Acht kletsnatte mensen in wedloop met een dijk Nare dagen AMERIKA GAAI BEZUINIGEN Schaderegeling is afgekondigd De grote macht van het kleine Geen vodden Indrukwekkend Laat inzicht Bezuiniging Tante streed Vergeefs met sterke stroming Hij was groots op zijn orgeltje, maar het dreef weg Strijd tegen water rond Moerdijkbruggen De Prins sprak bevolking toe Auto tegen boom; 1 dode, 1 gewonde Zondag 8 Februari 1953 Tot 90 van laatste inkomen Mensen en volken f 2.50 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 ER is veel nodig voor onz'e land genoten, die in de watersnood vaak alleen het schamel bedekte lijf hebben kunnen redden. Er is ook veel gegeven, zelfs mild ge geven. Toch zijn er nog lieden, die blijkbaar in de mening ver keren dat dit een goede gelegen heid is om de rommelzolder wat op te ruimen. Er worden echter geen vodden gevraagd, maar kle ren. DE hulp en bijstand en het me deleven, die wij in deze zwarte dagen uit het buitenland hebben ontvangen, zijn ontroerend en in drukwekkend. De op zo krachtdadige wijze verleende hulp in de geteisterde gebieden heeft ons reeds diep ge troffen, het hoogtepunt werd be reikt door de mede te onzen bate gehouden radio-uitzending de Ge- luksketting, die gisteravond de stem van vele Europese staten ook in onze huiskamers deed weer klinken. Dit was Europese samenwerking op haar allerbest. ONZE minister van Economi sche Zaken heeft deze week te Luxemburg in de Kolen- en Staalgemeenschap een hard ge vecht geleverd om te trachten al thans voor de komende vijf jaar hogere steenkoolprijzen voor Ne derland te vermüden. Hij tracht gebruik te maken van een clausule, die voor bepaalde omstandigheden een overgangsperiode toelaat, doch het ziet er niet naar uit, dat Ne derland dit pleit zal winnen. Ook België, dat van de KSG profiteert door de subsidie voor zijn tech nisch slecht uitgeruste mijnen, be hoort tot onze tegenstanders. De mogelijkheid is dus reëel, dat van 1 April a.s. af de prijs van een be langrijke energiebron voor onze industrie en van de huisbrand voor onze gezinnen zal worden ver hoogd zonder dat daartoe, van Nederlands standpunt bezien, enige noodzaak aanwezig is. Het inzicht in deze ernstige consequentie is in regeringskrin gen veel te laat gekomen. Ook de Nederlandse Staten-Generaal waren het eerste Europese parlement, dat het verdrag ratificeerde, waarbij in het bijzonder de Tweede Kamer zich al heel weinig druk heeft gemaakt over de economische con sequenties. De schaarse stemmen in de pers, die op de nadelen wezen, zijn volledig veronacht zaamd. Het wordt zo langzamerhand hoog tijd, dat Nederland bij het afsluiten van internationale over eenkomsten tevoren de conse quenties voor het eigen land ern stig onderzoekt. DE nieuwe Amerikaanse re gering onderneemt een ern stige .poging de staatsuitgaven omlaag te drukken. De meeste maatregelen dragen nog een voor lopig karakter, zoals het verbod tot het aannemen van nieuw per soneel en een bezinning op de uit voering van werken, voor zover deze door de staat geschiedt. Het is natuurlijk nog slechts een begin van een omvangrijke taak en concrete resultaten zullen niet onmiddellijk worden bereikt. Maar het begin is er en dit kan van Nederland met zijn van jaar tot jaar stijgende Rijksuitgaven niet worden gezegd. - (Van onze speciale verslag gever) UTRECHT, 6 Februari „Toen ik Zaterdagnacht wak ker werd het zal een uur of vijf zijn geweest was het nachtlampje uit en ik hoorde vreemde geluiden op de dijk". Zo vertelt Jacob Johannes van Heemst uit Nieuwe Tonge. En dan volgt het relaas van zijn lotgeval len. Een verhaal, zoals er in deze dagen duizenden wor den gedaan. Een verhaal over de strijd van mens te gen water en storm en kou. Maar Jaap van Heemst is een van die Hollandse eiland bewoners, die niet van op smukken houden. Die ach teraf niet de held willen spe len en die in sobere, bijna simpele woorden hun dra ma's schilderen. HIJ is gered en zit nu in Utrecht in het gastvrije Dia- conessenhuis, waar directrice