NIEUW- 1953 AMSTERDAM JULES VERNE) lm Was een Wonderlijk begaafd man üan grote kennisonuitputtelijke j De zee is boordevol Z 125 jaar geleden geboren j door prof. dr. C. Gerretson fantasie, Weergaloos enthousiasme en Waarlijk fabelachtig Vooruit- ziende blik. Een man, wiens geweldige invloed op de vooruitgang Van Wetenschap en techniek zich tot in onze dagen doet gevoelen: M' Cosmopoliet in de ware zin van het woord door Jan P. Strijbos Onze duinkust wijkt msL ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF DEZER dagen heeft, in aanwezigheid van de Prins der Nederlanden, in het oude Neder landse kerkje aan de Bowery te Ne.w York, de plechtige herdenking plaats gevonden van het derde eeuwfeest der proclamatie, waarbij aan de nog pas amper 800 zielen tellende nederzetting van de West-Indische Compagnie bij de monding van de Noord-Rivier, haar eerste bur gerlijk stadsbestuur, naar vaderlandse trant be staande uit burgemeester en schepenen, geschon ken werd. De datum der proclamatie, 2 Februari, was die, waarop de moederstad, Amsterdam, haar boekjaar te openen placht. Het octrooi was een compromis, dat een einde zocht te maken aan de jarenlang met grote verbittering gevoerde strijd tussen het autoritaire en het democratische beginsel in het bestuur der kolonie; een compromis, waarbij de Compagnie, hoewel zij de burgerij haar recht poogde te schenken, toch in genen dele van haar hoger gezag afstand deed. Want evenals een der gelijk stadsbestuur te Batavia, bleef het Nieuw- Amsterdamse, evenals de gehele kolonie, onder het stevige gezag der Compagnie, die vertegen woordigd werd door de krachtige gouverneur Pieter Stuyvesant, een veteraan, die bij de ver overing van Curagao, een been en zijn humeur •verloren had, De korte, tragische geschiedenis van Nieuw- Nederland, die van 1614 tot 1664 loopt, is, althans in hoofdtrekken, bij de doorsnee-Nederlander nog welbekend: de ontdekking, in 1609, door Hudson (in dienst der Oost-Indische Compagnie op zoele naar een Westelijke doorvaart naar Oost-Indië) van de in de Delaware-baai uitmondende Noord- Rivier, die later zijn naam ontving; de uitgifte in 1614, op grond van deze ontdekking, door de Stalcn-Generaal van een concessie voor de pels- handel in de kuststreek tussen Nieuw-Frankrijk en Virginia aan een Amsterdams-Hoorns koop lieden-syndicaat, dat de Compagnie van Nieuw- Nederland stichtte; de bouw, omstreeks 1613, van de eerste blokhuizen op Manhattan onder Hol landse viae; de overdracht der kolonie aan de in 1623 gestichte West-Indische Compagnie; de eerste lading kolonisten in 1624 per „Nieuw-Neder land", gezagvoerder Job May, wiens nazaat en naamgenoot bloed liegt niet Hogendorps medestander zou zijn; de versterking van het stedeke door fort Amsterdam, met twee buiten posten, fort Oranje (Albany) aan de Noord-Rivier (Hudson) en fort Nassau aan de Zuid-Rivier, de Delaware; de koon van geheel Manhattan van de Indianen voor zestig gulden ..orobably the most famous bargain in American history" naar een modern geschiedschrijver erkent,... EN dan, na dit schone begin, meer dan een kwart eeuw verlammende tweespalt over het beste koloniale, vooral agrarische stelsel, waaraan de eveneens innerlijk verdeelde Staten-Generaal, de overheer der Compag nie, geen krachtdadig einde weten te maken; een tweespalt, waardoor de lust om overzee op avon tuur te gaan in het vaderland bekoelt en uitblust; waardoor het aantal kolonisten basis van de weerkracht der nederzetting in de