VAN NED. ELFTAL T ACTISCHE INSLAG VoorBffrs Torino blijft verliezen ondanks Wilkes Spelers kregen nooit opdrachten Vak van scheidsrechter ook in Engeland zwaar en riskant Duitsland dichter Dij beroepsvoetbal LEVENDIG SPEL DOOR BLACKMAR-GAMBIET m Politie-hulp Fiorentina achtervolgd door blessures en tegenslagen Voetbalprijsvraag no. 19 vervallen Voetbal voor Rampenfonds Siixmltaanschaak: f 1000.- voor fonds Hoofdklasse in twee groepen: Broekman en Van der Voort breken baanrecords Propagandist: E. J. Diemer B W> A "S g Hi 4W JU S Bah Boksers brachten f 900.- bijeen AFC teleurgesteld ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 9 1 overieerlmgen Door A. W. Verlegh zouden de koe onmiddellijk bij de horens kunnen „Als Nederland van één speler van ruim 32 jaar afhangt, dan con cluderen wij: arm voetballend Neder land". pakken door de tactische inslag van de nationale ploe;_ uit de laatste twee jaren, in haar mogelijkheden en resul taten, onder de loupe te nemen, doch het komt ons voor een goed begrip van velen wenselijker voor hieraan een algemene inleiding over de tactiek in het vroegere en tegen woordige voetbal te doen voorafgaan. Met opzet spreken we over tactiik en niet over systeem, om dat het laatste blijkbaar nog velen de voetbalstuipen op het lijf jaagt, in het bijzonder degenen, die in hun gedachten nog leven in de voetbal-oertijd. Ofschoon het vrije voetbal, zo als in die oertijd werd gespeeld, niet meer bestaat en zonder schade en schande ook niet- meer mogelijk zou zijn, is er tussen het latere orthodoxe en het tegen woordige moderne voetbal in we zen weinig verschil. Dat wil zeg gen, ook vroeger werd er ge speeld in een bepaalde opstelling en r.aar bepaalde richtlijnen en ook gedacht aan en gesproken over tactiek, al is de laatste dan wel grondig veranderd. Wanneer over tactiek in de laatste jaren meer wordt geschre ven en gesproken dan vroeger, dan is dit omdat het spel even goed als dat bij vrijwel alle an dere sporten het geval is van lieverlede meer wetenschappelijk onder de loupe is en wordt geno men. Alle theorie in zake de tac tiek moet men dan ook niet anders zien dan als voorlichting en wen ken in het raam van die tactiek van de eigen ploeg en het spel, individueel en als ploeg, van de tegenstander. ONZINNIG GESCHRIJF Voor allen, die de evolutie van hef spel gevolgd hebben, is het dan ook allemaal klinklare on zin, wanneer men schrijft over het spelen volgens het voetbal boekje, tekeningen op een bord en over opdrachten, waarvan de spelers niet mogen afwijken. Vooral die opdrachten zijn voor velen blijkbaar voetbal-nacht merries. Laten we iedereen voor eens en altijd uit de droom hel pen, dat het Nederlands Elftal niet speelde volgens een bepaalde opdracht en dat aan geen enkele speler een bepaalde opdracht ge geven werd. Vanzelfsprekend sluit dit niet uit het is belachelijk om dit te moeten zeggen dat er ge speeld wordt in een bepaalde for matie en dat iedere speler daar in een bepaalde taak heeft te ver vullen. Ter illustrering hoe vrij elke speler in zijn inzicht en initia tief is moge dienen, dat wij de spelers herhaaldelijk hebben voorgehouden, juist om hen niet aan starre principes te binden, dat het ons niets kon schelen, wan neer bijv. een achterspeler in het doelgebied of comerhoek van de tegenpartij opereerde, als hij zich maar bewust was, dat hij tijdig terug moest zijn om zijn speciale taak als achterspeler te vervullen. Een voorbeeld, dat men door vele andere kan vervangen, maar dat juist in zijn bijna practische on gerijmdheid het sterkste tot de verbeelding spreekt. Ook vroeger kon een speler zich niet de luxe veroorloven op THEO TIMMERMANS Frankrijk het veld een beetje uit wandelen te gaan. Ook toen had hij maar te zorgen, dat hij zijn taak in het tactische raam van zijn elftal, naar gelang de ontwikkeling en het verloop van het spel, zo goed mogelijk volbracht. WIJZIGING Toen echter door de wijziging van de buitenspelregeling in 1925 het spel grondig van karakter veranderde, kon een tactische frontverandering niet uitblijven. Wijlen manager Chapman met Arsenal was de eerste, die dit be greep en toepaste. De spil werd enkele meters naar achter gediri