OPBOUW-FASE DE DINSDAG BEGINT GETEISTERD WEST-BRABANT GONST YAN BEDRIJVIGHEID rani Morgen ge Voorlopige uitkeringen Alle ontheemden volgende week veilig onder dak KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND REGERINGSVERKLARING OVER SCHADE-REGELING HULP DOOR DE LUCHT Dodencijfer tot 1372 gestegen CREDIET voor getroffen middenstandsbedrijven Met roestige schrijfmachine en droog papier Dijken gaan dichtbevolking komt monter naar huis Amerikanen kopen souvenir-klompjes VoIL ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 "Osle Jaargang No. 8579 TWAALF PAGINA'S GIJ hebt, Heer, het land geschud en doen beven. Herstel de breuken, want het valt uiteen. Laat uw uitverkorenen vluchten voor de bobg der vijanden, opdat zij gered worden." 'jfractus van de mis van morgen. Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement t 6,35 per kwartaal; 49 cent per weel<; 13 cent per nummer Reeds zeer binnenkort kan een voorlopige regeling voor de ver goeding van de lichte schadegevallen in de door watersnood getroffen gebieden worden tegemoet gezien. In afwachting hiervan wordt met spoed gewerkt aan een definitieve schaderegeling voor de herbouw en het horstel van de verwoeste panden. Waarschijnlijk zal Maan dag of Dinsdag een regeringsverklaring hierover worden afgelegd. Gestreefd zal worden naar een zo eenvoudig mogelijke regeling, die vlot kan worden toegepast, zodat het snel herstel kan worden be vorderd. Er zullen verschillende schade-categorieën worden inge steld, waarvoor ook aparte regelingen worden ontworpen. Morgen houdt het land nationale gedenkdag. Verdeemoediging, gebed en offer vragen de kerken en de Koningin zal in de middag een radiorede houden. Het gevraagde gebed kan voor een deel reeds zijn grond vinden in dankbaarheid. Want door alle onbeschrijfelijke leed en nood breken al kleine lichten van onverwacht snel herstel. Zo is het zwaar gehavende Middelharnis al droog gevallen en reeds Zondag wordt in de eigen vertrouwde Hervormde kerk een herden kingsdienst gehouden. Ook van eldersmet name uit West-Brabant, wordt gemeld, dat de vluchtelingen weer naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. In Alblasserdam, dat zwaar van de stormvloed leed, gaan Maandag alle grote industrieën weer in vol bedrijf. En teruggekeerd van een in spectietocht door Zeeland heeft minister Mansholt als zijn vaste overtuiging uitgesproken, dat op Zuid-Beveland en in West-Brabant nog dit jaar zal kunnen worden geoogst. Daartegenover staat echter, dat Schouwen-Duiveland een „tweede Walcheren" is; het herstel zal lang duren. De schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van verdere financiering van het landbouwherstel zijn echter met spoed ter hand genomen. Allen die door de watersnood zonder middel van bestaan zijn zul len voorlopig uitkeringen ontvangen volgens de nog bestaande rege ling voor oorlogsslachtoffers. Dit betekent, dat gerekend vanaf 1 Februari de gedupeerden 90 percent van hun laatst genoten in komen zullen ontvangen. Nog deze week zullen de eerste betalingen worden gedaan. Zij die zijn geëvacueerd, kunnen het geld in ont vangst nemen in de gemeente, waarin zij zijn ondergebracht. Aldus een mededeling van de secretaris-generaal van het departement voor Maatschappelijke Zorg. de heer Ph. M. Werner. Er zal onderzocht worden. voegde hvj er aan toe, wie eventueel in aanmerking komt voor uitkeringen ovi eenkomstig de wet op de werkloosheidsverzekering. De heer Werner waarschuwde er echter voor, dat dit niet zo vlot zal gaan. De grootte van de vergoeding aan lien, die cvacué's in huis