Levensschoolvoor werkende Wenen meisjes in Nare dagen Vrouwen van Bethanië introduceren er het Mater-Amabiliswerk SPREEK WOORD-PUZZLE Russische veiligheidsdienst arresteert vier spionnen Emigranten terug uit Australië Communisme en Godsdienst V' \kele RADIOPROGRAMMA OP DE NATIONALE GEDENKDAG f Over 2 golven j K.R.O. op Zondag „PORTRAIT OF JENNIE" DE TIJD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 T\ rie Nederlandse vrouwen zijn wekenlang op huisbezoek geweest in een 13 arbeidersioijk in Wenen om meisjesdie in een fabriek of bedrijf werken, aan te sporen een avondcursus te bezoeken, soortgelijk als d£ in Neder land welbekende Mater Amabilis-cursus. Het zijr.x. de vrouwen van Bethanië (in 1919 door Pater Van Ginniken gesticht met moederhuis in Bloemendaal) wier apostolaat zeer internationaal is gericht. Vier van haar werken sinds vier jaar in het ontwrichte, verarmde Wenen, waar de levens- en woonomstandigheden zo moeilijk zijn, dat over het algemeen door het werkende meisje een even tueel huwelijk niet beschouwd wordt als het begin van een gelukkig leven, maar voor haar eerder betekent het verruilen van een levenwaarbij se ten minste vluchten kan in allerlei uitgangetjes, voor een gezinsbestaan dat eco nomisch uitermate moeilijk is. Bij vele jonge gezinnen werken dan ook man èn vrouw, terwijl de kinderen overdag in een bewaarplaats zijn. Die bewaarplaatsen moeten avondhelpsters aanstellen, want het gebeurt nogal eens, dat de moeders vergeten om de kinde ren na haar dagtaak terug te halen.... Hoe moet dat op de duur als er zo wei nig verantwoordelijkheidsgevoel is on der de moeders, die toch de goede) ge zinnen moeten bouwen? Als er geen natuurlijke menselijke idealen meer be staan om naar te leven? Het lijkt onbegonnen werk om te pro beren een dergelijke catastrofale menta liteit ten goede te keren, maar die po ging is door de vrouwen van Bethanië ondernomen en met groot succes. Er is dan ook geen moeite gespaard, en ge werkt met een élan en doorzettingsver mogen als alleen degenen vermogen op te brengen, die zich inzetten voor een groots perspectief. Na veel pogingen vonden de Vrou wen van Bethanië gehoor voor het beginnen van een Mater Amabiliscur- sus bij een groot kruidenierswaren- bedrijf. dat vele meisjes in dienst heeft. De directie voelde er voor, wilde de lessen betalen en ook de ouders waren het er zeer mee eens, dat hun dochters wat zouden leren. Hetgeen wederom bewijst, hoe uitstekend aan gepast aan de geest van nu de vorming is, die in de cursus van deze „Le vensschool", zoals men in Wenen zegt, wordt gegeven. Het genoemde grote Weense bedrijf heeft thans twee cur sussen, ieder met circa 40 meisjes, in gang", .ongeveer op de wijze zoals dat ook in ons land gebeurt. Maar dan geheel aangepast aan de Weense mentaliteit, die nu eenmaal tegenover sommige dingen van het daagse leven die vallen onder huishouden, anders staan- dan wij. Maar dat is ook niet essentieel, Essentieel voor deze „le vensvorming" is de houding, die de jonge vrouw tegenover haar levens bestemming aanneemt. Voor de wijze waarop daarover wordt gesproken bij de lessen blijkt de nauwelijks- meer-katholiek-levende Weense al even ontvankelijk te zijn als de jonge vrouw in Nederland. De Vrouwen van Bethanië, die de lei ding hebben, zoeken de docenten uit voor de huishoudelijke vakken, ze do- i Schaakrubriek Februari-opgave 1. Probleem van Alph, M. Voorting, opgedragen aan G. van Rooyen. Eerste Publicatie. Wit geeft mat in 3 zetten. HIER DIAGRAM f 9 h- Wit: Kh7, Df4, Tb3, Te8, Lf8, Lh3, Pc6, Pe4, pionnen a5, e2, e6, g5. Zwart: Kd5, Tc7, Tc8, Pbl, pionnen a6, a7, c5, d2, e3, el, g4, g6. In een competitie-wedstrijd in het Zuiden des lands ontstond de volgende stelling: Wit: ICgl Da3, Ta7. Tbl. Pc3. pionnen d4, f3, g2 en h2. Zwart: Kd8, Dc7, Te3, Te8, Lb7, Pd7, pionnen c6, dó, f7, h6. Wit was aan zet. De zwartspeler bood in deze stelling remise aan, en daar wit nog slechts weinige minuten over had om de laatste trein te halen, werd dit aanbod aangenomen. Naar wit's mening was de stelling echter voor zwart verloren, en wel op de vol gende manier: 1. Tab7: Telt; 2. Kf2. In derdaad is dit juist, maar zwart moet op de eerste zet Dc8 spelen en kan dan de aanval van wit doorstaan. Het