NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT C Toestand thans min of meer gestabiliseerd Gedenken en bezi nnen Evacuatie nagenoeg voltooid; herstelwerk krachtig aangevat Berichten uit de noodgebieden J' Oorlossschaderegeling geldt Eisenhower heeft wellicht blokkade an China in den zin voor de gedupeerden Aantal slachtoffers tot 1372 gestegen Directeuren: F. BAA8 en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. EOOT Nieuwe Rotterdam»* Courant N.V. WltU d* Wlthrtraat 73 Zaterdag 7 Februari 1953 110e JAARGANG No. 32 Abonnementsprijs per kwart. 7.JA Lmu nra 1.11. V.raehljnt «Jac- beb- op Zondaf. TeL (K 1800) 11.10.00 (1» lijnen). Na 17 u.: 11.10.00. Telecr.-adr.: NTROCOUR. Postrek. 40 Yf AN AVOND is het een week ge leden. dat het ontzettende nood weer over West-Europa losbrak dat in het bijzonder ons land zo uitzon derlijk zwaar heeft getroffen. Slechts een week scheidt ons van de nacht der verschrikking, waarvan de be nauwenis tot in lengte van dagen zal blijven voortleven in de herinnering van hen, die met de elementen een strijd op leven en dood hebben moeten voeren. Zij, die niet in nood hebben verkeerd, zullen moeilijk het leed. dat in de overspoelde streken is geleden, op volle diepte kunnen peilen, hoe grote ontroering bij het vernemen van de eerste onheilstijdingen en bij Je stijgende omvang van de ramp hen ook heeft bevangen. Doch ons volk in al zijn geledingen heeft metterdaad getoond te beseffen, dat alles in het werk moest worden gesteld, om gro tere onheilen te voorkomen, dat alles moest worden verricht om in de eerste nood te voorzien. Dijklegers zijn van heinde en ver komen opdagen om bedreigde punten te helpen ver sterken: barmhartigheid is betracht jegens de duizenden, die zo plotse ling van huis en haard waren ver dreven. Deze week zal daarom in de ge schiedenis blijven opgetekend als de dagen waarin de grootste ramp in vredestijd sinds mensenheugenis over Nederland is losgebarsten, doch tevens als de week, waarin dit ook in de jongste oorlog reeds zo zwaar geslagen volk een werkelijke eensgezindheid en een spontane levenskracht heeft ver toond, die ons de eerbied van de reeds zozeer medelevende wereld doen ver dienen. Tot velen van de getroffenen kan dit alles eerst langzamerhand door dringen. Hoezeer erkentelijk voor de redding en de eerst geboden hulp, zijn de meesten van hen nog te zeer ver doofd door de slagen, die zo hard zijn aangekomen, en voelen zij zich te zeer ontworteld, te zeer weggerukt uit de vertrouwde levenssfeer, waarin ze leefden en werkten. Het lijdt echter geen twijfel, dat de dag van morgen velen van hen het volle besef van het medeleven en de algemene verbon denheid zal brengen, wanneer ze zich opgenomen voelen in de gemeenschap van gebed en gedenken, waartoe de kerken en de overheid ons volk heb ben opgeroepen. ANKBAARHEID moet ons ver- vullen, dat nagenoeg allen, die het leven hadden kunnen redden, doch die dikwijls nog bij voortduring in gevaar verkeerden, thans in veilig heid zijn gebracht. De vereende krachtsinspanning van allen, die bij het reddingswerk besrokken zijn ge weest, heeft dit hartversterkende re sultaat gehad. In pers en radio is tot uiting gekomen, een hoe grote ver scheidenheid van personen, organisa ties en officiële instanties, zich in deze strijd tot het behoud van men senlevens heeft geworpen. Daarbij zijn bepaalde personen en autoriteiten te recht in het licht van de openbaarheid geplaatst, een openbaarheid welke ze overigens zelf vrijwel nooit hebben gezocht. Anderen echter, van de een voudige chauffeurs of schippers af, die ondanks vermoeidheid het stuur rad bleven omklemmen, tot burge meesters en militaire commandanten toe, die al evenzeer dagen en nachten in touw zijn geweest, al deze on- genoemden verdienen eveneens de algemene erkentelijkheid, omdat ze vooral getoond