\VtontiA* stw>. Artilleristen uit Bergen op Zoom waren Zondag al in Stavenisse Dringende behoefte aan lieslaarzen, zaklantaarns en sokken Groot gebrek aan goede instrument en horlogemakers Ned. Heide Maatschappij zond niet te schatten aantal zakken Ook draglinesbulldozerssmal spoor en kipkarren Middenstand krijgt crediet Geen herhalings oefeningen DE TIJD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 Met de Franse genie mee Een verslaggever die is mee geweest met de Franse genie, bericht ons: De Franse genie, die met het consigne ...mensen redden" naar Bergen op Zoom was gekomen, heeft haar boten voor andere doeleinden gebruikt. De honder den soldaten, die er in hun zwemvest wat opgeblazen uitzagen, wierpen zich, dit moet eerlijk gezegd, met teleurstel ling op de in hun ogen zoveel minder spectaculaire taak van huisraad verza melen en cadavers binnenslepen. Zo gauw het Donderdagmorgen licht werd, voer de wriemelende vloot kleine boot jes, die aan de watergrens van de weg HalsterenTholen gemeerd lag, met knetterende aanhangmotoren uit. Boeren uit de omgeving, eigenaars van de boten en Nederlandse soldaten wezen de voor het merendeel zwart besnorde Fransen de „weg" naar stallen en tussen huizen- resten drijvende koeien. Op hetzelfde moment ging de pen deldienst van legerdukws, highspeed- trucks en het kleine vaartuig-op-wielen van een garage uit Bergen op Zoom in volle omvang verder. Tientallen Franse en Nederlandse wagens, auto's van het Rode Kruis, de cadi-ploeg en honder den al dan niet officiële mensen gaven de wegen bij Halsteren een bedrijvig aanzien. De bevolking van Tholen, waar wij na een rit door zonovergoten, rustig water boven op een zending halsreikend tegemoet geziene dekens aankwamen, was, nu de springvloed geen nieuw ge vaar over het eiland had gebracht, na een stemming van angstige gespannen heid merkbaar opgelucht. De vrouwen lapten de ramen en in de haven, waar vissersboten met zakken zand op stroom lagen, waren mannen met lange bezems bezig modder weg te vegen. Overigens had het grootste deel van Tholens man nen zich aangemeld voor hulp bij evacu atie en het uiterst belangriike werk aan de zeedijk bij Westkappelle. Commandant dokter D. M. Miete van de Rode Kruis-colonre uit Arnhem, die de leiding van de evacuatie en verzor ging van het hele eiland Tholen in handen heeft, zetelde in een redelijk geoutilleerd bureau aan de Brugstraat. Een zend- en ontvangstapparaat stelde hem in staat, contact te onderhou den met de groep, die in Stavenisse lijken borg en identificeerde. Tegenover zijn kantoor kwamen de dekens van onze highspeedtruck terecht, waar een Tholenaar van het regiment Prins Fre- derik uit Bergen op Zoom een oogje in het zeil hield. Deze soldaat behoorde bij de eersten van de Bergen op Zoomse artilleristen, die Zondagavond nog over de weg de bevolking van Sta- „Ton in de ton" Vandaag inzameling in Bergen op Zoom (Van onze speciale verslaggever) Carnaval 1952 zal geen feest van zot heid, maar een feest van naastenliefde zijn. Aldus heeft Nillis I, prins der zot heid van Bergen op Zoom, verklaard. Alle uitbundigheid zal tijdens het Car naval achterwege blijven; de totale ac tiviteit zal worden besteed aan de hulp verlening aan de slachtoffers van de watersnood. Nu er ernstiger dingen aan de orde zijn laten de Carnavalsvereni gingen de dwaasheid voor wat zij is en zetten zij zich geheel in, hoofdzakelijk voor de inzameling voer het Rampen fonds. Zo heeft Prins Nillis I verordonneerd dat Bergen op Zoom in staat moet zijn een ton vol te schenken. Vandaag is de grote inzamelingsdag geweest. Er reed een wagen met een enorme ten erop aoor de stad. ,.De ton moet vol", stond er in grote letters op geschreven. En daaronder: ..Agge mèr goed doet", de variant voor dit jaar op de Bergense carnavalsslogan: „Agge mèr leut het". Met ^oestertonnetjes zullen de leden van de Carnavalsvereniging de stad rond gaan. Daarin kunnen de inwoners hun gaven storten. „De ton moet vol", zij komt ook vol garandeerde Prins Nülis ons. En dat is een enorme prestatie voor Bergen op Zoom, dat, als door gangscentrum van het rampgebied, toch reeds zoveel gepresteerd heeft. Ook D.U.W.