Nylonstoffen u r P c KJ n t L N Lelietjes van dalen >arai\^ gesprek met: een ótacitóóecretarió C~&uióencle rokken rouwen in tmyfóJR m&RQRiet BReishow OBT WEKELIJKS BIJVOEGSEL NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 t collectie" - acht en be- Z"1 HARLES CREED daarentegen con- centreert zich op mantels en tail leur». De mantel» zijn getailleerd of wel recht en nauw. Een bijzonder aardig model van wol, had de kleur van verbrande toast en was gevoerd met een lapwerkmotief. £N dit ia c schnnfd klonk het, zoali alleen een jonpr vrouw mrt haar gezicht kon apre- ken. Het wu alsof wg werden wakker ge roepen uit een droom, een droom waarin de heer M a 111 i ons mee roerde eerst naar rgn „spelonk" in het souterrain, waar hg hele zakken gekleurde kristallen kralen en gouden en zilveren pailletten in IGBY Morton toonde een toilet van voorraad heeft, een soort hol van Aladin, waar de schatten liggen opgestapeld en van daar uit de nog onbekende voorjaars mode in. Zoals alle Grote Elf in de couture heeft hg even geweifeld zouden zg hun in spiratie voor de voorjaarsmode in dit kro- uingsjaar aan historische gewaden ontle nend Maar neen, hesloot men, vóóruit moe ten wij zien, niet achteruit! En *»g kun nen slechts enthousiast zgn over het re sultaat: gracieus, elegant, altgd gedistin geerd en door en door vrouwelgk. Langer zijn de japonnen en tailleurs, 32 cm. van de grond ae glaoae rok ken, 30 cm de wijde. De schouder lijn is nu volkomen natuurlijk, ner gens meer opgehoogd, alle lijnen zijn snikt zuiver gehouden, heel weinig detail maar een onfeilbare snit en de mooiste stoffen geven aan jviati- staalgrijze zijde, dat hij ..Wait and See" had genoemd. De japon heeft nauwe schouderbanden, U kunt er in dineren, maar wilt U er ook in lunchen, dan trekt U de bolero aan, die hoog wordt dichtgestrikt; ten slotte knoopt U er nog een bijbe horend jasje over en U bent voor het ontbijt gereed. Waarom niet? TTACHASSE brengt de tango-lijn in zijn jasjes, zij vallen van achteren iets langer dan van voren. Zelfs de zijden ensembles hebben hier eenvou dige, hoogsluitende kraagjes, de rok ken platte plooien, die ruimte geven voor of achter. Iets ongewoons is zijn „boa" die geheel uit organza is ver vaardigd. Zij werd in donkerblauw of groen op zijden ensembles gedragen, bij de baljurken is de boa van tule. oEen witte tule bóa gedragen over li's creaties "hun wonderlijk effect.'een witte satijnen avondjurk deed. Hier en ook in de an-.-ii- i^onuenseIzeer elegant aan. satijn, „Golden Rain". Deze laatste modehuizen, passen de tailleurs dit -crrCT0R STIEBEL toont wijde rok-'ziin vooral bedoeld voor de „peeres- jaar als een tweede huid, dikwijls y -,i;„ „Q„Wcii,;tor.H ises", de adellijke dames die m de OP een stukje dijk stonden een paar oude mannen en enige tientallen vrouwen en kinderen opeen gedrongen," lezen we ergens in de courant. Natuurlijk, de valide mannen xijn bezig aan de dijk, het stoere primaire werk, en de rol van de vrouwen lijkt daarbij «*8 passief, zoals getvoonlijk. Vacht even, het werk aan de dykei belangrijk, een kwestie van leven of dood vaak, maar het gesjouw van de stoerste polderwerkers is niets bij de krachten der natuur. Eenmaal worden de menser die overstroomde gebieden echter v door sterke mannen, weggebracht van de plaatsen waar ze hun leven leng gewoond hebben, tieg met hun hele grote gezin als ze nog geluk hebben gehad, weg alleen of met enkelen, de anderen zijn er niet meer. En dan komen ze in de onbekende, ongewende grote stad en dan vallen ze in handen van vrouwen. Niet dat ook mannen niet een groot aandeel hebben in het hulpverleningswerk, maar dit werk zóu niet te doen zijn