Eisenhower's eerste boodschap aan het Amerikaanse Congress Schema van onduidelijke economische strekking GEEN AANLEIDING TOT ONVERDEELD OPTIMISME De positie van Groot-Brittannië Oordeel van leiders der Engelse grootbanken E'l SCHEEPVAAR TBERICHTEN Aandelenmarkt blijft over het algemeen gunstig gestemd Markten en veilingen New York verder in reactie Frans—Nederlandse handel in 1952 Geen eenzijdige devaluatie in Frankrijk DE TIJD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 O fschoon uiteraard -president Eisenhower's boodschap aan 't Congress nog slechts algemene lijnen aangeeft van wat de nieuwe Amerikaanse rege ring zich voorstelt te doen, kan een nadere beschouwing van dit al gemene programma de gevolgtrekking reeds thans rechtvaardigen, dat de econo mische strekking voor Europa van dit voorlopige schema groot kan zijn, vele belangwekkende, mogelijkheden inhoudt, doch in dit stadium nog onduidelijk is. Allereerst zal de Amerikaanse overheid in eigen land elke scheppende par ticuliere ondernemingsgeest in 't belang van haar eigen economie aanmoedigen. De hierdoor te bereiken verhoogde, productiviteit zal volgens president Eisen hower de vrijheid overal elders ten goede komen. Zijn boodschap beklemtoont de wenselijkheid van nauwere samenwerking dan tot nu toe door de West-Euro- pese landen aan de dag werd gelegd. Om de noodzakelijk militaire voorbereid selen te treffen en bovendien een essentiële levensstandaard in stand te houden, zo voegde het Amerikaanse Hoofd van Staat hieraan toe, is de eenwording van Europa wenselijk. In dit verband worden als lovens waardige inspanningen genoemd Kolen- en Staalgemeenschap, de meenschappelijke verdediging en conferentie van Straatsburg. Amerika is een reeds verenigd, homogeen, so land, dat voortgaat de ontplooiing of het herstel van de particuliere onderne mingsgeest aan te moedigen voor bin nenlands gebruik om op deze wijze vrijheid en welvaart van de Amerikaan se burgerij te verzekeren. De hierboyen uit-de ..boodschap" aan gehaalde drie factoren betekenen voor de daarbij betrokken Europese landen het gedeeltelijk prijsgeven van hun nationale souvereiniteit en particuliere ondernemingsgeest en het daarvoor in de plaats stellen niet alleen van een nationale, doch van een supra-nationale „Hoge Autoriteit". Zonder de toevlucht tot deze middelen zullen de veiligheid van Europa en de levensstandaard der Europeanen niet op afdoende wijze kunnen worden verdedigd. Amerika verwacht van de West- Europese landen, dat zij afstand zullen doen van diezelfde nationale schep pende particuliere ondernemingsgeest, waarop zy zelf prat gaat en deze onder geschikt maken aan de West-Europese samensmelting, die slechts kan worden bereikt door verticale ordening op 'n zeer hoog internationaal niveau. Meet Amerika hier met twee maten? Generaal Eisenhower heeft in zijn inaugurale rede verklaard, dat zijn regering nooit het Amerikaanse economische systeem aan enig ander land zal opdringen, maar minder nog zou men begrijpen, dat zy op paradoxale wyze een autoritair systeem voor West-Europa zou steunen dat lijnrecht in zou druisen tegen haar eigen nationale vrijheidsbeginselen. Het scheppen van ruimere markten in Europa wordt gepropageerd, opdat de uitwisseling van goederen op gro tere schaal kan geschieden. Land bouwgebieden moeten hun voedings middelen kunnen verkopen aan indus triegebieden in ruil voor machines. Een dergelijk „klimaat" zou Amerika er toe kunnen bewegen tot het verle nen van financiële steun. Niet wordt vernield of deze steun door de Amerikaanse regering aan de West- Europese regeringen zal worden ver leend of door Amerikaanse privaatban- ken direct aan het particuliere bedrijfs leven. In 't eerste geval wordt de ont wikkeling van Europese „heilstaten" en van een Europees ambtenarenwezen bevorderd. In het tweede geval worden de economieën der gesteunde landen versterkt volgens het Amerikaanse bin nenlandse recept via credietverstrekking aan het bedrijfsleven. Het meest hoopvolle aspect van de boodschap van president Eisenhower ligt opgesloten in zijn voornemen, om over te gaan tot een herziening van de Ame rikaanse douanereglementen en tot nieu we wetgeving voor het doen afsluiten van wederkerige handelsverdragen. De zinspeling op gerechtvaardigde bescher ming van de Amerikaanse industrie, landbouw en werkgelegenheid laat echter ruimte voor enig voorbehoud. Voor meer onmiddellijke en practische uitvoering zou vatbaar zijn de gedachte om Amerikaanse beleggingen in den vreemde uit te breiden, ware het niet, dat dan aan deze kapitalen in de be langstellende landen een gastvrij ont haal zou moeten kunnen worden verze kerd zonder het opleggen van beperking of dwang. - Als laatste punt is eveneens slechts gedeeltelijk aanmoedigend voor de West-Europese landen de bereidheid van Amerika om ze in staat te stellen te produceren voor de gemeenschappe lijke defensie „voor zover dit geen concurrentie voor de normale Ameri kaanse