-arbeiders werken mee Op verzoek van de militaire comman dant van het garnizoen Venlo werd de gemeente Venray verzocht, zoveel mo gelijk zakken zand te leveren voor de geteisterde gebieden. Na overleg met de N.V. Grontmij werd Donderdagnacht met de werkzaamheden begonnen door ongeveer tweehonderd DUW-arbeiders, ondergebracht in het kamp „Vlakwater" te Venray. Deze arbeiders zijn afkom stig uit de omgeving van Nijmegen. De plaatselijke vrachtrijders werd verzocht de gevulde zakken te vervoeren en aan dit verzoek werd spontaan voldaan, zo dat Donderdagmorgen reeds ongeveer drieduizend gevulde zakken bij de ma rechausseekazerne te Breda waren afge leverd. Benoemingen bisdom Den Bosch Z. H. Exe. Mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van de hoogeerw. pater provin ciaal van de paters der H.H. Harten benoemd tot waarnemend rector van dë zusters Augustïnessen te St. Oedenrode de weleerw. pater Fr. J. Arts ss.ee. Audiëntie Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch, zal in de komende week geen audiëntie verlenen op Woensdag 11 en Donderdag 12 Fe bruari. H.H. Wijdingen Evenals verleden jaar zal Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts Zaterdag 21 Maart in de parochiekerk van de H. Thomas a Villanova te Nijmegen (Graafseweg 178) aan de religieuzen gelegenheid ge ven tot het ontvangen van de H.H. Wij dingen. De zeereerwaarde oversten worden verzocht zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk tot 1 Maart opgave te doen van de candidaten voor deze H.H. Wij dingen met vermelding van het aantal en van de te ontvangen wijding. Voor het bespreken van plaatsen voor familieleden van de wijdelingen dient men zich in verbinding te stellen met de zeereerwaarde heer pastoor van de parochie H. Thomas a Villanova te Nij megen. venissen hadden geprobeerd te eva cueren. Wij behoeven niet te zeggen, dat hij achteraf huiverde by de ge dachte aan het verschrikkelijke avontuur van de zelfstandig wer kende soldaten die twee meisjes moesten laten verdrinken om een bevallende vrouw weg te brengen. „Zij stonden met briefjes van hon derd gulden voor de ramen en smeekten ons haar mee te nemen Maar wij hadden maar een paar boten en eerst moesten wij de allerergste noodgevallen redden", zegt deze soldaat. „Toen wij terug gingen, stond op de weg meer dan een meter water. Wij zijn hang ge weest, maar ik geloof, dat niemand het liet merken". Er zijn drie dingen, waar het Rode Kruis letterlijk om zit te schreeuwen: sokken, lieslaarzen en batterijen voor de zaklantaarns van de 's nachts op de dijken werkende mannen. Bergen op Zoom ziet geen kans. deze attributen in voldoende hoeveelheden te leveren. Terwijl helicopters nog eenmaal door de schemering cirkelden en dekens drop ten en een Amerikaans tweestaartig vliegtuig na urenlange rondvluchten boven de dijken verdween, ging Tholen zich voorbereiden op een nacht zwaar werk. Werk voor mannen met gekromde ruggen, blauwe kielen, een jutezak als monnikskap over het hoofd en een rode zakdoek om de nek AANSPORING K.V.P. Krachtdadige hidp door besturen en leden Het dagelijks bestuwr van de Katho lieke Volkspartij heeft 2 Februari zijn besturen en leden in de kringen en af delingen der partij aangespoord om zich met kracht in te zetten bij de be strijding van de watersnood en de hulp aan de getroffenen, zowel door een per