STRIJD TEGEN HET WATER OUDER DAN ONS LAND TEN GELEIDE Nederlands componist-organist won het muzikale hart van de West Het is niet de eerste maal... Concerten op zelf herstelde orgels Cjeacli te redactie 6 Je \o>!It,sfsraraI van Zaterdag 7 Februari 1953 Een Zeeuwse afsluitdijk? STEELAND heeft een beroep op Nederland gedaan om het plan tot f-1 afsluiting van de Zeeuwse stromen boven aan de urgenüeüjsl te plaatsen. Zeeland wil zelfs niet de hans van één op een millioen lopen, dat er opnieuw belangrijke dijkdoorbraken zullen voorkomen en dat opnieuw mensenlevens moeten worden betreurd. Dit is een kreet, recht uit het hart van iedere Nederlander, die met ontzetting de stroom van rampzalige berichten heeft gevolgd. Wellicht is deze tijd niet erg ge schikt om met beide benen op de grond deze zaken te beoordelen; wel licht zijn er technische en politieke aspecten aan het afsluitingsvraag- stuk verbonden, die wij op dit ogenblik niet vermogen te overzien. Dat neemt echter niet weg dat Zeeland, nu noodgebied van de eerste orde, met recht van de regering opening van zaken kan verlangen. Hoe staat het precies met de afeluitingsplannen? Welke zijn de wer kelijke mogelijkheden om herstelplan en afsluitingsplan aan elkaar te verbinden? Welke feiten bepaalden de noodzaak tot afsluiting binnen de vijftig jaar waaraan tot dusver werd gedaoht en in hoever zal ver vroegde uitvoering naar verhouding minder kosten met zich mee brengen? Niet alleen de Zeeuwen, maar alle Nederlanders, die mee voelen met het leed van dit volksdeel, hebben recht op een duidelijk antwoord, omdat de afsluitingsplannen beslissen over Zeelands toe komst, die thans zozeer is bedreigd. Natuurlijk is het elke Zeeuw duidelijk dat geen enkele regering, ook onder de ergste omstandigheden, overijlde beslissingen mag nemen ten aanzien van zulk een vérstrekkend plan als waarom het hier gaat. Maar elke Zeeuw voelt in deze dagen ook, dat men er met een tech nisch uitmuntend betoog niet is. Er is een vuur ontbrand in de harten van vele mensen overal in de wereld. Zij hebben hulp toegezegd in velerlei vorm. Het is geen schande om die steun te aanvaarden, wan neer het leed niet door eigen schuld geboren is. Vandaar dat de fiere Zeeuw die het denkbeeld van een aalmoes ver van zich afwerpt •vandaag zegt: smeedt het ijzer nu het heet is. Laat Nederland zijn afslullingsplannen met spoed ter hand nemen en laat het anderen vragen te helpen waar ze kunnen. Want al moge de afsluiting van de zeegaten niet direct nodig zijn om Zeeland te redden, reeds lang be seffen deskundigen dat binnen vijftig jaar een afsluiting verwezenlijkt moet worden in verband met het enkele centimeters per 100 jaar stij gende zeewater en het steeds dieper wegzinkende polderland. Gebeurt dit niet, dan zal Nederlands strijd tegen het water een hopeloze strijd worden. Meer dan ooit ziet iedereen nu in, hoezeer veler leven in gevaar komt door één zwakke plek in een ogenschijnlijk machtig dijk- lichaam. Nederlands eeuwige gevecht tegen de zee moet verlicht worden door de zeegaten te sluiten en aldus de lengte van de dijken te bekorten. „Laten we nu doen wat we toch binnen de vijftig jaar van plan waren te doen", zo zeggen de Zeeuwen. Terecht, omdat uit de ramp van de afgelopen week het morele recht is geboren, niet op een telkens op nieuw bedreigde, maar op een hecht verankerde betere toekomst. Dc bereidheid om te doen wat mogelijk is, is er zeker, als regering en parlement Dinsdag dit vraagstuk aansnijden. Dulles in Europa TTET aflossen van de wacht in de Verenigde Staten op buitenlands politiek gebied is niet zonder horten en stoten verlopen. Eisen hower en Dulles kondigden een krachtiger poiitiek aan, en hun eerste practlsche aanpak heeft nogal wat wrevel gewekt. Eisenhower's be sluit met betrekking tot Formosa en de verklaring van Dulles, „dat Europa één moet worden, andershebben vooral in Londen en Parijs ongerustheid en bitterheid doen ontstaan. Inmiddels is Dulles in deze beide Europese hoofdsteden alsook in Bonn geweest. De ge sprekken onder vier ogen hebben de uitwerking gehad van olie cp de golven. Bonn was van het begin af tevreden met Dulles' aandrang op Europa. Alles bijeen moet de wrijving, die er geweest is, niet al te zwaar worden opgevat. Amerika wil geen grote oorlog in het Verre Oosten en Engeland is daarvan nu wel overtuigd. Amerika wil wel meer eenheid in Europa, maar eigenlijk wil Parijs dit ook, al moest Mayer omwille van de kabinetsformatie indertijd de zaken met een andere accent voordragen. De lucht is wat opgeklaard en Adenauer, die in ademnood was geraakt in zijn ren naar het Europese