Het drama in St Annaland De vluchtelingen in West-Berlijn Verhoogde bloeddruk De Franse CGmmunisiisdie pardj DE MVEMG IN HONGARIJE WIJ. Vaart E VRIJE ZEEUW TWEEDE BLAD Zaterdag 7 Februari 1953 pp Jj [II WÊ [B II J$ SL- /IfflM PL,. SL-J8 üf llf ®a Jaargang No. 2261 Menigeen ging in de nacht van Zaterdag op Zondag in St. Anna land op Tholen niet rustig naar 'bed. Velen was dat zelfs onmo gelijk door dringende werkzaam heden en anderen hadden daar toe niet de moed of wensten af te wachten wat het worden zou. Er was immers gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water en de Noordwesterstorm ontketende van uur tot uur een groter ge weld. Men kan niet zeggen, dat niet alle maatregelen genomen waren. Integendeel, de haven bewoners hadden al een behoor lijk hoog tij achter de rug en ver stevigden alles nog eens extra voor de nacht. De waterbouw kundig ambtenaar en al zijn me dewerkers 'hadden de gehele dag gewerkt en voor het verwachte „gevaarlijk hoog water" leek alles zoveel als mogelijk ver zekerd. Het was om 1 uur niet te ver wachten, wat om 3 uur werke lijkheid was. Zeker, het zou een zeer hoog tij worden, maar ern stige ongerustheid bestond er toen nog niet. Toen we om 2 uur de waterbouwkundig ambte naar sprakenj merkten we be zorgdheid bij hem op. Er ston den al twee vloedplanken vanaf de hoek hotel Rijnberg naar het oude gemeentehuis ter bescher ming van de Langestraat en het overig dorpsgedeelte in die lijn en het water steeg zo onrustba rend, dat het er 3 moesten wor den. Men had nimmer te voren 3 vloedplanken op dat gedeelte nodig gehad. Van 2 tot half drie scheen het gevaar te luwen. Na half drie werd het erger en het stond toen al vast, dat een vierde plank nódig was; zulk tij was nimmer te voren geregistreerd. Eer het drie uur was, werd de noodklok geluid, hetgeen voor hoog water in geen tientallen jaren was voorgekomen. Tevoren reden al zoveel vracht wagens in het dorp rond, dat menigeen het bed al uit was. Bij het gelui van de klok stroomden honderden mensen naar de ha ven. 'De wind was gegroeid tot orkaankracht. Het water vloog met donderend geweld tegen de woningen op de haven, waarin nog zo goed als alle bewoners aanwezig waren. Todh begonnen de eersten te evacueren, ook uit Suzannaweg. Met nog twee uur vloeien was de situatie zo dreigend, dat deskun digen toen overtuigd waren van een catastrophe „DAAR KOMT HET 'WATER Men zat immers niet alleen met de bescherming op de haven voor Suzannaweg, Langestraat en Oostelijke Achterweg bij het z.g. tonhuis. Men zat misschien nog meer in angst over de bui tendijken. Op de haven stond er zo'n wa termassa, dat de toestand met die orkaan hopeloos ging worden. Onmenselijk werk werd verzet, Zou het water toch nog bukken met 5 kwartier vloeien? Nam de stijging toch weer iets af? Het was 10 minuten vóór vier, toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was men nog aan het werk, toen er water door de be scherming voor de Langestraat begon te borrelen, een bescher ming die nimmer tevoren zo hoog was aangebracht. En vrij wel onmiddellijk na dat doorbor relen klonken de noodkreten als waarschuwing: „Berg je mensen, daar komt het water". HET WONDER. Het kwam niet. Nee, het barst te los in een waterval van een niet te beschrijven omvang, en met een geweld, dat voor de daar wonenden elk bombardement te boven moet zijn gegaan. De dooi de orkanische wind voortgestuw de watermassa brak zich in een zondvloed baan over de Lange straat, naar later bleek, onmid dellijk achter de bescherming 'n gat slaand van ruim 3 meter diep en alles wat op haar baan kwam onmeedogenloos verbrijzelend, verscheurend, meesleurend, weg slingerend van een vrachtwagen tot een stuk beton van het oude gemeentehuis toe. Ze lagen in enkele seconden half of op het eind van de Langestraat. En dan is daar het grote wonder ge schied. Een wonder waarover men nimmer uitgepraat zal ko