3000 vluchtelingen in de Legerplaats OsseinIrecht Geen mensen meer op de Zeeuwse daken Het Rode Kruis staat achter het waterfront Onvoldoende coördinatie voor droppings GEEN MEDELIJDEN MET NOODGEBIEDEN.... Lot van KRABBENDIJKE hangt af van draglines BREDA ZORGT VOOR VLUCHTELINGEN Adjudant van Houte houdt zijn fornuizen gloeiend Zandzakken hoofdartikel van de luchtbrug KAB gaf reeds 150.000, Yanks (met zwaarste materiaal) lieten gevaarlijk spoor na NEEN.... 4 BR ABANTS NIEUWSBLAD Zaterdag 7 Februari 1953 (Van onze verslaggever) OSSENDRECHT, 6 Februari Boven de Legerplaats Os- sendrecht, die nog in aanbouw is en waar tot nog toe slechts een 300 tal Korea-vrijwilligers verhieven, wappert thans de vlag van liet Nederlandse Rode Kruis. Aan de ingang staat nog wel een gehelmde schildwacht, maar die hoeft zijn geweer niet dikwijls te presenteren voor een meerdere, die in- of uitgaat. Sedert Maandag staat de poort gastvrij open voor de door het water uit Zeeland en Brabant verjaagde mensen. Duizenden van have en goed beroofden zijn er sedertdien binnengekomen en op dit ogenblik bedraagt hun aantal om en nabij de 3000. Vrouwen, kinderen ouden van dagen, mannen op klompen en in de oriomele Zeeuwse dracht. Alle dialecten worden er gehoord en ook verstaan door de soldaten en zusters, die onder de banier van het Rode Kruis staan ge schaard. Aan alle wensen e.i no den wordt zoveel mogelijk vol daan. Nu, enige dagen na de verschrik kelijke ramp, kan men al vast stellen dat er in alle materiële behoeften is voorzien. De man nen staan in de rij om een paar schoenen aan te passen, de vrouwen en kinderen hoeven er zelfs niet in de rij te gaan staan, want zorgzame handen delen er gul uit van de vele goede gaven die er binnenstroomden. Een zuster wandelt er rond met een arm vol splinternieuwe zak doeken en vraagt: ..Heb je al een zakdoek opa?" Nog voor hij heeft kunnen antwoorden houdt hij er al een vast, want de zus- fers hebben het zo druk dat ze üet lang kunnen dralen. Ook wij kregen al een hagel witte zakdoek in de hand ge drukt en met veel moeite slaag den wij er in de zuster aan het verstand te brengen dat we er geen recht op hadden. De kinde ren krijgen er een heerlijke reep chocolade in de handen gedrukt en zij hebben geen gelegenheid om „dank u" te zeggen, want op de lange tafels worden de prach tigste speelgoederen uitgestald. Spoortreinen en poppen Welke kleuter heeft er niet graag een echte spoortrein, een groot boek met kleurplaten en krijt? Welk meisje heeft er niet graag een prachtige pop en wel ke baby is niet dolgelukkig met een teddybeer? Dat alles is er overvloedig binnengebracht. Er zijn speelgoederen uit alle lan den van de wereld. De eroteren caan er al heel snel zo veel mogelijk naar school, die er revestigd zal worden, zo als er thans reeds een kapel is ingericht, waar des Zondags vier H. Missen zullen worden opge dragen, op werkdagen twee. Twee paters en een dominé staan klaar om de hogere belan gen te behartigen en te troosten en te bemoedigen voor zover dal mogelijk is onder deze van alles beroofde mensen, die allen een of meer van hun naaste verwan ten betreuren. In blok 9 verblijven heel veel overlevenden uit het zo ontzet tend zwaar geteisterde Stave- nisse. In een heerlijk verwarm de, geweldige zaal staan de bed den twee hoog en er is aan niets gebrek. Allen roemen de ver zorging en vooral het eten, dat er prima is. Er zit al een oud vrouwtje te breien. Wol en naalden zijn voor