HERSTEL KOMT OP GANG; IN FONDS AL BIJNA 17 MILLIOEN Aantal doden nu 1372 SNEEUW OP VERLATEN OVERFLAKKEE Eerste fase Dinsdag achter de rag SLUIT DE ZEEGATEN KLM: 41 keer in luchtbrug Twaalf duizend militairen Gaten in dijken al gedicht Herstelde postverbindingen Over de weg en de spoorlijn Geëvacueerden nu onder dak Hulp stroomt nog steeds toé Eveneens uit het buitenland Zon dag ook Uw vlag halfstok Vorst voorlopig niet ten einde Snel recht voor de onverlaten Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 233 6 (4 lynen). Gemeente Giro P, 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamscne Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2479 HET PARGDL VRIJ, ONVER VEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, ƒ6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Het voornaamste nieuws met betrekking tot de overstromingsramp kan vandaag als volgt worden samengevat: 1. Na nieuwe meldingen uit Krintpen aan de IJsel (4), Dordrecht Kerkwerve (3), St. Philipsland (8) en Zuidland (1) bedraagt bet aantal genoteerde slachtoffers thans 1 3 7 2. 2. Bij het Nationaal Rampenfonds was gisteravond 16,9 millioen gulden aan giften geleld. 3. Prins Bernhard brengt nu elke dag per helicoptère een bezoek aan geïsoleerd gebied, gisteren aan Zierikzee. 4. De luchtmacht werkt gestaag door aan haar programma voor het uitwerpen van goederen boven de rampgebieden. 5. Hier en daar komt het herstel .reeds op gang. Op vele plaatsen zijn verbroken verbindingen al hersteld; de evacuatie mag thans vrijwel voltooid worden genoemd. Behalve de luchtmacht, die medicamenten, voedsel, vervoer en hulpmateriaal aanvoert er werden 400.000 zandzakken neergewor pen heeft ook de KLM deelgenomen aan de luchtbrug en met Dakota's 41 vluchtenuitgevoerd, waarbij 106 ton goederen werden uitgeworpen. Het aandeel van de koninklijke landmacht iri de hulpverlening omvat ruim 12.000 man. Er zijn niet veel zieken; er zijn, zoals gemeld, drie militairen om het leven gekomen, terwijl er twee worden vermist. De nu dienst doende militairen zullen vermoedelijk volgende week door parate eenheden worden afgelost. In W est-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt hard gewerkt aan de versterking van de zeewering. Alle gaten zijn al gedicht; dit gebied is nu aangewezen als evacuatie-oord. Een groot aantal mensen uit Schouwen-Duiveland is hier ondergebracht. Donderdag is weer post uitgereikt op Overflakkee; int dit gebied is ook post verzonden. Tussen Roosendaal en Zevenbergen rijden weer posttreinen; Schouwen en Duiveland hebben ook alweer (lucht-)post gekregen. Met ingang van gisteren is er een postverbinding van een maal per dag met dit eiland via België, Goes en Katseveer. De Rotterdamse Tramweg Maatschappij rijdt weer met bussen via Spijkenisse en Brielle naar Oostvoorne. De busdienst Rotterdam-DP Hoogvliet (via Rhoon, Maasoord en Poortugaal) verloopt normaal. Vandaag rijden voor het eerst de treinen op het traject Rotterdam- Dordrecht weer volgens de dienstregeling, met uitzondering van acht treinen. De dienst Roosendaal-Zevenbergen zou vanmiddag over dub bel spoor worden hervat. In Noord-Brabant zijn nu 25.000 evacué's ondergebracht. De evacué's uit Schouweti zijn naar Utrecht vervoerd. In Zuid-Holland tien duizend. Naar andere provincies zal er geen officiële afvoer van evacué's zijn; men moet zich houden aan de lijnen, die voor de afvoer van ontheemden zijn vastgesteld. Uiteraard zijn er echter vele vluchtelingen, die op eigen ge legenheid onderdak hebben gevonden bij familie elders in het land. Nog steeds blijft de hulp uit binnen- en buitenland stromen: de tabakshandelaren gisteren hield de Vereniging van de Tabaks- handel een receptie in Amsterdam ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan hebben 110.000 bijeengebracht voor het Rampenfonds. Te Haarlem is ruim 190.000 gulden gecollecteerd; Hilversum bracht meer dan 150.000 gulden bijeen. Tot anderhalve ton heeft ook de Katholieke Arbeiders