Dulles en Stassen in ons land aangekomen Gods stem verstaan FEILLOOS OP DOEL AF IN DUISTERNIS WIJ HOUDEN HET BIJ TFLANNELTJE Voor besprekingen in Den Haag: Engeland bereid zich nauw aan Europees le»er te binden Eisenhower mu China willen blokkeren Britten vragen advies Critiek op Boudewijn WEER VIER Herhalingsoefeningen in Maart gaan niet door STOPPELMANDE STOFFENM GEKNIPT voor haar Zee sloeg 500 bressen Mgr Sheen 5 BRABANTS NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 DEN HAAG, 6 Februari (AP-ANP) De Amerikaanse minister Van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de directeur van de Amerikaanse economische hulp zijn vanmorgen om half tien op Schiphol gearriveerd. De ministers kwamen een uur later aan dan verwacht werd, omdat zij kort nadat zij per vliegtuig uit Bonn waren vertrokken, wegens ijsafzetting op de vleugels naar het vliegveld moesten terugkeren. Op het vliegveld werd het Amerikaanse gezelschap, dat in op dracht van president Eisenhower de politieke en economische situatie van West-Europa verkent, verwelkomd door minister Luns. Na een schriftelijke verklaring aan de pers te hebben verstrekt Vertrok het gezelschap naar Den Haag. In Den Haag aangekomen maakten Foster Dulles en Stas sen allereerst hun opwachting bij Hare Majesteit, waarna zij omstreeks een uur aanzaten aar. een lunch ten huize van de Amerikaanse ambassadeur in ons land. Op deze lunch waren ook de ministers Drees, Beyen, Luns, Staf en Zijlstra aanwezig De middag werd doorgebracht op het ministerie van Buiten landse Zaken, waar werd gespro ken over de Nederlandse bij drage aan de Westerse defensie, de economische kracht van ons land en de overstromingen, 's Avonds waren de Amerikaanse ministers de sast van minister Beyen. Zaterdagmorgen vertrek ken zij naar Brussel. Tragedie In de schriftelijke verklaring, die Dulles aan de pers verstrek te bracht hij hulde aan het Ne derlandse volk, dat hij een van „de sterkste en oudste vrienden'' van de V. S. noemde. „Met groot genoegen hebben we dit bezoek tegemoet gezien. Gezien de tragedie, die uw land heeft getroffen, is dit genoegen echter in droefheid verkeerd". Alvorens op Schiphol te land- Poolse soldaten mogen niet meer bidden VATICAANSTAD, 6 Febr. (K.N.P.) Vol?ens hier on'van gen inlichtingen heeft Maar schalk Rokossovsky, opperbe velhebber van de Poolse troe pen, een order uitgevaardigd, waarbij het de soldaten verbo den is godsdienstoefeningen bij te wonen. Bovendien is het voortaan verboden in het open baar in barakken of militaire etablissementen te bidden. DUITSE PILOTEN IN ENGELAND LONDEN, 6 Febr. - Naar aan leiding van het communiqué van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken over „de mili taire samenwerking tussen Enge- landen de Europese verdedi gingsgemeenschap" delen ver scheidene Britse bladen onder grote koppen mee, dat in Enge land Duitse piloten zullen wor den opgeleid. Volgens de „Daily Telegraph" zal Groot-Brittannië ook helpen bij de opleiding van Duitse grondstrijdkrachten, zij het in kleinere omvang. den hadden de ministers eerst nog een vlucht gemaakt over de getroffen gebieden. De piioot had echter betrekkelijk hoog ge vlogen, omdat de ministers niet wilden, dat de reddinsgwerk- zaamheden vanuit de lucht zou den worden bemoeilijkt. Adenauer uitgenodigd Tijdens zijn bezoek aan Bonn heeft Dulles de uitnodiging aan bondskanselier Adenauer ge bracht om in April een bezoek te brengen aan president Eisenho wer. Dr Adenauer heeft deze uit nodiging aanvaard. Over de resultaten in Bonn zijn geen bijzonderheden ver strekt. Wel heeft een zegsman in Bonn verklaard, dat Dulles benadrukt had dat de Ameri kaanse steun aan Europa zou worden stopgezet, indien het voorstel voor een Europees leger ••ou worden verworpen. De kans op een verwerping van het plan is echter vermin derd. Engeland heeft namelijk de landen, die het Europees leger zullen vormen, laten weten, dat het bereid is tot nauwe samen werking met dit leger. De samenwerking zal in hoofd zaak bestaan in gemeenschaope- lijke manoeuvres en asisten- tie bij de oplpiding. Ook is men in Engeland bereid gehele es