haar uit Bergen op Zoom mee gebracht en nu haar handen wat te doen hebben kan ze haar geest vrij maken van de ver schrikkingen die ze heeft door staan. Het blijkt dat over het al gemeen de vrouwen zich het moedigst en het best boven de ellende weten te verheffen. De kinderen vragen hun belangstel ling. die moetc.. bezie gehouden worden. Vader moet worden aangezet om gehoor te geven aan de oproep, die er door de luid spreker galmt voor de gezins hoofden, die hun personalia moe ten komen opgeven. Zo zijn er talloze zaken, die ook thuis de aandacht van moeder gekregen zouden hebben. Opoffering En de opoffering der vrouwen :s ook hier te zien, want terwijl vader al 'n paar schoenen heeft, de kinderen hun speelgoed en opa zijn pijp (ook die liggen er gereed), loopt zij zelf nog op haar gele klompen en in Je oude daagse jas. die ze in de haast der evacuatie heeft kunnen aantrek ken. De mannen kunnen zich moei lijker aanpassen. Die w'"en wer ken en handelen en zij kunnen niet. Zij voelen zich machteloos en het is goed dat moeder dc kleine Jannetje, die amper lo pen kan, in zijn armen drukt. En, terwijl men onder norma le omstandigheden geen huisva der kent, die zich al te veel be kommert om de huilende kinde ren; in Ossendrecht lopen er tal lozen, die kindernruzen schoon houden en jasjes en broeken vastknopen. Voor het overige is op dit mo ment de enige afleiding der mannelijke evacué's het praatje met de buurman, die ze zo goed kennen, sedert ze dezelfde school op hun nu onder water staande of Aveggespoelde dorpje bezoch ten. De families Bos en Moerland uit Stavenisse vertellen elkaar dat ze die en die hebben zien verdrinken. „Je weet wel die zoon van Jannetje op de Kloet- sendijk". Praten, praten en nog eens praten over de toedracht van dc ramp, over de omgekomen fa milieleden en over de vernieti ging van hun eigendom, dat ze beetje voor beetje in harde om standigheden bij elkaar hadden gespaard. De gezinnen, uit Sta venisse vooral, bezitten aan fi nanciële middelen niet meer dan een paar gulden zakgeld, die va der bij zich had en waarvan hij zo graag zijn tabak kocht. Geen geld meer Maar die dubbeltjes zijn er al lang niet meer. Er moe t in Ber gen op Zoom een speen van de zuigfles worden gekocht en zo waren er dus nog allerlei dinge tjes die ook dat dubbeltje uit de portemonnaie haalden. Sigaret ten zijn er niet te veel en een man kan juist naar dat rokertje zo erg verlangen. Al was het al leen maar om de zenuwen wat te kalmeren. Het eten wordt er met de mo derns' e middelen massaal klaar gemaakt en opgediend onder op pertoezicht van de adjudant van Houte uit Bergen on Zoom. een man die met de sergeants Tho- maes, Kessels en de korporaal pieters het hele voedselprobleem beheerst, onder de moeilijkste omstandigheden. Stel u eens even voor dat u te zorgen had voor 3000 evacué's en 1000 soldaten, die in dezelf de zaal achtereenvolgens rond de tafels komen zitten. In Ossendrecht is er voor allen Rotsen uit Duitsland voor dijkdichting BREDA, 6 Februari (ANP). - Ook vandaag is via de luchtbrug weer een enorme hoeveelheid goederen naar de geteisterde streken overgebracht. Het opha len van vluchtelingen door hef- schroefvliegtuigen is thans bijna voltooid; de meeste vliegtuigen brengen thans voedsel en mate riaal aan voor het dichten van de dijken. Vooral zandzakken behoren tol de materialen, die in grote hoe veelheid worden afgeworpen Naar de commandant van de Amerikaanse hulptroepen, die in de