soonlijke inzet, als door een edelmoe dige, materiële hulpverlening. Vijf maanden voor „dijkjutter" De Politierechter te Middelburg heeft Vrijdagmiddag een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden op gelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aan gespeelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. De substituut-officier van Justitie te Middelburg heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd dat, afgezien van plundering, ook het zich toeëigenen van aangespoelde goederen zeer streng zal worden gestraft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning worde naangege- ven. Informatiedienst Rode Kruis werkt weer De informatiedienst van het Rode Kruis, die na de langdurige nasleep' van werkzaamheden, in verband met de oorlog '40'45 geleidelijk tot zeer gerin ge proporties was ingekrompen, is thans weer op' volle toeren begonnen. Het Rode Kruis heeft vier identificatiedeskundi- gen in het rampgebieg gezonden, die zich met niets anders bezig houden dan het indent.ificeren van doden. Zij wor den geassisteerd door Rode-Kruisleden, die andere taken verrichten. Bovendien bestaart, op het hoofdkantoor aan de Prinsessegracht in Den Haag weer de mogelijkheid, mensen, die vermist wor den of over wie men in onzekerheid verkeert, op te geven en te laten on derzoeken of z\j mogelijk ergens te recht zijn gekomen. De onformatie- diepst ondervindt wederom veel mede werking van de autoriteiten. Degenen, die op de dodenlijst voorkomen, zijn allen met bijna honderd procent zeker heid geïdentificeerd. Een klein voorbe houd moet echter altijd gemaakt wor den. Zonder dit zou het onmogelijk zijn dit werk te verrichten. Het informatiebureau heeft de vol gende telefoonnummers in gebruik ge nomen: 27802 en 26936 in Rotterdam fK 1800). Men wordt verzocht voor in lichtingen uitsluitend deze nummers te gebruiken. Nat. Rampenfonds Verantwoording giro stortingen Op onze gemeente-girorekening, N. 665 is overgemaakt voor het Nationaal Rampenfonds: Mej. A. H,, Amsterdam f 25. J. D,, Amsterdam 1 Een motortjalk brengt goederen naar Zierïkzee. Doodvermoeide vallen op het schip neer. Uitkering Werkloosheidswet Aan bewoners geteisterd gebied en werklozen Het bestuur van het Algemeen Werk loosheidsfonds heeft aan besturen der bedrijfsverenigingen verzocht, zoveel, mogelijk met de verstrekking van uit keringen ingevolge de Werkloosheids wet aan de bewoners van de over stroomde gebieden en aan werklozen, die daar hulp bieden, door te gaan. In geval postwissels en dergelijke onbe stelbaar terugkomen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseer den te worden-gedaan aan de sociale verzekeringsraad, die bij het centraal evacuatieregister inlichtingen omtrent de betrokkenen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane werkloosheidsgevallen kan men in het algemeen afgaan op de op gaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal echter streng worden op getreden. Werklozen die van nu af aan nog in de noodgebieden zonder loon gaan wer ken, kunnen alléén dan hun uitkering behouden als zij door een Gewestelijk Arbeidsbureau in georganiseerd verband bemiddeld zijn. Examens NIJMEGEN. Candidaatsexamen Fran se taal en lett; weleerw. heer H. A. L. A. Bogers (St. Michiels-Gestel)cand. psy chologie mej. C. G. J. Pulles (Nijme gen), de weleerw. heer J. H. Huyts (Voerendaal) en H. G. J. Crijns (Bruns- sum). Christiaan Huygensschool in Maasstad enige in Nederland (Van onze Rotterdamse redactie) Er zijn in ons land betrekkelijk weinig inrichtingen, waar horlogemakers worden opgeleid. Voor dit onderwijs, gecombineerd met een opleiding voor fyn-instru- mentmakers, bestaat slechts één school i Huygensschool in Rotterdam. Eenheidsuitzetten (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Economische Zaken heeft contact opgenomen met de industrie. Het ligt in de be doeling voor de getroffenen een heids-uitzetten te gaan fabriceren. Tot deze uitzetten zullen behoren: een volledige huisraad, een keuken- uitzet, linnen, glas en serviesgoed. Men onderzoekt thans hoeveel ge dupeerde gezinnen een dergelyke to tale heruitrusting nodig hebben. TUNESIË'. De Franse troepen zijn operaties begonnen tegen groepen, die in de woestijn ten Zuiden van Gabes de Fran sen bestrijden, Er zal pas nieuws over deze operaties worden verstrekt, wanneer zij zijn afgelopen. Op grote schaal worden in Parijs goederen voor de getroffenNederlandse gebieden ingezameld, die direct per vrachtauto naar de rampgebieden worden vervoerd. Te Arnhem, hoog en droog, ver van het verdronken gebied, is in het hoofdge bouw van de Nederlandse Heide Maatschappij een organisatie uit de grond ge stampt, welke ten doel heeft, redders, dijkherstellers, strijders op diverse fronten van de rampstreken en de randgemeenten van onmisbaar materiaal te voorzien. Hier tracht men vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te houden; de vraag, vaak een dringende bede of een rauwe kreet, het aanbod, meestal indrukwekken de bewijzen van medeleven. Nu is de Heidemaatschappij zover, dat als ergens dringend behoefte is aan zandzakken, laarzen, schoppen, kruiwagens, draglines, kipkarren, rijplaten, kipauto's, smalspoor, bulldozers, stormlantaarns, dekzeilen, enz., zij weet, waar dat te krijgen is en in samenwerking met andere instanties ervoor zorgt, dat het komt op de plaats waar men er met smart op zit te wachten. op de zakkenhandel. Het gelukkige toeval wilde, dat de Algemene Vereni ging van Zakkenhandelaren haar zetel heeft te Arnhem. Deze organisatie werkte niet alleen voorbeeldig mee, maar zij bleek bovendien uitstekend ge documenteerd en kon nauwkeurig op geven, waar voorraden zakken aanwe zig waren. Ook van organisaties als het Rode Kruis werden zakken aangeboden en uit het buitenland, o.a. door de Amerikanen van Duitsland uit, werden ook zakken aangevoerd. Grote medewerking ondervonden Het is begonnen met zakken, vertelde ons de heer E- Wijnbergen, inspecteur van de Heide Maatschappij. Maandag morgen kwam de eerste aanvraag uit Walcheren om zakken binnen. De 50.000 gevraagde zakken waren direct bij elkaar en werden verzonden naar het vliegveld Valkenburg om te wor den uitgeworpen. Intussen was een skelet-organisatie opgezet met de inspecteur te Breda als voorpost. Technische mensen in andere gebieden werden naar bedreigde gebie den gestuurd. Spoedig was zeventig man van deze technici, allen in staat om leiding te geven, beschikbaar. Over al werden zakken verzameld, in de eerste plaats werd een beroep gedaan Het werd een sneeuwbal. Na de 50.000 zakken voor Walcheren vroeg West- Brabant om zakken en thans is het aan tal dat dank zij de bemiddeling van de Heide Maatschappij van leveranciers naar de rampgebieden werd gezonden, niet meer te schatten. En het bleef niet by zakken. Schoppen en kruiwagens werden gevraagd, er bleek behoefte aan klein materiaal als stormlantaarns ,*n laarzen, de laatste dagen steeds meer aan groot materieel. Een zestigtal drag lines ging naar het Westen en tien bull dozers. Twintig kilometer smalspoor en 400 kipkarren kwamen uit de Noord- Oost-polder. Ook is getracht ryshout te bemachtigen, maar dit bleek zeer schaars. „De medewerking van de zijde van fabrikanten, handelaars, eigenaars enz.", zeide de heer Van Wijnbergen, „is prachtig. Men biedt aan tegen kost prijs, tegen verlaagde prijs en gratis". Plunderaars gestraft De politierechter te Rotterdam heeft de 27-jarige matroor G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld tot de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenis straf van zes maanden zonder aftrek, met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming omdat hij Zondagochtend tijdens de watersnood in Rotterdam een siga renwinkel in Rotterdam-Zuid binnen drong en 20 pakjes sigaretten stal. Ver dachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid gebracht. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B uit Vlaardingen, die zich bij het aan voeren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen zou hebben toe geëigend. die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te helpen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden zonder aftrek, eveneens met onmiddel lijke gevangenneming. Nieuw Tweede-Kamerlid De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mej. dr. A de Waal, die benoemd is tot staatsse cretaris van Onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mi. E. G. A. Roolvink te Almelo. De heer Roolvinlc heeft reeds eerder voor de K.V.P, zitting gehad in dit college. n Nederland en dat is de Christiaan Er worden bekwame krachten afgeleverd Op instigatie van de Vakgroep Hor logemakers nam de Rotterdamse ge meenteraad het initiatief tot de oprich ting van deze school. In samenwerking met het Rijk en met katholieke, pro testants-christelijke en neutrale kringen van het Nijverheidsonderwijs in Rotter dam, was het in 1950 zo ver, dat de deuren van de school konden worden geopend. De bedoeling van de school is, de leerlingen een zodanige practische en theoretische opleiding te geven, dat zij voldoende bekwaam zijn om in de prac- tijk zelfstandig te kunnen werken. Na het verlaten van de school kan de leer ling, op grond van zijn verworven ken nis, zich ontwikkelen tot een allround vakman, die elke positie in zijn vak kan bereiken. Er bestaat in Nederland nog immer gebrek aan bekwame instrument en horlogemakers. Vooral nu ons land steeds meer industrialiseert, neemt dit gebrek toe. Hoe ontstellend dit gebrek is, wordt wel bewezen door het feit, dat sommige leerlingen van de hoogste klassen van de school al aanbiedingen krijgen, om nog tijdens hun leertijd bij een bepaald bedrijf in dienst te treden. Om toegelaten te worden tot de op leiding van horlogemaker moet de candidaat een behoorlijke intelligentie bezitten. Hij moet iets van vreemde talen weten, maar daarboven een zeer behoorlijke kennis van wiskunde heb ben. Voor de adspirant-leerling wordt toegelaten, moet hij zich onderwerpen aan een examen. Komt hij daar goed doorheen, dan krjjgt hij een vierjarige opleiding. Bij zijn werk gebruikt de leerling horlogemaker een hoeveelheid instru menten, diedoor de afdeling van de instrumenten worden vervaar digd. Dit is een van de grote voordelen, die de combinatie van horlogemakers- en fijn-instrumentmakersschool biedt. Om toegelaten te worden tot deze laatste afdeling moet de candidaat in het bezit zijn van het diploma instrument maker of electricien-instrumentmaker van een Ambachtsschool. Zijn cijfers moeten bovendien over de gehele linie ruim voldoende zijn, wil hij worden toegelaten. Deze cursus duurt één jaar en in deze tijd wordt de leerling on derwezen in de practijk van het instru mentmaken, gereedschapskennis en ma- terialenkennis en voorts in de alge mene vakken, waarin ook de horloge makers les krijgen. Twintig van de twee en veertig lessen per week, die de instrumentmaker ontvangt, worden besteed aan de praktijk van het instru mentmaker,. De outillage van de Chris tiaan Huygensschcol schept de moge lijkheid, dat de leerling ervaring kan opdoen aan een verscheidenheid van machines. Naast deze éénjarige oplei- oing van de -instrumentmaker-in-spe nog een vervolgcursus in de avond uren bijwonen, waarin hem in drie jaar de nodige