geerd, de achterspelers naar bui ten en de vleugelhalfs naar bin nen en hiermee deed de stopper tactiek haar intrede. Aanvankelijk werd daarbij het accent meer op de verdediging ge legd om later in haar tactische ontwikkeling gelijkelijk over aan val en verdediging te worden ver deeld. Degenen, die beweren, dat de stopper-tactiek alleen is inge steld op afbraak en verdediging, geven dan ook blijk er bitter wei nig van te begrijpen. Zonneklaar is herhaaldelijk aangetoond, dat met ^2 stopper-tactiek het mooi ste en het sterkste spel in de we reld, zowel in de verdediging als in de aanval, mogelijk is. Waar anderen dit weer niet kunnen ontkennen, is gewoonlijk bij ge brek aan argumenten de dood doener: dit geldt alleen voor profs, Ons antwoord hierop is: in zijn verhoudingen geldt dit ook voor amateurs, evengoed als vroeger het orthodoxe prof-voetbal altijd als voorbeeld voor het orthodoxe amateur-voetbal heeft gegolden. ENGELS VOORBEELD Van lieverlede heeft men over al in de wereld, zowel in ama teur- als prof-landen, zij het soms schoorvoetend en dikwijls tegen heftig verzet in, het Engel se voorbeeld in de een of andere vorm nagevolgd. Of men dit deed naar gelang van de volksaard in voor tactiek ook, men deed het. Alleen in ons land wil men de klok stilzetten, liever nog achter uit zetten! Merkwaardig is hierbij, dat al die andere vormen van tactiek varianten zijn op de Engelse stop per-tactiek. Wanneer wij aan de Engelse stopper-tactiek de voor keur geven, dan doen wij dit, om dat zij de eenvoudigste is van op zet, waarbij de taak van iedere speler met behoud van een blij vende ruimte aan vrij inzicht en initiatief, eenvoudig omlijnd is en van een speler minder voetbal intelligentie en aanpassingsver mogen vergt dan bij al die andere tactische vormen. Een prachtig voorbeeld hiervan in het nationa le voetbal is BW, dat dank zij de bijzonder kundige leiding van trainer Jackson, zonder enig klas semateriaal toch een gaaf tactisch geheel met goed voetbal vormt. Het is nog altijd een verdienste van de toenmalige T.C. geweest na de grote nederlaag in Hud- FAAS WILKES Italië dersfield grondig van koers te veranderen, waarna vooral Car ver in korte tijd de grondslag leg de voor een paar mooie successen: Zwitserland 62, Frankrijk 4—1 Zweden met zijn befaamd bin- nentrio GrenNordahlLied- holm 10. Dit was nog in de tijd van Wilkes, Rijvers en Timmer mans als binnenspelers en Len stra op de vleugel. Door het vertrek van Wilkes en later van anderen, ook door het gemis aan practische scholing in het steeds dalende Nederlandse clubvoetbal, volgde de ene teleur stelling op de andere. De oorzaak? Voor velen die ver- maledeide stopper-tactiek! Voor anderen weer, dat Lenstra van de binnenplaats naar de vleugel werd gedirigeerd! Men eiste een andere K.C. Men eiste koersverandering op tactisch gebied! Men ging hoe langer hoe meer de vraag stellen of de tactiek de voorkeur verdient of dat deze dient aangepast te worden aan het spelersmateriaal, waarover men beschikt. Welbe schouwd gaat het in het laatste geval om één speler: Lenstra! Maar als Nederland van één speler van ruim 32 jaar afhangt, dan concluderen wij: arm voetbal lend Nederland! De Italianen spelen het door hen zelf uitgevonden Marmic-systeem. In de reeksen van onnatuurlijke biedingen, die dit systeem ken merken, valt één bod als toppunt van gekunsteldheid op: met een spel van 1920 punten en een 4333-verdeling, moet meny in de eerste hand....' passen; de partner móet in de derde hand „op alles" openen met 1 Klaver. Zoals de toverleerling de door hem opgeroepen krachten niet meer onder controle kon houden, zo werden de Italianen in de finale der Europese kampioenschappen vernietigd door hun eigen systeem; want het spel, dat hun de neder laag bracht, was slechts te wijt aan „Marmic". Men oordele zelf b, 3 9. 7. 6, 5, 3 O a. v, 10, 9, 3 10 a, v, 10. 6, 2, C? a N I h, V. 10, 4 <0- h, 5. 4 W O O 8, 6. 