productie in vredestijd kan opleveren". Afgezien van dit voorbe houd, houdt immers dit laatste punt de mogelijkneid in om de dollarkloof aan merkelijk te versmallen, zo niet geheel te overbruggen. Eerst in de komende weken zullen meer duidelijk omlijnde onderdelen van het economisch programma van Ame rika voor de belanghebbende West- Europese landen beschikbaar komen, maar uit bovenstaand kort overzicht blijkt wel, dat er vooralsnog geen aan leiding bestaat tot onverdeeld optimisme. Tin-controle in de V.S. opgeheven De regering der V. S. heeft alle controle op het gebruik, de verkoop, de verscheping en het opslaan van tin opgeheven. De nationale productieraad heeft klaard, dat dit mogelijk is geworden dooi de verbetering in de tinvoorraden, die aan alle civiele en militaire doeleinden het hoofd kunnen bieden. Medarie lijdt verlies van ruim f 1 mdlioen Uit het verslag over 1950 en 1951 der Cult. Mij. Medarie blijkt dat 1950 is af gesloten met een saldc-verlies van R. 71.953 en 1951 met een verlies van Rp. 53.477. De balans in Nederland per uit. 1951 sluit met een saldo-verlies van f 1.096.041. Men gaat voort met de verkoop van geredde materialen. Wat betreft het overgaan op de teelt van rosella of tabak is nog niets bekend. Dit belang blijft de aandacht houden. Handel Griekenland Nederland Op het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken is Donderdag een handels overeenkomst tussen Nederland en Grie kenland geparafeerd. Deze zal, te reke nen van 1 Februari j.l., een jaar van kracht blijven. Verwacht wordt, dat de Griekse uitvoer naar Nederland een waarde zal hebben van 14 millioen gul den. Waardering voor disconto-wapen (Van c Senembah Mij. In de jaarvergadering der Senembah Mij. werd medegedeeld dat in de on wettige grondoccupatie weinig veran dering is te bespeuren, doch er zijn on getwijfeld enige vorderingen. Aangaande de rubberoogst werd me degedeeld, dat een productie van ruim 3.000.000 kg. in 1952 zeer gunstig worat geacht, al zou er misschien iets meer uit te halen zijn. De heer J. T. Cremes werd als commissaris herkozen; dr. G. v, d. Wal, president-directeur van de Bijenkorf, werd als zodanig benoemd. De jaarstukken over 1950 werden goedgekeurd. Wolveilingen Op de wolveiling te Bradford van 6 Febr. werden 2.750.000 pound Britse fleece-wol aangeboden. Er bestond goe de vraag en de prijzen stegen met 21/2 tot 10 pet. vergeleken met vorige vei lingen van Engelse wol. De prijzen genoteerd door de Lon- dense woihandelarencommissie waren cp greasy basis: pick tegs 67% pence, pick wethers 70% pence, super hogs 55% pence, half bred wethers 55% pen ce, massam wethers 49% pence, selec ted welsh 52% pence per pound. UITVOER NAAR W.-DUITSLAND. De invoercommissie van West-Duitsland heeft toestemming verleend vuor de invoer van televisie-apparaten uit Nederland tot een bedrag van D.M. 157.500. Duitse luchtvaartonderneming. West- Duitsland wil een buitenlandse lening ten bedrage van 130 millioen Duitse Mark aangaan om zijn nieuwe lucht vaartonderneming op de been te bren gen. Deze wil trachten met een vloot van vier en twintig vliegtuigen een luchtnet te bedienen van dezelfde om vang als dat van de vroegere Duitse Lufthansa. financiële correspondent te Londen) Ik jaar wordt het oordeel van de leiders der Britse grootbanken met belangstelling tegemoet ge- Om ie. beginnen heeft mr. Tuke, chairman van Barclay's Bank Ltd., de grootste bank van het land, zijn vreug de uitgesproken over de terugkeer tot de orthodoxe financiële principes en de toevlucht tot het hanteren van de dis conto-schroef als anti-inflatoir wapen. Julian Crossley, chairman van Barclay's Dominion, Colonial Over seas Bank, heeft sensatie gewekt door ronduit te verklaren, dat het niet aan ging te beweren, dat de regering de nodige bezuinigingen niet zou kunnen' treffen, om de belastingen op onder nemingen te verlagen. Een verlaging van de Britse belastingen, zo voegde hij er aan toe, zou meer kunnen doen dan wat dan ook om het vertrouwen te herstellen, in- de Britse politiek en- de wisselkoers van het Pond te stabiliseren. Groot-Brittannië kan zijn positie in het bankwezen van de wereld niet handha ven met een niet-convertdbel Pond, evenmin als het zijn handelspositie kan herstellen door willekeurige beperking van invoeren. Lord Harlech, chairman van de Mid land Bank, heeft zich niet uitgelaten over het verleden, doeh de nadruk ge legd op de economische problemen, die nog op een oplossing wachten. Hij trok in twijfel of de uitholling van het Pond reeds tot staan was gekomen. Daaren tegen meent hij, dat de autoriteiten de goudreserves weer onder de knie hebben en een definitief halt was toe geroepen aan verdere onttrekkingen aan deze reserves, die intussen nog niet sterk genoeg zijn om het Pond op eigen benen te laten staan. Het Britse in dustriële systeem vertoont thans een meer soepel karakter dan voorheen. Er is behoefte aan een monetaire politiek, die waarborgen zou kunnen geven