Het drama van Flakkee 4b Schoppenboer ék Geen tijd voor de noodklok PUZZLE Bezinning en berusting van de Vliegende Brigade 207 Berichtgeving uit de lucht GESLAAGD... RADIOPROGRAMMA'S op Algemene Gedenkdag -HELP- GIRO 9575 2 DE TELEGRAAF ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 In tien minuten.... Met een rubberboot bereiken we 's avonds Iaat Nieuwe Tonge. Bur gemeester Van Reynders, een man van even in de 30. is op de dijk. die het dorpje in tweeën deelt, bedrijvig bezig. En hij vertelt, hoe op de doorbraaknacht 2000 mensen op een kilometer smalle dijk wa ren samengedrongen. „Het water stond aan weerszijden te duwen Er was zelfs geen tijd om de nood klok te luiden en alleen in Bad Verhaal van nood, durf, dood, angst en water, water, water (Van onze speciale verslaggever) OOLTGENSPLAAT. 6 Febr. Er heerst rust op Flakkee. De ontzetlende rust van een verdronken land! Het water, dat over tal van wakers, dro mers en slapers zegevierde en in een plotselinge uitval van woede en bezetenheid de dij ken vierendeelde, kabbelt nu vredig 'en voldaan over de verwoesting en ellende, die het teweeg bracht, tegen de ruïnes van Oude Tonge, Acht huizen, Stellendam, Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat en hoe de eertijds bloeiende gemeen ten ook heten. Het vee, de stamboekkoeien uit Mellssant. de ontelbare kippen van Oude Tonge, de ruige paarden van Merkingen en de volgevreten var kens uit Middelharnis. wordt door de zachte stroom bij elkaar ge veegd en reeds stijgt uit zijn mid den een verpestende stank op. Op het kerkhof van Melissant staan 16 kisten, grote en kleine door elkaar Vijf mannen zijn ver woed aan het graven en een gees telijke spreekt geluidloos een ge bed. Ginds, ver over de Middendijker, patrouilleren twee soldaten. Hun silhouetten verdwijnen soms als een tractor, een dragline of een jeep passeert, Plots kraakt een ge weerschot en verbreekt de tast bare stilte van het rimpelende water. Een plunderaar wordt opge bracht! En al heerst er in Ooltgensplaat een rumoerige bedrijvigheid in de verbrokkelde haven, al schreeuwt men door elkaar heen, al toeteren de vertrekkende en aankomende boten om het hardst, al dreunen de zware vrachtauto's via ijzeren golfplaten de kade op toch kan deze cacophonie van geluiden de grote stilte, die over Flakkee is gevallen, niet verbreken. Als de nacht over Flakkee valt, priemen paars-blauwe schijnwer- Eerlichten diagonalen en recht- osken boven het eiland. Spook achtig vlammen vuren van door de commandotroepen verzameld drijfhout op en de dodelijk ver moeide mannen keren de rug naar de warmte en draaien een siga retje. Een paar van hen staan te bibberen in hun lange onderbroe ken en proberen met gestrekte ar men de doornatte bovenkleding te drogen. Hard uil noodzaak Ja, die commandotroepen! Dui vels zijn het. Moedige, onver schrokken duivels, die nergens voor terugdeinzen. Het zijn deze mannen met de groene baretten, die er op af gaan, een onwillige boerenvrouw voor haar eigen veiligheid vastgrijpen en uit het zolderraam van haar boerderij, die op instorten staat, sleuren Het moat. Sentimental)teiten zijn hun vreemd. De vrouw krabt en bijt. Zij kan haar bezit en verdronken vee in de stallen niet in de steek laten. Tot zij uitgeput en wezen loos voor zich uit starend in de duck blijft zitten. Onderweg pikken de soldaten nog een jongetje van acht jaar op die staande op een paar balken de kop van zijn pony omhoog houdt „Het is toch mijn beessis", zegt het iongetje. dat zijn vader èn moeder zag wegdrijven. Het „bees- sie" en het jochie komen in de boot. Sentimentaliteit is hun vreemd of niet? Een jonge blonde kerel van 20 jaar slaat plots wartaal uit en wil het vuur inlopen. De dagen van intense spanning en het wegbijten van elk gevoel zijn hem te machtig geworden. Vier paar handen