men, waarvan men nimmer ren verklaring zal kunnen geven. De mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kijken, de mensen, die in hun deuren stonden, de mensen die zich op de gangen of bij de ramen be-1 vonden, ja zelfs die ene vrouw die daar buiten de vloedgolf over zich kreeg, zijn naar later bleek allen bewaard geble ven. Dit is het grootste wonder van de doorbraak in de Lange straat even voor vier uur in de noodlottige nacht van Zondag 1 Februari 1953 Wat betekent de enorme schade die aan de woningen, aan de in ventaris, kortom aan heel het hebben en houden is aange bracht, vergeleken bij dat ene wonder van een algehele bewa ring. Ruim een uur stroo-mde de wa termassa met een niet te be schrijven geweld het dorp bin nen, steeg in de woningen aan de ring, Cureellanden, Nieuwstraat (gedeeltelijk) Dorpsweg, achter wegen en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten. En in de hui zen der mensen. Biddend, zuch tend, wachtend, tellend, kijkend, sjouwend, meest op zolders, in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met lampje of kaarsje. Bij wie heeft een enkel levensuur ooit langer geduurd; dan de tijd van 4 tot 5 uur van die rampnacht? Zo mogelijk duurde dat nog langer voor hen, die vlak bij die kokende waterval woonden. In bange afwachting zat men verder in het dorp totaal in het onzekere. Gelukkig steeg het water in de woningen niet onrustbarend. Toch was er intussen al meer gebeurd. Wat voor de meesten later pas zichtbaar werd. Op de haven stond- tegenover het Shell- filiaal de grote installatie van de suikerfabriek Dinteloord. Dit ge vaarte sloeg na de breuk aan de Langestraat, dwars door dat fi liaal, het naburig huis meesleu rend en daarmee van de Suzan- napolder één watermassa ma kend. De mensen hadden zich daar tevoren weggespoed naar de Molendijk. Niemand is ook daar omgekomen. DE DIJKEN. Men wist nog niets van de bui tendijken. Men wist niet dat de zeedijk voorbij de Kleine Nol, 100 meter van de boerderij van Luijk was doorgebroken en de kruin was weggeslagen, men wist ook niet, dat een kilometer verder een nog ernstiger breuk in de buitendijk was ontstaan, die de boerderijen in de polder met be woners en vee in een toestand verplaatste, die zich niet beschrij ven laat. Men ziet daarvan nu de getui gen: koeien, paarden, varkens, kippen, huisraad, alles, behalve gelukkig mensen. Ook de bewoners daar waren of reeds weg, of hadden zich kunnen red den. In het Nieuwlandsdijkje zat 'n gat, de waterstand aan de Bree- denvlietsedijk was zo hoog, dat ook daar gevreesd werd voor een nieuwe vloedgolf. Het is er die Zondagochtend gelukkigbij ge bleven. TOEN HET DAG WERD. Toen de dag aanbrak, zijn er reddingspogingen met succes uitgevoerd, die vele andere hel denfeiten overtreffen. Toen het dag was, lrek de Lan gestraat iets zo onwerkelijks, dat het niet te geloven was. De rava ge in het Suzannaweg je was enorm. I Met geen mogelijkheid kan I men de krachtsinspanning van tientallen St. Annalanders op die Zondag weergeven. Het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder, en er kwarrf opnieuw een hoge vloed. We weten het niet, hoe het mogelijk is geweest, dat deze vloed op de haven kon worden tegengehouden. Zonder enige verpozing heeft men als paarden gewerkt, waarbij een aantal goede aannemers van wa terbouwkundige werken. Die Zondag zijn er van de lager gelegen delen veel mensen weg getrokken, temeer omdat enkele binnendijken in een zeer critiek stadium verkeerden. De water bouwkundig ambtenaar achtte 't veiliger om zoveel mogelijk te evacueren, waartoe evenwel geen officieel bevel kwam. Vooral oude mensen, vrouwen en kinderen werden weggebracht naar Oud- Vossemeer en Tholen en daar met open armen ontvangen. Die Zondag ook kwamen de vreselijke berichten over Stave- nisse binnen. En daarbij verge leken is St.Annaland er zeer goed afgekomen. Maandag 2 Februari kon een 'stevige