inte ressante is echter dat zwart in de op gegeven stelling wel degelijk gewonnen staat, door n.l. te spelen Tbxb7! Op Telt kan de koning rustig naar f2 gaan. terwijl op Dc8 volgt Ta8! Tegen deze enorme aanval is geen kruid meer gewassen; hieruit blijkt wel zeer dui delijk het grote verschil dat één ster kere zet teweeg kan brengen. Oplossingen der Februari-opgaven kunnen tot 15 Maart ingezonden wor den aan A. Perquin, Marnixkade 104, te Amsterdam. ceren zelf op bet terrein van paedago- gie. smaakontwikkeling 'en levensvor ming, aan welk laatste onderricht de. „Vragenbus" is verbonden, waardoor problemen midden uit de onmiddellijke realiteit van het leven ter sprake wor den gebracht. Buiten de medewerking van een be paald bedrijf echter hebben de Vron- wen van Bethanië ook in een buiten wijk en een arbeiderswijk van Wenen, aan de hand van de parochieregisters, zo maar aan honderden meisjes folders gestuurd, en ze toen stuk voor stuk op gezocht. Het resultaat van al die ener gie waren begingroepjes van resp. 8 en 38 meisjes. Maar het gaat niet zozeer om het directe grote aantal, het gaat om het feit en het is zeer verheu gend het te constateren dat deze in Nederland zo succesrijke vorming ook hier „pakt'' en zich uitbreidt. Ze)IS wordt deze Mater Amabiliscursus, deze Levensschool, die bedoelt het wei-ken de meisje geestelijk te doen groeien naar een ideaal, dat houvast geeft, om dat het in wezen haar bestemming is, een „beminnelijke moeder" te zijn, mei succes gegeven in een tehuis voor meisjes, die onder toezicht zijn gesteld. De lessen zijn daar o.a, in handen van mej. E. Klompé. zuster van dr. Marga Klompé, ons Tweede Kamerlid. Ook tot een soort textielbedrijfsschool is de cursus kunnen doordringen en met een schoenenbedrijf is men in bespreking. Naar gelang der omstandigheden zijn de lessen in de bedrijfstijd of in, de avonduren. En zo is door de toevallige omstandig heid, dat bij de Vrouwen van Bethanië enige jaren geleden een Weense intrad, waardoor haar aandacht viel op het apostolaatswerk dat Wenen behoeft, het Mater Amabiliswerk, dit sublieme Zuid-Nederlandse initiatief, in Wenen overgeplant. Een belangrijker inzet voor het behoud van waarachtige .waarden is moeilijk te noemen, omdat de werkende meisjes van nu de moe ders zijn van de toekomstige gezinnen. Er zijn thans meerdere Weensen in getreden in Bloemendaal, ook uit de studentenwereld, A. Bgi, Door Amerika getraind Dit bericht is kennelijk de eerste offi ciële reactie op de oproep tot grote waakzaamheid, die het lid van het Pre sidium der Russische communistische partij, Michailov, op 21 Januari tijdens een rede bij de herdenkingsplechtigheid van Lenin's sterfdag, heeft gericht tot het hele Russische volk. De eerste gearresteerde is S. D. Goere- vich. die ervan beschuldigd wordt de communistische partij te hebben mis leid door mede te deien, dat hij in 1927 het Trotsky-isme had afgezworen, ter wijl hij bleek nog tal van relaties te onderhouden met deze kringen. In 1939 zou hij voorts contact hebben gezocht met een vreemde inlichtingendienst en sindsdien als „onverbeterlijke vijand van het Russische volk" een vreemde mogendheid als spion gediend hebben. Een van zijn voornaamste medewerk sters, die thans ook gearresteerd is, is E. A. Taratoeta, een voormalig ambte nares van de Russische Academie van Wetenschappen. Zoals men zich zal her inneren, werden eind Januari door de „Iswestia" reeds onregelmatigheden bij de Academie gesignaleerd. E. A. Ta- ralveta zou ten behoeve van Goerevich documenten hebben gestolen en „licht gelovige arbeiders" hebben uitgehoord. De derde gearresteerde is K. F. Ro manov, die als voorzitter van het „Krachlkartel" een grote som gelds uit de staatskas had gestolen en zich twee jaar voor de politie schuil heeft SibeUiX'actie Nederlandse auto's in Brussel gemolesteerd In het jongste nummer van „De Neder landse Industrie", het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, wordt een korte beschouwing gewijd aan de Sibeluxactie in België. In deze beschouwing wordt. o.m. opge merkt, dat wanneer Sibelux er met der gelijke methodes in zou slagen de vriend schap tussen onze beide volken te ver giftigen reeds worden herhaaldelijk Ne derlandse auto's in Brussel