BEZINNING NA DE RAMP ALAN BAIRD" Adhaesie-betuigingen herdenkin Februari-staking Yam en over aederem i WAT HUN OVERKWAM WAS BIJNA REGEL... -SPlONNAQE qtVAL door Paul de Groot 5>e Waarheid van Zaterdag 7 Februari 1953 9 Te trage reactie JJET H a a g s Dagblad van 5 Febr. schrijft over de gang van zaken bij het reddingswerk het volgende: „Nu de toestand zich iet of wat be gint af te tekenen, kan niet anders worden gezegd dan dat de reactie snelheid van de overheid te gering is geweest". Het blad wijst er verder op, dat niet dadelijk van de vliegtuigen gebruik is gemaakt om de omvang van de ramp te verkennen en schrijft vervolgens: ,,In ieder geval achten wij het feit, dat sommige kranten, in en buiten Nederland, van sommige gebeurtenis sen eerder en beter op de hoogte waren dan de overheid, tamelijk erg. Want voor een goedé hulpverlening is aller eerst nodig, dat men de feiten en om standigheden kent. Wanneer kende de regering die? Zondag niet, Maandag niet en ook Dinsdag nog niet, toen dr Drees zijn uiteenzetting in de Kamer gaf. Er is stellig sprake van een zekere traagheid als gevolg van onderschatting en parate bezinning op de feiten, een traagheid waarover waarschijnlijk het laatste woord nog niet is gesproken." Geld in overvloed "TjE regering heeft bjj de Nederlandse Bank deze week een tegoed van één milliard guldep (duizend millioen). Trouw schrijft hierovèr: „Er zjjn (lus ruimschoots guldens be schikbaar om de overheid in staat te stellen op korte fcermjjn maatregelen te nemen ten behoeve van de noodgebieden. Uiteraard brengt de ramp, die grote delen van hot land getroffen heeft, bij zondere financiële gevolgen met zich mede, die de uitvoering van op stapel staande plannen kunnen vertragen of versnellen." Dit betekent overigens niet, dat Trouw er voor is, dat het Rijk zijn kassen opent. Het blad meent dat dit gevaar voor inflatie schept, Voor zover ons be kend heeft het blad zich er echter nog niet tegen verzet dat de inflationistische Marshall-gelden gebruikt worden. Ove rigens terwijl het volk met gulle hand geeft moeten we nog op de eerste aankondiging van de regering wachten, dat zij een bedrag voor bijzon dere noden ter beschikking heeft gesteld. Dulles - Oeraibestormer "IVFAAR aanleiding van het bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, aan ons land, schrift Het Handelsblad o.m.: „Frankrijk is vooral beducht voor een nauw samengaan tussen Washington en Bonn en het vreest, dat de Westduitsers dan de Europese strijdmacht zouden willen benutten, om druk uit te oefenen, opdat zij Oost-Duitsland weer binnen hun gebied krijgen. De Manchester Guardian beschuldigt vandaag Dulles er van, dat deze Adenauer in zulke ver- Wachtingen heeft gestijfd". Het blad zegt er niet bij, hoe het over de beschuldiging van het Britse blad denkt. Maar het weet toch wel, dat Eisenhower gezegd heeft de afspraken van Teheran, Yalta en Potsdam te willen opzeggen, waarbij de nieuwe grenzen van o.m. Duitsland werden vastgesteld! Adenauer heeft in die verklaring van Eisenhower gelezen, dat hjj „vrije hand" voor een veroveringstocht naar het Oos ten krijgt. De beschuldiging, dat het Europese leger voor deze waanzin-plan nen gebruikt zal worden, is dus wel op zijn plaats. AVRO-medewerkers nemen ontslag Houding van voorzitter afgekeurd AMSTERDAM, 7 Febr. De mede werkers van de AVRO, die het pro gramma „Ik weet, ik weet, wat U niet weet" verzorgen, hebben de houding van de AVRO-voorzitter De Clercq te genover de regeringsuitzendingen in verband met de overstromingsramp af gekeurd en alle contacten met de AVRO verbroken. In een telegram hebben zij dit medegedeeld aan het bestuur van de AVRO. (Zoals wij a.1 mededeelden weiger de de AVRO-voorzitter mede te wer ken aan het omroepen van berich ten over de hulpverlening, omdat hij de eindredactie van deze berich ten niet in handen kreeg, op grond waarvan zendtijd van de AVRO voor het uitzenden van deze berich ten werd gevorderd). Plaatsvervangers Grote Vier bijeen LONDEN, 7 Febr. Gisteren zijn