grijpen de soldaat. Een tik op het achterhoofd en bewuste loos wordt de iongen op een draagbaar weggedragen. „Laat hem maar slapen", zegt de com mandant en gooit twee molton dekens over hem heen. De hardheid, die de commando troepen kenmerkt, is die der har de noodzaak. Bravo, elitetroepen! Noord zijn de mensen gewekt door de sirene. De buiten- en binnen dijken waren in de nacht van Zaterdag op Zondag om vijf uur bezweken en in tien minuten stond het dorp anderhalve meter onder water. Een ontzettende dei ning en de huizen werden weg geslagen Het vee verdronkIk en al de mensen in Zeeland zijn enthousiast over het werk der helicopters en ducks. Van paniek is geen sprake geweest". Door de nacht ruist de rubber boot verder naar Oude Tonge, het stadje waar diepe rouw heerst om de 300 doden. De elementen verwoestten in een paar minuten alles wat op hun weg kwam en mens en dier verdronken. Tinus de Hoogh heeft het drama 3or zijn ogen zien gebeuren. Ter wijl hij met zijn handen, waarover tot de ellebogen handschoenen zit ten, koeïencadavers met haken aan de wal trekt voor het vervoer naar de destructiebedrijven, ver telt hij zijn verhaal. „Ik stond op de Battenoordse dijk, gekromd tegen storm en regen en zag hoe mijn buurvrouw Tanes met fiets en al in een sloot terechtkwam. Verdronken, Bettie Prooij en Mies Vreeswijk, meisjes van 17 en 18 jaar, gleden door een rukwind van de keien. Verdron ken. Het meisje Rydevaart, dat uit Canada 14 dagen vacantie in haar geboorteplaats kwam door brengen, verdronk. De familie Van Hoogstraten, man vrouw en vier kinderen hingen aan de dakrand van hun huis, hier beneden aan de dijk. Een half uur. Een uur. Toen lieten zij een voor een los en verdronken. De familie Slinger. Wèg. En zo kan ik nog wel een half uur doorgaan. Maar ik blijf!", zegt De Hoogh met nadruk. „Ons eiland moet weer bovenkomen ,Het water zakt en met hulp van buiten af zullen wij het wel weer Kerels zijn de mannen van de Nederlandse vloot, de luchtmacht en landstrijdkrachten, de Ameri kanen, de Fransen, de Engelsen, kortom allen, die in de afgelopen dagen en ook nu nog slechts door één gedachte bezield waren. Redden wat er te redden valt" Hard konden zij zijn, doch alleen waar de noodzaak het gebood. Want ook met tere zorg waren zij vervuld, waar het ging om het leven van een klein blond kindje klaarspelen." Het is bijna licht geworden, als we Ooltgensplaat weer bereiken en aan boord stappen van een Harderwijker botter. De Harder wijkers roodbonte zakdoekjes om de hals geknoopt hebben baardstoppels van een hele week Op het eerste sein zijn zij ver trokken en het reddingswerk, dat deze vissers verzetten, is niet ge ring geweest. De laatste evacué's zijn uit Flak kee vertrokken, maar zij komen terug Dat staat vast. Want de grond, waar zij de honderden doden achterlieten, zal straks weer de vruchten des velds dragen. Daarvoor staat heel Nederland, staat de wereld borg. (Advertentie) Stop dat branden óp Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies ln huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen Eén of twee Rennies laten smelter op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt: ze smaken lekker en fris. Oplossing vorige ♦SCHUTTING< KOOI♦OMTOOG O ER Z E T P O R ES#6ERI N R O R+HOE+NAP+E SPAAN^TROMP RA»M*»LA» VESTA»KRENG E#TOR»EEN R DUETTEN♦GA E E D S 1 P K E A LUI K^E^HANG REGENCAPE^ kruiswoord HORIZONTAAL: 1. telwoord; gereedschap 2. zangspel; bijwoord: meisjesnaam 3. zakdoosje; koor; plank 4. dradig gedeelte; buigzaam 5. lidwoord: groet 6 Europese hoofdstad 7. lied 8. papegaai; architecten- bond 9 priem; plaats ln Brabant 10 zuiver; onbebouwde 11. landbouwwerktuig; ontbreken; pers. ruimte 1 l 1 5 6 9 10 II i S 9 3 5' X 4 5 6 i Y 3 8 H 9 b 10 II iX li A een week angst en spanning Heldenmoed en leed en strijd. Dood en