gemolesteerd dan vraagt men zich bij ons met bezorgd heid a£. heeft het zin, dat onze fabrikan ten zich met heren, die dergelijke acties steunen, aan één tafel scharen om naar een gemeenschappelijke oplossing van de moeilijkheden te streven? Sibelux is hard bezig de goede naam van de Belgische zakenwereld in ons land te grabbel te gooien. Nog vertrouwen wij. dat men spoedig het gevaar hiervan zal inzien, wij zijn overtuigd, dat die actie door het overgrote deel van de Belgische industriëlen niet gedeeld wordt, en zeker niet door het Verbond van de Belgische hijvetheid. Wij wachten slechts op de openlijke afkeuring door hen, die breder Advertentie Verdrijf de periodieke pijnen weten te houden. Daarna zou deze „anti-Russische, nationalistische trots- ky-ist" inlichtingen hebben verstrekt aan buitenlandse spionnen. De „Praw- da" benadrukt, dat hij met medewer king en door de lichtgelovigheid van Russische burgers zich twee jaar aan zijn gerechte straf heeft kunnen ont trekken. Uit dit alles blijkt volgens het blad ook, dat de buitenlandse spi- onnagediensten van misdadigers ge bruik maken. Hij werd aangehouden op het ogenblik, dat hij zijn inlichtin gen aan een spion wild^e overhandigen, De vierde arrestant ten slotte is een zekere T, A. Sas, die in de 'oorlogsjaren als spoorwegarbeider naar de Duitsers is overgelopen, voor de Gestapo gewerkt heeft, waardoor minstens twee Russi sche burgers werden opgehangen, en na door de Amerikanen speciaal getraind te zijn, als gerepatrieerde naar de Sov jet-Unie is teruggekeerd. In het ijzer erts centrum Krivoi Rog in de Oeral had hij via een aantal misdadige elementen inlichtingen verzameld, evenals 'de ove rige gearresteerden. Bijna 90.000 middelbare scholieren 15 September waren in totaal 86,891 scholieren ingeschreven voor het volgen van onderwijs aan 365 Rijks-, gemeente lijke en bijzondere dagscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs. Er zijn 54.905 jongens en 31.986 meisjes, die deze scholen bevolkten. De school met het grootste aantal leerlingen was het Chr. Lyceum te Am sterdam met 663 in 24 klassen; het R,K. Triniteitslyceum te Haarlem was twee de met 650. verdeeld over 27 klassen. In de drie grote steden in het Westen bezoeken in totaal 23.635 leerlingen mid delbare scholen: dat is ongeveer een derde van hét totale aantal van 86.891 leerlingen. In totaal hebben in 1952 11.376 meisjes en jongens, leerlingen van dagscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, „geblokt" voor het eindexa men, Dit totaal werd gevormd door 3796 meisjes en 7580 jongens. Er zijn in het geheel 9,682 leerlingen voor het eind examen geslaagd, n.l. 3274 meisjes en 6408 jongens. Het percentage geslaagde candidaten bedroeg 85. Damrubriek Probleem No. 2003 van B„ J. Pranger te Den Haag; voor geoefende oplossers. Zwart 13 st. op 3, 9, 10, 13, 14, 16, IS, 20, 22. 23, 24. 28. 29. Wit 13 St. op 21. 26, 31, 34, 35, 37, 38, 39. 40, 42, 44, 45, 48. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Maart a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 1995 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Wit speelt achtereenvolgens naar: 38-33. 29, z34A, 30. 42-38, 43-39, 29, 24, 40, 10, z34. 5 en wint. Ook het offer door 6-11 kan de winst van wit niet verhin deren. A33, 8, 13 en wint. Een prachtig en moeilijk vraagstuk, ook in de eindstand moet men nog goed opletten om de winst te vinden. VOOR BEGINNERS No.-243 van Th. de Zwart te Sassenheim, VEN G G E TEE L B E KIN U G D I N I ENE- N G E VEE VEN E L E DOE N W E L O V V R E Indien men bovenstaande lettergroe pen op de juiste wijze rangschikt, is er een spreekwoord te lezen. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 16 Febr. aan De Tijd (afd. Prijsraadsel). N. Z. Voor- burèwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 24 Januari: 1. KOMT MEN OVER DE HOND, DAN KOMT MEN OVER DE STAART. 2. ZUINIGHEID MET VLIJT BOUWT HUIZEN ALS KASTELEN. 3. ELKE DAG EEN DRAADJE IS EEN HEMDSMOUW IN HET JAAR, 4. TRAP HET KOREN NIET PLAT OM EEN KLAPROOS TE PLUK KEN. Na loting wonnen de prijzen: L. Top, Emmalaan 1, Ede; W. van Roozendaal, Jan van Egmondstraat 9, Purmerend; A. dë Jong, N.Z. Zoom 80, Bergen op Zoom, 9 m wtm u m m mjm jvrJr'w,. 