De gevolgen van de ramp voor Nederlandse emigranten Bevolking van Zieiïkzee wil heslist niet vertrekken s-Gravendeel in het offensief tegen het water Een burgemeester beschuldigd van gebrek aan medewerking SCHUIMERS Huidige stand van de evacuatie 4 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 4 DEN HAAG, Vrijdag, jyATUURLIJK IS HET NIET ZO. dat men de mensen, die bij de rarrup have en goed hebben verloren ook zelfs maar de wenk zon willen geven, om te gaan emigreren. Die gedachte zij verre. Maar aan de andere kant is het wel waarschijnlijk, datals straks de eerste ontzetting om al het verschrikkelijke dat is geschied iaat zal zijn weggeëbd en velen van de thans weggevoerden zich zullen gaan realiseren, dat de kans groot is, dat de verandering in de structuur een herverkaveling van hun eiland nodig zal maken, Walcheren heeft hiervan een duidelijk voorbeeld gegevenbij sommigen de wens kan opkomen, in een nieuw vaderland een nieuw bestaan te gaan opbouwen; liever, dan dat- men in de oude omgeving, welke vooral in den beginne nog zó onwennig zal zijn en telkens zal doen herinneren aan wat voor goed verloren ging, opnieuw aan de slag gaat. En dezulken zij bij voorbaat de verzekering gegeven, dat zowel van de zijde van de emigratie-autoriteiten hier te lande, als van de overheden in het nieuwe vaderland, alle medewerking zal worden verleend, om een dergelijke emigratie zo gemakkelijk mogelijk te doen ge schieden. Zij kunnen een recht op prioriteit doen gelden. Zij, die op het punt van vertrek stonden T N HET ALGEMEEN kan men a.s. emigranten in drie groepen ver delen: zij, die pas in de phase van de aanmelding verkeren; de tweede groep, die reeds in het bezit is van een be wijs, dat het nieuwe vaderland hen zal accepteren en tenslotte zij, die klaar zijn voor het vertrek. Nu wilde het toeval, dat nog deze maand vier schepen van hier zullen vertrekken. Het bureau voor de emigra tie heeft terstond nagegaan, welke emi granten uit de derde phase thuis horen in de getroffen gebieden. De kans was immers zeer groot, dat deze mensen, die op punt stonden om te vertrekken bij de ramp onmisbare papieren en uit rustingsstukken hebben verloren, waar door zij in grote moeilijkheden zouden kunnen komen te verkeren. Men heeft vastgesteld, dat 700 gezinnen, met in totaal 2300 personen tot deze categorie beho ren. Dadelijk heeft men alles in het werk gesteld om met hen in contact te komen. Dit is nog lang niet met al len mogen gelukken. Zelf kunnen zij via aanmeldingsbureaux of arbeidsbureaux een dergelijke verbinding leggen. De griffie van Zuid-Holland geeft hun die hun papieren zijn kwijt geraakt ter stond nieuwe paspoorten. Voor de ge troffenen uit Noord-Brabant en Zeeland zal vanwege het departement van bui tenlandse zaken een nieuw paspoort wor den verstrekt. Enige fotografen in Den Haag hebben zich bereid verklaard gratis paspoortfoto's te maken; Het Cen traal bureau voor keuring op medisch en hygiënisch gebied zal gratis nieuwe Röntgenfoto's verstrekken; het Rode Kruis zal prioriteit verlenen bij het ver strekken van kleding en het Commis sariaat voor de Oorlogsschade, dat wordt ingeschakeld voor de behandeling van de schadegevallen bij deze ramp zal op eventuele uitkeringen voorschot ten aan de emigranten geven. Op deze wijze hoopt men. dat allen, die klaar stonden voor het vertrek, op afdoende wijze geholpen kunnen worden, zodat wat dit betreft de ramp geen spaak in het wiel behoeft te steken. Het zou natuurlijk kunnen zijn, dat er onder de ze emigranten mensen zijn, die onder de gegeven omstandigheden liever niet nu reeds vertrekken. Ofschoon het bu reau nog geen aangifte in deze geest heeft gekregen, kan het de verzekering geven, dat al het "mogelijke zal worden gedaan, om deze mensen straks, als zjj wel de tijd om te gaan, gekomen ach ten voorrang te verlenen. Voorts kan nog worden gemeld, dat vanwege het departement van verkeer en waterstaat een regeling is getroffen om gedupeerden en hun goederen, zo dit nodig