Chassee-kazerne in Breda zijn ondergebracht, meedeelde zullen in de komende dagen ook een grote hoeveelheid rotsblok ken uit Duitsland worden ge haald, die zullen worden ge bruikt bij het dichten van de dijken. Rij het dichten van deze dijken past men op het ogenblik zeer effectieve methodes toe. Men bouwt een Bailey-brug over een gat vult de brug op met zand en rots en vervolgens laat men de gehele zaak in de lucht springen, waardoor de dijk wordt gedicht. Boven de geïsoleerde streken wordt echter ook veel voedsel en medicamenten afgeworpen Een van de toestellen van de luchtbrug tussen Valkenburg en de getroffen eilanden, een Da- r.ota, heeft vandaag een nood- Het paardje bleef achter Twee bange dagen had het knaapje het enige speelgoed dat hij nog had en wat hij in normale tijden mee naar bed nam. een klein zwart houten paardje, boven het water ge houden en toen hij van Nw.- Vossemeer per BB A-bus naar Roosendaal geëvacueerd werd moest natuurlijk zijn paardje ook mee. Twee dagen had hij er goed voor gezorgd, maar bij het uitstappen bleef hef ..dier tje" achter in de bus. De be langhebbende kan het. aan de B.B.A.-garage te Oud-Gastel komen afhalen. BASIS WOENSDRECHT MELDT: Vliegbasis Woensdrecht, 6 Febr. Aan het einde van de zesde dag sedert de rampnacht is het totaal van geredde en geëvacueerde personen uit de rampgebieden, voor wat de vlieghasis Woensdrecht hetreft. opgelopen tot 1600. Bii de lei dina van dit zeer belangrijke punt in de luchtbrug, die over de noodgebieden is geslagen, overheerst de indruk, dat de evacuatie nagenoeg is voltooid Alleen enkele incidentele ge vallen zullen nog aan de orde komen. De ervaring begint echter steeds duidelijker te leren, dat er wat de niet-geëvacueerde gebieden betreft onvoldoende coördinatie bestaat t.a.v. de aanvragen om droppings van levensmiddelen e.d. Het is de algemene indruk van de leiding, die gebaseerd is op de ervaringen van de piloten, die de gehele dag boven de getroffen gebieden hun prachtig werk ver richten, dat de regeling tot eva cuatie ook tot isolering kan lei den. In het beeld, dat de piloten overdag van de overstroomde ge bieden ervaren, overheersen de indrukken van activiteiten alom tot herstel van de in de dijken geslagen gaten en tot het bijeen brengen van het nog levende vee Met het in gereedheid brengen van al datgene, wat de andere iag moet worden getranspor teerd, gaat men op de basis Woensdrecht ook 's nachts door landing moeten maken. De pi loot wist zich te redden; het toe stel liep echter zware schade op. Met een hefschroefvliegtuig heeft ook prins Bernhard van daag weer een vlucht gemaakt over de geteisterde gebieden. het beste voedsel en zelfs dege nen die de maaltijden zouden mislopen kunnen er naar belie ven nog koffie, brood of heerlijk warme soep krijgen. Dag en nacht staan de ketels warm en in het ergste geval zou de ad judant nog 1000 personen meer kunnen verzorgen. Humor Men vraag zich af hoe iemand overzicht kan houden en leiding weet te geven in een keuken waar voor duizenden wordt ge kookt. Adjudant van Houte en zijn assistenten kunnen dat, omdat de sergeants gemoedelijke, door niets uit het evenwicht te bren gen Limburgers zijn ennaar onze overtuiging vooral, omdat de adjudant een onverbeterlijk humorist is. Want de geslachten ..koks" die na deze heren nog in de Legerplaats-keuken zullen heersen, kunnen De mop van de massale inwijding der gloed nieuwe fornuizen vertellen. Als de heer Van Houte zijn pensioen