Januari DAGBOEK van de ramp Bij Grote Keten is de kust van Noord-Holland het zwakst HULP EN SOLIDARITEIT UIT HET BUITENLAND honderd meter duinen wegges Zes zslag Herstelwerkzaamheden Rijks waterstaat onvoldoende W oensdagnacht weer critiek SPORT De Waarheid van Zaterdag 7 Februari 1953 Eindelijk gered De redders hebben de eenzamen die op een dak bij Serooskerke geïsoleerd zatenverlost. De boot keert terug, voortbewogen door krachtige armenbij gebrek aan een buitenboordmotor. (Van onze verslaggever) DE bewoners van het laag gelegen dorpje Grote Keten in Noord- Holland en vele boeren, wier haardsteden in de kuststreek gelegen zijn, maken zich ongerust. Bezorgd slaan zij de herstelwerkzaamheden gade, welke sinds de rampzalige stormnacht worden verricht ten Noorden van de Hondsbossche Zeewering. Daar waar de smalle duinenrij over een lengte van ruim 600 meter is weggeslagen en de zee een binnenmeer heeft gevormd, dat slechts gestuit wordt door een oude zanddijk. De bezorgdheid van de mensen is niet zonder reden. "DLUFT Rijkswaterstaat by het huidige tempo, dan zal het zeker meer dan een maand duren, voordat op de plaats van de weggeslagen duinen iets is ge reed gekomen, dat de naam van „dijk" kan hebben. Voordien is er echter weer een springvloed, die, bjj ongunstige weersomstandigheden, dat kan ver oorzaken. waarvoor we nu nog be spaard zyn gebleven: een overstro ming van een deel van de kop van Noord-Holland, zo niet erger. Bewoners ongerust "pEN gat van zes honderd meter is in de duinenrij geslagen, Maar slechts een handjevol arbeiders is door Rijkswaterstaat ingezet om dit gat provisorisch te dichten! Op het moment, dat wij de werk zaamheden gadesloegen, zagen we slechts een twaalftal arbeiders, die on der toezicht van een opzichter bezig waren met het leggen van rijshout. Meer landinwaarts, waar het water van het binnenmeer kabbelt tegen de uit de zeventiende eeuw stammende zand dijk, zagen we nog eens een twaalftal arbeiders bezig met het versterken van de zandddijk. Het enige mechanische hulpmiddel, dat wij in de gehele om trek konden ontdekken, was een drag line van zeer geringe capaciteit. Wij hebben gevraagd hoe Rijks waterstaat zich denkt de kop van Noord-Holland op deze zwakke plek in het verdedigingsstelsel tegen de Noordzee te beschermen. Het ant woord, dat men ons gaf. luidde: ..Op de plaats van de-weggeslagen dui nen maken wij een stuifdijk!" (Een stuifdijk wordt hoofdzakelijk door rijshout gevormd, dat in tijden van droogte langzamerhand door stuifzand wordt bedekt). Het laat zich gemakkelijk denken, dat, waar een Hondsbossche Zeewering In de bewuste stormnacht op enkele plaatsen werd beschadigd, een derge lijke stuifdijk niet bestand is tegen de kracht van het water. Dat beseffen de bewoners van Grote Keten en hun on eé rus théid wordt hier door mede veroorzaakt. Trek Hondsbossche doorI T~*E vraag is, wat moet er dan wel ge- ■*-' beuren in de buurt van Callantsoog, waar Grote Keten gelegen is, Het ant woord kunnen deskundigen U geven, „Doortrekken van de Hondsbossche Zeewering tot aan Den Helder is de enige garantie tegen het gevaar, dat de kop van Noord-Holland regelmatig van uit zee bedreigt". De deskundigen hebben sterke argu menten, die pleiten voor deze doortrek king. Knabbelt de zee niet geregeld stukken van de kust af? In de laatste vijf jaar bedroeg het verlies aan duin breedte circa 15 meter. Tijdens de stormnacht werden volgens voorlopige gegevens alleen al 20 meter van de duinvoet weggeslagen! Maar voordat het rijk en de Provinciale Staten het over deze doortrekking van de#Hondsbossche eens zijn geworden en maatregelen tot uitvoering van een der gelijk besluit zijn genomen, moet de grootst mogelijke