naburige Engelse kolonie dat in Nieuw-Nederland spoedig ver overtreft; waardoor ten slotte ook de loyauteit. der kolonisten tegenover het Nederlandse gezag wordt ondermijnd Maar waartoe, lezer, zou ik voortgaan u een wanbeleid te schetsen, dat gij immers dagelijks gecoplëerd ziel in de wijze, waarop ènize Regering thans doende is, de laatste restanten van ons Rijk overzee, met hun enorme reserve aan maagde lijke, om ontginning roepende, gebieden, en daar mee de laatste kansen op overzeese kolonisatie onder Nederlandse vlag, te verspelen? IN Augustus 1664 verscheen plotseling een Engelse vloot met wel 1000 koppen uit Nieuw- Engeland voor Nieuw-Amsterdam; en de dap pere Stuyvesant, die er, in een vervallen fort zonder buskruit, slechts 150 soldeniers en 250 burgers tegenoverstellen kon, moest 4 September 1664 de kostbare kolonie overgeven. Misschien zouden wij het oo den duur todh tegen Engeland hebben moeten afleggen? Maar het is niet in een heldhaftige strijd, dat Nieuw-Neder- land is ondergegaan. ..De capitulatie van 4 Sep tember 1664", zegt Geyl, „was slechts de rijpe vrucht van jarenlang verzuim en dat stemt zo verdrietig," DE geschiedenis van Nieuw-Nederland als overzees gewest der Republiek was, met deze capitulatie, ten einde. Maar niet de geschiedenis van de Neder landse invloed in de Nieuwe Wereld. Er is een plek in New York, die voor elke Neder lander heilige grond behoort te zijn: het graf van Stuyvesant in hetzelfde kerkje, waar de herden king plaats vond, Want de Gouverneur was er in geslaagd, bij de capitulatie de rechten en vrijheden der Nederlandse kolonisten volledig gewaarborgd te krijgen. Onder Engels bestuur bleven de Neder landse kolonisten, en onder hen Stuyvesant en ziin gezin, een aanzienlijk en invloedrijk element in de snel groeiende stad en staat uittmaken. Het is dit feit. dat door het rusten van de laatste Neder landse Gouverneur in de Nieuw-Amsterdamse Ikerk wordt verbeeld. Het eraf van Stuyvesant is einduunt van een voltooide geschiedenis, maar het hermunt van een ontwikkeling, die nog s'eeds voortduurt: de nog weinig onderzochte en daardoor zee- onderschatte invloed van het Neder- ]pnricp volkskarakter onzer gouden eeuw op de le:d°nd'P commerciële on nolitieke kringen van de wordende Grote Republiek, PRINS BERNHARD heeft dit begrepen, toen hij in zijn keurige toespraak in het oude kerkje, na een korte vermelding van de aan leiding tot de herdenking, zich niet ver- dieote in een weemoedig verleden, maar wees op deze Nederlandse erffactor in het Ameri kaanse volkskarakter. „Daar heb je," zei de Prins, „bijvoorbeeld Claes Maertenz. van Roosevelt, een Zeeuwse" boer, die omstreeks 1650 in de Nieuwe Wereld aanlandde. Weinig," vervolgde de hoge spreker (en naar zijn gezicht op de fotoreportage te oordelen had hij enige moeite om een ondeugende glimlach te Nieuw-iAmsterdam in de 17e eeuw. onderdrukkera), „zeer weinig inderdaad is omtrent deze vroege „settler" bekend, maér hij werd de gemeenschappelijke voorvader van niet minder dan zeven Presidenten van de Verenigde Staten: Jannes Madison, Martin van Buren, Zacharias Taylor, Ulysses Grant, Taft, Theodore Roosevelt eip Franklin D. Roosevelt...." Wij gelov/en, dat deze passage van 's Prinsen toespraak zper tactvol is geweest. De genealogie is een gednldige en dienstvaardige wetenschap; en wij dienen deze haar eigenschappen op prijs te stellen. Wamneer de Romeinen er geen been in zagen. Aeneas als hun stamvader te vieren, waar om zouden: wij