NOODKRETEN DOOR DE AETHER Zend ons hulpeten zandzakken! Vdn I al IC deh OREN Kort Journaal van Hoe het tot 8 cijfers kwam ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953DE BREDASCHE COURANT DERDE BLAD - "PAGINA 3" TV/TOR GEN zal Nederland zijn doden van de J-r-L watersnoodramp-1953 herdenken. Deze Zondag zal zijn als het besluit van een week, die met verschrikking voor enkele honderd duizenden was begonnen, die voortging met steeds somberder en van groter rampspoed vervulde maren, en die eindigde in diepe verslagenheid voor millioenen. Wij hebben een watersnood beleefd, heviger en kwaad aardiger dan ons koninkrijk zich sinds zijn ontstaan kan herinneren. Tot dusver weten wij zeker, dat meer dan dertienhonderd men sen, die zich een week geleden nauwelijks van enig ernstig gevaar bewust waren, de dood door het water hebben gevonden. Van de ellende der andere bedreigden, van de ontreddering in de noodgebieden gedurende de eerste dagen, kan niemand zich een beeld vormen, die het niet met eigen ogen heeft gezien. Wat foto, film of televisie brachten, was slechts een zwakke afspie geling van de afschuwelijke feiten. Morgen gaat Nederland herdenken. Wij hebben weer een fel bewogen 6tuk historie meegemaakt en ondervonden, dat het een zeer triest voorrecht kan zijn. Deze week was zo schokkend en zo aangrijpend, dat wij met klem tot bezinning en inkeer tot ons zelf worden gemaand. Slechts in de eerste vijf oorlogsdagen van 1940 kan men iets vinden, dat daarmee voor ons is gelijk te stellen, voor zover het de beroering en de ontsteltenis betreft. Daarom zullen morgen de klokken van Nederland een droevig lied uitgalmen. Er zal geen film worden vertoond en deze Zon dag zal ook de sport buiten spel blijven. Er zullen op vele plaatsen doden worden her dacht. Wanneer in enkele uren meer dan duizend mensen uit het leven worden weg gerukt, bij een volk, dat anders gemiddeld ruim honderd sterfgevallen per dag telt, is het evenwicht te zeer verbroken om zo maar verder te gaan. Aanleiding tot woorden buiten het gewone pad der herdenkingsredevoeringen is er ge noeg. De hulpeloosheid van de mens tegen een werkelijk ernstige bui van zee en stor men is zo duidelijk getoond. Het is ons zo ruw en hard duidelijk gemaakt, dat wij er nog lang niet zijn met onze dijken en die mooie maquettes in de waterloopkundige laboratoria. Morgen gaat Nederland herdenken. Dat is goed, ook om aldus een waardig al gemeen afscheid van de doden te bereiken. De eerste begrafenissen zijn reeds geschied, eenvoudig en betrekkelijk in stilte. In de rampgebieden heeft men weinig tijd. Er is haastwerk bij de dijken en men hanteert de spade bedrijviger bij het vullen van zand zakken, dan bij het delven van graven. Er is op die manier nauwelijks kans op een na tionale manifestatie om onze grootste na tionale ramp in vredestijd dadelijk een pas sende afsluiting te geven. Het wordt morgen de eerste dag, dat wij ons de tijd gunnen rondom de kansels en de luidsprekers en kele ogenblikken één te zijn, na een zo be wogen week, en om gezamenlijk in de geest een wijle te toeven bij de vele geopende groe ven van deze dagen. Bijna vanzelf zullen ook herinneringen worden opgeroepen aan de schier legenda rische rampen van vroeger tijden. De St Elisabethsvloed op 18 November 1421 is wel de grootste geweest, met meer dan honderd duizend slachtoffers. Maar toen wist men noch van ducks en helicopters, noch van radio en telex. Men staat ook nu weer ver baasd over de merkwaardige samenloop van omstandigheden. Een kleinigheid: de jongste grote ramp begon op de verjaardag van prinses Beatrix. En het meisje, dat