Ford-stichting schenkt millioenen uit particuliere enenis Prins Bernhard maant Zierikzee tot evacueren D.U.W.-arbeiders in getroffen gebied krijgen normaal loon Na ratificatie van E.D.G.-verdrag OPLEIDING van Duitse piloten in R.A.F Namen van de slachtoffers VAN DE NOOD EEN ONDEUGD Communistische jeugdbeweging voert misleidende actie PAUL G. HOFFMAN NEEMT ONTSLAG Ontdooiing van de Noordpool en irrigatie van de Sahara te duur JoVJU. psET'van Zaterdag 7 Februari' 1953 9 Burgemeester: Er is hier wanorde (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE. 6 Febr. ,.Er dreigt hier gevaar en daarom is het zaak dat iedereen die geen belangrijke functies vervult in de stad. zo snel mogelijk evacueert." Deze woorden sprak prins Bernhard vanmiddag omstreeks drie uur tot de bevolking van Zierikzee, die zich op het havenplein voor een groot deel Om hem heen had ver zameld. Gespannen luisterde men naar de toespraak van de Prins, die zojuist met een hefschroefvliegtuig uit de lucht was komen zakken. „Er zijn thans schenen genoeg", zo pleitte prins Bernhard verder, „en de evacuatie, kan nu veilig en stiel geschieden, ledereen die hier overbodig is loopt maar in de weg en stagneert het werk: 11c kan me goed indenken", zo vervolgde de Prins, „dat u liever in uw huis blijft, al is liet ook voor een deel verwoest. Maar bedetikt u dan wel dat grootscheepse ontruiming van de stad in het be lang is van eeniederNa de rede van de Prins slenterden allen weer weg. koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, béZOcht het zwaar getroffen Schouwen en Duiveiand en Stavenisse. Hij was van de Markt te Middelburg per helicopter opgestegen. De militaire hulpverlening op het ei land is verdeeld in drie rayons namelijk: Duiveiand, Schouwen en West-Schouwen. Ongeveer 300 man Nederlandse soldaten maken zich op het eiland verdienstelijk. Verder zijn er de Amerikanen met 15 ducks, Fransen. Duitsers en Engelsen. Deze iaatston zijn er in geslaagd met be hulp van kikvorsmannen waterleiding buizen te herstellen. Dan ïs er nog de Engelse, de Belgische en de Franse ma rine. Zo wordt er hard gewerkt om de situatie meester te worden. Bevolking ziet op tegen vertrek Sommige mensen gingen weer hard aan het werk. Velen echter hadden geen bepaald doel. 1-Iet was vol in de stad 1-Iet leek haast marktdag. Een autobus met dijkwerkers vertrok juist weer naar een binnendijk die was doorgebroken. Weer was er"kostbaar land prijsgegeven aan de zee. De soldaten liepen druk af en aan. De Amerikaanse Icgerducks keerden juist van een tocht terug. Maar verder heerste cv weinig activiteit in de stad. „Driehonderd man moeten er overblij ven". zuchtte de burgemeester van Zie rikzee, jhr mr Schuurbeque Böeye als we hem naar de toestand in de stad vragen. „Ik moet het toegeven", zo vervolgt hij spijtig, „maar er heerst wanorde. Er zijn hier veel'instanties die alle nuttig werk verrichten. Maar het is moeilijk een cen trale leiding te verkrijgen. Een goed ding is gelukkig dat dè coördinatie van de instanties goed is. Elke middag wordt onder mijn leiding een stafvergadering gehouden van'de hoofden van de ver schillende instanties. Maar ik zeg u nog eens: Zierikzee moet geëvacueerd wor den." We hebben ons licht eens opgestoken onder de bevolking. „Zo lang ik hier nog enigszins kan wonen", zo zei de een, laai ik mijn boeltje niet in de steek, het is nergens voor nodig". En een ander zegt: „Ze moeten mij eruit sleuren, an ders ga ik met." De bevolking voelt over het algemeen niet voor evacuatie. „Er wordt zoveel gestolen", is weer een der de commentaar. De bevolking herinnert zich nog de evacuatie van 1945. Prins naar elders Prins Bernhard heeft vanavond Haam stede bezocht. Na zijn aankomst heeft hij een uitvoerige conferentie gehouden met de leiding gevende personen in de stad. Daarna heeft de Prins Brouwers haven, Bruinisse en het zwaargeteister- de Stavenisse op Tholen per helicopter bezocht. Later keerde de Prins weer te rug in Zierikzee. Ook de commissaris der Maft DULLES STELDE TERMIJN AdenauerEden en yer binnenkort naar Amerika BONN, G Febr. (Reuter) Tijdens zijn bezoek aan Bonn liceft Dulles aan dr Konrad Adenauer, een persoonlijk schrijven van president Eisenhower overhandigd, waarin de Duitse kanselier wordt uitgenodigd in het. voorjaar een bezoek te brengen aan Washington. De zelfde uitnodiging heeft Dulles gedaan in Londen aan minister Eden en in Parijs aan minister-president Mayer. Voor het bezoek van. deze Westeuro- pese staatslieden aan Amerika is nog geen vaste datum bepaald. Zij zullen echter allen einde Maart of begin April de Oceaan oversteken. Het ligt daarom bijna voor de hand te zeggen, dat zij allen samen naar Washington gaan. In Bonn heeft Dulles tegen kanselier Adenauer gezegd, dat de Europese lan den tegen April „zeer duidelijke teke nen" van vooruitgang op de we» naar eenwording moeten laten zien. Anders moeten zij zich erop voorbereiden, dat het Amerikaanse Congres de hulpverle ning aan Europa besnoeit. Het Congres vangt in April aan met het voorbereiden de werk voor de opstelling van de begro ting van het nieuwe belastingjaar Juli 1953-Juni 1954. Naguih voorspelt bevrijding „Britse garnizoenen weg uit Egypte" CAIRO, G Febr. (A.P.) Generaal Na- guib, dictator van Egypte, heeft vandaag een spoedig einde voorspeld van de „be zetting van Egypte door de Britse garni zoenen". Hij zei dit bij de. opening van een nieuw hoofdkwartier voor de „Vrij heidsbeweging" in Cairo. Deze organisa tie is in de plaats gekomen