mocht blijken, omdat het op de normale wijze niet kan, naar J~ plaats van inscheping te vervoeren. Mislukte emigranten fX/TET HET EMIGRANTENSCHIP 1*-*- Fair Sea, dat 11 Februari uit Australië in ons land wordt verwacht komt een aantal emigranten terug, voor wie het avontuur in het nieuwe vaderland op een mislukking is uit gelopen. Houdt men rekening met het grote aantal dergenen, die naar Australië zijn geëmigreerd, dan betekent het aantal terugkerenden slechts een fractie van een procent. Het schip vervoert op de ze reis in totaal 331 passagiers, van wie er 57 te Londen debarkeren. voorts zes buitenlanders en de overigen zijn Nederlanders. Hiervan zijn er elf, die met verlof komen en de overigen in totaal 17 gezinnen' of alleenstaanden behoren dan tot de mislukten. Uiteraard heeft men de rapporten over deze gevallen nauwkeurig bestudeerd en ook heeft men de adviezen nagegaan welke over deze mensen zijn verstrekt, vóór zij uit Nederland zijn weggetrok ken. Wij kunnen natuurlijk hier niet man en paard noemen, maar onze in druk is, dat een groot gedeelte van de mislukkingen valt toe te schrijven aan de onmacht om het heimwee te over winnen. In het bijzonder blijken het de vrouwen te zijn. die niet in het nieuwe vaderland hebben kunnen wennen. En de overigen zijn bijna zonder uitzonde ring gevallen, van wie het mislukken weinig verwondering wekt. Als men ziet, hoe juist bij deze mensen reeds een vraagteken moet worden geplaatst, toen zij bekend stonden als arbeiösschuw, zwak van karakter of als „kankeraar, die het bij geen enkele patroon lang kan uithouden", dan verbaast het slechts, hoe deze mensen nog ooit weg hebben kunnen komen. En tenslotte resten dan nog een paar gevallen, waar de mensen eigenlijk het slachtoffer zijn geworden van hun eigen geldzucht. Als bekwame vakarbeider zijn zij gegaan; in hun eigen beroep zijn zij ginds te werk gesteld, maar toen in een heel ander bedrijf werkkrachten werden gevraagd, waar wat hoger loon werd betaald zijn zij, hoewel zij pas veertien dagen in het land vertoefden hals over kop naar de andere werkkring overgelopen. Dat zij. die bovendien de Engelse taal vrijwel niet machtig waren, het niet konden wennen, dat zij, die het nieuwe vak niet kenden spoedig weer werden ont slagen en dat zij toen een ellendige tijd hebben doorgemaakt spreekt welhaast vanzelf. Maar uit de vele rapporten over de emigranten blijkt ook, dat vrij wel iedere emigrant, korter of later na zijn aankomst een geestelijke in zinking krijgt; een tijd, waarin het heimwee knaagt en hij zich afvraagt, wat hij eigenlijk is begonnen. Geluk kig komen schier allen die tijd weer spoedig te boven. Natuurlijk spelen de economische omstandigheden, waar in de emigranten komen te ver keren hierbij meestal een grote rol. En, tenslotte, telkens weer blijkt, van welk een eminent belang het is, dat zij die gaan, de taal van het nieuwe vaderland beheersen- immers, als men, juist in een tijd van een inzinking met schier niemand eens praten kan, groeit het gevoel van verla tenheid en eenzaamheid. Dat. vraagt een zekere mate van geestkracht; ge lukkig blijken onze emigranten voor verreweg het merendeel in ruime ma te over die innerlijke sterkte te be schikken. .Van onze correspondent DORDRECHT. 6 Febr. De defensieve periode is voorbij, wij zijn nu in het offensief gekomen, zei ons de heer J. J. van dén Hoek, de plaatsvervangende dijkgraaf in 's-Gravendeel, die met zijn staf in een ontruimde manufacturenwin kel aan de Zuid-Voorstraat zijn kwartier heeft opgeslagen. De dijkgraaf zelf, de heer L. I. Overwater, leidt het offensief van Puttershoek uit. Aan die zijde heeft de dijkgraaf 350 vakbekwame dijkwer kers 'ingeschakeld en de vakbekwame werkers, die van 's-Gravendeel uit opruk ken, ondervinden daarbij steun van een grote dragline, die voor ruim honderd man werk verzet. Het is een groots opgezet werkplan, dat thans in en rondom 's-Gravendeel in uit voering is. Advertentie MET EEN KETEL en PANEELRADIATOREN J. B. VAN HEUST en ZONEN N.V., Cruquiuskadeö Den Haag Van onze correspondent ALKMAAR, 5 Febr. Te Heiloo (N.