-^"Brabants Nieuwsblad 1372 doden ZES PROCENT VAN CULTUURGROND ONDER WAT E B Ir i Schade bedraagt honderden millioenen guldens Drooglegging zal beginnen in West-Brabant Productie van lucerne nog dit jaar Steenbergen boekt 5 overwinningen op het vernielende water Strenge straffen voor blunderaars Plan voor nooduitkering aan geëvacueerden Westlancl c.a. wordt spoedig heroverd NA ZES DAGEN PLOETEREN: Kruisland en De Heen gered; Snel recht, streng recht Geen kijkers nodig STERKTE! Maximaal tot 90 van inkomen Regeling voor huisvesting van getroffen bevolking Zaterdag 7 Februari 1953 12e Jaargang - No. 96 Directeuren: Drs. TH. A.M. HEUTS ■FfS!! M Tfek. TT 0 1ÉÊ fS! 1É^ Mgr. Dr. CH. VAN DAM Drs. R. J. G. M. v. HASSELT Voor God, Koningin en Vaderland, WAARIN OPGENOMEN DAGBLAD „DE GRONDWET" EN „DE ZOOM" Kantoren: Roosnndttal. Moienstr. U. Tel. 2243 (Adm.), 2244 (Red.); Bergen op Zoom. Zuivelstr. 39. Tel. 15S (Adra.), 16S0 (Red); Oudenbosch, St. Bernaertstr. 80. Tel. 187. Abonnementsprijs 44 ct. p. w„ p. 1:w. 5.70 p. post 6.30 bij vooruitbet.losse nr. 13 et. (Advertentie) BIGGELAAR'S EXPERTO SHAG is niet te verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 6 Februari De vruchtbare grond van Schou wen en Duiveland, Goeree-Overflakkee, Tholen en St Philips- land zal dit jaar geen oogst dragen. De Noord West-hoek van Nd.-Brabant kan misschien nog iets opbrengen, maar ook daar zal het minstens twee jaar duren, voordat de opbrengst van de grond weer normaal wordt. Waar veeteelt belangrijker is dan landbouw, zoals in enkele andere overstroomde polders, zal het van de duur der overstroming afhangen, in hoeverre het gras land in waarde gedaald is voor de veeteelt. Dit is de voorlopige conclusie, waartoe men op het ministerie van Landbouw is ge komen, na een blik op dc 150 a 160.000 ha, die op het ogenblik nog onder water staan. Zout water bedekt op 't ogen blik 6 van de Nederlandse cul tuurgrond. 6 lijkt niet veel, maar als men bedenkt, dat juist het door de watersnood geteis terde gebied behoort tot de meest hoogwaardige cultuurgrond van ons land, dan zal het duidelijk zijn, dat iedere dag, dat er ton nen zout in de bodem worden af gezet de aan de landbouw en de veeteelt, toegebracht schade gro ter maakt. Hoe vruchtbaar deze grond wel is, blijkt uit de cijfers van de oogst 1951-1952. (Cijfers van de laatste oogst zijn nog niet be schikbaar) Nw. Brabant leverde toen op, 238.000 ton suikerbie ten, 94.000 ton aardappelen, 15.000 ton vlas, 3.700 ton erwten, 13.000 ton zomergerst, 11.000 ton wintertarwe. Tholen bracht op 4.200 ton wintertarwe, 4.000 ton wintergerst, 1.000 ton erwten, 3.000 ton vlas, 40.000 ton aardap pelen,, 60.000 ton suikerbieten. Goeree-Overflakkee 7.000 ton wintertarwe, 4.300 ton zomer gerst, 3.000 ton erwten, 4,600 ton vlas, 82.000 ton aardappelen, 100.000 suikerbieten, 48.000 ton uien. Schouwen en Duiveland 3.000 ton wintertarwe 7.200 ton zomergerst, 2.200 ton erwten, 6.000 ton vlas, 36.000 ton aardap pelen en 92.000 ton suikerbieten. In plaats van export thans import Deze enorme voorraden voed sel zullen dit jaar niet op de markt komen. Zij zullen van el ders moeten komen. In plaats van te exporteren zal ons land dus moeten importeren. In dit ondergelopen landbouwgebied is echter niet alleen de massale op brengst van groot belang, ook de specialité's hebben grote be tekenis. Men denke aan Zeeland (Goes) als centrum van de frambozen- en bessenteelt, aan het witlof en de asperges van Bergen op Zoom en aan Gocree, waar de helft van de totale uienoogst vandaan kwam. Ook de veeteelt op de onder gelopen eilanden was van groot belang, vooral omdat het vee na genoeg geheel T.B.C.