de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de USSR, Amerika, Frankrijk en Engeland, in Londen bijeengekomen om over het Oostenrijkse vredesverdrag te confere ren. De Sowjet-Unie was vertegen woordigd door haar ambassadeur in Londen, Gromyno. Op deze eerste ontmoeting stond Gromyko er op, dat het z.g verkorte verdrag der Westelijke Drie ingetrok ken zal worden en dat alleen het oor spronkelijke volledige ontwerp-vredes- verdrag besproken zal worden De Wes telijken weigerden echter hun onwettig opgestelde „verkorte vredesverdrag" in te trekken. Maandag wordt de bijeen komst voortgezet. Conferentie IJNO-commissie Sowjet-Unie stelt toelating China voor BANDUNG, 7 Febr. Op de confe rentie van de economische commissie van de UNO voor het Verre Oosten te Bandung heeft de leider van de Sowjet- delegatie, Nemtsjina, de toelating voorgesteld van een vertegenwoordigei der Volksrepubliek China „De econo mische commissie kan niet met succes arbeiden, tenzij een vertegenwoordiger van de Volksrepubliek China wordt toegelaten", aldus de Sowjet-afgevaar- digde. De meerderheid in de commissie stemde tegen het voorstel. India, Indo nesië en Birma ondersteunden het Sowjet-voorstel. Demonstratie in Parijs verboden PARIJS, 7 Februari. De Franse regering heeft de traditionele massa demonstratie van de werkers in Parijs ter herdenking van het eensgezinde verzet tegen het fascisme in Februari 1934, verboden. Deze meeting zou Zon dag 3 Februari plaats hebben. Er heerst grote verontwaardiging over dit verbod onder de werkers. De Franse Communistische Partij heeft de arbeiders opgeroepen op 12 Februari te protesteren tegen dit verbod. N de week die achter ons ligt is ons volk door een ramp getroffen die tot de zwaarste in onze geschie denis behoort. Met diepe rouw in het hart denken wij aan de, waarschijnlijk, duizenden landgenoten die een vreselijke dood in de golven gevonden hebben, aan de on- beschrijvelijke angsten die anderen moesten doorstaan, aan de vluchtelin gen die alles verloren. Onder ons, Nederlanders, zijn er velen die reeds aan den lijve ondervonden hebben wat het betekent wanneer we zens, die ons liever waren dan ons eigen leven, met geweld van ons worden weg gerukt. Velen van ons weten ook wat het betekent een huis te moeten verla ten waar men een, zij het bescheiden, geluk heeft gekend. Wij kunnen ons het leed indenken van de boer wiens hofstee en akker, bron van zijn bestaan, letterlijk onder de voeten wegzonken en die zijn vee, waaraan boeren zo gehecht plegen te zijn, jam merlijk zag lijden en omkomen. Nog is, helaas, het sterven niet teD •einde. En zij die de weg van de eva cuatie betreden hebben, of nog moeten betreden, zien met een bang hart de toekomst tegemoet. Doch wij zijn er de mensen niet naar om in doffe verslagenheid rampen, van welke aard dan ook, over ons heen te laten gaan. In de getroffen gebieden waar men onmiddellijk oog in oog met het natuur geweld geplaatst werd, bonden de wer kers zonder verwijl de strijd daartegen aan. Zij redden de Schielandse Dijk ten Westen van Rotterdam waardoor geheel Zuid- en Noord-Holland voor overstro ming bleef gespaard. Overal wierpen zich onversaagde mannen, vrouwen en jeugdigen letterlijk in de bressen, die in de dijken geslagen waren. Slecht voorgelicht door de bevoegde Instan ties, nog onbewust van de tragiek van de dag, trokken in de vroege morgen van die Eerste Februari duizenden uit Noord, Oost en West naar Den Haag om voor werkgelegenheid te demonstre ren. Doch nauwelijks was een 'glimp van de omvang van het gevaar tot haar doorgedrongen of de leiding van de de monstratie riep vrijwilligers op en, staande de vergadering, stegen zij in alle beschikbare autobussen en trokken naar het noodgebied, de „oproerkraaiers" van het Oldambt, communistische Ka merleden en EVC-bestuurders vóórop, om zich bij de dappere redders te voegen. Ondanks dat zij veelal op onwil en koploosheid bij de zogenaamde over heid stuitten kon een aantal van hen nog helpen om de dijk bij Spijkenisse te redden. Dag aan dag trekken sindsdien arbei ders, EVC-ers, NVV.ers en anderen naar het noodgebied. Het ANJV stuurt jeugd-colonnes'. Wij halen dit niet aan om ons op de borst te slaap. Wat de Haagse demon stranten en de werkers in Zuid-Holland, Brabant en Zeeland deden was, helaas, slechts gering in vergelijking met de grootte van de ramp. Wij wijzen slechts op de geest die de levende krachten, die alle levende krachten van ons volk bezielde, toen zij nog slechts vaag v.