garantie gegeven wor den, dat de zwakke duinen aan weers zijden van Callantsoog bij een nieuwe aanval van water en wind niet bezwijken. Een eerste vereiste hiertoe is, dat Rijkswaterstaat het nu be staande gat van 600 meter bij Grote Keten zo snel mogelijk laat dichten door het inschakelen van meer arbeiders. Een stevige nood- dijk moet er komen in plaats van de stuifdijk, waarin geen mens vertrouwen kan stellen. T ESSEN trekkende uit de ge- beurtenissen in de vreselijke stormnacht, hadden de mensen van Grote Keten Woensdagnacht postgevat op de plaats waar de zee een binnenmeer gevormd heeft. De komst van harde wind was gemeld en de bewoners wilden het zekere voor het onzekere nemen. Zjj zagen hoe bij hoogwater opnieuw een kritieke situatie ontstond. De zee dreigde het op geworpen ryshout te overspoelen en een aanval op de zanddijk te ondernemen. Gelukkig keerde het gevaar, maar by Iedere vloed kan het terugkomen, als niet een ste vige dyk wordt opgeworpen, die de weggeslagen duinen kan ver vangen. Ingelicht door de kranten, die hele pagina's aan de overstromingsramp wijdden, heeft de Parijse bevolking op treffende wijze haar deelneming met de getroffenen betuigd. Een hulpactie werd in de Franse hoofdstad georgani seerd. Het personeel van de Parijse Metro nam de leiding bij de inzameling van gelden en goederen. Op talrijke plaatsen in de stad fungeren Metro stations als inzamelingsplaatsen. De hele dag is het een komen en gaan van Parijzenaars, meestal mensen uit heti volk, die kleren, schoenen, ondergoed enz. brengen. Gisteren kon het Metro-personeel de eerste zending van 50 ton goe deren naar Nederland sturen. Talrijk zijn ook de deelnemingsbe tuigingen uit hei; buitenland. Op voorstel van de Communistische raadsleden stuurde de departements raad van de Seine gisteren een bood schap aan het Nederlandse volk, waar in de sympathie en deelneming werden uitgesproken. De Eenheïdsvakbeweging in het vrije gebied van Triëst, de Confederazione Sindacati Territorio Libero Triëst, zond een telegram, waarin zij haar broeder lijke solidariteit met het Nederlandse volk betuigde. Uit Rome kwam een telegram van het secretariaat van de Vakvereni- gings Internationale van land- en bos- bouwwerkers Het was gericht aan de Bond van Land- en Zuivelarbeiders lEVC) en luidde; „Diep getroffen door de onmete lijke ramp, die Uw land is overko men vragen wij U de gevoelens van intense solidariteit van millioenen land- en bosbouwwerkers van de gehele wereld over te brengen aan de zwaar getroffen plattelandsbe volking." Inmiddels is reeds een stroom goe deren naar Nederland onderweg. Per boot en per vliegtuig wordt uit alle hoeken van de wereld materiaal ge stuurd, dat of van dienst kan zijn bij de hulpverlening, of ten góede kómt aan de z'vjar getroffen bevolking in de geteisterde gebieden. Bijzonder groot is de hulp van de Scandinavische landen, Oostenrijk en Italië. Talrijke verbruikscoöperaties in het VAN DE KOMENDE WEEK TTIT de programma's van het officiële muziek- en concertleven blijkt in het algemeen dat er in dit kader veel muziek gewogen, maar te „licht" bevonden is. Niet omdat het slechte muziek zou zijn, want in dat geval zouden wij er nu ook geen aandacht aan besteden. Het betreft hier muziek waarvan men meent dat er te weinig „diepte" in te horen is of, met andere woorden, men acht muziek, waarin geen hevige roerselen-van-de- ziel tot klinken zijn gebracht, vaak te min voor de gewich tige concerten. Een select en uitverkoren publiek heeft hierme de zijn eisen gesteld voor een selecte mu ziek. Men houdt hierbij echter geen rekening met een massaal pu- VOR WEB ER bliek, dat door het verschijnsel „radio" de weg leerde vinden naar goede mu ziek. Om