HET EILAND VOORNE GËRED IN heroïsche nachtelijke strijd Amsterdamse Werklozencomité (EVC-ers en NW-ers) roept op tot onmiddellijke opbouw noodgebieden Zij hielden het water tegen Rampgebied geen kijkgebied! Arbeiders Vilksliulpcomilê. studenten en soldaten streden zij aan zij Werklozen bieden zich aan voor opbouw Wereldvakverbond biedt hulp BELANGRIJKE MEDEDELINGEN VOOR GETROFFENEN Open brief aan regering: Helpt Onhulpvaardige op water en brood m&op^ collectrices ons SNELLE RATIFICATIE EDO GEEIST EEN NACtn VAM STRIJD OM VOORNE 1 Regering helpt gevluchte nazi's EISENHOWER WIL OVER ZEELAND BESLISSEN r Uitgave C.V. Persorganen Gebouw Felix Meritis, Keizersgracht 324, Amsterdam-C. Gem. Giro-rek. W 5607, Postgiro-rek, 246337 I Telefoon 63565 (4 lijnen) 31349, 34831. 37796, 39704 Na 6 uur bezorging tel. 62565 lAbonn. 45 ct p.w., 2.05 p.m., 5.95 p. few. (Inclusief Incassokosten) DE WAARHEID Zaterdag 7 Februari 1953 VOLKSDAGBLAD VOOR NEDERLAND 12e Jaargang No. 1150 Ondersteund door een helpster, arriveren deze twee oudjes in de Ahoy-hal te Rotterdam. In twee bundeltjes zitten al hun bezittin gen geknoopt, het laatste dat zij met het vege lijf konden redden. AMSTERDAM 7 Februari Het eiland Voorne is van een grote overstromingsramp gered. aan sS,id7rmC!te«St,r? t arbe,.^scolonnes van het Volkshulpcomité gisternacht streden - schouder aan schouder met studenten en soldaten werd de dijk langs het Voornse kanaal behouden. besnaardW^hlpSv an? G" d"izenden vluchtelingen, die hier verblijven, is nieuw onheil bespaard gebleven. (Zie reportage elders op deze pagina). EN onophoudelijk komen nieuwe initiatieven tot hulpverlening uit het werkende volk voort. Het Amsterdams Werklozencomité heeft de regering aangeboden alle krachten te geven om onmiddellijk de woningen en boerderijen herstellen ^8^S^er^e °P bouwen en de wegen en dijken te De werklozen vragen de regering hieraan haar volle medewerking te verlenen. Hulp van 80 millioen arbeiders! J^IET alleen in Nederland, maar in alle landen ter wereld tonen de werkers hun solidariteit met de slachtoffers van de watersnood. Het Wereldvakverbond met zijn 80 millioen leden, de grootste arkeRIersorganisatie ter wereld heeft in een telegram aan de E.V.C. hulp voor de getroffenen aangeboden. De secretaris van de E.V.C. is reeds naar Wenen vertrokken voor ae organisatie van deze hulpverlening. Regering wil dijken niet versterken OCHRIL steekt in het licht van deze vaderlandsliefde en internationale solidariteit de houding der regering af. „Wy denken er voorlopig niet aan de dyken hoger en sterker te maken", zo heeft ïr Maris, de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, verklaard. Deze regeringsfunctionaris erkende, dat de kustverdediging sterk genoee zou kunnen worden gemaakt om de zee onder alle omstandigheden te weerstaan. meende echter, dat In de dyken een „aanvaardbaar risico-element" moet Dlyven, want zo zei hy woordelijk „leven zonder risico is niet mogeiyk" Nog steeds mensen in nood yOOR 1872 mensen (het officiële dodencijfer van hedennacht) is inmiddels het leven mèt dit risico niet m,ogelijlc gebleken! Sobere begrafenisstoeten trekken door het. geschonden 'hand en houden halt bij dijken, waarin massagraven zijv^jgedgh^n. Zo bracht Oude Tonge gisteren de eerste dO*öan zy n doAn- Yflr hun laatste rustplaats. AMSTERDAM, 7 Febr. Het secretariaat van de E.V.C. ontving gisteren het volgende telegram van het Wereldvakverbond: „Het secretariaat van het WW verzoekt U met grote spoed de voorwaarden te onderzoeken voor materiële hulp van onze Interna tionale Vakbeweging voor de ge zinnen der arbeiders, slachtoffers van de ramp, die Uw land in rouw heeft gedompeld". Was getekend: Louis Saillant (secretaris-generaal) Zonder uitstel is Bertus Brand- sen, de secretaris van de E.V.C., naar Wenen vertrokken, om over leg te plegen met het Wereldvak verbond. Hierbij zyn onder meer aangesloten de machtige vakorga nisaties van de Sowjet-Unie, Chi na en de Volksdemocratische lan den, de CGT