Besselaar de leiding heeft. Een stoere eilander, met een gezonde kop, waarin geen plaats is voor sentimentaliteit of medelijden met zichzelf. Hard als een bik- gel. Hij is in zijn onderbroek van de dijk gehaald, zijn vrouw in een doorweekt hemd, z'n vijf kinde ren van 1 tot 15 jaar in klets natte nachtkleren. Ze zijn ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Zij hebben hun tante voor hun ogen in de briesende zee zien verdwij nen. Ze hebben alles verloren, hun bezit en hun bestaan. Twee kinderen zijn ziek maar Jaap van Heemst staat met zijn klompen weer vast op de grond. Hij leeft, hij heeft z'n gezin ge red. „Het zal best weer in orde komen", zegt hij. Basta. Zo zijn ze, de boeren van Duiveland. Dijk brak door „Toen ik wakker werd", zegt Jaap, „hoorde ik auto's over de dijk rijden en het leek wel alsof iemand water van de ene in de andere emmer gooide. Maar toen ik even buiten keek, wist ik di- (Van onze speciale verslaggever) MOERDIJK, 7 Febr. De strijd tegen het water is rond de beide Moerdijkbruggen in volle gang. De Amerikaanse genietroepen zijn Vrijdagmorgen begonnen met het inpolderen var het ondergelopen land, dat in een niet te beschrij ven toestand verkeert. Enkele honderden meters vóór de ver- keershrug, ter hoogte van de split sing van de oude en nieuwe weg naar het Zuiden, is alles gecon centreerd om een begin te kun nen maken met het herstel van de Noord-Zuidverbinding. Op dit kruispunt van wegen, dat onherstelbaar is verminkt, moest het destructiebedrijf uit Son eerst de cadavers opruimen en werden de obstakels op de oude weg naar het dorpje Moer dijk opgeruimd, voordat de 5-tons Ikipwagens van de Amerikanen door konden rijden met zandzak ken. Op het hoofdkwartier van kolo nel Niles, in de Chassé-kazerne te Breda, werd in overleg met Rijkswaterstaat een plan ontwor pen om de Royale polder bij Moerdijk watervrij te maken. „It is a very big job" zegt de luitenant Alan Chenevert, die met zijn eenheid uit Frankfort in een 'jltempo naar de Moerdijk werd verplaatst Inderdaad is de ze opdracht er een, die, als men ter plaatse de situatie bekijkt, op „onbegonnen werk" lijkt; maar de toegangswegen worden wegge- spoe'd door het water. Rechts van de brug zijn de doorbraken drie in getal het kleinst. Vandaar, dat men tracht door het aanbrengen van tiendui zenden zandzakken links van de bruggen het water tegen te hou den. Daar zijn de doorbraken na melijk enorm groot. Van de Roya le polder worden tijdelijk twee polders gemaakt. Het gemaal in Moerdijk is nog intact, evenals en kele sluizen. Het indijken van de polders rond de bruggen (waarna met het leegpompen kan worden begon nen), is van het grootste belang om de verbinding Noord-Zuid te nerstellen. Noch de Amerikanen, noch de mensen van Rijkswa terstaat kunnen echter bepalen, wanneer er enig uitzicht is op het droogleggen van de polders. Momenteel is de wind uit Noordoostelijke richting buiten gewoon gunstig. Zelfs tijdens het hoge water kunnen de geëvacu- eerden per auto nog huisraad uit het ondergelopen dorp halen. „Van Kaiserslautern zijn wij meegekomen", zo vertelde ons een der Amerikanen. „Wij dachten: het wordt een uitstapje. Maar we weten nu wel beter". (Advertentie) U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet u enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische ODOL MONDWATER Niet-bomvrij hoofdkwartier SALZBURG, 6 Febr. Een bom van 250 kg uit de tweede wereldoorlog is tijdens oprui mingswerkzaamheden ontdekt op minder dan dertig meter van het hoofdkwartier van de Ameri kaanse troepen in Oostenrijk. De lont is onbeschadigd. Het perso neel van het hoofdkwartier en de bewoners uit de omringende hui zen zijn geëvacueerd totdat de bom gedemonteerd is. (A.P.) reet wat er aan de hand was. De dijk was doorgebroken. Ik maakte m'n vrouw en de kinderen wakker. Maar we had den geen tijd meer om wat aan te trekken, want het water bruiste het huis binnen. We gingen toen met z'n zevenen naar het huis van m'n buurman, een oude baas