die weg goed begaanbaar te ma ken, moeten er echter enkele bruggen geslagen worden. Het beste materiaal is daarvoor juist te vinden bij de lichtere stukken van goede componisten. Dat betekent in zekere zin eer-herstel van een uitgebreide schaar componisten, te veel zelfs om nu te noemen en hun werken zullen naar de geest en voor het oor nu reeds verstaanbaar zijn bij het toekomstige concertpubliek, dat uit de werkende bevolking gevormd zal moe ten worden. De komende week zullen wjj U op enkele van deze muziekstukken en'com ponisten kunnen wijzen. ZONDAG Hilversum II 12.40 uur Van de Denen, de Zweden en Noren hoort men over het algemeen weinig van hun muzikale activiteit. Toch hebben zy in hun grote steden voortreffelijke symfonie-orkesten opera's, die reeds meer dan een eeuw een volle bloei beleven. Waar goed ge musiceerd wordt, vindt mén in de regel ook componisten. Zij kunnen in Noordelijke landen zelfs wijzen op ty pisch nationale scholen, waarin een vruchtbaar gebruik gemaakt werd van hun karakteristieke volksmuziek. Grieg is wel de bekendste componist uit Scan dinavië. hoewel ook Nielsen en Svendsen uitstekende werken hebben geschreven. Dat kunt U horen in een programma op platen van het Deense radio-orkest, Hilversum II 20.00 uur Een gramofoonplaten-concert met uit sluitend luchtige muziek. Hilversum II 21.05 uur Voor het programma van het Prome- nade-orkest en het Klein Radio-koor heeft men een bijzonder goede greep gedaan. In de fragmenten die U zult horen speelt de natuur een belangrijke rol. Het klinkt allemaal best en effect, vol. U hoort zelfs twee jagerskoren, een herderskoor en een zg. Kuhreigén, waar aan een Alpenherders-melodie ten grondslag ligt. Léo Délibes verplaatst U plotseling Ln eèn ander klimaat, want de muziek uit zijn Lakmé heeft Oosterse tint. buitenland hebben grote bedragen be schikbaar gesteld voor de hulpverle ning aan Nederland. In Zweden schon ken de coöperaties 500.000 kronen, die Frankrijk gavèn 500.000 £rs, de Oostenrijkse coöperatie gaf 100.000 Schilling, enz. In Tndia liggen 5 ton jute zakken ge reed voor transport naar Nederland. De KLM zal proberen deze zo snel moge lijk te vervoeren. De jeugd van Italië biedt hulp Het Algemeen Nederlands Jeugd Ver bond ontving van de Italiaanse jeugd organisaties een brief, waarvan we de? inhoud hieronder verkort laten volgen; dat is de nobele striid, die wij willen Beste vrienden, De ramp, die Uw land heeft getroffen en Uw volk zo'n zware slag heeft toegebracht, heeft ons smartelijk getroffen. Eeuwenlang hebben Uw volhardende arbeid en het vernuft van generaties dijken aangelegd en vruchtbare velden geschapen. Dit alles is nu door de natuurkrachten vernield. De tragedie, die zich over Uw land heeft voltrokken, heeft ons te meer be wezen, hoe noodzakelijk het is om de gezamenlijke krachten, rijkdommen en wetenschap aan te wenden, niet om el kaar te vernietigen, maar de edelste.van de oorlogen te winnen: die tegen het natuurgeweld. De natuur aan de mens onderwerpen, strijden! len strijden! Beste vrienden! Wij, jonge werkers en studenten van Italië willen U in deze droeve dagen voor Uw vaderland onze solidariteit en vriendschap betui gen. Onze organisaties 'zijn bereid, als tastbare uiting van hulp honderden kinderen van Uw landgenoten gastvrij heid te verlenen. Wij zullen hen met open armen ontvangen. Het nationale convent van jonge partisanen van de vrede. De redactie van het blad „Pat- tuglia". De Italiaanse Volkssport-unie. De jeugdbond van de Italiaanse vr ouwenbewegi n g. Het pioniei'sverbond van Italië. De Italiaanse Socialistische Jeugd Het Italiaanse Comm. Jeugdverb. Dè jeugdcommissie van het Al gemene Italiaanse Vakverbond. Democr. Studentenver. van