„Grootste werk dat wij ooit verrichtten" De dijken gaan dicht! Voedsel, kleding en dekens stapelen zich op Stroom aan gif ten..! RISICO BLIJFT KONINGIN DANKT BUITENLAND WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nieuwe rampen bleven uit Bijna tivaalf millioen Rotterdam nog niet buiten gevaar Zierikzee door Danville, in Pennsylvania geadopteerd PRINS HÏEFD TOESPRAAK HOEST UW KIND? ABDIJSIROOP Afsluiting zeegaten weer actueel DIJKEN WAREN GOED - ZIJ WORDEN HERSTEED Maatregelen tegen plundering VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 TROUW 3 „Door de ramp die ons getroffen heeft, is de wenselijkheid van het afsluiten van de zeegaten opnieuw naar voren gekomen. Maar dat wil niet zeggen, dat wij ons volk deze wenselijkheid als een realiteit moeten voorhouden. In elk geval zouden voorbereiding en uitvoering van dit ingrijpende plan van zeer langdurige aard zijn. Er kan geen sprake van zijn, dat het herstel van de thans aange richte schade daarvan enige invloed zou mogen ondervinden", zo verklaarde ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswater staat gisteren, „Ik kan mij voorstellen dat het plan om de zeegaten af te sluiten, thans Weer in de publieke belangstelling staat, maar men moét zich goed indenken wat dit betekent. Wij zouden de Oosterschelde, Grevelingen en Haringvliet moeten afdammen, bij een diepte van dertig tot veertig meter ên bij zeer grote verschillen tussen eb en vloed. Bovendien zouden deze afsluitingen gelijk tijdig moeten plaats vinden, omdat anders zeer ongewenste stromingen zouden ontstaan. Dit overtreft verre wat wij in Nederland ooit verricht hebben", aldus ir. Maris. Een andere vraag die na deze waters nood is gerezen, heeft betrekking op de toestand van onze dijken Ir. Maris verklaarde, dat er geen sprake van is, dat bet onderhoud na de oorlog minder is geweest dan voor de oorlog. Nergens is gebleken dat een dijk zwak was. De dijken zijn zó gemaakt, dat zij, behoudens een aanvaardbaar risico, bescherming bieden tegen storm vloed. Door een eenvoudige optelling van alle ongunstige factoren kan men gemakkelijk berekenen dat de dijken niet altijd stand kunnen houden, maar zonder een aanvaardbaar risico kan men nergens leven en wonen. De dij ken zullen niet hoger gemaakt Wor den dan voorheen. Voorlopig zullen we al erg tevreden zijn als we de oude toestand hersteld hebben. Nieuwe lij ken behoeven niet te worden aange legd. Als de gaten weer dioht zijn en het dijfcprofiel overal hersteld is, zullen de dijken weer sterk genoeg zijn. Wel nopen de uitzonderlijke hevigheid van het natuurverschijnsel en de combi natie van meteorologische factoren tot studie, aldus ir. Mark. Er zijn uitgebreide maatrp--'«-n in de rampgebieden getroffen om plunde ringen tegen te gaan. Helaas hebben in dividuen, waarvoor in onze taal eigen lijk geen termen bestaan, in de eerste dagen van de chaotische toestand ge bruik gemaakt om te roven en te plunderen. Zo is een wagen met varkens, die van Zeeland geëvacueerd werden spoorloos over de grens verdwenen Een auto vol benzine, die zg be stemd was voor bij de eerste reddin gen Ingedeelde voertuigen, bereikte nimmer de plaats van bestemming. Thans zfjn dergelijke misdaden evenals het plunderen van veriater woningen, vrij wél ónmogelijk dóór het functionneren van de normale mili taire organisatie. Helicopters vliegen af en aan om de iniboners van Nieuwe Tonge uit hun isolement te bevrijden. Deze helicopters hebben een groot aandeel in het reddingswerk. Koningin Juliana heeft in een tele gram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp, die de Verenigde Staten de slachtoffers van de overstromingsramp hebben ge boden. Haar telegram luidde: „Ik dank^ u en uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen van mede leven. De snelle en doeltreffende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden vergeten." President Eisenhower had zijn mede leven betuigd met de Koningin en het 'Nederlandse volk. Koningin Juliana iheeft aan koningin Elizabeth een telegram gezonden, waarin zij dank brengt voor de hulp die de Britse helicopters en de grond troepen verlenen aan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland. De boodschap van de Koningin luidde: Het Nederlandse volk en ik zijn diep getroffen dat de Britse troepen ons te hulp schoten op een ogenblik dat uw eigen land zo zeer geteisterd wordt door de verschrikkelijke overstromin gen". (ADVERTENTIE) V «uit 's mor/ren# „kiplekker" uit boa springen. Hike dag moet uw lever een Uier gal ia uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. raakt verstopt, wordt humeurig en loom, Neem oe Plantaardige CARTER'S LBVBRPIL- LBTJES om die liter gal op te Wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuur- Hike wijze te regelen. Ben plantaardig zaoht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Bist Carter's Leverpilletjes, Bij Rilland Bath worden de inwoners van de geteisterde dorpen met een duck naar de evacuatie-centra ver voerd. Militairen verlenen hierbij assistentie. Bygaand kaartje geeft een overzicht van de belangrijk ste dijkbreuken tijdens de stormnacht. Overal is men reeds begonnen met het dich ten van de dijken en waar de schade zeer ernstig is, treft men voorzieningen om zo spoedig mogelijk aan de slag te kunnen. In Zuid-Holland lg men bezig de binnenwaterkeringen te ver zekeren om te voorkomen dat het binnengedrongen water zich uit breidt. Voorne-Putten heeft belang rijke gaten in de zeedijk. De dij ken van het kanaal houden nu het water legen. Het sluiten van het gat bij Oudenhoorn, waarmee een begin id gemaakt, is een zeer groot werk. Behalve de duin- kop is op Goeree alleen nog een stukje bij Dirksland droog. De ze droge gebieden zullen ge bruikt worden als bruggen hoofd Het gat in de ringdijk van de Alblassenoaard bij Sliedrech-t is gedicht en bij Papendrecht is men nagenoeg gereed. De gaten in de dijken bij IJsselmonde wor den thans ook gesloten. De Hoelcsche Waard zal op drie plaatsen met groot materieel worden aangepakt. Aan weerskanten Van de Moerdijkbrug worden de gaten gedicht. Wanneer dat Werk ge reed is, kan de weg naar het Zuiden weer gebruikt worden en kan begonnen worden met het maken van de spoorweg. Men verwacht dat de weg over on geveer drie weken en de spoor weg over ongeveer een maand bruikbaar zullên zijn. In dezelf de periode denkt men de door braken op het Eiland van Dordt hersteld te hebben. Ongeveer tien gaten in de dijk tussen Wil lemstad en Roddevaart nabij Moerdijk hoopt men spoedig te gaan dichten. In Zeeland ivordt de beschadi ging aan de Westkappelse zee dijk provisorisch hersteld en de gaten in de dijk langs het Veerse Gat zullen binnenkort weer ge- Sloten zijn. Gisteren is een begin gemaakt met het dichten van een groot gat tussen Braakman en Terneuzen. Ook op andere plaatsen in ZeeuWsch-Vlaanderen zijn de herstelwerkzaamheden begonnen, Van de 3300 ha, die in Zeeuwsch- Vlaanderen overstroomd waren, Zijn reeds 2500 ha weer van het buitenwater afgesloten. (Van onze speciale verslaggever). De vier nieuwe doorbraken in bin nendijken op Schouwen-Duiveland hebben gelukkig geen ernstige gevol gen gehad. De storm wendde zich tijdig af van het geteisterde la.nd en de dode lijk vermoeide en verkleumde reddings ploegen. Krabbendljke op Zuid-Béveiand werd gistermiddag in allerijl geëva cueerd bi.) Wijze van voorzorgsmaat regel, doch tot op dit ogenblik heeft men ook daar het