te gen een verdere ontwaarding van de munt en tegelijkertijd een prikkel voor wezenlijk sparen en het vormen van nieuw kapitaal. De Earl of Selborne, Chairman Critiek op nieuwe Indon. invoerbelemmeringen De heer Tedjasukamana, voorzitter van de Indonesische Economische Raad heeft verklaard, de nieuwe groepsinde ling van importgoederen in Indonesië niet zonder meer te kunnen toejuichen. Hij is weliswaar voorstander van beper king van de import, maar wil de rege ring voorstellen een overgangstermijn voor de invoering van de jongste maat regelen vast te stellen en een extra crediet te verschaffen om inducement te betalen en de huidige lijsten wederom te herzien. Voorts vreesde hij een toe neming van de illegale handel met alle gevolgen van dien, alsmede een te hoge prijs voor grondstoffen, hetwelk voor de industrialisatie van Indonesië, en meer speciaal voor de jonge nationale bedrij ven een funeste invloed kan hebben. ALUDRA 6 te Hamburg. HERA 6 te Pto. Chicama. LANGKOEAS 6 van Hamb. n. Antw. LARENBERG p. 6 Kp. de Gata n. Sav. LEKHAVEN p. 6 Belearen n, A'dam. SALAWATI p. 6 Java n. Colombo, TI-IALATTA 6 van Port de Bouc n. Fao. TJIPANAS 6 van Kobe n. Hongkong. TJIWANGI 6 te Singapore, WÖNOSARI 6 van Honolulu n. S, Franc. ZEELAND 6 van Belawan n. Cochin. ORANJESTAD 6 te La Guaira. ALDABI 6 van Santos n. Montevideo. CALTEX PERNIS p. 6 Finisterren. Sid. CONGOSTROOM 6 van Lagos n. Accra. DRENTE 6 van Tj. Priok n. Cheribon. EEMDIJK 7 te Vera Cruz. GAASTERKERK 6 van Port Elizabeth n. Kaapstad. GADILA 6 van Stanlow n. Avonmouth. HÉCTOR 6 van Rijeka n. Palermo. KEDOE 7 te Port Sudan. LEKKERKERK 6 van Madras n. Calcutta. LISETA 6 van Pladju n. Port Dickson. MACOMA 6 te Pladju. MALEA 6 van Falmouth n. Curasao. OVULA 6 van Ardrossan n. Spezia. PRINS FREDER. WILLEM 6 van Ceuta n. Burriana. RITA 6 van Bangkok n. Pladju. ROTTI 7 te Tj. Priok. RIJNDAM 6 van Southampton n. Le Havre SLAMAT p. 6 Finisterre n. Port SaicT. STAD ARNHEM 7 te Savona. STAD MAASTRICHT 6 van Livorno naar Huelva. STRAAT SOENDA 6 van Mauritius naar Belawan. TOMONI 7 te Tj. Priok. ALBIREO 6 van Antw. naar Hamburg. AMSTELKHOON 6 van Liverpool n. Belf. BANDJERMASIN 6 te Bagansiapiapi. BATOELA 6 van Menado n. Makassar. BAUD 7 van Belawan n. Singapore. BENGKALIS p. 6 Beachyhead. CORILLA (t.) 6 te Liverpool. GOUWE 7 te Kaolok verw. ILOS p. 7 Miami. PLANCIUS 7 te Surabaja verw. RADJA 6 rede Amurang. TEIRESIAS 7 te Tjilatjap. TJIKAMPEK 6 van Hongkong n. Tj. Priok. Productiecijfers De Sumatra Caoutchc/uc Maatschappij heeft gedurende December geoogst 89.659 kg. rubber, 756.395 kg. palmolie en 202.800 kg. palmkernen, waardoor de totale productie in 1952 gestegen is tot 935,685 kg. rubber, 6.536.548 kg. palm olie en 1.832.260 kg. palmkernen. De Nederlands-Indonesische Rubber en Koffie Cultuur Maatschappij heeft in December verkregen 68.362 'kg. rub ber, geen koffie en 88.455 kg. thee. De productie in de maanden Jan./Öec, is gekomen op 643.616 kg. rubber, 1.640 qt. koffie, 1.378.853 hkg. thee en in Jan./Nov. 1.334.662 stuks klappers (Dec. nog niet bekend). De Cultuur Mij. „Batoe Lempit" heeft in December verkregen 4 qt. koffie en in de maanden Jan./Dec. 5.604 qt. De Cultuur Mij. „Leidong West" heeft m December geoogst 75.070 kg. rubber en van Jan. tot en met Dec. 719.529 kg. rubber. van de National Provincial Bank, brak opnieuw een lans voor sterkere re geringsmaatregelen, harder werk en meer spaarzin van het volk. Hij ver klaarde zich voorstander van interne maatregelen om inflatie in te tomen, waardoor de externe moeilijkheden gemakkelijker te bestrijden zouden zijn. Hij wees er op, dat de credietbe- perkingen bij de banken te niet wa ren gedaan door grotere voorschot ten, die door de regering en haar in stanties zijn opgenomen. Naar zijn oordeel zou de convertibiliteit het best kunnen worden verwezenlijkt door het versterken van de binnen landse financiën van het land, ge paard met een verlaging van produc tiekosten. Convertibiliteit is een ur gente zaak, maar kan slechts etappes- gewijze worden bereikt. De devie- zencontröle heeft een teleurstellende invloed, die het gehele prijs-mecha- nisme verstoort. Deviezenrestrictie heeft in grote mate de Britse econo mie aangetast en de efficiency bena deeld. Lord Balfour of Burleigh, Chairman van Lloyds Bank, heeft misschien de meest gezaghebbende posities. Dit jaar 'is hij van mening, dat de meest urgente Australische wolexport in December 1952 Australië heeft in December j.l. ir totaal 129.942.000 pound wol geëxpor teerd tegen 128.745.000 pound in No vember j.l. en 79.820.000 pound in Dec. 1951. De uitvoer naar Engeland was het grootst en bedroeg 48,420.000 pound. Naar Nederland werd 252.000 pound uitgevoerd. W ereldbankcommissie naar W.-Duitsland In Maart a,s. zal een commissie van de Wereldbank W.