-H.) is Vrijdagavond een gemeente raadsvergadering gehouden, belegd op verzoek van een aantal raadsleden, ten einde te beslissen over een gift van 25.000 voor de noodgebieden. Dat een aantal leden hierom had verzocht was het gevolg van een weigering van de burgemeester, de heer J. Kalff, hiertoe het initiatief te nemen. Nadat was besloten een bedrag van 25.000 beschikbaar te stellen ontlast ten zich de gemoederen van de raadsle den zowel als van de wethouders. Op de vraag, waarom de burgemeester zich Zondagavond niet aan het hoofd van een spontane actie tot hulpverlening uit de burgerij had gesteld antwoordde de ze dat hij een dringende afspraak had gehad en van de ranip niets had geweten omdat hij niet behoort tot de men- sen die de radio voortdurend aan heb ben staan. Het verwijt dat hij niet het initiatief had willen nemen tot een gift van de gemeente, weerlegde hij door te zeggen dat de vergadering van burge meesters. die Dinsdag te Alkmaar was gehouden, aldus had besloten De beschuldigingen aan het adres van burgemeester werden voortdurend heftiger. Verscheidene raadsleden zeiden onomwonden dat hij als eerste burger tekort was "geschoten. Een wethouder emigratie sprake was, omdat was uitermate gegriefd doordat de bur- Advertentie MODERNE KEUKEN Wat in Amerika mogelijk is, is in Nederland net zo goed mogelijk Wij sukkelen in onze woningen toch eigenlijk maar voort met de primi tiefste installaties en vinden dat zelfs doorgaans nog heel gewoon, zo ver zucht het weekblad „BOUW". Om een klein voorbeeld te noemen: de ventilatie van onze keukens. De meeste keukens in ons land beschik ken voor ventilatie alleen maar over een beweegbaar raam en als het dan heel mooi is. is dat zelfs een boven- Maar indien de wind op dit raam is gericht, is tijdens het kookuur de ge hele keuken kletsnat en worden zelfs indien de keukendeur gesloten is de etensgeurtjes via de kieren van de deur door de hele woning heen ge blazen. De woningen uit de latere tijd. hebben dan een ventilatiekanaal in de keuken. Maar dit is een slechts betrekkelijke vooruitgang, want dit middel is soms erger dan de kwaal. Doordat dit kanaal dikwijls van een te weinig isolerend materiaal is vervaardigd, of wel te weinig rechtlijnig is doorgevoerd, of heel dikwijls op een zeer ongunstige plaats in het dak uitmondt, is het aan tal luchtkokers, dat veelal blaa6t, In plaats van te trekken, legio. En als het ventilatiekanaal goed trekt, zuigt het 's winters, dag en nacht door. de dure warmte uit de woning weg en wordt dan door de bewoners dichtgestopt. Dit is in het kort de lijdensgeschiede nis van de ventilatie van onze keukens. Het blad vertelt dan van een Ame- rikaanse-keuken, met een wasemkap waarop een electrische ventilator is aangebracht. Deze wordt tijdens het kookuur inge schakeld en houdt de gehele keuken stoomvrij En verder heeft die keuken dan nog een onder de koopprijs van het huis vallende koelkast, een va ten - wasinslallalie en overeenkomstige ge makken. Maar wist U. dat ook in Nederland zo'n zelfde ventilator in de handel gebracht wordt, welke eveneens op zeer een voudige wijze in de wasemkap is aan te brengen. Dat deze ventilator eveneens zeer veel toegepast wordt op toiletten, vooral in openbare gebouwen. De ventilator wordt hier aangesloten op dezelfde schakelaar als het licht: zodra men dus het licht aanknipt, begint levens de ventilator te draaien. Dat voorts verkrijgbaar zijn moderne raam-ventilatorer.. die op zeer simpele wijze in een glasruit gemonteerd wor den en dus uitkomst brengen in die- keukens waar in het geheel geen af voerkanaal aanwezig is. hetgeen in de tegenwoordige geïmproviseerde keukens bij samenwoning nog al eens voorkomt. Geen natte keukens meer gedurende het kookuur, geen bladderende pla fonds en geen etensgeurtjes meer in huis. Wat In Amerika mogelijk is, is in Nederland toch immers net zo goed mogelijk. Alle Inlichtingen