'm 'm m.. „Cité Universitaire" in Nijmegen (Van onze correspondent) De raad van Nijmegen beeft zijn goed keuring gehecht aan een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een ruilovereen komst met de Sint Radbóudstichting. De her en der in de stad verspreid liggende eigendommen van de St. Radbóudstichting zullen in bezit komen van de gemeen Ie Nijmegen, terwijl de stichting' in ruil hiervoor de beschikking zal krijgen over oen terrein van 7 h.a. in het z.g. Galgen veld, waar het nieuwe universiteiiscomplex zal komen te liggen. De universiteitsgebou wen liggen nu nog verspreid over de stad. maar zullen door deze overeenkomst ge concentreerd kunnen worden op één terrein. Dit terrein sluit aan op het terrein, dat voor de medische faculteit op Heyendaal is gere serveerd. Ook in liet uitbreidingsplan van Nijmegen is met de plannen van de St. Radbóudstichting rekening gehouden, zodat in de toekomst een volledige „cité univer sitair", als een aaneensluitend geheel, zal verrijzen. Liturgische weekkalender ZONDAG 8 Februari: Zondag Sexagesima; Mis v. d. dag, 2 H. Joannes de Matha; Cre do; prefatie v. d, H. Drievuldigheid; paars. MAANDAG: H, CyfiUus, bisschop, belij der, kerkleraar: Mis In medio; 2 H. Apollo- nia; Credo, gewone prefatie; wit. DINSDAG H. Scholastica, maagd; Mis Di- lexisti; gewone prefatie; wit. V/OENSDAG; Verschijning v. O. L. Vrouw; eigen Mis; (Haarlem: 2 voor de bisschop); Credo; prefatie v. O. L. Vouw; wit. DONDERDAG: H.II. 7 Stichters v. d. Or de <öer Servieten, belijders; eigen Mis; ge wone prefatie; wit. VRIJDAG: Mis v. Zondag Sexagesima; 2 tot alle heiligen; 3 voor alle overledenen; 4 naar keuze; gewone prefatie; paars. Haar lem: H. Amandus, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; wit. ZATERDAG: Mis v. O. L. Vrouw op Za terdag; 2 H. Vatentinus; 3 lol de H. Geest; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 15 Febr.: Zondag Quinquagesi ma; Mis v. d. d'ag; 2 H.H. Faustinus en Jo- Vita; 3 tot alle heiligen; Credo; prefatie v. d. II. Drievuldigheid; paars. Geheime vijanden van het volk Het orgaan van de Russische communistische partij, „Prawda", heeft bekend ge maakt, dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden. De betrokkenen worden de „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoede moeten zijn. H. M. Koningin Juliana heeft gistermiddag in het Paleis aan hei Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen, ontvangen. Zijwerden vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, die zijn landgenoten aan de Koningin voorstelde. H. M. onderhield zich korte tijd met het gezelschap. Van links naar rechts: Selden ChapinJohn Foster Dulles,.H. M. de Koningin en Harold E. Stassen. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 243 en 244 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Maart a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 239 van J. H. H. Scheyen: 38-32, 37x19. 36-31, 12x43, 31x24, tot hier was het niet lastig, doch nu komt er een zeer fraai eindspelletje: 34-40A, 44-39, 40-45, 35-30. 45-50B, 30-25 en wint. A. 15-20, 24x15, 34-40. 44-39, 40-45, 35-30, 45-50, 30-24 en wint. B. 15-20, 24x15, 45- 50. 30-24, enz. Een heel mooi miniatuur met verras sende winst, deze Limburgse problemist waardig! Finse zeelieden slaan nachtwaker neer De Rotterdamse politie heeft drie schepelingen van het Finse schip „Na- gu" aangehouden, die er van verdacht worden een nachtwaker zo ernstig met een hamer op het hoofd geslagen te hebben, dat de man in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis Coolsingel moest worden opgenomen. De nachtwaker, de 65-jarige J. Mal tha, werd Vrijdagnacht zwaargewond in een walhuisje op de Willemskade aan getroffen met een gat in het schedel dak. De politie stelde spoedig een on derzoek in en vernam van andere nachtwakers uit de buurt, dat zij wa ven lastig gevallen door drie beschon ken zeelieden, die onderdak hadden willen hebben. Verder onderzoek bracht de politie op het spoor van de drie aangehoudenen, wier schip in de Waalhaven lag. Vermoedelijk hebben zij onenigheid met de nachtwaker ge had, waarna zij hem met een hamer hebben neergeslagen. Vele gevallen van heimwee Met de „Fairsea", die vermoedelijk in de avond van 11 Februari in ons land uit