dan de Amerikaanse oligarchie misgunnen» van Claes Maertenz. van Roosevelt af L te stammen? Indien het Claes Maertenz. niet is geweest, dan toeh allicht Maerten Claesz., en zo hij niet van 'n Roosevelt kwam, dan toch misschien van 'n Lelyvelt; in elk geval was de stamvader van al dope Amerikaanse leiders (om met „Bak kes" te spreken) even zeker uit „Hollandse potaard" geweest, als Napoleon en Mussolini spruitjes van een Romeinse proconsul. In wezen was 's Prinsen onschuldige vleierij van zijn .gastheren dus waar. DE eigenschappen, welke volgens de Angli- kaamse domheer, die de herdenkingsdienst leidde, de Amerikanen van de Hollanders geërfd hebben, is hun „onmetelijke tole rantie van de innerlijke overtuigingen van anderen": en hun „diep-gewortelde geloof in de heersohapip-ij van wet, orde en discipline, die zo- met hun eigen overtuigingen strookte". Het komt vaak voor, dat men de gestal te der vaderen af lekent naar de postuur van de na zaten. Maar dit leidt vaak tot mis tekening, Zover wij de historie van Nieuw-Nederland kennen, muntten noch de kolonisten, noch hun bestuur ders uit door tole rantie of door eer bied voor wet, or de en tucht. De „patroons" waren meest tamelijk hardvochtige po tentaten en de ko lonisten vormden een oppositie, die door minister Beel een specialiteit op dit gebied nauwelijks „constructief" zou wor den geacht. De term „law-abiding", zeer geliefd bij de Yankees in hun meer dierbare ogenblikken, stamt uit Nieuw-Engeland en in elk geval waren de Hollanders minder sober dan de Godvrezende Puriteinen van Nieuw-Engeland. „De Gouverneur is dronken", waagde een Indiaans opperhoofd eens op te merken tegenover Stuyvesant, die dank zij zijn hoirten poot een ietwat waggelende gang 'had; Men 'bestrafte hem; de Gouverneur dronk nooit! „Ik bedoel niet", verontschuldigde de be leefde Indialan zich, „dat de Gouverneur nü onder de invloed is; maar hij is, als Hollander, dronken geboren." Nieuw-Nederland ONDER twijfel is de culturele invloed van de Nederlanders in New York nog lange tijd n^i de capitulatie overheersend geweest. In tegenstelling tot de mening van veel Nederlandse geschiedschrijvers, was het leven in de Hollandse kolonies, ondanks de sterke Calvinistische invloed, zeer genietbaar. En al had den de Indiependenten behoorlijke slokdarmen, tegen de Calvinistische buiken konden zij in het. droge noch 'nattepp, Waren de. Hollanders afkerig van de wufte Franse genoegens, de Hollandse zeden veroorloofden een ruimer aandeel in de ge nietingen van het aldagsleven. dan de Engelsen in het Puriteinse Boston deelachtig waren, De Nieuwjaarsviering, het Meifeest en Pinkster maandag zijto Hollandse bijdragen tot de New York se feestkalender, evenals de blijde inkomst van Sinterklaas, die nog voortleeft in de selecte St. Nicolaas Society, van welker bestuursleden, onder wie mannen als Hamilton en Washington Irving ledeni zijn, een heel risje begraven liet onder de zerken van het kerkje, waarover de huidiee presadent, met Irvings ceremoniële steek getooid, de Prins naar het preekgesioelte leidde. Maar hoe aardig zulke herinneringen ook zijn, ze bezitten toch niet meer dan een. overigens in een traditieloos Hand als Amerika niet te onderschat ten, traditionele waarde. DE eigenlijke Hollandse invloed op het leven en bedrijf van de stad. waar Amerika's hart slaat, is van veel ingrijpender aard geweest dan enige levensgewoonte. Men kan die invloed het best onderkennen door een ver gelijking van de economische