Verzekeringen dekken slechts zeer gering deel der schade Medewerking aan emigranten uit de Derde dodenlijst Na de ramp het herstel Gemeenschap zal overgrote deel Kerels Aard en omvang der assuranties moeten bijdragen Besmettingsgevaar in de overstroomde gebieden r Minister WITTE vandaag in geïnundeerd gebied Zo spoedig mogelijk herstel van de landbouw Buitenlandse Rode Kruis- experts in Den Haag DE TIJD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 De overstromingen, die grote delen in het Zuidwesten van ons land op meer dan catastrophale wijze hebben getroffen, hebben naast 't ontstellende m selijke leed voor vele honderden millioenen guldens schade aan huizen, land, vee en goederen aangericht. Het immense menselijke leed is materieel nim mer meer te herstellen. Het is echter duidelijk, dat straks de zuiver materiële schade de aandacht zal gaan vragen. In zijn consequenties en in het herstel daar van. Het is op dit moment volkomen uitgesloten zelfs bij benadering te ramen wat de materiële schade in de geteisterde gebieden zal bedragen. Eerst na vele, vele weken zal men dit cijfer kunnen benaderen. Het staat thans echter wel vast, dat verreweg het overgrote deel ervan niet door enige verzekering is gedekt en dat de overheid en dus de gemeenschap in aan zienlijke mate zal moeten bijdragen. Dit klemt te meer, omdat het merendeel der getroffenen bestaat uit particulieren en kleine zelfstandige boeren en neringdoen den, die een groot deel van hun bezit en bestaan of zelfs geheel hebben zien ver loren gaan en dit uit eigen krachten nimmer kunnen herstellen. andere polissen het volle bedrag moe ten uitkeren. Een andere bijzonderheid van dit soort verzekeringen is, dat juist in de getroffen gebieden slechts een be perkt aantal opstallen en inboedels te gen dit risico is gedekt. In het algemeen verzekeren zich slechts diegenen zich tegen dit risico, die een min of meer kostbare inboedel hebben, terwijl voor bedrijven dit verzekeringstype niet in aanmerking komt. Voor fabrieken en bedrijven bestaat er inderdaad de mogelijkheid zich tegen overstromingen e. d. te verzekeren, doch dit is in ons land slechts in ex ceptionele gevallen geschied. Het is n.l. zo. dat in ons land de toonaangevende verzekeringsmijen. de Nederlandse er. Engelse verzekeringsbedrijven zijn, die in het algemeen zeer huiverig zijn voor deze risico's, omdat de spreiding van de verzekerden slechts zeer beperkt kan zijn en het risico voor de verzeke raars daardoor te groot. In zeer aanzienlijke mate zijn de ver zekeringsmijen. betrokken bij schade- uitkeringen op transportverzekeringen. Dit soort verzekeringen loopt n.l. voor namelijk van huis tot huis, zodat de schade aangericht door water of anders zins aan goederen, die bij aankomst of vertrek zjjn opgeslagen in pakhuizen e.d., vergoed zal moeten worden zolang men kan zeggen dat het vervoer nog niet is afgelopen. De bedragen, die hier voor uitgekeerd zullen moeten worden, zullen naar de betrokken verzekerings mijen. veronderstellen en ook vrezen tamelijk omvangrijk zijn. Vervolgens de automobielverzekerin gen. Hiervan lopen de polisvoorwaar den van de onderscheiden mjjen. echter dusdanig uiteen, dat hierover geen bij zonderheden kunnen worden vermeld. Aanzienlijk zullen ook de schade- uitkeringen op het z.g. binnenvaart- casco zjjn. Men denke hierbij aan vele binnenschepen die beschadigd en ver nield zijn, alsmede de honderden plei- zierjachten en -vaartuigen. Naast de noodzakelijke overheids financiering zijn er zij het in be perkte omvang de schadevergoe dingen, die zullen vloeien uit de ver zekeringsbronnen. Het dunkt ons goed