droefenis en lijden. Troost en offervaardigheid. Na een week van vrezen, hopen En verzet met hand en tand. Komt bezinning en berusting Over ons geteisterd land. Somber zijn er de gedachten. Somber is het noodgebied, Somber is de naaste toekomst. Somber 't vérdere verschiet. Halfstok waait er onze driekleur. Ons vertrouwde rood-wit,-blauw: Zij vertelt wat in ons omgaat. Spreekt van nationale rouw. Wij herdenken onze doden, 't Is Gods wil. die is geschied. Horen met gebogen hoofden 't Eeuwig ruisend golvenlied. Wie dat lied weet te beluist'ren. Wie dat goed weet te verstaan. Weet en voelt, dat onze driekleur Tóch weer fier omhóóg zal gaar CLINGE DOORENBOSI TELEFOON De man is Pa Jongg. Hij glimlacht, als altijd. In zijn hand houdt hij een eenvoudige wandelstok, die hij vrolijk heen en weer zwaait. „Zo, de juffrouw met de gardenia is de weg kwijt, zie ik," zegt hij op ironische toon. Lauri noemt de eerste de beste uitvlucht, die haar invalt: „Ik ik zocht naar een telefoon." Daarna doet zij een stap omlaag, maar onmiddellijk steekt hij hier letterlijk een stokje voor. Lauri doet nog een stap. „Mag ik er als 't u blieft langs?" vraagt zij zo gewoon mogelijk. Maar op dezelfde ironische toon zegt Pa Jongg:: „Er is een telefoon in het appartement van een vriend van mij. Ik weet zeker, aat hij u er graag gebruik van zal'iaten maken." Maar Lauri schudt haar hoofd. „Neen, dat is niet nodig," zegt zij. „Ik zocht naar de portier Hel is een van de weinige troeven, die zij uitspeelt en zij hoopt, dat hij begrijpt wat zij bedoelt: dat zij zal gaan gillen, als hij haar nog langer tegenhoudt. Maar haar troef blijkt te laag. „Hij kan u niet helpen," zegt Pa Jongg op beminnelijke toon. „Ook hij is in dienst van mijn vriend Toevallig wordt dit ge hele gebouw door kantoren in beslag genomen, behalve dan de bovenste verdieping. Op de straat kan men niet horen, wat hier gebeurt... Lauri begrijpt het: „U wilt mij bang maken?" MFNse-U c,e-lV?Z£-£RD fy IWBRÜBJiy t OO Uisvr V1W l>g WSQ dieivue-m/ge- m/M&wdW/S EH t pil LR Lewe-vvr „Dit was mijn redding (Van onze speciale verslaggever) BRIELLE, 7 Febr. „Dit was mijn redding", zegt de heer F. van Noord, reserve-wachtmeester van de Rijkspolitie in Nieuwe Tonge. En hij houdt ons een stukje papier voor. Hij heeft reden om de be manning van een verkennings vliegtuig dankbaar te zijn. Hij was geïsoleerd op een boer derij, ca. 100 meter Westelijk van de weg Nieuwe Tonge naar Mid delharnis en ongeveer halverwege die weg. De bemanning van de rij n vrn.wrd. 12. Zuidamer. hoofdstad. Frans telwoord; eenmaal 13 bontsoort; fatsoenlijk VERTICAAL; 1. plaats in Gelderland: boom 2 voorzetsel: klaaglied 3. rondsnuffelen; ziekte 4 telwoord; schoolvak 5. Eng. titel; (muzïeki- werk 6. zoogdier; bouwland langer; 7. vleesnat; groente 8. gebruik; jongens- (meisjesmaam 9 het zij zo; ten be drage van; schrobben 10 plaats in Z.-Holland onderscheidingsteken 11 lijk van gehangene- vogelwoning Middenin hor, en vert. 1. deel van wiel 2. muziekinstrument 3. plants in N -Holland 4 Zuidamer gebergte 5 bevel aan hond Wed. J. J. NOTEBOOM naar Den Haag kameraden gesignaleerd. Aante keningen op een stukje papier, af gescheurd van een navigatiekaart, speelden deze verkenners de in woners van Nieuwe Tonge in han den. En spoedig kwam uit Nieuwe Tonge de verlossing. Van Noord is een van de hon derden vluchtelingen van Goeree en Overflakkee. die hun verhaal doen in het eeuwenoude stadje Brielle; dat zijn poorten wijd heeft opengezet. De ambachts school is het ontvangstcentrum; daar zitten de mannen, vrouwen en kinderen nu rond de kachel; dampende hutspot wordt er op de borden geschept. Er is pap voor de kinderen en met gulle hand delen de Rode-Kruishelpsters' en EHBO-ers sinaasappelen uit. Het is een centrum van naasten liefde. Verpleegsters stellen de mensen