èrmqeden konden wat Nederland boven 'het hoofd We Wij wijzen hierop, óm te protesteren "tegen de poging van De Volkskrant, om •de tekortkomingen van de regering te verschonen, door het Nederlandse volk te beledigen. Dit blad spreekt over „Nederlandse schroom om ergens iets te doen waar voor geen voorschriften bestaan", van „binnenkamer-mentaliteit" en beweert dat „dè Nederlander niet graag node loos alarm maakt en zich voor overdre ven zorg schaamt"! Als Amerikaans propagandablad te gen nationale zelfstandigheid, poogt De Volkskrant de aan het misdadige gren zende onverschilligheid van de „officië le instanties" op rekening van de „Ne derlandse mentaliteit" te schrijven. Doch de ware Nederlandse mentali teit was de mentaliteit van het werken de volk, dat zonder op lijf en leven te letten, naar het waterfront ijlde, overal initiatief ontwikkelde en spontaan hulp inzamelde en „officiële" barrières om verwierp. De zorgeloosheid, harteloosheid en koploosheid die de vrienden en bazen van De Volkskrant aan de dag legden en nog aan de dag leggen, spruit voort uit de mentaliteit van de ontaarde, ver- Amerikaniseerde on-Nederlandse para sieten-klieken, die onder hun loden druk onze volkskracht verlammen. Het natuurgeweld was van ongewone heftigheid, dat staat vast. Doch veel meer had gered kunnen worden, indien Nederland een regering zou hebben gehad, die met het volk ver bonden is en die de enorme krachten van dit volk op doeltreffende' wijze had willen en kunnen leiden. Hoe ongelooflijk groot de energie is die ons volk kan opbrengen, is in deze dagen wel tot uiting gekomen. Zij bleef blijft ongebruikt, zij werd en wordt zoveel mogelijk geremd. Waarom Omdat wij in een kapitalistische klasse-staat leven. Het privé-bezit en het klasse-egoïsme van de bezitters overheerst alles. De regering bestaat uit ambtenaren, die hun taak zien als een goed-betaal de baan, welke eer en voordeel geeft met een dik pensioen na. Regeerders zijn geen volksleiders doch slechts behartigers van de belan gen van de bezittende klasse. Hun taak is het werkende volk te onderdrukken, zij vrezen het volk bovenal, in het bij zonder wanneer het uit zijn gewone doen raakt, zelfs als het zich tegen een natuurramp teweer stelt. In ons gemarshalliseerde Nederland zijn de heersende klieken slechts be dacht op het behoud van hun macht, op de voortzetting van hun winstge vende oorlogsvoorbereiding. Daarom weigeren de „officiële in stanties" de spontane, onzelfzuchtige en doeltreffende, hulp van vakarbeiders zoveel mogelijk. Daarom maken zij „van de nood een deugd" door de verschrikkelijke ramp voor hun oorlogsvoorbereiding te mis bruiken. „Amerikaanse hulp is het enige dat ons redden kan", zeggen zij. Amerikaanse rijkscommissarissen in diplomatenpak en Amerikaanse gene raals vliegen over de noodgebieden en krijgen nauwkeurige inlichtingen, die aan het eigen volk en de eigen volks vertegenwoordigers onthouden worden. Wij geloven niet aan de menslievend heid van die Amerikaanse pest-gene- raals. Wij geloven eerder dat zij de ramp uit het oogpunt van hun plannen tot overheersing en bezetting van ons land bekijken. Amerikaanse zakenlui die zij zijn, bekijken zij de ramp, die Nederland getroffen heeft, met het oog van de concurrent, en zinnen op het voordeel dat zij er voor hun doeleinden kunnen uitslaan. Elke buitenlandse hulp, die onzelf zuchtig geboden wordt, moet dankbaar aanvaard worden wanneer gegaran deerd is dat zij werkelijk de slacht offers van de ramp ten goede komt. Iedere Nederlander voelt zich in de nood gesterkt door de blijken van me deleven in alle landen, door de inzame lingen