van 84. Dat huis was namelijk wat sterker en stond hoger dan ons huisje. Er liepen varkens over de dijk en L-* \neeuwde. Daar kwamen we m'n oom te gen. Die schreeuwde maar aan één stuk door: „Mijn wouw is verdronken". Later vonden we haar. Ze probeerde tegen de djjk op te krabbelen maar de sterke stroming trok haar telkens te rug. Ik stak haar ee.n lat toe, die ze kou grijpen maar op een ge geven moment liet ze los. Ze was in een oogwenk verdwenen. Nauwelijks waren we terug op de zolder van buurmans huis, of er sloeg een groot gat in de Dui- venwaardse dijk. En door het trapluik zag ik, dat een stuk van de muur van buurmans huis werd weggesleurd. Een paar minuten later viel een zijmuur om." „Dat gaat mis", zei ik. „Hier kunnen we niet blijven". Op de dorsmachine We klommen door een raam op het dak van een schuur. Mijn vrouw stapte mis en viel in het water. Gelukkig werd ze door de zuiging van de stroom op de dijk teruggesmeten. Ik kon ze nog net grijpen. Door een gat in het dak van de schuur klommen we naar binnen. We kropen bij elkaar boven op de dorsmachine. Een halve minuut later zakte het huis van de buurman in de golven weg. Van ons eigen huis was ook niets meer te bespeuren. Jaap is maar een gewone land arbeider. Hij heeft vijf kinderen en geen huis. Hij weet niet, wat er gaat gebeuren. Alles is ver loren, wat hij in de bijna twin tig jaar hard zwoegen bij elkaar heeft gespaard. Hij is door een hel van water en storm gegaan, maar hij ver telt de geschiedenis zonder op hef. Zo nu en dan kijkt hij eens naar zijn vrouw, die de sporen van ellende en angst nog op haar gezicht draagt. Maar Jaap lijkt onbewogen. Hij vertelt, zoals hij ook zou vertellen over een paard, dat hij heeft gekocht. Allemaal kopje onder „Op zolder was het op den duur ook niet veilig", zegt hij. „Ik ben toen weer op de dijk gekropen en heb een zeildoek over een heg gegooid. Daar zijn we toen onder gekropen. Er lag een dood paard en een dode koe en het was gruwelijk koud. Toen ik met de kleinste op de arm uit de schuur door het water stapte, zakte ik plotseling weg in een kuil. We gingen helemaal onder. Maar ik kwam weer boven en kon de dijk bereiken. Op den duur konden we daar ook niet blijven. Onder het zeil werd het te koud en de dijk kon ieder ogenblik wegslaan. We moesten verderop". Jaap vertelt verder. Hoe ze zich over de wankele dijk voort sleepten, elkander vasthoudend. Van zijn gevoelens tijdens die wedloop met de dijk vertelt hij niets. Of z'n kinderen huilden? „Ja", zegt-ie, „dat deden ze wel". Meer niet. Deze man met zijn blozende kop heeft geen medelij den nodig en geen ontferming, „Het zal best weer in orde ko men", zegt hü. Acht maal over wrakke brug Twee planken heeft hij aan el kaar gebonden. Die allesbehalve soliede brug heeft hü over een smalle bres in de dijk gelegd. Tot achtmaal toe is hü over die loop plank gebalanceerd om zijn vijf kinderen, z'n vrouw, z'n oom cn de vicrentachtigjarige buurman over hei gapende gat te brengen. „Nou", zegt Jaap, „en toen kwamen we bij een paar huizen, waarvan de deur open stond. „Kom naar binnen", zeiden ze daar. „De kachel brandt". „Nou. en een cognacje kregen we ook nog. Dat was eigenlijk alles, wat Van Heemst ons te vertellen had Zonder franje en zonder een klacht. Ja. het zijn kerels, die boeren van de eilanden. Hard. hard en nog eens hard. Toen ie zijn pas-gekocht orgel tje door het water zag wegsleu ren heeft-ie geen kik gegeven. „En hij was er zo groots op", Jacob van Heemst en zijn vrouw: alles verloren, maar het gehele gezin werd op het nippertje gered. De doorsta ne beproevingen hebben hen niet verslagen. Het zijn en blijven stoere Zeeuwen, die zo spoedig mogelijk willen werken aan het herstel van hun landom het devies Luctor et Emergo" te ver wezenlijken. zegt zijn vrouw. Toch hebben we in de ogen van boer Jaap tranen zien blin ken. Even maar. Vanmiddag is-ie naar de bar bier geweest om z'n baard van vier dagen te laten afscheren. Toen hij wilde betalen heeft de kapper hem