afhaalt, zullen de piepjonge op volgers vertel'en dat de adjudant in het jaar 1953 twee Rode Kruis zustertjes zijn keuken liet be wonderen en hoe hij met een stalen gezicht een kopje koffie vroeg, waarbij hij echter de be merking maakte: „Maar niet uit die rechtse ketel, want van het spul dat daar in zit zijn vandaag al twee man om zeep gegaan". De zustertjes werden zo wit als een tafellaken en de adjudant trok een gezicht alsof dat nu het ri-ico was, dat genomen moet worden bij het bereiden van hoeveelheden koffie voor dui zenden. De adjudant genoot van zijn bakje, maar de zustertjes had den er niet veel trek meer in. Humor onder zware omstandig heden verricht wonderen en. op je post blijven. „Je ma? er bij neervallen, bij sneuvelen', zegt de adjudant te gen zijn ondergeschikten, „maar alleen op één plaats en dat is hier bij de loketten, waar door het eten wordt uitgedeeld". Vliegtuigen vliegen de gehele dag af en aan om zandzakken boven de geteisterde gebieden af te werpen. Deze foto werd geno men tussen St Annaland en Sta venisse. Rampenfonds: UTRECHT, 6 Febr. (ANP) De K.A.B. heeft haar bijdrage aan het Nationaal Rampenfonds vandaag voorlopig verdubbeld. Het totaal-bedrag, dat tot nu toe Averd gegeven, bedraagt thans f 150.000.—. HELICOPTER NABIJ SOMMELSDIJK NEERGEKOMEN BERGEN OP ZOOM, 6 Febr. - Wij vernemen, dat gisteren een helicopter van de vliegbasis Woensdrecht nabij Sommelsdijk van een hoogte van 20 meter is neergestort. De inzittenden be kwamen geen letsel. Wel werd de schroef vernield. maar inwoners van Yledder nemen het niet ASSEN, 6 Febr. (A VP) De inwoners van het dorpje Vled- der (Dr.) hebben actie ingezet tegen een ingezetene uit het dorpdie niet van plan was ook maar iets te doen om de nood in de geteisterde gebieden te lenigen. Hoewel de man ongeveer 500 zakken in voorraad had, weigerde hij deze beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken. Ook toen de geldinzame ling werd gehouden die in deze kleine Drentse gemeente een bedrag van f 9.809,50 opbracht, heeft dezelfde man de collec- trices wederom met lege handen weggezonden. Zoiets laat deze dorpsgemeenschap niet op zich zitten. Zij héb ben de bakker, de kruidenierde 'slager, en andere leveranciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straffe van het verlies van de klandizie in het dorp. En het spreekt wel vanzelf, dat de leveranciers deze risico's niet wensen te nemen. Het ge volg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen gebakken) zit. Het zware materieel, dat de Amerikaanse hulpcolonne in ijltempo naar het kanaal door Zuid Beveland heeft gesleept en dat thans in de omgeving van Wemeldinge is ingezet heeft in de nabijheid van Krabbendijke een zodanig „spoor" achtergelaten, dat het onge schonden voortbestaan van deze plaats en het zuidelijker gelegen dorpje Waarde afhankelijk is geworden van de snelheid, waarmee de Nederlandse militairen en de mannelijke bewoners van deze plaatsen dit „spoor" weer kunnen uitwissen. Het lot van Krabbendijke en Waarde heeft gisteren in alle letterlijkheid aan de draglines gehangen. Met name aan de De koerier, die de vraag om draglines voor het behoud van de damwand nabij Krabben dijke op de centraalpost van sector IV stelde, deelde daar bij mede, dat er in Bergen op Zoom draglines waren gearri veerd van een particuliere on dernemer. Deze had „de kust" eens verkend en de weg naar Krabbendijke te „gevaarlijk" gevonden voor het transport van zijn