-vrij was. Op Goeree Overflakkee bevon den zich 74.000 runderen, 4.300 varkens, 1.550 paarden, 65.000 hoenders, op Schouwen Duive land 9.500 runderen, 2.400 var kens, 1.300 paarden, 1.800 scha pen, 40.000 hoenders. Op Tholen en St. Philipsland 1.200 paarden, 6.000 runderen, 1.700 schapen, 30.000 hoenders en in N. W. Bra bant 38.000 runderen, 5.000 paar den, 1000 schapen en 119.000 hoenders. In dit laatst genoemde gebied zal waarschijnlijk een zeer belangrijk deel van de vee stapel gered zijn. Hoe zal het echter op de eilanden zijn ge gaan? Men behoeft geen pessimist te zijn om bij het zien van die vele verdronken koeien (35.000) en paarden aan te nemen, dat het water onder kleinere dieren als varkens en kippen een enorme slachting moet hebben aange richt. De schade, die aan de koudbloedpaardenfokkerij op Zeeland is toegebracht, is nog onbekend. Op het ministerie van Land bouw waagt men zich niet aan een raming van de schade, die door het water is aangericht. De schade .is in ieder geval veel groter dan de gemiddelde bruto jaarproductie van 325 millioen die dit gebied aan landbouw, tuinbouw en veeteelt opbrengt, want een deel van de produc ten - het vee - is wel het kost baarste productieapparaat - boer derijen en landbouwmachines zijn verdwenen - en aan de grond is zoveel schade aange bracht. dat in 1953 zeker geen 325 millioen zal worden opge bracht. Hoe groot de schade door ver lies van het tvagenpark is, blijkt o.m. uit het feit dat op Schouwen en Goeree 477 tractoren waren die 6.000 tot 14.000 gulden per stuk kosten. Zodra de dijken weer hersteld zijn en het land is drooggepompt kunnen de landbouwdeskundigen hun aandacht aan de grond gaan wijden. Duizenden tonnen kalk- mergel en gips zullen nodig zijn om het zeezout uit het land te verdrijven. En veel regen. Het lijkt bijna onwezenlijk dat men over enige tijd op deze door weekte gronden om regen zal bidden, regen die het zout in de bodem zal oplossen en bij de lo sing mee zal voeren naar open water. Voor Schouwen en Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee kan men een vergelijking treffen met Walcheren, dat in '44-'45 12 tot 16 maanden onder het zee water begraven is geweest. Toen het land drooggepompt was, oogstte men de eerste keer 50 van de normale gerstoogst, 85 van de tarwe, 70 van de haver, 75 van de suikerbieten en 60 van ?de a?rrdappé{èn. Vlas en blauwnxaanzaad werden een complete mislukking. Uit deze vergelijking mag ech ter niet worden geconcludeerd, dat het op genoemde eilanden na de droogmaking ook drie jaar zal duren, voordat er weer een goede oogst kan worden binnen gehaald. Walcheren had in 1945 te kam pen met een tekort aan machi nes en gips, dat toen uit Frank rijk moest worden geïmporteerd. Thans echter staat een machtige staf van deskundigen goed uit gerust klaar om zo spoedig mo gelijk aan het herstel van de grond te beginnen. Herstel begint in N.W.-Brabant Zij zullen waarschijnlijk het eerst in N. W. Brabant aan de slag kunnen. Indien het water daar niet te lang blijft staan, zal welicht dit jaar nog lucerne kun nen worden geplant. Suikerbie ten zullen er zeer waarschijnlijk een mislukking worden. Buvüiv: Het centrum van liet zo ziouar gehavende stadje Stavenisse met op de voorgrond enige rubberbo ten. LINKS: Een beeld van het zwaar geteis terde Stavenisse vanaf de Ha ven dijk genomen. De molen van Stavenisse, op de achtergrond zichtbaar, is nog geheet in tact. AMSTERDAM 6 Febr. (ANP), Een comité, dat de 62 café-hou ders in de A'damse Jordaan om vat heeft besloten Zondag alle café's in de Jordaan gesloten te houden ter gelegenheid van de Nationale Rouwdag. Horeca heeft een beroep ge daan