betreffende ventilatoren en ventilatie-problemen worden U gaarne geheel vrijblijvend verstrekt door Uw electrotechnische In stallateur of wel dóór de fabrikant. gemeester hem Zondagavond op spontaan uitgeschreven vergadering In de steek had gelaten. Iemand betoogde dat militairen, die in hun taak tekort wareni geschoten, waren gedegradeerd. Dat hij het bijeenroepen van de ver gadering had tegengewerkt bestreed de burgemeester. Wanneer men zou zijn ko men praten, zou hij zeker zijn volledige medewerking hebben gegeven. „Waar om hebt u dan „neen" gezegd, toen men u Woensdagavond vroeg een ver gadering uit te schrijven?" vroeg een van de raadsleden. De burgemeester wenste zich verder in het pulaliek niet te verdedigen tegen de naar zijn mening lichtvaardig uitge sproken beschuldigingen. Op voorstel van een van de leden ging de raad tot geheime vergadering over. Verbindingen met de getroffen gebieden Ingaande vandaag rijden de treinen op het baanvak Dordrecht-Rotterdam weer volgens de normale dienstregeling. Even wel „toet een achttal treinen tot nader order uitvallen. De stations kunnen hier- /er inlichtingen verstrekken. Het treinverkeer tussen Roosendaal en Zevenbergen is vanmiddag over dubbel spoor hervat. De Verbinding van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij van Rotterdam 'station Rosestraat) via Spijkenisse en Brielle naar Oostvoorne wordt met bus sen in beide richtingen onderhouden. Ze rijden van 7.00 uur 's ochtencjp tot 21.00 uur 's avonds: vertrektijden op werkdag op alle oneven uren te Rotter dam en Oostvoorne. Bovendien rijdt er een extra bus naar Spijkenisse 's ochtends om 5.35 uur en 's midd'ags om 16.05 uur van station Rosestraat. Van Spijkenisse naar Rotter dam gaat een extra bus om 16.25 uu 's middags, De autobusdienst Rotterdam D. P. naar Hoogvliet, via Rhoon, Maasoord en Poor- tugaal, loopt normaal volgens de dienst regeling. Op 5 Februari is post uitgereikt op Overflakkee, terwijl uit dit gebied ook post is verzonden. In de Hoeksewaard zijn alle postkan toren thans bereikbaar. De postverbin ding Dordrecht-Nederhardinxveld is tot tweemaal per dag uitgebreid, waarvan er één doorgaat naar Gorinchem. Het veer Dintelsas-Ooltgensplaat wordt thans voor postvervoer gebruikt. De post voor Schouwen en Duiveland is per helicopter naar Zierikzee over gebracht en per boot van Bergen op Zoom uit. Met ingang van vandaag is ook een postverbinding (eenmaal per dag) met Schouwen en Duiveland via België, Goes, Katse Veer en Zierikzee ingesteld. De verbinding met de Zeeuwse eilanden blijft voorlopig 2 maal per dag via België lopen. In de legerplaats te Ossendrecht is ten behoeve van de evacué's een tijdelijk bijkantoor ingericht. Bij het onderzoek, dat aan dit werk voorafging, stuitte men herhaaldelijk op oude Duitse igevechtssteilingen in de dijken, alsmede op vele bomtrechters. Verscheidene dborbraken worden aan deze stellingen en bomtrechters toege schreven. Op deze plaatsen waren de dij ken Verzwakt. De Nederlandse krijgsmacht heeft indertijd ook stellingen bij de dijken aan gelegd, doch dit geschiedde toen in over leg met de waterstaat en het waterschap. De Nederlandse stellingen werden tegen de dijken aan gebouwd. De Duitsers groeven hun stellingen in de dijken, die daardoor verzwakt werden. Intussen zijn ruim twintig brandweer auto's uit gemeenten in de provincie Utrecht bezig met het leegpompen van de polder Beverhoek waarin de nieuwe wijk van 's-Gravendeel De Nest is ge legen. Wanneer zich geen stagnatie voor doet, zal deze wijk nog dit weekeinde droog komen. Zulks is van grote beteke nis voor het verdere werk, daar door het beschikbaar komen van de gebouwen de accommodatie zal worden verbeterd. De burgemeester verklaart echter met nadruk, dat de naar elders vertrokken bevolking ook na het droogvallen van de wijk in de polder BeVerhoek, niet direct kan terugkeren met het oog op de ge brekkige voedselvoorziening, het ontbre ken varPdrinkwater en de onmogelijkheid' om te stoken. Zodra