-Duitsland bezoeken tenein de de grondslagen voor een toewijzing van credieten aan het Duitse economische leven te onderzoeken. De Duitse goud- en dollarreserves zijn in middels zo sterk gegroeid, dat overwogen wordt het Duitse aandeel in de Wereldbank te verhogen van 33 millioen dollar tot 82.5 millioen dollar. Nederlandse bloemen tentoonstelling in Keulen Vooraanstaande Nederlandse bloemen- kwekers uit Haarlem, Leiden en Aalsmeer zullen gezamenlijk een tentoonstelling hou den tijdens de Keulse voorjaarsbeurs die op 8 Maart geopend wordt. Duitse autoriteiten heben verklaard, dat het gebied van Keulen een gunstige markt is voor de Nederlandse bloemenltwekers. De Nederlandse textielindustrie zal ook sterk op de beurs vertegenwoordigd zijn. Kon. Olie New York Aand. Kon. Olie noteerden 6 Febr. in New York 79%—80 (79%—%) en 3 pCt. Ned. 22%—V2 (22%—%), aldus Hentz taak bestaat in het bezuinigen pitaalgoederen te kunnen produceren, voornamelijk machines, die voor de ex port nodig zijn, benevens het hernieu wen en moderniseren van uitrustingen. Openlijke inflatie 'is nu uit de weg ge ruimd, maar er is nog een gecontro leerde inflatie. De voorraden van het land slinken en de industriële investe ringen zijn geheel en al onvoldoende terwijl de binnenlandse consumptie nog op hetzelfde peil staat als verleden jaar. De discontoverhoging heeft een ongeëvenaarde indruk gemaakt op het publiek in het binnen- en buitenland en geen enkele andere weg zou men heb ben kunnen inslaan, die even doelmatig zou zijn geweest om de geldstroom in te. dammen. Om vrijhandel en conver tibiliteit van het Pond te. bereiken, raadt Lord Balfour op de eerste plaats aan evenwicht van de handelsbalans en voldoende monetaire reserves. V.S. VERHOGEN IN VOER VAN KAAS Blijkens een mededeling van het Ame rikaanse ministerie van Landbouw zijn met onmiddellijke ingang de invoer quota van bepaalde kaassoorten met 15% verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de internationale betrekkingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kracht. De nieuwe quota zijn: cheddar 4.398.000 kg, blue mold 1.800.000 kg, Edammer- en Goudse kaas 2.070.000 kg, en voor de Italiaanse soorten, met uit zondering van pecorino en schapenkaas 4.140.000 kg. In Juli 1952 werd de invoer vrijgege ven van Zwitser-se, gruyère en roque- fort-kaas en van de meeste geconser veerde kaassoorten en met ingang van October 1952 konden ook diverse soorten Italiaanse kaas vrijelijk geïmporteerd worden. Rubberproductie Debaru gestegen in Januari De Deli-Batavia Rubber Maatschappij heeft in Januari geproduceerd 661.000 kg. rubber, vergeleken met 565.155 kg. in De cember en 641.573 kg. in Januari 1952. Beurs voor meubelen en woningtextiel van 9—13 Febr. Stichting Propaganda Woninginrichting opgericht (Van onze Utrechtse correspondent) De beurs voor meubelen en woning textiel zal normaal, doorgang vinden op de vóór de watersnood vastgestelde data (913 Februari). De schade, door de stormramp aan onze nationale economie toegebracht, aldus de heer F. H. Klein Bog', in een inleidende beschouwing bij deze vakbeurs, moet met inspanning van alle krachten worden weggewerkt. Het bedrijfsleven zal daarbij als van ouds een belangrijke taak hebben. Industrie, handel, landbouw en scheepvaart zullen snel en kundig de gaten moeten dichten in de dijk die onze volkswelvaart beschermt. Het is daarom gerechtvaardigd dat de aange kondigde beurs normaal doorgang vindt. De laatste jaren vertonen liefde en aandacht voor de inrichting van de wo ning neiging tot dalen. Het is in het afgelopen jaar gelukt om een band tot stand te brengen tus sen fabrikanten, grossiers en detaillis ten, die gezamenlijk de „Stichting Pro paganda Woninginrichting" in het leven hebben geroepen. Deze stichting zal in de komende jaren tot taak hebben om het publiek te brengen tot een zó levendige belangstelling voor de eigen woning, dat men bereid raakt om eige ner beweging de noodzakelijke stap naar de woninginrichting te doen. Als eerste van haar activiteiten heeft de „Stichting Propaganda Woninginrich ting" een begin gemaakt met het orga niseren van een jaarlijkse tiendaagse voor woninginrichting, die, wat opzet en bedoeling betreft, het best te verge lijken is met de bekende boekenweek. r> De grote moeilijkheden, di 1A6ÏÏClCIllCTlt VCM OOllSQtieS ondervinden bij het zoeken j bele objecten od de oblieath krimpt in (Van onze beursmedewerker) Het is uiteraard begrijpelijk, dat de enorme ramp, die ons land deze week heeft getroffen, geen enkel onderdeel van ons maatschappelijk leven onbe roerd heeft gelaten, ook niet het be drijfsleven. Ons bepalende ot de effec tenbeurs kan worden gezegd, dat Maan dag noch Dinsdag de belangstelling voor de effectenhandel erg groot was te noemen. Er heerste een uitermate gedeprimeerde stemming bij de hande laren, terwijl ook het publiek zich gro tendeels afzijdig hield, waardoor de handel ver van het niveau verwijderd bleef, waarop het de vorige weken was gekomen. De gedeprimeerde stemming van deze twee datren kwam bovendien ook tot uiting in het koersverloop. De vaste stemming van de vorige week werd