leger, heeft inmiddels ook wat meer lucht gekregen. Dulles is tijdens zijn bliksemreis door Europa thans in Den Haag aangeland. Wat Formosa betreft zal hij ook hier kalmerende woorden hebben gehoord. Dat kan geen kwaad, oolc al lijkt het op het ogenblik juist, dat Amerika aan Russen en Chinezen even zijn tanden laat zien. De nuchtere Dulles zal-het gesprek in Den Haag over een nuchtere, maar positieve opbouw van het éne Europa gewaardeerd hebben. Een geluk bij de ramp, die Nederland heeft getroffen, is, dat Dulles en zijn reisgenoot Stassen, die de Amerikaanse hulpverlening aan het buiten land leidt, bij hun eerste bezoek aan Nederland met eigen ogen heb ben kunnen zien, hoe zwaar dit land is getroffen. Een land, dat een onmisbare schakel vormt in de Westeuropese veiligheidsketen. Dankbaarheid en trots "Y7ANUIT de militaire vliegbasis Woensdreoht is de operatie „helicop- ter" geleld, die zestienhonderd mensen redding heeft gebracht, De wijze waarop deze basis, die geen andere uitrusting bezat dan die welke noodzakelijk is voor de opleiding van piloten, werd aangepast aan één der moeilijkste onderdelen der luchtvaart, namelijk operaties, dwingt bewondering af. In de dankbaarheid die het gehele Nederlandse volk de piloten toedraagt, dient het gehele personeel betrokken, dat in de afgelopen nacht voor het eerst een goede rust genoot. Wat er in een etmaal is volbracht om een efficiënte organisatie op te bouwen, die met de soepelheid van een lang beproefd en ingewerkt systeem heeft kunnen draaien, brengt in de gevoelens van dankbaarheid en vreugde het element van trots. Trots omdat een handvol marine-mensen hebben getoond een taak aan te kunnen die technisch onmogelijk werd geacht. Trots ook om de moedige piloten, Belgen, Nederlanders, Engelsen en Amerikanen, die zonder op eigen vermoeidheid, slaap of honger te letten het reddingsapparaat bij uitnemendheid dat het hefschroefvlieg- tuig is, zo voortreffelijk en ondanks de vele waagstukken die vol voerd moesten worden foutloos hebben aangewend. En om deze hulde ook een practlsche inhoud te geven: Zou het niet goed zijn als Nederland zich meer van deze, even lelijke als nuttige, machines aanschafte dan dit éne, dat nu reeds zulk prachtig werk deed? Bekwa me piloten zijn er reeds, dat is gebleken. Ongelukkig en misverstaan TN het jongste, nummer van „de leidraad door de wereld der reclame, Ariadne" Is een advertentie van een pagina verschenen over, van en door de Volkskrant, waarvan de tekst niet zuiver op de graat is. Vrien delijke collega's van landelijke dagbladen hebben zich gehaast ons daar op te wijzen, nog yoor de redactie van dit dagblad anders toch herjs niet zo traag van de tekst, die ze tevoren niet gezien heeft en achteraf nogal ongelukkig vindt, kennis had genomen. Ongelukkig is dan zacht uitgedrukt, want welke redactie van een katholiek voorlichtingsorgaan zou zich verheugen over 'n advertentie-zin die zegt dat „zij allereerst nieuwsblad is, hongerig naar primeurs. Daarna pas katholiek opinie blad.met een eigen onafhankelijke mening",.En alsof dat niet verve lend genoeg was, blijkt dat sommige lezers ook nog menen dat hier ge zegd wordt dat de krant het nieuwe boven de opinie en de eigen mening boven de waarheid stelt. De uitdrukking „met een eigen onafhankelijke mening" wordt door die lezers uitgelegd als een aantasting van het katholiek beginsel, namelijk dat die mening dit beginsel, en daar mede het Kerkelijk Leergezag zou verdringen. Toch bedoelde die zin snede en dat zij hier ter verduidelijking opgemerkt niets anders dan nog eens nadrukkelijk te zeggen dat de Volkskrant in haar bericht geving en haar opinie onafhankelijk is van bepaalde maatschappelijke groeperingen. In het verleden is haar namelijk nogal eens aangewreven als 'n minder goede eigenschap van een algemeen katholiek dagblad dat zij zou zijn de spreektrompet van één bepaalde groep in het katho lieke leven. Het is bij de opstellers van de gewraakte passage zelfs niet opgekomen dat men er uit zou kunnen èn willen lezen dat de voor lichting in deze kolommen onafhankelijk zou staan van het katholieke beginsel en het kerkelijk leergezag. Waarvan acte. uu Je ^£>lLsltrant van 7 Februari 1928 ,,To Nijmegen is overleden in den ouderdom van 72 jaar, de heer -T. R, van der Lans. bekend journalist en letterkundige. Reeds op zeer jeugdigen loel- tijd leverde bij bijdragen voor het Katholiek Stuiversmagazijn. De heer Van der Lans werkte vervolgens mee aan de Katholieke Illustratie, het Huisgezin en vele andere bladen. Later verschenen zijn zeer bekende historische romans zooals ..De gouden