van alle poli tieke partijen in Egypte, die onlangs dooi de generaal Naguib builen de wet zijn ge steld. Nagnib heeft zelf do leiding van deze „Vrijheidsbeweging". „Wij staan op liet punt een einde te maken aan de bezetting", zei Naguib. Gis teren zei een van zijn naaste medewer kers, kolonel Salem, dat deze bevrijding indien nodig met geweld zou gebeuren. „De strijd voor de ontruiming van de zone van het Suezkanaa! door de Britse garnizoenen moet georganiseerd en ont wikkeld worden. Wij moeten dit echter omzichtig doen en ons niet laten mee slepen door triomfantelijke gevoelens. Wij moeten niet strijden met de voorop gezette overtuiging, dat wij de over winning zuilen behalen. De dagen, die voor ons liggen, zijn even gevaarlijk als de dag van heden. Met de fioedanezen zullen wij als breeders en kameraden vechten, tot dat de bevrijding is voltooid: Daarna zal de Soedan zelf beslissen over zijn eigen toekomst. Wij zullen die aan vaarden, hoe die ook moge zijn", aldus Naguib. Zijn woorden werden door een menigte, die voor het nieuwe.hoofdkwar tier was verzameld, wild toegejuicht. Maximum-prijzen voor Europese kolen en schroot LUXEMBURG, 6 Febr. KA.F.P.) De Raadgevende Commissie van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft de 1-Ioge Au toriteit geadviseerd maximum-prijzen prijzen vast te stellen voor kolen en schroot. Deze maximum-prijzen zullen moeten gelden voor de zes landen van de gemeenschap. De commissie is echter van mening, dat de prijzen voor ijzererts- moeten variëren volgens de plaatselijke verhoudingen van elk bassin, waar dit erts wordt gewonnen. Noorse delegatie bij „Kolen en Staal" in Luxemburg LUXEMBURG, G Febr. (Reuter) Noorwegen heeft besloten een "permanen te delegatie raar het Hoge Gezagsorgaan, het bestuurslichaam van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap te zenden, voor een „nauwe en doeltreffende samenwer king tussen de Gemeenschap en N gen De stroomvoorziening in het noodgebied VLISSTNGEN, G Febr. De stroom voorziening in de noodgebïeden begint gedeeltelijk weer op gang te komen. Goes is slechts voor de duur van een uur van electriciteit verstoken geweest. Vlissingen zat gedurende de stormnacht gedeeltelijk zonder stroom. Veere had op 2 Februari weer stroom. In Klevers- kerke was de voorziening enkele dagen onderbroken. De zak van Zuid-Beveland Is voor een groot deel weer in staat stroom te gebruiken. Krabbendijke bad op 3 Februari weer electriciteit. ierseke is niet gestoord geweest. Op Noord-Beve- land is Kortgene en omgeving van energie verstoken. Zierikzee heeft weer stroom. Op een groot deel van het eiland Schouwen en Duiveiand is de toestand nog van dien aard, dat van stroomvoor ziening geen sprake kan zijn. Ook voor een groot deel van het eiland Tholen is de stroomtoevoer problematisch. Op ge heel Zeeuws-Viaanderen is in dit opzicht alles weer normaal. 260ste VERGADERING Slecht begin van nieuwe beraad over Oostenrijk (Van onze correspondent LONDEN, G Febr. Na veel geharre war achter de schermen zijn de plaats vervangers van de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie vandaag weer bijeengekomen om overeenstem ming te bereiken over het vredesverdrag met Oostenrijk. Gromyko vertegenwoor digde de Sovjet-Unie en vanaf het eerste ogenblik was het duidelijk dat deze ver gadering, evenals de 259 vorige, op niets zal uitdraaien. Gromyko wilde niets we ten van het ontwerp-vredesverdrag van de Westerse mogendheden en eiste dat het zal worden ingetrokken. De Westerse vertegenwoordigers zeiden dat men het zogenaamde „korte" verdrag voorlopig wel wil opbergen, maar van terugtrek ken is geen sprake. Maandag wordt er opnieuw vergaderd. Men zal Gromyko dan aan zijn verstand brengen dat men resultaten wil zien. Vrouw maakte misbruik van de nood AMSTERDAM, G Febr. Ejp.nderdag- ochtend heeft een onbekende vrouw in twee kruidenierswinkels aan de Trom penburgerstraat boodschappen, opge haald onder mededeling, dat zij goederen verzamelde voor een tombola in het Cen trum-theater, ten behoeve van de getrof fen gebieden. Bij navraag bleek hiervan geen sprake te zijn. De vrouw had voor 3,75 kruidenierswaren meegekregen. Zij kon tot nu toe niet worden achter haald. I-Iaar signalement luidt: plus mi nus 40 jaar. bol blozend gelaat, ongeveer 1,70 meter lang, gekleed in groene swag ger, blauwe hóed. De vrouw had een ge ruite boodschappentas bij zich. Verlaging contributie E.V.O. DEN HAAG. 6 Febr. Houders van mo- torbakfietsen Nederland telt er ongeveer 2500 wordt volledig vrijstelling verleend zowel van bedrijfs- als van wegencontributie voor de Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders-Organisatie (E.V.O.). In tegenstel ling met liet gisteren, gemelde moet gelezen worden: De contributie van tien gulden per bedrijf en tien gulden per wagen met een maximum van 250 gulden voor houders van bestelwagens tot een tonnage van 600 kilo wordt verminderd tot vijf gulden per wagen met een maximum van 200 gulden en tien gulden per bedrijf. (ADVERTENTIE) U heeft een góede kans het ergste van griep en influenza te vermij den. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische Odol Mondwater. Sociale uitkeringen in noodgebicden gaan door DEN HAAG, G Febr. Het bestuur van het Algemeen IVerkloosbeidsfonds heeft aan de besturen der bedrijfsvereni gingen -verzocht zoveel mogelijk door te gaan met de verstrekking van uitkerin gen ingevolge dc werkloosheidswet aan Ie bewoners van de overstroomde gebie den en aan werklozen, die daar hui]» vei lenen. Bij nieuwe ontstane wer,kloot hcidsgevallen kan men in het algemee afgaan op de opgaven der betrokkene) Tegen onjuiste mededelingen zal echte streng worden opgetreden. Werklozen, die zonder loon in de nood gebicden hulp verlenen kunnen al» wi loos in de zin der wet blijven beschouwd; met kost of kleine vers trekkingen hoeft geen rekening te worden gehouden, in geval loon wordt, genoten, dat lager is dan de uitkering, Kan dit loon tot het bedrag der uitkering worden aangevuld. Werklozen, die van nu af aan nog in de noodgébieden zonder loon gaan wer ken, kunnen alleen dan hun uitkering behouden, als zij door een Gewestelijk Arbeidsbureau in georganiseerd verband bemiddeld zijn. in aansluiting hierop deelt de Sociale Verzekeringraad nog mede, dat geëvacu eerde personen, die in het genot zijn van een uitkering krachtens de ziektewet, de werkloosheidswet, de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, de 'nvaliditeitsvvet en/of de nood wet ouderdomsvoorziening zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres moeten op geven aan het uitvoeringsorgaan (Rijks- verzekeringsbank, Raad van Arbeid, be drijfsvereniging of gemeenschappelijk administratiekantoor), waarvan zij uit kering ontvingen. Deze organen zullen voor spoedige hervatting der uitkeringen zorg dragen. NOODMAATREGELEN VOOR WERKLOZEN ONVERKORTE TOESLAG VAN 25 PERCENT (Van onze correspondent) DEN HAAG, G Febr. De D.U.W.-ar beiders in de getroffen gebieden zullen krachtens een geïmproviseerde regeling- het ministerie, van Sociale Zakeii) en Volksgezondheid voor hun werk betaald I-orden als geoefende- arbeiders in liet rije bedrijf. Zolang er niet op normale wijze in tarief of accoord gewerkt kan BI. Wit-Ajax gaat niet doof AMSTERDAM, 6 Febr. Gevolg ge vend aan een desbetreffend verzoek, heb ben Ajax en Blauw Wit besloten de voor Zondag aanstaande vastgestelde wedstrijd ten bate van het Rampenfonds voorlopig af te gelasten. De wandeltochten, die de afdeling Noord-Holland van de N.W.B. voor het zelfde doel morgen en overmorgen zou houden, zijn uitgesteld tot Zaterdag 14 °n Zondag' 15 Februari. Duitse voetbalbond bereid tot liefdadigheidswedstrijd KEULEN, 6 Febr. De voorzitter van de Duitse voetbalbond, dr Pecco Bauwens. heeft de heer K. Lotsv voor gesteld binnen de kortst mogelijke tijd een in Duitsland te spelen wedstrijd te organiseren tussen een Duits en een Ne derlands vertegenwoordigend elftal. De netto-opbrengst van deze ontmoeting wil hij ten goede laten komen aan de dooi de overstromingen getroffen Nederland se voetballers. Nationaal Rampenfonds Igiro 9575—1 Londen- uitwisseling squadrons gewenst LONDEN, G Febr. (D.T.) Engeland 1 zich belasten met de opleiding van hot personeel der Duitse luchteskaders, lie straks deel zullen uitmaken der Euro pese Defensiegcniccnschap. De regering van Groot-Brittannië heeft in Bonn het voorstel gedaan Duitse piloten en tech nici naar de trainingsseholen der R.A.F. te zenden on Duitse luchteenlieden te la ten Oefenen in Britse formaties. De nieuwe Luftwaffe 1300 vliegtuigen en 30.000 man personeel zou haar op leiding gedeeltelijk in Duitsland en 1:1 Engeland krijgen. De training kan pas beginnen zodra dc Bondsdag het Euro pese Defensieverdrag heeft geratificeerd ficocrd. Het is vrijwel zeker, dat ook officieren van het Duitse landleger de Britse mili taire academies zuilen bezoeken zodra de Defensiegemeenschap tot stand komt, maar de samenwerking der luchtmach ten komt op de eerste plaats. Alleen in de luchtoorlog geiden algemeen aan vaarde tactische wetten; alleen de vlieg- tuigenluclitwapens zijn tot nu toe vol doende gestandaardiseerd. Het Foreign Office dringt in zijn voorstel aan op uit wisseling van stafofficieren en squadrons en op coördinatie van Britse en Duitse verdedigingsschema's. De samenwerking, onder toezicht van het opperbevel der Atlantische strijdkrachten, zou beperkt moeten blijven tot zuiver militair-tech nische maatregelen. De leiders der ge coördineerde luchtmachten mogen zich Prawda: ..Dat zijn ze" Russen gearresteerd voor „spionnage" MOSKOU, G Feln-, (Reuter) Het dag blad van de Russische communistische partij „Prawda", meldt, dut vier Kussen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd up beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden.- Zij worden dc „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoede moeten zijn. De gearresteerden zijn A. D. Goerewitsj, die „een geheime Trotkist en gezworen vijand van het Sovjet-volk" wordt genoemd. Mij zou de communistische partij hebben mis leid en sinds 1939 als spion werkzaam zijn geweest, E. A. Taratoeta, een vrouwelijke iewerkcr aan de Russische academie van .onscbuppen, die voor Goerewitsj een aan- geheime documenten zou hebben gestolen. X. F. P.omanof, van wie gezegd wordt dal hij, na een mislukte poging om een grote som uit- de staatskas te stelen, gearresteerd 's, toen hij zijn diensten aanbood aan een buitenlandse spionnagedienst, T. A. Sas, die als deserteur In de oorlog eerst voor de Ges- aio en vervolgens voor de Amerikaanse ge heime. dienst in kampen voor verplaatste per sonen in Duitsland zou hebben gewerkt. Volgens de „Prawda" hadden de ge arresteerden gepoogd revolutionnair ■erk te doen in krivbirog, een centrum van ijzermijnen in de Oekraïne. niet inlaten niet het organiseren van een inlichtingendienst of het beramen en uit voeren van militaire operaties. Het personeel der Duitse luchtmacht zal geen uitzonderingspositie krijgen in de Britse opleidingsscholen. De vijf lan den die to-t de N.A.T.O. zijn toegetreden Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg hebben voor de beman ningen van hun luchtlegers reeds dezelf de trainingsmogelijkheden, die Engeland thans de Duitsers biedt. „Het is onze overtuiging", aldus de nota van het Foreign Office, „dat een efficiënte sa menwerking tussen de strijdkrachten van Groot-Brittannië en deeskaders der N.A.T.O, van het grootste belang is voor beide partijen." worden zal er bovendien een onverkorte toeslag van 25% worden gegeven. Dc re geling, die tot 14 Februari van kracht zal zijn, is mogelijk geworden door op de D.U.W.