hebben, dat opoffe ringsgezindheid en plichtsbesef voor hen geen ijdele klanken zijn. Zeker, er is ook wel eens reden tot critiek geweest; ons hebben klachten bereikt over de wijze, waarop ver schillende instanties soms naast of tegen elkaar in werkten. Men moet er zich echter eerder over verwonde ren, dat bij zulk een vrijwel geheel op de kortst mogelijke termijn ge- improviseerde hulpactie niet nog veel meer fouten begaan zijn. Het pleit juist voor de aanwezig gebleken goede wil van vrijwel alle betrokkenen, dat het reddingswerk, toen het eenmaal op volle toeren kwam. zoveel verheu gende en snelle resultaten heeft ge had. Juist ook daarom hebben wij gemeend, dat de critiek moest zwij gen, zolang het er om ging mensen in levensgevaar naar veiliger oorden over te brengen. In dit verband moet nogmaals een woord van bijzondere lof en erkente- lilkheid worden gericht tot de buiten landers, die op het eerste bericht van de ramp ons te hulp zijn gesneld. Voor ons Nederlanders sprak het^van- zelf. dat we onze landgenoten uit de benardheid trachtten te bevrijden. Dat ook anderen zich het lot der onzen hebben aangetrokken en metterdaad hebben getoond, deze hulpactie als hun algemene mensenplicht te be schouwen. dat verwarmt het hart en verlevendigt de hoop op werke lijke toenadering der volken. worden van bezinning op de toe komst. De regering heeft toegezegd tijdig voor het debat van a.s. Dinsdag een nota over te leggen aan de Tweede Kamer, welker inhoud de gedachten- wisseling in de banen van concrete feiten en voornemens kan leiden. We zullen, in afwachting van dit belang rijke stuk. ons onthouden van een die per gaande bespreking van de vraag stukken, welke de jongste ramp aan de orde heeft gesteld en die om een afdoende oplossing vragen. We willen thans alleen de voornaamste dezer problemen, zoals wij deze zien, aan duiden. Het eerste vraagstuk is dat van het scheppen van een blijvende organi satie voor onmiddellijke hulpverle ning bij rampen van enige betekenis. Een dergelijke organisatie zal moetan omvatten een nood-communicatie-stel sel. een regeling van de eerste ver kenning, de voorafgaande registratie van personen an materieel, die al naar de aard en de ligging var de ver schillende gebieden dienen te zijn in gedeeld: voorts een vooraf vastgestelde bevoegdheids- en taakverdeling tus sen de verschillende instanties die Uit de diverse noodgebieden komen tlians tal van berichten die op treffende wijze beginnen met de woorden: ..Met alle krachten wordt gewerkt aan de dijken". Ofschoon deze berichten nu lang zamerhand ook meer details geven over wat er in die rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag is gebeurd, kan men toch nog steeds niets meer dan slechts een heel globaal overzicht krijgen. Maar dat is al aangrijpend genoeg. Nog steeds groeit het getal der doden. Vee.| dat de ramp heeft overleefd, maar niet kon worden geborgen, dient te worden afgemaakt, om aan het lijden van de dieren een eind te maken. De evacuatie van de noodgebieden is vrijwel voltooid. Er ver keren thans geen mensen meer in direct levensgevaar en uit de diverse rapporten mag men afleiden, dat. indien de weersomstandig heden meewerken, het gevaar voor verder onheil nu zo ongeveer bezworen is. Wat er is verzet om dit te hereiken grenst aan het ongelofelijke. En nog op dit ogenblik worden er bergen werk verze» om de kans op uitbreiding van de ramp zo klein mogelijk te maken, terwijl voorts met koortsachtige haast liet herstelwerk aan de dijken is aangevat. De cadavers in de geïnundeerde ge bieden worden opgeruimd. In de kazer ne zijn ongeveer 1500 evacué's onder gebracht. die nog op verdere bestem ming wachten. S prang-Capelle De burgemeester van Sprang-Capelle (N.Br.i deelt mede, da: het gevaar voor zijn gemeente geweken is. Weliswaar is een deel van het grondgebied