Australië zal terugkeren, komen in totaal 131 passagiers mee. Daaronder be vinden zich terugkerende emigranten; n.l. 40 eenheden (gezinnen met en zon der kinderen, en enkelingen). Zeven eenheden komen hier een verlof door brengen, de overigen 33 eenheden met in totaal 51 personen kan men beschouwen als mislukte emigranten. Voor dat mislukken zijn vaak tal van re denen te noemen. De Nederlandse emi gratie-autoriteiten zullen deze gevallen kunnen bestuderen," teneinde oorzaak en gevolg vast te stellen, alsmede lering voor de toekomst op te doen. Onder de mislukte emigranten bevin den er zich 25 die 2 tot 6 maanden Australië vertoefden. De overigen waren er van 1 tot 2 jaar. Er zijn vele gevallen van heimwee. Andere gevallen wijzen op weinig activiteit, geen aanpassings vermogen, gebrekkige kennis van En gels. In het algemeen kan niet worden gezegd, dat de terugkerende emigranten zijn mislukt door de indertijd moeilijker wordende economische omstandigheden in Australië. Go en Sunito nog niet naar Indonesië De Indonesiërs Go en Sunito. die in November wegensongewenste politieke activiteiten in arrest werden gesteld, zouden vandaag naar Indonesië ver trekken. Hun reis is echter uitgesteld. Franse onderscheidingen De „Federation National Devouement Francais" zal negen personen uit Maas tricht onderscheiden. Het zijn de heren dr. P. Leith, H. Ubachs, H, Dotremont, J. Fruy- tiei- en H. van Grinsvcn, verder de dames RobertiBloemen, Otten, Jonas en Hen- nautLemmens. Zij ontvangen de „Medail le d'argent de l'etoile du blen et du merite Francais" op grond van hun grote ver diensten tijdens de bezetting en direct na de bevrijding. Zaterdag wordt een krans gelegd bij het oorlogsmonument op het Ko ningsplein, waarna de onderscheidingen worden uitgereikt in het Jezuiëtenklooster. De plechtigheid draagt geen officieel ka rakter, Examens AMSTERDAM Cand. rechten de he ren J. Bakkum, Amsterdam en N, H. C. Wiering, Zwaag: cand. pol. en soc. we tenschappen de heer F. Th. v. d. Maden. I Den Haag. i DELFT. Tcchn. Hogeschool. Scheik i ing.: P. Ar.driessë, 's-Gravenhage; E. tic Boer, Coevorden; J. A. Brenkman, Gou da, A. J. H. Bunk, 's-Gravenhage; R. V. Dulfer, 's-Gravenhage; w. A. Eggers, Zaandam: R Feitsma. Frederiksoord; J. M. H. Fortuin, Rotterdam; J. de Graaf. Rotterdam: L. J. Groen, Siiedrecht; M. E. A. Hermans. Sittard; Ho Sou Lie, Delft; Tsi Meh Lao, Delft, J. v. Keulen, Vlaardingen, L. I. Kcrteweg, 's-Graven hage; N G- Kramer, Vlaardingen; A. L. Krekel. Brunssum; J. W. M. la Rivière, Rotterdam; W. K. de Lange, Huizen; A. G. Montfoort, Deventer; E, J, Mouton, 's-Gravenhage; H K. K. W. van Oordt. 's-Gravenhage; J. L. Rood, Amsterdam; L. H. Ruiter, Delft, E. E. v. d. Schaaf, Haarlem; P, L. Sleven, Hilversum; J. J. Steggerda. 's-Gravenhage; C. H. Steuns, Roermond; C. Sijp, Blokker; W. Versluys, Delft; H. Vierdag, Nijverdal; J. G. Wie- gand, Amsterdam; M. H. Wijvekate, Delft. Cand. scheepsbouw, ing.: R. J. C. Dobson, Voorburg. Civiel landmeter: J. G. Tiermeijei', Heemstede. Poging tot doodslag Voorwaardelijke straf De 19-jarige timmerman A. de B„ le gen wie twee weken geleden voor de Utrechtse rechtbank zes maanden voorw. gevangenisstraf was geëist we gens poging tot doodslag op zijn broer, werd Vrijdag conform de eis veroor deeld. Verdachte maakte deel uit van een ouderloos gezin, waarin een oudere broer zich op vaders stoel had gezet, was bij de behandeling van deze naar voren gekomen. De broer was misnoegd over de omstandigheid, dat verdachte timmergereedschap achter slot hield en ook overigens placht die broer ver dachte te sarren. Dit had tot ruzie ge leid, waardoor de overigens kalme, niet agressieve en in vele opzichten attente en zeer ijverige verdachte buiten zich zeiven was geraakt 'en onder de kreet „Ik sla je de hersens in" met een rij schaaf op de broer had ingeslagen. Deze was ernstig letsel ontkomen door een waarschuwende kreet van een zusje, dat overigens belet had, dat verdachte verder kon slaan. Er was een uitermate gunstig reclasseringsrapport uitgebracht en dat had mede geleid tot de matige eis van de officier van justitie. Filmjournaal van het rampgebied Thans compleet Polygoon-Profilti is thans gereed met een compleet jcurnaal van de storm ramp, voor