plotseling onderbroken en een on regelmatige stemming brak zich baan. Doordat zich wegens de zeer geringe handel ook geen aanbod van enige om vang- manifesteerde, bleven koersdalin gen van betekenis uit. Eerst Woensdag kon weer van een iets normalere beursdag worden ge sproken en die dag wist zich cje vaste stemming van de vorige week weer op de voorgrond te dringen en dat in vrij wel alle rubrieken. Deze vaste stem ming werd nog geaccentueerd door de opeenhoping van orders, veroorzaakt door de betrekkelijke stilstand van de handel gedurende de Maandag en de Dinsdag. In rustig tempo gaan de grote beleg gingsinstituten voort met het opnemen van een aantal goede beleggingsaandelen. Amsterdamse wisselmarkt Londen: maands 10.56, 1 m, 10,56, 1% m. 10.55%. 2 m. 10.55, 2% m. 10.54%, 3 m". 10.54, 5 m. 10.52%, 6 m. 10.51%. "Parijs: maands 1.0785, 1 m. 1.0760, 2 m. 1.0725. Cruzeiro: m. 20.25. Zürich: 1 m. 87.05, 2 m. 87.05, 3 m. 87.10, 4 m. 87.15, Stockholm 1 m. 73.15, 2 m.. 73.24, 4 m. 73.24. 6 m 73.22. Vrije dollar: maands- 3.80%, 1 m 3.80ft, 2 m. 3.80%, 3 m. 3.80ft. Brussel: 1 m. 7.59%, 2 m. 7.59, 3 m. 7.59, 4 m. 7.58%, 5 m. 7.58%, vrije dollar 6 m. 3.80%. VEEMARKT ZWOLLE, 6 Febr. Prijzen per stuk: Neurende en versgekalfde koeien 7001050, dito schokken en vaarzen 650 —890, guste koeien 500—725, guste vaar zen 500700, voorjaarskalv. koeien 700900, pinkstieren 500690, fokkalveren 180320, nuchtere kalveren 3556, vette schapen 90 115, lamineren 6090, biggen (6 a 10 w.) 3045. biggen (14 w.) 50—65, Prijzen p. kg. vette koeien en ossen 2.20—2.80, vette stieren 2.152.55, vette kalveren 1.802.45, vette varkens 1.50—1.68. VEILING TIEL, 6 Febr. Appelen: Bel lefleur Brab. 16—19, 7—14, 4—9, Bellefleur Engelse 2426, 18—21, 510, Bramley Seedling 6—7 45, Orange Pippin 4350, Goudreinette verpakte 15—33, Huish. 1 gr. 2128, 1521, 614, Golden Delicious 12 14. Gravensteiner 1014, Jasappel 515, Jonathan verpakte 2133, huish, 1 grof 2426, 1223, 421, Klumpkes Eijsdener huish. 1 grof 17—20, 12—14, 6—9, Lombards Calville huish. 1 grof 28—32, 20—25, 5—9. Pater v. <3, Eisen 10—12, 4—6, Pomme Rosa huish. 1 grof 24—26, 17—23, 4—9, Present van Engeland 16—18, Rijnzoet 12—16, 7—9, Sterappel 1525, 69, Zuccalmaglioreinette huish. 1 grof 15, 79, 46. Zuur kroet per 100 kilo 300, zoet kroet per kilo 200. Peren: Beurre de Mérode 20, Breder. 6—9, 3—5, Comtesse de Paris 10—15, 67, Gie- ser Wildeman huish. 1 grof 1719, 1214, 510, Kamperveen 56, Pondspeer 46, 34, Sint Remy 6—8, 3—5, Winterjan 4—7, IJsbouten 47, 34, Zwlj'ndrechtse Wijn peer 1520, 34, Peerkroet per 100 kilo 160, Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. GROENTEVEILING VENLO, 6 Febr. Andijvie A 82, Bieten rode A 830, Bloem kool A 75, B 4859. C 35, Champignons 1 267—315, IB 188—232, III 176—188, Kool. ro de 15.90, Witte 10—11.50, Savoyen A 27—31, Spruitkool A 6166, B 45—50, Boerenkool 25—31, Knolselderij A 19—42, B 14—21, Breelcpeen A 10—15, B 20—27. C 14—16, Prei A 4856, Schorseneren A 5260, B 2629. Veldsla 370—430, Witlof A 1 53—61, A II 36—50, BI 51—56, BII 47—51. Alles p. 100 kg., bos of stuks, in guldens. VEILING POELDIJK. 6 Febr. Andijvie 0.79 -1,02, spinazie 1.14—1.30, appelen 0.22— 0.24, prei A 0.61—0.64, idem A2 0.32—0.41 idem B2 0.220.30, stoofsla 0.600.66, boe renkool 0.32—0.44, spruiten 0.55—0.59. win terpostelein 0.50, rabarber 0.310.71, alle* per kg. Sla C2 9.50, idem C afw. 5.507.50 per 100 stuks. Selderij 10.00—15.00, peter selie 16.0031.00, radijs 12.00, raapstelen 6,507.50, alles per 100 bos. GRAANMARKT AMSTERDAM. 7 Febr. Granen. Gedurende de afgelopen week be stond er voor buitenlandse granen weinig belangstelling. Het V.I.B. stelde voor Fe bruari nog geen granen beschikbaar. Voor binnenlandse granen had de markt een on regelmatig verloop. Zomergerst werd al naar kwaliteit gelaten voor f 32.a 33.50. In wintergerst kwamen enkele kleine zaken tot stand voor f 29.15 en 29.25. Gepunte ha ver 54/55 kg. per Maart-levering werd ge daan voor 24.— en 24.10, terwijl voor 55/56 kg. f 24.45 werd betaald. Inlandse maalha- ver 50/51 kg. werd geoffreerd voor f 23.75. In rogge met 17 pet, voclitgarantie von den enkele afdoeningen plaats voor f 26.25, terwijl met 17/18 pet. voclitgarantie aan de markt was voor f 26.en doorsnee kwaliteit voor f 25.50. De exportvraag naar rogge was miniem, aangezien de buiten landse noteringen de laatste dagen lager waren. Australische rogge met 10/11 pet. vochtgarantie op Febr./Mrt. aflading werd geoffreerd tot pariteit f 28.in balen cif Rotterdam. Het V.I.B. stelde de heffing voor vrij geïmporteerde Amerikaanse mais per Maart aflading vast op f 2,60. Aange zien de Amerikaanse markten flauwer ge stemd waren, werden enkele zaken op Maart-aflading afgesloten. Waarschijnlijk is thans het gehele kwantum voor Maart hierdoor gedelct. Fijne zaden. Voor karwijzaad bestond meer attentie, terwijl er weinig offertes waren, waardoor het artikel tamelijk vast in de markt lag. Blauw maanzaad werd goed gevraagd, met als gevolg ca. 3.