zonder de hulp van vrouwen, van zeer vele vrouwen. Hier blijkt ook duide lijk hoe goed het is dat dezen georga niseerd zijn. Kunnen de buitenstaan ders in normale tijden misschien glimlachen over vrouwen, die alle maal haar organisatie moeten heb- zijn de stoffen schuin genomen om dit effect te verhogen. Er waren geklede tailleurs uit fou lardzijde, de jasjes hoog gesloten en de roKken heel fijn gepiisseera, of ge heel glad. De mantel in effen, donkerder zijde, was vaak gevoerd met dezelfde zijde waarvan de japon is gemaakt. Hij. is keurig getailleerd en zo nauwslui- ee" tend tot aan de taille, dat hij vaak eerst zelf een jurk lijkt. Meestal valt de mantelrok in een wijde Klok bij de geklede modellen. Er was tule en satijn voor de bal toiletten, vaak geborduurd met een korenaar-motief, heel fijn gewerkt in kristallen, topazen of gouden kralen, gewoonlijk een tint dieper dan ae stof zelf, die zich liefkozend langs het decolleté der schonen slingert. Het is een motief dat alweer getuigt van charme en distinctie zoals alles wat deze meester der couture lan ceert, onverschillig of het een chic tailleur dan wel een groot baltoilet is. Hij toonde ons ook een enkele cri noline, voorzien van hoepelrok. John Cavanagh maakte veel indruk met zijn beide eerste collecties. Zijn salons waren overvol en sommige men- jen konden niet eens worden toege laten. Hij toonde de meest kleurrijke show van de week en hij deed een kleine concessie aan de kroning door het versieren van zijn knopen met de „E. P," en een zijden jurk ken, de lijfjes zijn nauwsluitend, van onder een nauw ceintuurtje!^an Westminster de Kroning springen een aantal ongeperste plooi- j mogen bijwonen en die over hun robe en te voorschijn. Sommige jurken zijn een mantel van rood fluweel, afgezet glad tot aan de knie waar plotse-hermelijn dragen en een kroon- ling een ruimgerimpelde strook alsl^i® °P de korte, gekrulde haren, een ballerina-rokje begint. Hij is te-; Wat Hartnell ten toon spreidde in recht trots op de mooie halzen ende gala-toiletten is, naar men zegt, schouders van de Engelse vrouwen en I slechts met Dior te vergelijken. Zijn brengt zijn gala-toiletten terug met wit e" gouden kroningscollectie werd 'een petieterig, schouderloos lijfje, voora' van Amerikaanse perszijde, waaronder de wijdste rokken die nog!me' een spontaan applaus begroet, ooit gezien werden. i A,s samenvattmg van de Londen,c voorjaarscollecties kunnen we het TVORMAN HARTNELL liet ons eerstvol®ende me^en een paar tailleurs in de nu zo ge-| De favoriete kleuren voor liei ai wilde „papkleur" zien, aaarna c-en Slaande seizoen zijn voor overdag beige, enkele aardige tweed jurk voorzienl alle tinten van touw tot donkere, koffie, van een platte plooi op de rug, maarjblauw, donkerblauw en zwart niet wil; be- al vlug kwamen ook daar de zijdenjlangrijk is ook het grijs in alle tinten- middagtoiletten, zomerensembles en (Voor 's avonds geldt olijfgroen, licht blad- het feestvertoon van zijn baltoilettengroen, roze, violet en citroen, waarbg veel en „coronation-robes" te voorschijn, i wit en wit-en-gond opvallen. Wij vinden bij hem het crinoline type, Als materiaal gebruikt men tweed, liet meestal in pasteltinten tule, er. el e-klassieke kamgaren en voor de geklede gante nauwsluitende robe van goud- toiletten Ottoman zgde, gazigc organza en brocaat, vaak met sleepjes (een heet- chiffon, satijn, tule, natuurzijde, doorzich- te er „Good as Gold") of van met "8e shantung. gouden pailletten geborduurde witte NATAGHA. Kni ippen en naaien van geheel met de letter „E" te bedruk-1 E BRUID droomt van lelie- ken. Hij werkt vooral voor het sei- t:,es van dalen en alleen daar- ïoen te