bij de Kinderdijk meer dan vijfhonderd jaar gele den in een wieg met een kat kwam aandrij ven. heette volgens het verhaalBeatrix! Onze historie vermeldt ook de St Felix- vloed, op 5 November 1530, die bijna heel Zeeland overstroomde. Het wapen van Zee land draagt niet voor niets als kenspreuk: ik worstel' en ontkom. Morgen gaat Nederland herdenken. Maar tevens ziet het er naar uit, dat het keerpunt, in de ellende van velen is bereikt. De angstige spanning in bijna alle bedreig de gebieden is geluwd. Het water loopt te rug. De toestand bij de meeste geschonden dijken kan met meer gerustheid onder de ogen worden gezien. Naast de bezinning des geestes schrijdt de nuchtere kennis van schadecijfers, die met de dag toeneemt. De geëvacueerden denken al meer aan huis en hof. En aan hun huisraadMet veront waardiging neemt men er kennis van, dat de plunderaars meer dan iets anders veel mensen in de noodgebieden hebben weer houden om heen te gaan. Het is een ver standige maatregel, dat men om het bin nendringen van ongewenste elementen te voorkomen, de getroffen streken deze Zon dag bijna hermetisch gaat afsluiten. Er zijn gelukkig in deze week nog altijd veel meer positieve dingen te signaleren. Binnen nauwelijks zes dagen zijn millioenen en millioenen als bij toverslag uit de beur zen van ons volk voor de dag gekomen. Op grootse wijze is ons van alle kanten hulp door bevriende naties gebracht. Het wordt met de dag, neen, met het uur duidelijker, dat naar de mens gesproken Nederland deze slag te boven zal komen en dal de getroffen gebieden op redelijke wijze weer op de been zullen worden geholpen. Niets zal worden prijsgegeven, is gezegd. En wij hebben ook de overtuiging gekregen, dat van de over levenden niemand aan zijn lot zal worden overgelaten. De fase van de ramp en van de red- (Van onze speciale verslaggever) Middelhamis roept Vlaardingen. Klaaswaal roept Vlaardingen, Oud dorp heeft een bericht voor Vlaardingen en geeft dat door via Middel- harnis. Hier heeft men dringend zandzakken nodig, daar is er tekort aan brood en suiker. Op de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen varen 34 boten van de Rijkspolitie zorgvuldig per radio gedirigeerd, helpend waar maar te helpen is, alles vervoerend wat maar nodig is. Kerels, die in dagen geen hap warm eten hebben gezien, ontstoken oogleden hebben door gebrek aan slaap, na dagen even thuiskomen in Vlaardingen, een paar uur slapen, wat eten en weer uitvaren. Dat gaat al zo van Zondag af. En op de eilanden staan de politie-radiowagens. Die vragen ook alles aan Vlaardingen, de centraalpost van de Rijkspolitie te water, die alles weer snel doorgeeft waar het wezen moet.de C.D.K., ,de commissaris van de Koningin (Provinciale Griffie). Daar wordt ook dag en nacht ge zwoegd aan de radio-sets om de verbindingen met het noodgebied te onderhouden. Het is niet te becijferen hoeveel mensenlevens hierdoor zijn gered, hoeveel zwakke dijken door snelle hulp konden worden be houden. Er zijn nog meer zendertjes van amateurs in de lucht. Die doen ook voortreffelijk werk. ambtenaren en politiemannen rusteloos in de weer om te regeleh en toe te zien. Maar het volk wil de hand weer aan de ploeg slaan, zo gauw mogelijk. Morgen, Zondag, gaat Nederland herden ken En Maandag zullen wij beginnen met te proberen weer gewoon te doen! DE TORENWACHTER UITSTEL VAN BELASTING-BETALING. In het Torentje van Donderdag is iets ge schreven over het fiscaal apparaat, dat zeer haTd kan zijn. Dit in verband met de door ding is afgesloten, alweer naar menselijke de minister-president gegeven opdracht de DÈ stroom van doodsnoodkreten begint