Drie eeuwen Amsterdam een gemeente geleden werd Nieuw- N' Op vele scholen spontane inzamelingen georganiseerd 8e ir& DE TIJD. >S53 Overweegt Eisenhower een volledige blokkade van de Chinese kust? Wilt Gij ONDERWIJZER worden? J Tot nu toe 264 doden Frankrijk en de E.D. G. T' DE TIJD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Amerikaanse hulp- commissie Door Eisenhower ingesteld Eisenhower heeft een kabinetscom missie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa (met inbegrip van Groot-Brittannië). In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken. Leden zijn Charles Wil son, minister van Defensie, Ezra Benson, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het bureau voor de Wederzijdse Beveiliging. De commisie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. Eisenhower zendt aan Adenauer brief Hoop op spoedige gelijk schakeling van W.-Duitsland In Bonn is gisteren de inhoud bekend gemaakt van een brief van president Eisenhower, die de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, tijdens zijn bezoek aan Bonn aan de West-Duitse Bondskanselier heeft overhandigd. In deze brief spreekt Eisenhower de overtuiging uit, dat West-Europa met de hulp van een West-Duitse bijdrage veilig zal worden tegenover een eventuele aanvaller en daardoor een vaste grondslag zal kun nen leggen voor vrede en vooruitgang m de gehele wereld. Hij verklaart onder de indruk te zijn van de steun, die de West-Duitse rege ring heeft gegeven aan het plan vooi de Europese verdedigingsgemeenschap en hoopt en gelooft, dat de landen van West-Europa uiteindelijk naar volko men eenheid zullen streven. De presi- sident verklaart, dat hij een spoedige beëindiging van de geallieerde bezet ting en het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen door het van kracht worden van de West-Duitse —geallieerde verdragen wenselijk acht. Eisenhower heft loon- en prijscontrole op President Eisenhower heeft gisteren een einde gemaakt aan de regerings- contróle op de lonen. Tevens heeft hij de vaststelling van maximum-prijzen van een groot aantal consumptie-goede ren, waaronder alle vleesproducten, op geheven. Staking in de haven van New York „Queen Mary" kan niet meren De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New York dienst doen, zijn sinds een week in staking. Hierbij hebben zich Donderdag nit soli dariteit de havenarbeiders aangesloten. Het scheepsverkeer in de haven van New York dreigt hierdoor verlamd te worden. De vereniging voor handel en indus trie te New York heeft president Eisen hower Donderdag gevraagd te trachten een einde te maken aan de staking in de haven. Door de vereniging werd ge zegd dat de staking een gevaar voor de internationale handel is. De burgemeester van de stad, Impel- litteri, verklaarde dat stookolie, dat in normale omstandigheden met schepen werd aangevoerd, schaars begon te worden. De Britse „Caronia" is Woensdag nacht tegen de pier gebotst, omdat zij zonder sleepboothulp moest binnenva ren. De „Queen Mary" heeft een poging )m te meren moeten opgeven om dit ?evaar te voorkomen. Het schip ligt nidden in de haven voor anker. ederland staat op het ogenblik in Amerika bijzonder goed aangeschreven. Dat is niet alleen gebleken, toen bekend werd, dat Nederland afstand had gedaan van de dollar-hulp, maar het blijkt nu opnieuw, nu men zich in de V.S. begint te realiseren, welk een ontzettende ramp ons land heeft getroffen op de noodlottige eerste Februari. De Amerikanen leven met het leed der Nederlanders mee, niet alleen uit humanitaire overwegingen, doch ook, omdat zovelen van hen zich bewust zijn van de historische banden tussen Nederland en de V.S. Dit jaar wordt speciaal de aandacht gevestigd op de be langrijke rol, die de Nederlandse kolonisten in de vroege Amerikaanse geschiedenis hebben gespeeld. Het was n.l. op 2 Februari 1653. dus driehonderd jaar geleden, dat in de Nederlandse kolonie „Nieu Nederlant" de nederzetting „Nieuw-Amsterdam" officieel als gemeente werd opgeno- Nederlandse musiek maakt furore In het jaar 1626 had de „gecommit teerde" P. Schagen van de West-Indi sche Compagnie geschreven aan de Sta ten-Generaal van de Republiek: „Hooghe Moghende Heeren. Hier is ghister 't Schip 't Wapen van Amster dam aengekomen ende is den 23en Sep tember uijt Nieu Nederlant