gezegd: „Nee man, dat kost niks. En kom morgen terug en overmorgen en zo lang je hier bent. Hij heeft voor broertje een te kenboek en een paar kleurpot loden gekocht. En toen hij wilde betalen heeft de juffrouw in de winkel gezegd: „Nee hoor, ik word kwaad, als u uw geld niet terugneemt. Dat heeft de boer van Nieuwe Tonge goed gedaan. Dat heeft hem ontroerd. Slechts even. Maar toch. Dan is-ie weer zo hard als een kei. Met z'n klompen staat-ie vast op de gronde ,,'t Zal best weer in orde ko men. DEN HAAG. 7 Febr. Prins Bern hard heeft Vrijdag wederom per helicopter een bezoek ge. bracht aan de geteisterde gebie. den. De Prins landde onder an. dere in Stavenisse, Brouwersha ven en Zierikzee. In deze laatste gemeente ont moette hij de commissaris der Ko. ningin in Zeeland, jhr. De Casem- broot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te ne men maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige bevolking van Zierik zee toe. die daartoe op het Markt plein was bijeengekomen. Prins Bernhard bewoog de inwoners tot evacuatie. Als gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden was de Prins niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Te ruim 17.15 uur landde hij op het vliegveld Ypenburg. waarna de Prins de vergadering van het da delijks bestuur van het Rampen fonds bijwoonde. Vandaag zal prins Bernhard zich wederom naar de getroffen gebieden bege ven. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. 6 Febr. Op de Barchman Wuytierslaan is de heer D. B. uit Soest met zijn auto geslipt en tegen een boom gere den. doordat hij moest remmen en uitwijken voor een loslopende hond. Met enige gebroken ribben werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. De 21-jarige verpleegster E. K-. die naast de chauffeur zat, overleed korte tijd na de botsing. Belastingvermindering DEN HAAG, 6 Febr. Giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het in komen of de winst mogen worden af getrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953. tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 her schriftelijk verzoek doet om de gift van het inikomen of de winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van watersnood- slaohtoffers worden afgestaan Bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds va-n het loon worden afgestaan (waaronder begre pen loon uit overwerk), worden niet alleen voor de heffing van de loon belasting. maar ook voor de heffing van de vereveningsheffing buiten aan merking gelaten. (Advertentie) Verdrijf de periodieke pijnen J *en dat lome, lusteloze cevoel-fl ^direct en afdoend met een paarjf Gat NEW YORK, 6 Febr. De nieuwe Amerikaanse regering heeft het mes op de slijpsteen ge zet, waarmee zij de nodige be snoeiingen wil aanbrengen in de nog door Truman ingediende be groting voor het komende budge- taïre jaar, dat gerekend wordt aan te vangen op 1 Juli a.s. Het scherpen van dit mes heeft in verschillende kringen de hoop aangewakkerd, dat het Congres in een niet al te verre toekomst de mogelijkheid van een belas tingverlaging aan een vruchtdra gende beschouwing kan onder werpen. Dit is zeker niet uitge sloten, al zou men zich vergalop per n indien men daar te hoge en voorbarige verwachtingen van koesterde. Eisenhower zelf im mers heeft in zijn „State of the Union"-boodschap van jl. Maan dag doen weten, dat hij op dit gebied langzaam aan wil hande len. in budget In het onder Truman opgestel de budget werden de uitgaven ge raamd op niet minder dan 78.6 milliard dollar, waartegenover de inkomsten geschat werden op 68.7 milliard. Dit betekende een tekort van bijna 10 milliard Het grootste deficit, dat Amerika in vredestijd ooit voor ogen zag. Dit uitzicht op een wellicht in flatie-voedend tekort wordt door de republikeinen uiteraard met lede ogen waargenomen. Zij „wil len er niet aan", en daarom zijn zij nu reeds van wal gesto ken met maatregelen om het van Truman geërfde ontwerp-budget alsnog zo sluitend mogelijk te ma ken. Beperk de uitgaven