materiaal. Op de schildering van de absolute noodzaak bleef hij onbewogen en op de vraag of ze er heen zouden komen bleef het ant woord „neen". WOENSDRECHT ONDERHOUDT NOG STEEDS EEN DRUKKE LUCHTBRUG (Van onze verslaggever) WOENSDRECHT, Donderdag „Nog maar een portie nasi goreng" maakten de acht jonge Amerikanen duidelijk aan de gerant van het kleine hotel op de hoek van de weg naar de vlieg basis. Zij hadden het er blijkbaar op zitten, want even later stap ten zij onder het zeildoek van een kleine robuuste kar die in de richting van Ossendrecht snorde. Een kilometer verder, op de vliegbasis zelf, stopte een piloot snel een sandwich achter zijn kiezen. „Any news?" vroegen een paar verslaggevers. „Nee, we hebben alleen wat voedsel en tabak ge dropt boven Renesse" zei hij, terwijl hij doorliep. Even later zat hij in de glazen kooi van zijn helicopter. De schroefbladen maaiden wild in een cirkel en even later zoemde het toestelletje als een libel, half voorover naar het Westen waar een straffe wind een sneeuwbui vandaan joeg. „Het raakt afgelopen" zei een officier. Alle bewoners van de Zeeuwse eilanden zijn gered uit het gevaar. Vandaag wordt voor alle zekerheid nog een in spectie gehouden lanns de over stroomde gebieden. En verder worden de geïsoleerde plaatsen nebombardeerd met levensmid delen en kleding. Het gebied van Zeeland is nu verdeeld in blok ken, elk toestel opereert thans in 2ijn eigen blok". Het was slecht vliegweer boven de vliegbasis en het waren feite lijke alleen maar de helicopters die behoorlijk konden werken. Gedurende de hele dag landden er maar enkele Austers en Beech- crafts zijn er helemaal niet ge weest. Het raakt afgelopen Belangrijk werk Toch zijn er nog velen wegge haald uit het gebied waer nog steeds een zekere dreiging voor de slapersdijkjes ligt. Men eva cueert met boten en ducks, maar de vliegtuigen en de helicopters hebben in dit werk een groot aandeel. Donderdag werden er nog 300 vluchten gemaakt, waarbij 600 mensen vervoerd werden. Van daag was het aantal vluchten niet zo groot vanuit Woensdrecht maar het was niettemin belang rijk. Belangrijk, dat was ook het werk dat in deze dagen nog ver richt kon worden. Talloze plaat sen schreeuwen om medicamen ten om infectie en besmettelijke ziekte te bestrijden, die onver mijdelijk het gevolg zijn van de rampen. Enorme hoeveelheden steeds noodzakelijk isT vee drijven nog in de onderge lopen gebieden. Baby-kleding, baby-voeding, thee, tabak, koffie, drinkwater, kleding en voedsel en zakken zand en materialen om de dijken te dichten worden omlaaggewor- pen. Nog steeds. Want er zijn nog vele plaatsen die als eilandjes in het water drijven en die met geen mogelijkheid contact krij gen met het „vasteland" zonder de luchtbrug. Autobanden De eerste dagen werkten de vliegtuigen tot op vrij grote hoogte in het wilde weg. De pi loten kregen een aanwijzing over de rampzaligste gebieden en daar opereerden zij volgens het prin cipe van de vlugste weg is de veiligste. Ieder dak dat in het vizier kwam werd ontruimd; nu zijn er geen mensen meer, die hun leven trachten te rekken op de daken. Het voornaamste is thans de evacuatie. En de drop ping van versterkingen, levens middelen, medicamenten en voedsel. De voornaamste plaatsen in Zeeland zijn thans Renesse en Noordgouwe. Daar zijn o.a. grote hoeveelheden autobanden uitge worpen, die in geval van nood gebruikt kunnen worden als reddingsgordels. Op de vliegba sis Woensdrecht ligt er nog een