die overal door particuüeren on organisaties voor de slachtoffers van de watersnood gehouden worden. Wjj zijn bijzonder getroffen door de eerste ingezamelde gelden die door het Franse vakverbond C.G.T. voor het Rampen-fonds zijn afgestuurd, door het aanbod van de Italiaanse C.G.I.L. om geëvacueerde kinaeren op te nemen en vooral door de aankondiging van hulp verlening door het Wereld-vakverbond, waarbij o.a. de vakverenigingen van de Sowjet-Unie, China en de Indonesische SOBSI zijn aangesloten. Ook de helicoptéres en ander mate riaal dat de Amerikaanse legerleiding uit het naDurige Rijmand stuurae zyn zeer welkom. Maar wij protesteren ertegen dat Ne derlandse bekwame arbeiders bij de hulp afgewezen worden en dat Neder landse militairen, na dagen en nachten het spits van de strijd tegen het water te hebben afgebeten, terzijde worden gezet, om plaats te maken voor West- Duitse huurtroepen onder Amerikaanse vlag! Wij wensen niet dat de ramp mis bruikt wordt om ons land nog verder onder de Amerikaanse ijzeren hiel ®te brengen. T^NKELE dagen lang hebben de „offi- -Lj ciële instanties", uit vrees voor cri- tiek, een samenzwering van het stilzwij gen in stand pogen te houden. De com munisten verbraken deze het eerst, en werden daarvoor, als gewoonlijk, door de volksvijanden gehoond. Maar stuk voor stuk komen de ton gen thans los, onder de druk van de heftige verontwaardiging die zich, na de eerste ogenblikken va. verslagen heid; van het volk heeft meester ge maakt. Het is daarbij niet voldoende om de regering te verwijten dat zij te laat kwam. De verwoestingen die de waters nood in zo grote omvang kon verwek ken hebben ook een diepere politieke en sociale oorzaak. De regering verklaarde de slachtof- Radiozendwagen maakte dwaaltocht van Een verslaggever van Volk heeft eer paar feiten bracht over het verloop van het red dingswerk. VVÜ citeren: „Met hun radiowagen waren die drie KLM-ers in het overspoelde West-Bra bant aangekomen. In Roosendaal moes ten zij zich malden, want, zo was hun gezegd, daar wist men op welk punt hun apparatuur en ontvanger en zender dringend nodig waren. Het werd voor hen een diepe teleurstelling: „Dat spul is hier niet nodig. Gaat u maar verder op." Enda.t werd het begin van een vergeefse dwaaltocht, die wel twee et malen duurde. Zoals deze KLM-ers waren er zovelen. Wat hun overkwam, was geen uitzon dering. Het was, zo (lurven w\j wel be weren, bijna regel." 000(1 broden Dan vertelt hij het volgende staatje van organisatiekunst: „Er zijn twee duizend broden nodig voor Zierikzee en een schip met duizend liter drinkwater", riep de radio om. Het gevolg was, dat wél tien vaartuigen met duizend broden en tanks vol water in de al overvolle haven op Schouwen ar riveerden." Kleren naar verlaten dorp De verslaggever, van genoemd blad vertelt van vrijwilligers, die niet aan de slag konden, hij vertelt het volgende van schipper Isaac Poelje met zijn binnen schip „Grietje" uit Breskens: „Zondag al had hij zijn vaartuig aan geboden. Isaac van Poelje kent de Zeeuwse stromen als geen ander en daarom werd hij aangewezen met zijn „Grietje" hierheen en een lading kleding te vervoeren. Een ruim vol mantelg en jurken, broe ken en laarzen, ondergoed en schoenen had hij. Maar in Sint Philipsland bleek hem, dat er heus niet op werd gewacht. Nie mand woonde er immers meer in hst dorp. Gelukkig waren er de studenten, die toen konden gaan lossen. Maar al die kleding werd binnenge dragen in een grote graanschuur en daar uur den, die in het nabije Bergen op Zoom kwamen, waren immers al lang aan droge kleding geholpen." Werk sat Een andere verslaggever vertelt het volgende over een groep jongens: „Na uren wachten in de kou werden ze naar Den Bommel gebracht, zestig jongens en mannen uit Rotterdam, Am sterdam, Alkmaar en wie weet, waar nog meer vandaan.