Met man en macht wordt aan het herstel van de dijken gewerkt Dodencijfer tot 1355 gestegen Evacuatie grotendeels voltooid Luchtvloot van 244 vliegtuigen en armada van 2000 vaartuigen onafgebroken in actie geweest Water uit Nederland teistert Belgisch dorp D« Gelderlander DagbL v. Nijmegen De Gelderlander Gewest. Dagblad Arnhems Dagblad De Oost-Gelderlander Veluwe- en IJsselbode 105e JAARGANG No. 31 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE GELDERLANDER De Gelderlander-Per»t Directeur: G. H. J. B. Hoofdredacteur: LOUIS FREQUTN DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Abonnement: ƒ0.47 per weeks 8.10 per kwartaal (Incasso 10 et.) J Per poot: ƒ6.60 per kwartaal. Den Vaderland Getrouw* 14—3—'42 1 —5 '45 Kantoren* IS I80G) - 24641 (6 UJneel jt alle afdelingen GIRO: 25674 (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 6 Februari Met onverminderde kracht is gisteren het reddingswerk in het door de springvloed geteisterde gebied voortgezet. De vrees, dat de storm van gisteravond nieuwe onheilen ten gevolge zou hebbenis God zij dank, niet bewaarheid. Al meldde Schouwen Duiveland drie nieuwe dijkdoorbraken en noodzaakten binnengekomen berichten tot tijdelijke samentrekking van het reddingswerk op het bedreigde Noord Gouwe. Oude en Nieuwe Tonge, er zijn gelukkig geen nieuive grote verliezen aan mensenlevens gemeld. Niet minder dan 244 vliegtuigen van allerlei typen en een armada van ruim 2000 vaartuigen zijn onafgebroken in actie geweest. Bedi'eigde punten op Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee teerden geëvacueerd en op beide eilanden bevindt zich thans nog slechts een gering deel van de bevolking. meter per minuut werkt weer normaal, zodat het water reeds begint te zakken. In het alge meen is de situatie hier hoopvol. Ook uit Zeeuws Vlaanderen komen gunstige berichten bin nen; men i6 daar de toestand meester geworden, hoewel de materiële schade aanzienlijk is. Enige veerdiensten konden zelfs weer in gebruik worden geno Ook gisteren hebben de lucht vloten weer tal van goederen boven geïsoleerde en bedreigde plaatsen afgeworpen. Levensmid delen, water, zandzakken, rub berlaarzen, hooi en rubberban den werden in grote hoeveel heden vanaf de bases gebracht naar de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden, waar op vele punten herstelwerkzaamheden aan de dijken in volle gang zijn. Naast vrijwilligers van alle rang en stand, werken grote troe pencontingenten in koortsachtig tempo aan het versterken van bedreigde punten in de water keringen en het is mede aan dit onvermoeide zwoegen te danken geweest, dat de diik langs het Voornse kanaal en de afsluïtdam te Oostvoorne. de jongste storm hebben doorstaan. Tienduizenden zandzakken werden hier aange voerd om de dijken te behouden. Bedreigde punten Voor de Wieldïjk bij Nieuwe Sluis (Z-H.) wordt echter nog zeer ernstig gevreesd. Het water spoelt hier op enkele plaatsen over de kruin en indien deze dijk mocht doorbreken, verliest Voor- ne Putten de laatste verbinding met Rotterdam. Woensdag ging het verkeer nog over deze dük, doch gisteravond werd dit le vensgevaarlijk geacht. twee dagen ingespannen arbeid werd gistermiddag het gat. in de dijk bij Papendrecht gedicht. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, kan gezegd worden, dat het gevaar hier be zworen is. Ook rond Steenbergen in Brabant is de toestand zodanig gestabiliseerd, dat verdere inun datie van de duizenden hectaren grote Kruislandpolder kon wor den voorkomen. 