enorme stapel van. Die zijn voor lopig nog niet nodig. Misschien behoeven ze helemaal niet meer als reddingsmateriaal gebruikt te worden. Dat is de verheugende conclusie die getrokken kan wor den uit de werkzaamheid op de vliegbasis. Wat niet wegneemt, dat het in Woensdrecht nog steeds een drukte van belang is, omdat de luchtbrug wél nog Hoe komen we in 's hemels naam aan één dragline, was een vraag, die, amper uitgesproken, als een obsessie door de kamer waarde, waarin de telefoons nu al dagen achtereen rinkelen als of iemand er een satanisch ge noegen in schept om die tele foons en daarmede de bedienen de officieren geen ogenblik rust te gunnen. 30 Tonners Draglines dus. Voor het behoud van Krabbendijke. Via de tele foon kwamen verbindingen tot stand. Geen draglines. Adressen in de omgeving werden opgege ven. Misschien dat er daar nog één te vinden zou zijn. Met werd betwijfeld. Die zijn zeker ingezet, staat zou zijn om een of, zoals I lefoneerde tot Usse toe Met de gevraagd was, vier draglines j kalkzandsteenfabriek van Van Herwaarden. Hoe lang zou het naar de bedreigde dijk Krabbendijke te zenden. En zoek nu, midden in het rampgebied, een, laat staan vier draglines, waarvan er in Neder land in het geheel geen 300 zijn. Door de hulpcolonnes, die, na het zakken van het water, via de enige verbinding over land door de „slurf" van Zuid-Beveland naar de nog meer bedreigde ge bieden oprukten, maar vooral door het zware Amerikaanse ma terieel, is de noordelijke binnen dijk voor Krabbendijke zozeer gaan verzakken, dat bij hoge wa terstand moet worden gevreesd, dat deze binnendijk het zal be geven, temeer daar moet worden verwacht, dat de zeedijk tegen het hoge water geen voldoende weerstand meer zal kunnen bie den. Over de volle lengte, ongeveer 1 kilometer, heeft man op deze binnendijk een damwand gesla gen van 1.20 meter hoogte. Wan neer deze damwand in allerijl niet kan worden volgestort, be staat het grote gevaar, dat ook deze het niet zal houden, waar mede het lot van Krabbendijke zal bezegeld worden. Voor het volstorten van deze damwand in het geëiste tempo zijn minstens 4 draglines nodig. Dat was de „kwestie", die men gistermiddag de centrale post van sector IV presenteerde. transport vandaar naar Krabben dijke niet duren. Op het hoogste niveau is uit eindelijk de nood aan drag'ines en de nood van Krabbendijke uitgestreden. Of ze tijdig gearri veerd zijn, wij weten het niet. Een dragline zelf maakt onge veer 8 kilometer per uur. Gela den op een 30-tonner kan het vervoer met 30 a 35 kilometer per uur geschieden. Het roept alleen maar een andere vraag op. Hoe komen we aan die 30-ton- ners? En op tijd! Voor de oplossing van deze soms door hun actualiteit ontstel lende vragen zijn de officieren van de centraalpost sector IV ge plaatst. Het mag een indruk ge ven welke haast onoverkomelijke moeilijkheden overwonnen moe ten worden in een gebied, waar de moeilijkheden even veelvul dig zijn als de overstroomde vier kante meters grond. En wie dan meemaakt, dat men ook nog de tijd kan vinden om een vrouw in barensnood een dokter en een ambulancewagen toe te sturen, omdat men denkt, dat „de militairen" alles wel kunnen fixen, die kan voor de werkzaamheid en het doorzet tingsvermogen van deze mensen alleen maar een ontzettend res pect en een stiUe hulde opbren gen. Waarvan gaarne acte! Openbare leven ligt stil BREDA, 5 Febr. Sinds de wa tersnoodramp is Breda van aan schijn veranderd. Heel de bevol