gerust. „Alles zal wel DIT STUKJE PAPIER is een klein deel van de gro te navigatiekaart, die de pi loten van de Havard B. 195 in stukjes scheurden en waarvan zij de achterzijde gebruikten. Het bericht dat zij boven Nieuwe Tonge neerlieten betekende red ding voor enige personen, die in de polder geïsoleerd zaten. Ook elders in de nood- pebieden maakten vliege niers bij hun berichtgeving gebruik van dergelijke pa pieren. In Nieuwe Tonge kreeg een misschien waar deloze navigatiekaart een wel heel goede bestemming y weer in orde komen..." Het is een zin, die telkens weer over de lippen komt. Gevolgd door een berpoe^igen^tikje op de sphou- Het heeft zo weinig zin meer nog in details te treden. Wie het verhaal gehoord heeft van de we duwe J. J. Noteboom, 69 jaar, uit Nieuwe Tonge, die keert terug met een beeld, dat voor duizenden andere gevallen geldt. Ze heeft een pakje beddegoed in de hand. Haar enige bezitting Alles moest ze achterlaten, ook zeven familieleden. Twee dochters en vijf kleinkinderen. Die woon den in Oude Tonge. achter de dijk van het Haringvliet. Zelf heeft ze met een 13-jar:g kleindochtertje geruime tijd op de zolder van haar woning gezeten. Door het zolderraam waren ze ten slotte op een vlot gestapt. Een helicopter bracht haar verder op weg, „zo'n raar vliegtuig, ik had er nog nóóit een gezien". En nu zit ze in Brielle: Goddank. Straks gaat ze naar Den Haag, haar voor- lop'g einddoel. Zoetzuur van de haringman HEPPLJ gelese, meneer? voor mijn kèn 't niet meer lese. Want dan schaam je je eige haast, dat het lefe so maar gewoon doorgaat. En dat mot toch, meneer. Je keel sit dicht as je je alles ook maar effe pre beert voor te stelle. Maar ook a: je siet wat iedereen meeleeft en se eige uitslooft voor hulp Wal 'n wonder, ik sou in me eentje wel so'n gemeente willen adop sie.ïere sogesegd. Tja, alleen bli rampe benne wij één, meneer. Maar voor so'n prijs sou je nog liever onze stande schotjes maar houwe. En dan te denke, dat we voor een tijdje terug nog druk maakten over de IJ-tunnel. geef twintig tunnels voor één droog eiland, meneer. En het mó' en het sal, meneer. Luctor en. nou ja, ik ben niet so sterk in Italjaans, maar die mense mótte weer grond onder de vo°.te kriis* of ik eet nooit geen haring meer As se daarvoor soms een belas, ting wille heffe, dan sal de fies- kus voor het eerst van se lefe eer goeie klant an mün hebbe Met uitjes, meneer?" C Radio-agenda Nieuws. Nieuws 8 9.15 Koor 9.30 1, MAANDAG 'J FEBRUARI. 1. AVRO: 7.00 i uram 7.30 Idem. 8.00 Gram 9.00 Morgenwijding orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voordr 11 lo Kamerork. 12,00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 „ln 't spionnetje" 12.38 Gevar muz. 13 00 Nieuws 13.15 Meded, of gram. 13.20 Promenadeorkest. 13.50 Gram 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", eaus 14 20 Gram. 14.30 Voordr 14 45 Planorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor padvinders 17.45 Gram. 11.50 Mllit. commentaar. 18,00 Nieuws. 18.15 West-Indisch ork. 18 30 Aceordoonmuz. 19 00 Muz. eaus. 19 15 Report, of gram 19 20 Gram. 19 25 Plano, gitaar en bas. 19.45 Reg.uitz,-. Ir. H Riet berg: ..De suikerbietenteelt". 20.00 Nieuws 20.0-5 Omroepork. 21 05 Gram 21.30 „De mensen zullen wel zeggen", hoorspel 22 45 Hammondorgel 23.00 Nieuws. 23 15 Filmprogr. 23 4524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7 10 Gram 7.15 Gymn. 7 30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws en weerber 8 10 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8 23 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor zieken. 9 30 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Sopraan en plano 10.30 Mor- gend 11.00 Gram. 11.15 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder 12 30 Land en tuinbouwmeded. 