Italië. Telegram van het Italiaanse Vredescomité. Het ANJV ontving ook een telegram van het Italiaanse Nationale Vredes comité, waarin ook deelneming werd uitgesproken. Telegram van Turijnse communisten aan De Waarheid Luigi Orlando zond uit naam van de communisten van Turijn het volgende telegram: Weest in dit moeilijke uur voor de Nederlandse werkers overtuigd van de solidariteit van de Tury'nse com munisten. Brief van het dagblad van de Zwitserse Partij van de Arbeid. In een brief aan De Waarheid be tuigde het Zwitserse blad „Vorwarts" eveneens zijn medeleven met de ramp, die ons volk heeft getroffen. Vereniging ItaliëUSSR schreef NederlandUSSR Van de Vereniging NederlandUSSR ontvingen wij de mededeling, dat zij een brief had ontvangen van de Italiaanse Vereniging voor vriendschappelijke be trekkingen met de Sowjet-Unie, waarin deze haar solidariteit betuigt uit naam van haar leden met ons volk en de wens uitspreekt, dat de grote offers, die van de volken gevraagd worden hen nog meer van de noodzaak zullen overtuigen dat de vrede bewaard moet blijven. MAANDAG Hilversum I 20.05 uur Wolfgang Amadeus Mozart heeft met zjjn enorme scheppingskracht en fanta sie de kunstvorm opera tot een hoogte gebracht, waarbij een verder en beter, in de toenmaals gegeven vorm en styl, niet meer denkbaar en mogelijk leek. Behalve de Fidelio van Beethoven ver scheen er ln Duitsland gedurende dertig jaren althans geen werk van betekenis meer. Het was blijkbaar voor Carl Maria von Weber weggelegd om een nieuwe weg te wijzen en dat deed hij vooral in zijn meesterwerk Der Freischutz. Hij keerde zich bewust af van aristocratische teiylens die de muziek en vooral de opera voordien kenmerkte. Hji koos een onderwerp dat ln bredere volkslagen aan kon spreken, met boeiende handeling, met hier en daar zelfs gesproken tekst en de muziek werd bondig, eenvoudig van karakter en ge makkelijk aansprekend. Doch ln alle opzichten getuigt die van een zuivere en gezonde inspiratie en een grote emo tionele kracht, u hoort de belangrijkst' fragmenten uit dit werk, wat voor de lezers uil de grote steden wellicht als een voorproefje gezien mag worden voor de première in deze maand door de Nederlandse Opera, WIM QAFFEL Franse begroting aangenomen PARIJS, 7 Februari. Het Franse parlement heeft met 415 stemmen te gen 205 de begroting voor 1953 defini tief aangenomen. Tegen stemden so cialisten en communisten. Bij Rillandbath wordt hard. gewerkt de dijk te versterken; liet is nog gelukt de. dijk voor doorbreken te behoeden, doch er moet rekening gehouden worden met nieuwe stormen. ZATERDAGMIDDAG, 31 Januari. Het KNMI voorspelt 's mid dags om één uur een zware Wester-storm, ruimend naar Noord-West en Noord, gepaard gaande met springvloed. Het gehele Nederlandse kustgebied wordt in alarmtoestand ge bracht. Later op de middag herbaalt het KNMI deze berichten. Toegevoegd wordt, dat een alarmtoestand voor gevaarlijk hoog water geldt in alle plaatsen ten Zuiden van Hoek van Holland. De orkaan, waarvoor het KNMI waarschuwt, was van Vrijdag op Zaterdag ten Noorden van Schotland ontstaan en zou zich met toene mende kracht over de Ierse Zee uitstorten om zich daarna op Engeland en ons land te werpen. De dijken kwamen in gevaar, doch de bevolking wist van niets Zaterdagnacht, 1 Febr. De Noord- Westerstorm en de springvloed voltrek ken de nationale ramp. Op ruim veertig plaatsen in het gebied van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden, de Krimpe- nerwaard en West-Brabant breken de dyken door. Mensen en vee werden door het binnenstromende water verrast en in enkele minuten spoelden talloze huizen weg, uitgestrekte gebieden werden door het voortstuwende water