dubloen". „Maagdenpalmen". ..Karei cn Widuklnd „De tocht naar Damiate". Van 1S9S tot 1919 was de heer Van der Lans hoofd- redacteur van de „Gelderlander". „B. cn W. van Rotterdam zijn bereid mee te -werken aan de stichting van een nieuw vliegveld voor Rotterdam en Den Haag. op een in gemeenschappe lijk overleg vast te stellen plaats. De uitgaven van bijna twee millioen gulden aan Waalhaven moeten dan echter vergoed worden." Zijn geschiedenis is onze geschiedenis OD schiep de gehele wereld, behalve Hol- ^Jr land, want dat hebben de Hollanders gedaan. Deze oude Franse zegswijze is altijd onze trots geweest. Maar bijna een week ge leden zijn grote, kostelijke stukken van deze schepping met één ruk van de kaart geveegd. Stukken, in een strijd van eeuwen op de ele menten gewonnen, gingen in één nacht ver loren. Even kon het schijnen of de ramp 'on herstelbaar was, of het toch al kleine vader landse grondgebied onherroepelijk' was ver minkt, maar het herstel is al weer op gang. De herovering wordt met man en macht ter hand genomen. De slag trof zwaarder dan in de oorlog: toen werd ongeveer 88.000 ha geïnundeerd, nü staat ruim 110.000 ha kost bare grond onder water. Maar met onver minderde doortastendheid wordt het herstel aangevat, de strijd voortgezet. Bij is eigenlijk nooit onderbroken geweest. Jaar in, jaar uit, al sinds eeuwen wordt hij gevoerd, hij verschilt alleen in hevigheid. Wat een week ge leden gebeurde in haast onvoorstelbare omvang, gebeurt dagelijks in hel klein. Wat nu aan herstel en versterking moet gebeuren in korte tijd en over brede fronten, gebeurt anders in rustiger tempo, in beperkter gebied. Maar nooit heeft dit gevecht in de geschiedenis van ons vaderland geheel stilgelegen. Het is een der kenmerken onzer volksont wikkeling. dat deze strijd ons door alle eeuwen heen, onder wélke omstandigheden van politieke aard ook, heeft begeleid. De Tachtigjarige Oorlog kon van de jonge republiek der Verenigde Nederlanden mili tair en politiek de uiterste inspanning" vergen, niet temin valt dit bewo-gen tijdperk samen met zeer be langrijke successen aan het waterfront: tussen 1500 en 1640 werden ongeveer 30.000 ha land op het onge stadige element veroverd. Ook, en vooral in dit op zicht, was de 17e eeuw een waarlijk Gouden Eeuw. Begin: vroege middeleeuwen TTET BEGIN VAN DEZE STRIJD ligt vroeger. Sinds de vroege Middeleeuwen is hij al gevoerd. In het begin onzer jaartelling was de omvang van ons grondgebied vrij veel groter dan nu, maar sinds de aanvang der Middeleeuwen bleek het klimaat zich merkwaardig te hebben gewijzigd: het kenmerkte zich door groter vochtigheid en een toenemend 'aan tal stormen en depressies. De kleine rivieren, die voordien uit het Oosten en Zuiden over wadden en kleigronden hun weg naar zee vonden, werden door machtige getijden uitgespoeld. Op deze wijze ontston den in de eerste duizend jaar onzer jaartelling de Zuiderzee, de Doüart en de Biesbosc-h. De oudste be woners van ons land wierpen terpen op om er in tijd van nood op te vluchten. Na het midden uer negende eeuw heeft men naar andere middelen omgezien. In het jaar 839 werd het Noorden van ons land getroffen door een verschrik kelijke stormvloed, die ontelbare mensenlevens eiste. De ierpen werden toen nog eenmaal opgehoogd, maar de Friezen zagen sindsdien toch ook om naar andere mogelijkheden ter beveiliging van hun leven en werk. De eerste dijken zijn aangelegd, in een tijd die men nu niet met zekerheid kan vaststellen. Lange tijd meende men, dat dit omstreeks het jaar 1000 geschiedde, tegenwoordig meent men dat het al in de zevende of achtste eeuw gebeurde. De strijd tegen het water kreeg toen ook een geheel ander karakter. Vóórdien was hij uitsluitend verde digend gevoerd, daarné speelde ook het element van de aanval een rol. Het waren eenvoudige, aarden dijken, primitief nog, maar aan het begin van de veertiende eeuw hadden zij toch het grootste deel van ons land beveiligd: alle onmiddellijk door de zee bedreigde gebieden waren van dijken voorzien; ook langs de grote rivieren waren winterdijken aange legd. Maar gedurende de vijftiende en de zestiende eeuw bleek op tragische wijze de noodzaak van omvang rijker, sterker maatregelen. Nooit is, binnen het tijds bestek van anderhalve eeuw, ons land door verschrik kelijker waterrampen geteisterd als toen. De jaren 140-4, 1421, 1530, 1532 en 1570 staan zwartomrand In de annalen onzer geschiedenis. In 1404 werd vooral Zeeuwsch-Vlaanrleren door een verschrikkelijke vloed geteisterd. In November 1421 deed de door een gruwelijke storm opgezweepte zee een aanval op het Zuidhollandse veengebied. Plet