opdringende zee water kunnen weerstaan. In het vak Zuidwest-Brabant, Tho- len en Zuid-Beveland is thans, naar de militaire bevelhebber, luitenant kolonel A. R. H. Pino, ons mededeelde, niemand meer in gevaar. Alle over levenden, die in nood verkeerden, zijn gered. En thans werken in dit gebied 4Ö00 burgers en militairen dag en nacht in twee ploegen aan versterking van bedreigde dijken. De meest kri tieke punten waren de dijk bij Kruis land ten Zuiden van Steenbergen, de dijk bij Krabbendyke ên de dijk tus sen St. Annaland en Maartensdijk op het eiland Tholeii. Hier wérken 650 Nederlanders eh 150 Franse soldaten aan versterking van dé dijk. Gisteren werden 100.000 zandzakken aangevoerd. Kan men het hier houden, dan is het zeker, dai driekwart van het eiland Tholen behouden blijft voor verdere vernietiging. De dijk is echter ernstig beschadigd. Z.K.H. prins Bernhard heeft gister avond via. de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot dat tijdstip toe een bedrag van ruim 11,500.000 heeft geboekt. Hierbij zijn alle bedragen inbegrepen. De toego zegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Het blijkt, dat in Friesland op voor beeldige wijze is geofferd. In deze provincie is tot nog toe meer dan een millioen gulden voor het Rampenfonds bijeengebracht. In Ooststellingwerf (17.500 inwoners) werd f86.000 inge zameld. De 5000 inwoners van He- melumer Öldephaert en Noordwolde gaven samen f33.500. Een van de arm ste gemeenten van Friesland, Opster- land (20.000 inwoners), bracht f35.000 bijeen. Westerbrok in Drente gaf f41.252, dat is ongeveer dertig gulden per ge zin. De collecte bij de Fordfabrieken in Amsterdam bracht £37.000 op, waarvan 13.500 of 20 gulden per persoon van het personeel en f 23.500 van de directie, Gedep. Staten van Gelderland heb ben het Nationaal Rampenfonds langs telegrafische weg laten weten, dat de Staten van dit gewest het fonds een bedrag van f250.000 in uitzicht stel len. O (Van een onzer verslaggevers) De 200 man Britse genietroepen, die op het ogenblik werkzaam zijn aan de versterking van de dijken ten Noorden van Dordrecht, zijn daarheen gediri geerd, omdat men daar een dijkdoor braak vreest, die een overstroming van de1 stad Rotterdam tot gevolg zal heb ben. Dit werd gistermiddag in een pers conferentie voor buitenlandse journa listen door eèn woordvoerder van de territoriale bevelhebber meegedeeld. Voedsel, kleding en dekens stapelen zich op in alle Nederlandse consulaten In de Verenigde Staten, Naar schatting is de goederenvoorraad daar zo groot, dat honderdduizend slachtoffers aan de noodzakelijke dingen kunnen worden geholpen. De K.L.M. functloaineert als een ware luchtbrug. De Holland-Amerlka Lijn reserveert laadruimte voor de hulppakketten. De Nederlandse ambassa deur in de V.S., dr. Van Royen, heeft reeds een beroep moeten doen op de Amerikanen om de hulpverlening althans voorlopig tot geld te beperken. Ook is reeds van Amerikaanse zijde te kennen gegeven, dat Nederland, indien het bij de wederopbouw met een dollartekort zou komen te zitten, bij de M.S.A. een welwillend oor zou vinden. De Holland Relief Inc. heeft een kan toor in New York geopend voor het in ontvangst nemen van geld vooral. De bedragen variëren van enkele dollars tot duizend dollar. De krachtsinspan ning van de Holland Relief is in de allereerste plaats gericht op het ver krijgen van gelden benodigd voor het herstel van dijken, woningen, scholen en zakenpanden in Nederland. In Canada heeft men de hulpverle ning gecoördineerd. De scheepvaart maatschappijen, ook alle buitenlandse, die op Canada varen, hebben aange boden, goederen gratis naar de getrof fen gebieden te vervoeren. Ook daar heeft men er nu de nadruk op gelegd, dat