langzaam weg te ebben. Zij hebben meer zakelijk karakter gekregen. Zij gaan meer spreken over goederen en materialen, welke nodig zijn voor herstel van dijken. Toch komen zij nog wel door, de verzoeken om aanvoer van eten en drinken of voor het vervangen van mensen, die aan de dijken werken en uitgeput zijn. Zend ons aflossers. Zend ons zandzakken, aggregaten, olie ben zine. We hebben medicijnen nodig, een dok ter, dekens. Er wordt achter de schermen, in die cen traalpost te Vlaardingen. gesjouwd, dag en nacht door. Een lawine van berichten en noodkreten is er in de achter ons 'liggende dagen verwerkt. Om de acht uur moeten die telefonisten worden afgelost. Dan zijn ze suf, kunnen ze niet meer goed luisteren, niet meer goed antwoord geven. Aflossen, wat eten. wat slapen en dan weer aan de mi crofoon. Middelhamis roept Roosendaal, maar dat antwoordt niet en direct is Vlaardingen er als de kippen bij. Want Middelhamis heeft een zeer dringend bericht, dat direct moet worden doorgezonden aan de C.D.K. Middelhamis, hier is Vlaardingen. Geef mjj da. bericht maar door als Roosendaal niet antwoordt. En dan zegt die stem daar op het zo zwaar geslagen Flakkee, dat Stad aan 't Ha ringvliet voor deze morgen nog zeer drin gend vraagt 300 paar laarzen, 75 paar lies laarzen. Is het de bedoeling, dat ze „gedropt" worden, vraagt Vlaardingen voor alle ze kerheid en Middelhamis zegt, dat dat juist de bedoeling is. Ze geven van Flakkee nog een paar be richten door. Oude Tonge zit om suiker verlegen, heeft moeite met het identificeren van slachtoffers. Kleding hebben ze daar niet meer nodig. Geen minuut later weet men in Den Haag op de Provinciale Griffie wat men op Flakkee nodig heeft en niet veel later is een vliegtuig al onderweg van Valkenburg of Gilze Rijen om te droppen waarom werd gevraagd. De radioverbindingen werken prachtig, worden nog steeds uitgebreid. De meeste telefonische verbindingen vielen in de loop van Zondag uit. Het water had de kabels bereikt en veroorzaakte sluiting. Afgelopen, Maar de radio begon toen op toeren te komen. "LTET was in de vroege Zondagmorgen na H de rampnacht, dat van vissersschepen in Stellendam en Ouddorp via Scheveningen Radio bekend werd dat een ramp Goeree- Overflakkee had getroffen. En terwijl sche pen naar de plaatsen van de overstromin gen op weg gingen, voelde men wel dat van de radio-telefoon alles zou afhangen of men de verbindingen, zo uiterst belangrijk onder deze omstandigheden, zou kunnen herstel len. Zij werden hersteld. De achttien boten van de Rijkspolitie te water in het district Zuid-Holland en Zee land zwermden uit voor zover zij al niet in het rampengebied op patrouille waren. Vijf radiowagens van de Amsterdamse poli tie werden naar de eilanden gezonden om de verbindingen op te nemen. Zes radiowa gens van de Politieverbindingsdienst uit Utrecht gingen ook op weg. Bilthoven zond zijn radiowagen. Uit Wassenaar gingen er twee op reis. Zondag reeds kwamen de eilanden „in de lucht" en konden zij de eerste noodkreten mogen zij niet verzwakken. een jonge man uit Purmerend. De Rijkspo litie bracht hem naar Haamstede. Haam stede heeft weer verbinding met de bui tenwereld. Een Purmerender zorgt ervoor. Zend ons FN zo stromen dag en nacht die verzoeken -*-J om hulp en assistentie de kamer van het bureau van de Rijkspolitie te Vlaardin gen binnen. Ze hebben een extra telefoon lijn gekregen voor uitgaande gesprekken. Zo kunnen ze Den Haag beter bereiken. Toen ze Zondag zelf door vollopen van de kelders sluiting in de telefoonkabels kre gen hebben ze met hun telex de berichten doorgegeven naar de politie in Den Haag. die