ontwikkeling van het gebied ainn de Atlantische kust tussen de 41e en 38e breedtegraad en de concessie der beide Engelse conrtpagnieën, de „middenmoot", waar Nieuw-Nederfland lag en de Hollandse invloed overheersend bleef. Het Noorden, Nieuw-Engeland, met zijn vele smalle dale.n, was een ideaal gebied voor de stichting vaia talrijke kleine en middelgrote zelf standige eigjen boerenbedrijven, die de verbouw van de moederlandse voedingsgewassen toelieten en met enige huisvlijt een biina autarkisch be staan waarborgden: het hartsverlangen van het merendeel dér Engelse immigranten. In het Zuiden daarentegen ontwikkelden zich uitgebreide plan tages voor de teelt, met behulp van slaven, van koloniale producten, en een plantersstand, die zijn Advertentie leven inrichtte naar het voorbeeld der Engelse landadel, aan welke hij deels ook ontsproten was. De middenmoot, met als cen trum Nieuw-Amsterdam, had een andere ontwikkeling. De Holland se „patroons" waren na de capi tulatie in het bezit hunner grote domeinen gebleven, die ze van de Compagnie tegen een geringe re tributie in leen h.elden en die zij in kleinere percelen, op niet al te milde voorwaarden verpachtten. D&ze exploitatie-vorm werd in de middenmoot typisch; de nazaten der Hollanders in wedij ver met de Angelsaksische nieuwkomers ont wikkelden zich tot grote landeige naars, zodat tegen het midden van de 18e eeuw van de helft tot twee derden van het land in het bezit was van een betrekkelijk kleine groep families, van welke de Hol landse patroonsigeslachten de lei ding hadden: de Schuylers, de Beekmans, de Philipses, de Cort- lands, die 140.000 acres, en de Rensselaers, die niet minder dan 700.000 acres bezaten. AAR dit was nog niet het eigenlijk kenmerkende: deze landeigenaars bleven Hollanders, d.w.z. kooplie den, in hun hart. De vaak zeer aanzienlijke inkomsten uit de yerpaenting en vernandeüng hun ner landerijen zij werden al lengs grote landspeculanten werden voor een belangrijk deei belegd in handel en scheepvaart. Evenals in het Amsterdam van de late 18e eeuw werden deze koop' lieden in het derde geslacht ban kier. Telkens weer worden de re laties en de concerns uitgebreid volgens het destijds ook in de va derlandse koopsteden gebruike lijke stelsel van inhuweiijk. Een bekend voorbeeld van deze ont wikkeling, dat, wat te zeldzaam voorkomt, uit bewaarde zaken- papieren en koopmansboeken vrij volledig kon gereconstrueerd worden, is dat van de koop man-landeigenaar Frederik Phi- lipse, die, reizende op een schip van de koopvrouw en reedster Margaretha Hardenbroek, op haar verliefd raakt; samen zetten zij de gecombineerde bedrijven voort; Margaretha neemt de leiding van het regelmatige koophandelsbe drijf, terwijl Frederi.k zich meer specialiseert in de lucratieve branche der piraterie. Het resul taat is schitterend. ZO ziet men ook na de capi«- tulatie de oude Hollandse handelsgeest voortleven en -scheppen in een aantal van dergelijke merkwaardige geïntegreerde bedrijven, die his torisch, de voorlopers zijn van de groot-kapitalistische ondernemin gen, waarmede New York in de eerste helft van de vorige eeuw zich de financiële leiding verze kert in de tot de revolutie over wegend agrarische Staten. DAT Hollands-Amerikaanse bedrijf was, naar onze maatstaven, wellicht niet zo heel erg deugdzaam en zeker soms wel eens een beetje roekeloos; maar het is on historisch en heeft geen zin uit New York een lading beschim melde ethiek mee naar huis te nemen, die