-arbeiders in de noodgebicden too te passen dc loonregeling Water-, Spoor- cn Wegenbouw (groep II) met een toeslag van 25%. Verder heeft, het bestuur van het Al gemeen Werkloosheidsfonds In Den Haag aan de besturen van de verschillende bedrijfsverenigingen, verzocht, zoveel mogelijk door te gaan met het doen van uitkeringen ingevolge de Werkloos heidswet aan de bewoners van over stroomde gebieden en aan werklozen, die daar hulp bieden. Voorlopig moeten de bedrijfsverenigingen bij nieuwe geval len van werkloosheid afgaan op de me dedelingen van de betrokkenen. Wan neer later blijkt, daker onjuiste opgaven 'gedaan zijn, volgen'strenge maatrege len. Wanneer er wcrkldzen zen, die hulp verlenen en daarvoor geen loon ontvan gen, kunnen ze als werkloos in dc zin der wet blijven beschouwd worden. Met kost of kleine verstrekkingen hoeft dan geen rekening te worden gehouden. Wanneer het loon léger is dan de uit kering zou zijn, kan het tot het bedrag der uitkering worden aangevuld. Werk lozen, die van nu af aïm nog in de nóód- gebieden gaan werken zonder loon, kun nen alleen dan hun uitkering behouden, wanneer ze door een arbeidsbureau in ge organiseerd verband 'bemiddeld zijn, De Sociale Verzekeringsraad heeft nog medegedeeld, dat geëvacueerde personen er goed aan doen hun-nieuwe adres zo spoedig mogelijk op ter-geven aan het uit voeringsorgaan, wanneer zij in het genot zijn van een uitkering) Bedoeld zijn hier uitkeringen krachtens de Ziektewet, de Werkloosheidswet., de .Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Invaliditeitswet en de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Geneeskundige verzorging van geëvaeuëerden AMSTERDAM, G Febr. Geëvacueer de ziekenfondsverzekerden, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht 'daar een zekere tijd te zullen blijven, al dus maakte de Ziekenfondsraad bekend, wordt, aangeraden zich bij "n ziekenfonds •n die plaats te laten inschrijven. De zie kenfondsraad verzoekt aan de zieken- 'ondsen deze personen: met direet-ingaan- rle rechten en zonder beperkende voor waarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlo pig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Opne mingen in ziekenhuizen kunnen op gi'ond van sociale indicatie voorlopig voor re kening van de fondsen geschieden. Vermiste soldaat aangespoeld DEN HAAG, 6 Febr, Het stoffelijk overschot van de vermiste soldaat A. Zwarts uit Delft is gisteren bij Klunder.t aangespoeld. De soldaat is bij het red dingswerk in het noodgebied omgeko men. Ais vermist is opgegeven soldaat W. M. de Haas, legerninnuner 32.11.07.137 uit Rotterdam. I-Iij is Maandag het laatst gezien bij reddingswerkzaamheden in de omgeving van Abbenbroek. AMSTERDAM, G Febr, Het Rode Kruis heeft vandaag de derde lijst met namen van slachtoffers van de watersnood gepubliceerd. Deze Jijst bevat de volgende namen: Elia J., geb.9-1-9-1 adres: Is. da Costa- erdronken. DORDRECHT Van Balkóih-Pei'c te. Dordrecht- Laat' straat n4; dd 2-2-5 KERKWERVK Kloet. Leendert. geb.: 19-11-88 te Du veiicüjkc. Laatste adres: Kerkwervc n. 6 Zijn moeder Kooninn. Jlondrina, geb. 23.10.1)1 te Dulvemlljke. Laatste ad re: Keikwerve n. 67. Van der Bijl. Cornell 16-3-69 ie KerkwervcLaatste adres jrkwci 31. KLL'NDKKT Wensen,Leen van Wensen-Tolenaars, nlevr. van, en 7 kinderen. Kasan, E. dpi. sold, uit Amsterdam Berg. N. F. dpi. solduit Den llaag (vermist). Zwarts, A. dpi, sold, uit Delft (vermist). NUMANSDORP Geïdentificeerde slachtoffers: Hoek, Jan. geb.11-5-1904 Ie Ridderkerk. Laatste adres: Kortcboomweg 3. Hoek. Johannes Dirk, beg. 26.5.1936 te Numansdorp. Laat ste adres: Kortcboomweg 3- Hoek. Dirkje Elisabeth, geb.-: 12-11-1940 te Numans dorp. Laatste adres: Korteboomweg 3. Hock, Euft, geb.: 29-11-1905 te Rotter dam. Laaide adres. Korteboomweg 1. Iloek, Johannes, geb 8-4-1934 tc Nu mansdorp. Laatste adres: Korteboomweg I. Bezemer. Jannetje Maria. geb. 29-6-1924 tc Numansdorp. Laatste adres: Schuring- sedijk 202. Van dor Reo, Elisabeth Corne lia Nceltje. geb.: 10-1-1950 tc Numans dorp. Herweyer, Arle. geb. 13-4-1907 t.e Barend recht. Laatste adres Korteboom weg 7. Ilcrwcyer, Elisabeth Adrians, geb.: 29-11-42 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 7. Herweyer. Cornells Ple in-, geb. 13-7-29 tc Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 7. I-Iei weyer-Knops. Christina Geradiena, geb 3-9-1932 te Me llssant. Laatste adres. Korteboomweg 7. Herweyer, Teuntje Magdalei^a, geb. 7-7-1952 te Numansdorp. Laatste adres: Korteboomweg 7. Bolder, Leendert, geb. 9-1-1.872 t;c Maasdam, Laatste, adres: Kor teboomweg 9. Bolder-'t Hoofd, geb.; 9-1-1872 te Maasdam. Laatste adres: Kor teboomweg 9. Beider, Wllleniijlltje, gebo ren Schuitman. geb.: 2-6-1S99 te Zuid- Beyerland. Laatste adres: Korteboomweg 9. Cot, Jan. geb.: 6-3-1890 te Scherpenis- seLaatste adres: Korteboomweg 