op de bedrijven in de Hore- ca-branche het bedrijf Zondag zo kalm mogelijk te laten verlo pen en geen muziek te geven. DEN HAAG, 6 Febr; (A.P.) Het aantal doden ten gevolge van de overstromingsramp is vandaag gestegen tot 1372. Het zwaarst getroffen is het eiland Goeree-Overflakkee. Op dit eiland bedraagt het aantal slachtoffers bijna 450. Het ei land Tholen, met Stavenisse, volgt op de tweede plaats met meer dan 300 doden. (Van onze verslaggever) STEENBERGEN, Vrijdag Er begint tekening te komen in de strijd tegen het water, die hier in de omgeving sinds Zondag wordt gevoerd. Momenteel is het zo, dat duizend hectaren grond droog staan, terwijl een gebied van ongeveer negenduizend hectaren reeds overstroomd is, of nog onderstroomd wordt. De polders die op het ogenblik droog staan zijn: Een gedeelte van de Prins Hendrikpolder (S<aakdam, nabij Philipslandji, de Heensche polder (waarin het kerkdorp De Heen ligt), De Graaf Hendrikpolder (Dinteloordse weg-Havendijk), de Oude- en Nieuwe Heipolder (nabij het Zilverhoekje). Zij beslaan een oppervlakte van onge veer duizend ha. Verder is Donderdagmiddag de Boomdijk diclxt- gekomen en zijn de soldaten - na een heroische strijd van vijf dagen - erin geslaagd de dam te voltooien bij de „Witte Ruyter" tussen Steenbergen en Lepelstraat. Hierdoor zijn de 2500 inwoners van Kruisland en de Cruyslandsche Polder (2500 ha), wanneer zich geen abnormale omstandigheden meer voordoen, buiten ge vaar gekomen. Vooral op vijf vitale punten is hier sedert Zendag tegen het water gevochten, en op alle vijf deze punten is het water voor lopig overwonnen. Dit dank zij vakkundig overleg en een moed en doorzettingsvermogen van soldaten en ploegen vrijwilligers die voor niets terugdeinsden. Daar ging het alereerst om 't behoud van de dijk tussen de Philiplandse Henriettepolder en de reeds genoemde Prins Hen drikpolder, die men zoals gezegd heeft kunnen behouden. Een tweede zeer belangrijk De Bilt verwacht: VORST. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Matige tot lichte vorst. (Deze verwachting is geldig tot hedenavond). Het weer in Europa Weer Max. temp Oslo: onbewolkt -13 Londen: zwaar bewolkt 6 Amsterdam: licht bewolkt -1 Brussel: geheel bewolkt 2 Parijs: zwaar bewolkt 5 Frankfort: geheel bewolkt -0 Münchensneeuw -1 Zurichsneeuw 2 Wenen: zwaar bewolkt -2 punt was de Schenkeldijk, (Schiethoek). Hier begon het ge vecht al de Zondagnacht, want van dit weinig solide dijkje hing de evacuatie af van het al onder, gelopen gebied en het behoud van het dorp De Heen. De eer ste zandzakken hadden echter weinig resultaat, en zo moest men Maandag tot de evacuatie overgaan van De Heen. Toch is het Schenkeldijkje, dat plotse ling het werk moest gaan ver richten van 'n grote buitendijk, behouden kunnen blijven. Het is verzwaard met een laag van wellicht tien zakken zand over de gehele lengte, en bovendien werden de breuken hex-steld. Aan deze tweede zege op het water is de redding te danken van het dorp De Heen en van de gehele Heensche Polder. Van een derde gevaarlijk punt hing het. behoud af van de Graaf Hendrikpolder, die zich uitstrekt tot de I-Iavendijk en de Dintel oordse weg in Steenbergen. Dit punt was het oude Hooidijkje bij het Zilverhoekje. Met man en macht heeft men ook hier moe ten werken om het water eron der te houden. En dan het vierde punt en vele inwoners van Steenbergen zullen dit niet beseft hebben - was het bruggetje achter café Slokkei's op de Kade. Indien men hier niet onmiddellijk was op getreden, zou Zondagochtend reeds de verbinding met Nieuw Vossemeer en St Philipsland, waar toen nog niemand was ge- evacueex'd, verbroken zijn ge- geweest. Hier