Londen, de jonggetrouwde vrouw en de debutante. Hij hield de rokken van achteren geheel glad en gaf ze van voren wat ruimte, even als Hardy Amies en Michael bij La- chasse dat deden. Cavanagh bracht ook bedrukte zij den jurken, het motief van de zijde blijft zijn eigendom. Een applausje won zijn mantel van witte guipure kant over een ivoren satijnen toilet. Hij meent dat het baltoilet de achter grond moet vormen voor prachtige juwelen, daaróm zijn alleen de rok ken van zijn japonnen geborduurd. Beeldig was zijn shawl, een driehoek uit gosammer (ragfijn) organza af gezet met struisveren. CARDY AMIES brengt een uitge- breide collectie voor iedere leef tijd en iedere gelegenheid, waarbij aan de toiletten voor de Kroningsdag zelf bijzondere aandacht is besteed. Met parels bedekte rozen tegen een ach tergrond van roomkleurig brokaat, hier en daar bestrooid met een hand jevol diamanten, het deed sprookjes achtig aan. De galatoiletten zijn hier iets korter aan de voorkant, terwijl ze van achteren iets langer hangen. TT ET weekblad Margriet, dat vorig' jaar in voor- en najaar zulke voor-| treffelijk verzorgde modebladen heeft j uitgegeven, heeft thans een blad met j breimodellen het licht doen zien. Een keur van ruim 150 modellen die op duidelijke foto's zijn afgebeeld en die zowel dames-, heren- als kinderkle-i ding omvatten, bieden de breilustigen elck wat wils. De modellen zijn zeer flatteus en missen alle stijfheid die gebreid goed soms kenmerkt. In een los ingevoegde bijlage zijn duidelijk en overzichtelijk de beschrijvingen van de modellen vermeld. Advert'entiën tjes van dalen en alleen daar om is al een hele industrie van le lietjes ontstaan. In ons land houden zich slechts enkele kwekers bezig met het vervroegen en ook verlaten van lelietjes; het is namelijk geen gemakkelijke teelt. Men heeft het echter dan nu zo ver weten te brengen dat de trouwdatum geen rol meer speelt; ze kunnen het ge hele jaar geleverd worden, doch het is wel van belang, ze vroegtijdig- te bestellen, anders kon men wel- eens teleurgesteld worden. Lelietjes van dalen kan men ook met succes in eigen tuin kweken; ze groeien vrijwel in alle grond soorten, doch ze houden niet van een zonnig plekje. Ze zullen het on der licht struikgewas en onder hoog en licht doorlatend geboomte ook wel goed naar hun zin hebben, doch dan dient men met het aanplanten van de neusjes niet, te lang te wachten. Lelietjes van dalen worden zowel in blad- als bloemkiemen aangeboden. Wil men ze voor de tuin hebben, dan kan men volstaan met blad- kiemen of bladneuzen aan te schaf fen; binnen enkele jaren zal men dan voldoende bloeikiemen hebben, zonder dat men er iets aan behoeft te doen. Ze houden wel van een voedzame en liefst wat humusach- tige grond, die bovendien voldoende vochtig blijft want u moet hen toch als echte bosplantjes beschouwen. Tegen het najaar sterven ze dan geheel af en dan is het wel goed, indien er een laagje verteerde com post overheen gestrooid wordt, doch verder behoeft men er toch niets aan te doen. In Mei verschijnen dan de prachtige bloempjes, die al leen al om de heerlijke geur waard zijn aangeplant te worden. G. KROMDIJK. Mevr. STENO TYPEN IK LEER HET V IN EEN MAAND Ook voor Spaans - Diergaardesingel 93 yyU er in de winkel steeds meer stoffen onder de soortnaam nylon of enkalon te koop zijn, zal menige vrouw eens een kansje willen wagen zelf een nylon kledingstuk te naaien. Nylonstof verdient echter bij de be werking met schaar, naald en draad een speciale behandeling, wil de nijvere naaister met haar arbeid succes hebben. Hieronder volgen enkele pun ten waarmee ze bij het knippen en naaien van nylonweefsels rekening