1-Iet gemaal met een capaciteit van 400 kubieke Doodstraffen geeist in proces-Oradonr BORDEAUX, 5 Fcbr. (AFP) De regeringscommissaris bij het militaire tribunaal te Bordeaux lieeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn- en andere offi cieren en onderofficieren die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-sur- Glane door een afdeling van de S.S. in 1944. Deze eis geldt ook de aanwe zige beschuldigde sergeant-ma joor Lenz. Tegen degenen, die de orders uitvoerden zijn dwangarbeids- straffen geëist. Onder hen vallen de aanwezige beschuldigden Bleschke, Frentzel, Pjeufe^jRfttói 1Degenhardt en Böhme. Nederland kan aan Navo-verplicliting blijven voldoen (Van onze redacteur) DEN HAAG, 6 Febr. Enkele buitenlandse bladen hebben nu reeds de suggestie geuit, als zou Nederland tengevolge van de rampspoed in de eerstkomende jaren niet in staat zijn om aan zijn militaire verplichtingen in NAVO-verband te voldoen. Men wijst ons er evenwel met nadruk op, dat voor zodanige be schouwingen geen enkele grond aanwezig is. Onmogelijk kan nog worden gezegd hoe de financie ring van het herstel zal geschie den. Bij de berekening daarom trent mist men nog te veel fac toren. In alle geval is zeker, dat de industriële capaciteit van ons land geenszins is aangetast en dat de reeds beschikbare gelden vöor de verruiming van de werkge- l.genheid thans voor een'groot deel naar de noodgebieden kun nen worden overgeheveld. Ten slotte dient men o.m. ook af te wachten welkevorm de hylp_ uit het buitenland, zal aannemen. Aan Koreaanse front Geheime nacht- straaljagers ingezet SEOEL, 5 Febr. (Rtr.j Te Seoel is bekend gemaakt, dat reeds in het begin van de winter in Korea door de verbondenen nieuwe geheime nachtstraalja gers zijn ingezet. Deze zijn uitgerust met een nieuw soort radaruitrusting voor het automatisch zoeken van noordelijke vliegtuigen en het richten van kanonnen. Het nieu we type heet „Skynight". Zeventien vers gedolven en weer gesloten graven bevinden zich op het kerkhof te Halsteren, waar gisteren de eerste slachtoffers van de ramp ter aarde werden besteld. Dulles waarschuwt de Europese landen BONN, 5 Febr. (Rtr) De Amerikaanse minister van bui- landse zaken John Foster Dulles, heeft Donderdag bij zijn bespre kingen met Westduitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de V.S. hun huidige hulp niet zullen voortzetten, indien Europa vóór April geen grote vorderin gen maakt bü de integratie van zijn defensie. In Engeland geen nieuwe slachtoffers ANTWERPEN. 6 Febr. (Rtr./AP). België heeft met nieuwe over- stromingsmoeiiykheden te kam pen en wel door het water, dat wegstroomt uit het overstroomde Nederlandse gebied. Het dorpje Zandvliet ten noorden van Ant werpen is hierdoor reeds voor driekwart overstroomd. De vloed van Donderdag, die het verwachte peil van 60 cm. heeft overschreden, heeft te Mechelen nieuwe overstromingen veroorzaakt. De Steenweg op Battel werd overstroomd en het water bereikte een hoogte van 30 tot 40 cm. Tegen de middag zakte het water echter weer en kwam de weg weer droog. Kritieke toestand In de streek ten noorden van Antwerpen, omvattende Kallo, Zwijndrecht en Beveren-Maas, is de toestand zeer kritiek. De ver sterkingen, die in de loop van Woensdag waren aangebracht, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag weggevaagd. Het water is hier een meter gestegen én het St. Maria-Fort, dat geheel door het water is omgeven, is slechts met vaartuigen te bereiken. Een andere bedreigde plaste ia het gebied van Antwerpen is net gehucht Vlassenbroek, dat geheel is overstroomd. De bevolking kon echter worden geëvacueerd. De schade daar is echter groot. In de overige getroffen gebie den is de toestand vrij gunstig. De Belgische minister van Volks gezondheid, heeft Donderdag een beroep gedaan op het Belgische volk. Hij verzocht het zijn mede werking te verlenen bij de op richting van een Nationaal Ram penfonds. Engeland Uit Londen wordt gemeld, dat de tweede