Reeds is de directeur voor het Budget, Joseph Dodge, met goed vinden van Eisenhower en zijn kabinet, voor de dag gekomen mei een aantal vérgaande richtlijnen ter beperking van de uitgaven. In een brief aan de hoofden van departementen en afdelingen heeft hij deze „nieuwe economi sche spelregels" duidelijk uiteen gezet. Wij moeten, aldus Dodge, onze bestaande programma's nog eens critisch onder de loupe leggen, de uiterste zuinigheid bij nieuwe orogramma'.1- betrachten en in het algemeen de kosten verlagen door grotere efficiency, In vacatures van overheidsdien sten mag alleen maar voorzien worden, indien dit een essentiële noodzaak blijkt. Eerst moet dus onderzocht worden, of het vrijge komen werk niet gedaan kan wor den door reeds aanwezig perso neel, of wellicht ondervangen door een betere organisatie van Ie arbeid. Wat betreft de uitvoering van openbare werken, waartoe onder Truman een post van ruim 614 milliard dollar was begroot ook hier behoort men zich te laten leiden door hetgeen w e z e c 1 y k van belang is. Voor het overige dient de grootst mogelijke effi ciency betracht te worden. Alle reeds ter hand genomen plannen zullen herzien worden, en zo no dig zullen bepaalde ondernemin gen gestopt of opgeschort wor den. „Een goed begin" Ook heeft Dodge de betrokken autoriteiten met klem verzocht, nog voor 2 Maart haar aanbeve lingen in te dienen met het oog op de herziening van de „Truman- begroting". De bedoeling vao Dodge is, de ze aanbeveling ten gerieve van Eisenhower te schiften en samen te vatten in een document, dat ten grondslag zal liggen aan de amen dementen op de ontwerp-begro- ting, welke aan het Congres wor den voorgelegd. Dodge wil reeds in April de eerste serie amende menten naar het Kapitool zenden. Senator Harry Byrd, een demo craat uit Virginia, al lang een pleitbezorger voor een zuiniger bewind, roemde Dodge's instruc ties als „een goed begin, dat met flinke bezuinigingen kan eindi gen". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 Febr. Voor de slachtoffers van de overstro mingsramp is een regeling getroffen die onmiddellijk in werking treedt en wel met terugwerkende kracht tot 1 Februari- Deze regeling zal dezelfde zijn als destijds voor de oorlogsslacht offers 19441945. Zij komt hierop neer, dat men tot 90% van het laatst genoten inkomen uitgekeerd kan krijgen met de mogelijkheid van meer. Dit deelde gistermiddag de secretaris-generaal van het mi nisterie voor Maatschappelijk Werk. de heer mr. P. H. M. Wer ner mede. Dit departement heeft ook een regeling getroffen om vergoeding te geven aan hen die geëvacueerden opnemen en de ze met het gebruik van goederen en materiaal ter zijde staan. Hoe deze regeling precies zal worden staat nog niet vast. Met de uitkering van het Werkloos heidsfonds zal bij de regeling voor de uitkering aan de slachtof fers rekening gehouden worden De minister van Maatschappe lijk Werk heeft telegrafisch alle commissarissen van de Koningin medewerking verzocht om een zekere orde te scheppen in deze regelingen waarbij ook de Stich ting voor Maatschappelijk Werk gezinsverzorging. vrouwenorga nisaties en diaconieën zullen kun-' nen medewerken. De organisatie beoogt deze in te schakelen als trefpunt. Aan de top komt het ministerie van Maatschappelijk Werk. dat tele fonisch de gehele dag te bereiken is tot 's avonds halftwaalf- Op allerlei wiize wordt thans hulp gevraagd. Zo waren er ge meenten in de noodgebieden die hulp van gemeente-ambtenaren nodig hadden. Men kreeg intus sen aanbiedingen hiervoor van ambtenaren ui't Limburg en Gel derland. Het departement van M.W. werkt ten nauwste samen met het Rampenfonds en het Rode Kruis. Coördinatie commissie De .secretaris-generaal van het dept. van Binnenlandse Zaken, mr. M. J. Prinsen, vertelde nog. dat er een coördinatiecommissie is gevormd onder voorzitterschap van minister Beel. waarin alle departementen die met de ramD te maken hebben, vertegenwoor digd ziin. In de eerste dagen heeft men elkaar nogal eens doorkruist