dient te houden. Eerst een algemene opmerking. Ny lon-of enkalongaren is, zoals bekend, sterker, elastischer en beter bestand tegen slijtage dan katoen, rayon, enz. Het gevolg is, dat dit garen meer weerstand biedt tegen scheuren, knip pen en het insteken van naalden en spelden. Bij het bewerken van ny lonstoffen moet men daarom scher pe scharen en dunne spelden en naal den gebruiken. Het scftTuren van de stof om rechte randen );e krijgen is bij, nylon uit den boz'-.l men ho(idt meestal een1 verwroiTgëR"'wëëfsëT o7cv na zo'n bewerking. Als men rechte randen wil maken, kan men het beste het weefsel eerst zo zuiver mo gelijk knippen, vervolgens een aantal draden uittrekken' en dan opnieuw langs de zo ontstane lijn knippen. Een andere eigenschap van nylon garen is gladheid, waardoor de kans op rafelen nogal groot is. Daarom moeten de randen van de naden nooit onafgewerkt blijven en uitgeknipte stukken moet men ^jio min mogelijk hanteren. Engelse, Franse of platte naden verdienen de voorkeur; maakt men gewone naden, dan moeten ze in ieder geval omgenaaid of gekarteld worden. Het zomen verdient ook de nodige aandacht en is afhankelijk van het weefsel; bij fijne weefsels dub bele zomen, bij zwaardere weefsels zomen afgewerkt met boorband. Ge bruikt men geen nylonboorband. dan moet men het band voor het gebruik uitkrimpen. Hiertoe legt men het band even in kokend water om het daarna te drogen en vervolgens te strijken, niet onder een vochtige doek. Het knippen van nylonstof moet zo veel mogelijk in de richting van de inslag (dus van zelfkant tot zelfkant) of diagonaal gebeuren. Er bestaat dan de minste kans dat het weefsel later op de naden gaat rimpelen. In verband met het rafelen is het ge wenst ruime zomen en naden aan te knippen. Knoopsgaten iets kleiner knippen dan normaal. Rijgen doet men op de gebruikelijke manier met dun rijggaren. Voor het stikken kan elk dun naaigaren worden gebruikt. Beter is echter nylonnaaigaren te nemen daar dit even lang meegaat als het weef sel zelf. Omdat het garen zo elastisch is, moet men bij het stikken de span ning op nylon naai- en spoelgaren zo laag-; mogelijk houden. Dit geldt ook voor het winden van de spoeltjes. Het werken met lage spanning voorkomt rimpelen aan de naden. Bij een naai machine met verwisselbare onderdelen voor fijne en zware weefsels (b v voetje en transporteur) neme men die onderdelen, welke bestemd zijn voor fijne weefsels. Men moet bij het naaien vooral niet aan het weefsel trekken. Door een lichte druk van de hand leidt men de stof in de goede richting. Tot slot nog iets over het strijken. Het ijzer moet lauwwarm zijn, zo, dat men er de hand nog juist op kan leg gen. Is het ijzer te heet, dan smelt de nylon en ontstaat een gat. Heeft het ijzer een tempera tuurregelaar, dan moet altijd de laagste tempera tuur worden genomen. Controleren op een los lapje of het ijzer toch niet ben, zodra, zoals nu, de nood aan de man komt, is dit de enige manier om er velen direct te bereiken. In de eerste plaats zijn dat natuur lijk de U.V.V.-sters, die het hulpver leningswerk als uitgangspunt hebben. Maar met haar zijn sinds kort vele andere vrouwenverenigingen, christe lijke, katholieke, huisvrouwen, ver enigd in de federatie voor vrouwelij ke vrijwillige hulpverlening, die, op gericht o.a. met het oog op het vrou welijke aandeel in de bescherming burgerbevolking, meteen aan de slag kon bij deze noodtoestand, waarin haar aandeel in het werk niet zo ver schillend is van wat zij in de sociale dienst van de B.B. te doen zal krij gen. Ook hier mensen registreren, van kleren voorzien, spijzigen, kinderen verzorge^i, zieken rustig neerleggen Zo werken nu vrouwen met banden V.H.V. naast die met U.V.V.