gezeijlt uyt de Rivier Mauritius. Rapporteren, dat ons volck daer kloec is ende vreedigh leven; hare vrouwen hebben ook kin deren aldaer gebaert. Hebben 't eijlant Manhatten van de wilde gekocht voor de waerde van 60 guldens: is groot 11.000 morgen. Hebbende alle koren half Meij gezeijt ende half Augusto gemayd. Daer van zeijndende munsterkens van zomerkoren, als taruw,.. rogge, garst, haver, boucweijt, knarizaet, boontjens ende vlas Maar dit voor 60 guldens van de In dianen gekochte „eijlant" Manhattan moest later door Gouverneur Peter Stuyvesant en met welke bitterheid aan de Engelsen worden overgege ven. Doch de herinnering aan die „stijf koppige" Hollandse Gouverneur leeft yog sterk voort in Amerika, en daarom heeft ter herdenking van diens procla matie der gemeente Nieuw-Amsterdam in 1653 Prins Bernhard nu op Zondag 1 Februari in de St. Mark's Kerk in-de- Bouwerie, waar Stuyvesant begraven ligt, een toespraak gehouden, waardoor aldus gedenkwaardigheden van drie eeuwen terug weer werden opgeroepen. De St. Mark's Kerk is een van de oudste historische monumenten van New York, gelegen in dat stadsdeel dat tot op heden de naam „Bowery" draagt, naar de boerderij of „bouwerij" waarop Stuyvesant woonde. Het kerkje was met dozijnen tulpen versierd, een geschenk van de Nederlandse bloembollenkwe kers, die ook buiten de kerk, waar een standbeeld van Stuyvesant in een klein park staat, 2000 tulpenbollen hebben ge plant. Hier mag nog aan toegevoegd worden, dat de Hollandse tulpenkwe kers een goede agressieve reclame voor hun zaak zijn gaan maken en niet vre zen om wat „cost voor de baet" te laten uitgaan, daar ze met grote en zinrijke tulpenschenkingen in heel Amerika de aandacht op zich vestigen. In Rockefel ler Centre zullen dit jaar 10.000 Hol landse tulpen bloeien en door millioe- ren Amerikanen worden gezien en be wonderd. St. Mark's kerk in de Bouwerie te New York. Onder: de in gang van de St. Mark's kerk. Fo to's afgestaan door het City Museum van New York. aangetoond in een aansluitende ten toonstelling van oud-Hollandse ge bruiksvoorwerpen, meubilair en schil derijen. Oud Delfts aardewerk, er prachtige theepotten, drinkkannen, kommen en communiebekers, door Ne derlandse zilversmeden in de 17e eeuw gemaakt, zijn hier te vinden; er is zelfs een oud-Hollandse kamer ingericht, welke aan een Vermeer-interieur her innert. De duur van de Rembrandt- tentoonstelling is verlengd en daarbij worden nog werken van Frans Hals, Terborch, Ruysdael en Pieter de Hoogh e a. getoond. Bijzonder verheugend is verder, dat, dank zy het hoogst actieve Comité voor Nederlandse Muziek in New York, het driehonderdjarig bestaan van de stad ook gevierd is met een kamermu ziekconcert op 3 Februari, dat onder beschermheerschap van dr. J. H. van Royen in Carnegie Hall is gegeven, en waar uitsluitend werken van Neder- londse componisten zijn uitgevoerd, als Willem Pyper, Ton de Leeuw, Luctor Ponse, Hendrik Andriessen, Henriëtte Bosmans en Hans Henkemans. Men weet dit in Holland misschien niet vol doende, maar voor Nederlandse muziek bestaat in Amerika stijgende belang stelling. En maar een jaar of tien ge leden, wist hier practisch niemand nog iets van onze componisten. De heer Medeleven met Nederland in Engeland Regering verwijst helpers naar Nederland (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, Vrijdagavond. De Nederlanders in Engeland zijn druk bezig met het inzamelen van kleding en beddegoed en gelden onder de Nederlandse kolonie in de Engelse hoofdstad. Naar heden verluidt, heeft het hiertoe opgerichte comité, waarvan onze ambassadeur mr. Stikker erevoorzitter is, vandaag reeds enige tienduizenden guldens ontvangen. De gemeente Coventry heeft haar bijdrage van dertigduizend gulden, waarover wij reeds eerder hebben bericht, aan de ambassade gezonden. De Nederlandse ambassade ontvangt talrijke brieven van Engelse verpleegsters, die aanbieden naar Holland te gaan om te helpen. Ambassade te klein Er komen ontroerende brieven binnen van Engelse scholen. De rector van een gymnasium in Zuid-Engeland zond veer- toestand niet kon appreciëren, nam daarom het initia tief tot oprichting van een comité, dat Nederlandse muziek in Amerika zou be kend moeten ma ken. De heer J. Bourdrez. voorma lig directeur van het Ned. Informa tiebureau Té New