bescherming op de haven worden aangebracht en werd de breuk in de Suzannapolderdijk gedicht. Toen werden de laatste in nood verkerende mensen van boerderijen of woningen uit de polders gehaald. Gelukkig minderde de wind en werd Noordelijker., Er kwam weer hoop in de harten, een hoop die de volgende dag groter werd met het voor ons begrip toen windstilte weer. De door braak bij de boerderij van Luijk werd gedicht. Er was weer telefonisch contact. Het was een dag van onverminderde energie bij de honderden werkmensen, die niet vroegen, maar werkten. Maar Dinsdag 3 Februari liep veel wa ter terug naar zee en kwamen straatgedeelten bloot. Aangenomen kan thans wor den, dat 70 van de woningen in St. Annaland min of meer wa terschade hadden, dat een 100- tal woningen geheel zijn vernield of zodanig beschadigd, dat her stel zeer bezwaarlijk is, dat het aantal verloren stuks vee in de honderden loopt en nog niet bij benadering' is te schatten, dat ren tiental straten geheel of ge deeltelijk is vernield en de huis- raadschade in de honderdduizen den guldens loopt Protest tegen ganstrekEten en stierengevechten De wereldfederatie voor be scherming van dieren heeft in Spanje geprotesteerd tegen het zogenaamde ganstrekken. Hier bij wordt over een kanaal een touw gespannen, dat bevestigd wordt aan de mast van twee scheepjes. Aan dit touw wordt een gans gebonden met de kop naar beneden. Onder dit touw varen bootjes door en de inzit tenden moeten dan trachten de kop van de gans af te trekken. Degene, die hier in slaagt is de winnaar van dit spel. De wereldfederatie voor be scherming .van dieren heeft de vereniging voor dierenbescher ming in Japan gewaarschuwd, dat haar de mededeling heeft bereikt, dat een Spanjaard met vijf stieren op weg is naar Japan om aldaar stierengevechten te organiseren. De wereldfederatie heeft de Japanse vereniging verzocht stappen te ondernemen, waar door dit schouwspel verboden zal worden. Ook Amerika zal de Japanse regering verzoeken om hier een stokje voor te steken. PIJNLIJK TRANSPORT TER WILLE VAN HET GELD. Onlangs brak; in de buurt van Sevenum ern paard, dat daar in de weide liep, een been. Een inmiddels ontboden veearts advi seerde het dier, dat erg leed, on middellijk door een schot uit zijn lijden te verlossen. De verzeke ringsmaatschappij, waarbij het dier verzekerd was, wilde het echter aan een paardenhandelaar verkopen, omdat 't levend meer waard was dan dood. Zo Werd dan de viervoeter op een wagen gehesen en op transport gesteld, een vervoer dat uiterst pijnlijk voor het dier was. De winst, die de verzekeringsmaatschappij 'hierdoor kreeg, bedroeg ƒ100. De paardenhandelaar heeft, toen het dier afgemaakt was, het vlees verkocht. De West'berlijnse auiorlteiten voor .de vluchtelingenzorg heb ben geweigerd een van Oost- Duitsland meest vooraanstaan de rechters, Alfred I-Ieinrich Trapp, als politiek vluchteling te erkennen. Trapp vluch.te in September van het vorig jaar naar West-Berlijn. De Westberlijnse anti-com munistische organisatie van „vrije juristen" heeft de au.ori- teiten voor de vluchtelingen zorg materiaal overhandigd over de activiteit van Trappen in O.- 'Dui sland, waar hij sinds 1950 rechter van het hooggerecnu— hof is geweest. Meer dan 58.000 vluchtelin gen hebben politiek asyl gekre gen. Erkenning betekent voed sel, onderdak, voorrang bij ue, vervoer per vliegtuig naar W.