12 33 Orgelconcert 12 50 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13 15 Man- doline-ens 13 45 Gram. 14 00 Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gram. 15.25 Planokwintet. 16 00 Bijbel lezing, 16 30 Gram, 17.00 Voor kleuters 17 15 Gram, 17 30 Voor de jeugd 17.4S Regultz.: D. .1 van Wijnen: ,Ned. off vertegenw in Indonesië". 18.00 Orkestconcert. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Eng. les. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Pianorocital, 19,30 Pari. commentaar. 19.45 Zigeunerkwintet .20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.30 „Tropen- herinneringen", hoorspel. 21.15 Gram. 21 45 Gewijde muz. 22.20 „Rijkdom onder de grond, aardolie", eaus, 22.30 Lichte muz. 22.45 Overdenking 23.00 Nieu- 23.15 „Man en vrouw", eaus. 23.3024.00 Gram Engeland BBC' Hume Service, 330 m. 12.00 Schoolradio 13 00 Gram. 13.25 Gevar progr. 13 55 Weerber 14.00 Nieuws. 14 10 Gevar. muz. 15 00 Schoolradio. 16.20 Cri- tleken. 17 05 Gram 17 30 Interviews. 18.0(1 Voor kinderen 18.55 Weerber. 19.00 Nieuws 19 15 Sport. 19.20 Caus, 19.30 Symph ork 20.30 Caus. 2100 Gevar. progr. 21.45 Amer commentaar. 22.00 Nieuws 22 15 Hoorspel. 23 45 Pari. overz. 24.00— 0.03 Nieuws, 16 ZENUWACHTIG frommelde Libby Hunt aan de plooien van haar avondjapon. „Maar Theo, er is zoveel, waar we niet waar we niet aan ge dacht hebben. Dan is er nog Rechter Rock en Starners motief voor zelfmoordWat moeten we zeggen?" „Over die kwesties heb ik al nagedacht, m'n beste." De glimlach, die Vanderloon om de mond speelde, was niet bepaald vrolijk. „En je hebt ge deeltelijk je eigen vraag beantwoord. Het is duide lijk, dat het zeer moeilijk zou zijn, om de politie er van te overtuigen, dat er op deze dag zowel een fataal ongeluk als een zelfmoord gebeurd is. Maar ik geloof, dat de beide tragedies misschien gecombineerd konden worden. Ik zou voor zuiver officiële doeleinden willen voorstellen, dat Starner zelfmoord pleegde, omdat hij Rechter Rock had vermoord en bevonden had, dat wij hem verdach ten." „Maar wat voor reden kunnen wij geven, dat hij de rechter zou vermoorden?" vroeg Katharine La Motte scherp. Vanderloon haalde de schouders op. „Daarin heeft. Starner ons zelf geholpen. Hij vertelde ons, dat de rechter wist. dat hij door zijn dokters was opgegeven; dat hij niets meer had om voor te leven. Wij zouden de politie een wenk kunnen geven, dat Starner Rock had gechanteerd en dat de rech'er gedreigd had hem aan te geven! Dat verschaft het motief, daar aangifte een lange gevangenisstraf voor Starner betekend zou hebben." „Maar zou dat ons niet allemaal wel eens ln de soep kunnen helpen?" vroeg Johnnie. „Ik zou liever hangen voor een moord, dan dat de Tractaa'jes- en Preken-Maatschappü sommige van de dingen zou weten, waarvan Starner betreffende mijn persoon tje op de hoogte was." „Ik zie niet in, waarom wij. de ehoverleven den er anders bij betrokken zouden worden dan als getuigen" antwoordde Vanderloon. „Maar dat gat in het ijs?" fluisterde Llbby Hunt. „Hoe kunnen we dat verklaren?" W*ër „Jullie bent er allemaal getuige van. dat Ik tullle schrille geluid van een telefoonschel, waarschuwde, dat het ijs dicht bü die paal gevaar- Katharine La Motte was de eerste, die haar stem lijk was" Vanderloon's stem klonk onverschillig, terugvond Zij wendde zich tot Bowles en fluisterde „Dat versterkt de theorie van de vooraf door Star- vervi'srd: „Ik dacht, dat je zei. dat de telefoon niet door Q. Patrick ner beraamde moord. Het moet toch heel overtui gend zijn." „Zo verdraaid overtuigend", onderbrak Johnnie hem enthousiast, „dat ik begin te geloven, dat het werkelijk zo gegaan is. Ik heb het trouwens nooit erg op die ongevals-theorie begrepen gehad. Wat denken jullie er van?" „Het komt er niet op aan, wat wij denken." De japon van de Barones ritselde