aan dit punt enige aandacht te besteden. Het verzekeringswezen is bjj deze catastrophe in velerlei opzicht betrok ken. Het zij echter voorop gesteld, dat de gecompliceerdheid van de ramp aan de verzekeraars zowel als aan de verzekerden heel wat hoofd brekens zal kosten om nauwkeurig uit te maken, of en welke schade on der een bepaalde risicodekking valt. In de eerste plaats zijn daar de brand- polissen. Hiervan mag men wei aanne men, dat deze polissen geen dekking geven voor de hier bedoelde schade. Vervolgens de speciale stormschade- verzekering. Deze zal ongetwijfeld gedeeltelijk betrokken worden bij ds plaatsgevonden catastrophe, met dien verstande evenwel, dat vast moet ko men te staan, welke schade is aange richt door of als gevolg van de wind. Het samengaan van storm en spring vloed maakt dit onderscheid echter wel zeer moeilijk, terwijl trouwens in het algemeen hier het onderscheid tussen wat wel door of tengevolge van de wind is vernield en wat door andere oorza ken is beschadigd uitermate moeilijk te maken is. De z.g. uitgebreide opstal- en inboe delpolissen, die een zeer omvattende risico-omschrijving hebben, zijn bij de overstromingen volledig betrokken, om dat het risico van overstroming en dijk doorbraak in het algemeen is meege- dekt. Doch ook hierbij moet een kant tekening worden gemaakt, Er zijn n.l, zeer vele polissen van dit type, die voor de hier 'bedoelde schaden slechts maximaal 10 pCt. van het verzekerde bedrag tot uitkering brengen, terwijl Een volgende vermeldenswaardige polis is die voor landmateriaal, waar onder zijn begrepen de vele soorten landbouwmachines en andere soorten werktuigen, die bestemd zijn voor we genaanleg, de landbouw e. d. Ook deze vallen grotendeels onder de schade- uitkeringen. Zeer belangrijk moet ook worden ge noemd de veeverzekering. Dit soort verzekering evenwel is veelal in onder linge waarborgmijen., die bovendien veelal plaatselijk zijn. ondergebracht. Men zal begrijpen, dat vele van deze plaatselijke waarborgmijen., waarvan een groot deel of vaak alle leden ont zaglijke schade aan vee hebben geleden, zeer zware ingrepen zullen ondergaan. Indien deze mijen. geen genoegzame oude reserves hebben, dan zullen de uitkeringen in deze gevallen somtijds zeer gering kunnen zijn. Tenslotte kunnen wij nog noemen de ongevallen-, ziekte- en levensverzeke ringspolissen, waaromtrent dunkt ons geen nadere bijzonderheden behoeven te worden vermeld. Zij het dan, doch dit geldt ook voor alle overige verze- lceringstypes, dat het verloren gaan van de polissen mogelijk enkele moeilijk heden met zich mede kan brengen, speciaal voor de levensverzekerings polissen. Wij geloven echter, dat deze moeilijkheden niet van grote invloed zullen zijn. Samenvattend kan worden geconsta teerd, dat weliswaar voor vrij belang rijke bedragen schade-uitkeringen ver wacht mogen worden, doch dat, zoals gezegd, het grootste deel der schade niet door verzekeringen is gedekt, te meer niet, omdat vele zelfstandigen en particulieren in het geheel niet verze kerd zijn. In Zeeland zijn onder de niet- verzekerden een aantal mensen, die om religieus-principiële redenen niet ver zekerd zijn, doch, naar wij van deskun digen vernamen, is deze groep niet zeer groot, al is het inderdaad zo, dat de verzekeringsmijen. in Zeeland steeds c-cn moeilijker arbeidsterrein vonden dan in andere provincies. Voor deconfitures van verzekerings mijen. behoeft men geen vrees te koes teren. AJie mijen. toch hebben voldoen de reserves gekweekt om aan hun ver plichtingen te voldoen. De levensver- ze.keringsmijen. staan bovendien onder controle van de Verz. Kamer. Het