van Frankrijk en de CGIL van Italië. Het W.V.V. telt meer dan 80 millioen leden. Franse vakverbond schenkt 500.000 francs AMSTERDAM, 7 Febr. De EVC fyeeft bericht ontvangen van het Franse ^akverbond, de CGT, dafc dit 500.000 tul'l. y dei' overgemaakt een eerste Inzameling. DEN HAAG, 7 Febr. Niemand zal met ingang van beden in het rampge bied worden toegelaten. Deze maatre gel is genomen omdat de herstelwerk zaamheden reeds hinder hebben onder vonden van automobilisten, die deze streek thans hebben uitgekozen voor het beoefenen van de touristensport. Ook familieleden en vrienden van bewoners van het rampgebied kunnen niet worden toegelaten OP ANDERE PAGINA'S: Pag. 3: Bezinning na de ramp door Paul de Groot. Pag. 4: Noodgebied, een repor tage van Theun de Vries. Pag. 5: Wordt Noord-Holland ook bedreigd? AMSTERDAM, 7 Februari. De Ziekenfondsraad maakt bekend: Ge- evacueerde ziekenfondsverzekerden, dié In hun verblijfplaats een tijdlang blij ven, worden aangeraden zich in die plaats bij een ziekenfonds in te schrij ven. De ziekenfondsen worden ver? zocht deze personen met direct-ingaan- de rechten toe te laten en hun een zo ruim mogelijke geneeskundige verzor ging te garanderen. Opname in een ziekenhuis kan voorlopig voor rekening van de ziekenfondsen komen. Uitkeringen Aan iedere getroffene, die zonder middel van bestaan is, zullen ingaande 1 Februari door de gemeentebesturen voorlopige uitkeringen worden ver strekt tot een hoogte van 90 procent van het laatst genoten inkomen. In sommige gevallen zal daarboven uit kunnen worden gegaan Aldus een mededeling van het departement van het Maatschappelijk Werk. Bijzonder heden ontbreken ons nog Een concept regeling is gereed voor degenen, die in een gezin zijn opgenomen en voor deze gezinnen zelf Hier is grote spoed ge boden Met uitkeringen kan niet worden gewacht Credieten voor middenstanders Voor middenstanders, die in de nood gebieden schade lijden zullen credieten en voorschotten woraen verstrekt voor de voortzetting van hun bedrijf Het crediet zal maximaal 4000 bedra- gen Aanvragers kunnen zich vanaf vandaag wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van de Middenstandsbank De kantoren'zijn o.a gevestigd in Vlaar- dingen, Rotterdam. Dordrecht,. Gouda. Breda, Goes. Middelburg en Terneuzen Gratis brillen Getroffenen, die door de ramp hun bril hebben verloren, kunnen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instantie af gegeven verklaring bij de opticiens in hun evacuatieplaats gratis een nieuwe bril aanschaffen De regeling geldt tot 15 Februari Go en Sunito vertrekken Maandag AMSTERDAM, 7 Febr. Naar wy/vernemen, zullen de beide Indo nesiërs, Go Gien Tjwan en Sunito, met hun gezinnen Maandag naar Indonesië vertrekken. Het KLM-toestel vertrekt om 9 uur des avonds van Schiphol; de KLM-bus vertrekt om 7 uur van het Leidsche- plein. Allen die hen vaarwel willen zeggen, zullen dus vóór 7 uur op het Leidsche- plein in de gelegenheid zijn dat te doen. Aasgieren krijgen zware straffen ROTTERDAM, 6 Februari. Dt 27-jarige G. v. d. P. uit Rotterdam en de 25-jarige T B. uit Vlaardin- gen zijn door de politierechter tot respectievelijk 6 en 5 maanden ge vangenisstraf oordeeld. De eerste had 20 pakjes cigaretten gëstolen tijdens de watersnood in Rot terdam de ander een paar rubber laar zen. die voor het getroffen gebied be stemd waren De politierechter in Middelburg ver oordeelde P de W uit Hontenisse >t vijf maanden, wegens het zich toeëige- nen van aangespoelde goederen In Reusel (NB) werd een echtpaar gearresteerd, dat voor het noodgebied ingezameld geld. ten eigen bate had Kustvaarder vermist IJMUIDEN, 7 Februari. Alle schepen is verzocht uit te kijken naar de Nederlandse kustvaarder Westland. onderweg van Brunsbuettel naar Kings- ley. Het schip is ruim veertien dagen zoek. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. ASSEN, 6 Februari. De be woners van het Drentse plaatsje Vledder hebben korte metten ge maakt met een ingezetene, die wei gerde iets van zijn voorraad van 5j00 zakken af te staan voor dijk- "'ichting in het getroffen gebied. ter is thans me.t de winke- ü'/w-s d^-'aengekomen, dat geen goede ren meer aan deze zo weinig sociaal- voelende man zullen worden geleverd. Het gevolg is, dat de onhulpvaardige thans op water en (eigen gebakken) brood- zit AMSTERDAM, 7 Febr. Het Amsterdamse Werklozencomité heeft gisteren in een uitgebreide vergadering, waar NVV-ers, EVC- ers en ongeorganiseerde arbeiders aanwezig waren, onder wie een ten genomen. Het met kracht voortzetten van het eerste hulpwerk, dat gecoördi neerd zal worden met dat van het plaatselyk Comité voor Volkshulp. Onmiddellyk over te gaan tot het Foster Dulles in Den Haag DEN HAAG, 7 Februari. Gisteren nebben de Nederlandse ministers Beyen en Luns, op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag twee uren lang de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, rapport uitgebracht over de bui tenlandse politiek van de regering- Drees. De Amerikaanse minister is gisteren in gezelschap van Harold Stassen in Nederland aangekomen formeren van hulpcolonnes, samen gesteld uit geselecteerde vakarbei ders en uitgerust met de eerst be nodigde materialen, gereedschap pen en transportmiddelen. Zy zul len zich zonder uitstel inzetten voor de dringende noodzakeiyke werk zaamheden, zoals het herstallen .n Juist nu... DEN HAAG, 6 Febr. De Neder landse regering heeft twee goede renwagons met fruit en groenten gestuurd niet naar de Neder landers in de getroffen gebieden maar naar West-Berlyn voor de desperado's en nazi's, die uit de Duitse Democratische Republiek zyn gevlucht Een vertegenwoordiger van Adenauer sprak zijn dank uit voor deze „Liebes- gabe", die haar hij plechtig ver klaarde „dubbel telt nu het Neder landse volk zelf door ellende is getrof fen Ahoy helpt De zandzuiger Ahoy heeft de Faustus tijdelijk in de steek gelaten en wordt overgebracht naar Hoeksewaard om aan de herstelwerk zaamheden deel te nemen. (Van onze speciale verslaggever.) JJONDERDAGMIDDAG in Am sterdam. Het Volkshulpcomité verneemt de noodkreet van de burgemeester van Hellevoetsluis: „Dijk langs Voornse kanaal in gevaar! Eiland met overstroming bedreigd! Drin gend hulp nodig!" Korte tijd later dendert een lange colonne auto's over de grote weg naar Den HaagRotterdam. Bouwvakarbeiders, timmerlie den, DUW-arbeiders, betonvlech- ters en arbeiders van de Rijks werkplaats Haarlemmerweg snel len toe om Voorne te redden. In. Rotterdam nog meer arbeiders eD vele studenten. En dan in ijl tempo verder. De toestand is cri tiek! Na anderhalf uur, plotseling stoppen. Een werkbaas h^lt van bus t f bus: „Jongens, daar ligt de dijk. Tus sen 11 en 12 uur vannacht is het hoog water. Het gaat er op of er onder!" En dan begint bij het spookachtig licht van enorme koolstaafzoeklichten de nachtelijke strijd. Over een lengte van 10 kilometer zwoegen arbeiders, studenten en soldaten aan de dijk. De inzet van de strijd ls het gehele eiland Voorne met Den Briel, Helle voetsluis en Rockanje, met zijn talloze vluchtelingen uit Goeree-Overflakkee... De dijk houdt het! En de toestand is werkelijk critiek. Tegen half elf sijpelt het water reeds door de kilometers lange rij zakken, waarmee de dijk in de afgelopen dagen is opgehoogd. Als het water er over heen gaat is een doorbraak op de zwakste punten te verwachten. Nog hoger wordt het tempo. Nog meer zand wordt uit de schepen op de dijk gestort. Nog sneller vullen zich de zandzakken. Arbeiders, soldaten en studenten reppen zich langs de bedreigde grens, die het angstige eiland van het ver woestende water scheidt. Geen seconde mag verloren gaan. Eetwagens rijden met groot gevaar de smalle en glibberige dijk op om de wer kers hun warme prak te brengen en hen op krachten te houden. Tot overmaat van ramp begin het sneeuwen. Een fantastisch gezicht. Die mil lioenen sneeuwvlokken, fonkeleno in de stralen van de schijnwerpers die hel-verlichte dijk langs het zwar te dreigende water en die duizenden vrijwilligers