zachtjes, toen zij naar een stoel liep. Haar stem was kalm en rustig. „Het beste is nu voor ons, om alles te vergeten, be halve datgene, wat de politie weten moet." „Juist Lili Vanderloon's ogen flikkerden even „Ik heb zo'n idee, dat wij een fundamentele levens waarheid geleerd hebben. Alles hangt ér natuurlijk tuigen. Maar als we er zeker van kunnen zijn, dat er van haar geen last te vreten is geloof ik. dat we reiüg «Je politie van Josep'i Starner's zelfmoord in rfennis kunnen stellen op te bellen en als hij niet mét Starner zelf in con tact kon komen, moest hij het dichtstbijzijnde po litiebureau mededelen, dat er een mogelijkheid van misdrijf in het spel was." „Wat heb je gezegd?" vroeg Johnnie ademloos. „Ik kon alleen maar trachten om tijd te winnen en er om heen draaien." Vanderloon glimlachte on zeker. „En het resultaat is, dat tenzü Mr Wenz om twaalf uur gerustgesteld wordt, hü van plan is de politie in Ashford te waarschuwen." „Maar is dat dan zo verschrikkelijk?" vroeg de Barones, terwijl zij de kring van bleke gezichten rondkeek. „Wij zouden toch zelf de politie waar- in oi'de was de storm schuwen. Het maakt toch geen verschil, dat die „Maar de storm is nu voorbij, mevrouw", ant- secretaris hem nu opbelt." woordde de butler bedaard. „En het was alleen voor „En moet hij dan de politie vertellen, dat Starnei Mr. Starner, dat de lijn afgeschakeld was." hierheen kwam. terwijl hü bang was voor een mis- Weer klonk dat dringende geluid van die tele- drijf?" onderbrak Katharine La Motte haar „Denk! toon dat hen als het ware herinnerde aan al de mo- u, dat zij dan ons zelfmoordverhaal zuilen geloven?" gelijke gevaren van de buitenwereld. „Zelfs de plattelar.dspolitie in hel kleinste gat zou „Wat wat zullen we doen?" kreunde Libby nog niet zo stom zijn", zei Johnnie. HpnV -Ik vrees, dat je gelijk hebt. De gehele situatie ledereen staarde Vanderloon aan, alsof hij en heeft zeer zeker een zeer onpleizierige wending hü alleen de beslissing kon nemen. genomen" stemde Vanderloon toe. „Als die vent „Zal ik even, meneer....?" de politie opbelt, moeten wij ons er op voorbereid „Neen Bowles. Ik zal zelf gaan." houden, dat zij ons van moord zal verdenken." Langzaam keerde Vanderloon zich om, liep door „En als zij dat doet, wat zeggen wij dan?" vroeg' de deur en sloot die achter zich. Toen de telefoon de Barones. wepTn4»rS' 2i°«r(ien/^ z'^n stappen in de hal1- „Er staan ons verschillende wegen open ■Llll." u/-« JwUr °'u' --9» Vanderloon strekte met een berustend gebaar zijn „Wie was het. Wat wilden zij. handen uit. „Maar geen er van is erg aantrekkelijk Vanderloon verliet de drempel niet. Hü stond Wij kunnen alles ontkennen en een zeer onaange- daar met gebogen schouders, terwijl zijn asceten- naam onderzoek riskeren. Wü kunnen, alles toe gezicht bleek en vertrokken zag „Hij heeft ons geven met de zekerheid van een aanklacht wegens 4 4 4 4 (Advertentie) dank zij Bekende Schriftelijke Cursus HILVERSUM Praktijk dipl. Boekh. en Handelscorr. (Fr., D., Eng. en Sp.) ZONDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM II 298 m. N.C.R.V. 08.00 Nieuwsberichten 08.15 Gramofoonmuziek 08.30 Morgenwijding 09.15 Vocaal ensemble K.R.O. 09,30 Nieuws- en weer berichten 09.45 Quatre petites prières Francois Pouletic, Maas trichter Staar o.l.v. Martin Koekel- koren (gr.pl.) 09.55 Inleiding Hoogmis 10.00 Hoogmis in de St. Jansbasiliek te Laten (N -H.) 11.30 Adagio en fuga W. A. Mozarl (gr.pl.) 11.40 Cantate nr. 56 „Ich will den Kreuzstab gerne tragen", J S. Bach Stabat Mater, Vivaldi 12.20 Strijkkwartet Anton Bruckner (gr.pl.) 13.00 Toespraak van H.M. de Koningin 13.15 Nieuwsberichten 13.30 „De wereld helpt Nederland", klankbeeld van Paul de Waart 13.45 Symphonisch con cert. 1. Kinder- totenlieder. Gustav Mahler, Léon Com- bé, bariton, met het Omroeporkest o.l.v Henk Spruit; 2. Sinfonia sacra ln memoriam patris, Guillaume Landré Radio Philharm. orkest o.l.v Paul van Kempen. 