-speldjes, Rode Kruis-emblemen, enz. En naast toch ook veel individuele helpsters. 7 O worden in de Ahoy'-hal wat zijn zulke grote goedverwarmde ruimten middenin de stad toch een uitkomst in zo'n geval de babietjes deskundig gebaad en verzorgd door verpleegsters. Waar die zo ineens van daan komen bij het toch al bestaande tekort? Ze kwamen zichzelf aanmel den, gebruiken er b.v. haar vrije da gen voor. En wat er nog gedaan kan worden met zo'n grote holle ruimte! Met dekens werden kleine boxen af gescheiden, zodat er toch een soort babykleedkamertjes ontstonden. En dan maar putten uit de werkelijk prachtige hoeveelheid babygoed, die geschonken is, plus wiegen en kinder wagens. Ook het ondankbare werk wordt met liefde gedaan, padvindsters halen het vuile goed weg en brengen het gewassen terug. De verpleegsters zijn ook in actie in de ziekenafdeling, die in de zaal is afgescheiden. Daar liggen zieken en mensen die alleen maar oud zijn, kleren, die met karrevrachten worden aangevoerd. Daar staan dan vrouwen uur na uur de metershoge hopen te schiften in soorten, leeftijden, enz. en bij mekaar te binden en van labels te zien; ook pakketten voor a.s. moeder» worden gemaakt. Hieraan werken tientallen vrouwen in een van de Ahoy'hallen, in de Ri- vièrahal en elders in de stad. In de Rivièrahal had men na twee dagen de eerst hopeloos lijkende hoeveelheid onder de knie, ook al komt er voort durend bij. In hun vrije tijd wer ken hier ook een heleboel jongelui van de hoogste klassen van middelbare scholen met enorm veel animo. En al dat uitgezochte goed gaat dan óf naar de getroffen gebieden, óf naar de vluchtelingen. In de Ahoy'-hal krijgen de mensen van een paar dames aan een tafel bon nen voor wat ze zeggen nodig te heb ben aan kleding en dan gaan ze on der leiding van andere dames uit zoeken uit de voorraad kleren en schoenen, wat natuurlijk met overleg en geduld moet gebeuren. Zij hebben dan in de regel al een portie eten op. dat elders gekookt, in grote ga mellen wordt gebracht en door ande re helpsters opgeschept en uitge deeld. Hier is ook een afdeling baby- voedsel. TT IT alles marcheerde vrijwel di rect, maar u begrijpt dat dat zonder de basis van voorafgaande organisa tie niet op zo korte termijn mogelijk was geweest. Men weet ook helemaal niet op welke aantallen men moet re kenen, en daarom is het goed dat er telkens mensen bij particulieren kun nen worden ondergebracht. Velen klampen zich echter als het ware vast aan dit plekje, waar men tenmin ste samen is, warm en droog en ver zorgd. Want komen alleenstaande echtparen en kleine gezinnen nog wel samen onder dak, welke particulier is in staat die enorme grote gezinnen te nemen die bij deze landbouwende be- maar héél oud en gebrekkig. Ook is hier al een baby geboren. Er is ruimschoots hulp van de dok toren van de G.G.D., onder wie vrou welijke van de schoolartsendienst. Het is de bedoeling de zieken zo gauw mo gelijk in-ziekenhuizen te krijgen, waar men plaats heeft gemaakt... er zullen eer zoveel andere komen. Kwieke padvinders en padvindsters *?tten brancard-bedden met dekens, waarmee het Rode Kruis en de scheepvaartmaatschappijen zeer heb ben geholpen, bij tientallen neer. Ze volking heel gewoon zijn? Ruim ten als de Ahoy'-hal zijn natuurlijk ook alleen maar geschikt als door gangshuis en een van de grote moei lijkheden is, de mensen die er niets te maken hebben, er uit te houden. Dan is de studentensociëteit ge schikter voor een langer verblijf. Hier zijn Rotterdamse jongens en meisjes, gesteund door studenten van elders, bezig om hun gasten van eten, k.e- ren en onderdak te voorzien. Zo werkt