13. Cot- Belder, Wilhelmina, geb.: 13-1-1S99 te Rotterdam. Laatste adres: Korteboom weg 13. Rietveld, Arle, geb.: 30-5-27 te Numansdorp. Laatste adres; Korteboom weg 17. Rietveld-Herweyei-, geb.12-9- 1931. Laatste adres. Korteboomweg 17 Rietveld. Cornelia Teuntje. geb.: 3-5-1951 te Numansdorp. Laatste adres: Korte boomweg 17. Herweyer. Pleter, geb.: 28-12-1882 te Stellendam. Laatste adres: Korteboomweg 17. Ilcrweyer-Van der Ree. Adrian a Maria, geb.: 29-12-1884 te Numansdorp, Laatste adres: Kor teboomweg 17. Grocucweg. Anthonfe, geb. 7-12-1900 tc Numansdorp. Laatste adres: Langebooimveg 3. Groeneweg-De Jongste. .Tobstje Basüaantje. geb. 25-12- 1905 te Rotterdam. Laatste adres: Lange booimveg 3. Rustenhoven. Hendrik Jcr- faas. geb.: 26.4.1912 te Rcnkum. Laatste adres: Kortcboomweg 23. Rustenhoven- Van der Ree, Ida Aaltje, geb.: 6-1-1913 te Numansdorp. Laatste adres: Korte boomweg 23. Rustenhoven. Jert'aas, geb.: 6.10.1933. Rustenhoven, Teuntje Nceltje, geb.7-9-36,Rustenhoven, Neeltje Teuntje, geb.10-10-37. Rustenhoven, Willem Adnaous. geb. 6.11.1939, Rustenhoven. Adriaüntje Aaltje, geb.: 11-2-1941, Rusten hoven, Aaltje Jaapje, geb.: 30-6-1942. Rus tenhoven, Hendrilca. geb.: 9-4-1947 Rus tenhoven, Pieter Arle, geb.9-11-1949. Al len gewoond hebbende Korteboomweg 23. De Jongste, Pieter, geb.: 7-1-1909 te Rot terdam, Laatste adres: Langeboomweg 7. De Jongste-Kramp, Kornclia Neeltje, geb.: 20-7-1915 te Numansdorp. Laatste adres: Langeboomweg 7. De Jongste, Dirkje Neeltje. geb.9-9-1941. De Jongste, Neeltje Dirkje, geb,3-4-1945. De Jongste. Hendrika Lena, geb.: 25-10-1946. De Jong ste, Hendrik, geb 17.3.1951. Allen ge woond hebbende: Langeboomweg 7 Kramp. Jacob, geb.13-11-1921 te Nu mansdorp, Laatste adres: Langeboomweg 9, Kramp-Fortuin, Maria Anthonia. geb,; 9-7-1932 te Strijen. Laatste adres. Lange boomweg 9. Kramp. Hendrik, geb 17-5- 1948. Kramp, Neeltje, geb. 15-6-1950 te Numansdorp, Beiden gewoond hebbende: Langeboomweg 9. Van Geemert, Arie. geb, 17-12-1927 te Numansdorp. Laatste adres1 Langeboomweg 11. Van Goemert- Van 't Noorde.nde, Johanna Cornelia, geb.: 39-10-1.929. Laatste adres- Lange- ooomweg 11. Van Geemert, Cornelia Ma fia, geb,: 22-9-1952. Laatste adres: Lange boomweg 11. Putters, Adriaan. gel). 7-11- 1905 te Giesendatn. Laatste adres: Lange boomweg 13. Putters-Van Eekelen. Maria, geb. 11-6-1921 te Klundert. Laatste adres: Langeboomweg 13. Putters, .Jacob, geb.: 26-3-1948. Laatste adres- Langeboomweg 13. Notenboom, Jacob, geb.: S-9-1S67 te Numansdorp. Laatste adres: Schuringsc- dljk 182, Notenboom, Pliilippus. grb 24-9-1899 te Numansdorp, Laatste ad: >S: Schuringsedök 182. Biesheuvel, L'-na, geb. :4-5-1882 te Numansdorp, Laatste .vires: Schuringscdijk 100. OUDELANDIi Te Goes geïdentificeerde persoon Janssens. Cornelia, geb. I9-10-'75 tc Oude- lande, echtgenote van Joh. Mol. UI'DE TONGK Geïdentificeerde slachtoffers: Van Noord-Van der Baan. Pieuntje. geb.25- 10-1921 te Sommclsdijk Van Noord, Fran- cina Johanna, geb.: 5-7-1951 te Oude Tonge. Overleden: Polanan, L. N. van, korporaal, legerno. 3104192S5. .SINT PHILIPS LAND Verdronken: Van der Est, Andrh-s A., geb.18-11-M4 te Bruinisse ;Faasso, Willem Marinus, geb .'!0-l-'S7 te Sint Philips- land, laatste adres: Oostdijk 7: LlgLcndag. Jan. geb.: 6-11-' 15 te Sint Philipslaml. laatste adres; Zuiddijk 100: Geensc, Jaco bus Pieter, geb. 7-S- S4 te Sint Philips- land:, laatste adres: Voorstraat 13: om gekomen. nog niet gevonden: Den Haan. Maatje, geb.M'7.) te Sint Anuuland, wed. van Jan Ligtendag, laatste adres: Zuiddijk 100: Suurlant, Cornelia Jan. geb.-. 21-ll-'34 te Tholen. laatste adres: Zuiddijk 112: Suurlant. Jan Johannes, geb.: 25-2-'29 (c Tholen; Suurlant, Jan Marinus, geb.: 20-6-'98 te Poortvliet, landbouwersknecht, weduwnaar van Cornelia de Graaf: laatste adres: Zuiddijk 112; Vroegop. Laurens, geb.: 27-2-'40 te Steenbergen/Kruisland, zoon van: Jan Johannes Vroegop on Cor nelia Elisabeth Ovcrbeko. laatste adres: Zuiddijk 122. l'OORTUGAAL Verhey, Jan..geb 16-7-1883 te Poortu- gaal, laatste adres: Plaat I: Verhey-van Kampen, Neeltje. geb.22-5-1887. laatste adres: Plaat 1; Verhey. Aric. geb.: 20-2- 1913. laatste adres: Wclhoéksedljk 180; Vcnneman. Klaas, geb.: 1.2-I.-191S te Pooi-., tugaal, laatste adres; Plaat I: Verhey. Maria, geb,: 15-8-'25, laatste adres: Plaat L; Venneman. Pieter, geb.: 29-11-194S, laat ste adres: Plaat 1. STAVENISSE Geïdentificeerd te Bergen op Zoom: Ha- ge, J, Man. ca.' 60 jaar, laatste adres: Stavenisse, Wilhelminastr.Hage-Sauke, W. J. ca. 50 jaar. laatste adres: Kerk- weg, Stavenisse, eelitgenote van J. Ilage; Petronella Joslna I-Iage-Koeman, laatste adres: Stavenisse, a 200. TEXEL Omgekomen: Barnardus, W. uit De Waal; Dijker, W. (38 jaar) uit De Waal: IJkse. R., 52 jaar uit De Waal: Kuip, D.. 36 jaar uit De Koog. IERSEKE Woonplaats van deze slachtoffers on bekend. Tc Ierseke geïdentificeerde over leden personen. Brieve. Tannetje, geb.: 23-12-1892 tc Kruiningen: Slnke. 'Adriana. geb.; 19-7-1894 te Kruiningen: Hofmoijer, Thea Gerritjc. geb.: 31-8-1952 tc Krui- jen: Hendrikse, Jacob Leendert, geb.: -'31 of 13-3-'31 te Ouwerkc-rk; Danker, Johanna, geb.: 28-3-1879 te Kruiningen; Iwaarden, van Maria Johanna, geb.: 6-1- 1896 te Kruiningen. IJSSELMONDK OverledenDe Goede. Evert Kooiman, geb.