is uiteraard mogelijk, dat enkele kleinere mijen. hierdoor een ongunstiger resul taat over 1953 zullen boeken. Verschillende meningen over gevolgen van ronddrijvende cadavers Tenslotte een zeer belangrijke aan wijzing voor de gedupeerde verzeker den. Wendt u zo spoedig mogelijk, met of 'zonder polis, tot de betrokken ver zekeringsmij., ook als men niet geheel zeker is of men tegen de schade door zijn polis is gedekt. Dit verhaast de eventuele uitkering en men voorkomt moeilijkheden. Mannenwerk is 't eigenlijk niethet verzorgen van zo'n klein blond kind je, maar zij zullen zorgen dat het in veiligheid komt. Prachtig werk hebben in de afgelopen week de soldaten van Frankrijk, Amerika en Nederland gedaan. Uitgaven van C.B.S. over de rampgebieden (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal het Centraal Bureau voor de Statistiek dezer dagen een speciale uitgave doen verschijnen welke tal van statistische gegevens be vat over de situatie in de noodgebieden vóór de stormramp van 1 Februari. Aan deze gegevens blijkt grote behoefte te bestaan. (Van onze Haagse redacteur) Op het Regeringscommissariaat voor dc Emigratie is dezer dagen een brief binnengekomen met ?en plaat van een vogel er bij; het bijschrift luidde: „De specht tikt op de ruiten; het gaat om het brood". Alstoelichting werd daar bij geschreven, aat de watersnoodramp de noodzaak van emigratie klemmender heeft gemaakt. Het Commissariaat is zich hiervan bewust; ter aanvulling van hetgeen gisteren gepubliceerd werd kan Evacuatie uit de getroffen gebieden: Op de verlaten dijk bij Oude Tonge worden de mensen per bootje weggehaald. Nu het water langzaam begint te zakken en de stroom tot rust is gekomen is het nauwelijks nog te geloven, dat zich hier ontzettende taferelen hebben afgespeeld. (Luchtopname A.N.P.-Foto) Hieronder volgt de derde lijst van slacht offers van de watersnood. Ook nu kan geen volledige garantie voor de betrouwbaarheid worden gegeven. Enkele wijziging achteraf is mogelijk. DORDRECHT: Van Balkom—Peren. Elia J„ geb. 9.1.94 te Dordrecht, laatste adres: Is. Da Costastraat 54, d.d, 2.2.53 verdronken. KERKWERVE: Kloet, Leendert, geb. 19.11.88 te Duivendijke, laatste adres: Kerk- werve N. 67; zijn moeder Kooman, Hen- drina, geb. 23.10.64 te Duivendijke. laatste adres: Kerkwerve N. 67; Van der Bijl, Cornelis, geb. 16.3.69 te Kerkwerve, laatste adres: Kerkwerve N. 31. KLUNDERT: Van Wensen, Leen; mevr. Van Wensen—Tolenaar en 7 kinderen, Ka- san, E., dpi. sold, uit Amsterdam; Berg, N. F., dpi. sold, uit Den Haag (vermist); Zwarts, A., dpi. sold, uit Delft (vermist). NUMANSDORP: Geïdentificeerde slacht offers: Hoek, Jan, geb. 11,5.1904 te Ridder kerk. laatste adres: Korteboomweg 3; Hoek. Johannes Dirk, geb. 26.5.1936 te Numans- dorp, laatste adres: Korteboomweg 3: Hoek, Dirkje Elisabeth, geb. 12.11.1940 te Numans- dorp, laatste adres: Korteboomweg 3; Hoek. Euft, geb. 29.11.1905 te Rotterdam, laatste adres: Korteboomweg 1; Hoek. Johannes, geb. 8.4.1934 te Numansdorp, laatste adres: Korteboomweg 1; Bezemer, Jannetje Maria, geb. 29.6.1924 te Numansdorp, laatste adres: Schuringsedijk 202; Van der Ree, Elisabeth Cornelia Neeltje. geb. 10.1.1950 te Numans dorp, Herweyer, Arie, geb. 13.4.1907 te Ba- rendrecht. laatste adres: Korteboomweg 7; Herweyer. Elisabeth Adriana, geb. 29.11.42 te Numansdorp. laatste adres: Korteboom weg 7; Herweyer, Cornelis Pieter, geb. 19.7.1929 te Numansdorp, laatste adres: Korteboomweg 7; HerweyerKnops, Chris tina Geradiena, geb. 3.9.1932 te Melissant, laatste adres: Korteboomweg 7; Henveyer, Teuntje Magdalena, geb. 7.7.1952 te Numans dorp, laatste adres Korteboomweg 7; Bei der, Leendert, geb. 9.1.1872 te Maasdam, laatste adres: Korteboomweg 9; Beider't Hoofd, geb. 9,1. 