— hogere noteringen. Geel mosterdzaad trok alleen enige belangstelling voor de pri ma kwaliteiten. De prijs lag enige guldens lager. Kanariezaad zonder attentie en on veranderd genoteerd. Peulvruchten. Groene erwten waren door klein aanbod enige guldens hoger ge noteerd. In de overige consumptie-peul- vruchten bleef de handel stil, terwijl de prijzen geen verandering ondergingen. Bootdienst van Rotterdam naar Oud-Beijerland v.v. De Rotterdamse Tramweg Maatschap pij gaat met ingang van heden, echter alleen op werkdagen ,een bootdienst on derhouden tussen Rotterdam en Oud Beij erland en terug. Plet vertrek van Oud-Beijeriand is op 8 uur en 14 uur bepaald, dat van Rotterdam op 10 uur en 16.30 uur. (Vertrek Boompjes bij de Rederijstraat). Bovendien rijden er van Oud-Beijerland aansluitend autobussen naar de niet overstroomde gemeenten. Hogere nominale en koerswaarde van aan delen in Januari In Januari is de nominale waarde van alle te Amsterdam ter beurze genoteer de aandelen met f37 millioen gestegen tot f3603 min.; de koerswaarde met f332 min. tot f6542 min. Alle rubrieken heb ben tot deze stijging bijgedragen. 7 minaal vermeerderden de Nederlandse aandelen met f 33 min. tot f 2032 min. en in koerswaarde met f212 min. tot f3139 min. De Indonesische aandelen stegen nominaal met f4 min. tot f632 min. en reëel met f50 min. tot f439 min. troleumaandelen nominaal onveranderd f939 min., maar in koerswaarde f70 min. hoger op f 2964 min. Evenals het A.N.P.-C.B.S. gemiddelde, dat in Januari circa 8 punten steeg, is ook de gemid delde koers van alle aandelen met 8 punten opgelopen van 174 eind Decem ber tot 182 eind Januari. ECAFE-conferentie geopend De Indonesische minister-president, de heer Wilopo, heeft Vrijdag in Bandung de conferentie van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) ge opend. Aan deze conferentie nemen 200 af gevaardigden uit 23 landen deel. De confe rentie, die tot 14 Februari zal duren, zal plannen ontwerpen ter versteviging van de economische positie van Azië. Gunstig Australisch perspectief De Australische minister-president Ro bert Menzies heeft voorspeld, dat Aus tralië aan het begin staat van een der meest welvarende jaren in de geschie denis van het land. Hij deelde mede, dat de productie in de primaire industrieën zeer aanzienlijk was verbeterd als ge volg van de regeringspolitiek in zake toezicht op de kapitaal- en credietmarkt. beleggers naar renda bele objecten op de obligatïemarkt, heb ben nog geen oplossing gevonden, in tegendeel; met de dag wordt het las tiger tegen redelijke condities te beleg gen. Met 3 pet. investeringscertificaten op ongeveer 96 pet., trekken ook de ove rige obligaties en pandbrieven op tot overeenkomende niveau's, zodat zij, die naar de aandelenmarkt mogen uitwijken, daarvan in toenemende mate gebruik maken. Hoewel in de loop van deze week hier en daar plotseling grotere koersstijgingen doorbraken, die men aan een lichte in flatievrees toeschreef, is er tot nu toe niet van feitelijke inflatieaankopen sprake, geweest. Immers zonder onnodig de koersen op te zetten worden regel matig posten aandelen weggekocht en daarmede komen die fondsen in sterker handen terecht. Op deze wijze heeft een verstevigingsproces plaats en vjanneer dan op enkele dagen zeer weinig aanbod in de. markt ligt. worden de koersen vanzelfsprekend wat verder uit'elkaar getrokken. Wel is daardoor de aandelen markt in zijn geheel weer op wat hoger koerspeil gekomen, maar toch blijven ook bij de prima beleggingsaandelen de rendementen zeer aantrekkelijk tegen over het netto-rendement op obligatiën dat met de week verder inkrimpt. Af en toe begon weer wat belangstel ling los te komen voor internationale waarden. Voor A.K.U.'s is dat zelfs con stant door het geval en evenals de vorige week blijven daar de omzetten het grootst. Tegenover een weekomzet van f 454.000 A.K.U. in de vorige week stond deze week f 502.000. De koers van A.K.U.'s steeg van 163% tot 169%. De overige internationale aandelen deden het heel wat rustiger aan, maar toch konden Unilevers 3 punten opkomen tot 185. -Koninklijke Petroleum liepen zelfs aanvankelijk nog wat terug van 317 tot 314, maar later kwam een licht herstel, waardoor de aandelen na betaling van 4 pet. interimdividend op 314 bleven en daarmede dus 4 punten in koers verbe terden. Philips liepen aanvankelijk iets terug, maar herstelden later tot het be ginniveau van 162. De minder courante industriële aandelen bleven over het algemeen rustig en vast gestemd. Enkele aandelen liepen iets terug zoals aand. De Schelde die, waarschijnlijk uit angst voor overstromingsschade van 102% tot 98 terugliepen óm op 100 te blijven. Scheepvaartaandelen blijven gunstig gedisponeerd. Het enigszins tegenvallen de dividendvoorstel voor aand. Kon. Ned. Stoomboot van 9 pet. onveranderd, werkte niet verder door. Hernieuwde vraag bracht de koers weer 3 punten hoger op 139%,, Van de overige soorten blijven