was het dat bijna al on middellijk het gemaal van de Westlandsè Polder onder water liep en onklaar raakte, Bailey- materiaal dat eventueel als laat ste i-edmiddel zou kunnen wor den gebruikt, heeft hiervoor ge reed gestaan. Gelukkig had men dit punt reeds Zondagmox-gen onder de knie. Zou dit niet het geval zijn geweest, dan was de evacuatie van St Philipsland en Nieuw Vossemeer bijna onrnoge lijk geweest en bovendien zou dan de verbindingsweg naar 't veer van Schouwen-Duiveland voor geruime tijd vex-loren zijn geweest. Gevecht om Kruisland De grote strijd om het behoud van Kruisland en de Cruysland- se polder is de vijfde, en de grootste ovex-winning op het wa ter gewox-den. Deze strijd heeft zich vooral afgespeeld aan de „Witte Ruyter", op de weg van SteenbergenLepelstraat, even voor „Dasseixberg". Hier spoelde het water vanuit de Westlandse polders over de weg en zette het Watex-hoefje onder Ongeveer één meter stond het op de grote ver keersweg Steenbergen-Bex-gen po Zoom. toen men zowel vanuit Bergen op Zoom als vanuit Steenbergen begon met het aan leggen van een zandzakkendam op de weg. Als leeuwen hebben de militairen daar gevochten. En slechts zeer langzaam vor- derde het werk. Daardoor kx-eeg het water de gelegenheid steeds verder te stromen uit de West landse polder in de ï-ichting van Welbei-g. Zolang de militairen, die op een kilometer afstand van elkaax-, naar elkaar toe begonnen te werken, nog geen contact hadden, stroomde hét Westland se water de weg ovex\ Het Oud- land en de Molenweg' in Steen- bergeix schoten daardoor onder en moesten worden ontruimd. Nog verder ging de stroom: de Boomdijk 'tussen Welberg en Roosendaal) werd bereikt en brak door. Hierdoo schoten de oude en de nieuw Cromwill polders ondei\ Nog steeds had den de twee groepei militairen aan de „Witte Ruyter" nog geen contact gemaakt. Di. ïaatste bar rière voor Kruisland was toen nog de Groene dijk. Hier werd gewerkt mét'dé moed der wan hoop. Helaas sloeg ook dit dijkje door, en de weg naar Kruisland lag open.... Onmiddellijk be sloot men tot evacuatie. Toen, Donderdagmiddag kwam het grote nieuws: De Limburgse jagers hebben de Boomdijk dicht, en.... de ploeteraars aan de „Witte Ruyter" hebben el kaar bereikt: een dam van een kilometer lengte is opgeworpen; het water blijft in het Westland, de druk op de herstelde Boom dijk wordt minder, en Kruisland is gered. Een nieuw plan Het is duidelijk dat men de veroverde vestingen thans met de meeste zorg bewaakt. Doch daarbij blijft het niet: men is thans begonnen met de uitvoe ring van een nieuw plan: de herovering van de Westlandse polders. Aan één zijde zijn de dijken van dit gebied door voort- (Zie pag. 3) Suurlioff in het noodgebied (Van onze coiTespondent) HALSTEREN, 6 Febr. De mi nister van Sociale Zaken de heet Suurhoff heeft vandaag een bezoek gebracht aan het nood gebied in West-Brabant. Op het gemeentehuis in Halsteren liet ae minister zich door de bux^ge- meester, mr Eikhuizen, voorlich ten over de situatie. JL ROTTERDAM, 6 Jan. (ANP). Dat de rechter niet terugdeinst om zware straffen vit. te spre ken tegen diegenen, die de'wa tersnood benutten om het wei nige te stelen van de mensen, die bijna alles hebben vex-loreri, is vandaag weer eens bewezen. Een 27-jarige matroos in Rot terdam, die Zondagmox-gen uit een sigarenwinkel 20 pakjes si garetten had gestolen is veroor- Geeld tot een gevangenisstraf van zes maandexx. De veroor deelde werd na de x-echtzitting onmiddellijk in hechtenis geno men. Een fabrieksarbeider te Vlaar- dingen, die een paar laarzen had gestolen van een hoeveelheid laarzen, die voor de noodgebie- den waren bestemd, krees