- 7-9-1873 te IJsselmonde; overleden: 1-2-1953 te Rotterdam, Benvenuto. Rectificaties: 2o llist, TIEN GEMETEN: Dingeman Ordon, Gerrit Qr'don, juiste naam: Dingeman Ardon. Gerrit Ardon; ZUID LAND: Kapel, 2 gezusters, .wonende Kerkweg; juiste namenKapel-Ovcrgouw, Maartje; Kwak-Overgouw, Adriaantje, laatste adres: Kerkweg. pret Ned. Rode Kruis kan in verband met dè omstandigheden, waaronder de gegevens van deze. verlieslost worden ver zameld. niet dc volledige garantie geven, voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. MTS-leerlingen liepen in politieke val (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 Febr. De commu nistische jeugdorganisatie A.X..J.Y. heefl op misleidende) manier twintig- jongens in leraar van de M.T.S. in de Doiige- t weten te bewegen naar dc nood den tc vertrekken. Dc directeur van de school, de lieer I). Koorts, was hevig ontsteld, toen liem duidelijk was gewor den, dat zijn leerlingen in een politieke val waren gelopen. „ICr is tegen mij ge zegd," zo verklaarde li.'j, „dat de uitzen ding werd georganiseerd door de A.M.V.J. en St Aloysius. Alle andere jongens zijn thans gewaai-sohuwd zicli niet voor een communistische wagen te iaten spannen." De directeur kan zijn klas en de leraar, die met onbekende bestemming zijn ver trokken, niet bereiken. Hij toonde zicli heftig verontwaardigd over de praktij ken, waarvan het A.N.J.V. zich. heeft be diend. De politie was van deze wervings actie op de hoogte. Uiteraard had zij niets tegëh op het streven van welke groepe ring dan ook, die de slachtoffers" in de geteisterde gebieden hulp wilde verle nen, Ook de politie heeft nu voor de zo veelste maal politieke motieven ontdekt als achtergrond van een ogenschijnlijk nobel streven. De leerlingen van de M.T.S. waren reeds vertrokken, toen op de school vandaag een circulaire werd ontvangen. Deze behelsde een oproep om nog nicer jongens naar het noodgebied te staren. De stijl en de taal van het manifest slemden dc directeur tot nadenken. Na informaties te bevoef/der plaatse bleek hem, dat hij door een communistische mantelorganisatie was misleid. In aller ijl wendde hij zich lot het Gewestelijk 'Arbeidsbureau, waar men echter aan de zaak niets kon veranderen. De politie kon alleen maar verklaren: J.i bent de dupe geworden." De directeur stelt thans pogingen in het werk zijn klas te waarschuwen. Ook leerlingen van een M.T.S. in Haarlem zijn door het A.N.J.V. om de tuin geleid en naar het rampgebied vertrokken. 0 "I* f maar ook voor volwassenen. Van de 2SC (Van onze correspondent NEW YORK, 6 Febr. Paul G. Hoffman, vroeger hoofd van het Marshall-plan en grootste suikeroom ter wereld, heeft ontslag geno men als president van de Ford-stichting. Zijn laatste daad in deze functie was een schenking van een bedrag ter waarde van 14 mil- lioen gulden voor een onderzoek naar de menselijke gedragingen en voor verbetering van het onderwijs. In twee jaren tijds heeft Hoff man van de Ford-stichting een particuliere schatkist van 2 mil liard gulden, welker jaarlijkse rente eenvoudig wordt weggegeven een lichaam gemaakt, dat voor Amerika's buitenlandse betrekkingen van grote betekenis is. WEGGEVEN is hoofdbrekend „Het was hoofdbrekend werk jaarlijks 130 millioèn gulden tc .moeten weg geven", verklaart Hoffman. Ofschoon el ke week honderden aanvragen bij hem binnenkwamen tienduizend gedurende :1e laatste paar jaar heeft de Ford stichting slechts geld gegeven aan 100 verschillende projecten van zeer uiteen- 'opende aard. Er is hijvoorbeeld een we kelijks televisie-program van anderhail uur bij, „Omnibus" genaamd, dat de Amerikaanse televisie op een hoger peil tracht te brengen, Het Fonds steunde de uitgave van een tijdschrift, „Perspectie ven" om dc vooruitgang in Amerika's cul tuur aan te tonen, maar het heeft beslist geen geld beschikbaar willc-n stellen aan de. man, die de enorme ijskappen van de Noordpool wilde smelten om zodoende de aarde een andere draairichting te geven, waardoor nacht en dag altijd twaalf uren lang zouden zijn. Men kwam bij Hoffman die via Mar shall-hulp en Ford-Stichting van wegge ven een beroep had. gemaakt, met de meest uiteenlopende verzoeken zoals een grootscheeps onderzoek naar tandenaf- vijlingen onder primitieve stammen en het irrigeren van de Sahara. Dit laatste vond hij zo gek niet. maar het kost vee) te veel geld. naar schatting twee milliard dollar, precies het kapitaal waarvan de Ford-stichting rente trekt. Na die irriga tie zou het dus met het Ford-geld gedaan zijn. Tot nu toe heeft de stichting zich het meest geïnteresseerd in fondsen voor de verbetering en vooruitgang van het- onderwijs,' niet alléén voor kinderen 280 nillioeii gulden die de laatste twee jaren zijn uitgedeeld, zijn 120 millioèn gulden beschikbaar gesteld voor liet onderwijs. Daarbij kwam een reusachtig bedrag voor landbouwonderwijs in India en Pa kistan en voor verbetering van de metho- :len in de landbouw. Hoffman is bnzon- der trots op de 12 millioen, die de Ford- stichting beschikbaar stelde voor het on derwijs van Europese ontheemden. Stamkapitaal Het tnnikapitaal van twee milliard gulden komt uit de erfenis van Henry Ford, stichter van het Ford bedrijf, diens zoon Edsel. Ten minste 75 percent van de/.e twee milliard zon in de Ameri kaanse schatkist zijn gevloeid wanneer het aan de erfgenamen was uitgedeeld. In plaats daarvan besloot, de Fordfatuilie een stichting te vormen voor menslieven de doeleinden. Op deze wijze bleef liet bedrag behouden. Tegelijkertijd kreeg het publiek de beschikking over een groot kapitaal voor sociale arbeid op terreinen, waarin» de Regering zich niet beweegt. „Wij konden ais privé-organisatië expe rimentelen met o-ns geld" verklgart Hoff man. „Een