was de legendarische Sint-Elizabethsvloed, die hon derden mensenlevens eiste. Ook de Sint-Felixvloed van het jaar 1530 sloeg vooral Holland en Zeeland; de ontzettende Cosmas- en Damlanusvloed van 1532 maakte niet alleen het pas begonnen herstel onge daan, maar eiste uitgestrekte gebieden terug. Noord- JAN ADRIAENSZOON LEEGHWATER ...Schepper van de Beemster... Beveland vond geheel een einde in de golven. Het was de overlevenden onmogelijk tot herstel over te gaan en ongeveer een eeuw lang bleef liet een ver loren gebied. Al deze rampen werden overtroffen door de Allerheiligenvloed van 1570. Een onbeschrijfe lijke orkaan uit het Noorwesten joeg het zee water in het Zuiden tot voorbij Gent en Brugge, de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden werden totaal' overstroomd, grote delen van Friesland stonden blank, zelfs Leeuwarden en Sneek werden bedreigd. Ook Holland werd niet gespaard, want op verschillen de plaatsen, bij Schevenir.gen en Petten, bezweken de duinen. Het aantal mensenlevens dat toen te be treuren viel, wordt op rond 25.000 geschat. Reeksen overstromingen IN DE ZEVENTIENDE EEUW zette deze rampen reeks zich voort. Overstromingen in 1610, 1625, 1665 en 1675 dompelden vooral het Noorden in leed, Maai de strijd tegen het water had toen een geheel ander karakter gekregen. De beste verdediging zegt een oude waarheid is de aanval en deze stelling werd op grootse wijze in werkelijkheid omgezet. Aan deze veranderde strijdwijze, die ons land tot onschatbare zegen zou zijn, is onverbrekelijk de naam van Jan Adriaenszoon LEEGHWATER ver bonden, In 1605 demonstreerde hij voor het Stad houderlijk Hof in Den Ilaag zijn duikerklok, een van de vele uitvindingen die hij op waterstaatkundig ge bied deed. Molenmaker was hij van beroep, geboren in De Rijp, in het hart van het Noordhollands water kwartier, beter dan wie ook met de strijd tegen Hollands erfvijand,vertrouwd. Overal, wéér hij kon, ging hij die vijand bestrijden: hij werkte in Gronin gen en Friesland, Zeeland en Brabant, hij werkte aan inpolderingen bij Bordeaux en in Vlaanderen. De windmolentechniek, die hij zeer belangrijk ver beterde, betekende een enorme vooruitgang. De schepping van de Beemster heeft zijn roem op on omstreden wijze gevestigd. Massale herovering HET ONTSTAAN VAN DE BEEMSTER, Purmor, Wormer, Hccrhugowaard en Schermer, hst ontstaan ervan ligt in het tijdsbestek der Gouden Eeuw en vormt de eerste, werkelijk massale her overing van het eens verloren land. De Zijpe cn de Wleringerwaard waren toen al bedijkt; het Hollands- Utrechtse veengebied was ingepolderd. De toestand werd min of meer gestabiliseerd, het tempo der droogmaking nam af. Leeghwatcr ontwierp zijn grootse plannen voor de Piaarlemmermeer, maar het zou twee eeuwen duren voor men ze durfde te ver werkelijken. De voornaamste maatregelen vielen op bestuursteehnisch gebied: men begon het nieuwe land deskundiger te beheren. De aanval werd min of meer stilgezet; men trok zich in de verdediging terug. Dientengevolge kon de schade der stormvloe den ook minder zijn dan zij voorheen was. De rust aan het waterfront was slechts schijn baar. De zee zou zich niet zonder meer, slapend, haar gebied laten ontroven, zij zon al op wraak en was reeds begonnen aan een traag slepende, uithollende aanval. De opgeworpen dijken hadden voornamelijk houten paalschoeiingen: de paalworm vrat ze stuk en de gevolgen bleven niet uit. Grote stukken houtwerk begonnen vrij plotseling te be zwijken. Friesland stond irï het eerste kwart der achttiende eeuw voor een ramp, die slechts door dras tische gezamenlijke krachtsinspanning kon worden afgewend. Men bezwoer het gevaar door steenstor tingen en bazaltbeschoeiirigen, sindsdien algemeen en op steeds groter schaal toegepast. Nieuwe rampen, nieuwe strijd ]7EN ANDERE VERZWAKKING van het water- front betekende de toenemende vervening, die het land als het ware van binnen uitholde en die omwille van de opbrengst slechts met moeite kon worden beteugeld. De strijdlust tegen de oude vijand scheen verzwakt en nieuwe rampen in de negentien de eeuw moesten komen in 1820, 1825 en 1861 om hem weer te versterken. In dit opzicht kan de negentiende eeuw gelden als een tweede Gouden Eeuw: opnieuw werd de droogmakerij ter hand ge nomen.. De Zuidplas en de Haarlemmermeer werden drooggelegd, de IJpolders ontstonden. Deze opbloei der Nederlandse waterstaatsactiviteit vond zijn rijkste bekroning in de plannen tot droogmaking der Zui derzee. Gedurende de eeuwen van deze onafgebroken, vaak •wisselvallig! strijd, heeft Nederland ongeveer 425.000 ha cultuurgrond aan zijn gebied toegevoegd. Dit be tekent een winst van 12J^ percent. Wanneer alle Zui- derzeegronden zijn drooggema'en, zal deze winst on geveer 25 percent bedragen. Voegt men hieraan de resultaten der polderbemaling toe, die niet altijd winst, maar toch zeker behoud betekenden, dan komt men tot nóg trotser cijfers. De stijgende lijn van deze curve vertoont nu sinds een week een plotselinge, scherpe daling. Maar deze daling is al weer tot stilstand gekomen en het eerste begin van een nieuwe stijging kan reeds worden vastgelegd. De strijd gaat voort, de techniek zegeviert ook hier, bestuurd als zij wordt door een machtige wil tot herovering en opbouw. 