2 •f. a, 5, 4, 2 Z h, b, 9, J6, 3 h, 9, 8, 7, 5, 4 C? b, 8, 2 b. 7 v, 8 Noord gever, NZ kwetsbaar. In de gesloten kamer bereikten de Italianen, na een 1 Klaver-ope ning door West, na vele omwegen een contract van 5 Klaver; Noord kwam met Harten uit en 7 aan trek werd gemaakt. Zou het spel door Oost gespeeld zijn in Klaver, dan kan zelfs 5 Klaver met Rui tenuitkomst één down. De ge scoorde 440 punten leken dus een goed resultaat voor de Italianen. Maar men had buiten de waard, beter gezegd, buiten Marmic, ge rekend. In de open kamer pasten Noord en Oost; daar na Noord's passen een spel van 20 punten zou 'kun nen betekenen, was Zuid verplicht te openen met 1 Klaver. Oost- West waren de Zweedse tournooi- rotten KoekWerner, die Marmic als volgt oprolden: Nd. pas, O. pas, Z. 1 KI. W. double H. double 1 Sch. double R. pas pas double pas pas 2 H. double pas pas pas Dit contract ging 5 down, 1400 voor Zweden. Totaal 1400950 of te wel 7 mp. voor de Scandina- viërs. Hoofdzakelijk aan deze zware klap, die in de laatste 16 spellen voorkwam, dankten Italianen hun nederlaag; met matchpunten verschil verloren zij de Europese titel! H. W. FILARSKI. Zeer langdurige opleiding (Van onze sportcorrespondent.) LONDEN, Januari. Twee recente gebeurtenissen in wedstrijden van de Engelse League hebben opnieuw de aandacht op de Engelse scheidsrechter gevestigd. Bij de op Zaterdag 17 Januari gespeelde wedstrijd tussen de Londense derde-klasser Queens Park Rangers en Norwich City, die de Londenaars met 31 wonnen, werd de scheids rechter, toen hij Norwich een strafschop toekende, door het publiek uitgejouwd, terwijl een der „protestanten" het veld opliep, om de „ref" persoonlijk van zijn ongenoegen kennis te doen nemen. De scheidsrechter werd na afloop van de strijd door politie naar zijn kleedkamer geëscorteerd. In een andere derde-klasse ont moeting, tussen de leider Bristol City en Newport County, zond de scheidsrechter twéé 9pelers, die handgemeen werden, van het veld, waardoor hij zich het on genoegen van het puibliek op de hals haalde, dat nog meer ge prikkeld werd, toen de „ref" aan de politie verzocht zich vóór een der tribunes op te stellen. Ook hier moest de scheidsrechter na afloop van de strijd door de po litie beschermd worden, Het publiek draagt in beide gevallen natuurlijk de grootste sohuld. Het gaat ons hier echter niet om de schuldvraag, maar om aan te tonen, hoe veeleisend en riskant de functie van scheids rechter zelfs in dit land is, waar de bevolking over het algemeen op het gebied van zelfbeheersing en discipline een goede naam ge niet, en dus ook de spelers, ama teurs en profs, zich gemakkelij ker schikken in door de arbiter gegeven beslissingen. De opleiding van scheidsrech ters is in Engeland zo nauwgezet en zij worden zo langdurig en doeltreffend voorbereid voor hun lastige taak, dat bijvoorbeeld een scheidsrechter, die voor league wedstrijden is goedgekeurd, tot de alleszins bevoegde arbiters ge rekend kan worden. Een zó langdurige leerschool, dat zij, die door velen het beste geschikt geacht worden voor dit beroep voormalige voetbal sterren na afloop der oplei ding té oud zouden zijn, om een dergelijke functie te vervullen. Inderdaad, oud-voetballers, die hun tijd tot de sterren behoor den, hebben nog altijd de voor keur in allerlei betrekkingen, die met voetbal verband houden. De beste managers zijn nog steeds zij, die hoog stonden aangeschreven in de rijen der amateurs en profs, hetgeen tevens geldt voor trai ners en coaches. Voormalige voetbalsterren weten beter dan wie ook, wat er in het brein van 9pelers omgaat, hoe de onderlin ge verhoudingen zijn en waarom zij onder bepaalde omstandighe den op bepaalde wijze reageren, Daarom ook zouden zij in vele gevallen uitstekende scheidsrech ters kunnen zijn. We kennen slechts enkele voor beelden van profs, die scheids rechter werden Reader, een der huidige directeuren van Southampton en een uitstekend arbiter van de na-oorlogse perio de, was eenmaal prof bij South ampton. Uit een vroegere periode noemen we Adams, scheidsrechter in de Cup-Final 1903, oud-speler van Walsall; wijlen Sir Charles Clegg, een voormalig voorzitter van de F. A., die voor Sheffield Wednesday en voor Engeland te gen Schotland uitkwam en een uiterst populair scheidsrechter was; een voormalig vice-voorzit- ter van de F.A., Lewis, mede oprichter en speler van Black burn Rovers, die wegens zijn kordate optreden de „Autocraat" en