EEN ZWARTE WEEK HELDENMOED en NAASTENLIEFDE t.v- De vloedgolf kwam als een stormram over Stavenisse voor het water maar ook een week van Op de vlucht HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 die Zaterdagmiddag van de 31e Januari 1953 begon het al. De radio waarschuwde voor storm en gevaarlijk hoog water. Het was volle maan en springtij. Maar het grootste deel der Nederlandse bevolking, óók de bevolking van Zuid- Holland, van Brabant en van Zeeland, ging rustig naar bed. Eeuwen hadden de zeedijken stormen weerstaan: waarom zouden ze het niet deze nacht houden Om twee uur in de nacht van 1 Februari ging het mis. Terwijl de hoge gebieden van het land doorsliepen - alleen op sleutel- punten begonnen telefoons te rinkelen - braken de dijken in Zeeland, Westelijk Noord-Brabant en Noord- en Zuid-Holland, stroomde het dol geworden water over het land, begonnen de Een historische week ligt achter ons. Een week, die in onze vaderlandse geschiedenis tot in lengte van dagen bekend eal blijven als de „Rampweek". Dikke boeken en brede beschouwingen zullen geschreven worden o-ver de oorzaken en de gevolgen der catastrofe. Een catastrofe, die niemand in het jaar der techniek 1953 nog mogelijk achtte. Vandaag, zeven dagen na die nacht der verschrikking nu we enigszins een inzicht kregen in aard en grootte der gebeur tenissen hebben onze persen dit speciale fotonummer gedrukt. Foto's kunnen dikwijls meer zeggen dan honderden woorden. Deze foto's geven geen volledig overzicht van de ramp. Elke plaat is slechts een impressie op of van een bepaald punt af een huis, een mens, een dier, een vliegtuig. Maar wanneer u deze krant bewaart en over vijf of tien of twintig jaar weer vindt ergens in een kast, zult u zich ongetwijfeld berinneren noodklokken te luiden, verdronken de eerste mensen en dieren. 's Morgens om acht uur maakte de radio het nieuws bekend: er had zich een nationale ramp voltrokken. Hoe vreselijk groot die ramp was, zou men pas later begrijpen. Eerst leek het, of de gebieden rond Rotterdam en Dordrecht het zwaarst getroffen waren. Er was ongerustheid over Texel en de kop van Noord-Holland. En ook over Walcheren, later op de dag. Maar niets was 's avonds nog bekend over het vreselijke lot van Schouwen-Duiveland, Tholen en Goeree- Overflakkee. De hulpverlening was spontaan en onmiddellijk. Al vóór de avond reden auto's met kleren en medicamenten over de wegen naar het zuiden. Het leger en de marine werden gemobiliseerd. Het Rode Kruis kwam in actie. Toch zou het tot Maandagavond duren, voor de wereld Iedereen op Stavenisse dacht, dat het nog wel even zou duren vóór het water kwam. Drie uur „te vroeg:" brak de dijk en als een stormram raasde het door Tholen. Het water sloeg: stuk op de eerste huizenrij en de eerste huizenrij sloeg: stuk. En de tweede golf kwam en zweepte de ruïne van balken en brokken steen door het dorp: een bombardement van dodelijk water, van verwoestend steen en hout. Stavenisse verloor driehonderd mensen. begreep, dat het aantal slachtoffers in de honderden liep en pas Woensdag kwam het cijfer 1000 in het nieuws. Een gigantische reddingactie kwam op dreef. Amerikanen, Fransen, Engelsen en Belgen kwamen met manschappen en materiaal en - vooral! - met helicoptères. De helicoptères, die honderden mensen die zichzelf al hadden opgegeven, terug vlogen naar het leven. Het is waarschijnlijk, dat deze helicoptères wel altijd een symbool zullen blijven van de reddingactie in de Rampweek. Daarom staat een hefschroefvliegtuig op het eerste blad van deze krant. Een krant met foto's over een zwarte week, maar toch ook: over een week van heldenmoed, offervaardigheid en naastenliefde.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2