'Altijd zal mensenwerk kunnen bezwijken onder de ontzaglijke krachten der natuur, want de mens kan niet alles beheersen, maar de strijd» om deze beheersing is de taak van zijn leven. In Nederland is hij dat op een zeer bijzondere wijze en heeft hij grotendeels het volkskarakter bepaald. Daarom zal geen échte Nederlander wanhopen. Hij slaat de hand aan de geschonden dijk om straks weer trots de hand aan de ploeg te slaan. In de naam van Hem, die de schepping van dit wonderlijk stukje wereld aan hem overliet. (Van een correspondent WILLEMSTAD, 27 Jan. Dr Antiion van der Horst, de vermaarde Nederlandse organist, componist en dirigent, is op het moment, dat wij dit schrijven op de te rugweg naar Nederland van een tournee, over de Nederlandse Antillen, Venezuela en Suriname een tournee, dat cn voor hem zelf én voor de organisatoren niet anders genoemd mag worden dan een overweldigend succes. Honderden heb ben zijn voordrachten gevolgd en enkele duizenden hebben zijn concerten bijge woond. En wat het voornaamste is: hij bleek een van de belangrijkste culturele ambassadeurs te zijn. die Nederland naar de West kon afvaardigen. Op Curasao waren eigenlijk maar twee pijporgels 'in bruikbare staat; allebei in een' katholieke kerk. Op Aruba was et- één, splinternieuw in de nieuwe protes tantse kerk van Oranjestad. Het fraaie orgel van de Pictermaaikerk wordt on der de Hoogmis bespeeld door een heel muzikale en heel welwillende en ijverige dame, maar die de pedalen bijvoorbeeld helemaal niet of nagenoeg niet gebruikt. Jarenlang zijn verschillende registers potdicht gebleven omdat er niemand was die wist wat hij ermee moest aanvangen. Eén maal, gedurende de oorlog, waren er toevallig een paar militairen op doorreis op het eifand, die verstand zeiden te lu bben vari orgelbouw en met heel veel moeite konden zij toestemming krijgen een week hier te blijven om het orgel van Pietermaai na te kijken en schoon to maken. Daarna zonk het weer weg in de verwaarlozing. In de open kerk alles is hier in de tropen open gebouwd sloeg hot stof in de pijpen en soms de regen. Niets aan te doen. Of liever: niemand, die wist hoe er iets aan te doen. Gelukkig was er de laatste jaren één pater toevallig aan de Pietermaaikerk verbonden, die zich van buis uit voor orgels interesseer de en die. hoewel geen gediplomeerd orgel bouwer. toch de moed had in die warwinkel van bijna 2000 pijpen te klimmen en ze voor een te demonteren om te kijken wat aan mankeerde, Hij trad in 'correspondentie met de Nederlandse orgelbouwer Vermeulen, die hem met .bewonderenswaai-dige bereidwil ligheid adviseerde, hem tekeningen stuurde en aanwijzingen gat': die ook nieuwe pijpen stuurde als dat nodig was. Maar ja, het orgel bleef een zorgenkind. Pater Lcnsen moest at' en- toe zelf maar een oplossing zoeken met dc middelen, waarover hij beschikte. Hij prutst! zelf kleine blaasbulgjes van plastic in elkaar: hij stemde met oer, niet al te vals grarnofoon- plaatje enfin, zo goed en zo kwaad als het. ging. Wanneer hij zelf de Hoogmis speelde, DR ANTHON VAN DER HORST allez, dan ging het. Maar een orgelconcert van dr Van der Horst! De pater werd zenuw achtig, alleen bij het idee. In de dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar zat hij dagen achter zijn orgel. Maar het wilde niet zoals hij liet wilde. Toen kwam dr Van der Horst. En begrijpe men goed: het wils een risico voor nèm. Wist hij, waar men hem op zou laten spelen! Maar het was ook •.en risico voor de organisatoren. Wisten zij wat voor een man dr v. d. Horst was? Een kunstenaar bij de gratie Gods. maar hoe kieskeurig zijn zulke kunste naars vaak ten aanzien van hun instru ment! Zo'n half bij-geprutst orgel: mis sehien zou mijnheer Van dei' Horst Wel zeggen: jullie kunt het me doen, maar daar speel ik niet op. Of zijn excu"" maken en zeggen: dames en heren, moet maar niet te veel verwachten vi mijn kunst op zo'n kast! Restauratie Niets van dit alles ec-hter! Van. het eerste