dus, nadat de zware ar beid in de bedreigde gebieden is ge- de vrijwilligers is van Zondagmiddag ie warm is, is echter wel raadzaam, af aan permanent, ook 's nachts door- Voor het vlak maken van zomen ei f gaan, zodat men al spoedig hoog- naden kan men een vochtige perslap i dig met ploegen moest gaan werker- gebruiken. Plisseren van nylonstol ïtaar die permanente bezetting was fen met een strijkijzer is niet mogelijk, nodig, ook bij het uitzoeken van de zullen best allemaal vol komen. Een! daan door het dijkleger, het Neder- helpstertje ligt er doodmoe even zelf j landse leger en zovele andere man- op uit te rusten. Want het werk van nen, een heel leger van vrouwelijke vrijwillige krachten, met een doorzet tingsvermogen dat haar werk ook al lerminst licht maakt, dag en nacht om de ellende te verlichten. En het doet daarmee, in opgewektheid, eer. bijzonder goed werk. M. 'ii VERJAARDAG OF VERLOVING Voor mooie en practische geschenken slaagt U bij WEIDEMA - Juwelier COOLS1NGEL (Rotterdamse Bank) Tel. 26552, hoek Oldenbarneveldstraat thetische kunststof, die tot dusver hier te lande wordt verwerkt tot be- kledingsstof voor zittingen in ver voermiddelen en horrengaas. Voor deze doeleinden kan men uitkomen met relatief dikke draden, De verwer kingstechniek staat echter niet stil en men is er in geslaagd de sarandraad hoe langer hoe dunner te gaan ver vaardigen, waardoor uiteraard het aantal mogelijkheden van toepassing groter wordt. Nieuw zijn de zon gordijnen, die op de markt worden gebracht, Deze gordijnen doen ons denken aan het fijne horrengaas van metaal. Voor hét weefsel is een zodanige maaswijdte gekozen, dat de invloed van de zonnestralen wordt geweerd, maar het is toch zo, dat een behoorlijke hoeveelheid licht wordt doorgelaten. Men kan er gemakkelijk doorheen kijken. Om moeilijkheden bij het oprollen te voorkomen zijn twee smalle zelfkanten aan het weef sel gemaakt ,dat in breedten van 80 tot 160 cm wordt vervaardigd. Van de technologische eigenschappen van saran memoreren wij de grote sterkte, afwasbaarheid, onbrandbaarheid en bestendigheid tegen velerlei chemi sche invloeden. Als ik tegenover onze nieuwe staatssecretaris van onderwijs (of is het slaatssecretaresse?zit, een van de eerste dingen die ik denk- het gepubliceerde portret geeft een verkeerde indruk. Het lijkt natuur lijk wel, maar het mist in zijn strengheid net de vriendelijkheid en de humor van het origineel. En dat is juist wat je met mejuffrouw dr. A. de Waal zo dadelijk op je ge mak zetwat je na afloop van het gesprek -doet betreuren dal het niet veel langer heeft kunnen duren. Maar het betekent toch eigenlijk een speciale vriendelijkheid van mejuffrouw De Waal om je in de allereerste dagen van haar nieuwe functie te willen ontvan gen. zodat je het niet lang zou durven maken. „Heeft een staatssecretaris eigen lijk een algemene secretarisfunctie" vraag ik. waarschijnlijk heel dom, „of is hij (of zij) belast met een speciaal onderdeel?" Bepaald het laatste", zegt me juffrouw De Waal, „bij het K.B van de benoeming wordt de taak nader omschreven. In mijn geval is dat het voorbereidend hoger-, mid delbaar- en nijverheidsonderwijs." „Is dat met het oog op allerlei voorgenomen veranderingen in dit onderwijs?" „Niet speciaal, maar dit is wel een belangrijk deel van het depar tementale werk, omdat er zoveel in beweging is." „Het is misschien een wat per soonlijke vraag, maar ik las dat u èn op een r.k. school èn op een christelijke school is geweest, dal kan ik vooral in een land als het onze, niet goed rijmen." „Mijn ouders, die geen enkele kerk bezochten, waren inderdaad zó liberaal-voelend dat ze in de plaatsen waar we