een deel van de be volking kan terugkeren, zal de burge meester een oproep publiceren. Te Krabbendijke is een aantal Gouwe naars tewerk gesteld. Zes van hen heb ben, tegen de uitdrukkelijke bepalingen van de politie in, om verlaten wonin gen binnen te dringen, zich verdacht op gehouden in door de bewoners verlaten huizen. Bij de komst van de politie gin gen zij op de loop, waarop ze zijn aan gehouden. Weliswaar leverde het onder zoek niets op, maar de burgemeester van. Krabbendijke heeft toch last gegeven de gehele troep van zestig man onder ge leide van militaire politie naar Gouda terug te zenden. Het is zeer pijnlijk dat onder de hui dige omstandigheden door zes onverlaten de naam van Gouda schade is aange daan. .Des te meer is dit te betreuren, omdat in Gouda prachtige resultaten zijn en worden bereikt met het inzamelen kleding en dekens en collectes. De politierechter te Middelburg heeft een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkom stig uit de geteisterde gebieden. De substituut-officier van justitie te Middelburg, mr. J. L. Andreae heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat afgezien van plundering, ook het zich toeëigenen van aangespoelde goederen, zeer streng moet worden gestraft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning worden aange- gegeven. In de gemeente Reusel (N.B.) heeft de rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. Zij zullen voor de officier van justitie in Den Bosch worden geleid. Geen vlaggen halfstok De regering zal geen opdracht geven, op de nationale gedenkdag de vlag op de regeringsgebouwen halfstok te laten waaien. Noorse delegatie bij hoge orgaan van G.K.S. Noorwegen heeft besloten een permanente delegatie naar het hoge gezagsorgaan, het bestuurs lichaam van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, te zenden voor een „nauwe en doeltreffende samenwerking tussen de gemeenschap en Noorwegen". (Reuter). Vader en moeder Bienefelt uit Som mehdijk zijn met hun twaalf kinderen gered en thans ondergebracht in het studentenkamp Het Duyvelsgat te Delft. Het jongste kind is 3 maanden en het oudste 16 jaar. [Hoe" KeelpUn? Van onze correspondent GOES, 6 Febr. Prins Bemhard heeft er vanmiddag in een toespraak die hij hield op de havendijk te Zie rikzee bij de inwoners op aangedron gen, zo spoedig mogelijk te vertrek ken. Er zijn drie redenen, zo zeide de Prins tot de bevolking, welke zich had verzameld rondom zijn helicoptère, waarmede hij zo juist was aangeko men, om zo spoedig mogelijk te gaan. lm de eerste plaats is het op het ogen blik nog mogelijk veilig te vertrekken. Er zijn schepen genoeg. De tweede reden om snel te evacueren is, dat het gevaar in de stad nog niet is geweken en tenslotte staigineert het reddingswerk door de velen, die geen belangrijke functie in de stad bekleden en maar in de weg lopen. „Ik kan mij goed indenken," zo zeide de Prins, „dat u liever in huis blijft ook al is het voor een groot deel verwoest, maar be denkt u wel dat een grootscheepse eva cuatie in het belang is van de hele stad". Ook de burgemeester van Zierikzee jhr. mr. J. Sohuurbeque Boeije zeide ons in een kort onderhoud dat het wenselijk was dat de bevolking zo spoedig mogelijk wegtrekt. De burgemeester, die de situatie 1.1 zijn stad wanordelijk noemde, vertelde ons dat de vele instanties in de stad coör dinerend samenwerken. Schouwen en Duiveland is nagenoeg verlaten, maar te Zierikzee is de bevol king opeen gehoopt. Er heerst in de stad een drukte van belang en gistermiddag leek het wel of het marktdag was. De bevolking voelt er echter niets voor om naar elders te gaam. Men heeft slechte ervaringen opgedaan met de evacuatie in 1945. „Ze moeten mij er uit sleuren, an ders ga ik er niet uit," zo zegt de een, en een ander merkte op: „Zo lang ik hier nog enigszins kan wonen verlaat ik mijn huis rjiet. Er wordt zoveel gestolen." Prins Bemhard heeft vanavond Haam stede per helicoptère en gistermorgen Zie rikzee bezocht. Na zijn aankomst heeft