1972 te Maasdam, laatste adres:'Korteboomweg 9. Beider, Willemijntje, geboren Schuitman. geb. 2.6.1899 te Zuid-Beyerland, laatste adres: Korteboomweg 9; Cot, Jan, geb. 6 3.1890 te Scherpenisse, laatste adres, korteboomweg 13: Cot—Beider, Wilhelmi- na, geb. 13.1.1899 te Rotterdam, laatste adres: korteboomweg 13; Rietveld, Arie, geb. 10.5.27 te Numansdorp, laatste adres. Korteboomweg 17; Rietveld—Herweyer, geb. 12,9.1931, laatste adres: Korteboomweg 17; Rietveld, Cornelia Teuntje, geb. 3.5.1951 te Numansdorp, laatste adres: Korteboom weg 17; Herweyer, Pieter, geb. 28.12.1882 te Stellendam, laatste adres: Korteboom weg 17; Herweyervan der Ree, Adriana Maria, geb. 29.12.1884 te Numansdorp. laat ste adres: Korteboomweg 17; Groene- weg. Anthonie, geb. 7.12.1900 te Numans dorp, laatste adres: Langeboomweg 3; Groenewegde Jongste, Jobstje Bastiaantje, geb. 25.12,1905 te Rotterdam, laatste adres: Langeboomweg 3; Rustenhoven, Hendrik Jerfaas, geb. 26.4.1912 te Renlcum, laatste adres: Korteboomweg 23; Rustenhoven— van der Ree, Ida Aaltje, geb. 6.1,1913 te Numansdorp, laatste adres: Korteboom weg 23; Rustenhoven, Jerfaas, geb. 6.10.1933, Rustenhoven, Teuntje Neeltje, geb. 7.9.36, Rustenhoven, Neeltje Teuntje, geb. 10.10.37. Rustenhoven, Willem Adrianus, geb. 6 11.1939, Rustenhoven, Adriaantje Aaltje, geb. 11.2.1941, Rustenhoven, Aaltje Jaapje, geb. 30.6.1942, Rustenhoven. Hendrika, geb. 9.4.1947, Rustenhoven, Pieter Arie, geb. 9.11.1949, allen gewoond hebbende: Korte boomweg 23; De Jongste, Pieter, geb. 7.1.1909 te Rotterdam, laatste adres: Lange boomweg 7; de JongsteKramp, Kornelia Neeltje, geb. 20.7.1915 te Numansdorp, laat ste adres: Langeboomweg 7; de Jongste, Dirkje Neeltje, geb. 9.9.1941; de Jongste, Neeltje Dirkje, geb. 3.4,1945; de Jongste, Hendrika Lena, geb. 25.10.1946; de Jongste, Hendrik, geb. 17.3.1951, allen gewoond heb bende: Langeboomweg 7; Kramp, Jacob, geb. 13.11.1921 te Numansdorp. laatste adres: Langeboomweg 9: Kramp—Fortuin, Maria Anthonia, geb. 9.7.1922 te Strijen. laatste adres: Langeboomweg 9; Kramp, Hendrik, geb. 17.5.1948; Kramp. Neeltje. geb. 15.5.1950 te Numansdorp, beiden gewoond hebben de; Langeboomweg 9; van Geemert, Arie, geb. 17.12.1927 te Numansdorp, laatste adres: Langeboomweg 11; van Geemert van 't Noordeinde, Johanna Cornelia, geb. 19.10.1929, laatste adres: Langeboomweg 11; van Geemert, Cornelia Maria, geb. 22.9.1952, laatste adres: Langeboomweg 11; Putters, Adriaan, geb. 7.11.05 te Giesendam, laatste adres: Langeboomweg 13; Puttersvan Eekelen, Maria, geb. 11.6.1921 te Klundert, laatste adres: Langeboomweg 13; Putters, Jacob, geb. 26.8.1948, laatste adres: Lange boomweg 13; Notenboom, Jacob, geboren 8.9.1867 te Numansdorp, laatste adres: Schuringsedijk 182; Notenboom. Philippus, geb. 24.9.1899 te Numansdorp, laatste adres: Schuringsedijk 182; Biesheuvel, Lena, geb. 4.5.1882 te Numansdorp, laatste adres: Schu ringsedijk 100. OUDELANDE. Te Goes geïdentificeerde persoon: Janssens, Cornelia, geb. 19.10.75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol. OUDE TONGE: Geïdentificeerde slachtof fers: van Noordvan der Baan, Pleuntje, geb. 25.10.1921 te Sommelsdijk; van Noord. Francina Johanna, geb. 5.7.1951 te Oude Tonge; overleden: Polanen, L. N van, kor poraal, legemo, 310419285. ST. PHILIPSLAND. Verdronken: van der Est, Andries A., geb. 18.11.14 te Bruinisse; Faasse, Willem Marinus, geb. 30.1.87 te St. Philipsland, laatste adres: Oostdijk 7; Lig- tendag, Jan, geb, 6.11.15 te St. Philipsland, laatste adres: Zuidelijk 100; Geense, Jaco bus Pieter, geb. 7.8.84 te St. Philipsland, laatste adres: Voorstraat 13. Omgekomen, nog niet gevonden: den Haan, Maatje, geb. 3.3.73 te St. Annaland, wed, van Jan Ligten- dag, laatste adres: Zuiddijk 100; Suurlant, Cornells Jan, geb. 21.11.34 te Tholen. laat ste adres: Zuiddijk 112; Suurlant, Jan Jo hannes, geb. 25.3.29 te Tholen; Suurlant, Jan Marinus, geb. 20.6.98 te Poortvliet, land- bouwersknecht, weduwnaar van Cornelia de Graaf, laatste adres: Zuiddijk 112; Vroegop, Laurens, geb. 27.2.40 te Steenber gen/Kruisland, zoon van Jan Johannes Vroegop en Cornelia Elisabeth Overbelce, laatste adres: Zuiddijk 122. POORTUGAAL: Verhey, Jan, geboren 16.7,1883 le Poortugaal, laatste adres: Plaat 1; Verheyvan Kampen. Neeltje, geb. 22.5.1887. laatste adres: Plaat 1; Ver hey. Arie, geb. 20.2.1913, laatste adres: Wel- hoeksedijk 180; Venneman, Klaas, geb. 12.1.1918 te Poortugaal, laatste adres: Plaat 1; Verhey, Maria, geb. 15.8.25, laat ste adres: Plaat 1; Venneman. Pieter, geb. 29,11.1948, laatste adres: Plaat 1. STAVENISSE. Geïdentificeerd te Bergen op Zoom: Hage, J. man, ca. 60 jaar, laat ste adres: Stavenisse, Wilhelminastraat; I-IageSauke, W. J. ca. 50 jaar, laatste adres: Kerkweg. Stavenisse, echtgenote van J. Hage; Petronella Josina Hage Koeman, laatste adres: Stavenisse, A 200. TEXEL. Omgekomen: Bernardus, W. uit, de Waal; Dijker, W. (38 jaar) uit de Waal; ÏJkse, R. 52 jaar, uit de Waal; Kuip, D. 36 jaar uit De Koog. YERSEKE: Woonplaats van deze slacht offers onbekend. Te Yerseke geïdentificeer de overleden personen; Brieve, Tannetje, geb. 23,12.1892 te Kruiningen; Sinke, Adriana. geboren 19.7.1884 te Kruinin gen; Hofmeijer, Thea Gerritje, geboren 31.8.1952 te Kruiningen; Hendrlkse, Jacob Leendert. geb. 31.3.31 of 13.3,31 te Ouwer- kerk; Danker, Johanna, geb. 28.3.1879 te Kruiningen; Iwaarden, van, Maria Johan na, geb. 6.1.1896 te Kruiningen. IJSSELMONDE. Overleden: de Goede, Evert Kooiman, geb. 7.9.1873 te IJssel- monde; overleden: 1.2.1952 te Rotterdam, Benvenuto. RECTIFICATIES, 2e lijst, TIENBEME TEN: Dingeman Ordon: Gerrit Ordon. Juis te naam: Dingeman Ardon, Gerrit Ardon. 2e lijst, ZUIDLAND: Kapel, 2 gezusters, wonende Kerkweg, juiste namen: Kapel Overgouw, Maartje; KwakOvergouw, Adriaantje, laatste adres: Kerkweg. hierover worden medegedeeld, dat er een aantal maatregelen getroffen is ten behoeve van emigranten uit de nood gebieden. Deze maand zullen vier emigranten- schepen vertrekken, t.w. 14 Februari de „Fair-Sea" naar Australië, 20 Fe bruari de „Grote Beer" naar Canada, de 24ste de „Zuiderkruis" haar Zuid- Afrika en de 28ste wederom naar Cana da de „Veendam". Uitgezocht is reeds, dat uit de noodgebieden zevenhonderd gezin nen, dit is rond 2.300 personen, met de voorbereiding van hun emigratie in een meer of minder verregaand stadium verkeerden. Zeventig ge zinnen waren 1 Februari aan hun vertrek toe; met 25 gezinnen voor de „Fair-Sea" is men reeds in con tact kunnen komen. Voor getroffen adspirant-emigranten. die op korte termijn zouden moeten vertrekken, worden bijzondere facili teiten getroffen. Zo zal b.v. het Cen traal Bureau voor keuring op medisch en hygiënisch gebied er voor zorgen, dat van deze mensen gratis een nieuwe röntgenfoto gemaakt wordt: deze foto is onontbeerlijk om de emigrat-elanden binnen te komen. De Provinciale Grif fie van Zuid-Holland zal er zorg voor dragen, dat belanghebbende emigran ten uit deze provincie, die hun paspoort zijn kwiitgeraakt, direct een nieuw krijgen. Het ministerie van Binnen landse Zaken zorgt zo nodig voor kos teloze afgifte van een nieuw paspoort aan de