ogenblik, dat hij voet op het pedaal zette, stelde hij iedereen gerust' we zullen er aan moeten werken, maa: het zal wel gaan! Nu: gewerkt hééft hij eraan! Dagen lang kroop hij van 's morgens tot s avonds in een overall samen met pater Lensen op en in het orgel. Tien tallen pijpen werden er een voor een uitgehaald, bekeken, bijgewerkt, ge- itemd. Hij ontdekte zelfs een heel nieuw register, dat bij een vorige gelegenheid door de stemmers was weggewerkt. Van der Horst gaf zich helemaal! Geen moeite was hem te veel; geen uur was hem te laat. Het succes van de twee orgelconcerten, die hij op Curasao gaf en die beide door honderden mensen, Nederlanders zowel als Curaeao-ers, blanken zowel als ge- kleurden, werden bijgewoond, was niet alleen een succes van zijn kunstenaar schap, maar ook van zijn handen. Dc pastoor van Pietermaai kende zijn eigen orgel niet meer terug'. En menigeen, die in de meest perfecte stilte dc politie iad zelfs het verkeer omgeleid om deze stilte te verkrijgen) toeluisterde erkende, dat hij dit op Curagao niet voor mogelijk had gehouden. Van'der Horst heeft méér gedaan. Hij niet hoog in zijn orgel blijven zitten. Hij heeft ue meest levendige interesse n de dag gelogd voor de eigen Anti 111- nse muziek. Hij heeft getracht in haar geheimen door té dringen en dat is nem wonderwel gelukt. Hij heeft ze alle- naal ontmoet, de Curagaose musici en componisten: de oude heer Boskaljon, de leider van het orkest, de componist Edgar Palm op Curacao, de componist Pacfu Lampe op Aruba en de grootste an geniaalste van allen: de oude heer Coco Palm, de bescheidenheid zelf, die met een ongelofelijke virtuositeit het ty pisch Curacaose rhythme beheerst. Hij neeft naar 'hen geluisterd, van hen ge leerd en met hen samen quatrc-muins ge speeld. Mij heeft met een spijker op cle iri gekrabd en de mooiste' maracca's itgezocht om mee naar Nederland te nemen. Hij heeft geïmproviseerd in het CuËgeaose rhythme tot daverend en thousiasme van honderden leerlingen "in de middelbare scholen! Anton van der Horst heeft de weg naar liet muzikale hart van dit volk ge zocht en naar ieders overtuiging stor menderhand, gevonden. OLIVER ALS KONING LEAR LONDEN, Oliver, de heeft medeg „King Lear' de hoofdrol Shakespeare let" hebben 6 Febr. Sir Lawrence Engelse acteur-regisseur ;edeeld dat hij Shakespeare': gaat verfilmen. Hij zal zelf vervullen. Zijn twee andere '-films Henry V" en „Harn- inclertijd voel succes geoogst. Nationaal Rampenfonds 1giro 95751 Watersnood-belasting Ia deze dagen van persoonlijk Initiatief heb ik n nieuwe belasting ingevoerd, zo maar buiten de weering enz. om. Zelf ben ik inspecteur, ontvanger, "vs l van beroep en nog een paar dingen. Salaris kan ook verdiend worden, maar dan moet ik liet zelf Uilen. Deze belasting ia geregeld ln heel weinig i-Likelen en is makkelijker te snappen dan een boel .ndere, En bovenal, ieder bepaalt voor zicli zelf of dj er onder valt en voor welk bedrag. Het werkt zo: Als ik een pakje sigaretten koop dan hef ik van me rit tegelijkertijd een gulden. Ga ik in de toekomst mar een schouwburg, pik ik een bioscoopje of dno .ndere dingen, die ik in deze tijd min of meer als i'.xe beschouw, dan gaat dat ook weer gepaard met icffingen. Wat er precies onder zal vallen en welk aricf voor .--ik geval zal gelden, weet ik nog niet, naar dat komt nog wel. Al die heffingen gaan in oen part vakje van de portemonnalc en worden eenmaal ,>er maand afgedragen aan het Nationaal Rampen fond s. Is dit misschien ook wat voor u? Ieder bepaalt voor zich zeil' waarover hti of zij wil lieffen en wat het tarief is. Iemand, die niet rookt of de bioscoop niet kan luch ten, vindt wel wat anders om over te heffen. Dames, die niet roken, zouden bijvoorbeeld het per manentje als luxo kunnen nemen. Niet kwaad wor den dames, omdat ik dat luxe durf te noemen! U be hoeft liet er niet moe eons to zijn. als u dan maar wat anders vindt. Ik kan me indenken, dat die mooie haargolven een eerste levensbehoefte zijn. Misschien komt aankoop van een paar nylons ln aanmerking. Wanneer u vindt, dat een man daar in aesthetic, he ntn ook van geniet, dan lijkt liet me gemotiveerd om hu zo'n aankoop niet alleen van u zelf te heffen maar ook vnn man of verloofde. Desnoods met aanmaning en dwangbevel. Maar zoals gezegd, al die dingen bepaalt u zelf en u bepaalt ook het tarief voor elk geval. Nu zie ik al bedenkelijke gezichten: als bepaalde artikelen zo'n extra bedrag gaan kosten, ook al legt zich deze kosten vrijwillig op, dan zal er mlnd-r gekocht worden. Producenten cn handelaren in artikelen zijn dus de dupe; zij betalen het gelag, •n we hier