- De sleepboot „En Avant 14" bracht ze en toen ze zo onge veer aan het werk meenden te kunnen stond daar een luitenant en die vroeg: „Komen jullie doen?" „Vissen", zei Tom Wight, die anders de „Willem Ruys" onder z'ii voeten heeft. „Doe me een lol", zei de luit, „we kunnen hier niemand gebruiken. Ga maar weer terug." En de „En Avant 14" wendde de steven en bracht ze terug naar Dordt. waar ze maar moesten zien, dat ze weer thuis kwamen. „Die organisatie is pet", zeider ze, „er was werk zat daar in Den Bommel". De eerstgenoemde verslaggever heeft ook iets te zeggen over de buitenlandse militaire hulp. Hij schrijft: „En zelfs al dat geraffineerde le£ materieel, de pannekoek-platte bootjes van de Fransen, de zware amphibievaar- tuigen uit Duitsland, men had ze hier lar.g niet allemaal nodig. Voor de sol daten, die veel wilden doen voor alle mensen uit de streek en voor de scho lieren, die vaak liftend hierheen waren gekomen, was dat gebrek aan werk een ontgoocheling. Rideloze klachten Het merkwaardigste is echter van de redactie van Het Vrije Volk zelf afkom stig. Boven dit artikel, vol met redelijke klachten over de slechte organisatie, zette zij de volgende kop: „Redeloze klachten over een slechte organisatie". Hoe nu? Maakt het blad zijn eigen verslaggevers voor leugenaars uit? Voor bi sam ratten" fers als oorlogs-slachtoffers te willen beschouwen. Maar van welke oorlog'' Van de oorlog die Elsenhower en Drees voorbereiden! Het geld en de kracht die voor het onderhoud en vernieuwing der dijken gebruikt had moeten worden, werd besteed om Amerikaanse wapens te kopen. Helicoptéres en amphibie-voer tuigen waren daar niet bij, want het gaat im mers om de aanval over land tegen het Oosten Daarom is de verwoesting, door de watersnood aangericht, een direct ge volg van het Atlantische Pact en de oorlogs-politiek van de regering. De regering heeft reeds bij monde van minister Staf bekend gemaakt deze poli tiek ondanks de ramp te willen door drijven en de oorlogsbegroting ten koste van alles te willen handhaven. En dat betekent een nieuwe ramp op zichzelf. Ons werkende volk, dat voordien reeds onder de zware lasten kreunde, zou zodoende weer nieuwe milliarden moeten opbrengen voor hulp en herstel. Dit schept een vooruitzicht van grijn zende armoede, die het werkende volk onmogelijk aanvaarden kan. Het verdronken land moet ten spoe digste worden herbouwd en de overle vende slachtoffers van de ramp moeten volledig worden schadéloos gesteld. Dat kar. alleen ten koste van de rijken en ten koste van de militaire uitgaven. /~VP het ogenblik en in de naaste maan- den zullen alle krachten op het ver zorgen en helpen van de slachtoffers en vluchtelingen gericht moeten zijn. Geen inspanning mag ons daarvoor te zwaar zijn! Zij die lijden en alles verloren hebben wat zij bezaten, hebben recht op liefde rijke hulp en verzachting van hun leed. De comité's voor Volkshulp hebben hierbij een grote taak. Zoveel mogelijk in samenwerking met allen die van goeden wille zijn, met ambtelijke organen, Rode Kruis, vak organisaties, jeugdorganisaties en parti culieren, zal een actieve eenheid nodig zijn om de enorme opgave, die ons volk wacht, meester te kunnen worden. Want laten wij ons ook hier niet door officieel optimisme" van de wijs laten brengen. Het gaat er om tienduizenden zwaar getroffen mensen behoorlijk en voor ge ruime tijd te huisvesten in een land met chronische woningnood. Het gaat er om hun moreel hoog te houden, hun zoveel mogelijk werk te verschaffen zodat zij zichzelf bedruipen kunnen, hen zo spoe dig mogelijk in gezinsverband, voor zo ver dit niet onherstelbaar verbroken is, te herenigen. Laat ons ook niet dulden dat de ge- evacueerden de dupe zouden worden van kerkelijk fanatisme en politieke bekrom-- penheid, zoals die reeds te bemerken zijn, bijvoorbeeld in de Ahoy'-hal te Rotterdam. Over politieke en religieuze scheids muren heen, moeten hiervoor alle Ne derlanders elkaar de hand reiken! W7"IJ, communisten, buigen ons niet voor het afschuwelijke geweld van iarrcr~iarAn»WaVuurkrachten, die hebben. Natuurrampen zqn geen noodlot! Wij putten de kracht om hen met optimisme en vertrouwen tegemoet te treden uit onze communistische over tuiging. Want onze strijd voor een socialistisch