over- strooma, maar mede door hulp van een detachement stoottroepen en DUW-ar- beiriers is het gevaar voor doorbraak van de winterdijk bezworen. De burgemeester heeft toestemming verleend tot het terugkeren van de ge- evacueerden van de Winterdijk en de Waspiksedijk. Voorne en Putten De situatie op Voorne en Putten geeft indien zich geen onverwachte complica ties voordoen, geen reden tot bezorgd heid meer Weliswaar stroomt door vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk met vloed het water nog binnen, maar de waterstand in de ondergelopen polder wordt hierdoor niet hoger. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, wordt de dijk aan de Noordwestzijde van het Voornse kanaal verhoogd. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk. Er zijn bovendien nog vijf ga ten in de dijk doch hiervan wordt bij normaal weer geen hinder ondervonden. Thans wordt in de eerste plaats be zien, of men het gedeelte van het on dergelopen gebied droog kan krijgen, waarin de Groene Kruisweg is gelegen, teneinde het verkeer tussen Rotterdam en Voorne en Putten weer enigszins nor maal te doen verlopen. Het aantal slachtoffers in Zuidland is met één ver meerderd en bedraagt thans 21. Spijkenisse Poortvliet Te Poortvliet op Tholen zijn vijftien honderd mensen op een klein stukje grond bijeen. De mensen uit de omtrek zijn namelijk naar het hooggelegen deel van de gemeente getrokken. Bovendien heeft Poortvliet te zorgen voor vijftienhonderd mensen die aan de dijk werken. De burgemeester heeft om „dropping" van brood, aardappelen, groenten en vlees gevraagd. De burgemeester van Poortvliet op Tholen verzoekt mede te delen, dat bij de dropping, die gisteravond boven Poortvliet is verricht, in tegenstelling tot de geruchten, geen slachtoffers zijn gevallen. Wel is enige materiële schade aangericht. De burgemeester deelde nog mede, dat de stemming in Poortvliet thans hoopvol is. Voor de eerste maal sinds het begin van de ramp is Donderdagavond geen nieuw water binnengelopen. De Iwee gaten: in de buitendijken zijn gedicht en een van de twee gaten in de binnendijk is ook reeds hersteld. Te Spijkenisse is men thans de toe stand meester. Er zijn vele militairen en er wordt nog hard gewerkt aan het herstel van de dijken, maar als het wa ter niet stijgt en de wind niet opsteekt, heeft men vertrouwen in de verdere gang van zaken. Grote hoeveelheden d. die met het oog op de uitvoering van het botlekpjan te Spijkenisse lagen, worden nu weggevoerd om elders op Putten gebruikt te worden. Polder Zalmplaat Gemeld is. dat in de polder Elfplaat in de gemeente Poortugaal zeven men sen zijn omgekomen. Thans blijkt dat in deze polder geen doden te betreuren zijn. Wel zijn er zes doden in de aan grenzende polder Zalmplaat, m dezelfde gemeente. 9 s-Gravendeel De burgemeester van 's-Gravendeel J maakt bekend dat met alle krachten wordt gewerkt om het overstroomde ge bied watervrij te maken. De bevolking die het overstroomde gebied heeft ver laten kan daarin niet direct terugkeren Met het oog op voeding, verwarming, drinkwater, gasvoorzienïng en veilige huisvesting kan de terugkeer eerst na zijn toestemming geschieden. Alblasserdam Van Zaterdag af zal weer beperkt noodzakelijk autoverkeer mogelijk zijn op de weg Alblasserdam—Rijksweg Men hoopt, dal tegen die tijd de weg provisorisch is droog gemaakt. Maandag zullen alle industrieën in Alblasserdam t in bedrijf worden gesteld. De ar beiders is verzocht zich Maandagmorgen op hun werk te melden. Krimpen aan den IJssel In tegenstelling tot andersluidende be richten deelt de burgemeester van Krimpen aan den IJssel mede. dat het aantal slachtoffers in Krimpen aan den IJssel vier bedraagt. aan onderdelen van de hulpacties lei-1 ding hebben te verlenen, dan de in richting van evacuatie-centra en de opslag van de eerstnodige goederen. Ten dele