geld nu het meest nodig is. Uit alle landen Een Oostenrijkse Rode-Kruistrem, bestaande uit 20 ambulancewagens en een wagen met technische benodigd heden, zal vanmiddag uit Wenen naar de overstromingsgebieden in Nederland vertrekken, Er gaan tien dokters, tien verpleeg sters en technisch personeel mee. Uit Oslo wordt gemeld, dat aldaar de inzameling van geld en goederen voor slachtoffers van de overstromin gen in Nederland met volle kracht wordt voortgezet en dat in het ramp fonds van het Ned. Rode Kruis reeds een half millioen kronen is gestort. Het geld is binnengekomen via in stellingen van weldadigheid en inte kenlijsten in de kranten over het ge hele land. De gemeenteraad van Oslo heeft gisteravond een bedrag van 100.000 kronen voor steun aan de slachtoffers Uitgetrokken. De hulp van Zweden had gisteren reeds een bedrag van een millioen Zweedse kronen bereikt. Op het Zweedse Rode Kruis stromen de giften nog binnen. In geheel Finland zijn de hulpacties in volle gang. Vooral in Helsinki is men druk aan de gang. President Paa- sikivi is voorgegaan met een gift va» 50.000 Mark en de stad Helsinki is ge volgd met 100.000 Mark. Prins Bernhard, voorzitter van hel Nationaal Rampenfonds beeft gister avond via de beide Hilversumse zen ders een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de werkelijkheid In hel getroffen gebied veel erger is, dan iemand zich, zonder er geweest te zijn kan voorstellen. Deze nationale ramp eist va» ieder onzer het uiterste aan geest- en wils kracht, aan móéd en offervaardigheid Er is afgezien van het vaststellen van een nationale Inzamellngsdag ten bate van het Nationaal Ramnemonds In tal van nlnatsen zijn reeds collec ts gehouden en In weer andere wor den deze op korte termijn georgani seerd Er wordt daarom de voorkeut gegeven om aan her goed geleide spon tane Initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te be nutten voor de nationale inzameling Laatste slachtoffer op Texel geborgen Vanochtend is het lantste slachtoffer van de ramp op Texel Zondag jl. omgekomen in de Eendrachtpolder geborgen. Het is 23-jarige landarbeider Siebren Walsbeer (gehuwd en vader van één kind). De toestand op bet eiland is thans zo, dat er aldus het gemeentebestuur van Den Burg „geen bijzondere zor gen zijn," Ook de hulpverlening uit Frankrijk, Portugal, Italië, Duitsland, Denemar ken, Noorwegen, Griekenland en Zuid- Afrika neemt steeds groter afmetingen aan. I-n Parma (Italië) is een kolonne vrachtauto's met twee ton dekens en kleding tot vertrek gereed. Zierikzee geadopteerd Danville, een plaats met 7200 inwo ners in Pennsylvania, heeft het door de stormvloed geteisterde Zierikzee (ook ruim 7000 inwoners) geadopteerd. Toen het nieuws van de overstro mingen Danvüle bereikte, begon het blad „Danville Morning News" een hulpactie en besloot een plaats te hel pen, die even groot als Danville was, zodat de inwoners van Danville het idee zouden hebben, dat zij hun buren hielpen. Door navraag in Nederland te doen heeft'Associated Press geholpen bij het uitkiezen van de plaats. Het werd Zierikzee. Toen de centra voor de inzameling van kleding Donderdag nog maar en kele uren open waren werd het dui delijk. dat iedereen wilde bijdragen. De gemeenteraad van Danville stelde een onderzoek in naar de mogelijkheid om de opbrengst van één dag van de plaatselijke parkeermeters bij te dragen. Zaterdag is tot adoptiedag uitge roepen. Gebrek aan lieslaarzen en rubber handschoenen Er bestaat in de noodgebiedèn grote behoefte aan lieslaarzen en ruibbér handschoenen. Heiaas echter zijn de beschikbare voorraden uitgeput. Dege nen die nog over voorraden vah dezè artikelen beschikken, wordt verzocht hiervan opgave te doen aan het bureau