Nederland heeft ook ten doeL zulke ram pen voor altijd onmogelijk te maken. Ziet hoe in de Sowjet-Unie de socialis. tische gemeenschap woeste stromen die telkenjare landstreken veel groter nog dan Zeeland vernielden, thans aan ban den weet te leggen en de waterkracht tot heil 'van het volk in energie weet om te zetten. De Socialistische maatschappij veran dert de natuur, verandert woestijnen in vruchtbare akkers en legt het water de teugels aan. In China overstroomde de Gele Rivier telken jai-e enorme gebieden en doodde of verdreef millioenen mensen van huis en grond. Thans is de „Gele Tijger", zoals het volk hem noemde, voor het eerst ge temd door de Chineesche Volksrepubliek. Wjj hebben eerbied voor het vernuft van onze voorvaderen die met hun dijken- stelsel Nederland aan de golven hebben ontrukt en 't er tegen hebben beschermd. De verwaarlozing van dit erfdeel door de na-oorlogse anti-nationale regerings- politielt werpt een smet op hun roem. In onze tijd heeft de techniek en het menselijk vernuft zulk een hoogte be reikt, dat het mogelijk is ons land eens en voor altrjd voor watersnood te vrij waren. Dat is mogelijk in een socialistische maatschappij, waar de regering en de staat in handen zijn van het volk en werken vóór het volk, waar alle hulp bronnen onder toepassing van de hoog ste techniek ten bate van land en volk worden aangewend. Velen van onze medearbeiders en mede burgers hebben in deze rampspoedige dagen meer geleerd dan anders in jaren. Mogen zij er de les uit trekken dat wij ons allen verenigen moeten voor een vrij en socialistisch Nederland. Deze vrouw en haar kind kwamen behouden op de vaste wal. Nieuws gierig gluurt het kleintje de nieuwe omgeving in. stane ellende tekent zich scherp af op het gelaat van de moeder. Van onder staande vooraanstaande landgenoten heeft het Comité herden king Februaristaking 1941 adhaesiebe- tuigingen ontvangen, voor het houden van de Nationale Herdenking van de Februaristaking 1941. Peter Alma, kunstschilder, Amsterdam Dr P. van Anrooy, oud-directeur van het Residentie-Orkest, Den Haag C. Basart, graficus, Amsterdam E. C. Basart-Lathouwers, Amsterdam Bets Baijens, schilderes, Amsterdam C. Beekman, kunstschilder, Amsterdam Willy Boers, kunstschilder, Amsterdam Til Brugman> schrijfster, Amsterdam Ds W. S. Hugo van Dalen, predikant, Colijnsplaat Diamant, Amsterdam E. Diamant-Wans, Amsterdam S. van Essen, Ier:-.res, Meppel Mevr. E. Geskus-Ooyevaar, Amsterdam Drs H. van Gogh, repetitor, A'dam Anna van Gogh-Kaulbach, letterkun dige, Haarlem Sam Goudsmit, letterkundige, A'dam J. H. Habets. kunstschilder, Valkenburg; E. J. Abrahams, arts Dr A. Bloch, internist G. Bol, vrouwenarts Dr R. E. v. d. Borg, arts L. P. J. Braat, beeldhouwer D. van Capellen, arts Dr J. J. Conrjn, arts C. C. Corts W. C. Corts Marrée P. Eldering, em.-predikant H. Lataster-van Hall, schilderes G. Lataster, kunstschilder W. J. Nolen, advocaat mr I. E. Prins-Willekes-Mac Donald Florrie Rodrigo Prof. dr J, M. Romein Dr A. Romein-Verschoor D. A. Sirag Hendrik de Vries, letterkundige Mej. J. Willemse. Comité Overheidsbedrijven. Geen muziek in café's Titia Jager, schrijfster, Beekbergen W. E. Kreger, arts, Amsterdam Jan Meefout beeldhouwer, Amsterdam Meefout Stahl, Amsterdam J. Radecker, beeldhouwer, Bergen (NH) Frits Sieger, beeldhouwer, Amsterdam L. Vet, middenstander, Amsterdam Margot Vos, schrijfster, Hoevelaken J. J. Voskuil, kunstschilder, Amsterdam Theun de Vr.s, letterkundige, A'dam G. Wagenaar, lid 2e Kamer der Staten- Generaal, Amsterdam Mr H. P. L. Wiessing, journalist, A'dam de avonduren van Zondag de buf. verlichting te doven en zich te onthót den van andere muziek dan die van -de radio-uitzending". Twee en vijftig café-houders in de Jordaan Amsterdam hebben be sloten de café's morgen te sluiten. De droeve lijst DEN HAAG. Volgens de tot dusverre verstrekte berichten is het aantal slachtoffers van de overstro mingsramp reeds gestegen tot 1372. Hier volgt een overzicht van de eilanden en provincies, waar de slachtoffers zijn gevallen: Tholen Brabant Hoeksewaard Sehouwen-Duïveland N oord-Beveland Voorne-Putten Zuid-Beveland Zuid-Holland Uost-Zeeuwsch- V laanderen IJsselmonde St. Philipsland Noord-Holland 6 Walcheren 5 Alblasserwaard 4 Land van Heusden en Altena 3 I'iengemeten 2 Beijerland 2 Aangespoeld van elders 24 Hel Nederlandse Rode Kruis heeft thans de derde verlieslost uitgege ven. Wij laten publicatie hiervan acnterwege, omdat de gegevens deze lijsten ongecontroleerd zijn en nog niet alle familieleden werden ingelicht. 