deze weer per telefoon of ordonnans doorgaf aan de Provinciale Griffie en het Rode Kruis. Zend laarzen, zend zandzakken. Vlaar dingen ik heb een dringend bericht voor u Vlaardingen luistert direct, noteert, veegt met een korte grauw een radioposl weg, die er tussen komt. Stuur ons zandzakken, stuur drinkwa ter. En even later het bericht dat een klein dorpje op Schouwen is verlaten. Men heeft eerst de drie doden voorlopig begraven. Het zijn die en die en die. Ze liggen op een plaats ten Nooi'dwesten van de Hervormde kerk. Zandzakken, rijshout, laarzen, levens middelenen begraven doden. Dat alles spoelt uit de" Vlaardingse luidspreker en gaat door naar Den Haag. En de vissersconvooien, die ter redding kwamen opdagen hebben een Rijkspolitie man als loods aan boord, omdat zij het vaarwater hier in het Zuiden niet kennen. Twee boten gaan al die posten langs oin accu's en onderdelen te brengen. Want die radiostemmen raken uitgeput. En juist nu Go en. Soenito naar Indonesië De Indonesiërs Go en Soenito zullen Za terdagmorgen per vliegtuig naar Indonesië vertrekken. Beiden werden 24 November j.l. egens ongewenste politieke activiteiten arrest gesteld. De heer en mevrouw Soenito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Boekenweek zonder schrijversbal Het schrijversbal, dat de officiële ope ningsavond van de Boekenweek op 27 Fe bruari a.s. in de Amsterdamse Stadsschouw burg zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier bekroonde een- acters zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijgekomen gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Het verdrag voor Oostenrijk. De Sowjet- Russische ambassadeur in Engeland, Gromyko, heeft medegedeeld, dal hij de vandaag te hou den vergadering der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken, der Grote Vier. die belast zij met onderhandelingen over een staatsverdrag voor Oostenrijk, zal bijwonen. Stampvolle treinen met évacué's uil de noodgebieden trekken voortdurend naar hei Noorden. In deze coupé zit mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over- kop uit Krabbendgke - moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Hel jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweert, die met zijn vader evacueerde. Stijf kleml hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten, in zijn armen. naar Droog Nederland boven de grote ri vieren laten klinken. Den Haag kreeg meer houvast en overzicht, kon hulp gaan zen den waar nodig was. Dat was wel overal, maar de hulpverlening kon efficiënter zijn. En hoevelen hun leven misschien hebben te danken aan deze verbindingen zal wel nooit zijn na te gaan. Zo hebben Strijen, Klaaswaal, Putters- hoek, Heenvliet, Abbenbroek, Ouddorp, Goeree, Middelhamis en van vandaag af ook Den Briel en Rockanje hun eigen radio zender en ontvanger. Zij kunnen Vlaardin gen roepen en vragen wat zij nodig heb ben. En met achttien Rijkspolitieboten wer ken nu ook mee zestien boten uit het Noor delijke district, die direct naar het rampen- gebied werden gezonden. Zij hebben gered. Zij vervoeren évacué's als dat nodig is, waarschuwen hele delen van de helpende vissersvloot dat hun werk weer op een an dere plaats wordt gevraagd. De boot R.P. 2 heeft Zondag vroeg de eerste noodki-eten van 's Gravendeel overgebracht. Een radio-amateur in Haamstede, die prachtig werk heeft geleverd, zakte Woens dag van oververmoeidheid in elkaar. En men had hem zo broodnodig. Hulpkreet naar Vlaardingen. Men vond een vervanger, geschreven kunnen worden. Er is alle reden om aan te nemen, dat de getroffenen inder daad met de uiterste clementie zullen