14.45 „Ai tot mijn lippen staat het woelend water", voordracht uit de Psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit door Willem Tollenaar; muzikale omlijsting door Rosa Spier 15.05 Concert. 1. Pavane pour une Infant défunte. Maurice Ravel. Maastrichts Stedelijk Orkest o.l.v. André Rieu 2. Miroire de peine, H. Andriessen. Corry van Beckum. sopraan, met het orkest L'estro Ar- monico o.l.v. Jan de Hoog. 3. Prélude, Eligie en Finale. Racine Fricker, orkest L'estro Armonico o.l.v Jan de Hoog 4. Psaume du fond de l'Abime, Lily Boulanger (De Profundis). Annie Hermes, alt met het R K. Residen'ie- koor en het Resid. orkest o.l.v, Nico Verhoeff. 16.10 Consolations (Ver troostingen), Franz Liszt Cordon Manley. piano. 16.30 Vespers van Zon dag Sexagesima ln de kapel van hel Sisterciënser kloos ter (Marienkroon' te Nieuwkuyk. bert, Irmgard See- frxed. sopraan, 5. Chanson tnste, H Duparc, Charles Panzera, bariton, 6. 11 pleure dans mon coeur, De bussy, uit Antes Oubliée. Jenny Fourel, sopraan. 21.00 O, dierbaar land", klankbeeld door Tom Bouws 21.30 Symphonisch conc. 1 Trauer sym phony, Locatelli, 2. Serenade voor strijkorkest, Elgai (gr.pl. 22.10 „Weerloos sleuren mij de barre vloe den", voordr. uit de Psalmen ln de Nederl. berijming van Gabriel Smit door Willem Tolle naar. Muzikale om lijsting door Rosa Spier. 22.20 Negro spirituals. O, Lord, what a morning; Deep river; Where you there?; Sometimes I feel like a motherless child; Joshua got a battle. 2-2,45. Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuwsberichten 23,15 Gramofoonmuziek HILVERSUM I 402 m. VARA. 8.00 N.euwsoerionten Igez. progr.aansl. ernst:ge gramo- foonmiuziek. 8.30 Voordracht van ge dichten, samen-ge steld door prof. dr. G. Stuiveling. 8.459.15 Ernstige gramofoonmuziek. 9.15 Lezing door dr. Brandt Corstius „Hel menselijk verbond" 9.30 Oratorium „Elias" van Mendelssohn. V.P.R.O. 10.00 Zondagssamen komst v. kinderen o.l.v, mevr L. Spel bergStokmans. I.K.O.R. 10.30 Hoogmis uit Oud- Kath. kerk van de H. Jacobus te Utrecht. V.P.R.O. 11,45 Berichten uit de Kerken door ds. N. van Gelder. I.K.O.R. 17.00 Oecumenische jeugddienst 17.45 Zangdienst N.C.R.V. 19.00 Samenzang 19.30 „Gelooft U dat?", causerie door ds H. G. Groenewoud, pred. te Groningen 19,45 Nieuwsberichten VOOR de eerste maal op die dag scheen het. of weer verslagen" mompelde hijmet "holle stem misdadige samenspanning In beide gevallen zouden de spanning wat verslapte. De uitdrukking van „Zelfs nu hü dood is. heeft Starner ons weer ver- wij er allemaal in betrokken worden Het .minste ongerustheid verdween van de meeste gezichten. „E.nd goed al goed", mompelde Johnnie Thring Er» terwyl hy nog sprak, werd de stilte verbroken door een geluid uit de hall een geluid, dat hun allen bekend was, maar dat toch afschikwekkend was ln zijn eenvoud. klonk het scherp en aanhoudend het slagen." kwaad zou nog doen, als één van ons de schuld op Nooit tevoren hadden Vanderloon's gasten gezien, z'c^ nam. En daar ik de auctor intellectualis van de dat hü zyn zelfbeheersing had verloren. Maar nu zaak ben en de meest logische verdachte was er een angstige klank in zijn stem een angst bied ik hierbij gaarne mijn diensten aan als de die zich aan hen allen mededeelde. symbolische schurk de Schoppenboer." „Ik had hel wel kunnen raden" mompelde hü- ,"D® Schoppenboer!" Libby Hunt's stem klonk „Ik had hel wel kunnen raden, dat Starner mijl, schril, bijna hysterisch „Maar dat kun je met doen. uitnodiging niel onvoorwaardelijk zou aannemen, theo Ik m O e t ie zeggen Zy keek wild om zich Voor hij hierheen kwam, liet hij instructies achter heen „Ik (was het die de Schoppenboer had Hel bij een zekere Mr Wenz. die zün secretaris schijnt was...... te zijn. Hij gelastte hem dit nummer om elf uur (Wordt vervolgd). K.R.O. 20.00 Het Nationaal Rampenfonds, door dr. L. G. Kortenhorst, voor zitter der Tweede Kamer. 