vooral aand. Stoomv. Nederland ge vraagd. Het avans bedroeg hier 3% punt op 148%. Aand. Nederl. Scheepv. Unie, waarin in de afgelopen week f 238.000 werd omgezet, monteerde 2 punten tot Indonesische cultuuraandelen blijven rustig, maar vast. Bij de Rubberwaarden werkte het fraaie dividend van 9 pet. op Bandar Rubber nog na, hetgeen aan leiding gaf tot een verdere koerswinst van 5 punten op 91%. Ook aandelen Oost kust lagen zeer goed op 96% na 93%. Deli Batavia liep 2 punten terug tot 96% na de nogal forse koersverbetering van de vorige week. Zoals reeds hierboven opgemerkt, blijft de staatsfondsenmarkt zich op het hoge niveau uitstekend hand haven. Investeringscertificaten verbeter den ppnieuw 5/8 pet. tot 95 15/16 pet., 3—3% pet. Nederland 1947 van 94 13/10 tot 95 1/8 pet. Beurs Brussel Banq.N Brufina Electrob. F. Caouth J. Cocker M. Hobok 5/2 6/2 70.90 70,20 O.Marth 1190 1190 R-Dutch 2925 2915 Sofina g. 382% 382% Un.CnP 2340 2335 ÜMJ1.K 7020 7030 6 Febr. Op de beurs boden de meeste afdelingen weinig weerstand, na het grote aanbod van gisteren. Bij beperkte activi teit werden over de gehele linie dan ook fractionele koersverliezen geleden, waar onder voor industrie-waarden de sporen Men nam nog steeds een afwachtende hou ding aan, mede in verband met besprekin gen te Washington over de opheffing van de loon- en prijscontrole. Later op de dag nam de verkoopdruk nog toe en werden verliezen tot een dollar en meer vrij alge- meend genoteerd, en later zelfs tot 2 dollar. Het algemeen gemiddelde en dat voor spo. ren en industriëlen kwam op een nieuw laagtepunt voor 1953. Omzet 1.870.000 (1.900.000) shares. 5/2 6/2 5/2 6/2 Voorstel tot steun aan de export Ten gevolge van de door Frankrijk in 1951 ter verdediging van 's lands betalingsbalans toegepaste import restricties is de Frans-Nederlandse uit wisseling van goederen sinds circa 1% jaar op het dode punt geraakt. Dit neemt niet weg, dat in de loop van 1952 de toestand zich ten voordele van Ne derland heeft ontwikkeld. Het is de Franse uitvoer van mest stoffen en wolgarens, die voornamelijk van deze ontwikkeling te lijden heeft gehad. Anderzijds kon Frankrijk de Ne derlandse landbouwproducten, cokes en tin niet missen, maar 't vertraagde tem po van de Franse orders bij de Neder landse scheepswerven heeft het passieve saldo van Frankrijk kunnen beperken tot 4,4 milliard francs in vergelijking met een actief saldo van 4,6 milliard francs in 1951 en van bijna 12 milliard francs in 1950. In verhouding tot het zeer ernstige te kort van Frankrijk in 't kader van de E.B.U. is het tekort met Nederland slechts gering. Dringende maatregelen zyn intussen geboden om de buitenland se handel van 't land te bevorderen. De nieuwe regering heeft bij het parlement een voorstel ingediend nopens het uit breiden van de regeringssteun aan de export. Deze steun zal vooral bestaan uit verdere tegemoetkomingen op fiscaal gebied. Dit zijn echter nog slechts voor lopige hulpmiddelen, het kernprobleem ligt elders. Het te hoge peil der Franse prijzen zou 'n grootscheepse, goed georganiseer de inspanning en 'n algemene verlaging van de productiekosten en van de be lastingdruk vereisen. Helaas schijnt 'n dergelijk programma in Frankrijk niet uitvoerbaar te zijn met de huidige poli tieke en sociale verhoudingen. Men gaat integendeel in de richting van een reeks maatregelen, die een overwegend infla toir karakter vertonen en bedoeld zijn om de Franse economie weer een stimu lans te geven. Het betreft hier voorna melijk inspuitingen op het gebied van credietverlening in verschillende vor men. Toegegeven dient te worden, dat in de laatste jaren de credietverlening eerder onvoldoende is geweest. In dergelijke omstandigheden is 't maar al te begrijpelijk, dat, gezien 't voornemen van Engeland om 't Pond Sterling in zekere mate omwisselbaar te maken, men zich in Parijs bezorgd toont over de consequenties van een dergelijke stap voor de Europese mun ten in 't algemeen en de Franse franc in 't bijzonder. Dit heeft aanleiding gegeven tot het gerucht inzake de eventuele devaluatie van de franc. Er is evenwel geen sprake van, dat Frankrijk eenzijdig zou beslui ten tot herziening van zijn muntpariteit. Iedereen weet, dat de beste prikkel voor de exporthandel gelegen zou zyn in het gelijkmaken van de officiële dollarkoers aan de op de clandestiene markt gelden de notering. Indien het hiertoe mocht komen, zou dit slechts 't geval zyn in 't kader van algemene monetaire beslui ten op internationaal niveau, bijvoor beeld by gelegenheid van een herziening van de officiële goudprijs. Gratis brillen voor getroffenen De samenwerkende groothandel in optische artikelen, de desbetreffende fabrikanten en de vakopticiens hebben besloten dat getroffenen, die door de rampomstandigheden hun bril hebben verloren, zodra zij zich in de plaats be vinden waar zij voorlopig verblijf zul len houden, bij de opticiens gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen, onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties af gegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel èn de brillenglazen èn de monturen gratis ter beschikking stelt van de opticiens en de opticiens geen werklonen zullen berekenen. Alr-Red. All. Chem Al. Corp Am .Can Am.C.F 'un.Cyan Am/Enka Am.Gfll A.Hlde&J_ Am Loc. Am .Met Am _Rad Am.S.Re. Am.Steel Am.T.T Am .Tob An.Copp Armco-St At.Top Atl.Ref. BaldwL. Balt.Ohlo ld. 4%% Bendix 27% 27 Kennec. 