ook de Penalty-King" ge noemd werd en toch grote popu- Finals en internationals. De grootste groep wordt tegen woordig geleverd door de cate gorie personen, die beroepshalve reeds als leider fungeren, zoals bijvoorbeeld schoolmeesters en games-masters op gewone instel lingen van onderwijs en public schools. Een der bekendste voorbeelden daarvan is de huidige secretaris van de F.A., Sir Stanley Rous, voormalig games-master in Wat ford Grammar School, die met de Cup-Final 1934 belast was en voor wie, evenals voor vele zijner STANLEY ROUS tijdgenoten, liet scheidsrecliter- schap een goede introductie bleek voor het bekleden van een hoge functie in de voetbalwereld. TRAGISCH EINDE VAN CAGLIARTS MASSEUR door André Roosenbura cpERWIJL de meeste deelnemende clubs aan de Italiaanse voetbalcompetitie een onderlinge afslachting honden gaat Inter rustig door met kleine overwinningen haar voor sprong steeds meer te vergroten. Ditmaal moest Atalanta er in eigen huis aan geloven en ook deze keer was het weer een echte Inter-overwinning, welke eerst 20 minuten voor het einde met de enige goal van de wedstrijd werd ver kregen. De Hongaar Nijers was weer zieke spelers is compleet met re- eens de maker van dit doelpunt, serves en al. Fiorentina, toch al En toch is het als „Ei van Colum- steeds door spelerspech achter bus" gesigneerde systeem heel volgd, heeft wederom 3 spelers eenvoudig. De Franse tennisspe lers noemen het „la tactique du crocodile" en het bestaat uit niets anders als het vormen van een muur, waardoor de tegenpartij ge legenheid gegeven wordt haar eigen spel te spelen tot aan het strafschopgebied van Inter. Daar staan dan mannetjesputters als o.a. de nationale spil Giovan- nini om de aanstormende voor- waartsen een halt toe te roepen. Is de tegenpartij het stormlopen moe, dan is een bliksemsnelle uit val voldoende om een doelpunt te forceren en de punten te be halen, Inter met haar 34 punten uit 19 ontmoetingen en de doelcijfers 3510 is nog steeds ongeslagen en heeft nu het uit 1931/32 da terende record van Bologna ge ëvenaard. Bologna verloor haar 20e wedstrijd toen in Rome tegen Lazio, doch in Milaan tegen To rino zal Inter het wel redden en daarna een nieuw record vesti gen. Overigens is ihet record van ongeslagen zijn in een per.ode gedurende het seizoen nog steeds in handen van Milan, dat in het jaar 1950/51 in 24 achtereenvol gende wedstrijden, de 13e t/m de 36e. haar tegenstanders wist te bedwingen. Ditzelfde Milan bezet nu weel de 2e plaats, met 8 punten achter stand, door een ruime 50 zege op het nu geheel onderaan ben gelende Palermo Gunnar Nordahl bleek er weer goed zin in te heb ben en scoorde een drietal prach tige doelpunten, waarmee hij zich tevens naast John Hansen aan de top van de lijst van Italiaanse goalgetters plaatste. Kampioen Juventus bereidt zijn supporters de laatste tiid keer op keer teleurstellingen. Voor de 2e maal dit seizoen werd tegen Bo logna gespeeld en wederom werd verloren. Na een half uur spelen scoorde Mike de enige goal. Mede door een nederlaag van Rome kon de 3e plaats behouden blijven, do eb de hoofdstedelingen, welke met Bologna de 4e en 5e plaats delen, staan slechts 2 pun ten op het grote Juventus achter. Pechvogel Fiorentira Het elftal van ingegipste en op de ziekenlijst moeten plaatsen, waardoor een compleet elftal met reserves uitsluitend van gebles seerden samengesteld kan wor den. Het begon Woensdag al toen rechtsbuiten Lucentini een bal hard tegen het hoofd kreeg en met een verlamde arm en sterk ge zwollen tong in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Tegen Roma kreeg Beltrandi zo'n opdof fer, dat hij naar de orlhopaed':sche kliniek werd vervoerd en voorlo pig gedurende 3 weken een been in het gips heeft en dus de eerste maanden niet kan 9pelen. Dit gebeurde kort na rust toen Fio rentina door een pradhtig doel punt van deze speler met 10 de leiding had. Met 10 man spelend wist de thuisclub zelfs de voor sprong te vergroten via Mariani, die een pass van de Zweed Ekner (de beste speler van het veld) feilloos inschoot. Toen echter even later linksbuiten Prini, na een botsing met de Roma-doelman, met, een lichte hersenschudding