Beweging haar bydrage (oorspronkelijk ƒ45.000) verhoogd. Zaandam gaf twee ton; de straatcollecte alleen al leverde 50 mille op. Uit vele plaatsen komen soortgelijke berichten over treffende bereidheid tot offeren. Uit de West komen ook klinkende bedragen: Curasao heeft 1.551.000 gulden (Nederlandse courant) ter beschikking gesteld; dit is meer dan vijftien gulden per hoofd der bevolking. Nederlanders in Karachi hebben 11.500 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. De lucifers met het embleem van het Koningin Wilhelmina Fonds, verkocht ten bate van de Kankerbestrijding, zullen, gesierd met een ander probleem, thans worden verkocht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De „geluksketen"-inzameling van de Zwitserse radio bereikte gistermiddag al een totaal van 2,1 millioen francs. De grootste bijdragen zyn tot nu toe gekomen van de Zwitserse regering (100.000 francs), gemeente Zürich (50.000), kanton Genève (10.000), Verder zond Zwitserland duizenden dekens, lakens, kussens, matrassen, slopen en rubberlaarzen. Uit Noord-Afrika (Algiers en Marokko) zyn gisteren twee vliegtuigen met dekens en kleding te Pary's aangekomen; de KLM transporteert de goederen verder. President Eisenhower heeft een speciale kabinetscommissie ingesteld om plan nen te smeden voor Amerikaanse hulp aan de geteisterde gebieden in West- Europa. Voorzitter is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. De burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hebben bepaald, dat Zondag, de algemene herdenkingsdag van de watersnood, van alle gemeen telijke gebouwen de vlag halfstok zal hangen. Zij wekken de burgerij, par ticulieren zowel als bedrijven, winkels en magazijnen, op als teken van rouw de vlag halfstok te hijsen. Het KNMI in De Bilt deelt niee: Boven Scandinavië bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied dat geheel is gevuld met koude luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken. Uit Zuid-Zwe den worden minimum-temperaturen van tien tot twintig graden onder nul ge meld en ook in Denemarken vriest het ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Euro pa. In ons land heeft het vannacht over het algemeen matig gevroren (min. 5 tot min. 10), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimum-temoeraturen van min. 13 gradei\ opgetreden. Deze lage temperaturen werden veroorzaakt door opklaringen bij weinig wind en moeten worden beschouwd als zogenaamde stra- lingskoude. De depressie-activiteit op de oceaan is niet groot. Het hogedrukgebied in Scandinavië vertoont geen teken van verzwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te verwachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijh en ook opklaringen worden verwacht, kan op verscheidene plaatsen strenge vorst optreden. (Van onze Haagse redactie) De verwachting is dat Dinsdag de eerste fase van het werk onmiddellijk na de ramp moest worden gedaan, kan worden afgesloten. Dan zal cl.* hulpverlening en de evacuatie van de bewoners der getroffen gebieden zo goed als voltooid zyn. Naar schatting zyn nu 30 a 40.000 personen geëvacueerd en dit getal zal vermoedelijk meer dan 50.000 gaan bedragen. Deze evacuatie gaat echter met vele onverwachte moeilijkheden en strubbelingen gepaard. Zo moet#er vaak met dwang worden gewerkt in de gevallen waar de bewoners hun woo'nplaats niet willen verlaten. Deze dwang is noodzakelijk omdat de militairen, die vaak met groot levensgevaar tot deze plaatsen zyn doorgedrongen, niet nog eens aan dit gevaar mogen worden blootgesteld. Deze mededelingen werden gisteren gedaan tijdens een bijeenkomst, die werd belegd door de ministeries van Binnen landse Zaken en Maatschappelijke Zorg en waar een technisch overzicht werd gegeven ovei de genomen en nog te nemen maatregelen. Dr M. J. Prinsen, secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken, zette daar tevens uiteen, dat de coördinatiecom missie onder voorzitterschap van minis ter Beel" de departementen