York, mag nu met voldoening op de vooral door hem en Julius Hijmans be werkstelligde op richting en succes sen van het comité neerzien. Dat er hard gewerkt is, met name ook door dr. H. J. Friederïcy, Nederlands pers attaché aan de Ne derlandse Ambas sade te Washington, wordt bewezen doordat hier meer en meer Nederland se muziek gehoord wordt. Advertentie Lachappelle Parket - Breda GEMAKKELIJK IN ONDERHOUD S60R D-ÜOILIIVDSCÜB COOH4NT. ÜPülilE 7 Febr. Wij vinden in eene korrespondentie uit Parijs nog de volgende bemerkingen over het huwelijk van Keizer Napoleon: „De keuze der Keizerin is zoo zeer eene zaak onder vier oogen geweest tussen den Keizer en haar, dat niemand zich beroemen kan iets daartoe te heb ben bijgedragen; niemand zelfs kan, zoo als gewoonlijk bij hofintrigues. zeggen, dat hij de zaak geraden of vermoed heeft en vooraf zijne diensten heeft aan geboden. Gy moet overigens weten dat de Keizer, die bij deze gewigtige gebeur tenis naar zijn zin wilde trouwen, en eene vrouw heeft gekozen naar zyn eigen smaak als een eenvoudig burger, ook als een eenvoudig burger, als een eenvoudig christen, als de voor bereidende godsdienstige handelingen heeft willen verrigten. Donderdag middag ten 12 ure is hjj voor den biechtstoel gaan nederknielen, en den volgenden morgen ten 10 ure is op het Eiysée een stille H Mis opgedragen, die slechts weinige personen bijwoonden, genoeg echter om te kun nen zeggen: „De Keizer en de Keizerin zjjn tot de Heilige Tafel genaderd en hebben gekommuniceerd." „Wanneer men zoo de bewustheid heeft van zjjne pligten jegens God. wanneer men getoond heeft dat, al is men ook Keizer, men zich toch als een sterfelijk zondaar onregt weet te veroot moedigen, dan heeft men eenig regt om de Nótre Dame binnen te treden, om hangen met dezelfde halsketen van de orde van het Gulden Vlies, die gedragen is door Karei V, als monnik gestorven in het Hieronymïterklooster van Yusta". fcestconimissie laten oprich- 60 prominente Amerikanen de festiviteiten dit jaar van New Yorks driehonderdjarig bestaan zullen leiden. Want de plechtigheden in de St. Marks- kerk en de opening in het Metropolitan Museum op 2 Februari van een histori sche tentoonstelling zijn maar het be gin geweest van de feestelijkheden waarmee New Yorks respectabele leef tijd wordt gevierd. Op de historische tentoonstelling is o.m. het origineel van de hierboven ge citeerde brief te zien, benevens portret ten van kolonisten, oude landkaarten van New York en omgeving, en het model van het schip, waarmee Henry Hudson New York binnenvoer. Tege lijkertijd wordt de Hollandse invloed Nationalisten werpen vlugschriften uit S«<lj i op /jet vasteland In Hamburg.se haven: Zware brand op Zweeds koelschip In de haven van Hamburg heeft op het Zweedse koelschip „Antarctic" Ocean" meer dan 24 uur een felle brand gewoed. De brand ontstond na repara tiewerkzaamheden in één der koelrui- men, maar ging snel over op de andere ruimen. Het schip lag met de voor steven op de grond en maakte zware slagzij. Eerst gisteravond is de brand weer het vuur meester geworden. V.S. De Amerikaanse Senaat heeft de benoeming goedgekeurd van generaal Be dell Smith tot onderminister van Buiten landse Zaken en van Dr. James Conaut tot Hoge Commissaris in Duitsland. Dr. Ralph Lapp, een technicus die vroeger hoofd geweest is van een afdeling van „Manhattan Project" waar de eerste atoombom gemaakt is, heeft in een boek verklaard, dat Amerika in 1960 een voor raad van 10.000 atoombommen kan heb ben. Thans beloopt volgens hem de voor raad reeds enkele duizenden. Oostenrijks staatsverdrag Plaatsvervangers in Londen bijeen Rusland weigert te spreken over het „verkort verdrag Voor het eerst sedert twee jaar zyn de plaatsvervangende ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland. Frankrijk en de Sovjet-Unie gisteren in Londen byeen geweest om te spreken over het Oostenrijks staatsverdrag, dat een einde moet maken aan de bezetting en dat het land weer volledig zelfstan dig moet maken Het was de 259e keer, dat een dergelijke conferentie werd ge houden. De bijeenkomst heeft drie uur ge duurd en heeft tot geen ander resultaat geleid, dan dat de plaatsvervangers Maandag weer bijeen zullen komen. De Russische ambassadeur in Londen, Andreï Gromyko, die de Sovjet-Unie op deze conferentie