zover zulk een journaal compleet kan zijn bij .zoveel ellende. Ongeveer een half uur lang kunnen de toeschouwers in de bioscopen op het witte doek aanschouwen, welke enorme omvang de overstromingen en vernie lingen hebben aangenomen. Overal zijn de camera-mensen geweest. Met enige tientallen zijn de ploegen rondgetrok ken om duizenden" meters film op te nemen. Daarna is eén selectie gemaakt, die een indrukwekkend beeld geeft van de ramp, maar ook van de hulpver lening. In het tempo, waarmede de hulpactie tot stand is gekomen, hebben ook de mannen van Polygoon-Profilli gewerkt". Reeds Maandagmiddag was een gedeelte der opnamen in de Cineac te zien. .Thans is het journaal omvang rijk en geeft het een bijzonder geslaagd overzicht, dat als een historisch docu ment kan gelden. Het is een van de verdiensten van dit overzicht, dat het met grote soberheid is samengesteld, zonder op sensatie uit te zijn. Die soberheid maakt het des te indrukwekkender. Ook over de verhouding van godsdienst en wetenschap hebben leidende communistische auteurs erder is ook voor deze auteur godsdienst opium voor het volk, omdat de Kerk en de kerkelijke de te houden opvatting voorgeschreven, organisaties de massa tot geestelijke Van A. Emme is het boek: Wat weten- slavernij hebben gebracht! Wat er in de schap en godsdienst betogen ten aan- sociaal-economische heilstaat der Sov- zien van het ontstaan van het leven op jet-Unie nog aan religie over is, vormt', aarde. Het werk is in 1951 verschenen volgens hem, slechts een schadelijk met het officiële Imprimatur van de overblijfsel van het verleden, dat de partij in een oplage van 100.000 exem- mensen, die er nog niet geheel en al van plaren. In de grond komt alles neer op zijn bevrijd, onbekwaam maakt het wat wij reeds herhaaldelijk op deze Marxisme met hart en ziel aan te han- plaats hebben betoogd: godsdienst en gen en actieve en bewuste bevorde- wetenschap, idealisme en materialisme raars van het communisme te zijn. In onverenigbaar De geschiedenis alle opzichten en op alle gebied is en toont aan be weert men dat elke godsdienst een belemmering is geweest van cultuur en voor uitgang. De leiden de klassen hebben natuurlijk altijd dankbaar gebruik ge maakt van de godsdienstige vooroorde- Marxistische visie op godsdienst en wetenschap blijft het Marxis me 'het leidende Beginsel. Ter be vestiging van deze stelling beroept A. Emme zich op het onfeilbare gezag van de regerende arschalk. „Kameraad Stalin leert ons" zo zegt hij op bladz. .114 „dat het om de arbeiders in een toestand Marxisme de wetenschap is van de wet- van slavernij te houden. De wetenschap ten, die de ontwikkeling regelen van de moest daarom onderdrukt worden, Het natuur en de maatschappij, de weten- ligt immers voor de hand, dat de kapi- schap van de revolutie der onderdrukte lalistische ideologie alle wetenschap, el- en uitgebuite massa, van de overwinning ke vooruitgang als levensgevaarlijk voor van het socialisme in alle landen en haar stelsel moet beschouwen, zoals de van de opbouw der communistische we- Marxistische waarheid duidelijk be- reld. De. verwezenlijking van dit pro- wijst. Dit zou vooral of liever: dit gram wordt door niets méér én ernsti- moet in het bizonder van Amerika ger bedreigd dan door de godsdienst, in kunnen gezegd worden, wat dan blijkt uit het feit, dat veel Staten een verbod hebben uitgevaardigd het Darwinisme te onderwijzen! Maar over al deze dingen rechtgeaard hoeft men zich eigenlijk niet meer on gerust te maken, aldus de schrijvei welke vorm ook, en daarom zal het on der alle omstandigheden de eerste en 'naamste plicht blijven van elk ^„..tgeaard communist, alle uitingen van godsdienst radicaal te vernietigen, waar en hoe hij deze ook aantreft. Dit uc ij vtrivvciat tn nut j i j want de godsdienstige en metaphysieke moge voldoende zijn om een indruk te opvattingen betreffende het ontstaan geven van de toon en het voorname peil van de wereld en de maatschappij zijn van dit boek, dat zich als strikt weten- reeds lang weerlegd door het dialek- schappelijk aandient en bedoeld is als tisch materialisme! In Rusland heeft de geautoriseerde weergave van het of- men de godsdienstige vooroordelen met ficiële standpunt der partij tegenover succes