andere vrij willigers, die dag en nacht in ploegen doorwerken. De ver- lichtisigsaeregaten werden tot dusver bediend tot de brand weren vart Veghel, Oss en Zwolle Deze werden gisteren af gelost door ploegen uit Bussum en Roermond gedirigeerd door de Kerna te Arnhem. De verzorging van deze werk krachten geschiedt door de on vermoeide Pater en de broeder van St Louis. In deze gebouwen wordt ook overnacht. Een can- tinewagen van het Rode Kruis staat op het bedrijf. Enkele café's en hotels zijn dag en nacht geopend. In Ouden bosch verblijven thans 1500 evacué's, voorname lijk uit Klundert. In de Juliana- bouw is een kleding en schoeisel - denot, dat vlot werkt. Zaterdag morgen zullen vergoedingen worden uitgekeerd aan evacué's en de burgers, die hen huisves ten. Ook bii St Anna en Sancta Maria zijn evacué's onderge bracht, evenals op St Louis; de meeste zijn bij burgers. De hulpverlening draait nog steeds op volle toeren. Er is veel verkeer in dit centrum achter het waterfront, waar in de afge lopen dagen onder leiding van burgemeester B. Funk een enor me hoop werk is verricht, zoals overal elders. RINUS ZWIITERS BEGRAVEN STEENBERGEN, Vrijdag. On geveer honderd mensen, onder wie velen uit Nieuw-Vossemeer, hebben hier vanmorgen de 27- jarige Rinus Zwiiters begraven, die Zondagochtend nabij Vosse- meer is omgekomen. Rinus Zwij- ters heeft zijn leven verloren voor de anderen, terwijl hij met de auto op weg was om mensen voor de ramp te waarschuwen en te evaeuëren. Zijn metgezel op zijn gevaarvolle tocht, Rinus de Witt, wordt nog vermist. Gistermorgen arriveerden de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen' in ons land. Op Schiphol werden zij verwelkomd door minister Luns. MINISTER WITTE NAAR ZEELAND DEN HAAG, 6 Febr. (ANP). - De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte, zal Zaterdag van Bergen op Zoom uit naar Zeeland gaan om met de commissaris van de Ko ningin te beraadslagen over de gevolgen van de ramp, die deze provincie heeft getroffen. WAARSCHUWING AAN DE BOEREN De Rijkslandbomvconsulent voor West Noord Brabant te Ze venbergen, waarscreuwt alle boeren, om op de drooggevallen percelen, geen grondbewerking toe te passen zonder advies van de Rijkslandbouwconsulent of zijn Assistenten. Nadere richtlijnen volgen spoe dig. Mevr. J. Donkersloot, oud adres Nieuwstraat 42 te Oude Tonge, thans verblijvend in Charitas te Roosendaal, zoekt haar man en vier kinderen. De Wed. M. G. de Neef en de fam. F. Tielemans-De Neef, als mede W. de Neef, respectievelijk wonende Walstraat en Beatrijs- weg te Klundert, kunnen niet gevonden worden. Bericht wordt verwacht door P. J. de Neef, Moerstraatsebaan 157 te Bergen op Zoom. Wie weet iets omtrent: W. M* Feytel, Molenweg 10 Bruinisse; Ch. Heiselenberg Lage Weg Oos- terland; B. van Gilst, Achterweg Bruinisse en Josina van Gilst, Noorddijk. Zij worden gezocht door J. C. Feytel van St Philips land, gehuisvestigt bij C. van Zandvliet, Badhuisstraat 9, Roo sendaal. Josina v. d. Maas van Ooster- land (geb. 18.12.1876) wordt op geroepen door Tel. 118875 te Den Haag, waar haar man en dochter verblijven. N. Spaargaren te Aalsmeer vraagt inlichtingen over zijn kin deren, p.a. J. Mechanik, Kruis weg 113, Eikerzee. A. van Zundert verzoekt om inlichtingen over haar familie in Kortgene, Kaaistraat 188. Zij verblijft in Leur, Korte Brugstr. 