zal een dergelijke rampen organisatie neerkomen op de coördi natie van de voorbereidingen en werkzaamheden van reeds bestaande instanties, ten dele zullen echter nieuwe regelingen moeten worden ge troffen. Wat dit laatste aangaat, moet worden overwogen, in hoeverre voor rampen in vredestijd niet een vrucht baar gebruik zal kunnen worden ge maakt van de in oprichting zijnde organisatie Bescherming Burgerbevol king. We zijn er van overtuigd, dat de aanwending van de B.B. ook in vredestijd, de in gang zijnde aanmel ding voor dit instituut alleen meer kan bevorderen. Het tweede vraagstuk, dat zich aan de orde stelt is dat van de herwin ning van de verloren gegane gebie den Er is, dunkt ons, geen zinnig mens in Nederland, die er aan twij felt, dat we niet in staat zouden zijn, de betrokken gebieden weer droog te leggen en weer bewoonbaar te maken; onze verrichtingen in de Zuiderzee en het herwinnen van het in de oorlog zo zwaar geteisterde Walcheren geven ons recht tot dit zelfvertrouwen. Hand in hand met dit vraagstuk gaat even wel het algemenere probleem, wat er Ossendrecht In Ossendrecht zijn twee gaten in de dijken tussen Oude Zuidpolder en Vijfpol der en tussen Nieuwe Hinkelnoordpolder en Vijfpolder reeds gedicht. Ook is men voornemens zo spoedig mogelijk met het herstellen van de zeedijk en de o- verige binnendijken te beginnen. De i sluis aan de haven is blijkbaar nog in- tact. Tevens onderzoekt men de mogelijk heden om de niet meer bedreigde en overstroomde polders, zoals de Oude- Zuidpolde-^ de Noordpolder en de Nieu we Hinkemoordpolder leeg te pompen, indien men de beschikking zou krijgen over de nodige pompinstallaties. Men hoopt de toestand spoedig geheel meester te zijn. Voor niet in het overstroomde gebied woonachtige personen is een verbod uit gevaardigd om dit terrein te betreden. Rampgebied geen kijk gebied De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met neme kxjklusligen en personen, die jaimlieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trach ten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulp verlening en de herstelwerk zaamheden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voornemen, hoe be grijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van van daag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstel werkzaamheden voortgang kun nen hebben en verkeersopstop pingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dai de be volking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen ver lenen, zodat eventuele nadere maatregelen te- beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. Stil cm verlaten lipt Nieuwe Tonge temidden van het water. Niets beweegt, alle bewoners zijn geëvacueerd. De zwaarst getroffen gebieden Uit de thans 'ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slacht offer gevallen zijn op het eiland Góeree en Overfiakkee. nl. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304. Bra bant 187 Hoekschewaard 144, Schouwen- Duivelarid 115. Noord-Beveland 41. Voor ne Putten 27, Zuid-Beveland 26. Zuid- Holland 18. Oost Zeeuws-Vlaanderen 12, IJselmonde 10. St. Philipsland 9. Noord- Holland 6, Walcheren 5, Alblasserwaard 4 Land van' Heusden en Altena 3. Tier Gemeten 2, BeijenLamd 2, aangespoeld van elders 24. Zekere steun van het Congres De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaar- Bijna 17 millioen voor het Rampenfonds Bij het Nationale -Rampen fonds was tot gisteravond een bedrag van 16.900.000 geteld aan de Nederlandse waterkeringen moet worden verbeterd, nu de stand van het water hoger is gekomen dan de algemene verwachting was. En daarbij zal men er niet aan kunnen ontkomen, ook het stelsel van be voegdheidsverdeling tussen de ver schillende instanties, die bij de water staat betrokken zijn, in nadere be schouwing te nemen; hierbij mogen de voordelen