kaders van de RAF uit te wisse len tegen die van het Europees leger. WASHINGTON, 6 Februari (Reuter) De republikeinse voor zitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Dewey Short, heeft vandag in een vraaggesprek verklaard, dat hij gelooft, dat president Eisenhower een volledige marineblokkade van China overweegt. „GERINGE KANS OP OORLOG" Admiraal Radford, opperbe velhebber van de marirestrijd- krachten in de Stille Oceaan, had de commissie Donderdag verzekerd, dat er slechts „gerin ge kans op oorlog" met de Sov jet Unie bestond, indien er een blokkade zou worden ingesteld, aldus Short. Radford, die een voorstander is van een blokkade van China, verblijft th3ns in Washington voor het voeren van besprekin gen. Short zeide te geloven, dat de president .naar hem luistert". De afgevaardigde was voorts van mening, dat het Congres 'u blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisenhower ,.om ;n de gehele wereld tot het of fensief over te gaan". Short deelde mede, dat Rad. ford voorstander is van eer blokkade, waardoor de onder zeeboten zouden worden ge weerd van de Chinese kust, en van het zenden van meer ma- rine-uit.rustrug n^ar de Chuesn nationalisten op Formosa. Short Ontzilting: LONDEN, 5 Febr. (AP). - De Britse autoriteiten hebben aan de Nederlandse experts advies gevraagd over de meest doel treffende wijze van ontzilting van het overstroomde gebied in Engeland. weigerde zich er over uit te 'ia- ten, hoever de steun van Ame rikaanse marine-eenheden aan eventuele nationalistische aan vallen op het vasteland zou moe ten gaan. Naar aanleiding van reis naar Rivièra BRUSSEL, 6 Febr. (AP). - Het onafhankelijke weekblad „Pour- quoi Pas" oefent er critiek op uit, dat koning Boudewijn naar de Franse Riviera is vertrokken, terwijl zijn land overstroomd werd. Het artikel, dat tot op schrift droeg, „toewijding van koninklijke families" wijst op wat Koningin Elizabeth van En geland en koningin Juliana en prins Bernhard gedaan hebben om hun onderdanen te helpen. Het blad schrijft verder: „In ons land is de toestand nog overal verre van bevredigend. In het Noordelijk deel van de pro vincie Antwerpen zijn nog men sen geïsoleerd. Over tien dagen worden nieuwe vloedgolven ver wacht en de vrees bestaat dat de tijdelijke herstePingen het niet zullen houden. In de Ardennen kan de dooi door de opeenhoping van de sneeuw een catastrofe tot gevolg hebben". „Pourqoui Pas" besluit: Ko ning Boudewijn heeft het na een bezoek aan de kust, Antwerpen en Dendermonde niet nodig ge oordeeld het verblijf voor zijn herstel aan de Cote dAzur uit te stellen. Moskou arresteert ^spionnen" MOSKOU, 6 Februari (AP) - Het orgaan van de Russische communistische partij heeft vandaag vier nieuwe arrestaties gemeld. Tot de gearresteerden, die in opdracht van de Amerikaan inlichtingendienst zouden hebben gewerkt, behoort een vrouw. Deze zou als vrouwelijk lid van de Russische academie van wetenschappen een aantal ge heime documenten hebben ge stolen. De drie mannelijke ver dachten wordt ten laste gelegd diefstal, Trotzkyisme en spion- nage. Wegens de koude Kinderen in Moskou kregen vrijaf MOSKOU, 6 Februari (AP) De kinderen in de Russische hoofdstad hebben vandaag vrij af gekregen, omdat het kwik was gedaald tot meer dan 30 graden onder het vriespunt. Een dergelijke koude heeft zich sedert lang in de Russische hoofdstad niet meer voorge daan. Ook in Finland ia de temperatuur vandaag tot een respectabele laagte gedaald. In enkele plaatsen in het land werden temperaturen van 40 graden onder nul gemeten. JAN MUSCH GAF GELD TERUG AMSTERDAM, 5 Febr. (ANP) Als onderdeel van zijn afscheids- tournee heeft >>an Musch Woens dagavond in Schagen de hoofdrol vervuld in „De Vrek" van Mol- liere. Na de voorstelling overhan digde de burgemeester van Schagen de acteur een gesloten enveloppe. De burgemeester zei- de te hopen, dat Jan Musch daarvan nog jarenlang plezier zou beleven. De acteur dankte voor het hem aangeboden geschenk, maar gaf de enveloppe onmiddellijk weer aan de burgemeester terug met het verzoek de inhoud te willen schenken aan het Nationaal Rampenfonds. i\TA