king schijnt er zich op te heb ben ingesteld de get offenen, die de laatste d2gen hier met duizenden zijn aangekomen, zo hartelijk mogelijk welkom te he ten. Geen moeite is te veel en geen zorg te groot om het hun naar de zin te maken. Tientallen uitvoeringen zijn afgelast, heel het normale open bare leven in de stad ligt vrij wel stil. Alles en alles is gecon centreerd om het vluchtehngen- problaem, waar men dag en nacht mee bezig is. De eerste dagen werden voor al de kazernegebouwen in de stad voor het opnemen van vluchtelingen in gebruik geno men. Daarenboven la'it zich ock de bevolking zelf niet onbe tuigd. Duizenden hebben eva cué's in hun huizen opgenomen, zonder te vragen naar rang of stand. „Kom binnen, wees wel kom", was het parool en de to taal versufte mensen wor-'en verwend met het beste van het beste. Zondag 13 uur Koningin spreekt volk toe HILVERSUM, 6 Febr. - Bij gelegenheid van de nationale rouwdag zal H.M. de Konin gin Zondagmiddag om 13 uur het woord richten tot het Ne derlandse volk. Iïaar toe spraak zal over beide zenders Hilversum I en II worden uit gezonden. De radioprogramma's zullen afgestemd zijn op het ernstige karakter van deze dag. De K.R.O. zal behalve toepasse lijke muziek o.m. een klank beeld uitzenden van Paul de Waart „De wereld helpt". Willem Tollenaar zal frag menten voordragen uit dc psalmberijmingen van Gabriël Smit, 's avonds om 8 uur spreekt dr Korstenhorst over het nationaal rampenfonds. Om 21 uur een klankbeeld van Tom Bouws: „O Dierbaar Land". Tonnen kleding Een kledingactie liep dermale vlot van stapel, dat in een mor gen de hele stad was afgestroopt Tonnen goed zijn binnengeko men. Een perfect georganiseerd „warenhuis" zorgt voor de dis tributie, dat zoveel service biedt, dat de evacué's, wanneer zij gereed zijn met hun „inko pen", per auto naar hun nieuwe adres worden gebracht. Zaken- heden van buiten de stad, die van deze actie horen, schakelen zichzelf bereidwillig in, zelfs twee Amerikanen en een Frans man hebben een dag lang mee gereden. Deze service is overi gens niet overbodig, want wie een groot gezin heeft, moet een hele bezending mee naar huis nemen, die te voet onmogelijk vervoerd kan worden. Grote contingenten Amerika nen uit Duitsland en Fontaine- bleau hebben thans ock in Bre da hun pied a terre. Van hieruit worden zij naar de verwoeste gebieden gedirigeerd. De straten daveren van het motorgeronk der eindeloze stoeten materiaal, die op en af rijden naar de nood gebieden. Actie op actie wordt door de bevolking op touw gezet. Kin deren zamelen speelgoed in voor hun kameraadjes, tabak, sigaret ten, shag stromen toe. Honderden komen op het ge meentehuis inlichtingen inwin nen naar vermiste huisgenoten. Tragische tonelen spelen zich hier soms af. Kerels als bomen staan handenwringend en met nauwelijks verborgen tranen hun verdriet te verwerken, vrouwen zitten wezenloos op banken te staren naar het sinistere tele foontoestel, waaruit het nieuws moet komen, waarop zij vol spanning wachten. Wat sinds gisteren in Breda binnenkomt, wordt geregis treerd en zo snei mogelijk door gezonden. Men volgt het systeem zoveel mogelijk dorp bij dorp te laten. Zij worden verspreid over de dorpen van Brabant, die a! even gastvrij zijn. In de Koninklijke M'litalre Academie zijn momenteel nog ruim 800 evacué's onderge bracht. Zij hebben hier een pri ma tehuis met alle accomodatie, die zij zich denken kunnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3