hij een uitvoerige conferentie gehouden met de leidinggevende personen in de stad. Daarna heeft prins Bemhard Brouwers haven. Bruinisse en het zwaar geteisterde Stavenisse op Tholen bezocht. Later keerde de prins weer terug in Zierikzee. Ook de commissaris der Koningin jhr. mr. F. C. de Casembroot bezocht gisteren het zwaar getroffen Schouwen en Duive land en Stavenisse. De militaire commandant van Schou wen en Duiveland vertelde ons dat hij een groot gebrek had aan grote schepen. Het is nodig dat er militaire voertuigen op het eiland komen. Het bergen van cadavers, het reddingswerk en het werk aan de dijken kunnen dan vlotter ver lopen. De militaire hulpverlening van het eiland is verdeeld in drie rayons, nl. Duiveland, Schouwen en West-Schou wen. Ongeveer 300 man Nederlandse sol daten maken zich op het eiland verdien stelijk. Verder zijn er de Amerikanen met 15 ducks, de Fransen, de Duitsers de Engelsen. Deze laatsten zijn er in geslaagd met behulp van kikvorsmannen waterleidingbuizen te herstellen. Dan is er nog de Engelse, de Belgische en Franse marine. Zo wordt er hard gewerkt om de situatie op Schouwen en Duiveland meester te worden. Men tracht het door breken van binnendijken te beperken. Nog duizenden cadavers moeten gebor gen worden. Goeree-Overflakkee Van de georganiseerde afvoer van evacué's uit de noodgebieden, dus de afvoer op langere afstand, kan op het ogenblik het volgende beeld worden ge geven. Er was allereerst sprake van een communale en intercommunale ver spreiding van de vluchtelingen. Het be trof het onderbrengen van de vluchte lingen in de directe, althans niet te ver re omgeving, waarover op dit ogenblik moeilijk een overzicht is te geven. Daar naast ontwikkelde zich de georganiseer de afvoer over langere afstanden. In G o e r e e werden de evacué's vla Middelharnis afgevoerd. Op het ogen blik zijn er uit Oude en Nieuwe Tonge velen afgevoerd naar Hellevoetsluis. Daar staat een verwarmde trein gereed die als opvangcentrum wordt gebruikt. Met de voortreffelijke medewerking van de rijksinspecteur voor het verkeer te Rotterdam komen hier autobussen", die de evacué's naar plaatsen boven de ri vieren afvoeren. In het algemeen brengt men in de aangewezen plaatsen niet te veel eva cué's. Men kan ongeveer stellen, dal niet meer dan de helft van de aange- geboden adressen in die plaatsen wordt gebruikt. Den Haag wordt als doorgangscen trum gebruikt. Volgens een ruwe schatting zijn op deze wijze in Zuid-Holland 10.000 evacué's opgenomen. Er zullen er nog velen bij komen, maar dit aantal zal waarschijn lijk de 10.000 niet overschrijden. Zeeland Van Zeeland, met uitzondering Schouwen kan worden gezegd, dat de toestand gisteren in Krabbend ij- k e weer kritiek werd. Met medewer king van de Amerikaanse militairen zijn ongeveer 3000 evacué's afgevoerd. Zij zijn in Noord-Brabant op de wal ge bracht en over vele Noordbrabantse ge meenten verspreid. Ook is er een deel naar Zeeuwsch-Vlaanderen gegaan, Af gezien van Tholen en Beveland kan de toestand beneden de Oosterschelde op het ogenblik tamelijk stabiel worden ge noemd. Van de burgemeester van Tholen werd vernomen, dat men op het ogenblik be zig is geëvacueerden uit de gemeente Tholen en uit andere delen van het ei land naar Noord-Brabant over te bren gen. Er ontstaat hier een onhoudbare toestand. Schouwen is nog het moeilijke punt. Met betrekking tot de evacuatie van dit eiland heeft men een afvoerlijn SchouwenDordrechtUtrecht. In Dor drecht worden de geëvacueerden opge vangen. Zij worden vervolgens met au tobussen naar Utrecht afgevoerd. Ei zijn hier 4000 evacué's uit Schouwen ge passeerd. Duizenden volgen nog. Het be treft hier het zwaartepunt van de eva cuatie. Uit Zierikzee zijn er ongeveer 6000 personen aangewezen om te eva cueren. Ook uit andere gemeenten vol gen er nog velen. De afvoer geschiedt over Bruinisse en Brouwershaven. Noord-Brabant In Noord-Brabant is wat de evacua tie betreft, de toestand stabiel. Er vindt nog wel een aantal