enkele maal liep het niet goed af, maar 95 percent van ons geld kwam in goede-hanen terecht. Wij zien na het schenken veel nauwkeuriger toe waar elk millioen zijn weg vindt en wat er mee gedaan wordt dan dit voor een Regering mogelijk is. die niet zoais wij 3 30 mil lioen gulden maar vele malen zoveel be steedt. Ofschoon verreweg de meeste aanvra gen na een zorgvuldig onderzoek wer den afgewezen, gaven plannenmakers van alle landen de moed niet op. Zo wees er een vredesorganisatie van Amerikaan se vrouwen op, dat langs de gehele Ca nadees-Amerikaanse grens -geen enkele soldaat op wacht staat: een welsprekende, practische vredes-demonstratie van de eerste rang. Om deze vredelievendheid tussen de twee Noordamerlkaanse vol ken tot een monumentaal symbool voor de gehele wereld te maken, stelden de vrouwen met klem voor, de gehele drie. duizend mijl lange grens te voorzien van een drie mijl brede strook van prachtige tuinen en fonteinen. Het 5000 kilometer lange tuintje zou een bedrag van 300 millioen dollar hebben gekost, of wel meer dan de helft van het stamkapitaal van de stichting. I-Ioffman die de macht van Amerikaanse vrouwen kent, wees het. verzoek in de meest hoffelijke ter men „tot zijn grote spijt'' af, Kabinet Hoffman als president, had oen heel cabinet van deskundigen naast ziel), een kleine Regering op zichzelf. De deskun dige „ministers" hebben ieder hun as sistenten en klerken, zodat honderden mannen en vrouwen in dagelijkse dienst waren van de rijkste weldoener van Ame rika. Verbetering van internationale be trekkingen door onderwijs en opvoeding, en plannen voor verbetering van de land bouw in landen, die voortdurend door hongersnood worden bedreigd, hebben de beste kansen op Ford-schenkingen. Ter wijl Punt Vier van de Amerikaanse Re gering méér geld beschikbaar heeft, is ie Ford Stichting die als een particuliere aanvulling van liet Regeringsprogram nu: werkt zonder onder de politieke bijge dachten daarvan te lijden, in zekere zin méér effectief. Terwijl bij voorbeeld een bepaald land in Azië maanden zal besteden om na te gaan of Regeringshulp uit Amerika al dan niet aan bezwarende voorwaarden is verbonden, neemt men het geld van de Ford-stichting als een particuliere orga nisatie zonder diplomatieke doeleinden, met graagte onmiddellijk aan. Op zichzelf beschouwd is een jaarlijkse schenking van 130 millioen gulden een heel bedrag, maar op een wereldschaal is het voor behoeftige landen en instel lingen gering. Doch te oordelen naar wat de pers in Pakistan en India over dc prestaties van het Ford-fonds zegt. kan 130 millioen gulden op de juiste wijze en op het juiste ogenblik uitgegeven bet leven redden van honderdduizenden men sen. Terwijl deze Aziatische landen de uitstalkast, vormen van bet Ford-werk In de laatste drie jaren, deelde Hoffman mede, dat de vooruitgang van vooral technisch en wetenschappelijk onderwijs in Europa, evenmin zal worden vergeten. Dat is het goede nieuws van de grootste prjvé-suikeroom tor wereld, die thans zijn functie gaat neerleggen. No. 33 op 6 Februari Saamhorigheid DE GROENE AMSTERDAMMER (7 Fe bruari): „Niet alleen het beste in ons wordt op- g'-v okt en gestimuleerd bij zo zware schok ken in liet nationale leven. Bij" ooriog en bij natuurramp wordt geplunderd ook nu wee-r speurt politie naar profiteurs van de nood. B'j oorlog en bij natuurramp i3 er ook. subtieler, de lust in het erge ook nu weer kon men dio in menige uiting ho ren doorklinken, wie weet zelfs in eigen uiting. Maar hoeveel indrukwekkender is. b(j oorlog en natuurramp, het boven zichzelf uitrijzen van een volk. Hoe hartverwarmend is liet. wanneer men het beste wel degelijk gewekt en gestimuleerd ziet. wanneer men ziel en ervaart, hoe onstuimig, ja iioe blin delings plicht-beseffend, brein en hand vinden wat gedaan en wat gegeven moet worden Het uitgangs-woord hiervoor is: saamhorigheid. Nationale en menselijke saamhorigheid. Men spreekt de pers niet le na. als men u-.tlng geeft aan de overtuiging, dat Hil versum meer dan wie en wat anders ook liet instrument is geweest, dat, met name op die eerste rampdag. Nederland één hoeft gemaakt. Het is dunkt ons alleen maar betamelijk. geven aan waardering oor liet werk van ao met name uiting t en dankbaarheid Nieuwsdienst." Naast elkaar VRIJ NEDERLAND (7 Febr.): „Herinnert ge het li nog. waar we ons yóör dm Je Februari druk over maakten? Over het gehakketak rondom het Huma nistisch Thuisfront en over de vraag of de politieke delinquenten te Breda nu ver wend werde of niet en over die veerboot- tarieven voor auto's over het IJ en wat met al. Als de ramp er niet geweest was. zouden w:j daar hier, op deze- plaats wel licht het onze over hebben gezegd, zo scher;> mogelijk, zo precies mogelijk, misschien zelfs zo hatelijk mogelijk. Nu echter doet het: er niet meer toe. het is nu irrelevant, onbelangrijk. Wij -stonden daarbij. God z(j geprezen. v'ir1 o ,-,cnï* oadst elkaar. De katholieke E.u.B.O. en de neutrale E.H.B.O., en at <i l1A,l^eeeM'ittc: ora"Je of hoe ook ge kleurde Kruisen: ivy waren één mensen, du- midden in het leed gekwakt werden en ontdekten dat machtiger dan wat men sen scheidt. datgene Is wat mensen vor- n4:n„,AuSlls rie radi0 werd overnacht een nat onalo omroep: gaf de V.A.R.A biivoor- boc d geen berichten voor cn namens ka tholieke padvinders door.' Grote mannen DE TELEGRAAF (7 Febr.j taak011 boek over het leve" e') de U burgemeester in de kleine ge- rkvi„:eAlrüv70,cn^ hfm' gr0'" nian vniir Nederland kent veel van zulke grote mannen en tijdens deze dagen An,',PS,p.0ed TA' zij J,uns ondanks voor ,vG 1 hTgetI'ede»- Het «CO de dappere, l i ouwe magistraten van ai die plaatsen ïn do noodgebicden. Zij staan er op hun volk ontroerd W heefl liet Nederlandse srhH V'a" ?'s even vele kapiteins op liet selnp, deze burgemeesters van Nieuwe Ton ge. Zuidland, Zierikzee, Stavenisse. 