adspirant-emigranten uit de nrovir.cies Zeeland en Noord-Brabant. De pasfoto's hiervoor worden kosteloos door Haagse fotografen gemaakt. Het Rode Kruis heeft op zich geno men, dat aan mensen, die op vertrek staan en hun bezittingen zjjn kwijtge raakt, met de hoogste prioriteit kle dingstukken ter beschikking worden gesteld. De mogelijkheid is voor deze emigranten geschapen om een voor schot te krijgen op hun schadeuitkering. Vervoer van personen en bagage uit moeilijk te hereiken gebieden wordt verzorgd door het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Grote medewerking wordt onder vonden van de immigratie-autoriteiten der ontvangende landen. Zij hebben zich bereid verklaard de behandeling van emigratiegevallen uit de noodgebie den niet te binden aan de officieel daarvoor gestelde termijnen. Verder zijn er tekenen, welke er óp wijzen, dat b.v. Australië een welwillende houding aan zal nemen wat de toelating betreft. Uiteraard zullen er ook emigranten zijn, die reeds geboekt hadden voor deze maand vertrekkende schenen, doch die vanwege de bijzondere omstandig heden hun vertrek wensen uit te stel len; in dergelijke gevallen zal soepel worden opgetreden. Adoptie gemeenten in gecoördineerd verband (Eigen bericht) Naar aanleiding van het feit. dat ver schillende gemeentebesturen ertoe zijn overgegaan gemeenten in het getroffen gebied te adopteren, heeft de minister van Binnenlandse Zaken in een circulai re aan de gemeentebesturen medege deeld dat op het ogenblik de nationale inzameling voor de getroffenen de voor rang heeft en alles voorkomen moet worden wat deze actie zou doorkruisen. Hoe aantrekkelijk de gedachte van het adopteren van getroffen gemeenten op zichzelf ook zii. er zijn aan het op eigen gelegenheid adoptei-en van ge meenten consequenties verbonden, die niet te overzien zijn. Bovendien dient ervoor te worden gewaakt, dat de hulp verlening aan de getroffen gebieden op evenredige wijze ten goede komt. De minister verzoekt bij het verlenen van hulp aan de eetroffen gebieden zo- vee] mogelijk te blijven binnen het na tionale kader en eventuele adoptie in ge coördineerd verband onder leiding van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten te doen geschieden. (Van onze Haagse redactie) Het is niet waarschijnlijk dat de grote hoeveelheden ronddrijvende cadavers be smettelijke ziekten tengevolge zullen nebben, zo luidden de meningen van ver schillende autoriteiten van de volksge zondheid. Dr. Muntendam en dr. Meij van de veterinaire hoofdinspectie den ken er zo over, terwijl ook dr. Ban ning, de hoofdinspecteur van de volksge zondheid, die Dinsdag a.s. voor de tele visie zal spreken, vermoedelijk dezelfde mening zal verkondigen. Wij hebben de vraag nog eens voor gelegd aan een var. de bekwaamste bac teriologen in Nederland, wiens naam wij op zijn verzoek niet zullen vermeiden. Zijn mening was iets minder positief. „Het blijft een latent gevaar", zo zei hij, „vooral nu er vele door de ontberingen sterk verzwakte constituties zijn in het gebied waar de ramp zich heeft voor gedaan. Het bacteriologisch evenwicht is zeker verbroken. Dat wii dus zeggen dat het water stoffen bevat die het niet aan stonds zelf kan verwerken door het be kende proces van bacteriologische zelf reiniging. Bovendien bestaat de kans, dat mensen nu in aanraking komen met stoffen waartegen zij niet immuun zijn. Boeren, die dagelijks met vee omgaan, kunnen op dat gebied heel wat meer hebben dan stadsmensen, die door een zeer hygiënische levenswijze deze graad van Immuniteit niet hebben. Al deze kwade kansen bijeen zijn voor mij aan leiding om te zeggen: Grote waakzaam