vertegenwoordigt, wei gerde te spreken over het vorig jaar Maart door de Westelijke drie ingedien de „verkorte verdrag", dat voorstelt, de bezetting op te heffen en Oostenrijk alle tijdens de oorlog in Duitse handen gevallen bezittingen terug te geven. De Westelijkee geallieerden hadden dit „verkort verdrag" voorgesteld om uit de impasse te komen, die veroorzaakt was door de Russische eis tot 150 millioen dollar Oostenrijkse herstelbetalingen. De Amerikaanse vertegenwoordiger stelde voor dit punt voorlopig te laten rusten, mits Rusland positieve voorstel len had. Gromyko bleef hierop het ant woord schuldig. Men zal nu gaan praten over het oorspronkelijke ontwerp-ver- drag, dat meer dan vijftig artikelen om vat. BELGIË. Ten bate van het Belgische Roode Kruis zal een reeks speciale post zegels uitgegeven worden met de beelde naar van prinses Josephine Charlotte ter gelegenheid van haar huwelijk. De op brengst van de toeslag op die zegels komt ter beschikking van het rampenfonds. De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten var het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, Dewey Short, heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard, dat hij gelooft, dat president Eisenhower een volledige marineblokkade van China overweegt. Admiraal Radford, opperbevelhebber van de marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, zou de commissie Donderdag verzekerd hebben, dat er slechts „ge ringe kans op oorlog" met de Sovjet- Unie bestond, indien er een blokkade zou worden ingesteld, aldus Short. Radford. die een voorstander is van een blokkade van China, verblijft thans in Washington voor het voeren van be sprekingen. Short geloofde, dat de pre sident „naar hem luistert". De afgevaar digde was voorts van mening, dat het Congress een blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisenhower „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan". Short deelde mede, dat Radford voorstander is van een blok kade, waardoor ook onderzeeboten zou den worden geweerd van de Chinese kust, en van het zenden van meer marine-uitrusting naar de Chinese na tionalisten op Formosa. Hij weigerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-eenhe den aan eventuele nationalistische aan- vallen op het vasteland zou moeten Overigens overwegen de Chinese na tionalisten op Formosa zelf ook een blokkade van de Chinese kust. Men is van mening, dat zij vooralsnog landingen op beperkte schaal op het continent zullen uitvoeren, maar dat deze acties zich zullen uitbreiden, wanneer er op dit punt overeenstemming wordt be reikt met de V.S. Waarnemers zijn van mening, dat daaruit echter nieuwe con flicten kunnen voortkomen. Intussen hebben vliegtuigen van na tionalistisch China in de nacht van Don derdag op Vrijdag twee millioen vlug schriften boven het vasteland van China uitgeworpen, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de nationalisten thans vrij zijn de onder communistisch be wind staande gebieden aan te vallen. Gaat Engeland Duitse piloten opleiden? Naar aanleiding van het communiqué van het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken over „de militaire samen werking tussen Engeland en de E.D.G." delen verscheidene Britse bladen onder grote koppen mee, dat in Engeland Duitse piloten zullen worden opgeleid. Volgens de „Daily Telegraph" zal Groot- Brittannië ook helpen bij de opleiding van Duitse grondstrijdkrachten, zij het klein e. omvang. Advertentie Vraag dan zo spoedig mogelijk een Ti prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) school" ongeëvenaarde successen. Staatsexamen voor Onderwijzer. leer dan 10 Jaar heeft onze „Schriftelijke leder Jaar slagen tientallen cursisten vi Zeer goede opleidingen zijn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra 95 In de loop van de ochtend waakte je natuurlijk zorgvuldig over je gevoelens zodra Zuster Zus en Zo aan de horizon verscheen. Viel je echter toch, dan diende je onmiddellijk op te staan, op je borst te kloppen en je voornemens van die ochtend te hernieuwen en weer moe dig verder te gaan. De papier-en-pot lood-ceremonie die mij zo in spanning had gehouden diende alleen om het aan tal keren dat Zuster Zus en Zo je tegen de grond had gekregen te boekstaven. Spijtbetuiging vanwege mislukkingen, voorbereiding op