wij er in onze Gouden Eeuw zeker niet heen hebben ver scheept. Wel houden wij ons, als retourvracht van Manhattan, aan bevolen voor een ruimvol van het karakter en het temperament, van de win- en waagzuoht en van de lust tot avontuur, die ons oude Nederland hebben groot gemaakt. L. B. Wright: The Colonial Civilization of North America,, London, 1949. nfONDAG is het 125 jaar geleden, dat Jules Verne, „genie en profeet", zoals Her man Robbers hem eens noem de, in de Franse havenstad Nantes werd geboren. Kan de nabijheid van de oceaan van invloed zijn geweest op zijn latere ontwikkeling? Stellig moet dit het geval zijn geweest, want zijn reislust werd als knaap in niet geringe mate aangewakkerd bij het zien van de bedrijvige haven en de talloze koopvaarders, die rijkbeladen met. allerlei exo tische producten uit Jamaica en San Domingo terugkeerden. Eens zelfs liet hij zich als scheepsjongen aanmonsteren, na tuurlijk buiten medeweten van zijn ouders, maar hij werd prompt en.gevoelig teruggehaald door zijn vader, advocaat Pierre Verne.' Magische naam JULES VERNE! Voor velen onzer heeft die naam nog altijd iets betoverends, iets magisch, dat slechts weinig auteurs in die mate bezitten. Vaak wordt Verne in één adem genoemd met Karl May Cooper en Aimard, maar wat een verschil is er niettemin tussen de boeken van de auteur der W o n- derreizen en de zeker span nende, maar zo weinig didactische Indianenverhalen! Ik weet wel, „didactisch" heeft een ietwat droge, soms ook pe dante bijklank gekregen; men denkt meestal direct aan van alle humor gespeende leerboeken met eindeloze opsommingen van nuch tere feiten, die op zichzelf weinig aantrekkelijks hebben en slechts ten koste van ettelijke uren moei zaam ploeteren geabsorbeerd kun nen worden. lezer zonder merkbare moeite dit alles tot zich, want de intrige van het verhaal is dusdanig met wetenschap doorweven, dat de een bijkans niet met terzijdestelling van de ander genoten kan wor den. Het resultaat is dus een ver rijking van kennis door middel van spannende avonturen en fan tastische reizen tot in de verste uithoeken der aarde, ja zelfs naar de maan en door het planeten stelsel, in gezelschap van Hek tor Servadac! Grote invloed Misschien ligt hier wei de oorzaak van Verne's blijvend fascinerende aantrekkingskracht, want de moderne mens is niet meer honkvast als weleer en voelt zich, dank zij de bijkans volmaakte verkeersmiddelen en de radio, wereldburger in de ware zin des Onuitputtelijk HOE héél ANDERS is dit bij Jules Verne! De beminnelijke en vaak geestige Fransman is een onuitputtelijke bron van allerlei wetenswaardigs en of het nu op aardrijkskundig, historisch, eth- nografisch, astronomisch of welk ander speciaal gebied ook ligt, altijd weer neemt de geboeide woords; grenzen vallen weg en het kost niet meer de minste moeite zich van zeden en gewoon ten van vèraf wonende volkeren op de hoogte te stellen, ook dank zij de film! Het kan ter ere van Jules Verne worden getuigd, dat hij tot die geestesgesteldheid niet slechts een steentje, maar men kan gerust zeggen, een hele muur heeft bij gedragen, want zijn oeuvre is werkelijk zéér omvangrijk te noe men (over de 100 Wond er- reizen!) en heeft een niet te onderschatten invloed uitgeoefend op tal van ontdekkingsreizigers en uitvinders. Herinneringen HIER TE LANDE zijn de „blau we bandjes met de vergulde olifant" van de bekende Else- er-serie (nu gelukkig hér drukt!) een begrip geworden, dat voor menigeen blijde herinnerin