een week van verschrikkelijke rampspoed L 1 voor ons land roepen de bisschoppen ons op tot bezinning en gebed. Vorige Zondag luid den de noodklokken over de rampgebieden en hun sombere nagalm heeft de gehele week onze oren vervuld. De kranten waren te klein om de noodberichten te bevatten en urenlang heeft de radio mededelingen bekend gemaakt. En wie de toestand met eigen ogen aanschouwde, moest erkennen: dit is onbeschrijfelijk. De gruwel der verwoesting, die over de vruchtbaarste gebieden van ons land, woedde en de grijnzende dood. die er honderden meetrok in hei kolkende water, de stormdie de huizen kapot rammeide, zij allen wilden maar traag vertrekken en hebben in deze week voor ons volk onzegbaar leed en ver driet gebracht en hebben onberekenbare schade voor onze natie veroorzaakt. Op een moment, waarop wij meenden, dat ons nationaal herstel verzekerd was en we weer gingen vertrouwen op een terugkeer der oude beproefde welvaart, treft ons een ramp, die erger is dan de voorbije oorlog. Dit alles is ontzettend hard. Er wordt veel van ons volk gevraagd, aan beheersing, offerzin en onderwerpiv.a. Hier knn alleen een diep geloof ons helpen, al het overiae is zonder betekenis. Daarom willen we op deze Zondag van bezinnia en gebed nederia het hoofd bui- qen; wij willen de stem van God verstaan die rien tot ons in de stormwind en het noodgetij. en Die toeliet, dat ons rampen overkwamen, die haars gelijken missen in de geschiedenis van ons volk. Wij willen vandaag de beelden van ver schrikking en ellende, die onze gedachten gedu rende de voorbij dagen hebben vervuld, een ogenblik terugdringen en de klachten en het geween, dat nagalmt in ons gemoed, willen we tot stilte manen, om enkel en alleen aan God te denken, die rechtvaardig is en barmhartig en Wiens wezen liefde is. „Mijn God", zo zouden we willen zeggen, „wat moeten wij veel hebben misdaa.n tegen U dat Gij meent ons zö te moeten straffen!" T~V/IJ weten uit de geschiedenis van het uit- YY verkoren volk. dat God het telkens door rampen en teaensooed tot inkeer trachtte te brengen, wanneer hef ontrouw aan het verhond geworden was, dat het met Hem gesloten had. Het zware kruis, dat God ons opgelegd heeft kan geen andere bedoeling hebben. Daarom past ons diepe deemoed, innige onderwerpnig aan Gods wil en erkenning, dat wij God verge ten zijn. Zoeken vnllen we Hem op deze Zondag van gebed, en uit de diepte van onze ellende zullen we roeven, dat Hij luistert naar onze stem en onze nood ivil lenigen. En we vertrouwen, dat velen reeds de stem. van God hebboV ver staan. want ontelharen zijn ter hulp gesneld en hebben in heldhaftine naastenliefde en hulpbe reidheid hun evenmensen oefroost en aeholven. Wat we aan hen doen. zal Hij beschouwen als aan Hem gedaan en daarom, kan God nie* blij vend op ons vertoornd zijn als we Hem in de evennaaste zoveel blijken van onze liefde geven. 25.000 evacué's in Brabant Eenheids-uitzetten voor getroffenen 's-HERTOGENBOSCH, 6 Febr. (AP). - Volgens officiële opgave van het rijksevacuatiecentrum te 's-Hertogenbosch is aan ruim 25.000 personen uit de over stroomde gehieden onderdak ver schaft in de provincie Noord- Brabant. Deze personen konden onmid dellijk naar particuliere adres sen worden afgevoerd. Deze hulpverlening geschiedde geheel op basis van vrijwilligheid. Het departement van Economi sche Zaken heeft contact opge nomen met het bedrijfsleven om de mogelijkheid te overwegen van het fabriceren van eenheids- uitzetten ten behoeve van de ge dupeerde gezinnen. Een derge lijke uitzet zou dan moeten be vatten huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies O 's-GRAVENHAGE, 6 Februari (A.N.P.) - In verband met de noodtoestanri-fceef;-': de minister van Oorlog bepaald, dat de herhalingsoefeningen voor die oorlogsonderdelen van de Ko ninklijke Landmacht, die in de eerste helft va.-< de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen worden af gelast. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping eeen gevolg te geven. Nieuwe Amerikaanse jager in Korea Roden bouwden stad onder de srrond SEOEL, 5 Februari (AP) - Se dert enkele maanden opereert in Korea een nieuw soort Ame rikaanse nachtjager, die onge zien communistische vliegtuigen kan neerschieten. Door de acties van deze „He- melridders" zoals zij worden genoemd, wordt het luchtruim voor de communistische piloten na het invallen der duisternis uitermate gevaarlijk. De nachtjagers, die meer dan 1200 km. per uur vliegen, wor den door een ingewikkeld ra darsysteem naar de communis tische vliegtuigen geleid, waar na de kanonnen automatisch in het duister op hun doel worden gericht. De communistische piloten, die in de afgelopen maanden door deze toestellen werden getrofen zijn er zich vermoede, lijk nooit van bewust geweest, waardoor zij werden getroffen. Bizonderheden over de nieu we aanwinst van de Nederland- luchtmacht zijn tot nu toe niet bekend gemaakt. Wel is gezegd, dat de toestellen reeds sedert ongeveer een half jaar zijn ingedeeld bij een eskader van de Amerikaanse marine, dat de bijnaam van „vliegende nachtmerries" heeft gekregen. Stad onder de grond Ook de communisten hebben melding gemaakt van een nieu we vinding. Hier betreft het een stad, die nadat hij door de ge allieerden geheel was kapot ge bombardeerd, onder de grond weer is verrezen. Volgens een communistische verslaggever is onder de grond van het stadje Hansoeng een complete stad opgebouwd, industrieën incluis, clu'is. DIT keer hebben we de dure Parijse salons, de haute couture en grote namen als Dior en Fath 'eens op hun beloop gelaten. Ze hebben 't toch al druk genoeg met de nieuwe voorjaarscollectie en in die tussentijd houden wij ons dan maar bezig met prozaïscher aangelegen heden als nachthemden, pyama's en wat dies meer zij. Zó prozaisch behoeft dit onderwerp overigens ook weer niet te zijn. Daarvoor behoeft U slechts een wandelinge tje te maken langs de grote lingeriezaken en in dat kleine, dure etalagetje, weet wel met dat witte flu weeltje erin kunt TJ wegdromen bij dromen van witte. Hierboven: een charmant nachthemd met raglanmouw, een practische noot met het oog op uitscheuren. Het is 'n geschikt model voor een lingerie-zijdje. De peignoir met brede, als capuchon te gebruiken kraag hiernaast is een verrukkelijk bezit voor de vrouw met de vele beslommeringen in de ochtenduren. BOSSTRAAT 20 Telefoon 91.1 BERGEN OP ZO blauwe en rose nylon, vlinderdunne vederlichte gevalletjes met rijkbewerkte corsages en een plissêregen als rok. Fraaie kant-uitgewerkte on derjurken en weelderige japons. Prozaisch kun je dit niet meer noemen. Of het zou een prijs kaartje moeten zijn dat discreet is weggescho- venonder een paar schmiderbandjes. Dat is wel in staat je weer met twee benen op de begane grond te doen belanden. Nee, we houden het maar bij een flanelletje. Heerlijk warm in deze winterse kou. En voor het komende voorjaar en de zomer vergapen we ons hoogstens aan een aardig stofje lingerie- zijde, dat, eenmaal in ons bezit, toch noa om te toveren blijkt in een droom, al is het dan een goedkopere. En doorgaans droom je in zo'n nachtgewaad nog zoeter weg dan in een duur nylon-geval dat je er van weerhouden zou in slaap te vallen omdat er zo'n akelig gepeperd prijskaartje aan gehangen heeft. Maar dat is dan weer een andere zaak. Een flanelletje dus. Voelt U misschien iets voor de vlotte pyama rechts bovenHet model is heerlijk warm en heeft geen bijzondere pre tenties. Zelfs stelt het geen speciale eisen aan de maakster en dat is al een aanbeveling op zich. 'Het model is zo eenvoudig als maar zijn kan; het kan zowel met als zonder ceintuur gedragen worden. Opgevrolijkt door kleurig band krijgt het jasje het effect van een Rus sisch buisje. De sluiting wordt gevormd door knopen en lussen. Het hoge boordje aan de hals is niet alleen warm, maar tévens practisch, want TJ hebt op deze manier geen last van een zo onaesthetisch uitziend, verfomfaaid kraagje. Vrouwelijker doet echter nog altijd het nacht hemd aan. Daar kunt U dan Uw nieuwverwor- ven lingeriezijde aan wagen. Het geheel links afgebeelde model met raglanmouw en sjaal- 1 kraag zit bijzonder soepel. Je ondervindt er geen hinder van onaangenaam trekkende arms gaten, zoals we allemaal