304 187 144 115 41 27 10 DEN HAAG, 7 Febr. De bedrïjfs- .3"verzuciiL „ui vm-u£lriy__ karakter van die 'et Bunkers weg In de Duinen tussen Schevenïngen en Hoek van Holland is men thans bezig met het opblazen van de bunkers, die de Duitsers hier hebben gebouwd. Dit hele kustgedeelte is voor- het publiek afgesloten. Koning winter heerst weer (Van onze weerkundige medewerker.) TTET wintert weer overal in Europa. Ook in de Sowjet-Unie en Finland heerst Koning 'Winter op meedogenloze wijze. We zien overal zware sneeuwval en zeer lage temperaturen. Een de pressie, die via Scandinavië naar het Zuidelijk deel van de Oostzee trok, stagneert daar nu. Langs haar Noord en Westflank stroomt koude, uit Scan dinavië afkomstige luchtgesteund door een in betekenis toenemende rug van hogedruk daar, in onze richting. Het heeft de vorst weer doen terug keren. Boven de Noordelijke IJszee ligt een hoge-drukgebied, het is nog verbonden met een tweede gebied. Westelijk van Ierland op de Atlantische Oceaan. Over het geheel gezien een drulcverdelingdie nog niet zo over tuigend is voor stabiel vorstweer. Aangezien de drukstijgingen boven Scandinavië nog voortgaan en de de pressie-activiteit op de oceaan niet groot is, moet de eerstkomende dagen gerekend worden op vrij goed winter weer met lichte tot matige vorst, waarbij ook overdag de temperatuur beneden het vriespunt zal blijven. De strengheid van de vorst hangt samen met de lengte van de iveg, die de zeer koude Scandinavische lucht met N.O.- wïnden over het relatief warme zee water moet afleggen. De kranten werden sensationeel. Ze wedijverden met elkaar in het opdissen van verhalen, die aanvaard zou den worden door de persagenturen voor binnen- en buitenlands gebruik. In tegenstelling tot vele spionnage- verhalen, die weinig of geen uitwerking hadden gehad, viel hier over een grote hoeveelheid feitenmateriaal te berichten, de overvallen, de verdwenen ingenieur wiens mooie vrouw uit een vooraanstaande familie kwam en de verdwenen communist, Langner. De hoofdredacteuren 'van de dagbladen en de ver tegenwoordigers der persagenturen wisten nu, dal niemand minder dan Haymond Farnoy de zaak per soonlijk in handen had. De redacteuren van de World waren, om vroeger be wezen diensten, bijzonder bü Mort Cain in de gunst. Hii wist natuurlijk, dat de atoombom het middelpunl van de beschouwingen in de pers zou vormen. Toen dus de Post en de Call -in hun artikelen de overvallen met atoomgeheimen in verband brachten, was de World in staat in zijn hoofdartikel het publiek le waarschuwen, niet te vlug gevolgtrekkingen te maken. Wij zouden op dit ogenblik slecht beraden zijn, wanneer we voedsel gaven aan ook maar een spoor van verdenking tegen de toegewijde en vader landslievende geleerden en militaire leiders, die de krachten van de Democratie door de atoomwapenen, over de hele wereld de oppermacht verschaft heb ben. Ongetwijfeld zijn inlichtingen en materialen van grote waarde in handen van de Communisten ge vallen. Deze geheimen moeten zelfs in betekenis op één lijn gesleld worden met onze kostbare atoomkern wetenschap. Wij zijn echter van mening, dat de ver schrikkelijke bedreiging, die door deze gebeurtenis sen onthuld is, niet in de eerste plaats aan de feite lijke diefstallen toegeschreven moeten worden, maar aan het bestaan van een Moskou's spionnagecentrum, dat onbeschaamd door de Hoden in deze stad geleid wordt. Onze rechtvaardige en genadeloze toorn moei tegen de Roden gericht worden en niet tegen dr trouwe bewakers van onze nationale veiligheid." Nadal