gen oproept (mede door de mees terlijke illustraties uit de school van Gustave Doré!) aan onver getelijke uren van heerlijk inge spannen en ademloos volgen van al die hachelijke avonturen in steppen en oerwouden, waar ook ter wereld! Phileas Fogg, Passepartout, Mi chael Strogoff, Kapitein Hatteras, nóg ziet men die onverschrokken, vaak nobele gestalten door on doordringbare jungles en barre ijswoestijnen moeizaam maar vol energie hun doel naderen; Lon den, na een reis om de Wereld in 80 Dagen (eigenlijk waren het er maar 79), Irkoet9k in het einde loze Siberië, de ongenaakbare Noordpool, volgens Verne ge vormd door een vulkaan in volle werking! Nautilus WIE HERINNERT zich niet de mysterieuze en trieste Kapi tein Nemo en diens perfecte onderzeeboot de „Nautilus"? De eerste atoom-duikboot van de Amerikaanse marine, die thans in het brandpunt van de belangstel ling der technici staat, heeft ter ere van Jules Verne de naam „Nautilus" gekregen, zoals de onderzeeër van Kapitein Wilkms, waarmee hij in 1931 probeerde de Noordpool te bereiken, met die zelfde naam werd gedoopt. Uit deze twee voorbeelden ziet men hoe Jules Verne, ook voor de Amerikanen, synoniem is gewor den met de vooruitgang der tech niek. Toen Richard Byrd naar de Noordpool vloog verklaarde hij „Het is Jules Verne die mij er DE RAMP, welke ons land trof en het nameloze leed dat hierdoor veroorzaakt werd, is te wijten aan de toe vallige samenloop van drie dingen, die in hetzelfde tijdstip samenvielen. Hoog water, springvloed en de onge kende kracht van de storm. Juist op het moment, dat de springvloed het water zijn hoogste stand deed bereiken, werd de grootste windsnelheid gemeten, telkens met wind stoten van orkaankracht. Bovendien was de windrichting voor vele delen van ons kustengebied zeer ongunstig. Nog nimmer werden dergelijke waterstanden geconstateerd en nog nimmer sloegen de golven van de Waddenzee, opge zweept door het geweld van de storm over de Afsluitdijk. Die zich intussen braaf heeft gehouden en ongehavend uit de strijd kwam. Op vele plaatsen bleken echter onze dijken niet bestand tegen de kracht van wind en water en in en kele uren in deze noodlotsnacht voltrok zich een ramp, waarvan de totale omvang nog niet is te overzien. smelten vqn enorme ijsvoorraden van de Poolkappen. Niet al het ijs smelt DE zee rijst en er schijnt nog voldoende ijs op onze aarde te zijn om de zee nog enige tiental len meters te doen rijzen. Voor ons IN de historie van onze middel eeuwen en ook in latere tijd kunnen wij ervaren, dat de zee, ons aller vriend en vijand, voort durend trachtte haar gebied ten koste van ons land uit te breiden. Ook thans zien wij. dat proces nog steeds. Een groot deel van ons land werd in deze schijnbaar ongelijke strijd op de zee veroverd. Wij zijn een volk van boeren en landbou wers, van vissers en zeelui. En van dijken- en molenbouwers. De beste waterbouwkundigen worden nog nog steeds geleverd door Neder land. Voortdurend knaagt de zee aan onze duinkust. De duinkust, die door de krachten van diezelfde zee, met behulp van de wind- en plantengezelschappen werd opge bouwd. Bijna over de gehele linie wijkt onze duinkust terug en op sommige plaatsen is de afslag van onze duinen zeer aanzienlijk. Als wij thans aan de Hondsbossche Zeewering staan, zien wij dat hel zware dijklichaam van deze dijk ver voorbij de kustlijn van de dui nen bij Camperduin uitsteekt. In 1920 bedroeg deze afstand onge veer 120 meter, op het ogenblik is dat nu