20.05 Paree Domlne, programma v kerk muziek. Sprekers pater B. Brock- brend O.S.B en aalmoezenier J B van Croonenburg 2030 Liederenprogr. (gr pi 1 In questa tomba oscura. L. van Beethoven, Gerard Souzay; 2. Soccoertimi ch'io more, Carls- simi. Kirsten Vlag- stad, sopraan; 3 Allerseelen. Franz Schubert, Gerard Souzay, bariton. 4. Nacht und Traume, Fr. Schu- 12.00 Treurmars uit- de Eroica (Symphome no, 3) L. v. Beethoven Concertgebouw orkest o.l.v. Wil lem Mengelberg. 12.20 Wir glauhen all' an elnem Gott, koraal door J. S. Bach, Flor Peeters, orgel. Chr. Orat. Ver. Haarlem o.l.v. Plet Halsema, Vater unser im Himmelreich, koraal door J. S. Bach. Pierre Se- gond, orgel, Christ. Orat. Ver., Haarlem. 12.30 Werken voor strijk orkest: 1. Largo, G. F. Haendel(Boyd Neel Strijkorkest). 2. Largo Vivaldi. (Leo Rostal met or kest). 3. Largo en An dante. G. F. Haen del (Boyd Neel Strijkorkest). 4. Largo voor twee violen in d. J. S Bach (Isaac Stern en Alex. Schneider met het Festival Orkest van Prades o.l.v. Pablo Casalsi 5. Largo affetuoso G. F Haendel Bnyd Neel Strijk orkest). 6. Largo uit Viool concert in Es op 30, A Vivaldi. (Peter Rybar en het Weens Sym- phonie-orkest o.l.v Rudolf Moralt). 13.00 Toespraak van H.M Koningin Juliana. 13.10 Nieuwsberichten 13.30 Tragische Ouver ture J Brahms (Berliins Philharmonisch Or kest o. v. Fritz Lehmann). 13.45 Koorzang: geestelijke liederen 14.00 Toespraak door dr. P. H, Rit- ter Jr. 14.15 Pianomuziek door Pierre Palla 14.35 Requiem, Gabriel Fauré, Marthe An gelica, sopraan, Nouis Noguera, bariton, Les chanteurs de Saint-Eustache en orkest o.lv. André Cluytens met I medewerking van Maurice Duruflé. orgel. 15.15 Voordracht een iragment uit „Thomas More" van Henriette Ro land Holstv. d. Schalk. 15.55 Symphonie no. 2 in c kl. t. (Urfassung) Anton Bruckner. Het Omroeporkest 0.1.v. Henk Spruit. V.P.R.O. 17.00 De heer J. v. <1. Kieft, minister van Financien, in de rubriek „Tussen Kerk en wereld". Ingeleid door dr. H Faber uit Wassenaar. 17.1017.30 Korte wij- dingsdienst uit de N.H kerk te Aar denburg (Z.-Vlaan deren). voorganger ds. Blom. V.A.R.A. 17.30 „Bezinning in stormtij", toespraak door prof. dr. Banning. 17.50 Gramofoonmuziek. 18.00 Nieuws (gez pro gramma) gevolgd door toespraak van dr. L. G. Korten horst. 18,30 Fragmenten uit „Ein deuts'ches Requiem" van Joh. Brahms (gram.) 19.00 Berichtendienst. daarna tot 20 uur fragmenten uit „Ein deutsches Requiem", A.V.R.O. 20,00 Herhaling rede van de Koningin 20.10 Dr L. G. Korten horst spreekt over Rampenfonds 20.15 Nieuwsberichten. 20.30 Actus tragicus (Goltes Zeit ist die allerbeste Zeit), cantate no. 106 J. S. Bach (Yvonne Melchior, alt, Louis Noguera. bar, koor Les chanteurs de St. Eustache met orkest en orgel o. 1. v Emile Martin). 20.55 Voordracht: Watersnood in de poëzie. 21.15 Symphonisch con cert; 1. Trauersymphonle (no. 44) in e kl. t. J. Haydn (Weens Svmphonie-orkest o. 1. v. Jonathan Sternberg) 2. Sy-mphonle no, 40 in g kl. t. W. A. Mozart (Concertge bouworkest o. 1. v. Eugen Jocbum). 3 Tragische Sym phonie (no 4) in c kl, t. Franz Schu bert (Lamoureux- Orkest ol.v. Otto Klemoerer). 4 Treurmars uit de 5e symphonie van G. Mahler (New Yorks Phil harmonisch Orkest o l.vBruno Wal ter) 22.45 Wijdingswoord door prof. dr. A. A. van Ruler uit Utrecht. 22.45 Dolf Ilendrïksen bespeelt het orgel van de Ned Herv. kerk te Zoutriande op Walcheren. 23.00 Nieuwsberichten. 2G.15 Der Tod und das Müdchen, F. Schiu- bert (Hongaars Strijkkwartet). EXTRA-TELE VISIE- UITZENDING 8.008 15 Extra-tele- visie-ui'zending; Journaal van de rampgebieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2