met zandzakken over het hoofd als nijvere kabouters. Met elke minuut stijgt het water i spanning wordt ondraaglijk. Dan gaat het gerucht, dat de dijk enkele kilometers verder al overstroomd zou zijn. De zekerheid even later, dat deze jobstijding onjuist is, geeft nieuwe krachten. En dan... enkele minuten over elf: Als een bliksemschicht schiet het bericht langs de dyk... Het wa ter gaat zakken! Nog is niet alle gevaar geweken, Maar net water zakt steeds verder en' overal heeft, de dijk het gehouden. Van het heldhaftige werken van honderden vrijwilligers uit fabriek en universiteit, van de dienstplich tigen uit de kazerne heeft het lot van Voorne deze nacht afgehangen „Koeld" En de volgende morgen om vier uur na een korte nachtrust staan de mannen al weer langs de dyk. Nu aan de andere kant van het kanaal en niet met de schop maar met hamer, spijkers en hout. Er moei een houten beschutting van kilometer worden aangebracht voor de zandzakken. Onder leiding van de vak bekwame timmerlieden vordert het werk snel. Een nieuwe dag van stryd is b« gonnen. En de vraag ryst: Hoe moet men de mededeling van de hoge autoriteiten verklaren, dat hulpverlening niet meer nodig ts? Alleen al de dijk langs het Voornse itanaai vraagt bonderden arbeidskrach ten. En wat de toestand van de andere iiyken betreft: een oude boer, die larenlang in het polderbestuur zit, f muieerde zyn oordcel hierover In i gesprek met enkele Amsterdamse arbei- I ders In één woord„Koek 1" Het rapport werd mede aangehoord door Harold Stassen, directeur van het „bureau voor wederzijdse veiligheid" (MSA), de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en Clarence E. Hunter, hoofd van -de MSA in Nederland. Tijdens dit onderhoud heeft Foster Dulles opnieuw de snelle ratificatie van het EDG-verdrag (Europese leger) ge- eist. En opnieuw heeft de regering-Drees voor Dulles in het stof gekropen. Beyen en Luns hebben zich ge haast Foster Dulles té verzekeren, dat „Nederland groot belang heeft Dij de spoedige totstandkoming van de EDG" Vandaag zouden Dulles en Stassen naar Brussel gaan. Druk van Eisenhower BONN, 7 Februari. Inmiddels heeft president Eisenhower een brief gestuurd aan de Westduitse bondskanselier Ade nauer. Daarin gaf de president te ken- dat slechts „een Duitse bijdrage" (lees: nieuwe Wehrmacht!) West-Euro- veiligheid" kan geven. Via deze brief aan Adenauer oefent Eisenhower nogmaals druk uit op de Westeuropese regeringen om het EDG- verdrag snel te ratificeren. „Een snelle ontwikkeling van de samenwerking tus sen de Westelijke naties is van het aller grootste belang", zo schreef Eisen hower. Ie gei v het besock van Dulles De democratische pers in West-Duits- land verzette zich scherp tegen het be zoek van Dulles aan Bonn. Ook het volk van de Duitse Democratische Republiek geeft Lucht aan zijn verontwaardiging. Een ontzaglijk aantal Duitse patriotten uit de DDR en West-Duitsland heeft by de regering-Adenauer geprotesteerd tegen Dulles' bezoek. Het secretariaat van het Nationale Front der DDR heeft tot het volk van geheeJ Duitsland een oproep gericht Hierin staat o.m.: „In plaats van algemene bespre kingen tussen alle Duitsers, zoals de Duitse massa's verlangen, worden er door de klieken van Bonn en Parijs onderhandelingen gevoerd met Dulles, de- initiatiefnemer van de aanvalsoorlog tegen het Koreaan se volk." Het Nationale Front der DDR roept alle Duitsers op de strijd tegen de be krachtiging van het EDG-verdrag en vóór een vredesverdrag, een vredelie vend. herenigd Duitsland «n het vertrek van alle bezettingstroepen." in versterkte mate voort te zetten. Adenauer is naar Washington „ultge- nodlgd" en heeft dit reeds aanvaard. Dit wordt meegedeeld In een uitge geven perscommuniqué. In een open brief aan de regering verzoeken zij deze hen hierbij te hel pen, vooral door de nodige materialen en transportmiddelen beschikbaar te stellen, door de hulpcolonnes te aan vaarden en ze met alle middelen te on dersteunen. Verder roept het comité