bedreigd. De dijken breken o.a. door bij: Voorne-Putten: Hellevoetsluis, Heen- vliet, Zuidland, Poortugaal, Numans- dorp, Moerdijk, 's-Gravendeel. Goeree-Overflakkee: Goeree (tussen Ouddorp en Goedereede), Sommelsdijk- Middelhamisj Den Bommel, Ooltgens- plaat. Schouwen-DulvelandBurg, Zierikzee. Tholen: Stavenisse. Zuid-Beveland: Wolphaertsdyk, Baar land, Krabbendijke, Rilland, Hansweert. Noord-Beveland: bij Kortegene. Walcheren: Vlissingen, Ritthem, Veere. Zeeuws-Vlaanderen: Terneuzen" (2 maal), Ossenisse, Hontenisse. West-Brabant: Willemstad, Dintel- oord, Halsteren. Verder bij de Moerdijk, Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht, Maassluis. Omstreeks half twee in de nacht luidt de koster van de kerk in Stavenisse op Tholen 'de klok. Later wordt de si rene ingeschakeld. Vele mensen lopen naar buiten. Enkele minuten later slaat het water door de dijk en spoelt nage noeg alle huizen in de Kerkstraat weg. Even later begeeft zich de dyk aan de andere kant van het dorp. De huizen, waarin veertig mensen woonden, ver dwijnen in het kolkende water. Zoals bij Stavenisse breken nog op ca, veertig plaatsen de dijken. Daarna zal het aantal dijkbreuken met tiental len toenemen. Het eens zo befaamde djjkenstelsel faalt. Zondagmorgen, 1 Februari. Neder land ontwaakt. Luisterend bij de radio hoort het verwarde berichten over de overstromingen. De dienstplichtigen en beroepsmilitairen worden opgeroepen zich naar hun garnizoenen te begeven. Groepen arbeiders en andere werkers gaan op eigen gèlegenheid en initiatief naar bekend gemaakte bedreigde plaat sen als Rotterdam, Maassluri en Dor drecht. Zondagmiddag. De radio geeft verspreide berichten door. Het Neder landse volk vraagt zich af hoe groot de omvang van de ramp is. De meeste be richten gelden de kuststreek Schevenin- gen tot Petten. Van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden komen schaarse be richten. De leiding van de nationale werklo- zendemonstratie in Den Haag geeft het parool om hulp in de bedreigde gebieden te verlenen. Vijf autobussen met vrijwil ligers vertrekken naar het Zuiden. Zondagavond. In de eerste extra kranten, die uitkomen, blijkt, dat er nog geen inzicht in de ramp is. Het Vrije Volk spreekt van een toestand, die niet te overzien is. Het rept van overstro mingen in Rotterdam en Dordrecht,.van talrijke gaten in Zeeuwse dijken en van boulevards en duinen, die weggeslagen zijn. Van de werkelijke toestand Is nog niets bekend. De werkelijkheid is, dat de eilan den Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee zo goed als geheel zijn overstroomd en Tholen voor het grootste gedeelte. Duizenden mensen wachten op de da ken der huizen of in bomen en lantaarn palen op hulp. Deze komt niet opdagen. In de bitter koude nacht zullen honder den verkleumen en sterven. In de nieuwsberichten wordt gespro ken van tientallen doden. Het Dagelijks Bestuur van de CPN doet een beroep tot het vormen van een centrale instantie met uitgebreide vol machten en tot doeltreffende hulp aan de getroffenen. Maandagmorgen, 2 Februari. Het wordt ingewijden duidelijk, dat de men sen in de getroffen gebieden als het vee zullen sterven indien niet tijdig ingegre pen wordt. Er is geen centrale leiding, er ziin geen geschikte vaartuigen. Per- onen en groepen nemen zelf het initia tief in handen, zoals de vissers van Ierseke en Scheveningen, die stoutmoe dig naar het verdronken land gaan en honderden mensen redden. Zoals de sol daten en officieren, die op eigen gelegen heid de handen uit de mouwen steken. Zoals de groepen werkers, die uit eigen beweging komen helpen. Maar er heerst een onbeschrijfelijke verwarring bij de regeringsinstantiei. In Het Parool kan men lezen: „De