bijna 200 meter geworden Hier is dus in de loop van ruim 20 jaar ongeveer 75 meter duin verloren gegaan. Oorspronkelijk heeft de dijk natuurlijk in het verlengde van de zeeloper, de bui tenste duinenrij, gelegen. Door nauwkeurige metingen, welke vrijwel over de gehele we reld worden gehouden, is komen vast te staan, dat de zeespiegel nog steeds rijzende is. Deze uiterst langzame rijzing van 't; zeeniveau wordt veroorzaakt door het af- land bedraagt de stijging van het zeeniveau slechts één millimeter per jaar. Er zijn echter aanwijzin gen, dat deze stijging in de laatste decennia iets meer bedraagt. Een millimeter per jaar is niet veel, maar in tien jaren is dat één centi meter en in een eeuw één deci meter. Wij zouden ook kunnen zéggen, dat ons land ten opzichte van het zeeniveau dalende is en om de eeuw zijn onze dijken juist een decimeter te laag. Niet hoog genoeg en ook niet zwaar genoeg. Wij weten niet hoelang de pe riode van het afsmelten van de opgestapelde ijsmassa's nog zal duren. Men schat de voorraad ijs van het Zuidpoolcontinent twee maal groter dan ooit op de Noord poolkap is opgetast geweest. Geo logen menen, dat niet al het voor radige ijs zal afsmelten. Tal van belangrijke aanwijzingen zijn er, die er op wijzen dat dit niet zal gebeuren en dat wij weer een koudeperiode tegemoet gaan. Wij leven thans in een interglaciaal tijdperk en gaan een nieuwe ijs tijd tegemoet. In een verre, verre toekomst. Gletschers verdwijnen OP het ogenblik leven wij echter nog in een periode, waarin de top van onze aarde warmer wordt, De gletschers in het Noorden trek ken zich terug en op sommige plaatsen zo snel, dat vele glet- Steeds meer water komt X er in de zee. Smeltende ijs- X massa's maken, dat voor onze kust het niveau per X jaar 1 m.m. stijgt. Dat is X een decimeter per eeuw. X En steeds ook knabbelt de X zee meer aan onze duinen. X Wij leven in een tijdperk X van stijgende zeeën en zul- len daar met de aanleg X van onze zeewering reke- ning mee moeten houden. schers geheel zijn verdwenen. Als dit tempo zo zal blijven doorgaan,' zullen vele andere spoedig ver dwenen zijn, De Noorse gletschers krijgen geen nieuwe jaarlijkse aanvoer van sneeuw meer en be staan alleen nog op hun eigen massa. Ook in de Alpen is in de laatste tientallen jaren een alge mene teruggang en inkrimping van het gletschergebied te consta teren. De snelste teruggang heef: men gevonden in Alaska, waar de Muir-gletscher in 12 jaren ruim 10 meter is teruggelopen. De gigan tische gletschers van het Zuidpool gebied zijn een raadsel. Niemand weet of zij ook afsmelten en in welk tempo. Uit andere delen van de wereld kwamen de bewijzen, dat de gletschers in het Noorden met de enige zijn, die achteruit gaan. De gletschers van verschei dene Oostafrikaanse hoge vulka nen zijn sedert zij voor het eerst in het begin van de negentiende eeuw zijn bestudeerd, teruggelo pen en sedert 1920 zelfs in snel tempo. In de Andes en in het hoog gebergte van Centraal-Azië heeft men hetzelfde geconstateerd. Het zachtere pool- en subarctisehe kli maat doet de gletschers afsmelten Wij leven in een tijdperk van stij gende zeeën. Niet overal op onze aardbol is de stijging hetzelfde. Langs de gehele kust van de Ver enigde Staten is sedert 1930 een langzame stijging van het peil der zee te zien geweest. Over het 1500 km lange kustgedeelte van Massa chusetts tot Florida en de kust van de Golf van Mexico bedroeg de stijging tussen 1930 en 1948 onge veer 10 cm. Dus veel