van het veld moest worden ge dragen, leek het niet best voor de Florentijnen Een vastberaden verdediging wist echter van geen wijfoen, zodat een verdiende, doch duur betaalde, overwinning werd behaald. Roosenburg Nederlaag ondanks Faas Torino, ditmaal wqer met Faas Wilkes in de geledéren, moest voor de tweede maal in veertien dagen een nederlaag slikken. Vol komen volgens de regelen der kunst scoorde Udinese drie gave doelpunten, waar de gastheren niets tegenover wisten te zetten. De meniscusoperatie, welke Faas heeft ondergaan, heeft geen af breuk aan zijn spel gedaan en thij behoorde met de Duitser Buhtz (welke al enige maanden voor Torino uitkomt en niet tegen Sampdoria zijn debuut maakte zoals de Sportkroniek van 26 Ja nuari '53 foutief vermeldde) tot de besten van zijn elftal. Tragisch ongeval Alle wedstrijden werden de af gelopen voetbal-Zondag geduren de 1 minuut onderbroken ter na gedachtenis aan enige veronge lukte sportslieden. De masseur van het Sardini- aanse Cagliari, een bekende le klasse scheidsrechter en een trein- commissaris kwamen om liet le ven toen een vliegtuig, dat de verbinding tussen Sardinië en het vasteland onderhoudt, neerstortte en alle 19 inzittenden om het le ven kwamen. Vooral voor de genoemde mas- ur was het een zeer tragisch einde, daar hij eerst samen met het elftal zou meevliegen, doch zijn plaats afstond voor een spoedgeval. Dit toestel kwam goed aan. doch het volgende in deze lijndienst, waarin ook hij had plaatsgenomen, verongelukte. Voetbalprijsvraag no. 19 (met de wed strijden, die Zondag ge speeld zouden worden) is vervallen verklaard. Zij, die voor deze prijsvraag formulieren hebben inge zonden, kunnen zonder ze gels te plakken, meedoen aan voetbalprijsvraag no. 20 (met de wedstrijden van Zondag 15 Februari). N DEN HAAG, 5 Febr. Ten ba te van het Nationale Rampenfonds zijn de volgende voetbalwedstrij den vastgesteld: Zaterdag 7 Fe bruari Schiedam: SVV—Hermes DVS; Zondag 15 Februari te Til burg: Willem II—PSV; Dinsdag 17 Februari op VUC-terrein te Den Haag (lichtwedstrijd): Haags elf talRotterdams elftal. AMSTERDAM, 6 Febr. Ten bate van het Rampenfonds hebben de heren dr. M. Euwe, L. Prins. N. Cortlever, H. Donner, H. Bouw meester, T. L. van Scheltinga, J. Barendregt, Ch. Been, prof. dr. A. D. de Groot, J. de Vries, J. van Weering en W. J. Bos gisteravond in de Effectenbeurs te Amsterdam elk tegen omstreeks 20 personen geschaakt. De opbrengst bedroeg 1000. Dr. M. Euwe boekte het beste resultaat met 1 remise, daarna volgden de heren N. Cortlever en L. Prins, elk met 1 nederlaag, H. Bouwmeester en H. Donner, elk met 2 nederlagen en 2 remisen, T. D. van Scheltinga met 3 nederla gen en 2 remisen. HET verhaal van de Duitse voet ballers, die liet Liga-kam pioenschap behaalden, zich daar door het recht veroverden om aan de strijd om de nationale titel deel te nemen maar op dat moment eerst eens met het bestuur van de club wilden praten over bepaalde Internationale wedstrijden in Tonsberg TONSBERG, 5 Febr. Op de tweede avond van de internatio nale wedstrijden te Tonsberg was het droog weer, maar een zeer koude wind blies over de baan. Dat de Nederlandse rijders zich in prima vorm bevonden bleek wel uit het feit, dat Kees Broek man het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24 sec. op een grendel, slingerback of wat lariteit verwierf. Hij floot Cup- (Van onze schaakmedewerker). DE sterke en beroemde schaak meesters zijn altijd practici. Alle onderdelen van het spel hebben hun belangstelling, docli zij vermijden het al te theoretisch onderzoek van een enkel terrein. De grote meesters componeren zelden problemen of eindspel studies, zij leggen zich nimmer vast op een bepaalde openings variant. Gelukkig voor het schaakspel zijn er onder de mindere goden velen, die een. hartstocht hebben voor slechts één facet van het spel. De Engelsman Golomlbek speelt zo graag 1. c2c4, dat vrienden eens de c-pion aan het bord hebben vastge lijmd. Er is een andere Britse scha ker, dde nimmer rocheerl. De Neder, lander Zijlstra schreef twee boeken vol over de agn, Al-AdHi-steliling en zo zijn er tal van aardige gevallen. Daar is de schilderachtige figuur van de