kunnen bestrijden döor de men- godsdienst en Kerk. Aan duidelijkheid sen actief te doen deelnemen aan het laat het niets te wénsen over. De chrts- sociale leven. Hierdoor worden zij over tuigd van 11 inspanning, telijke wereld moge er haar voordeel de kracht der gezamenlijke mee doen en alle twijfel laten varen m 0, van de feitelijke almacht verband met de hoop op ook maar de der Marxistische theorieën. Een waar- geringste welwillendheid .of verdraag lijk communistische opvoeding is, voor- zaamheid van communistische zijde ten al in de opbouwperiode, ondenkbaar aanzien van de godsdienst. In dit ver zonder atheïstische propaganda, die we- band is het goed te bedenken, dat het tenschappelijk anti-godsdienstig moet geloof niet alleen door het Marxisme zijn en als haar voornaamste taak heeft wordt bedreigd. De vrije wereld draagt te beschouwen het ontmaskeren van in eigen boezem een dergelijk gevaar, het reactionnaire en anti-wetenschappe- Het groeiend atheïstisch humanisme on- ïijfce karakter van elke godsdienst, ter- dermi.jnt de weerstand tegen het com- wijl daartegenover het Marxisme de munisme. Het is nodig zich ^aarvah enige, echt wetenschappelijke wereld- terdege rekenschap te geven. L. beschouwing vertegenwoordigt. Advertentie MET EEN KETEL en PANEELRADIATOREN J. B. v. HEUST EN ZONEN N.V. CRUQUIUSKADE 6 DEN HAAG Dag van gebed en besinning HILVERSUM 11, 298 m. KRO: 9.30 nieuwsberichten, 9.45 Quatre petites Prie- ras, 9.55 inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in de St. Jansbasilielc te Laren (N.H.), 11.30 Adagio en fuga, 11.40 1. Cantate nr. 56: „Ich will den Kreuzstab gerne tragen" J. S. Bach, II. Stabat Mater, Vivaldi, 12.20 strijk kwartet, 13.00 toespraak van H. M. de Ko ningin, ca. 13.15 nieuwsberichten, ca. 13.30 De wereld helpt Nederland, klankbeeld door Paul de Waart, 13.45 symphoniscli' concert, 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woelend water", 15.05 1. Pavane pour une Infante défunte, 2. Miroire de peine, 3. Prelude, Elegie en Finale, 4. Psaume du fond de Sportflitsen De Zwitser O. Plattner en de Duitser H. Preiskeit hebben de Zesdaagse van Hannover gewonnen. Op de tweede plaats, zonder ronde achterstand, eindig de het NederlandsBelgische koppel Van VlietAcou Dichterlijke film van William Dreterle Dichterlijke film van William Dieterle wijzen van de werkelijkheid. Als hij in Het befaamde boek „Portrait of Jen- e" van Robert Nathan is door William Dieterle in een film naverteld, die de atmosfeer, waarin het verhaal zich af speelt, aanvaardbaar weet te conserve ren. Een jonge schilder, die een meisje liefheeft, dat reeds gestorven is, leeft lange tijd in de onzekerheid of hij een illusie naloopt of een werkelijkheid, doch voortdurend krijgt hij tastbare be- werkelijkheid zijn geliefde in een storm verliest, houdt nochtans de werke lijkheid voor hem niet op. Of kan het zijn, dat de illusie opnieuw bezit van hem neemt? Wat is droom? Wat is wer kelijkheid? Er is méér dan een mense lijke werkelijkheid, een menselijke waarheid. De gelieven zullen zo werke lijk mogelijk verbonden zijn. en Joseph Cotlen in „Portrait of Jennite" eeuwig met elkaar De film doet sterk denken aan Hathaway's „Peter Ibbetson", waarin droom en realiteit niet van elkaar te onderscheiden wa ren en waarin twee gelieven eveneens de droom als wer kelijkheid beleven. Dieterle heeft door een gefilterde fo tografie een stem ming weten op te roepen, die er in slaagt herhaalde lijk realiteit en droom als gelijk waardige elementen met elkaar te ver binden. Hij houdt ook de nog al drukke dialoog in gedempte tonen en weet zelfs de muziek hier en daar een passende rol te laten spelen. Dat de ondertitels bijna alle slecht Nederlands zijn, is natuurlijk niet zijn schuld. En dit feit mag u ook niet weerhouden de film, die in Alhambra loopt, te gaan zien. Dbg. l'Abime, 16.10 Consolations (Vertroostin gen), 16.30 Vespers, 19.45 nieuwsberichten, 20100 Het Nationaal Rampenfonds, door dr. L. G Kortenhorst., 20.00 Paree Do mine. 20.30 Liedevenprogramma (gramofoonpl.) I. In questa tomba oscura, 2. Suc cor et emi ch'io more, 3. ALlerseelen, 4. Nacht und Tr'dume, 5. Chanson friste, 6. 