vrywilligers op zich onmiddellyk hiervoor te melden aan de Eerste v. d. Helststraat 25, Am sterdam en aan de plaatseiyke adres sen van het Comité van Volkshulp. Voorts wordt een beroep gedaan op alle werklozen in het land, dit voorbeeld te volgen. De werklozen verlangen ook van de grote onder nemers alle medewerking door tenminste materialen, gereedschap pen e.d. te verzorgen. Strocarton- en DUW-arbeiders De arbeiders van de strocartonfabrie- ken en cartonnagefabrieken te Oude Pekela hebben een dag loon (snipper dag) beschikbaar gesteld voor de slacht offers van de stormfamp. Op initiatief van een lid der CPN en een lid van de PvdA hebben alle DUW- arbeiders, werkzaam bij het sportter rein te Muntendam, besloten hun va- cantiebonnen van de volgende week te verzilveren ten bate van het Nationale Rampenfonds. Ook de arbeiders, die op het vrije object „Poeltje" te Zuidbroek, zijn voor nemens dit te doen. 250 Amsterdamse jongeren naar geteisterde gebieden AMSTERDAM, 7 Fehr. Ons wordt meegedeeld, dat hedenmiddag uit Am sterdam 250 jonge brigadiers van de Contactraad naar de noodgebieden zullen vertrekken om tydens het weekeinde andere arbeiders af te lossen, die onder zeer moeilyke omstandigheden alle krachten geven voor hulp aan de ge troffenen. Onder deze 250 jongeren be vinden zich 60 jengóigè arbeiders van de Wester Suiker Raffinadery. 1 j>j!re-«jap3,A DEN HAAG, 7 Febr. -v- GïstëraV8®^ vertrok vanaf het EVC-gebouw een bri gade grondwerkers, die door het plaat selijke Comité voor Volkshulp was ge organiseerd, naar de gemeente St. Maar- tendijk op Tholen. De burgemeester van deze gemeente had verzocht om ervaren vakarbeiders. Vanmiddag zal een jeugd- brigade vertrekken. Steeds meer Volkshulpcomité's AMSTERDAM, 7 Febr. - Thans zijn ook Volkshulpcomité's gevormd in De venter, Leiden en Zutphen. In Deventer is het secretariaat gevestigd: Carthe- siusstraat 23, in Zutphen: Van Loben- selstraat 10. In Leiden: Ryn- en Schie- kade 138. In Utrecht (secretariaat: Smeestraat, tel. 18056) is het bezig met het vormen van de hulpcolonne. Ook by de bedrijven uem- ka en Werkspoor aldaar worden ploegen gevormd. In de buurten zijn drie subcomité's tot stand gebracht. 1 kg appelen: f 170 GELDERMALSEN, 7 Febr. Zestig kg appelen, aangevoerd op de veiling m Geldermalsen met de mededeling, dat de opbrengst voor de getroffenen moest zyn, brachten door herhaalde verkoop 3.600,op. Het veilingbestuur be sloot toen ér 10.000 van te maken, wat ongeveer 170 gulden per kg is. De collecte in Groningen, Friesland en Drente heeft 5 millioen gulden opge bracht. (Zie verder pag. 2) Herstel ondergeschikt aan Amerikaans oorlogsplan WASHINGTON, 6 Februari. Eisen hower heeft een kabinetscommissie in gesteld, die plannen zal maken voor „hulp" aan de door de watersnood ge teisterde gebieden in Nederland, België en Engeland. Van deze commissie maken deel uit, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles; de minis ter van OorlogfWilson en de direc teur van het ..bureau voor de wederzijd se veiligheid", Harold Stassen Een en ander wijst er op, dat de Ame rikanen er naar streven, het herstel van de getroffen gebieden ondergeschikt te maken aan hun plannen voor de ooi logsvoorbereiding. Ook een uitlating van de secreta- ris-generaaJ van het departement van Binnenlandse Zaken, mr M. J. Prinsen, wyst in dege richting. Deze verklaarde op een persconferentie, dat de buitenlandse troepen (o.w. Westduitsers!) „belangrijke diensten zullen kunnen bewijzen bij de wederopbouw". REEDS 17 MILLIOEN By het Nationaal Rampenfonds was tot gister avond reeds een bedrag van J 16.900.000 geteld. AANHOUDENDE VORST De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Geldig tot morgenavond. Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders ln het land matige tot strenge vorst. Maan op 2.29, onder 10.27 Morgen Zon op 8.09, onder 17.40 Maan op 3.46, onder 10.58 Maandag Zon op 8.07, onder 17.42 Heden Laatste Kwartier

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1