heer E. J. Diemer, die te Be verwijk deelnam in de eerste reserve- groep van het Hoogovenschaaktour- nooi. Diemer is een sterk speler, schaakjournalist en minnaar van het spel. Diemer is de overtuiging toe gedaan, dat het schaakspel sedert ongeveer een eeuw op de verkeerde weg is geraakt, Morphy en Andersen legden een partij vanaf de eerste zet op mat aan. Tegenwoordig houdt men zich bezig met positionele beuze larijen. Met zwakke pionnen, sterke velden en wat dóes meer zij. Men moet opnieuw leren beseffen, dat schaken een strijd is tussen twee koningen, De begrippen mat en offer ziin voor Diemer het abc van het schaakspel en wanneer hij ze bezigt, daalt zijn stem even. Maar hoe kan men van meet af aan op mat spelen, zuilit ge vragen. Het herdersmat kent iedereen en ook andere vroegtijdige overvalspo. gingen staan reeds in elk theorieboek geregistreerd, Welnu, de heer Diemer hoopt dit probleem op te lossen met behulp van een eigen aanvalsopening. Het is het zgn. Blackmar gambiet, dat overigens met veel meer recht Die- mer-gambiet zou kunnen worden ge noemd. Blackmar, een tijdgenoot van Mor phy. heeft de opening i.c, enkele ma len toegepast, doch daarna raakte zij vergeten en pas door het uitgebreide onderzoek van Diemer verwierf zij algemene bekendheid. Vanuit zijn woonplaats bij het drielandenpunt DuitslandOostenrijkZwitserland correspondeert Diemer niet een ieder, die belangstelling heeft voor „zijn" gambiet. En er gaat bijna geen maand voor bij, of de theorie van deze opening wordlt verrijkt met enkele belangrijke nieuwtjes". Ofschoon wij niet geloven, dat grote meesters het Blackmar-gambiet in de practijk aulllcn gaan toepassen, is het een 'alleraardigste opening, die aanleiding geeft tot levendig en com binatierijk spel. Hieronder een ka rakteristiek voorbeeld, dat men als motto zou kunnen geven: „Wanneer men maar Blackmar-gambiet speelt, komt het mat vanzelf wed". Wit: E. J. Diemer. Zwart: n. Sutterer Gespeeld te Rastatt 1952. 1. dC2d4, dl—d6, 2. e2e4, dSX e4, 3. Pblc3, Pg8f6. 4. f2f3. e4Xf8. 5. PglXf3. Een andere en oudere gambiet- voortzetling vormt 5. Df3:, Dd'4:, maar het offer van twee pionnen is toch wel van het goede Iets te veel. Stelling na 5. PglX*3 noeuvre, die Wit de gelegenheid geefit een geweldige aanval te ont ketenen. 13. Pc3e4, Pc7e6. 14. c2c3. Pl>6Xe4. 15. TelXe4, Pe6xg5. 16. Dd2Xgö, Lg7—f6. 17. Dg5—h6. Dd8 d6. Andere zetten baten ln ieder ge val niet, men zie: 1) 17Lg7 18. Pf7:t en wit wint 2) 17Lf5 18. Tf5:!, gfö: 19. Te3 en zwart staat machteloos tegen over de duJbbelie dreiging 20> Tg3| en 20. Th3. Stelling na 17Dd8d6. Dit is Diemer's visie op het Black- mar-gamtoiet. Wit heeft een pion ge offerd, doch daartegenover staan een vlotte mobilisatie en open aanvals- lijnen. 5g7—g6 Volgens Diemer is dit niet het beste systeem van verdediging en is slechts 5 e6 gesohikt om Wit voor pro blemen te plaatsen. Wat daarvan waar zij, zullen we maar liever overlaten aan het verdere theoretisch onder zoek. 6. Lfl—c4, Lf8g7 7. Pf3—e5. 0—0. 8. Lel—gó. Pb8d7. 9. 0—0, Pd7b6. Zwart mag niet met 9. Pe5:? 10. de5„ Ddl: 11. Tadl: de dames ruilen, daar hij na 11 Pd7 12. Le7: de kwaliteit verliest. 10. Lc4—b3, c7—c6. U. Ddl—d2, Pb6dö 12. Talel, Pd5c7. Het begin van een tijdrovende ma- li. 1# A 4 4 4 4 lag I Ogenschijnlijk betekent deze dame- zet een afdoende verdediging, daar 18. Fg6: kan worden beantwoord met 18 ...Ld4:f! Doch er volgt een ver rassende ontknoping: 18. Te4h4!, Lf6Xh4 19. TflXf7! Zwart capituleerde, daar hij het mat dat maar liefst dreigt op g7. h7 en f8 niet kan pareren (19 Tf7: 20. Lf7:t, KhS. 22. Df8 mat). Botvvinnik houdt titel LONDEN. 