11 pleur e dans mon coeur, 21.00 O dierbaar land, klankbeeld door Tom Bouws, 21 30 1. Trauersymphonic, 2. Serenade voor strijk orkest (gr.pl 22.10 Weerloos sleuren mij de barre vloeden". 22.20 Negro spirituals: O Lord what a morning, Deep River, Were you there, Sometimes I feel like a mother less child, Joshua got a battle, 22.45 Avond gebed en liturgische kalender, 23.00 nieuws berichten, 23 15 gram. CNVR: S.OO—plm. 8.30 nieuwsberichten, pirn. 8.30—plm. 9.15 Morgenwijding, 9.15— 9.30 gram. NCRV: 10.1.0—19.30 Cantate „Stort tranen uit" Jan Felderhof, 19,3019.45 gelooft u dat,, door ds. 1-1. G. Groenewoud. HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 8.00 berichtendienst., nieuwsberichten, aansl. gram., 8.30 gedichten, uitgekozen door dr. G. Stuiveling, 9.45 gram, 9.00 berichten dienst, aansl. gram,, 9.15 „Het menselijk verbond", toespraak door dr. J. C. Brandt Corstius, 9.30 fragm. uit oratorium „Elias" van Mendelssohn. VPRO: 10.00 Zondags halfuur. IKOR: 10.30 kerkdienst. VPRO: II.45 causerie. AVRO: 12.00 Marcia funebre, uit 3e symphonie van Beethoven, 12.18 orgel koralen van J. S. Bacil, 12.30 werken voor strijkorkest- (gr.pl.), 13.00 TOESPRAAK II. M. KONINGIN JULIANA (beide zen ders), 13.10 nieuwsberichten, 13.30 tragische ouverture op. 81 J. Brahms, 13.45 psalmen en gezangen, gezongen door leden van liet omroepkoor, 14.00 toespraak door dr. II. P. Ritte?' Jr., 14.15 pianorecital door Pierre Palla, 14.35 Requiem op. 48 Gabriel Faure, 15.15 fragment uit „Thomas Moore" van Henriëlte Roland Holst—v. d.-Schalk (hoor spel), 15.55 omroeporkest o.l.v. Henk Spruit, symphonie no. 2 in c kl. t., Anton Bruckner. VPRO: 17.00 Z. E. .1. v. tl. Kieft, minister van Financ., 17.10 Wijdingsdienst. VARA_: 17,30 toespraak door dr. W. Banning, 17.50 gram., 18.00 berichtendienst, nieuwsberich ten en OVERZICHT DOOR DR. L. G. KOR TENHORST, ca. 18.30 fragm, uit „Ein Deutsches Requiem" van Joh. Brahms, 19.00 berichtendienst, aansl. fragm. uit „Em Deutsches Requiem". AVRO: 20.00 herha ling toespraak II. M. de Koningin, 20.10 dr. Kortenhorst, 20.15 nieuwsberichten, 20.30 Tragicus, J. S. Bach „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeil" (cantate no. 106), 20.55 Poëzie, voorgedragen door Nel Knoop, 21.15 symphoniscli concert, 22.30 wijdingswoord door prof. dr, A. A. vanRuler, 22.40 Dolf Hendrilcse bespeelt het orgel van dc Ned. Herv. Kerk te Zoutelande op Walcheren, 23.00 nieuwsberichten, 23.15 strijkkwartet no, 14 in d kl. t., Schubert. MAANDAG HOORT U, HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 qram., 7.30 idem. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9,00 prot. pr„ 9.15 koor en orgel, 9.25 vrouw, 9.35 gram., 11.00 voordracht, 11.15 kamerorkest, 12.00 orgel en zang, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gevar. muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Pramenade-ork., 13.50 gram., 14.00 causerie, 14,20 gram., 14.30 voordracht, 14,4-5 piano, 15.15 vrouw, 16.15 gram., '17.30 padvinders. 17.45 gram., 17.50 militair commentaar, 1S.00 nieuws, IS.15 West-Indisch orkest, 18.30 accordeonmaz., 19.00 muzikale causerie, 19.15 gram.. 19.20 gram., 19.25 piano, gitaar en bas, 10.45 rc- gerlngsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 omroeporlc„ 21.05 gram., 21.30 hoorspel, 22.45 Hammond orgel, 23.00 nieuws, 23.15 filmprogr., 23.45 gram-. HILVERSUM 11, 29,S m. NCRV: 700 nieuws, 7.10 gram,, 7.15 gymn„ 7.30 gram., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.10 sport, S.20 gram., S.23 muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9 30 huisvrouw, 9.35 gram.. 10.00 sopraan en piano, 10.30 prot. pr., 11.00 gram,, 11.15 lich te muz., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13,00 nieuws, 13.15 mando line-ensemble, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram-, 15.2.1 piano, 16.00 prot. pr.. 10.30 gram., 17.00 kleuters, 17.15 gram.. 17.30 jeugd, 17.45 re- geringsuitz., 18.00 orkestconcert. 18.20 sport, 18.30 gram., 1S.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 piano, 19.30 parlement, commentaar, 19.45 zipeunerkwintet, 20.00 radiokrant. 20.20 qram., 20.30 hoorspel, 21.15 gram., 21.45 mu ziek, 22.20 causerie, 22.30 lichte muz., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 23,30 gram.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4