's-Gra- lOiKleel, Abbenbroek en tientallen andere Lt A U" Vd!T'n b,ijven verbonden aan 11 Vl0r hc-lden in deze zwarte dagen Ynir NVdenand. 14n daarom' brengen wij dank aan ae grote man in de kleine stad." Gemist ALGEMEEN DAGBLAD (6 Febr.)- ".Wat ,wij' echter gemist hebben is een organisatie, wellce zich direct bij een grote ™?,IM?,-Srtol vormt. Toen Zondagmor gen duidelijk was. dat er een grote ramp was losgebarsten hebben verschillende mi nisters zich onmiddellijk naar de bedreigde gebieden begeven, maar veel beter had de Zi'Cb "iet beliulp van de moderne hulpmiddelen: vliegmachines, radio en luchtfotografie dc onmisbare gegevens kun nen verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat daartoe bepaalde ambtenaren moeten zijn aangewezen en hier ligt onzes inziens een taak voor de Rijkswaterstaat welke met de luchtmacht en de marine een centrale alarm- post dient te organiseren, welke als het ware a la minute In werking treedt. Een voorbeeld is de organisatie van de bos- brandweer, die ook in natte zomers op de uitkok bluft.. Zeker, zulk een centrale post kan jaar-in, jaar-uit werkeloos blijven, maar wanneer dan ook de nood aan de man mocht komen, is dc regering van stonde aan goed geïnfor meerd. En daaraan heeft het dezer dagen ontbroken." Kust van Europa HAAGSE POST (7 Febr.): Dit snelle en innige medeleven doet het hart goed, maar deze manifestatie Is ecu belofte en dat Is nog beter. Het aantal dijkbreuken Is ontstellend groot. Vanzelf sprekend zijn onze ingenieurs en onze bazen de meest gerede deskundigen om het her stelwerk te leiden. Maar wij betwijfelen of wij liet bij een ramp van deze omvang zon der hulp van buiten kunnen klaren. Wü kunnen het wel maar dat zou Jaren uuren. En het is niet de kust van Neder land, die. bezweken is: het is een stuk kust van Europa. Wü behoeven ons er niet voor te generen wanneer wij in het belang van Europa liet snelle herstel van onze dijken tot een Europese aangelegenheid verklaren, liet is verheugend, dal zo veel Europese landen onze ramp eigenlijk terstond ook zo hebben gezien." Troostende gedachte DE NIEUWE EEUW (7 Febr.): „Zoals een anuare troostende gedachte is, dat een enorme technische apparatuur (als die van radio, luchtmacht, vloot en leger) thans kon worden aangewend in de meest positieve zin die zich denken laat." Goede kans ELSEVIERS WEEKBLAD (7 Febr.): „Eens zal weer de tweedracht komen. Eens zal men weer twisten, omdat mensen maar mensen en Nederlanders altijd Neder landers zün. De ontzaglijke verliezen echter, dn- Nederland geleden heeft cn liet afscliu- weluke leed, waaronder talloze Nederlanders gebukt gaan. zullen een aansporing blijven. Er is een goede kans, dat er althans iets van hot clan. iets van do wilskracht en lets van de eensgezindheid die in deze dagen ons hart. erwarmen, blijft bestaan. Zo deze impuls, deze moed en deze vastberadenheid die thans een groot deel van ons volk bezielen behouden blijven, zal niet alleen het Zuidwesten van ons land straks weer heroverd worden <.p de zro. Dan zal men ook de kracht vinden om projecten uit te voeren, die onszelf en ons nageslacht kun nen doen wonen in een sterk Nederland." Kwaadaardigheid DAILY TELEGRAPH (6 Febr.): „Gelukkig bezitten de Nederlanders een grote gave voor decentralisatie. Plaatselijke polder-autoriteiten. die verantwoording schuldig zijn aan gekozen raden, zün gene- raties lang verantwoordelijk geweest voor hun eigen verdediging tegen de zee. In de oorlog tegen de zee zijn er geen noncombat- tnntön. Terwijl onmiddellijk giften in geld of natura van alle Westerse landen arriveren en aanbiedingen worden gedaan zelfs door verre landen als Siam, moet worden opge merkt. dat hel enig- gebaar van achter liet IJzeren Gordijn een boodschap van moeleven van Hongarije is. In deze omstandigheden schijnt een communistische aanval op liet aanvaarden van Amerikaanse hulp door du i-gering meer dan 4000 Amerikanen van leger en luchtmacht helpen een buiten gewoon onhandige vertoning van kwaad aardigheid." Bijna bovenmenselijk PHILADELPHIA INQUIRER (4 Febr.) Onlangs hebben wü Nederland nog gepre zen vanwege het feit dat het, dank zij dc door taaie inspanning bewerkstelligde eco nomische vooruitgang, van verdere recht streekse hulp onzerzijds kon afzien. De Ne derlanders vroegen niet meer dan z(j be slist nodig hadden. Het is wel een bijzonder tragische omstandigheid dat juist nu het schoon dat Nederland er weer bovenop kwam, dc dijken, die zijn welvaart bescherm den, het onder de druk van het opge zweepte water begaven De zee kan 's mensen vriend maar ook zijn ergste vijand zijn. De I-Iollanders hebben eeuwenlang tegen het water gestreden en da ene overwinning na dc andere behaald. Tegenover andere vijanden hebben zij zich, evenals wij aan deze züde van de Atlantische Oceaan, eveneens met succes teweer ge steld. Daarom moeten wij onverpoosd naar middelen zoeken om degenen, die weliswaar de storm overleefd hebben maar zich thans voor eon bijna bovenmenselijke taak van herstel en wederopbouw gesteld zien. e mogelijkheid te bieden ook deze ramp boven tc komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5