de komende moeilijk heden van 's middags, vernieuwing van de wil en een gebed om hulp ln de be proevingen, maakten de oefening van twaalf uur 's middags uit. De slotoefening, voor het naar bed gaan, bestond eenvoudig uit een herha ling van hetgeen ik hierboven heb neer geschreven. Persoonlijk bereikte ik betere resul taten met een meer positieve werkwijze. Veronderstel dat men bij zijn weke lijkse biecht moet constateren dat men de verontrustende gewoonte heeft ha telijke opmerkingen te maken. Volgens mijn methode moest je dan nagaan hoe vaak je er in was geslaagd, wanneer er reeds een hatelijkheid op je lippen lag, iets aardigs te zeggen en goéd over iemand te denken, inplaats van het aan tal keren te noteren dat je onvriendelijk uitgevallen was. De nederigheid was een geliefkoosd onderwerp voor het Particulier Examen Wat nu volgt moet U werkelijk eens goed lezen, want als U dit niet doet. zult U twee dingen moeilijk kunnen be grijpen. Ten eerste, waarom alle details van het kloosterleven, de Geloften, en vooral de Gelofte van Gehoorzaamheid, de onderwerping aan de Regel, de boe- teplegingen, die werkelijk zeer vernede rend kunnen zijn, en tal van andere za ken, er zó kennelijk op gericht zijn iemand steeds nederiger te maken, en ten tweede, waarom al degenen die reeds aanzienlijk voortgang hebben ge maakt in het geestelijk leven, zich met een dergelijke hartstocht op het beoefe nen van nederigheid toeleggen. Ik was pas een paar weken in het klooster toen ik een Novice vol geest drift openlijk hoorde verklaren dat het haar levenswens was het topount van nederigheid te bereiken. De Novicenmeesteres zag haar aan dachtig aan. „Begin maar eens te proberen nooit iets terug te zeggen wanneer er een aan merking op U wordt gemaakt," zeide zij droog. Derhalve ploeterde de Novice voort tot zij zover was dat zij werkelijk altijd alles zonder een woord accepteerde. Toen verklaarde de Novicenmeesteres dat zij gereed was om aan de tweede phase te beginnen. Ditmaal moest zij in haar kleine zwar te boekje aantekenen hoe vaak zij tr niet in was geslaagd een aanleiding tot vernedering met vreugde te begroeten En wanneer U denkt dat dit zo moeiliik niet is, vraagt U zich dan maar eens af hoe U zelf geneigd bent te reageren wanneer iemand een smalende opmer king maakt, U afblaft, op Uw plaats zet, U beledigt of een arrogante hou ding tegen U aanneemt of, het ergste van alles... U valselijk beschuldigt! On middellijk vult in het laatste geval Uw hart zich immers met bitterheid! Hiermede was onze Novice een jaar zoet. Toen kwam er een Jezuïet retraite geven, die de nonnen ertoe aanspoorde met een even grote hartstocht als waar, mede de mensen in de wereld de sport bedreven de nederigheid te beoefenen. De Novice voelde dat nu haar uur ge komen was. Zij zette de tanden op el kaar en deed een sprong naar de held haftigheid. Voortaan begroette zij niet alleen elke kans op vernedering met vreugde, maar deed zij ook wat zij kon om dagelijks zoveel mogelijk van die gelegenheden op te zoeken. De clou van het verhaal is dit, dat als iemand de moed heeft iri een dergelijke handelwij ze te volharden, er in zijn geestelijk le ven merkwaardige dingen beginnen te gebeuren. Père Surin, de mystieke Je zuïet. zegt dat de liefde tot het veracht worden de sleutel tot de schatkist van God's geschenken en genaden is. Zodra men zover is dat men werkelijk ver langt vernederd en veracht te worden zal men bevinden dat zijn ziel wordf overstroomd met wat men noemt „gees teliike verrukkingen". U zult dit waarschijnlijk waanzin vin den. En toch is het dat niet, weet U Als ik nogmaals terugblik op het vreemde verschijnsel dat kloosterleven heet, dan is het mij zonneklaar, dat het al of niet welslagen daarvan in wezen afhangt van slechts één ding: de hou ding die men aanneemt tegenover de nederigheid. Ik zal maar heel eerlijk zijn en be kennen dat ik zelf geestelijk zo bot was, dat het jaren heeft geduurd voor dat ik ging beseffen hoe allesomvattend 1 het bezit van deze deugd is. En, het spijt mij dat ik het zeggen moet, zelfs toén Ik weet nog dat ik eens mijn nood aan een medepostulante klaagde. „Weet je," zei ik, „ik begrijp toch niet goed wat ze nu eigenlijk altijd willen met die nederigheid." De andere postulant, die kennelijk niet de minste moeilijkheden had op