Watersnood van net Rode Kruis, tèl. 184790, Den Haag. Vermiste jongen nit Nienw Vossemeer terecht De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer, (geen militair), die als vermist was opgegeven, la terecht. Hij bevindt zich in Tilburg, zo deelt het Rampencomité aldaar mede; (ADVERTENTIE) Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na* tuurlïjk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters** als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - De stroom aan giften blijft aanhouden; hij kan niet breed genoeg zijn. Nog is bij benadering niet te schatten wat er allemaal nodig ls. VIERDE VERANTWOORDING. Per Kas ontvangen op 5 Februari: Wed. B., A'dam, f 5.L. A'dam £50.—; Bezorgers Dagblad „Trouw" wijk 22 f3.02 en wijk 23 3.16; mej. J. C. W., A'dam, f 1,50; N. N., A dam, f 2.—; mevr. J. H.—K., A'dam, £25.-—; N. N., A'dam, f 0.48; A. B., Bochem, Westf. (Duitsland), f8.50; mej. T., A'dam, f2.50; L. M., A'dam. f25.—; Van W., A'dam, f7.50; A. H.—R., Adam, f7.Geref. Gymnasium, 6e klas, A'dam, 150,—. Per Postgiro ontvangen op 5 Februari: Sgt. L. B., Weert, f 10; H., Doêtinchem, f50.—; A. J., A'dam, f 10.—A, J., A'dam, f 10.—; Fam. F., A'dam, f25.—; N. C. D., H'wijk, f25.—; N. C. D., H'wijk, f25.—; H., Baar», f2.50: Opbrengst spaarpotten leerlingen School m. d. Bijbel, St. Pancras, f57.30; M. van S., Zeist, £25.—: C. H., Haarlem, f25. M. E. C. S., A'dam, f 10.—P M. M., A'dam f50.—M. E. B., A'dam, f25.—; Fam. v. G., A'dam, f 10.—mej A. -J. B., Laren, f5.—; Fam. D., Hilversum, f56.—; v. R.—Q., Badhoevedorp, f 11,50: Bijbelkring Zuid, A'dam, £50.D. J. J van B., Nijmegen, f 10.—J. S., Bussum. f90. A. M. K. R., Vleuten, t 25.mej. H. M B., Katwijk aan Zee, f 10.—; C. B., Delft, f 10.C. R., Eindhoven, f 10.—: J. J. van L., Nijmegen, f 2d.B V., Soest, f60.—; P. C. v. d, M. S.. Bussum. f25.—; mr'. H. W., Haren, f25.—; C. J. van T., Hillegom, f30.—; G. Z., Lunteren, f20.—; mej. J. M. A., Haarlem, f 10.—mej. D. van K., Hilversum, f200.—: R. D. C., A'dam, f5000; P. P H„ Haarlem f 10.—J. H. ter H.—T., A'dam, 5.—; H. S., Halfweg, f 5.—; .J van P., R'dam, f 100.—; J. Z., Wageningen, f 100.—C. D. de H. Sr., Miudarberg, f22,50: Tj, H„ A'dam, f25.—; F. J, O., Apeldoorn, f25.—; H. A. S., A'dam, I 100.— mej. A. Z, Amersfoort, f 50.—J. P. J., Kwtntsheul, f25.—: J. T Zn., A'dam, f50.—; W. F. B., A'dam, f25—; mevr. G. B.—G., Zuiïichem' f 1,50; J. P. te N., f 1Ö0—J. A, M., Amersfoort, f25.J. van K., Hilversum, f20.Ged. v. h. loon v. Werkinrichting v. Blinden te A dam, 1232.G. M., A'dam. f 5,J. S., Arnhem, f 50. Ontvangen via „Trouw". Haarlem, op 5 Februari: „Kleuterschool Re- noboth" kinderen en personeel, f 150.12. Ontvangen via „Trouw", Apeldoorn, op 5 Februari: Person. „Trouw", Apeldoorn f 134.Adventskerk, Apeldoorn, f 100.mej. L. O.. Apel doorn, f 100.mevr. E. W., Apeldoorn, f8. Ontvangen per Gem.giro op 5 Februari: Weel, W. K.B., A'dam, f2,50; C. B. K., A'dam, f9.Leerlingen Calvijnsch.. A'dam, f209.10; W. J. J.' A'dam, f 15.—C. J., A'dam, f2,50; me) F de J., A'dam. f5.—: G. C. d. H., A'dam. f25.—; Wed K. S. K.—P., A'dam. f30.—: J. C de G„ A'dam, f5.—; Th E., A'dam. f 10.—; mej. D C., A'dam. f5.—; J. v d B. A'dam, f25.—; Th. T., A'dam f5.—; P J. L G. van S„ A'dam, ffl.— W van R.j A'dam, f50.—; P. H. S., A'dam, f 10.—G. J. L„ A'dam. F10.—; mej. H. H. N„ A'dam, f20.—; J. A. M., A'dam, f 10.J G. T., A'dam, f 10.—H. A. de V., A'dam, f 10.—; A. V. O., A'dam, f 12,50. Ontvangen via „Trouw", Groningen, op 6 Febr.: Leerlingen Chr. Ind. fiiish.school „Prinses Juliana", te Groningen, f622.15. STORT OP GIRONUMMER 9575 'NATIONAAL RAMPENFONDS) EN 412739 („TROUW"). ("Van onze Haagse redacteur)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2