- Dui.sland en de mogelijkheid cm - weer te kunnen w enten. De Biilse politiek inzake Soedan Een hooggeplaatste Britse func tionaris sir James Robertson, heeft, 'volgens het onafhankelijke blad „Soedan el Gadid" te Khar toem partijleiders meegedeeld, dat Groot-Brittannië niet zal toe staan dat de Soedanezen uit het noorden en de Egyptenaren te zamen over het lot van de be woners van het zuidelijk deel van de Soedan zullen beschikken. Het blad schreef dat Robert son op verzoek van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken met de partijleiders heeft onderhandeld. Sir James voerde afzonderlijke besprekingen met de leiders. Vol gens het blad zei Robertson dat er twee mogelijkheden zijn: Of er wordt een conferentie georga niseerd waaraan Soedanezen uit het noorden en het zuiden, Egyp tenaren en Britten zullen deelne men, of de kwest.e wordt uitge steld om later door de Soedane zen -zelf te worden opgelost. De „Kiipfontein" Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Ar gus" gelooft men, dat de bij Mo zambique gezonken „Kiipfon tein" op een niet in- kaart ge brachte rif is gelopen. Britse duikers hadden vastge steld c'at het schip op zijn stuur boordzijde ligt, in 500 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden, aldus de corres pondent. Men vraagt ons iets over ver hoogde bloeddruk te willen sckrijvehi en daarbij dan tegelijk te willen vermelden of het ge bruik van een geklutst ei met cognac voor patiënten, die aan deze kwaal lijden, ook kwaad fean. Laten wij eerst het détail be handelen, dan is aan die zyde van het verzoek alvast voldaan; zowel het gebruik van dierlijk eiwit als dat van alcohol wordt aan lijders met verhoogde bloed druk gemeenlijk ontraden. Van geval tot geval kan de behandelende medicus natuurlijk verschillend stelling nemen. Niet altijd is de bloeddruk even hoog. Het nuttigen van een geklutst ei met cognac kan nu juist het enige genoegen zijn, waar de pa tiënt belang in stelt Het is voor eert dokter niet leuk altijd de boeman te moeten zijn, die alles wat prettig- is steeds maar weer loopt te ver bieden. Een onzer' leermeesters zei eens, dat het er in de genees kunde wil er werkelijk van kunst sprake zijn niet in de eerste plaats om moet gaan wat men een zieke wel allemaal zou kunnen verbieden, doch veeleer die zaken te bedenken, die men de patiënt kan toestaan. SCHOMMELINGEN. In de aderen is de druk, die het bloed op de vaatwand uitoefent, vrij gering. Bij verwondingen van een ader ziet men het bloed dan ook vrij traag naar buiten vloeien. In de slagaderen is de druk belangrijk hoger; iedereen kent de „spuitende wonden" die kunnen optreden wanneer er bij een ongeval een slagader is ge opend. Wanneer er nu over de „bloed druk" wordt gesproken, heeft men de druk in de slagaderen op het oog. Telkens na een samentrekking van de hartspier gaat er een nieuwe 'bloedgolf door het slag aderlijk systeem: de druk stijgt. Tussen twee hartslagen in loopt de bloeddruk weer terug en wan neer het hart per minuut zestig maal klopt, zijn er in diezelfde tijd dus evenveel drukschomme- lingen. Men vindt voor de bloeddruk meestal twee getallen opgegeven. Deze cijfers corresponderen met de maximale- en de minimale druk, die bij $e beschreven drukschommelingèn omstaan. Over de bloeddrukmeter willen wij geen technische beschrijving geven. Bijna iedereen heeft de manchet van dit. toestel wel eens om de bovenarm gehad, al was I het maar bij een keuring. Na een groot aantal metingen I bij gezonde mensen heeft men voor ce bloeddruk een gemiddel de waarde kunnen opstellen. Deze „normale" bloeddruk is bij jonge mensen 120/80 (millimeters kwikdruk. Zij stijgt, ook bij vol komen gezonde personen met ae leeftijd. OORZAKEN. AI kan men óók met een te lage bloeddruk heel vervelende klachten hebben, de verhoogde bloeddruk heeft een veel grotere practische betekenis. Algemeen wordt verondersteld, dat ver hoogde bloeddruk geen op zich zelf staande ziekte is, maar dat men hier te maken heeft met 'n uitvloeisel, een symptoom, van een meer algemene ziekelijke toestand. In tal van gevallen is de bloed drukverhoging het gevolg van een nierziekte. Heel vaak treft j men echter ook een verhoogde bloeddruk aan zonder dat er an dere organische afwijkingen te vinden zijn. Dr. A. BRIEDé. Niet-erkende vluchtelingen krij gen wel voedsel en onderdak, doch hebben geen kans op werk of op vervoer naar W.