woonden een voudig de school uitzochten waar ze dachten dat het beste onderwijs werd gegeven. Mijn overgang naar het katholicisme, waar ïk door mijn jaren op de katholieke school niet vreemd tegenover stond, was voor hen ook geen puntAls je maar gelukkig bent en een goed mens. Deze wel zeer ruime opvoeding maakt dan ook dat ik geloofs kwesties van een ruim standpunt kan zien. En doordat ik van huis uit niet katholiek ben, ken ik na tuurlijk de mentaliteit van niet- katholieken ook goed." „Uw benoeming is, hoe je ze ook bekijkt, toch wel een overicinning voor de vrouwenbeweging „Ongetwijfeld en los van mijn persoon." „Maar u interesseert zich speci aal voor de vrouwenbeweging nietwaar, wat je heus niet van alle intellectuele vrouwen kunt zeggen." „Ja, ik ben hoofdbestuurslid van de vereniging van vrouwen met academische opleiding en voorzit ster van het katholieke vrouwen dispuut. Verleden jaar was ik na mens het Nederlands vrouwen- comité afgevaardigde naar de al gemene vergadering van de Uno te Parijs. En dit alles doe ik niet al leen uit persoofilijke belangstelling maar ook omdat ik het nodig vind dat er meer vrouwen komen in de vertegenwoordigende lichamen. Zij beseffen vaak nog veel te weinig hoe bestuurscolleges tegenwoordig ingrijpen in elk onderdeel van het leven. Of men het toejuicht of niet, we zitten nu in een tijd van toenemende overheidsbemoeiing. waartegenover we onze plaats als individu moeten bepalen. Ik zie als een van de grote opgaven van dit moment het zoeken naar een evenwicht in de verhouding ge meenschapindividu." Knopen problemen als dit niet aan bij uw eigen studie?" „Ja, dat blijkt des te meer als we de sociale geografie de mooiere Franse naam geven van geografie humaine." „En zullen deze denkbeelden nog van invloed zijn op het onder wijs?" „Ja, de nieuwe visie op de wereld zal ongetwijfeld een ver schuiving van accent geven, waar bij de vernieuwingen in het onder wijs aanknopen." „Over de aard van het werk en de drukte die u ongetwijfeld te wachten staat kunt u natuurlijk nog niet oordelen." „Nee, maar ik heb het altijd druk gehad en heb daar geen enkel be zwaar tegen. Bovendien beschik -ik hier natuurlijk over een jriot apparaat en is het werk in wezen meer geconcentreerd dan dat in de Kamer." „U hebt afscheid genomen van het geografisch instituut in Utrecht „Dat heb ik al moeten doen toen ik na de laatste verkiezingen in de Tweede Kamer kwam. Ik moet zeggen met verdriet: hel instituut ligt me na aan het hart." „U zult dus nu als enige vrouw in de ministerraad verschijnen." Sporadischwant de staatssecre tarissen hebben alleen toegung tot de ministerraad als hun speciale onderwerpen besproken worden. Zij hebben zoals u weet geen zeggen schap in het regeringsbeleid. Maar dat is nog niet aan de orde geweest, ik ben Maandagochtend pas door de Koningin beëdigd. Het was een tragisch moment, 's och tends :n alle vroegteomdat de Koningin op het punt stond naar de getroffen gebieden te vertrek ken." „Het zal natuurlijk heel belang rijk zijn hoe u het werk doet zowel binnen- als buitenshuis. Het geelt een grote verantwoordelijkheid om zo notoir de eerste te zijn." „Ju. die voel ik ook sterk, maar om er met onder gebukt te gaan geloof ik dat je de afstand lot de dingen moet kunnen bewaren het belangrijke moet kunnen scheiden van het onbelangrijke, een even wicht moet kunnen vinden. Als ik me niet vergis heeft dr. De Waal voor zichzelf al een zo danig evenwicht bereikt, dat. ze zonder innerlijke en uiterlijke schokken in deze nieuwe functie is gestapt, zodat men nu al de indruk krijgt dat deze in vertrouwde han den is. M.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5