ver wachte helicoptères boven Goes zijn niet verschenen. De operatie werd uitge steld. Het schijnt, dat er ambtelijke moei lijkheden zijn." „Een kustvaartuig uit Rotterdam heeft Maandagmorgen 450 mensen uit Stavenisse gehaald. Talloze zieken aan boord, maar er is geen arts..." „Bij de noodgebieden wachten vele militairen werkloos. Zij zien als het ware mensen voor hun ogen verdrinken, maar het bevel om te handelen is niet gekomen." „De commandant van de vlieg basis Woensd recht heeft gesmeekt om met twintig toestellen op te stijgen en pakketten uit te werpen. Hij kreeg geen toestemming omdat de legerleiding geen verantwoording wilde nemen." In De Telegraaf: „Vanuit Stavenisse werd een telegram doorgegeven, waarin voedsel gevraagd werd, medicamenten, water, boten en vletten. Hét was een noodkreet. Maar het telegram werd niet aangenomen. Het was te lang..." Overal, in alle getroffen en bedreigde dorpen en steden schreeuwt men sinds Dc schaatswedstrijden voor het Rampenfonds Nederlanders op dreef Te Sandefjord werden wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan ook onze landgenoten Broek man, Van der Voort en Huiskes deel namen. De baten van deze wedstrijden zullen ten goede komen aan het natio nale rampenfonds. De uitslagen waren: 500 meter: X. Roald Konsmo (Noor) 45.8 seo. 2. Koes Broekman 46.6 sec. 3. Wim van der Voort 46.8 sec. 7. Anton I-Iuiskes 48.2 sec, 5000 nieter: 1. Kees Broekman 8 46.6. 2. Anton Huiskes 8.52.2. 3000 meter: 1, Wim van der Voort 5.11.8. 2. Kornel Pajor 5.13.6. Van Vliet-Acou tweede in Hannover Gisteravond is de Zesdaagse van Hannover geëindigd in een zege voor het Zwitsers-Duitse koppel Plattner- Preiskeit. In de eindspurt, toen twee koppels op kop lagen met een ronde voorsprong, werd de beslissing uitge maakt tussen twee sprinters, Plattner Belangen tegenstellingen in AR-partij Middenstanders van candidaten- lijsten geiveerd AMSTERDAM, 6 Februari. De wrijvingen in de Anti-Revolutionnaire Partij, die thans tot uiting komen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen, blijven voortduren. Op een onlangs ge houden ledenvergadering van de Am sterdamse Middenstandsvereniging heeft de voorzitter van deze organisatie ver klaard, dat het bestuur van de A. R. Party te Amsterdam de wens van de Christelijke Middenstandscentrale om enige middenstanders op de candidaten- Ijjst voor de a.s. gemeenteraadsverKie- zing te plaatsen, geheel negeert. Er- wordt opgewekt aan de voorverkiezin- gen in de A.R,-Party deel te nemen en daarbij de candidaten van de midden stand eenparig naar voren te brengen. Het bestuur zal zich in de eerstvol gende vergadering beraden over de vraag welke andere wegen moeten wor den bewandeld voor het geval de leiding van de A.-R.-Partij blijft tegenwerken. Een zelfstandig optreden by de gemeen teraadsverkiezing door de Chr. Midden- standsvereniging moet hierbij niet uit gesloten worden geacht, aldus de oproep. Albanees jaarplan overschreden TIRANA, 6 Febr. Het Statistisch en Arie van Vliet. De wereldkampioen Bureau van de Staatsplancommissie won dat duel, zodat het Nederlands- Belgische paar Van Vliet-Acou de tweede plaats bezette. Op een ronde eindigde als derde Von Büren-Knocke (Zwits.-Dld)en als vierde de Belgen Depauw-Qlorieux. der Albanese Volksrepubliek heeft de cijfers gepubliceerd over de uitvoering van het nationale economische plan voor 1952. Het plan voor de industriële pro ductie in haar geheel werd voor 105.8 procent uitgevoerd. Over- beide zenders Programma voor Maandag Hilversum I, 402 m: 7.00 Niéuws. 7.10 Gr. S.00 Nieuws, 8,15 Gr. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9,35 Gr. 11.00 Voordracht. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgel en zftng. 