van Oorlog, Economische Zaken, Landbouw, Finan ciën, Sociale Zaken, Maatschappelijke Zorg, Waterstaat en Binnenlandse Za ken omvat en in de eerste plaats is ont staan uit een behoefte om een trefpunt te scheppen voor gedachtenwisseling tussen de departementen, die uit hoofde van hun werkzaamheden nauw bij de ramp zijn betrokken. Een aantal sub commissies is ingesteld om de vraag stukken als bijvoorbeeld de schadever goeding en de sociale maatregelen af zonderlijk te behandelen. Ook de vraag hoe de overstelpende buitenlandse hulp moet worden opgevangen en verwerkt zal door een aparte sub-commissie wor den behandeld. Er is een nauwe samenwerking tussen regering en Rampenfonds dat oor spronkelijk op kleine rampen was inge- TMAARTJE KORDUCKS, 85 jaar en Adriaan van der Cingel, 75, komen uit Zierikzee. Ze zijn erg dankbaar dat zij zo liefderijk werden opgenomen in het evacuatiecentrum te Amersfoort, maar hun innigste wens is het, zo spoe dig mogelijk terug te mogen keren. ,,Als je zo oud bent als wij zijn, kan je iti den vreemde niet meer wennen, zeiden ze aan de verpleegsters. De beide vluchte lingen werden bevrijd uit het Verple- gingshuis te Zierikzee. steld aldus dr Prinsen, ten einde de mogelijkheid van dubbel werk uit te sluiten. Er bestond geen evacuatie-organisa tie voor watersnoden, wel één voor oor logstijd. Deze laatste wordt nu toege past, waarbij het ministerie van Binnen landse Zaken de leiding heeft. Men moet steeds grote voorzichtigheid betrachten bij het noemen van aantallen geëvacu eerden, want reeds zeer binnenkort, zo dra enige gebieden zijn drooggevallen, kan men verwachten, dat er weer men sen terugkeren naar hun woonplaats, indien hun huizen bewoonbaar zijn ge bleven. In veiband met de militaire hulp van Nederlandse en buitenlandse troepen, zei dr Prinsen, dat de coördinatiecoVnmis- sie reeds een bespreking had gewijd aan het vraagstuk wanneer de militaire hulp zal kunnen worden teruggetrokken. Hierover zal een nauw contact moeten worden onderhouden met de comman danten der buitenlandse troepen en het Nederlandse opperbevel om ook hier een gecoördineerd optreden te bereiken. In het bijzonder kimnen wij voorlopig het zware materieel waarover speciaal de Amerikaanse troepen beschikken niet missen daar het Nederlandse leger dit niet heeft. Met nadruk gaf dr Prinsen uitdruk king aan de vrees, dat gedurende het a.s. weekeind een grote stroom mensen zich naar de getroffen gebieden zou be geven hetzij om familieleden te bezoe ken of uit nieuwsgierigheid, hetzij uit minder oirbare overwegingen als plun dering. Men tracht middelen te vinden die deze ongezonde belangstelling af doende kunnen afdammen. Het is le verwachten dat gedurende het week einde een aantal wegen naar dit gebied zullen worden afgesloten. 'DOEN Overflakkee ontruimd was, kwam de sneeuw. Zo ligt h,et ver laten plaatsje Nieuwe Tonge, wreed en- lieflijk. Zes maanden gevangenisstraf kreeg en 27-jarige matroos H. H. v. d. P. uit Rotterdam wegens het stelen Zondag ochtend van 20rpakjes sigaretten, terwijl het water in de stad steeg. Een 25-jarige fabrieksarbeider. T. B. uit Vlaardingen werd tot vijf maanden veroordeeld wegens het stelen van een paar rubberlaarzen uit een geschenkzen- ding voor de noodgebieden. In de gemeente Reusel (N.B.) is een echtpaar aangehouden, dat geld inza melde voor de noodgebieden. Zogenaamd zij hielden het zelf. De politierechter van Middelburg leg de P. F. de W. uit Hontenisse vijf maan den op. Hij had aangespoelde goederen, afkomstig uit geteisterde gebieden, in eigendom genomen. Indonesische uitkeringen Evacuatieadressen spoedig opgeven Het Hoge Commissariaat van de repu bliek Indonesië verzoekt degenen, die door de watersnood zijn geëvacueerd en perio dieke betalingen genieten, welke worden verzorgd door de afdeling comptabiliteit van de Republiek Indonesië (Carel van Bylandtlaan 12 te 's-Gravenhage) zo spoe dig mogelijk hun nieuwe adres aan die af deling op te geven. Het Hoge Commissariaat