verschuivingen plaats zoals met evacué's uit Krabbendijke. Niet naar andere provincies Van de evacuatie-autoriteiten verne men wij nog, dat er naar andere pro vincies geen officiële afvoer van evacué's zal zijn. Er zijn in andere provincies voortreffelijke initiatieven genomen en men heeft spontane aanbiedingen ont vangen voor het onderbrengen van vluchtelingen. Ook al is het voor de initiatiefne mers in die provincies misschien hard te vernemen, dat er geen gebruik van kan worden gemaakt, voor een doeltref fende evacuatie moet men zich houden aan de lijnen, die daarvoor zijn vast gesteld. Wel wordt »r anderzins" op vaak voortreffelijke wijze medewerking ver leend, bijvoorbeeld vaak aan vluchte lingen, die elders in het land, bij fa milieleden onderdak zoeken. Het nuttige hef- schroef vliegtuig Op de rede van Oude Tonge kwam een boot aa.n, met aan boord een dokter, die een serum voor zieken bij zich hadDe boot kon niet binnenlopen, zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hefschroef- vliegtuig naar Oude Tonge ge stuurd, dat de dokter van boord haalde en aan land zette. Scholing voor opbouwwerk Van onze correspondent ARNHEM, 6 Febr. De Nederlandse Heide Mij. te Arnhem ia begonnen met het geven van spoedcursussen aan het personeel, dat straks bij het opnieuw in cultuur brengen van het thans verdron ken land leiding zal moeten geven. Deze cursussen zijn noodzakelijk omdat men vreest, dat er voor het grootscheepse opbouwwerk van straks niet genoeg ge schoolde mensen zullen zijn. De Heide-Maatschappij heeft zich voorts op verzoek van de minister van binnenlandse zaken en rijkswaterstaat belast met het organiseren van de leve ring van alle soortSn materiaal, zoals zandzakken, laarzen, schoppen, kruiwa gens, kipkarren, rails, bulldozers, drag lines en dergelijke, dat voor de hulpver lening nodig is. Enorme hoëveelheden materiaal, die van alle kanten beschik baar zijn gesteld, zijn reeds naar Zee land, Brabant en Zuid-Holland vertrok ken. Intussen is uit het personeel van de maatschappij een organisatie opge bouwd welke wordt gedirigeerd uit het hoofdkantoor te Arnhem om in de ge troffen gebieden leiding te geven bij herstel, samen met deskundigen van de rijks- en provinciale waterstaat. Soldaat vermist Als vermist is opgegeven de dpi. sol daat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kok- school te Leiden en afkomstig uit Rot terdam. Bij reddingswerkzaamheden na bij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. Nevenstaand kaartje vervaardigd óp grond van de gege vens, wellte de direc- ■generaol van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, heeft erstrekt. Aangezien in het ogenblik waarop hij deze me dedelingen heeft ge- duan geen berichten zijn ontvangen over nieuwe dijkdoorbra ken en aan het her stelwerk ontzaglijk- hard wordt gewerkt, mag men aannemen, dat op sommige plaatsen de situatie al weer iets gunsti ger is, dan uit hel kaartje valt af te leiden. Iedereen helpt.... Van de talrijke berichten, welke ons uit Noorwegen en in het bijzonder uit Oslo over steunverlening aan Nederland bereiken, vermelden wij dat over de actie van de studenten der universiteit, die zich een dag hebben vrijgemaakt om voor het Rampenfonds te werken. Zij - hebben zich voor alle mogelijke kar weitjes aangeboden. Volgens de be richten wordt er meer werk aangeboden dan de vierduizend studenten kunnen doen. Er wordt te Oslo een inzame ling van kaarsen gehouden voor Neder landse streken, die verstoken zijn van electriciteit. Zij komen bij duizenden binnen. Te Ermelo heeft een collecte 87.000 opgebracht; te Franeker ruim 15.000 plus 20.000 van de gemeente; te Jutphaas 14.000 (afgezien van 't be drag, dat de fabrikanten aan het Ram penfonds hebben overgemaakt); te Om men is 50.000 bijeengebracht en voor pl.m. 140.000 aan goederen; te Rijssen 80.000; te Lexmond 18.000; in de ge meente Midwolda 55.784. In de Unie van Zuid-Afrika is het „gouverneur- generaalfonds" opgericht voor de coör dinatie van de