12.30 Land- en tulnbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Gevar. muziek. 13.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of gr. 13.20 Pro menade orkest. 13.50 Gr. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14.20 Gr. 14.30 Voordracht. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw, 16,15 Gr. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gr, 18,00 Nieuws. 18.15 West-Indisch orkest. 18.30 Accordeonmuzielc. 19.00 Muzi kale causerie. 19.15 Reportage of gr. 19,20 Gr. 19.25 Piano, gitaar en bas. 19.46 Reg.uitz, 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solisten. 21,05 Gr, 21,30 „De mensen zullen wel zeg gen", hrsp. 22.45 Hammondorgelspel. 23.00 Nieuws.. 23.16 Filmprogramma. 23.4524,00 Gram. Hilversum II, 298 m: 7.00 Nieuws, 7.10 Gr. 7.16 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gr. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gr. 8.23 Gewijde muziek. 8.45 Gr. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gr. 10.00 Sopraan en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. 11.15 Lichte muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline ensemble. 13.45 Gr. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gr. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gr. 15.25 Pianolcwintet. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Gr. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gr. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Reg.uitz. 18.00 Orkestconcert. 1S.20 Sport. 1S.30 Gr. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.10 Pianorecital. 19.30 Parlementair com mentaar. 19.45 Zigeunerkwintet, 20.00 Radio krant. 20.20 Gr. 20.30 „Tropenherinneringen". hrsp. 21.15 Gr. 21.45 Gewijde muziek, 22.20 „Rijkdom onder de grond: aardolie", cau serie. 22.30 Lichte muziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.30—24.00 Gr. RADIO MOSKOU Radio Moskou zendt dagelijks in het Neder lands uit en wel van 19.00—19.30 uur en van 21-00—21.30 uur, beide keren op de 41 en 49 m band, Zondagmorgen om boten. Acht en veer tig uur later zal de Urker vloot Pas erlof krijgen om uit te varen. Van de marinevaartuigen is Maandag nog niets te zien. Van Schouwen-Duiveland is Maandag nog niets bekend. Het ANP spreekt van ruim honderd doden. Maandagmiddag. Uit alle delen van het land komen berichten binnen van groots opgezette hulpacties door de be volking. Bedrijfsarbeiders in talloze be drijven brengen geld bijeen voor de slachtoffers. Het volk verzamelt in tal loze plaatsen kleding en dekens. De opbrengsten van collectes zijn ongekend hoog. Maandagavond. De eerste berichten over Schouwen-Duiveland zyn binnen gekomen. Het is een radio-grafisch con tact. Minister Drees spreekt voor de radio. Hij kan geen overzicht van de ramp geven. Hij belooft een krachtige aanpak van de hulpverlening. Het is duidelyk, dat duizenden volwassenen en kinderen een tweede koude nacht, op de daken, dijken en zolders moeten doorbrengen, omdat er geen hulp kwam. Uit de nieuwsberichten in de pers gaat blijken, dat de meest getroffen gebieden Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflak kee, Tholen, Voorne-Putten en West- Brabant zijn. Er wordt gesproken van nieuwe dijkdoorbraken. De eerste dui zenden verdrevenen worden geëvacueerd. Het officieel opgegeven aantal doden is tot ruim 400 gestegen. Maandagnacht. Een snerpend koude Noord-Oostenwind snijdt over de troosteloze watervlakten. Vele mensen in de noodgebieden komen door de koude om Dinsdagmorgen, 3 Februari. Sche- veningse vissers hebben met 20 sloepen 700 mensen gered in de omgeving van Abbenbroek en Zuïdvlièt op Voorne- Putten. Enorm is de hulpvaardigheid en solidariteit van het