en dit wordt nu door deze com missie. die geregeld bijeenkomt, voorkomen. Onder leiding van de ministers van Financiën, de heer J. v. d Kieft en van Maatschappelijk Werk. de heer F J. M. van Thiel zijn commissies benoemd die de kwesties der schadevergoed'm en sociale zaken zullen behande len. Op korte termijn moeten be- (Van onze speciale verslaggever) SCHERPENISSE, 5 Febr „Dat zet ook niet veel grond aan de dijk", zeg ik tegen een grond werker, die even leunend op zijn schop met mij naar een school wroetende kinderen staat te kij ken, bezig met het vullen van zandzakken op het opgespoten land hier aan de weg. Hü kijkt mij aan met de blik van een wer ker, die beter weet, maar te netjes Is, om mij dat erg hard te zeg gen, en mompelt dan: „Dat zou j ij weten". Hetgeen betekent: „Jij weet er geen snars van". Het is geweldig wat die kleine handjes presteren. Zij moeten vier maal zo vaak heen en terug als de grote, om een zak vol te krij gen, .naar die raakt even snel vol. Het zijn kinderen van werkers op het zware boerenland, of kleinkin deren, dat vergeet ik blijkbaar. En als de zak vol is, dan komen de meisjes en die doen er vliegens vlug de touwtjes om. En dan komt een militair of burger, die de zak op de wagen sjort of hem er op smüt, al naar hij sterk is. Er lig gen 100.000 zakken, er komt el ke minuut een lege wagen voor... „O daar zijn ze weer van het leger...." onderbreekt mijn man zijn technische uitleg. En er komt een zeer vriendelijke glans in zijn harde ogen. Ik kijk zijn richting uit, en zie „ze van Het Leger". Het zyn Heilsoldaten en -soldates. „Ik weet niet wat u bent", ver volgt hij intussen weer aan de slag gaande met zijn schop. „Ik voor mij geloof niks. Het is mensen- Het Leger, maar wat ze hier heb ben gedaan, dat zal ik mijn leven lang niet vergeten. Koffie en brood, ook midden in de nacht, dan helpen ze overal met de zak kenEn „die meide", dat zijne ïefdezusters". Hij schuift zijn pruim van links naar rechts en nog eens weer te rug, spuwt hartelijk op de grau we natte zware zandklodders, die een bulldozer naar hem toeschuift en schept zeer deskundig een zak vol, die wordt opgehouden door een knaapje, dat nog geen tien lentes telt, maai' toch al van wan ten weet, hem juist vasthoudt en niet laat glippen. „Hou vast, jo". Die schooljeugd en dat Heilsleger toch! Vacantiebonnen Landbouw voor Rampenfonds DEN HAAG. 7 Febr. Van Woensdag 11 Februari tot en met Woensdag 18 Februari is er gele genheid ten bate van het Ram penfonds vacantiebonnen van het Vacantiefonds voor de Landbouw van het boekjaar 1952/1953 te ver zilveren. Arbeiders, die ziek zijn geweest en van de Raden van Arbeid of van de Centrale Onderlinge z.g.n. cheque-bonnen hebben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de ge wone vacantiebonnen inleveren. Het aabieden van bonnen kan uitsluitend geschieden bij een plaatselijk r penningmeester van de - Alg. Ned., Ned. Chr. en de Ned. werk voor my. Ik heb maling aan Kath. Landarbeidersbond- sluiten worden genomen omdat de minister-president, dr. W Drees, a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer hierover met een rege ringsstandpunt moet komen. De heer Prinsen hoopte dat a.s. Dinsdag de eerste phase van de evacuatie als voltrokken kan worden beschouwd Hoeveel er geëvacueerd zijn. kon nog niet worden gezegd Het zijn er min der dan de minister-president, die het aantal nnlangs on 50 oor schatte, verwachtte. Velen wil len niet evacueren en moeten soms met geweld uit hun huizen worden gehaald. Verwacht kan worden, dat. als sommige streken weer droog komen te liggen, een aantal evacué's weer terug kan gaart omdat er vele slechts ten dele beschadigde huizen ziin. Hulp uit Saarland BREDA. Een colonne van 18 wagens met levensmiddelen en ander materiaal uit het Saarland is Vrijdagavond in Breda aange komen. De helft van het materi aal ging naar Klundert. De rest werd in de Chassé-kazerne te Bre da ondergebracht. De zending stond onder leiding van de politie van Saarbrücken. LONDSN, 