meer dan aan onze kust is gemeten, In het tijdperk, waarin wij thans leven, is de zee boordevol DE ZEE Iedere golfslag knabbelt aan onze veiligheid heen brengt!" Simon Lake, con structeur van duikboten, zei eens: „De fantasie van Jules Verne is de werkelijkheid van heden!" Enorme invloed Honderden voorbeelden zijn aan te halen van reizi gers, uitvinders, kolonisators, ja zelfs missionarissen, die aan zijn boeken hun roeping te danken hebben tot zegen van de mens heid. Die invloed is tot in onze dagen duidelijk waarneembaar, vooral op technisch gebied, en er zijn nog geen tekenen die er op wijzen, dat hierin spoedig veran dering zal komen. Televisie, ra dar, atoomonderzoek, maanra- ketten, vliegende schotels, het zijn steeds weer dergelijke onderwer pen, die de pers aanleiding ge ven Verne's profetische geest te prijzen en verband te leggen tus sen zijn voorspellingen en haar verwezenlijking in de practijk! Zijn leven ZONDAG GEEN CIRCUS AMSTERDAM, 6 Febr. In verband met de Algemene Ge denkdag op Zondag zal het Ned Circus Strassburger die dag geen voorstellingen geven Hedenavond zal in overleg der directies van üarré en Strassburger >1e gehele recette worden afgedragen aan het j S JULES VERNE S oeuvre 1 de moeite van nadere bestu dering zeker waard, hetzelfde kan werden gezegd van het leven van de schrijver. Verne-biografieën verschenen reeds in Frankrijk, Engeland, Italië, de Verenigde Staten en Duitsland en ons land is in dit opzicht gelukkig niet achtergeble ven, want mr. E. Franquinet's bio-bibliografie behoort wel tot het allerbeste dal .op dit gebied is verschenen. Dikwijls werd mij de vraag gesteld of de schrijver ook werkelijk zoveel landen heeft doorreisd als zijn boeken zouden doen vermoeden en velen hebben het een pikant idee gevonden om aan te nemen, dat Verne nooit zijn geliefde stad Amiens heeft verlaten. Uit allerlei wetenschap pelijke geschriften putte hij, zo zeide men, de stof voer zijn fic tieve reizen en avonturen. Groot reiziger ZIJ, DIE zo denken, en ze zijn nog vrij talrijk, vergissen zich echter deerlijk, want al heeft Verne nooit een voet in China, Japan of Australië gezet, een huismus, een „voyageur en cham- bre" was hij althans in zijn glo rietijd (1862—1885) allerminst! Met zijn stoomjacht de Saint- Michel bezocht hij niet alleen de landen rond de Middellandse Zee, maar ook Scandinavië en ook Rotterdam zag in 1881 de wimpel van de Yacht Club de France aan de gaffel van het sier lijke jacht wapperen. Van Nederland heeft de schrij ver deels niet zo'n beste herin nering overgehouden, doordat men hem voor de machine van zijn jacht dure en slechte kolen heeft verkocht, maar de „Nacht wacht" en de „Stier van Potter" vond hij prachtig! De „Great Eastern MET ZI.TN jongere broer Paul bezocht hij in 1867 de Ver enigde Staten en die reis, ge maakt met het reuzensloomschip Great Eastern, dat zijn tijd vér vooruit was, werd aanleiding tot één van Verne's geestigste verhalen; Een Drijvende Stad. Talloos zijn de legenden en anecdoten die over Jules Verne de ronde doen, vele op waarheid berustend, andere daarentegen volkomen verzonnen, zoals bij voorbeeld die welke beweert, dat Verne een Poolse Jood zou zijm Olehewitz genaamd, die tot het katholicisme overging en zijn naam, die elzeboom betekent, in het oud-Franse Verne vertaalde! Mr. Franquinet's boek bevat vele amusante incidenten, die dikwijls een onverwacht licht werpen op Verne's leven en wer ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3