wor den behandeld en dat zij zich t.z.t. niet zul len hebben te beklagen. De T. berekening. Dit voorbehoud durft thans mand te vergeten. De fase van herstel en wederopbouw tekent zich reeds af. Nog zwermen honderden, ja duizenden met schoppen bij de dijken. Nog zijn honderden getroffenen op ruime schaal uitstel betaling te verlenen. Wij geven toe, dat de ontstemming welke hierover in kringen van belastingambtenaren is ontstaan, gewettigd is. De gewraakte zinsnede had beter niet Een militaire hulpcolonne op St. Philips- land rijdt, door het overstroomde eiland voor de evacuatie van mens en dier en voor het aanvoeren van voedsel voor dat gedeelte van het eiland, dat niet wordt geëvacueerd. Luchtopname Anefo-K.L.M. Het fregat Boeroe in Nederland aangekomen Verwelkomd door de marinierskapel, on der leiding van de kapitein der mariniers Gijsbert Nieuwland, autoriteiten en ta! van familieleden van de 80 opvarenden, is van morgen in de haven van Den Heider aan gekomen Hr Ms fregat Boëroe. thuisvarende van Nieuw Guinea, onder commando van luitenant ter zee le klasse P._Six Dijkstra. Het was de eerste maal. dat dit oorspronke lijk Australische fregat een Nederlandse haven aandeed. Na de overname werd het onder Nederlandse vlag in dienst gesteld in de wateren van Nieuw Guinea voor ps- trouillediensten, vlagvertoon en informatief werk ten dienste van de regering. De be manning verbleef daar ongeveer anderhalf jaar. Het schip vertrok 23 November van Nieuw Guinea via Singapore. Colombo. Aden. Port Said. Malta en Gibraltar, in de Golf van Biscaye nam de bemanning Kennis van de ramp. die Nederland had getroffen. Spontaan werden 605 gulden ingezameld voor de getroffen landgenoten. Zelf heaft het schip geen moeilijkheden van de storm ondervonden. Onmiddellijk na het afmeren werden de familieleden aan boord toegelaten. Er volg de een hartelijk weerzien na anderhalf jaar tropendienst. Mr Roolvink lid van de Tweede Kamer De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het ont slag nemen van mejuffrouw dr A. de Waal, die benoemd is tot staatssecretaresse van Onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr E. G. A. Roolvink te Almelo. De heer Roolvink heeft reeds eerder voor ae K.V.P. zitting gehad in dit college. Koningin Juliana bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Utrechtse veilïnghalleri, waar het provinciale evacualiebureau ts gevestigd. Zij hield lange gesprekken met de évacué's in dit doorgangscentrum. .de wereld MUnwcrkersbond Saarland verboden. De re gering van Saarland heeft de ontbinding bevo len van de mijnwerkersbond, die een onwet tige politieke bedrijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden, aldus de rege ring. zijn lid van de communistische partij, die de bond als mantelorganisatie wil gebrui ken. Brits schip vermist. Sedert Zaterdag j 1. wordt het Britse vrachtschip Yewvalley <823 ton) vermist. Het schip heeft een bemanning van elf koppen en was met een lading cement op weg van Gravesend in Kent naar Bodness in Schotland. Communisten in Beieren gearresteerd. In de Beierse stad Penzberg zijn twintig communis ten gearresteerd tijdens een opleidingscursus over ï-evolutionnaire strljdmethoden, zo deelt het Beierse ministerie van binnenlandse zaken mede. Zij worden beschuldigd van voorberei ding van verraad, Redacteur A.D.N. uitgeweken. Volgens Westberlijnse functionarissen Is Herbert Stier, hoofd van de Afdeling Leipzig van het officiële Oostduitse persbureau, A.D.N. naar het Wes ten uitgeweken. Hij heeft asyl verzocht. Adenauer naar Washington. De Amerikaan se regering heeft de Westduitse bondskanse lier. dr