dit gebied, deed haar best een blik van meevoelen in haar ogen te leggen. „Ik denk soms dat de H. AugusÜtius toen hij nog 'n Manichee was net zoiets had, weet je," vervolgde ik somber „Het wilde er maar niet bij hem in dat de geest een substantie kon zijn. Zo gaat het bij mij met de nederigheid." De postulante schrok zich dood en zei: „lieve hemel, ik was toch geen Ma nichee aan het worden." „Ik word vast nog iets veel ergers, siste ik, want de bel voor het stilzwij gen was reeds gegaan, „als iemand mij geen opheldering verschaft over de ne derigheid." „Ik zal Moeder wel een hint geven." siste zij terug en toen wij uit elkaar gingen zag ik dat zij naar haar zwarte boekje viste en een „een" neerschreef, zeker omdat zij niet op tijd gezwegen had. De volgende ochtend werd ik bij de Novicenmeesteres geroepen. Misschien bent U nieuwsgierig naai hetgeen zij mij zeide. Hieronder volgt het. a) De nederigheid is altijd een karak teristieke deugd niet alleen van de Christenen, maar ook van Christus ge weest. Daarom is zij zo uiterst belang rijk. (Wordt vervolgd), tig gulden, een som welke op eigen tiatief en geheel spontaan was bijeenge bracht door de leerlingen. Een meisjes school zond een hoeveelheid snoepgoed voor kinderen in Holland. Een aantal scholen heeft via 'n intermediair bericht dat de ouders van de kinderen gezamen lijk bereid waren onderdak te verschaf fen aan duizend Nederlandse kinderen uit de door de watersnood getroffen ge bieden. Er komen vele particuliere aanbiedin gen binnen van Engelsen, die bereid zijn Nederlandse kinderen onderdak te ver schaffen. De bijdragen die op de ambas sade worden ontvangen variëren van postwissels voor één gulden tot zeer grote bedragen. Vele bijdragen zijn ano niem. Een Engelsman zond een bijdrage naar de ambassade en schreef in een begeleidende brief dat hij geen enkele relatie met Holland had, doch dat hij Jood was en graag een land hielp dat altijd zijn deuren had opengesteld voor vluchtelingen en vervolgden. Wij hebben een aantal van deze brieven gelezen, en het is ontroerend te zien hoe de Engelsen meeleven, van kinderen tot volwassenen. Het Nederlandse consulaat, gelegen onder de kanselarij van de ambassade bij Marble Arch, kon de van zowel Nederlandse als Engelse zijde gezonden gaven bijna niet meer verwerken, en men moest de voormalige ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur, die momenteel leeg staat, gebruiken als op slagplaats. Dames van de Nederlandse kolonie sorteerden de giften. Neder landse rederijen vervoeren ze naar Holland. De Engelse Quakers zonden dertien zakken met dekens en lakens. De Amerikaanse ambassade te Londen zond een grote hoeveelheid lakens en dekens. Er kwam een dame het consu laat binnen met twee gloednieuwe de kens welke zij enige huizen verder speciaal voor het doel had gekocht. Doch de Engelsen gaan verder. Wij vernamen uit welingelichte bron, dat dé voormalige Britse gezant in Nederland, Sir Nevil Bland, bezig is een onroep te organiseren aan zijn Engelse landgenoten om bij te dragen tot het Nederlandse Rampenfonds. Het Britse ministerie van Financiën heeft zijn medewerking be loofd ter assistentie in het overmaken van de gestorte sterling. Dit zelfde mi nisterie heeft doen weten dat het spe ciale faciliteiten zal verlenen aan Engel se particulieren die geld wensen over te maken aan vrienden in de getroffen ge bieden in Nederland. Doch het meest nobele gebaar van En gelse zyde is gemaakt door de regering, die via de betrokken afdeling bij het ministerie van Binnenlandse Zaken ant woordt op vragen vanuit het buitenland hoe men Engeland kan helpen door te doen weten dat men in Engeland dank baar is voor aanbiedingen doch van me ning^ is dat Nederland zwaarder getrof fen is en dat het derhalve wenselijk is de hulp voor Nederland te reserveren. De ramt) in Engeland 30.000 vluchtelingen De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyve, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld dat de overstromingsramp in Engeland tot nu toe 264 slachtoffers heeft geëist. Volgens onofficiële cijfers zou dit aan tal echter nog wel tot 377 oplopen. Het aantal geëvacueerden bedraagt 30.000 Er worden nog byna 1000 mensen ver mist. Ruim 56.000 hectare land zijn verloren gegaan. Een groot deel daarvan zal echter dit jaar al weer