kennis wordt bijgebracht voor gezel-instrumentmaker. Deze avondcursus ligt op een middelbaar ni veau. Op het moment telt de school 120 leerlingen, van wie het grootste gedeelte de oplei ding tot horloge maker volgt. Zij worden onderwe zen door 10 leera ren, die allen een zeer grote tech nische kennis en ervaring hebben. Twee van hen be zitten de titel van meester-instrument- maker, In totaal zijn er in Neder land 32 mensen, die deze titel mogen voeren. Ook bij de leraren in de hor logemakers-afde ling is er één, die de meestertitel draagt. De op leiding zowel voor horlogemakers als voor de fijn- instrumentmakers is er op gericht, ons land aan goed ge schoolde, bekwame krachten te helpen, die het vacuum in de mechanische in dustrie kunnen op- i vullen. Uitvoer hooi stopgezet Het Hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de over stroomde gebieden zijn niet onbelang rijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerderijen onderge bracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor eengrotere vee bezetting. T.z.t. zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. SAARLAND. Maandag zullen de on derhandelingen tussen Frankr k en Saar land beginnen, tijdens welke men hoopt een nieuwe relatie-status tussen beide lan den te bereiken. RUSLAND. Volgens Hanson W Baldwin, militair correspondent van d. „New York Times", bouwt de Sovjet-Unie op het Duitse eiland Rügen in de Oost zee een basis voor kleine marineschepen en vliegtuigen, ten eïned ö'e Oostzee tot een „Sovjet-binnenzee" te maken. Dulles en Stassen in ons land Zoals reeds in een groot deel van onze vorige oplaag is gemeld, hebben Foster Dulles en Stassen, kort na hun aankomst, Vrijdagmorgen, een bezoek gebracht aan de Koningin. Daarna volgde een lunch op de Amerikaanse ambassade, waar aan, behalve Dulles en Stassen, o.a. aanzaten de ministers Drees, Beel, Luns, Beyen, Van de Kieft, Staf, Mansholt en Zijlstra. Voorts de permanente verte genwoordiger van Nederland bij de NATO te Parijs, jhr. Van Starkenborch Stact-houwer, als mede de Amerikaanse ambasadeur en het hoofd van de Ame rikaanse missie voor wederzijdse bevei liging in Nederland, Clarence E. Hun- ter. Na het diner brachten Dulles en Stassen een bezoek aan de minister president, dr. Drees, en vervolgens aan de ministers Beyen en Luns. Prins Bernhard heeft, na de verga dering van het Rampenfonds, ten huize van de Amerikaanse ambassadeur een onderhoud gehad met Foster Dulles en Stassen. Ten huize van minister Beyen hebben de beide Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken in de avond een diner aangeboden. Hierij waren aanwezig de ministers Drees, Staf Beyen. Luns, jhr. Van Starkenborch Stachouwer en voorst gen. Noble, hoofd van de M.A.A.G., Chapin, Hunter en de adviseur van minister Dulles McArthur. Vanmorgen zijn de Amerikaanse gas ten naar Brussel vertrokken; vandaar gaan dij verder naar Luxemburg. Zon dag vetrekken zij naar Amerika. West-Duitse Bondsraad verwerpt ontwerp- kieswet De West-üuitse Uondsraad (Earstt Kamer) heeft gisteren het door de rege ring ingediende ontwerp-kieswet ver worpen. Het ontwerp was bedoeld als een compromis tussen een stelsel van meer derheidsvertegenwoordiging en een van evenredige vertegenwoordiging. Volgens het federale ministerie van Binnenlandse Zaken zouden, wanneer de Bondsraad dit ontwerp had aange nomen, de kleine splinterpartijen voort aan uit het Parlement kunnen worden geweerd. Deze hebben vóór 1933 het aan de macht komen van de nationaal- socialisten in de hand gewerkt. Een woordvoerder van het mnisterie van Binnenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Bondsregering waar schijnlijk van haar bevoegdheid gebruik zal maken om het ontwerp-kieswet nu naar de Bondsdag (Tweede