deelt verder mee. dat op pensioenen en andere perio dieke uitkeringen van hen, die uit de ge troffen gebieden zyn geëvacueerd, voorlo pig de inhouding ter aanzuivering van schulden aan de Republiek Indonesië zal worden opgeschort. Voor hen. die niet zijn of worden geëva cueerd. is een opschorting van schuldaan zuivering eveneens mogelijk, na het daar toe gedaan verzoek en onder overlegging van een zo mogelijk door of namens de burgemeester van de plaats van inwoning geviseerde verklaring, waaruit blykt dat en in hoeverre schade is geleden. In aansluiting hierop verzoekt het mini sterie van Buitenlandse Zaken aan de ge- evacueerden, die Indisch pensioen genie ten, onmiddellijk hun evacuatie-adres op te geven aan de Stichting voor Pensioen aangelegenheden. Neuhuyskade 32. Den Haag en aan hen. die garantiewet-uitke- ringen genieten aan de directie Overgangs zaken Indonesië, Grote Markt 22, eveneens te Den Haag. Het verdient aanbeveling op de buiten zijde van de enveloppe te vermelden „Eva cuatie" alsmede de aard (pensioen, wacht geld enz.) der uitkering. DE gebeurtenissen in de afgelopen week veroorloven het trekken van één conclusie: Sluit de zeegaten! Het grote, allesbeheersende en door slaggevende argument voor afsluiting van de zeegaten jn Zeeland Zuid- Holland en aan de Waddenkust, ls de nationale ramp die ons volk getroffen heeft. Tot vorige week Zaterdag heeft Nederland de kracht van dit argument steeds onderschat. Het zweefde slechts als secundaire overweging pp de ach tergrond van vele andere, natlonaal- economisch zeer belangrijke argumen ten. Pas ten gevolge van de rampspoe dige ontwikkeling der laatste dagen ls het sluiten van de zeegaten als onver biddelijke noodzaak naar voren getre den. Een noodzaak, die een zo beklem mende kracht heeft gekregen, dat zij het geweten en het plichtsbesef van ons volk niet meer met rust zal laten, tot ook het zeer moeilijke, omvangrijke, tijdrovende en kostbare werk van de afsluiting der zeegaten zal zijn voltooid. Van nu af zullen onze nationale krach- kunde en Inspanning op dit project ge concentreerd moeten worden. TWEE vragen worden door dit uit gangspunt onmld'dellyk naar voren geschoven: kan Nederland de mil- lioenenbedragen die deze werkzaamhe den zullen vergen opbrengen en is de technische uitvoering ervan mogelijk? Over het vraagstuk van de kosten en de baten hebben wij in enige artikelen op een andere pagina in dit nummer uitvoerig geschreven. Voor de techni sche uitvoerbaarheid ls het volgende van belang: Het is onze waterbouwkundigen thans nog niet duidelijk op welke wijze de werkzaamheden ten uitvoer kunnen worden gebracht. Vast staat echter, dat soortgelijke, zij het minder moei lijke, technische problemen óók moesten worden opgelost alvorens de Afsluit dijk kon worden gebouwd en vóór met de inpoldering van het IJsselmeer kon worden begonnen. Ook daarvan heeft men eenmaal niet geweten hoe zij tech nisch uitgevoerd konden worden. Velen hebben zelfs aan die uitvoerbaarheid getwijfeld. Toch zijn deze werkzaam heden tot stand gekomen. Evenzeer is in 1945 onder ongunstige materiële om standigheden en onder de druk van de eb- en vloedstromen der Noordzee, het zeer moeilijke werk van Jiet dichten der Walcherse zeedijken voltooid. En het ls nog slechts twee jaar geleden, dat ook de Brielsche Maas voor de toegang van de Noordzee werd gesloten. De Nederlandse waterbouwkundige Ingenieurs staan dus niet zonder erva ring in de dijkbouw te midden van eb- en vloedwerking. Hun ervaring ls op- zichzelf reeds groot genoeg voor het afsluiten van de zeearmen; waarover zij thans echter nog niet kunr>m be schikken is het noodzakelijke technische j inzicht en het feitenmateriaal, die de basis moeten vormen waarop derge lijke gedurfde projecten kunnen worden uitgevoerd. Hierover mag niet gering worden gedacht. Het ls voor buitenstaanders nauwelijks voorstelbaar, welke enorme vraagstukken eerst moeten worden op gelost ln de studeerkamers en het