oogst op kunnen leveren, mits het zeewater tijdig ge loosd kan worden. Er zijn 2500 koeien, 12.000 schapen, 8.000 kippen en 700 var kens omgekomen. Chuter Ede, voormalige Labour-mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft verklaard, dat Engeland en Nederland lotgenoten zijn in de overstromings ramp: ..In sommige opzichten verklaart dit de aard van de verwoesting hier, wanneer een op dit punt zo wetenschap pelijk en bekwaam volk als het Neder landse door deze ramp is overweldigd. De Nederlanders hadden zeeweringen aangelegd, waarvan men had gedacht, dat zij, afgezien van sabotage, volkomen ondoordringbaar zouden zijn voor de aanval van de zee," aldus ÏEde. West-Duitse actie tegen communisten M ant el organisatie „Nationaal Front" ontmaskerd Op last van de Procureur-Generaal bij het federale Hoge Gerechtshof in Karls ruhe is Donderdagavond in heel West- Duitsland een actie ondernomen tegen de leden van de „arbeidscommissie van het nationale front". Dit „Nationaal Front" wordt in de Bondsrepubliek be schouwd als een mantelorganisatie, waarbij alle communistische groepen in West-Duitsland zijn aangesloten. Het schijnt, dat bij de voorzitter van het Nationaal Front in de Rijn-Palts, Bastigkeit. documenten zijn gevonden, waaruit is gebleken, dat de organisatie het plan had, in Oost-Berlijn een „regering-in-ballingschap" te vestigen, die onder leiding zou komen te staan van een vroegere Rijkskanselier, Wirth. Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken had eerder reeds mede gedeeld, dat het gelast had een aantal communisten te arresteren, die een op leidingscursus in revolutionnaire strijdmethoden volgden in de stad Penzberg. Onder de twintig gearres teerden, die beschuldigd zijn van het voorbereiden van verraad, bevindt zich de voorzitter van de verboden vereniging voor Duits-Russische vriendschap, dr. Paul Schreyer, Maar ook in de andere staten heeft de wee leden van president Eisenho wer's kabinet, John Foster Dul les en Harold E. Stassen, hebben deze week hun Blitz-tournée gemaakt langs een aantal West-Europese hoofd steden. Misschien is de som van hun ervaringen toch enigszins anders uitge vallen dan zij hebben voorzien. Want de afgelopen week is voor een deel van West-Europa bijzonder tragisch ge weest en men mag verwachten, dat de beide Amerikaanse staatslieden hebben begrepen, dat niet alle Amerikaanse wensen en eisen te verenigen zijn met de enorme nieuwe lasten, die de na- tuurramp van de laatste dagen heeft toegevoegd aan de HET WERELD- nog steeds niet overwonnen gevol- rcei r\ gen van de tweede wereldoorlog. Hoe J ijdel alle menselij- ke _plannen kunnen zijn is dezer dagen op schrijnende wij ze gebleken. Op dezelfde dag. waarop de Europese editie van de N. Y. Herald Tribune in een hoofdartikel Nederland prees, omdat het afstand had gedaan van de Amerikaanse hulpverlening, stond elders in hetzelfde nummer van deze krant, dat de door Nederland ge leden schade een enorm veelvoud be droeg van de Amerikaanse hulp, waar van Nederland juist enkele dagen eer der afstand had gedaan. Welke invloed de gebeurtenissen van deze week ook zullen hebben op de Ne derlands-Amerikaanse verhoudingen in dit opzicht, er is geen reden om aan te nemen, dat hierdoor de politiek van de nieuwe regering in Washington ten opzichte van West-Europa diepgaand zal worden beïnvloed. De koers van die politiek zal, naar men mag aannemen, grotendeels bepaald worden door de vraag of de West-Europese landen zich al dan niet bereid zullen tonen zich aaneen te sluiten in de Europese De fensie Gemeenschap, met welke bood schap Foster Dulles ook terug keert naar de V. S., daardoor zal geen ver andering worden gebracht in de hou ding van het Congress. En zoals sena tor Wiley onlangs heeft gezegd: „het Amerikaanse Congress zal het budget van de militaire hulpverlening aan Eu ropa nauwkeurig bekijken in het licht van de Europese beslissingen over de stichting van een gemeenschappelijk le ger." In dit verband hebben sommige Ame rikaanse bladen bericht, dat de Euro pese regeringen vijf en zeventig dagen de tijd zouden krijgen om hun stand punt definitief te bepalen. Nu is in feite niet gebleken, dat Foster Dulles een dergelijke ultimatieve termijn heeft genoemd, doch het is wél een feit, dat de Amerikaanse senaatscommissies, die zeggenschap