-Duits land. Zij kunnen wel in West- Berlijn blijven. De Franse communis, ische partij heeft, volgens een lid van net politieke bureau, in de af gelopen 3 jaar meer dan 14 procent, van haar. leden in het gebied van Parijs verloren. „Vele van de moeilijkheden" waren te wijten aan „het ont bindende werk" van de dissi denten Marty en Tillon. Volgens 'he, 'Oostenrijkse so cialistische 'blad „Die Weltpres- se" zou een nieuwe zuivering van Joodse functionarissen in Hongarije aan de gang zijn. Vice-premier Arpad Hazi zou in een vergadering van het cen trale comité van de communis tische partij geëist hebben, dat alle Joodse partij-functionaris- sen moeten worden ontslagen. Hierdoor zou een moeilijke si tuatie zijn geschapen, daar vele vooraanstaande leden van de regering Joden zijn. Het centra le comité zou be-loten hebben, alle Joodse functionarissen, waarvan Hazi een lijs. had in gediend, aan een grondig onder zoek te onderwerpen teneinde vast te stellen of zij „vrij zijn van Zionistische smetten", aldus het blad. Ontstemming in Zweden ovei de terechtstelling van Bentley Het Zweedse blad „Dagens Ny- heter" schrijft: In Zweden, waar sedert 1921 de doodstraf is afgeschaft en waar in feite de. doodstraf in 1910 voor het laatst werd toege past, is hevige beroering ont staan over de executie van de 19- jarige Bentley in Engeland. De Zweedse openbare mening is des te feller, aangezien Zwe den totaal andere wetten kent voor medeplichtigen want Bentley was toch enkel een me- Zweden, die voorstander zijn van deplichtige. Zelfs de kringen in de wederinvoering van de dood straf wegens de toenemende misdadigheid in het land kun nen niet begrijpen, dat deze jon geman is opgehangen. Een be wijs van het feit, hoe het Zweed se volk met dit geval heeft mee geleefd is wel, dat op de dagen vóór de executie de Britse am bassade te Stockholm over stroomd werd met brieven en telefoontjes, waarin men ver zocht de jongen gratie te geven. De „Dagens Nyheter" besluit met 'het woord „ontaarding" als qualificatie voor de ophanging van Bentley Arrestaties in Chili De politie te Santiago de Chili heeft vijftien oud-politieagenten gearresteerd, die door de voorma lige regering werden aangesteld en die deel uitmaakten van een speciale garde in het paleis van de president. Zij noemden zich partijgangers van generaal Iba- nez, de president. Drie van hen hebben toegege ven verscheidene delicten begaan te hebben en zij beschuldigden de anderen van afpersing en diefstallen. Bezoekers van presi dent Ibanez, in het bijzonder zij die om hulp kwamen vragen, wa ren hun slachtoffers. door Allan Penning 19) (Nadruk verboden). We lagen dan in Belawan- Deli met de „Ping Ho" en omdat we eerst over twee dagén zouden vertrekken en Belawan een oord is waar de muskieten hun vacan- tie schijnen door te brengen, had ik, als gewoonlijk een kamer ge nomen in het Medan Hotel en nam ik om een uur of vijf het gezellige antieke treintje, dat ons naar de hoofdplaats van Deli sleepte. Ik had net mijn eerste borrel besteld, toen een zekere Van Ga len, de landrechter van Medan, bij me kwam z;tten, die me de laatste eronique scandaleuse van de Oostkust opdiste. Het was ge noeg om er een kleine bibliotheek mee te vullen, maar als je de mensen tenslotte maar half kent, interesseert het je vanzelfspre kend maar matig, zodat de helft langs me heen ging en ik maar zo'n beetje voor me heen zat te turen. En plotseling kwam daar mijn goede vriend Oscar Reven voor bij, die ik kende, omdat ik, en, gek genoeg voor een zeekapitein moet ik zeggen, erg van paarden boud. Hij kwam er even bij zit ten ,en voordat we het wisten- ging het over paarden en over paardrijden. „Wanneer denk je dat de Grif fins verscheept zullen worden?" vroeg Van Galen aan Reven. „Ik hoop, dat ik dit jaar eens een betere kans heb, want de vorige keer ben ik er bekaaid afgeko men." Met die griffins is 't een eigen aardig geval, een zujver gokje. Het