78% 78 72% 71% Kroger Co 40% 40% 95 94* Lockh. 23% 23' 32% 32% May Dep. 30% 31 35% 35 Mld.Cont. 32% 62 50% 49% Montg.W 61 60% 41% 40% NashKelv 23% 23% 33% 33% Nat.Bisc. 36% 36% 4% I-A Nat.Can. 12% 12% 17% 17% NatJJairy 60% 60% 24% 24% NatJDlst. 20% 20* 15 15% Nat.Steel 49% 49% 42 41% N.Y.Centr 23% 23% 34 33% id. 4%% 76% 75% 160 159% Norf.W. 51% 51% 66%' 66% N-Am.C. 21% 21% 43% 42% N.Am-R.pi 42% 42% 39% 39% North Pac 77 75% 98% 98 Pae.Gas 39% 38% 31% 30% Pac.Light 57% 57% 10% 10'A Pack M. 26% 26% Param. 73 73 Penn J5.R 63% 62% PhJDodge 28% 27% 21% 21% 42% 41 61 60% Beth.Steel 543,4 53% PhilPetr. Boeing 46 44% Pr.Gam. Burroughs 171/, 17i, Pub.SJl.G 27 26' Brlgss Mai 41 39% Pure Oil 59% 58' Lanafund 25.30 25.13 Rad. C. 26% 25* Can .Pac 34% 30% RemJtd 19 18' £hTi°m, 36'-'1 35% Rep.Steel 46% 46 Ch.N.Bk 49 49 Richf.Oi] 603,4 59' 21.38 21,21 Sears R 60 591 40% 40 Shell 69% 69 9290% Sincl.Oil 90% 90 Soc.Vac. 45%* 45% South.Pac 14% 14% id. 4%% 40% 39% South.Co. 35% 35% South .Rail 81% 50% 50% StandJ3r. 28 57% 57% St.Oil Cal 55%'' 00% 9% 8% St.O.NJ. 74% 74% 66% 64% Sterl.Pr. 33% 33% 99 98 Studebak. 42% 41% 21% 20% Television 15.73 15,57 69 68% Tex .Corp 55% 54% 53% 53% Tidewatei 69 67 UnPac 18% 18% (Jn.Alrci 34% 35 Un.Carb 51% 51% (Jn.Corp Gr.Nortb P 57% 56% ün.Frult Gulf-Oil 48% 48 Un.Gas Huds.Mot 16% 16% (J.SJLeath Ch.Ohio Chrysler Cit.Serv Colgate col. Gas ConsJSd Com Ld Cont.Can Cont.Oil Curt.Wr Doug.Air Dup.Nem Eric Railr GenH Gen .F Gen Mot Gen.Cigai GUette Good Y 40% 13% 35% 40% 43% 43'/4 104% 104% 28% 23% 23% 113% 112% 37% 36% 71% 70% 5% 5% 56% 56% lll.Centr Imper OU Int.C.Rubb Int.NJck IntPap L.T.T. J .Manv. Kans.City Industrials Sporen Bonds Utilities Commodlt. Commodit 10 Moody 85 34% 33» 41% U.S-Rubb U.S.Steel id. pref 142% 143 W Penn-El 373% 37% West.Un.A 40 39% Wilson Co 11% 11% Woolw 45%* 44% Yng.Sheet 44% 44 Dow. Jones Goederenmarkten CHICAGO 4/2 5/2 6/2 Tarwe Mrt 228%-% 229-8% 225%-% 228%-% Mei 230%-% 231%-% Jul) 229% 230% 158%-% 228-% Mals Mrt 158%-% 153-% Mei 161% 161%-% 156%-% Juli 164% 164% 159%-% Haver Mrt. 79%-% 79%-% 76-% Mei 79-% 79%-% 75% -6 Juli 78»% 79-% 76%-6 NEW YORK Katoen locc 33.85 33.80 33.70 Mrt, 33.11-12 33.03-06 32.92-94 Me) 33.43-45 33.35-38 33.23-24 Juli 33.75 33.76 33.63-64 Sept 33.88 33.85n 33.77 NEW ORLEANS Katoen loc< 32.70 32.65 32.55 Mrt 33.13 33.02-04 32.83-86 Juli 33.73 33.70 33.56 NEW YORK Rubber Mei 26.96 27.00g 26.95b Juli 26.60 26 60 26.55n Sept 26.30 26.20 26.20b Suiker Co Mrt. 3.62-64 3.58-60 3.61n Mei 3.61-62 3.58-59 3.57g Mrt 5.63g 5.63-64 5.65 5.65g 5.66g 5.64-65 Cacao Babia 31,87n 31.75n 31.3711 31.40n 31.00n 30.8711 Mrt. 29.39n 29.16-15 28.85-88 Mei 28.80-82 28.57-55 28.25-26 Koffie ow etr Dec 53.94n 53.98n 54.05 Mrt New.st.etr ei 'Ö:- 58.79n 53.87n 53.98n Sept 53.59n 53.71n 53.83n Katoenolle Mrt. 16.37 16.40 16.20 Juli 16.06 16.09 15.88 terpentijn locc 73 73 73 Talk extra locc 4% 4% 4% Schellak ml loco 22% vk 22%vk 22%vk 141 nolle loer 15.6 lö.G 15.6 Huiden April 16.70g 16.59 16.40g Juli 15.70-80 15.70-80 15.60g Oct 15.40-50 15.45-55 15.35-40 Koper el. N Yurt. 3.50-6.5033.50-6.50 33.50-6.50 Lood N York loei 13.50 13-50 13.50 F.A.S. golfhavcn; 12.00n 12.00n 12.00n Zink SI Louie loci 12 00 12.00 12.00 pL fob tahries 23.00 23.00 23.00 De Beers Fr.dPetr H.VA, Kuhlm. Pechiney Br-Bovei Chade Franc Air. Oil Br.Am.l Cons.2% Court. De Beers I.Chem 5/2 6/2 Beurs Bar ijs 5/2 6/2 4575 Rentes 3 12790 R-Dutch 347100 34400 52100 52200 S.Cobaln 8025 8380 8105 Schneider 10315 5955 Shell 4750 Suez 87400 86700 Beurs Zürich 5/2 6/2 5/2 6/2 1172 1170 R-Dutch 342* 1055 1056 Soc3L. 1029 1025 100 100% Unjj.S 1135 1175 Beurs Londen 5/2 6/2 5(5 5(!) 39% 39% 71% 71% 46% 46% Lever Br MLagle Rhok.O. R. Tinto R-Dutcb Shell Tr 5/2 6/2 46% 46% 8/2 4/2 5/2 8/2 290 19 289.08 286,20 282.85 110.30 110,70 109.63 107.85 98.48 98.49 98 39 98.23 53 07 53.11 52.69 52.45 165-88 165.69 165 84 164.27 168 17 167.82 168 03 166 92 405.4 405.0 406.4 405.8 78% 78% Londen Rubber Vrijdag 6 Febr. 1953. Herexportmarkt no. 1 Ribb. Smok. sheet, cif Cont, Febr. 2a%—(22%—3); idem April 22%—3 (22%—3). Aflading Go- down Str. ets. Februari 77n (76y2n). Vrije markt no 1 Ribb. Smok. sheet sêttl. House Terms loco 23%(2323 bet.): idem Juni 23—%, 23%—% bet. (23% 22%3%). Londen tin, lood en zink LONDEN, 6 Febr. Tin, loco 97779 (971—73). iet. 3 mnd. 947—48 (947—48). Lood Febr. 97%—% (96—%). lood Mei 95—1/4 (93%—4), zink Febr. 84— (84-%), zink Mei 84%—% (84%—%).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6