Kamer) te verwijzen. In dit lichaam beschikt de ïegerings-evalitie over een meerder heid. Wanneer de Bondsdag het ont werp wèl zou aanvaarden, zal een be- middelïngscommissie van tien leden uit elk der beide Kamers een definitieve oplossing moeten trachten te vinden. Koud winterweekend Ook gisteren en in de afgelopen nacht is in het grootste deel van ons land weer sneeuw gevallen. In de koude, van Scandinavië aangevoerde, lucht komt in het Oosten van ons land strenge vorst voor. In Twente daalde het kwik tot 10 gr. C. Het zal in het gehele land een koud weekend worden met 's nachts in het N.W. deel meer dan 5 gr. en in het Z.O. deel plaatselijk meer dan 10 gr. vorst. Door het krachtige hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland, dat de motor is van hel koude transport naar West-Europa, is de kans groot, dat de ingetreden vorstperiode enkele dagen kan aanhouden. FRANKRIJK. Het Franse Parlement heeft definitief zijn goedkeuring gehecht aan de begroting. De verdedigers van de beklaagden in het proces van Oradour hebben voor een soldaat vrijspraak gevraagd, wegens ge brek aan bewijs en voor o'e andere twee soldaten vrijspraak omdat zij slechts ge hoorzaamden aan de bevelen die hun van hogerhand werden gegeven. Advertentie Keelp'ln? Reeds geplaatst in een deel van de vorige oplage in samenwerking met het Nationale Rampenfonds heeft het ministerie van Economische Zaken een regeling ge troffen om dc middenstanders, die door de watersnood schade hebben geleden en financiële moeilijkheen ondervin den, te helpen hun bedrijf aanstonds te kunnen voortzetten. Voor deze hulpverlening gelden de volgende regelen: 1. De noodcredieten worden erstrek* ten behoeve van ambachts-, winkel-, grossiers- en dienstverleningsbedrijven. 2. Slachtoffers van de nationale ramp kunnen, wanneer zij financiële moei lijkheden ondervinden bij de directe voortzetting of hervatting van hun be drijf renteloze voorschotten ontvangen voor de aanvulling van voorraden, her stel van machines en bedrijfsinrichting. 3- Het te verstrekken crediet zal in het algemeen maximaal f 4.000 bedragen. 4. Eventuele latere uitkeringen van ge leden schade zullen worden aangewend tot aflossing van de opgenomen credie- ten. 5. De credietaanvragen zullen wor den behandeld door de Nederlandse Middenstandsbank. Aanvragers kunnen zich van Zaterag af wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van die bank bij de plaats hunner inwoning. De Ned. Middenstandsbank heeft bijkantoren in Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Breda, Goes, Middelburg en Terneuzen. Ter suppletie op deze regeling heeft men van onderop een „Middenstands- steunfonds-1953" gevormd. De Kath. Middenstand heeft hiervoor reeds een bedrag van f 35.000 bijeengebracht. Dit staat naast de steun, welke verleend wordt aan het Rampenfonds en gaat uit van de organen van de middenstand. In eerste helft van Maart In verband met de noodtoestand heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: De herhalingsoefeningen worden af gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de Kon. Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Kon. Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om 16 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen Ie komen, behoeven aan deze oproeping géén gevolg te geven. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Gisterochtend is het laatste slachtoffer van de ramp op Texel Zondag j.L om gekomen in de Eendrachtpolder ge borgen. Het is de 23-jarige landarbeider Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van één kind). De toestand op het eiland is thans zó, dat er aldus het gemeentebestuur van Den Burg „geen bijzondere zorgen* zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5