hebben over de hulpver lening, ongeveer aan het eind van deze periode van vijf en zeventig dagen d.w.z. omstreeks half April, ter zake tot een besluit zullen moeten komen. Het is nauwelijks te verwachten, dat dit besluit gunstig zal uitvallen indien tegen die tijd in Europa ongunstig zou zijn beslist over het lot van de E.D.G, Helaas schijnt het perspectief inzake de E.D.G. er niet op vooruit te gaan. Het ontwerp-verdrag voor een Europees leger heeft n.l. een ongunstige ontvangst gevonden in de commissies voor buiten landse zaken en nationale verdediging het Franse parlement. Uit het feit, dat de commissie voor buitenlandse za ken Jules Moch heeft benoemd tot haar rapporteur, leidt men af, dat deze com missie in meerderheid tegen de E.D.G. gekant is. Jules Moch zelf heeft ver klaard, dat hij weliswaar in beginsel voorstander is van een Europese defen siegemeenschap, doch dat hij deze slechts wenst indien ook Engeland daar- deel uitmaakt en indien vast staat, dat Duitsland binnen het raam van de E.D-G. geen gelegenheid zal krijgen een nationale Wehrmacht op de been te brengen. Hoezeer men deze .wensen ook billij ken moet, er bestaat klaarblijkelijk geen uitzicht op de inwilliging van de eerste er van. Iedere hoop op Engeland's toe treding tot de E.D.G. is ijdel. Van de regering-Churchill heeft men in dit op zicht evenmin iets te verwachten als van het kabinet-Attlee. Wat de Duitse herbewapening betreft, nu het de be doeling is het eventueel Europese leger op te bouwen uit nationale eenheden, kan men gemakkelijk van mening ver schillen over de vraag wanneer de Duit se soldaten in het Europese leger een Duits leger vormen. Jules Moch schijnt zijn verkiezing tot rapporteur hoofdzakelijk te danken te hebben gehad aan de Gaullisten, die tegen standers door dik en dun zijn van de Europese defensiegemeenschap, zozeer zelfs dat zij er het risico van een natio nale Duitse herbewapening voor willen aanvaarden. Het bedenkelijke daarbij is, dat. terwijl de oppositie een gesloten front vormt, de regeringspartijen zoals gewoonlijk weer in zichzelf verdeeld zijn. Weliswaar is de samenstelling van de commissie van buitenlandse zaken niet representatief voor de samenstelling van de Kamer, bij welke uiteindelijk de beslissing over de ratificatie van het G.-verdrag berust, doch bij de heersende verdeeldheid in de boezem van de regeringspartijen en in de so cialistische partij lijkt het toch wel hoogst onzeker of het E. D. G.-verdrag bij stemming in de assemblée nationale een meerderheid zal kunnen behalen. Het is dan ook geen wonder, dat de Franse voorstanders van de E. D. G. en de integratie van Europa ook op an dere gebieden op het ogenblik somber gestemd zijn. De radicaal-socialist Yvon Delbos heeft reeds gesproken van een catastrophe en van „het einde van Europa". En dp M. R. P.-afgevaardigde. H. Teitgen, heeft in een rede voor de .Union féminine et sociale" Frankrijk bezworen de Europese volkeren, die oo Frankrijk hun hoop gericht hebben, niet teleur te stellen en de Europese eenheid niet te laten afstuiten op de niet-ratificatie van de E. D. G „Laten wij niet uit angst voor risico's het gunstige moment ongebruikt laten voorbij gaan", aldus Teitgen. „Want straks zouden de overige naties een an dere weg inslaan en dan zou er voor c en definitief geïsoleerd Frankrijk geen andere mogelijkheid meer blijven dan :ich neer te leggen en te sterren politie medegedeeld, dat er communis ten gearresteerd zijn in gebouwen van de communistische partij of van com munistische mantelorganisaties. In Frankfurt is bij enige communisten huis zoeking verricht, waarbij een aantal do cumenten werd gevonden. In totaal wer den deze week in West-Duitsland ruim veertig communisten gearresteerd. On der hen bevinden zich leden van de ver boden communistische „Freie Deutsche •Tugend". Zij zyn vrijgelaten en zullen ter worden berecht, Het Ned. gezantschap in Teheran Naar wij vernemen zal de heer A. J. Schrikker, de Nederlandse gezant in Teheran, de uitoefening van zijn func tie beëindigen en dezer dagen naar Ne derland vertrekken. Dr. J. A. Zeeman, gezantschapsraad, hoofd van het bureau Zuid-Azië van de directie Oosten ten departemente van Buitenlandse Za ken. zal als tijdelijk zaakgelastigde op treden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2