één dilig filet vergeten: heel Neder land ia m materiele zin armer geworden door de sva- rsnood en niet enkel de direct getroffenen. Maar o zijn geestelijk rijker geworden door de geest van üihuld en de wil wat voor anderen te doen. En teil een het in andere dingen zoeken dan de andi Wie wat eit v dit systeem: probeer het Jakhalzen Nu voor het gehele Nederlandse volk de omvang van de ramp enigszins overzichtelijk gaat worden; nu blijkt hoe groot het medeleven is van iedereen; hoe groot Nederlands goodwill is ln het buiten land gezien de financiële, materiële en morele steun welke ons bereiken, nu moeten wij echter ook met schande bemerken, dat er onder ons mensen zijn, die de MOEI)'.'? hebben, zich te vergrijpen aan de eigem- immen van de getroffenen. Hiervoor zijn geen woorden te vinden, hiervoor ook kan geen straf te groot zijn. Deze mensen moesten net naam en toenaam genoemd worden in alle kran en van Nederland. Openlijk het schandblok be taal .niet meer berecht en uitgebannen worden uit nze maatschappij. Immers, mensen, die dusdanig gedegenereerd zijn, dat zij zich willen verrijken met materiaal, bestemd voor de getroffenen, behoren niet meer in onze samenleving thuis. AMSTERDAM. II. v. A. Jakhalzen (11) Nooit vroeg ik om 'n stukje op te nemen, maar nu ben ik gedwongen door 'n gevoel van afgrijzen. Ik oorde door do radio Woensdag 4 Februari: le J3e- •aking blijft, achter in Bruinisse (voor eventuele jak- aizen). 2e De burgemeester van Abbenbroek zou om één reden niet gaarne tot evacuatie overgaan (van wege de misschien te verwachten diefstal). 8e 'n Half jaar gevangenisstraf geëi3t voor 't stelen van 3 jassen istemd voor geëvacueerden. Do officier kon jammer :noeg niet méér eisen vanwege de wet „Diefstal bij Rtörsnoort". De officier kon voor zo'n persoon geen kwalificatie vinden. Kan de regering deze wet niet tijdelijk veranderen? Deze nationale ramp treft zeer velen zo diep dat zij 't met mij eens zullen zijn dat bij ernstige vergrijpen iedere straf te weinig is. MAASTRICHT. U. Vink Requiem Wij staan ontsteld over de ramp die ons land ge troffen heeft. Wij staan verbijsterd over de grootse hulp, die spontaan uit binnen- en buitenland wordt geboden. Wij zijn daarover verheugd en dankbaar. Maar vergeten wij niet bij de- materiële hulp ook de geestelijke hulp aan de gestorvenen van deze ramp. Zou iedere pastoor nu niet een plechtig Requiem wil len opdragen? En dan niet in de morgenuren? Want dan kunnen velen niet komen. Wel in de avond. Nu de Paus zoveel faciliteiten heeft verleend en zelfs in bijzondere gevallen de avondmis heeft goedgekeurd, hopen en verwachten wij van onze bisschoppen even welwillend te willen zijn. Dit leeft in veler gedachten en gesprekken. AMSTERDAM. c. van Lingen. De vrijde polder Ik zal nooit de dag vergeten, dat ik op de dijk van Volendam stond en over het IJselmeer naar Marken keek. Dc grote droom, dat dit eiland op zekere dag deel zou uitmaken van een Wijde, rijke polder, was moeilijk voorstelbaar voor een vreemdeling- Maar toen ik me realiseerde, dat ik op grond stond, die eens on der water was geweest; dat op dat ogenblik krachtige Nederlandse werkers zwoegden aan het herwinnen van Walcheren en de Wieringernieerpolderdat an dere werkers deze droom ook onvermijdelijk tot wer kelijkheid zouden maken, was het bijna onmogelijk voor ine om de polder tot aan de horizon voor me te zien liggen. Het is voor ons, veilig in het midden van een gren zeloos werelddeel, onmogelijk om ons voor te stellen hoe 'n grote catastrophe Nederland overvallen heeft. Ik zal morgen de Mis opdragen voor de levenden en de doden van het volk, dat na hot mijne, de groot ste plaats in mijn hart inneemt. SAINT LOUIS, MISSOURI. Francis J. Corloy, S.J. De radio Hulde aan de omroepverenigingen voor liet vele werk in deze zvvare dagen voor ons volk gedaan Jam mer, dat de regeringscommissaris voor hot omroep- wezon de AVRO heeft moeten bevelen om zendtijd ter beschikking van de Regeringsvoorlichtingsdienst te stellen Waarom moet de AVRO. nu wij allen achter regering moeten staan om het grote leed te hel pen verzachten, zijn eigen wil doordrijven? DEN HAAG. C, N. de Graaff. Zoden aan de dijk De AVRO heeft met haar houding tijdens de ramp dagen alle Nederlanders beledigd. Wij behoeven onze getroffen landgenoten niet te steunen met Botch a rue's" „Blue Tango's" enz. Wij doen dit op waar diger wijze dan de heer De Clei'Cq cn hebben daarbij de'AVRO niet nodig. AVRO-propaganda te verbinden met dezo afgrijselijke ramp, is 'n schande. Het zou do heer De Clercq nög meer leden kunnen kosten. Zet bij de AVRO geen „zoden aan de