vijf maanden. Ook deze veroordeel de werd onmiddellijk in hechte nis genomen. Een inwoner uit Hontenisse was er niet beter aan toe. Om dat hij zich enige aan de dijken aangespoelde goederen had toe geëigend kreeg' hij eveneens een gevangenisstraf van vijf maan den. NOODGEBIEDEN DEN HAAG, 6 Febr. (ANP). De Nederlandse regering i/xeeft een beroep gedaan op de bevol king van de niet-getroffen ge bieden niet te trachten naar de noodgebieden te eaan. Dergelij ke bezoeken bemoeilijken de reddingswerkzaamheden. Wij hopen dat Steenbergen niets zal overkomen en wij wensen U sterkte, zo schreef een arts uit Oosterbeek naai de dames-telephov.isten in Steenbergen en hij stuur de hen een groot pak choco lade en sigaretten. De dokter was de meisjes erkentelijk omdat se hem in de onheils nacht van Zondag op Maan dag zo voortreffelijk hadden geholpen, ondanks alle drukte. Drukte: Als het ergens druk is geweest die eerste dagen (en ook nu nog), dan was dit wel op het Steenbergse tele foonkantoor. Nacht en dag waren de meisjes daar in de weer, en het is vooral aan hun buitengeivone inspanning te danken dat de ontzaggelijke hoeveelheid ijl-gesprekken die voor de hulpvoorziening nodig waren op de kortst mo gelijke tijd konden plaatsvin den. o 5? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 Februari Het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk, waarin de schilders en de stucadoors nog werkten, is plotseling voor een zware taak komen te staan. Het moet leiding geven bij de oplossing van d^ problemen op het terrein van de Maatschappelijke zorg, die door de watersnood zijn opgeroepen. Het ging hierbij op de eerste plaats, zoals de secr. generaal, mr P. Werner, ons vertelde, om een noodregeling. Duizenden staan zonder mid- uitkeringen kunnen gaan tot 90% delen. Dé regeling, die hierin moet voorzien, mocht geeiv nieu we regeling zijn, ten aanzien waarvan verschillen over uitleg en gebruik kunnen rijzen. De noodregeling, die met ingang van 1 Februari in werking is getre den, is daarom dezelfde als die direct na de oorlog, voor de oox*- logsslachtoffers heeft gegolden en die de gemeentebesturen dus kennen. Iedex-een, die als gevolg van de ramp zonder bestaansmiddelen is, kan er gebruik van maken. De van het inkomen en in bepaalde gevallen nog daarboven. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een nieuwe regeling, die rekening houdt mt de kosten, die huis vesting van geëvacueerden met zich brengt. Daarnaast heeft het nieuwe de- pai-tement een oi'ganisatie in het leven gei'oepen, die op het brede terrein van de maatschappelijke zorg werkzaam zal zijn. In de provincies zijn de opbouworga- nen de trefpunten, waar mensen en mogelijkheden kunnen wor-delen verbonden. den gecoördineerd. Waxxneer dit niet mogelijk blijkt te zijn, kan het in deze organisatie als top orgaan fungerend departement van Maatschappelijk Werk zulks in breder verband pogen te doen. Het dirigeert werkers van de ene px-ovincie naar de andere. Zulks geldt bok voor goederen, waar aan gebrek blijkt te zijn en waarbij dan ook het, aldus mr Werner, niet genoeg te roemen Rode Kruis wordt ingeschakeld. Niet van huis Het besluit om vooralsnog' geen kinderen naar het buitenland te zenden, is reeds bekend. Het werd door het departement van Maatschappelijk Werk genomen in overleg met de organisaties op het terrein van de kinderzorg. Als argumenten heeft men hierbij laten gelden, dat de ou- dei's, onder- de huidige omstan digheden nog moeilijker dan an ders afstand van hun kinderen zouden willen doen en aan de verbreking van de gezinsband zijn eveneens juist nu grote na-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1