dit in de nachteditie verschenen was, zorgde Vlort Cain ervoor, dat hij niet meer voor de pers tp bereiken was en ging regelrecht naar de woning van de Oude in een der voorsteden. Farnoy was ongewoon kameraadschappelijk. Hü liet een warme maaltijd opdienen in de bibliotheek. Zijn indirecte dankbaarheid vrolijkte Cain meer op dan de uitgelezen brandy, waarop hij ditmaal getracteerd werd De persagent erkende evenwel de grote gevaren, die mei de situatie verbonden waren. Behalve Baird's verdwy oning en het verlies van de blauwdrukken, was er weinig, concreet bewijsmateriaal, waarmee men een proces be ginnen kon. Farnoy deelde hem mee, dat reeds een paar autoritei ten per vliegtuig uit de hoofdstad aangekomen waren, die mei verschrikkelijke maatregelen dreigden, indien de atoombom met onmiddellijk gescheiden werd van alle verhalen over de verdwijningen en overvallen. Zü die verantwoordelijk waren voor het besehermen van atoomgeheimen, hadden reeds moeilijkheden genoeg gehad door vroegere pseudo-spionnagezaken en ze wa ren niet in de stemming om met nog meer politieke aanvallen genoegen te nemen. „En wat doen we met het electronen-pak?" vroeg Cain. „Het wat? Bedoel je dat krankzinnige uitvindsel met d die slangen en pompen'? Het is niets." Cain's mond zakte open van verbazing en hij ver bleekte van teleurstelling. „Is het helemaal niets. Sir?" „Niets. Ik heb het door mijn éigen marine-expert laten onderzoeken." Farnoy genoot van de terneergo slagenheid van zijn handlanger en hij lachte boosaardig ..Zie je? Daar ga je weer, Mort. Vastberadenheid 1 Zet de dingen door wanneer je er eenmaal mee begonnen bent!" De Oude boog zich voorover. „Dat uitvindsel is niets belangrijks, maar het zou een. nieuw vliegpak kunnen zijn. dat ontworpen werd voor het vliegen met de aller grootste snelheid. Speciaal gemaakt voor een nieuw, door atoomkracht gedreven straalvliegtuig, dat de atoombom van bases hier naar... waar ook ter wereld vermag te vervoeren." „Mr Farnoy, ik neem mijn hoed voor U af!" „Houd het stil. Mort. We zullen dit nieuws pas later orüsgeven." „Wat me nu hindert," zei Mort. „is Kirby. Ik had ver wacht, dat die rat de plaat zou poetsen." „Laat het je niet hinderen. Vastberadenheid betekent geen ongeduldigheid! Opgewonden stompte de Oude z'n rechtervuist in z'n linkerhandpalm. „We zijn nog geen vierentwintig uur bezig en kijk eens wat een resul taten 1 De overval. Het vliegpak. Baird en z'n vrouw verdwenen. Die Communist Langner is blijkbaar ook Ue roman „Het aploanagegeva» Alan Balrrt" ia te verkrijgen bij de Boekhandel Pegasus, Letdsestraaf 25 In Amsterdam en de andere Pegastts-adressen. Fraaie nltgave In plasticband A f 1,911. weg. Bovendien heb ik de Chef van een detachement van dertig politieagenten naar de meeting van de Vredes- raad laten sturen en niemand behalve een handvol be kende Roden heeft zich daar durven vertonen!" Mort Cain vervloekte zichzelf, dat hij Farnoy niet op de gedachte van deze zet gebracht had. „Je moet overal tegelijk aan denken, Mort," zei Far noy. „Heb je nog iets van de vakbond gehoord? Nee? Misschien heb je het vergelen, hè? Wel, ik niet. De op vattingen in de plaatselijke vakbond zijn aan het ver anderen en snel ook. Het bestuur heeft vanavond be sloten de ledenvergadering voor Zondag af te zeggen." Hij lachte. „Ik vraag me af, wat ben dwars zit. Ja, Mort. ouwe jongen, de personeelsafdeling is voor me aan het werk. We hebben een paar heel goeie lui bemerkt in de plaatselijke." Stilzwijgend dronken ze hun glas leeg. Cain begon hel gevoel te krijgen, dat Farnoy nog meer op het hart had. In de ogen van de Oude glinsterde een diepe vol doening. Hü kon het niet langer voor zich houden „Wil je nog iets anders weten. Mort?" „Als U het me wilt verteilen. Sir." „Wil? Wat bliksem, jij moet toch deze show opvoe ren'? En ik moet je op de hoogte houden van de ge beurtenissen!" „Mr Farnoy, indien U niet in alle opzichten boven mij stond, in bekwaamheid zowel als in verstand, zou U niet (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2