5 Febr. De wereld schaakkampioen Michael Botwin- nik heeft vandaag de kampioens titel van de Sovjet-Unie weten te behouden door te winnen van Taimanov. De einduitslag is 3% 2 Yz- Recordbedrag voor „Tulyar" NIOE, 5 Febr. - „Tulyar", het be roemde paard van de Aga Khan is verkooht aan de Ierse nationale stoe terij voor 250.000 pond sterling, het hoogste bedrag, da4 ooit voor een paard in Engeland werd betaald. „Tulyar heeft voor zijn eigenaar 76.417 pond sterling gewonnen het geen 20,000 pond sterling meer is dan ooit door een paard op Britse banen werd verdiend. In het afgelopen jaar won „Tulyar" zeven races waarbij de Derby en de St. Leger, naam stond van Hjalmar Andersen en het vorige seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden ver beterde en dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20 sec. bracht. Van de vier afstanden bezetten de Nederlanders driemaal de eer ste plaats en tweemaal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klassement dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, welke hij op de eerste avond in 43 sec. reed. waarmee hij bijna drie seconden voorsprong verkreeg op Kees Broekman, een achterstand welke zonder de 10.000 meter niet voor onze landgenoot viel in te halen. De uitslagen luiden: 1500 m: 1. Wim van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baanrecord), 2. Finn Hodt (Noorw.) 2.21.1, 3. Kees Broekman (Ned.) 2.21.6, 4. Odd Pedersen (Noorw.) 2.23.8, 5. Leif Dyngeland (Noorw.) 2.24.0, 6, Rolf Svendsen (Noorw.) 2.25.8, 7. Pat McNamara (VS) en Kornel Pajor (Zweden) 2.26.4, 9. Hugne Pettersen (Nrw.) 2.26.5, 10. Yng- var Karlsen (Noorw.) 2.27.9, 11. Anton Huiskes (Ned.) 2.28.0. 5000 m: 1. Kees Broekman 8.21.3 (nieuw baanrecord), 2. Anton Huiskes 8.29.1, 3. Finn Hodt 8.33.7, 4. Wim van der Voort 8.34.8, 5. Yngvar Karlsen 8.39.8, 6. Hugne Pettersen 8.41.7, 7. Pat McNamara \44.5. 8. Odd Pedersen 8,45.1. Het eindklassement luidt: 1. Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt., 2. Kees Broekman (Ned.) 194.607 pnt., 3. Anton Huiskes (Ned.) 197.310 pnt., 4. Wim van der Voort (Ned.) 198.330 pnt., 5. Pat McNamara (VS) 198.367 pnt. Duitse voetbalbond betuigt deelneming KEULEN. 5 Febr. De voor zitter van de Duitse voetbalbond, dr. Pecco Bauwens, heeft bekend maakt, dat hij de heer K. J. J. dsy heeft voorgesteld binnen de kortst mogelijke tijd een in Duits land te spelen wedstrijd t.e organi seren tussen een Duits en een Ne derlands vertegenwoordigend elf tal. De netto-opbrengst van deze ontmoeting zou ten goede komen aan de door de overstromingen ge troffen Nederlandse voetballers. Zesdaagse in Gent GENT. 5 Febr. De eindstand van de Gentse Zesdaagse luidt: 1 Bruneel- Ryckaert. (Belg.) 379 pnt., 2. Strom- Arnold (Austr.) 254 pnt. Op een ronde: 3. SchultePeters (Ned.) 128 pnt. Op twee ronden: 4. Ockers-Van Steenber gen (Belg.) 19 pnt. Alle overige kop pels hadden vier of meer ronden ach terstand. GEEN BILJARTEN. Ook alle wedstrijden van de Kon. Ned. Biljart Bond zijn afge last. Ioon-eisen „nu er langer gewerkt moest worden", wel, dat ver haal mag dan niet helemaal zui- ver-historisch zijn, het is stellig symptomatisch voor de heden daagse instelling van de West- duitse contractspeler. „Onze plaats in de lioofdploeg is steeds onzeker, niemand weet hoe lang we in goede vorm blijven", aldus is de opvatting, en dus:- „Probeer om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk aan voetbal te verdienen." Het is dus geen wonder, dat in de in Frankfort gehouden buiten gewone vergadering van de Duitse Voetbal Bond allereerst vanuit het Westen industrie-gebied, waar elftallen als die van KÖln, Rood- Weisz, Schalke elke Zondag en kele, en vaak meerdere tiendui zenden toeschouwers trekken, en men zich van de steun van de groot-industriëlen zeker weet aandrang is uitgeoefend om van het stelsel van contract- naar full time profs over te stappen. Oh, men is verstandig genoeg om de andere bondsafgevaardigden niet kopschuw te maken, en laat dus het woord „beroepsspeler" angst vallig uit zijn betoog, maar het komt dan toch maar neer op een aanpassing van de status van de topspelers aan de huidige om standigheden. Geknoei Men acht in deze kringen de uit 1949 geboortige voetbalier-op- contract, (met nevenibaan), al weer verouderd, en wil aansturen op een betere status van de cracks waarbij dan de clubofficials per soonlijk voor de riohtige toepas sing van de nieuwe (financiële) bepalingen verantwoordelijk zou den zijn. Men mag zich afvragen, of er dan tegenwoordig zo hevig met de gages wordt geknoeid, want men gaat bij deze voorstel len nog verder: Men wil zelfs bij de nieuwe regeling samenwerking met de Bond en de., regering! In Zuid- en stellig in Noord- Duitsland, waar