Adenauer, voor een bezoek aan Washington in het voorjaar uitgenodigd, aldus heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken bij zijn "cr- trek uit West-Duitsland naar Nederland, verklaard. Adenauer heeft de uitnodiging aan vaard. Scheepsramp. De kapitein van het Japan- sepassaglersschip Sjinsi Maroe heeft gezegd, dat volgens hem 61 passagiers en zes schcpe- lingen zijn verdronken, toen zijn schip Woensda gten Noorden vna Okinawa omsloeg Dc kapitein en een meisje van 25 Jaar. die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. De Franse communistische parti) heeft, vol- gens een lid van het politieke bureau, in de afgelopen drie Jaar meer dan 14*/. van haar j leden in het gebied van Parijs verloren. „Vele van dc moeilijkheden" waren te wijten aan „het ontbindende werk" van dc dissidenten Marty en Tillon Stierengevechten in JapanT De Wereldlede- 1 ratie voor Bescherming van Dieren heeft de Vereniging voor Dierenbescherming in Japan gewaarschuwd, dat haar de mededeling heeft bereikt, dat een Spanjaard met vijf stieren op weg is naar Japan om aldaar stierengevechten te organiseren. De wereldfederatie heeft de Japanse vereniging verzocht stappen te on dernemen, waardoor dit schouwspel verboden zal worden. Ook Amerika zal de Japanse gering verzoeken hier een stokje voor te ken. Politiële oliebollen Dat het Nationaal Rampenfonds al een bedrag van acht cijfers heeft geteld is niet verwonderlijk, als men verneemt, hoe over al in den lande zonder wikken of wegen werkelijke offers zijn gebracht. En dit is. zoals Prins Bernhard het in zijn radioetoe spraak zei, tot stand gekomen door 't goed- geleidc spontane initiatief, zodat van het vaststellen van een nationale inzamelings dag kon worden afgezien. Tot directeur van het Rampenfonds is thans benoemd It.-ge- neraal b.d. P. Alons. voormalig adjudant- generaal van het K.N.I.L. In verscheidene Friese gemeenten kwam men tot zeer hoge collectegemiddelden per gezin, tot zelfs meer dan f 130 in Tzum (ge meente Franekeradeel). In totaal is in deze provincie al meer dan 1 milltoen bijeen gebracht. Maar ook in de arme gebieden is geofferd. De ongeveer 1100 arbeidersgezin nen in Jubbega, Schurega en Hoornster- zwa,ag in Friesland schonken samen 11.000. Om nog enkele bedragen te noemen: het provinciale bestuur van Gelderland heeft 250.000 beloofd, in Den Haag en Loosduinen ls gisteren 437.000 opgehaald, Provinciale Staten van Limburg hebben 50.000 gevoteerd, de gemeenteraad van Helmond stelde 100.000 ter beschikking van het Rampenfonds. De bakkersgezellen in geheel Nederland hebben besloten, 10*/» van hun loon af te staan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Het vacantiefonds voor de landbouw heeft 100.000 geschonken, de Horeca 10.000. Het Deventer politiccorps gaat morgen zelfgebakken oliebollen ver kopen. De agenten worden bij het bakken geholpen door leerlingen van huishoudscho len. Het materiaal levert de burgerij. Ook zij die zelf veel ontberen laten zich niet onbetuigd. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft 1000 geschonken, de bemanning van de vergane Klipfontein heeft, hoewel ieder aan boord alles heeft verloren, tijdens de thuisvaart op de Zuiderkruis 550 bijeengebracht en de Bond van Ouden van Dagen te Sneek heeft aan het Rampenfonds het geld afge staan, dat. bijeengespaard was voor een feestavond op 7 Februari. Onder dc talloze geschenken, die dagelijks |uan een Duitse autofabrlek, die minis/a door hel buitenland worden aangeboden. president dr Drees in ontvangst nam. bevindt zich ook deze ambulance-wagen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4