hebben, is nog studie. Zo spoedig mogelijk zal een regeling daarvoor bekend worden gemaakt. Van het vliegveld Valkenburg uit werden van Zondag 1 tot en met Dr|»iden'dag 5 Februari 322 vluchten gemaakt naar de geteisterde gebieden. De Marine-lucht vaartdienst maakte 155 vluchten, de luchtmacht 49, de K.L.M. 41, de Rijks-lucht- vaartscliool 32, de Siebel van Prins Bernliard 10, de Amerikaanse luchtmacht 30, de Engelse luchtmacht 2 en Fokker 3. In totaal werden uitgeworpen 350.000 zandzakken, enorme hoeveelheden broden, laarzen, kleding, water, dekens en geneesmiddelen. De Dakota's van de KLM wierpen alleen reeds 106 ton aan goederen boven het rampgebied af. De helicopter van de Marine-luchtvaartdienst redde Maandag 45 en Dinsdag 64 mensen. 1-Iet toestel opereert sinds Woensdag onder directie van de L.S.K. De sea-otters haalden velen uit benarde posities. Sinds Woensdag ook waren 15 Engelse, 7 Amerikaanse en 4 Belgische hefsehroefvliegtuigen bij het reddingswerk ingeschakeld. Zij voerden in totaal 271 vluchten uit. Zover bezien kan worden zijn op Schouwen en Duiveland geen evacuaties per hefschroefvliegtuig meer dringend nodig. De noodseinen, zoals lakens, doeken, vlaggen en dergelijke moeten zo spoedig mo gelijk van de huizen verwijderd worden na evacuatie van de bewoners. Het uit werpen van goederen voor de getroffen bevolking wordt door de luchtmacht onverminderd voortgezet. Zeer grote hoeveelheden levensmiddelen, medicamenten en zandzakken liggen nog klaar. Herhalingsoefeningen gaan niet door DEN HAAG, 6 Fcbr. Dc herhalings oefeningen worden afgelast voor die oor logsonderdelen van de Koninklijke Land macht, die in de eerste helft van dc maand Maart 1953 onder de wapene: nen te komen, aldus heeft de minister van Oorlog in verband met de noodtoe stand bepaald. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige korpo raals van de Koninklijke Landmacht, die een oproep hebben ontvangen om op 2 of 5 Maai't voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplich tige korporaals en dienstplichtige solda ten van de Koninklijke Landmacht die een oproep hebben ontvangen om op 16 Maart voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping géén gevolg te geven. Geen muziek in café's DEN HAAG, 6 Febr. De bedrijfs groep Horeca heeft de ondernemers in deze branche verzocht in verband met het ingetogen karakter van die dag in de avonduren van Zondag de buitenver lichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de offi ciële radio-uitzendingen. DEN HAAG, 7 Febr. -— Het vastgestelde aantal slachtoffers van de watersnood bedroeg vol gens het Algemeen Nederlands Persbureau vanmorgen om 1 uur 1372. Dit aantal is onder voorbe houd gegeven. Uit de volgende plaatsen zijn, na de laatste publicatie van 1352 doden, nog meldingen binnengekomen: Zijpe 3 (aangespoeld van elders), Krimpen ad. Usel 4. Dordrecht 1. Kerkwerve 3, St PhilipsJand 8 en Zuidland 1. De meeste slachtoffers zijn gevallen op het eiland Goeree-Overflakkee: 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304, Brabant 187, Hoekschewaard 144. Schou- wen-Duiveland 115, Noord-Beveland 41. Voorne-Putten 27, Zuid-Beveland 26. Zuid-ITolland 18, Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren 12, IJsselmonde 10. St Philips- land 9, Noord-Holland G. Walcheren 5, AlbJasstvwaard 4. Land vari Heusden en Altena 3. Tiengemeten 2. Beierland 2. Aangespoeld van elders 24. ZONDAG 8 FEBRUARI Herdenkingsdag KAPITEIN ELMER SHAKER van de Amerikaanse luchtmacht in West-Duits- land (links) raakte boven het noodgebied meb zijn helicopter uit de koers. Hij zette