zijn paarden, Australiërs, die nooit een zadel op gehad hebben en bii aankomst eerst ingereden moeten worden. Bovendien ko pen de liefhebbers ze ongez'en. Zij bestellen namelijk een griffin en de paarden worden dan na afscheep van Australië genum merd en de verschillende kopers loten, terwijl het schip nog op volle zee is, welk paard zij toege wezen krijgen. Je hebt dus kans een goed paard te krijgen, maar je kunt natuurlijk evengoed wan boffen en zo'n kameel trekken als we vanm'ddag gezien heb ben Maar als alles behoorlijk toegaat en niemand schoften- streekj.es uithaalt, heeft iedereen dezelfde kans en kun je alleen vloeken en zeggen dat je pech hebt gehad, wanneer je er, zoals Van Galen, bekaaid afkomt." „Paarden en.... iedereen eer lijkContradictio enz." scham perde Eve, terwijl ze een s:garet uit haar dun gouden kokertje, geschenk van de baas, trok. „Juist mijn kind, nooit sprak je een wijzer woord, want hier bleek mijn zeer' geachte vriend Oscar het rotte eitje te zijn." „De griffins", zei Oscar, „zijn besteld en kunnen waarschijnlijk over een week of drie verscheept worden, als er tenminste 'n boot voor Belawan is, want van over scheep ben ik niet erg gediend." „Nu wilde het geval, dat ik juist klaar lag voor een charter naar Sydney en Melbourne en ik er eigenlijk een beetje mee inzat, hoe ik aan een retourlading zou komen. Mijn chatrer was goed, maar ik had geen eigen agent in Australië, dus was het een grote vraag, hoe en zelfs óf ik een re tour zou krijgen. Ik voelde er machtig wein'g voor om in bal last terug te gaan, dus spitste ik de oren. Een stelletje paarden bracht zeker niet genoeg op om mijn bunkerkolen te betalen, maar het was een begin en wan neer het eerste schaap maar over de dam was, dan volgde allicht meer. Dus zeg ik: Man, je had het niet gelukkiger kunnen tref fen. Overmorgen ga ik naar Mel bourne en Sydney, dus als die geiten vandaar verscheept moe ten worden, wil ik wel eens een keer Noach spelen. Er werden handen op gescliud. Iedereen was blij en we namen er aan tafel een mooie fles op, die, dat moet ik hem tot zijn eer toegeven, door Oscar Reven be taald werd. Het adres van de paardendief in Melbourne noteerde ik mijn boekje en Reven zou nog de vol gende dag telegrafisch instruc- t es geven, om de stoeterij met de „Ping Ho" te verschepen. „Ze gaan altijd aan dek hoor", zegt het pikeurtje tegen me en ofschoon ik er niet veel van be greep en voorstelde om ze tus sendeks te nemen, vond hij dat helemaal niet nodig. „Frisse. lucht is liet beste voor een paard en tussendeks worden ze maar zenuwachtig voor niks". „Enfin, ik dacht, jij kan het tenslotte beter weten dan ik, maar toch vroeg ik nog aan hem of het geen kwaad kon als ze 's een zeetje over kregen, want ten slotte is er geen dek, dat altijd watervrij is. nat betekende niks, vond hij, want er waren altijd twee kerels bij om de paarden te verzorgen en die wisten precies wat ze te doen stond. Voor voe ding en alles werd gezorgd en ik zou wel z;en dat ik er geen greintje last van had." (Wordt vervolgd). STRENG OPTREDEN. Reeds de eerste dagen na de ramp hebben zich verschillende personen beziggehouden met het inzamelen van geld ten behoeve van de getroffen gebieden.. Het is gebleken, dat niet al deze per sonen betrouwbaar zijn. In ver scheidene gevallen is het geld ten eigen bate aangewend. Er 'behoeft nauwelijks com mentaar te worden geleverd op een dergelijke handelwijze. De bevolking verlene zoveel moge lijk medewerking om aan derge lijke practijken een einde te ma ken en waarschuwe direct de politie. Wij hopen dat bij de berechting van dergelijke zaken steeds de maximum-straf wordt opgelegd. Het is ontoelaatbaar, dat men dergelijke personen nog een plaats gunt tussen' onze bona fide burgerij. DAT IS GEEN HULP. De nationale hulpactie ten bate van de overstroomde gebieden uit zich o.m. in het verzamelen van kleding en huisraad, waar