storm, die de Engelse Oostkust in de nacht van Woens dag op Donderdag teisterde, geen nieuwe slachtoffers geëist heeft. Er zijn thans 100 tot 150 gaten in dijken gedicht, waarvoor meer dan zes millioen zandzakken ge bruikt zijn. Overal in de getroffen gebieden keert de normale toestand lang zaam terug. De inwoners zijn druk bezig hun beschadigde huizen weer een beetje op te knappen. Op het eiland Canvey, waar het water nog in de straten staat, her stelt men de tuinhekjes en hier en daar is men zelfs reeds bezig het gras te maaien. De minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de openbare gezondheid in de ge troffen gebieden op dit moment Volgens jongste telling (Van onze redactie) Het totaal aantal genoteerde slachtoffers, dat gisteravond 1320 bedroeg, is met 35 gestegen en bedraagt thans dus 1355. Hedennacht om 0.25 uur kwamen namelijk nog overlij densmei dingen binnen uit Halsteren (2), Tiengemeten (2), Middelharnis (16) en Nieuwe Tonge (12). Tegen half drie hedenmiddag volgde een melding van 3 aangespoelde slachtoffers te Zijpe De slachtoffers zijn afkomstig uit 68 plaatsen. Oude Tonge op Goeree Overflakkee en Stavenisse op Tholen zijn, beide met 300 doden, de zwaarst getroffen plaatsen ten aanzien van het verli.es van mensenlevens. In 68 plaatsen slachtoffers Hieronder volgt een opgave van plaatsen, die doden te betreuren hebben, waarbij dient te worden opgemerkt, dat het voor kan komen dat bü enkele plaatsen minder doden zijn vermeld dan in de opgave van gisteren. Deze correcties zyn noodzakelijk geble ken, omdat slachtoffers, wier stoffelijk overschot in een ge meente is aangespoeld, aanvanke- lük onder die gemeente werden genoteerd, doch dat zü achteraf van elders afkomstig zjjn geble ken. Ook is het een enkele maal voorgekomen, dat cüfers van dor pen en buurtschappen reeds ble ken inbegrepen te zün geweest in het onder een gemeente ver melde cüfer. Hoewel bü de samen stelling van de opgave de grootst mogelüke nauwkeurigheid in acht wordt genomen, blüft enig voor behoud gewenst. Abbenbroek 1, BrandwUk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10. Capelle 3, Dintel- oord 3, Dreisehor 15, Fijnaart 46, Geersdük 1, Goeree en Overflak kee 35, Goese Sas 7, 's-Graven- deel 57, Halsteren 19, Hellevoet- sluis 5, Heünenoord 2, Heünin- gen 25, Hoedekenskerke 1, Honds- bossche Zeewering 1, Hontenïsse 8, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedüke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4. Maassluis 1, Mid delharnis 16, Moerdük 13, Nieu- wendük 3, Nieuwerkerb en Ouwcrkerk 13, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 15, Numans- dorp 67,. Oosterland 40, Ooster- ecfaelde 4a Ossottiww U- OwWesp 1, Ouderberk aan de ÏJsel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, Poortugaal 7, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1, Seroos- kèrke 15, Stavenisse 300. Steen bergen 13, Stellendam 27, Slie- drecht 1, Stormpolder 6, Strüen 20, Terneuzen 2, Texel 5, Tien- gemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wol- faartsdük 9, Y-erseke 10, IJssel- monde 3, Zaamslag 1, Zierikzee 15, Zuidland 20, Zijpe 3. Zuid-Holland telt met 664 doden nog steeds het hoogste aantal slachtoffers. Zeeland heeft 541, Noord-Brabant 144 en Noord-Holland 6 omge komenen te betreuren. Spion Pissarev blijft gevangen DEN HAAG. 5 Febr. De rechtbank beeft de gevangenhou ding van de Russische journalist Pissarev, verdacht van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. WEERBERICHT VORST DE BILT, 6 Febr. Wisselende bewolking met enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst 7 Februari: Zon op 8.11, onder 17.39 uur. Maan t>p-S<29rojider. 10.21 uur* j

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1