daarom zijn machientje ergens op een droge weg neer. stapte uit en vroeg een motorrijder van de koninklijke marechaussee vriendelijk lachend om de weg. Op de brancards aan weerszijden van het hefschroefvliegtuig kunnen zieken ivofden vervoerd wier hoofd tegen regen en wind worden beschermd door plasticbogen. DIT IS de aanblik, die Nieuwe Tonge vanmiddag bood van uit de lucht. De bevolking heeft dit stadje op Goeree en Overflak- kee moeten verlaten. De verkilde, lege huizen hurken tot aan hun ramen in het water, de stille ge vels naar de oude kerk gekeerd. Nadat de zee hier alle leven met geweld had verjaagd, heeft de he mel met bijna liefelijk gebaar de ter dood gemartelde stad toege dekt met een sneeuwwit kleed. DRINGEND BEROEP Rampgebied geen bezienswaardigheid DEN HAAG, 7 Febr. De regering doet een dringend beroep op de bevolking niet onnodig naar het rampgebied te gaan. Kijklustigen en personen, die, fa milieleden of bekenden willen opzoeken, of willen trachten ter plaatse inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulp verlening en de herstelwerkzaamheden belemmeren. De politie heeft opdracht met ingang van heden deze personen niet tot het rampgebied toe tc laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampge bied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit. opdat de hulpverlening en de herstel werkzaamheden voortgang kunnen heb ben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. Uitkeringen van ten hoogste 4.000 gulden (Van onze correspondent) DEN HAAG, 6 Fcbr. In samenwer king met het Nationaal Rampenfonds i's door het ministerie van Economische Za- een regeling getroffen om midden standers, die door de watersnood mate riële schade hebben geleden en finan ciële moeilijkheden ondervinden om hun bedrijf aanstonds voort tc zetten, tc hel pen. De regeling geldt voor categorieën winkelbedrijven, ambachtsbedrijven, grossiersbedrijven en dieivstverlcningsbc- drijven. Slachtoffers kunnen, indien zij als ge- 3lg van de ramp financiële moeilijk heden ondervinden, bij de directe voort zetting of hervatting van hun bedrijf renteloze voorschotten ontvangen, onder andere voor de aanvulling varf voorra den, het herstel van machines en be drijfsinrichtingen. Het aan de aanvragers te verstrekken crediet zal in het alge meen ten hoogste 4000 gulden bedragen. Eventuele latere uitkeringen voor ge leden schade zullen wórden aange wend tot aflossing van de opgenomen credieten. (Van onze correspondent) ZEVENBERGEN, 6 Febr. Op het raadhuis van Zevenbergen, het eerste dorp in West-Brabant waar de bevolking met vreugde is teruggekeerd, werken de technisch ambtenaar van de Provinciale Waterstaat, do heer Vogel uit Breda, met zijn staf en dc militairen zo bewonderenswaardig hard aan het dichten der dij ken, dat al honderden hectaren zijn teruggewonnen op het water. Het herstel van de binnendijken door de Provinciale Waterstaat vindt zo vlot voortgang, dat in dit gebied al spoedig met dc droogmaling van vier polders tezamen 1200 hectaren kan worden begonnen. In Klundert is het water bijna anderhalve meter gezakt en hoewel terugkeer pas mogelijk is, nadat de buitendijk zei zijn gedicht, begint liet leven ook bier weer op gang te komen. mannelijke bevolking grotendeels terug gekeerd en wordt met man en macht ge werkt aan het herstel. Het ruimen van cadavers vindt onaf gebroken voortgang. Maar het is nog niet mogelijk te zeggen hoeveel vee ver laren ging. Dc teruggekeerde bewoners zijn vol moed hun erven aan het ruimen en sl-dlcn veilig wat. het water hun liet. De Rijkswaterstaat is in het gehele ge bied