de inkomsten van de grote verenigingen beduidend lager liggen, is men minder ge brand op een invoering van het volledige beroepsspel op korte termijn. Zo ook is het verklaar baar dat een afgevaardigde van Münaben in de genoemde Bonds vergadering voorstelde om een team, dat tegen de (huidige con tract-bepalingen bli,jkt te hebben gezondigd, zonder pardon (naast andere straffen) degradatie naar een lagere afdeling op te leggen. Waarbij weer valt aan te tekenen, dat men een dergelijke straf het vorige seizoen al jegens Eintraoht- Brunswijk heeft toegepast. Halve hoofdklasse Ten slotte, zo oordeelt men in het Westen, trekken alleen de beste prestaties de grote massa's. Men vermindere dus het getal elf- taken en kome tot een nationale competitie, die dan voorlopig nog via Noord plus West ener- en Zuid-West en Zuid anderzijds in tweeën zou kun men worden ge splitst. Berlijn zou dan eventueel bij de eerste groep kunnen wor den ondergebracht. Nogmaals: De opzet is duide lijk. Volledig beroepsvoetbal te spelen in één Duitse topklasse. In het Westen met zijn kapitaal krachtige industrie, die voetbal als een attractieve ontspanning (vooral als kjjksport) voor de massa protegeert, is men er rijp voor. Of men ziin zin zal krijgen, zal allereerst afhangen van de voorstellen, die een uit 9 personen bestaande commissie nu zal gaan uitwerken en waarover nog vóór de nieuwe competitie in Berlijn zal worden beslist. Dit laatste met het oog op de wereldkampioen schappen van 1954 (Van een boksmedewerker) AMSTERDAM. 5 Febr. Gis teravond werd in de grote zaal van Kras een boksavond gehouden ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Alvorens de wedstrijden begonnen richtte de heer M. S. van der Braak, voorzitter van de Ned. Boks Bond, zich tot het pu bliek met de mededeling, dat het hoofdbestuur, in spoedvergadering bijeen, besloten had 1500 voor het Rampenfonds beschikbaar te stellen. De recette van de avond beliep ongeveer 900. Alle boksers, ook de profs Harry Bos en Charly Anglee, die een demonstratiepartij boksten, boden hun medewerking spontaan aan. Limburgse zwemmers helpen HEERLEN, 6 Febr. Zondag 8 Februari a.s., 's avonds 7.30 uur, organiseert de zwemvereniging Oranje-Nassau in het Sportfond- senbad te Heerlen een grote inter nationale zwemwedstrijd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Deelnemers zyn Aachen "06, MOSA uit Venlo, M. Z. P. C. uit Maastricht. Met 2 polowedstrij- den worden deze zwemwedstrijden besloten. Een combinatie van MOSA, M. Z. P. C. en Z. O. N- heren spelen een wedstrijd tegen Aachen '06, terwijl de dames van Z. O. N. te water gaan tegen de da mes van MOSA. (Advertentie) Fel telegram AMSTERDAM, 6 Febr. Het bestuur van de Amsterdamse tweede-klasser AFC heeft aan de KNVB eeu telegram gestuurd, waarin het uitdrukking geeft aan zijn diepe teleurstelling over het feit, dat de KNVB niet terstond alle wedstrijden voor Zondag heeft afgelast. AFC zal de netto-recette van zijn eerstvolgende thuiswedstrijd afdragen aan het Nationaal Ram penfonds en verzoekt alle ver enigingen een zelfde gedragslijn te volden. Zesdaagse in Hannover HANNOVER, 6 Febr. De eind stand van de Zesdaagse te Hannover luid't: i. Plattner-Preiskeit (Zwits.- Duitsl.) 569 pnt., 2. Van Vliet-Acou (Ned.-Belg.) 354 pnt. Op een ronde: 3. Knocke-Van Bueren (Duitsl.-Zwits.), 383 pnt., 4. Depauw-Glorieux (Belg.), 251 pnt. Europees kamp. 71-2 VIERSEN. 5 Febr. Te Viersen in Duitsland werd een aanvang gemaakt met het toumooi om het Europees kampioenschap 71/2, waaraan landgenoten Va nemen. De eerste uitslagen luiden: Van Hassel (Belg.) 300 17 Vingerhoedt (Belg.) 258 17 Van de Pol (Ned.) 300 21 Metz (Ned.i 190 21 Rudolph (Dl 300 23 Spielmann (Dl.) 249 23 Galmiche (Fr.) 300 29 Reicher (Oost.) 248 29 Luetgehetmann(Dl.) 300 14 Spielmann (Dl.) de Pol en Metz deel-r Var 17.64 i 15,17 I 14,28 9,04 1 13,04 i 10,82 10,34 8,53 21.42 24 4,64 Overgespeelde Cup wedstrijden LONDEN, 5 Febr. De uitslagen van de voor de vierde ronde van de F.A.-cup overgespeelde wedstrijden luiden: Notts CountyBolton Wanderer* —2 na verlenging. Walbhamstow AvenueManchester United 2—5,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5