wel eens hebben kun nen meemaken. Geen tornen dus, geen scheuren of loslatenen derhalve minder werk voor de linnenmand. De ruimte van de naar onder zeer wijd klokkende rok xoordt in de taille bijeen gehouden door een samengestrikte ceintuur. Strakke manchetten beletten het opschuiven der ballonmouwen. Ook voor zwaardere figuren is dit model ideaal. En omdat we nu toch aan het kopen zijn, ook nog even een verrukkelijk warm zittende och tendjas. Wie een keer het genot van zo'n kle dingstuk kent zal het voor geen geld meer willen missen. Ideaal om in de morgenuren vlug aan ~te schieten en er onze eerste plichten als huis vrouw in te vervullen. Ongetwijfeld zullen alle huisgenoten het op prijs stellen, U, ziel van het huishouden, in zo'n charmante dracht tegen te komen in de sfeer van huishoudelijke beslom meringen op de vroege morgen, 's Is heel wat waardiger dan zo'n erg ongezellige bonte mouw- schort of een afgedragen truitje. Zoals U op de afbeelding hier naast zien kunt heeft deze peignoir als practische noot een breed over de schouders en rug'vallende kraag, die als capuchon opgeslagen kan worden. Mocht U de lengte hinder- lijk vinden dan kunt U deze tot op ongeveer 20 centimeter van de grond af inkorten, hetgeen op hei ogenblik ook zeer gewild is. In elk geval voorkom je dan, dat je er tegen de bedoeling in de vloer mee aanstoft. In Engeland? LONDEN, 6 Febr. (AP). - De grote strijd om de gehavende En gelse zeeweringen tegen de ko mende hoogtijen te versterken is volgens de berichten van heden half gestreden. Het officiële do dencijfer bedraagt thans 264. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat duizenden sol daten en vrijwilligers, die dag en nacht zwoegen, de helft van de gaten, welke de orkaan en de vloedgolven van 't vorige week einde in de zeeweringen hebben geslagen, hebben gedicht. In totaal zijn in de zeewerin gen en rivierdijken over een lengte van 320 km aan Engelands oostkust ongeveer 500 bressen geslagen, waarvan sommige meer dan 400 breed waren. Gratis brillen voor getroffenen DEN HAAG, G Febr. De samenwerkende groothandel in optische artikelen, de betreffen de fabrikanten en de vakopti- ciëns in Nederland maken be kend dat getroffenen, die door de rampomstandigheden hun bril hebben verloren, zodra zij zich in de plaats bevinden waar zij voorlopig verblijf zullen hou den, bij de opticiens gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere be voegde instanties afgegeven ver klaring. Dit is mogelijk gemaakt door dat de groothandel én de brille- Plazen én de monturen gratis ter beschikking stelt van de opti- ciëns, en de opticiëns geen werklonen zullen berekenen. De Federatie van Nederlandse Op ticiëns Organisaties verzoekt al le opticiëns in den lande bij wie getroffenen zich melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt - behou dens verlenging - tot 15 Febr. Emigratie van getroffenen CANADA VERLEENT VOORRECHTEN DEN HAAG, 4 Februari (ANP) De Canadese regering zal spe ciale voorrechten verlenen aan de bewoners uit de noodgebieden. die naar Canada Avillen emigre ren. Ook in de Ver. Staten zijn stemmen opgegaan om Neder landers op ie nemen, die door de watersnood zijn getroffen. Dc gemeente Zeeland in de Ameri kaanse staat Michigan nam een voorstel aan, waarin de presi dent verzocht wordt het immi gratie-quotum voor wat Neder land aangaat te verhogen. De gemeente Zeeland is 106 jaar ge leden door Nederlanders ge sticht. EMTNENTSTE PERSOONLIJKHEID HOLLYWOOD. 6 Februari (AP). De wijbisschop van het aartsdiocees New York, mer Fulton Sheen, die in een wekelijks programma van 'n half uur voor een gehoor van vele duizenden geloofskwes ties behandelt heeft van de Amerikaanse televisie-stich ting de onderscheiding voor de eminenste persoonlijkheid van 1952 ontvangen. De on derscheiding bestaat uit een beeldje dat kan worden be schouwd als een tegenhanger van de Oscar, die door de Amerikaanse filmmaatschap pijen wordt, verleend. De bisschop werd uitver koren boven mededinger als de komiek Jimmy Durante voor het presidentschap, Ad- lai Stevenson.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3