doende met het herstel van de bui tendijken waarbij verscheidene aan nemers zijn ingeschakeld, maar een over zicht van de werkzaamheden is nog niet te geven. In de Chassé-kazerne te Breda zijn Amerikanen ondergebracht die vol ledig voor zichzelf zorgen. Terwijl de mannen die rust hebben in de stad sou venir-klompjes kopen, halen hun collega's met vliegtuigen zandzakken en rotsblok- De plaatselijke industrie is vernield. Vele huizen zijn beschadigd. Op het water drijven grote massa's hout van de meubelfabriek en een houthandel. Alle loslopende huisdieren zijn doodgeschoten. Bij Nieuwendijk is het stoffelijk over schot van een militair geborgen. In Fij naart en Willemstad wordt door aange trokken aannemers en militairen in sne, tempo aan de buiten- en binnendijken gewerkt waardoor het mogelijk zal'zijn vrij spoedig met de bemaling van enkele polders te beginnen. In dit gebied is de ken uit Duitsland. Deze worden op zware vrachtwagens geladen en gaan in lange colonnes naai' het noodgebied. In Oudenbosch, het centrum achter het gebied van Fijnaart, werkt nog steeds een compleet zandzakkenbedrijf, dat in de ste dagen van de ramp uit de grond gestampt met vrijwilligers dat in middels perfect geoi'ganiseerd is. De vrij willigers worden nu vervangen door mili tairen. In al deze dorpen heeft het leven zich hersteld. De stadhuis-ambtenaren van Klundert zijn in een hotel opnieuw begonnen met een geroeste schrijfmachine en wat droog papier. Uit het oude raadhuis, dat nog steeds onder water staat, zijn wat tafels en stoelen gehaald. Het gonst overal van bedrijvigheid. Op droogval lend gebied pompen brandweermannen de kelders leeg. Het Rode Kruis zorgt voor voedsel en kledingAan het herstel van de spoorweg MoerdijkBreda wordt druk gewerkt. Op de lijn Roosendaal Zevenbergen wordt over dubbel spoor gereden. Temidden van dit herstelwerk spelen zich tal van aandoenlijke taferelen Een jongetje vond zijn hondje terug beiden waren uitzinnig van vreugde. Er werd een portefeuille met 80.000 gulden gevonden door een vluchteling uit Oude Tonge, die zelf alles was kwijtgeraakt en dit geld by de autoriteiten kwam af geven. Helaas worden ook nog steeds lijken van .omgekomen personen geborgen. In .Fijnaart zijn nog steeds een veertigtal mensen vermist. Vlaggen halfstok AMSTERDAM, 6 Febr. De burgemeesters van Am sterdam en Den Haag heb ben bepaald, dat op Zondag S Februari, de algemene ge denkdag, van alle gemeente lijke gebouwen cle Neder landse vlag halfstok moet hangen. Zij wekken de di recties van kantoren, instel lingen, winkels en magazij nen en de burgerij op ten teken van rouw eveneens de vlaggen halfstok te hijsen. De credietaanvragen zullen worden behandeld door de Nederlandse Midden- standsbank. Aanvragers kunnen zich van Zaterdag aanstaande af wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van die bank in hun plaats van inwoning. De bank heeft onder andere bijkantoren in Vlaardingen, Rotterdam, Dordrecht, Bre da, Goes, Middelburg, Terneuzen en Gouda. HONDERD scholen getroffen Dertig kath. kerken in rampgebied DEN HAAG, Febr. (K.N.P.) Vol lens voorlopige cijfers zijn ongeveer 30 katholieke kerken en 100 katholieke holen van verschillende soort min of eer ernstig door de watersnood getrof- n. Van de meeste pastoors in het ge troffen gebied van bet bisdom Haarlem is bericht ontvangen, dat zij in redelijke welstand verkeren en vaak onderdak hebben gevonden bij parochianen. Tot nog toe werd echter geen levensteken ontvangen van de pastoors Velsclo en Van Boer op liet eiland Tholen. In de kerk van pastoor J. H. D. Hof stede van Oude Tonge staat 1% meter water. De kerk van Middelharnis staat eveneens in het water, die van Achthui zen staat een halve meter onder. Het is nog niet bekend of de katholieke scholen ernstige schade hebben geleden. In ieder geval bevinden zich volgens thans beschikbare gegevens 55 katholie ke lagere scholen, 5 U.L.O.