hulp aan de geteisterde gebieden in West-Europa. De regering heeft een bijdrage van 50.000 Zuidafri- kaanse ponden (ongeveer 500.000 gulden) geschonken. De coöperatieve ver koopcentrale voor eieren VECE te Roer mond heeft 100.000 ter beschikking ge steld van het Nationaal Rampenfonds. De commissaris der Koningin in Limburg deelt mede, dat de totale som over de eerste drie collectedagen 304.158,67 be droeg. De Coca-cola export-corpora tion heeft 100.000 geschonken. Door dat het personeel van de A.K.U. niet minder dan 200.000 heeft bijeenge bracht. is het totaal der te Arnhem voor het Rampenfonds ingezamelde gelden ver boven het half millioen gestegen. Reeds zijn er drie Arnhemmers, die heb- bij toegezegd één cent te geven voor iedere gulden, die te Arnhem wordt ge schonken. Uit stad en provincie Gro ningen is aan giften en collecten thans in totaal bijna 2 millioen gulden binnen gekomen voor het Rampenfonds. In *t hoofdgebouw van de Nederlandse Heide maatschappij is een organisatie tot stand gekomen, welke ten doel heeft, redders, aijkherstellers, strijders op diverse fron ten van de rampstreken en de randge meenten van onmisbaar materiaal te voorzien. Er wordt zeer veel medewer king verleend. Aan ruim 25.000 per sonen uit de overstroomde gebieden is onderdak verschaft in Noord-Brabant. Al deze mensen konden onmiddellijk naar particuliere adressen worden afge voerd. Het departement van econo mische zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijk heid te overwegen van het fabriceren van eenheids-uitzetten ten behoeve van gedupeerde gezinnen. Een dergelijke uitzet zou dan moeten bevatten huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies. Hulp uit Finland: huizen De Finse regering heeft gisteren een bedrag van 20.000.000 mark toegewezen voor de aankoop van prefabricated hui zen voor Nederland, zo meldt A.P. Deze huizen zullen aan 600 personen huis vesting kunnen bieden. De Weitiluoto houtmaatschappij, wel ker aandelen zich in handen van de regering bevinden, heeft vijf wagon ladingen houtproducten geschonken. De prefabricated huizen zullen 20 Februari met het stoomschip Hulda Thorden in Nederland aankomen. Antillen hebben 1 lA millioen bijeen Bij het hulpcomité op Aruba is ruim 200.000 binnengekomen voor de slacht offers van de watersnood. Hiermee is het totale bedrag, dat op de Antillen bijeengebracht is, gestegen tot meer dan 1.250.000 gulden (Ned. crt.) T abaksb andelaren geven 110.000 voor het Rampenfonds De receptie, die de Vereniging van de tabakshandel gisteren ter gelegen, held van haar 50-jarig gestaan heeft gehouden, heeft een sober karakter ge dragen. Wel was vrijwel de gehele ta bakswereld in Frascati te Amsterdam tezamen gekomen om het bestuur te complimenteren, doch de gebruikelijke bloemenschat ontbrak en slechts enke le palmen vormden een sobere versie ring. De feestavond is afgelast. Ter receptie werd bekend, dat de ta bakshandelaren (dus zonder de make laars, importeurs en de industrie) 110.000 bij elkaar hebben gebracht voor het Rampenfonds. Studentenbazaar voor het Rampenfonds De Amsterdamse studenten organi seren ten bate van het Rampenfonds een bazaar, die in de zalen van Belle- vue zal worden gehouden. Maandag middag wordt zij geopend. Tah'ijke win keliers en bedrijven doen er belange loos aan mee. De gemeentelijke accoun tantsdienst verleent boekhoudkundige medewerking. Dr. H. Griiber overhandigt gift voor Nationaal Rampen fonds Een der eersten, die in Duitsland rea geerde op de nood der slachtoffers van de overstroming, was Probst dr. Hem- rich Grüber, vertegenwoordiger van de Duitse Evangelische Kerk bij de Oost- ei uitse Volksrepubliek (van wie wij on langs een uitvoerige brief publiceerden). Dinsdag legde hij een bezoek af bij de consul-generaal der Nederlanden te Ber lijn om uitdrukking te geven aan het meeleven van de Duitse Kerk met de slachtoffers, en daarbij een bedrag in geld te overhandigen om de nood te

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3