6 Febr. In het overstroomde gebied van Enge land waren tot vanmiddag 290 doden geborgen. Huis voor huis wordt doorzocht om zo snel mo gelijk het juiste aantal en de identiteit van de slachtoffers te kunnen vaststellen. (A.F.P.). MENSEN en volken zijn nu een maal hetzelfde, omdat volken uit mensen bestaan. Worden die mensen niet met leuzen en leu gens opgehitst en uitgenodigd om voor de nationale eer te sterven, dan ontwaken de volken iedere morgen net als mensen een tikje geeuwend en verlangend naar hun ontbijt. Overdag kibbelen zij over hun ministers, vinden hun kabinet een sof en schoppen het weg, kan keren over de prijzen, zijn blij dat zij Fransen zijn, trots op de om- standighei' dat zij Britten zijn, fier op het feit dat zij geen Russen zyn of Chinezen en dan gaan zij des avonds na volbrachte dagtaak weer naar bed. Zij denken niet eens by -ichzelf: de regering waakt. Vant de regering gaat óók naar bed, wijl Hitler met zijn Za- terdagavor.dverrassingen ver-ast is. Doch nu de natuur net zo on betrouwbaar als Hitier en. vele ka binetten. Die valt ons land binnen en maakt van het grootste gedeelte in vier en twintig uur zo'n af doende ruïne als geen aanvallende natie des nachts en in zo kort be stek kan maken. Dat lezen de vol ken in hun ochtendkrantjes en ho ren het door de radio En opeens is de eenheid er en worden alle instrumenten der ver nietiging, met volledige bediening en uitrusting naar het bedreigde land gezonden. Fransen, Engelsen, Italianen en onze naaste broeder buurman, de Belg. Zelf zitten zij ook in de misère, maar het zijn vooral mensen in de misère, die elkander het beste helpen en el kander het naast staan. Een inva sie van ons land, „vreemde troe pen op ons gebied". En Nederland zegt: dank je! Want het zijn niet de naties, doch het zijn de ver enigde monsieur Dubois, de ver enigde mr. Smith, de verenigde meneer de Keukelaere, die met hun keukenwagens en met bull dozers en met vliegtuigen ons land binnenvallen. De Amerikanen hebben een uiterst origineel mid del zij bouwen boven een dijk- gat een Baileybrug, laden het ding vol met steenblokken, doen het in de lucht springen en we kunnen verder de zaak aanplempen. Nie mand vraagt wat het kost, hetgeen tot dusverre alleen het geval was in oorlogstijd.. En als nu alles dicht is, het ver dronken land gered, de ruïne, evenals indertijd op Walcheren, pas zichtbaar wat dan? Komen wij dan weer op een ge geven ogenblik naar elkander toe met dezelfde uitrusting om de boel in elkander te smijten? Verlos ons van pest, watersnood en oorlog, Heer! PASQUINO. Zwaarst getroffen gebieden DEN HAAG, 7 Febr. Uit de thans ter beschikking staande ge_ gevèns blykt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het nL 433 Goeree en °verflakkee. Over de andere eilanden en ge bieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304 Brabanti87 Hoelcschewaard 144 Schouwen-Duiveland 115 Noord-Beveland 41 VoornePutten 27 Zuid-Beveland 26 Zuid-Holland 13 Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 12 IJsselmonde10 St. Philipsland 9 Noord-Holland 6 Walcheren5 Alblasserwaard 4 Land van Heusden en Altena 3 Tiengemeten 2 Beijerland3 Aangespoeld van elders 24 Advertentie Met SoéctJvu! altijd gezond en fit, want Je Solaris-Hoogtezonbeeft: 230 W»n UI tr» violet, brengt dus gezondheid. Ook Infmood, wjsrdoor U „De «51 te Zon" l geniet; boeendien is dit infmood nog «put Laag in prijs, hoog in kwaliteit. Franken &ltallieN.V. Rokin 100 - Amsterdam - Tel. 62157 G. v. d. Aar N.V. Noordeinde 109 - Den Haag - Tel. 11 35 45 Nieuwe abonnes, die zich heden opgeven ontvangen de tot 31 Maart a.sverschijnende nummers van het snelst groeiende dagblad voor de speciale prijs van wenst zich te abonneren. De abonnementsprijs bedraagt per week 49 cent per kwartaal f 6.35 U kunt dit formulier adresseren aan ons hoofdkantoor. N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Telefonische abonne- mentsopgaven op No. 35400, Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2