mee de getroffenen weer kunnen beginnen een eigen bestaan op te 'bouwen. De resultaten overtref fen, naar wij vernemen, elke verwachting. Dat is een 'nieuw bewijs van het begrip van ons volk voor de ellende van mede burgers. Het komt nogal eens voor, dat zich onder de verzamelde goede ren artikelen bevinden, die niet meer te gebruiken zijn. Dat wordt dikwijls eerst geconsta teerd bij de uitreiking aan ge troffenen of op de centrale ver- zamelposten. Een ieder die geeft, dient zich te realiseren, dat er werkelijk hulp nodig is. Bij volkomen ver sleten kleding en onbruikbaar huisraad kan niemand meer enige baat vinden. Deze waarde loze goederen veroorzaken alleen maar last aan de inzamelaars, de sorteerders en de begunstigden. Bovendien wordt hiermee ons vervorrapparaat nodeloos belast. Per saldo verstrekt men op deze wijze dus negatieve hulp. Geschonken goederen behoe ven niet nieuw te zijn, maar zij moeten nog nuttige diensten kunnen bewijzen. Kan men zodanige goede ren niet missen, dan onthoude men zich liever van een schen king in natura en geve men zo mogelijk geld. In deze dagen, die nog zo kort zijn en waa: in zo ontzaglijk veel werk moet wor den verzet, werke een ieder mee om het leven in ons geslagen land weer zo spoedig mogelijk normaal te doen functionneren. ONZE ERFVIJAND. Men moet de verdronken delen van Nederland hebben bezocht om zich een oordeel, te kunnen vormen over de ellende, die over ons volk is gekomen. Vanzelf sprekend vraagt men zich af of wij voldoende gewapend waren tegen de woedende elementen Sinds 1421, toen de» Eiizabeths- vloed de omgeving van Dordrecht verzwolg, heeft ons land niet zo'n overstromingsramp gekend. Toen braken bij Wieldreeht en Wer kendam de dijken. Zestien dor pen verdwenen onder de water spiegel. Nu zijn 'het er zestig of nog meer. Sinds die tijd heeft Nederland tegen het water ge streden. Wij hebben succes ge had. Onze waterbouwkundige werken zijn wereldberoemd. De oorlog zette Walcheren on der water. Wij herstelden de dijken en vochten ons vrij van het zeewater. Zijn deze herstellin gen op zodanige wijze geschied dat zij ons vrijwaarden voor een normale ramp? Op een tocht door de getroffen gebieden hebben wij ons speciaal er op toegelegd het oordeel van de polderbewoners te vernemen over de toestand der dijken. Waar wij konden komen, was dit oordeel zeer uiteenlopend. De toestand der grote dijken wërd niet slecht genoemd. Vele klei nere dijken noemde men nu eens onvoldoende gecontroleerd dan weer totaal verwaarloosd. Al deze indrukken behoeven niet objectief te zijn. Zij staan onder het oordeel van 'het ogenblik. Zij zijn dikwijls gegeven door niet- deskundigen. Van de zijde van de Rijks waterstaat noemde men de toe stand van onze waterwering vol doende tot uitstekend. Van die zijde wordt alleen gesproken over de exceptionele weersgesteld heid. Ons land' is een waterland. Dat is ons nu nog eens weer ten voe ten uit en op wrede wijze geble ken. De ramp, die wellicht nog eens als de Beatrixvloed in onze historie zal worden getekend, zal ons een en ander moeten leren. Wij zullen ons departement van waterstaat een ruimere toelage uit onze begroting moeten toe kennen. Wij lijden aan een psy chische toestand, waarin wij mil- liarden besteden aan mogelijke vijanden over de grenzen. Vergeten wij in deze tijd niet teveel onze erfvijand, het wa ter? Die vijand is er nu, maar morgen en over vijf of tien eeuwen nog. Er Is hier inder daad een enorme storm debet aan de ramp. Doch wij dienen de consequenties tetrek- ken. Nog meer investeringen In de richting van de waterwering! Nóg betere en sterkere dijken. Meer geld voor waterstaat. Het gaat om vruchtbare akkers, om bouwwerken die geslachten ar beid vroegen. Het gaat om men senlevens, het ïijkste dat wij kregen in een landje dat voor een groot deel onder de water spiegel ligt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1