dijk". Steunt alleen het Nationaal Kampenfonds rechtstreeks. AMSTERDAM. Eén uit velen. Géén verjaardag Folklore in Nederlandse lichte muziek AMSTERDAM, 6 Febr. De stichting ,Onze lichte muziek" heeft een commis sie geïnstalleerd, die zal onderzoeken of er in de Nederlandse amusementsmuziek typisch nationale elementen te vinden zijn en hoe deze tot verdere ontplooiing gebracht zouden kunnen worden. Het is een feit, dat in landen als Spanje, Zuid- Amerika, Frankrijk, Italië, Hongarije, Zweden en Zuid-Afrika folkloristische motieven een grote rol in de amuse mentsmuziek spelen. De commissie prof. rar Jaap Kunst, Joan Fresco. Anton Kersjes en Jan Vogel verwacht nog voor Maart met haar studie gereed té zijn. Zo mogelijk zal het rapport daar- an worden gepubliceerd. Maandblad „Handenarbeid" •yERSCHENEN is het eerste nummer van „Handenarbeid", maandblad van de heropgerichte katholieke vereniging van dezelfde naam. Dit eerste nummer, reeds een goed voorbeeld van wat gebo den zal worden aan practlsche handlei ding en modellen bij min of meer artis tieke school- en huisvlijt-met-de-handen, wordt ingeleid door de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers verbond, welke organisatie zich uit sympathie voor de herboren vereniging garant stelde yoor het- uitgeven van de eerste num mers. „i'n het geheel der vernieuwing van het onderwijs," aldus K.O.V.-voorzit- ter Joh, Derksen, „speelt handenarbeid, als appnrt leervak en ais hulpmiddel bij de verwerking van de leerstof van zo goed als alle vakken, een zeer belang rijke rol. Is men overtuigd, dat deze on derwijsvernieuwing gegrond moet zijn op en verbonden met onze levensbeschou wing, dan zal het geen moeite kosten om zich ook te laten overtuigen van de waarde en noodzakelijkheid ener vereni ging voor handenarbeid op deze zelfde vaste basis." Het maandblad wordt gere digeerd vanuit de zetel der vereniging, Tongerseweg 135, Maastricht. Wat kan ik geven, vragen velen zich nu af. Ook ilc stelde .-nij deze vraag. Mijn man is wegwerna bij do Spoorwegen. Iedereen weet dat hij dus niet veel verdient. Toch wilde ik ook graag iel" doen. Mijn man is deze maand jarig. Dat wordt altijd 'n beetje gevierd, kalmpjes, want het kost 'n extra uitgave, De onkosten van deze verjaardag heb ik nu het Rampenfonds gegeven. Kan dit een tip zijn andere huismoeders, die er net zo voor staan als ik? VLAARDINGEN. C. G. van L. Politieke munt Gaat dat zo maar? Communisten doorkruisen dc -oto actie om de slachtoffers van de watersnood te weiden, om er politieke munt uit te slaan. Kritiek op Droes is gemeen. Laat de Overheid hier direct op treden, De ontstemming onder do gewone mensen is groot, AMSTERDAM. C. M. K, Dansverbod Dezelfde dag dat er zo'n grote ramp over Neder land is gekomen, was er in heel Nederland volop ge legenheid om naar de bioscoop te gaan en te dansen. Hadden de burgemeesters dit niet moeten ver bieden? CASTRICUM. A. de R. NASCHRIFT: In ieder geval zijn komende Zondag alle bioscopen gesloten. Voor het overige is dit vooral een kwestie van wat men persoon- 'Ijk meent te moeten nalaten. RED. Drie$te fietsers Het wordt do hoogste tijd dat dc politie krasse maatregelen treft, tegen liot steeds driester optredei. van een bepaald soort fietsers. Elke .auto schijnt von.- deze lieden een voortuig dat dwarsgezeten dient te worden. Met gezichten van „je doet ine toch niets" tarten zij de meest elementaire verkeersregels cn nemen zelfs van links komende de voorrang die zij ten opzichte van liet snelverkeer niet hebben. Tot welke gevolgen dat kan leiden bewijst weer het ern st) go verkeersongeval dat Zaterdag op de Middenweg in Amsterdam gebeurde. Wanneer de hier bedoelde categorie fietsers de auto als een vijandig kapitalis tisch Dienster ziet. dan moet ze dat voor zichzelf weten. Maar wanneer deze domheid ontaardt m een levensgevaarlijk „spelletje" dan behoort hun dat onfatsoen met gevoelige middelen afgeleerd te worden. AMSTERDAM. Chauffeur. Friese hardnekkigheid In de VOLKSKRANT van 1G Januari staat een richt over een rechtszaak. Do lieer J. Hem werd' verzocht zich van de Nederlandse taal te willen be dienen. Hij weigerde met Friese hardnekkigheid. I-ioq denkt deze lieer zich verstaanbaar te maken, inrtleï,. hij in Limburg of Twente vertoeft In Twente zal men hem in leder geval niet verstaan. En hoe zou hij en over denken als een Twentenaar hem in liet echU, Twents t.e woord zou staan? Gelukkig zijn wü hie:: In Twente wél zo beleefd, vooral wanneer er om verzocht wordt, iemand in de Nederlandse taal te ant woorden. BORNE. Th. Ganzeboom.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4