heid is geboden. Laat de mensen uiterst voorzichtig zijn met drinkwater en ook verder goed uitkijken waar zij mee in aanraking komen". De coördinatiecommissie van de depar tementen, die zich thans met de meest actuele problemen bezig houdt, heeft gis teren ook het opruimen van de cadavers behandeld. Dit geschiedt thans onder toezicht van de pharmaceutische hoofd inspectie. De commissie was over de werkzaamheden zeer tevreden. Het is een heel karwei dat veel energie vereist maar het wordt terdege aangepakt. De vertegenwoordiger van het Canadese Rode Kruis, Sir Walter Reynolds, die veel grote rampen heeft bestudeerd en een specialist is ook op het gebied van allerlei bijkomende verschijnselen, kon in dit opzicht weer een optimistischer geluid laten horen. Hij had de sleeht georganiseerde opruiming van cadavers in de Po-vlakte gezien, waar na de over stroming in 1951, die in October plaats vond, in Mei van het daarop volgende jaar nog cadavers te vinden waren met alle gevolgen van dien. „Zelfs daar is toen geen epidemie uitgebroken, al heb ben wij er ons hart wel eens voor vast gehouden", zei hij. Eh- en vloedbeweging fataal voor huisenfundering (Van onze Haagse redacteur) Naast bet ministerie van Verkeer en Waterstaat krijgt het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting een groot deel van de moeilijkheden, welke het gevolg zijn van de stormramp, te verwerken. De directeur-generaal van de Wederopbouw is begonnen met een inspectietocht langs plaatsen, welke nog over land bereikbaar zijn; de omstan digheden in aanmerking genomen schijnt de schade aan huizen hier nogal mee c.* vallen. Gisteravond heeft minister Witte zich naar Bergen op Zoom begeven om van daaruit hedenmorgen vroeg te ver trekken voor een verkenningstocht door het geïnundeerde gebied, waar met ern stige beschadigingen en verlies aan wo ningen gerekend moet worden. De eb- en vloedbeweging komt zeer ten nadele van de fundering der huizen; er is bijv. een geval bekend van een kind, dat zonder daarvan letsel te on dervinden onder een huis is doorgedre ven. Dit wijst er wel op, hoe onderspoeld de huizen kunnen zijn, waardoor uiter aard groot gevaar voor instorting be staat welke dan ook in vele gevallen heeft plaatsgevonden. Voor zover de gegevens bekend zijn hadden de noodgebieden een woning voorraad van rond 200.000 huizen. Men waagt zich op het ministerie van Weder opbouw nog niet aan een raming van het percentage, dat daarvan zal moeten wordan afgeschreven. Op grond van waarnemingen uit de lucht en de mededeling van de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, dat het herwinnen van de eilanden Schouwen en Goeree vele maanden zal duren, zou men echter zeer globaal kunnen schatten, dat wellicht circa een derde a de helft van de woningen vernield of ernstig beschadigd zal worden teruggevon den.- Het departement kan nog niet zeggen af de oplossing van het huis vestingsprobleem in Zuidwest-Neder land, dat Isicvuit voortvloeit, zal dwingen tot een temporiseren van de woningbouw in a't rest van het land. Het feit, dat hierover nog niet gesproken wordt, kan echter tot het vermoeden leiden, dat men nog niet in deze richting denkt. Gewacht wordt thans allereerst op een financieringsregeling voor het herstel van de schade. Het ligt in de rede. dat bij geringe schade voor kleine herstel werkzaamheden ter plaatse een finan cieringsregeling getroffen zal kunnen worden. Grotere problemen doen zich echter voor bij ernstige schadegevallen, bij herbouw en dan met name bij die ge vallen, waarin oorlogsslachtoffers her bouwd bezit andermaal verloren hebben zien gaan. Zuid-Beveland