Waterloopkundig-laboratorium, alvorens met de uitvoering van zulke werk zaamheden kan worden begonnen. Prof. Ir J. Th. Thijsse. de directeur van het Waterloopkundig-laboratorium te Delft, werkt reeds enige jaren ln de richting van deze problemen. En wat tot heden van zijn verworven inzichten bekend is geworden was, ln alle voor zichtigheid en voorlopigheid, moedge vend voor de verwachting, dat het sluiten van de kustlijn technisch uit voerbaar zal worden. Het is vanzelfsprekend te achten, dat de regering in de dramatische gebeur tenissen van thans aanleiding zal vin den, met grote vastberadenheid en voort varendheid de wetenschappelijke arbeid van prof. Thijsse te bespoedigen en hem i zo nodig met aanvullende arbeid terzijde I te staan. ELDERS in dit blad hebben wij een i speciale pagina gewijd aan het af sluiten van onze kust voor het bin- I nendringen van de Noordzee. Bij het lezen daarvan zal het duidelijk worden, j dat naast de allesbeheersende veiligheid van het Nederlandse volk, nog talrijke andere nationakl-economische en regio-1 nale belangen ten zeerste gediend zou den zyn bij het uitvoeren van een derge lijk project. De vage verwachting heeft tot nu toe geleefd, dat men over twintig jaar aan het sluiten van de kust zou kunnen be ginnen. Dat wil zeggen: over twjintig jaar, wanneer de voorbereidingen in het zelfde (te lage) tempo en onder de zelfde (niet te royale) financiële om standigheden zouden worden uitgevoerd als tot heden het geval was. Wij mogen echter vertrouwen, dat thans tempo en financiën aanzienlijk zullen worden ver sneld en verbeterd. Want zelfs indien wij de ramp die ons trof even bulten be schouwing laten, dan nog rijst de vraag of het verantwoord is, gezien de voort schrijdende verzilting van ons land en het toenemend tekort aan zoetwater, dat er over twintig jaar nas begonnen zou worden met het afsluiten van de zee gaten. Tegenover de steeds kleiner wor dende voorraden zoetwater staat de steeds groeiende behoefte daaraan van mens, dier en plant. Groot ls de twijfel, of de verzilting en de zoetwaterpositie van Nederland het tolereren, dat wij in de nabije toekomst niet de beschikking zouden hebben over grote en diep in het land gelegen zoetwaterreservoirs. DINSDAG zal in de Tweede Kamer een regeringsnota over de watersnood worden behandeld. Moge het resul taat van dit gesprek tussen regering en parlement zó zijn, dat de wijze waarop de nood van deze dagen zal worden ge lenigd en de vernielingen zullen worden hersteld, getuigen zal van barmhartig heid en grote visie. En mogen regering en volksvertegenwoordiging óók een perspectief openen, dat ons volk het vertrouwen zal schenken om op deze door de zee bedreigde bodem de toe komst energiek tegemoet te treden. Rijksmusea morgen gesloten Morgen ziin ter gelegenheid van de nationale gedenkdag alle rijksmusea ge sloten. Buitenlandse coöperatieve organisaties helpen Van coöperatieve organisaties uit het buitenland komen berichten van1 deel neming en toezeggingen voor hulp bin nen. De groothandelsvereniging van de verbruikscoöperaties in Zweden schonk 500.000 kronen, die in Frankrijk 500.000 francs, de Oostenrijkse 100.000 Schilling. Verder zegden ook reeds de landelijke coöperaties van Amerika, België, Duitsland en Italië hulp toe. Illlllllülll De Bilt verwacht:) Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tydelyk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon op: 8.09 onder 17.40 Maan op: 3.46 onder 10.58 Maandag: Zon op: 8.07 onder 17.42 Maan op 4.58 onder 11.44 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Stations Weers- toest. Wind- richt. 'i'em- perat 7 uur Max. temp gist. Oslo onbew. N —22 —13 Stockh. geh. bw. NNO —13 —11 Kopenh. motsn. N —12 —6 Londen geh. bw WNW 3 6 geh. bw N —4 —1 Brussel onbew. NO —5 2 Parijs onbew. w.stil 5 Bord. mist w.stil —1 7 Nice NNW 4 11 Warsch. zw —6 —1 Berlyn sneeuw N —6 —2 Zürich sneeuw wzw -f2 Wenen 7.w. bew. w.stil —6 —2

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1