van de vanouds gede centraliseerde waterschappen behou den blijven zoveel als slechts mogelijk is bij verwezenlijking van bepaalde eisen van centralisatie, welke de ont wikkeling van de techniek nu een maal stelt. Bij de gedachtenwisseling over deze en andere vraagstukken zal de Kamer er haar kracht in moeten zoeken, con structieve bijdragen tot de oplossing te leveren. Het komt ons onvrucht baar voor. te pogen voor gebleken on volkomenheden of gemaakte fouten scherpe verantwoordelijkheden te stel len. Het zou nog meer misplaatst zijn, indien van enigerlei zijde getracht zou worden, politieke munt uit het ge beurde te slaan. Laten we erkennen, dat wij met ons allen door deze ver schrikkelijke ramp zijn verrast en dat. het onze gezamenlijke plicht is, daar uit de nodige lering voor de toe komst te trekken. Hierop dienen we ons te bezinnen! Koningin Juliana in gesprek met Selden Chapin de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Foster Dullesde minister van buitenlandse zaken en Stasscn, directeur van hel bureau voor wederzijdse vei ligheid. De hulp uit liet buitenland De berichten over buitenland se hulpverlening blijven toestro men. Het is ons volstrekt onmo gelijk, uit de enorme hoeveelheid meer dan enkele grepen te doen. Eerlang zal het wellicht mogelijk zijn, er een overzicht van te geven. Voor het ogenblik moge worden volstaan met een her haald woord van diepe erkente lijkheid voor al deze blijken van medeleven en sympathie. Brand verwoest Noorse papierfa briek. Een grote brand heeft gisteroch tend de oudste en grootste Noorse pa pierfabriek. de Sarpsborg Carton and Paper Industries Ltd., in de as gelegd. De schade bedraagt meer dan drie mil lioen kr. (A.P.) De nieuwe strategie in liet Verre Oosten digden, Dewey Short, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat hij ge looft, dat president Eisenhower een volledige marineblokkade van China overweegt. Naar zijn zeggen had admiraal Radford, opperbevelhebber van de marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, de commissie Donderdag ver zekerd, dat er slechts „geringe kans op oorlog" met de Sowjetunie bestond, indien er een blokkade zou worden ingesteld. Radford, die een voorstander is van een blokkade van China, verblijft thans te Washington voor het voeren van besprekingen. Short geloofde, dat de president naar hem luistert. afgevaardigde was voorts van mening, dat het Congres een blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisen hower „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan." Volgens Short is Radford voorstan der van een blokkade, waardoor duik boten zouden worden geweerd van de Chinese kust, en van het zenden van meer marine-uitrusting naar de Chi nese nationalisten op Formosa. Short weigerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-eenheden aan eventuele natio nalistische aanvallen op het vasteland zou moeten gaan. Naar van nationalistisch Chinese zijde verluidt, zal Formosa vooral pogen schepen, voorraden en marine- oefenfaciliteiten als hulp te verkrijgen, i De nationalistische opperbevelhebber J van de marine is de dag nadat presi- dent Eisenhower mededelingen over| de neutralisatie van Formosa had ge daan, in de Ver. Staten aangekomen. Ten slotte meldt Reuter nog. dat jeneraa] Olmstedt, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, zich naar Taipeh heeft begeven. Hij is in gezelschap van negen Amerikaanse kolonels. Men acht zijn bezoek van groot belang voor de verdere ontwik keling. tr De taak van de coördinatie-commissie maatschappelijk iverk Van een correspondent. DEN HAAG, 6 Febr. De regering heeft besloten op de slachtoffers van de watersnood de oude regeling inzake de oorlogsslachtoffers van toepassing te verklaren. Op grond van deze regeling kan een vergoeding van 90 pet. en in sommige gevallen hoger worden