Nederlandse werkende volk met de getroffen landgenoten. In vele gemeenten bieden de bur gers aan evacué's op te nemen. Grote groepen mensen blijven te hulp snellen. Dinsdagmiddag. Minister Drees spreekt in de Tweede Kamer. Hij zegt rog steeds geen volledig overzicht over de ramp te kunnen geven. Zeshonderd zeven en twintig doden zijn te betreuren. De minister laat zich niet uit over het bedrag van de regeringshulp. De rege ring staat geen beraadslaging ln de Kamer toe. Henk Gortzak krijgt geen verlof een aantal dringende vragen te stellen. Dinsdagavond. Het aantal doden bedraagt officieel 877. Voortdurend bre ken meer dijken door. Talloze mensen verkeren nog altyd in levensgevaar. Er zitten nog steeds mensen op de daken der huizen. In verschillende plaatsen zijn comité's voor Volkshulp opgericht. De redders, burgers en militairen geven staaltjes van buitengewone moed te zien. Woensdag, 4 Februari. Voortdurend nemen de dodencijfers toe. In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn zeer vele mannen, vrouwen en kinderen van uitputting en door de kou de op de zolders en daken gestorven. Zij hebben tevergeefs op hulp gewacht. De aanwezige redders verrichtten al wat zij konden. Kapitein Weehuizen van de Ne derlandse luchtmacht verklaart aan de Telegraaf, dat de hulp voor Schouwen-Duiveland 34 uur te laat is gekomen. Steeds meer berichten van nieuwe dijkdoorbraken. Minister Staf deelt in de Tweede Kamer mede, dat geen hulp ten koste van militaire uitgaven zal worden ver strekt. Dr ir Van Veen, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, verklaart voor een groep buitenlandse vertegenwoordigers, dat het verscheidene maanden zal du ren eer het gebied, dat voor droogma king in aanmerking komt, droog zal zijn. Als maatregel noemde hij, dat be halve de Nieu :e Waterweg en de Schel de alle zeegaten dichtgegooid zouden moeten worden. Deze mededeling sluit aan op een plan, dat reeds vóór de oorlog be stond en nooit werd uitgevoerd. Dit plan werd in opdracht van de toen malige regering uitgewerkt. De daarby betrokken deskundigen hebben reeds toen voorspeld, dat de dy- ken in het thans getroffen gebied het by een zware storm niet konden houden. Donderdag, 5 V bruari. Het offi ciële dodencijfer is gestegen tot 1320. De evacuatie begint eindelijk op volle toeren te komen. Een noodkreet om hulp komt van Abbenbroek op Voorne- Putten, van Oude Tonge en Nieuwe Tonge, Kranendijk en Achthuizen. Een nieuwe serie dijkdoorbraken wordt gemeld. De burgemeesters van Haam stede en Renesse verklaren tegen over het ANP, dat door nalatigheid van de overheid pas Woensdagmor gen (ruim drie dagen na de ramp) de eerste hulp kwam opdagen. In het land worden Comité's voor Volkshulp gevormd, o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Zaandam en Enschede. Vrijdag, 6 Februari. Het doden cijfer is 's morgens officieel op 1352 ge steld. Nog steeds zitten er mensen op da ken en zolders in het getroffen gebied. In het bijzonder op de zwaar getroffen eilanden Schouwen-Duiveland en Goe ree-Overflakkee. Nog steeds komen er berichten binnen over dijkdoorbraken. In Zeeland arriveren in Ameri kaanse militaire wagens soldaten van de nieuwe Duitse Weermacht, die hier ook in de oorlog zijn ge weest toen Walcheren onder water kwam. De directeur-generaal van Rijks waterstaat, ir A. G. Maris, verklaart, dat Schouwen niet eerder dan voor het komende winterseizoen veilig gesteld zal worden. De Amerikaanse generaal Ridgway vliegt boven het noodgebied. Arbeiders van de NDSM in Amster dam stellen ca. 60.000,beschikbaar voor de getroffenen. Ook uit andere be drijven komen trefende blijken van so lidariteit.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3