69, Tel. 402. VERMISTE HUISDIEREN Bij het dierenasyl te Roosen- daa aan de Zundertseweg zijn verschillende honden uit 't ramp gebied in veiligheid gebracht. Er zijn verschillende waardvolle exemplaren bij. De heer v. d. Aardweg verzoekt mogelijke ge- interesseerden eens te' komen kijken of er hun trouwe vier voeter bij is. BANKEN HELPEN GEËVACUEERDEN Wij zijn gemachtigd mede te delen, dat de Roosendaalse banken onderling hebben be sloten de geëvacueerden te helpen door tijdelijk hunne kluizen beschikbaar te stellen tot het gratis opbergen en be waren van geldswaarden, ef fecten e.d. G.A.B. ZETTE REEDS 1600 MENSEN IN Gingen na de rampnacht van Zaterdag op Zondag in de eerste plaats de gedachten uit naar de mensen, die in nood verkeerden en was aanstonds alles gericht op de redding en de evacuatie van deze mensen, wier aantal men aanvankelijk in de verste verte niet kon bevroeden, het besef, dat het aanbrengen van noodherstellin- gen ook van het allernoodzakelijkste belang was om de toestand meester te worden, drong spoedig door. Het Gew. Arb. Bureau was hiervoor paraat. Reeds Zondag middag had de directeur zijn personeel gerequireerd om een overzicht te maken van alle be schikbare arberidskrachten, 1000 in totaal, die naar straat en wijk werden ingedeeld, om ze, wan neer nodig, direct gereed te heb ben. Van deze voorbereiding heeft men de volgende dag reeds de vruchten kunnen plukken. Want toen Maandag de eerste aanvragen kwamen voor arbei ders voor dé Theodoruspolder en voor het stoomgemaal aan Kat- tendijke, konden direct 200 man naar Halsteren worden gediri geerd, waarbij zich nog 180 vrij willigers voegden, terwijl 80 man per boot via Ierseke naar Katten dijke konden worden overgebracht. Hoógspanning Maandag heeft er hooogspan- ning geheerst op het G.A.B., Commissie voor dc noodgebieden WASHINGTON, 6 Tebr. {Reu- ter). - President Eisenhower heeft een kabinetscommissie in gesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de over stroming getroffen gebieden in West-Europa. In een verklaring van het Wit te Huis wordt gezegd, dat het ka binet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de ge troffen gebieden wenst te hel pen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minis ter van Buitenlandse Zaken. Le den zijn Charles Wilson, minis ter van Defensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Ha rold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse be veiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbeve lingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. dat het centrale punt werd voor de arbeidvoorziening in West- Brabant, op Tholen en Zuid-Be veland. De eerste dagen lever de dit nog wel enige moeilijkhe den, op, daar men niet over de nodige contacten beschikte en ook doordat tal van vrijwilligers zich ongeoraniseerd kwamen melden, maar toen het contact met het Rijks Arbeids Bureau was tot stand gebracht, kon aan elke aanvrage van arbeidskrach ten worden voldaan. Men beschikt thans n.l. over een opgave van overtollige ar beidskrachten uit 't gehele land en via het Rijks Arbeids Bureau worden ook deze ter beschkking van het G.A.B. te Bergen op Zoom gesteld. Op het ogenblik is reeds een ruim gebruik ge maakt van arbeidskrachten uit Breda, terwijl Tilburg, Den Bosch en Oss op bescheidener schaal zijn ingeschakeld. Onder de knie Behalve de reeds genoemde krachten voor Halsteren en Kat. tendijke zijn 100 man geleverd voor het vullen van zandzakken, 25 voor het bijeenbrengen van de oogst in Woensdrecht, 50 voor het maken van graven, 25 voor het bergen van lijken, 110 mensen heeft men te werk ge steld aan de versterking van de weg LepelstraatSteenbergen, welke men dank zij deze hulp, heeft kunnen behouden.' Aan de dijk van de Geertruidapolder werk en 100 man, naar Rilland- Bath werden circa 60 man ge dirigeerd, terwijl voor Tholen alleen reeds 500 mensen zijn ge leverd. In totoal zijn 1600 mensen via het G.A.B, op hun plaats van bestemming gekomen, terwijl bovendien nog 600 vrijwilligers werden ingezet, die vooral dienst konden doen bij het laden en lossen van wagens en verdere hulpverlening. Deze organisatie heeft men reeds enkele dagen geheel onder de knie en dank zij de volledige inzet van het personeel van het G.A.B. kan men over de arbeids voorziening in het noodgebied uiterst tevreden zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4