en deel van West- Brabant vrij snel droog Minister S. L. Mansholt heeft een tweedaagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft gesteld van de omvang van de ramp. De minister heeft zich ge oriënteerd omtrent de mogelijkheden van het herstel van de landbouw en hee-ft de voorbereiding ter hand geno men van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaam heden. „Zo snel mogelijk beginnen" zal het devies zijn voor de herstelwerk zaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschao. dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kun nen opleveren. Hiertegenover staat, dat voor andere gedeelten in het getroffen gebied reke ning moet worden gehouden met een later begin van de herstelwerkzaam heden en met een langduriger proces van nerstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duïvelqnd „een tweede Walcheren". Tijdens de reis heeft minister Mansholt contact gehad met agrarische voorman nen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden van het herstel van de grond en de cultuur techniek. Bij het overleg zijn de richt lijnen voor het eerst aangegeven en is een eerste phase van de voorbereiding afgesloten. Een nieuw organisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de Rijksdienst voor landbouwher- stel opgedane ervaringen en van de verdere mogelijkheden, die de organisa tie van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening biedt. Ook de schaderegeling voor de land bouw en het ontwerpen van de verdere .financiering van het landbouwherstel zijn ter hand genomen. Gunstig oordeel over de organisatie (Van onze Haagse redactie) In het gebouw van het Rode Kruis in Den Haag, waar sinds Zondag onder lei ding van d'e vroegere directeur van het Centraal Distributiekantoor, de heer Japikse, de baaierd van helpers en goe deren die zijn toegestroomd organisato risch wordt, verwerkt, zijn ook ver scheidene buitenlandse deskundigen op het gebied van rampen en noden te vin den. Uit Canada arriveerde gisteren de directeur van het Rampen Bureau, ver gezeld van de secretaresse van het Ca nadese Rode Kruis. mej. Wilson. Uit Genève was de heer Winsall, een Schot van afkomst, die thans de directie voert over het Relief Bureau van de Liga van Rode-Kruisverenigingen. De heer Win sall heeft ook de ramp in de Po-vlakte meegemaakt en vertelde ons, dat daar nog steeds twee jaar na datum door het Rode Kruis te Genève de ge troffenen worden geholpen met pakket ten en met steun in de vorm van werk tuigen en meubelen, om weer aan de slag te komen. De ramp in Nederland is van eenzelfde alarmerend karakter, zo dat men overal in het buitenland Ne- derland als een primair noodgebied ziet Het is daarom zeer begrijpelijk, dat reeds dertig landen voorkomen op de lijst van degenen die bezig zijn Nederland te helpen. Voor de organisatie van wat in Ne derland deze week reeds uit de grond is gestampt, dat de heer Winsall een grote bewondering. „Bij ervaring weet ik hoe moeilijk het is aanstonds de kanalen te- vinden waarlangs de grote voorraden en het mensenmateriaal snel en doeltref fend kunnen xoorden aangevoerd", zei hij. Hij verzekerde ons, dat in het buiten land een zeer grote sympathie voor Ne derland bestaat. Vandaag zijn uit Zwit serland nog acht grote vrachtauto's w Den Haag aangek omen, die allerlei grote diensten kunnen bewijzen bij vervoer van levensmiddelen of evacué's. Er zijn grote zendingen van het Internationale Rode Kruis onderweg. Jordaan sluit café's De twee-en-vijftig caféhouders uit de Amsterdamse Jordaan zullen Zondag hun café's niet openen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4