Zondag 1 Februari 1953: Nederland door een nationale ramp getroffen Do.lcnlijs nis» 1. Hoi 8. Zaamslas I IN DE NACHT VAN ZATERDAG 31 JANUARI OP ZONDAG 1 FEBRUARI 1953 bracht de zeldzame combinatie van spring vloed en orkaan een catastrofe ever Nederland, zoals in eeuwen niet was voorgekomen- Met brullend geweld barstte het opgezweepte water van. de Noordzee, opgestuwd in de zeegaten tussen de eilanden, op tientallen plaatsen door de zware dijken en stroomde met vrees lijke kracht de Hollandse en Zeeuwse polders binnen, waar dijk na dijk het begaf. 175.000 Hectare 5% van Nederlands landoppervlakte kwam onder water, ontelbare huizen stortten in. Vüf dagen na de ramp telde men 1372 doden en nog was het eindcijfer niet bereikt. Toch had het nog erger kunnen zijn: de breuk van de Schielandse Hoge Zeedijk bedreigde heel Zuid-Holland. Met bovenmenselijke inspanning slaagde men er in het gat bij Capelle a. d. IJsel te dichten; men stond reeds gereed een kerk met dynamiet te doen ineenstorten om vulmateriaal te hebben. Bovenstaande kaart, een nog slechts voor! vang en uitwerking thans reiken. Daar i dramatische feiten Vi aar w« een plaat. de ramp vervaardigd, geeft ■t feilloos beeld van de om- er de beschikbare gegevens sten hebben zich bijzonder il van Stavenisse (300 do den), de ramp van Oude en Nieuwe Tonge (387 doden), van Hal steren en van 's-Gravendeel, de doorbraak bij Capelle a/d IJssel en de vloedgolf bij de Moerdijk die een automobilist wegvaagde en grote delen van de autoweg en de spoorlijn AmsterdamParijs onder een vloed van water bedolf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7