verstrekt van het laatstgenoten inkomen. Zij zal gelden voor allen, die thans zonder inkomen zijn, aldus de secretaris-generaal van het ministerie voor maatschappelijk werk, mr. P. H. M. Werner, in een nadere uiteenzetting over de hulpverlening aan de slacht offers van de watersnood. Met opzet heeft de regering die bij monde van dr. Drees in de Tweede Kamer reeds gewag heeft gemaakt het voornemen te koesteren deze maat regel te nemen de oude regeling weer ter hand genomen. Een nieuwe regeling brengt soms vertragende interpretatiekwesties met zich en in deze gevallen dient zo spoedig mogelijk hulp geboden te worden. Uitkeringen op grond van deze regeling worden thans reeds via de gemeentelijke instanties verstrekt. Speciale vergoeding Voor hen, die zijn geëvacueerd, is bo vendien een tweede regeling in verge vorderde staat van voorbereiding. Het staat echter nog niet geheel vast. of de financiële vergoeding van dc inwoning direct zai worden verstrekt aan hen, die hun huis hebben opengesteld Het is ook mogelijk, dat de evacué's verplicht zullen worden een deel van hun uitke ringen af te dragen aan hun gastheren Dr. M, J. Prinsen, de secretaris-gene raal van het ministerie van binnenland se zaken verstrekte ons nog nadere me dedelingen over de coördinatie-commis sie voor de maatschappelijke zorg. die ii ingesteld, en waarvan de minister var binnenlandse zaken het voorzitterschap bekleedt. In deze commissie zijn alle ministeries, die iets hebben uit te staan met de maatschappelijke hulp vertegen woordigd. De commissie die een tijde lijk karakter draagt fungeert als cen traal punt voor de hulpverlening en heeft drie sub-commissies ingesteld, t.w. een voor de buitenlandse aanbiedin gen. een voor de financiële- en een voor de maatschappelijke hulp van de getrof fenen. Alle maatregelen, die op kortere of langere termijn moeten worden ge troffen. worden door de coördinatie commissie voorbereid. Ook houdt de commissie en met name de sub-commissie voor de buiten landse hulp zich bezig met de vraag stukken van de buitenlandse militairen wanneer zij eventueel weer zullen kunnen vertrekken en met de stroom van aanbiedingen op velerlei gebied, die van de zijde van het buitenland zijn ge- 1 daan. Een andere taak. die de commissie op i SSSft.SSS'-vS, meenten. Er zal op worden toegezien.lengen en cle zon iedere dag hoger dat niet bepaalde gemeenten al tc stief- c'e hemel komt. is de winter in maatschappelijk werk moet als top van de gehele organisatie worden gezien. Zoals bekend is besloten nog niet te treden in de aanbiedingen van 'het bui teland om kinderen op te nemen. Geble ken is, dat de ouders de kinderen thans nog liever bij zich houden. Ook de daar op gevolgde aanbiedingen om gehele ge zinnen op te nemen zijn voorlopig nog afgeslagen, on.dat bleek, dat velen liefst zo dicht mogelijk bij hun woonplaatsen blijven, opdat ze clan zo spoedig moge lijk weer zullen kunnen terugkeren, In principe is daarom besloten kinderen in de gelegenheid te stellen in ons land va- canties te genieten. Een vertegenwoordiger van liet minis terie van buitenlandse zaken gaf ons ten slotte nog een overzicht van de hulp, die ons land in deze moeilijke dagen door het buitenland wordt verstrekt. Het is met doenlijk om daar een volledige op somming van te geven. Van veel aanbie dingen hebben wij overigens reeds mel ding gemaakt, maar de stroom houdt nog steeds aan. Wij menen vooralsnog te kunnen volstaan met een verwijzing naar de incidentele berichten hierover en met de mededeling, dat schier alle landen van de wereld met uitzondering van a:e achter het ijzeren gordijn en die in Zuid-Amerika waar wij de West nu een ogenblik niet toe willen rekenen op de meest indrukwekkende en daadwerkelijke wijze van hun medeleven en hun offervaardigheid blijk hebben gegeven. Het blijft vriezen Van onze weerkundige medewerker Britse overstroomde gebieden In de Britse overstroomde gebieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volens de niet-officiële schat ting is het aantal slachtoffers nu 290. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men gelooft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden te Londen zijn gegaan. Vijftienhonderd soldaten hebben gis teren veertig gaten in de-dijken van Canvey voorlopig gedicht. In totaal zijn er in het kustgebied vijfhonderd gaten in de zeewering geslagen. Vol gens de minister van binnenlandse za ken, Sir David Maxwell Fvfe, is thans ruim de helft van al deze gaten ge dicht. Voorts verklaarde Sir David, dat een van de meest dringende vraag stukken is hoe de 30.000 vluchtelin gen zo snel mogelijk weer naar hun huizen te krijgen. De Ver. Majangladcn heeft in Ja nuari verkregen 154.910 kg. rubber tegep 161 903 kg. in Jan. 1952. De productie in April/Jan. Is hiermede gekomen op 1.464.346 kg. moederlijk behandeld zullen worden. Zelfs zal men zich bezig houden met de vraag of het mogelijk zal zijn deze zo mer i.n cie getroffen gemeenten raads verkiezingen tc houden. Tenslotte deelde dr. Prinsen nog mede. dat verwacht wordt, aat de evacuatie uit dc noodgebieden Dinsdag zal zijn voltooid. De commissie onderhoudt een zeer nauw contact met het Nationaal Ram- oenfonds en met het Rode Kruis. Enke le leden van de commissie zijn in het rampenfonds vertegenwoordigd. O pbou wor gaan ingeschakeld Mr. Werner deelde nog mede. dat de West-Europa teruggekeerd. Er zijn de afgelopen nacht zelfs temperaturen gemeten als nog niet eerder waren voorgekomen in deze winter: Deden bi? Arnhem meldde vanmorgen 13 gr., Twente 10 gr. en Zuid-Limburg 9 gr. vorst. Aan de kust daalde de tempera tuur tot viel meer dan 3 gr. onder nul. Ook ui Zeeland werd deze temperatuur gemeten. De over ons land stromende Ivcht is afkomstig uit Scandinavië waar het bijzonder koud is. Gelukkig is de snelheid waarniede de koude lucht wordt aangevoerd niet groot, zodat ze bij haar tocht over de Noord zee warmte aan het zeewater kan ont trekken waardoor het in ons land in de kustgebieden veel tnitider koud is bouworganen" waarin alle provinciale maatschappelijke organen zijn vertegen woordigd. Op deze wijze is een efficiënt apparaat verkregen. Het ministerie voor Koningin in de"provincies nauwe 3rela-dan, !n de Zuidoostelijke helft waar de ties onderhoudt met ce provinciale „op- L,iC(ir n,el v'a de Noordzee maar via hnnwnroannr" «'"-i" -^'i« Duitsland wordt aangevoerd. Op tal van plaatsen vielen in het afgelopen etmaal sneeuwbuienzodat daar van morgen een sneeuwdek van enkele centimeters lag In deze toestand is weinig verande ring te wachten. De luchtdruk blijft hoog boven Scandinavië waardoor de koude stroming zich handhaaft. Ook overdag zal de temperatuur daardoor niet of nauwelijks boven het vriespunt komen. Het totaal aantal slachtoffers be draagt thans 1372. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen: Zijpe 3 (van elders aangespoeld), Krimpen aan de IJssel 4. Dordrecht 1. Kerkwerve 3. St. Philipsland 8, Zuidland 1. De Spaarbank voor de Stad Rotter dam deelt mede, dat spaarbankboekjes van de Nutsspaarbanken te Middelhar- nis-Sommelsdijk, Tholen en Zierikzee bij haar ter behandeling kunnen worden aangeboden. Distillers Corp-Seagrams declareer de het gebruikelijke kwartaalsdividend AANHOI DEISD VORST Weersverwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. tot Zondagavond (opgem. te 10 uur). Opklaringen, maar ook op enkele plaatsen sneeuwbuien en hier en daar mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, elders in bet land matige tot strenge virst. 8 Februari Zon op 8.09, onder 17 40. Maan op 3.46, onder 10,58. 9 Februari 8.07, onder 17.42. Maan op 4.58, onder 11.44.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1