-scholen, 36 kleuterscholen en 5 katholieke land bouw- of huishoudelijke scholen in het overstroomde gebied. GEEN radio-oproepen voor arbeidskrachten DEN HAAG, 6 Fcbr. Hot. oproepen van arbeidskrachten door middel van dc radio zal in beginsel worden gestaakt. Het Rijksarbeidsbureau in Den Haag heeft zich tot taak gesteld te voorkomen, dat er een chaos komt van gocdwillen- den, die zich bij duizenden melden, maar die toch niet meer kunnen doen dan in dc weg lopen. Het is al voorgekomen, dat, toen er een oproep werd gedaan voor 200 dijkwerkers er zich bijna 2000 meldden uit alle moge lijke streken van het land. De oproepen voor arbeidskrachten moeten gericht worden aan de arbeidsbureaux, waai op radio-oproepen voor bepaalde aantal len arbeidskrachten liet tienvoud daar van ongeorganiseerd zich naar liet nood gebied zou begeven. Winter is terug (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT, 6 Febr. De winter heeft zijn intrede xoeer gedaan in oris land. Nadat een kleine storing over het Noord zeegebied was getrokken, kon koude uit Scandinavië afkomstige lucht weer door dringen. De genoemde storing bracht en- kele sneemobuien waardoor vooral in het Zuidoosten van Nederland nogal wat sneeuw ligt. o.a. in Drente vier centime ter en in Zuid-Limburg zes centimeter. Ook vrijdagavond bevonden zich nog sneeuwbuien boven Nederland. De tem peratuur daalde op plaatsen -waar de he mel helder wa,s en waar de wind was gaan liggen vrij snel. Op het vliegveld van Deden bij Arnhem werd al bijna 10 graden vorst gemeten. Voor het weekeinde moet op een aanhouden van het winterweer worden gerekend. De al gemene luchtdrukverdeling blijft gun stig voor een voortduren van de afvoer van koude iucht, waardoor het ook over dag zal blijven vriezen. Het weerbericht geldig tot vanavond, luid: Wisse lende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke xoind. Matige tot- lichte vorst. ZONDAG 8 FEBRUARI Zon op: 8.09 Onder; 17.40 Maan op: 3.46 Onder; 10.5S MAANDAG 9 FEBRUARI Zon op: S.07 Onder; 17.42 Maan op: 4.58 Onder; 11.44 Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 7 Febr. Op de drempel van een Zondag van gebed en boete, een week na de rampspoedige stormnacht, is de toestand in zoverre opgeklaard, dat naar verwachting der Regering de eerste phase van de watersnood redding en evacuatie aanstaande Dinsdag kan worden ah'eslo" ten. Volgens dr L. H. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, zal de tweede phase reeds die van de wederopbouw zijn. Men vertrouwt vast, dat Dinsdag ook de ontruiming der geteisterde gebieden geheel zal zijn voltooid. Hoeveel mensen dan uit de rampgebieden zullen zijn weggevoerd, valt nu nog niet te zeggen. Volgens voorlopige schattingen kunnen het er wel meer zijn dan de vijftigduizend, waarover de minister-president deze week in de Kamer gewaagde. Vast staat reeds, dat de evacuatie van de Zuidhollandse eilanden practiscli is voltooid17.500 mensen zijn hier in veiligheid gebracht. In Brabant is aan ruim 25.000 personen onderdak verleend. Hierbij zijn zeer veel Zeeuwen. In deze laatste provincie is met name de ontruiming van Zierikzee nog een moeilijk punt. In weerwil van gevaar blijft de bevolking liever waar ze is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1