Stavenisse - dodendorp THOLEN DROEG ZIJN DODEN UIT Verhoging ponttarieven voorlopig van de baan KIWI ,Ahoy' laat .Faustus' in de steek Twee inauguraties aan de V. U. Weer luidden de klokken Vermoeide soldaten doen hun werk HET RAADSDEBAT GESCHORST Strand en duin van Scheveningen tot Waterweg afgesloten De postverbindingen op het ogenblik Geen sightseeing" Het weer in Europa 2 TROUW VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Amsterdam, in al zijn ge ledingen, staat op de bres voor hulpverlening. Vele hoofdstedelingen herinneren zich nog levendig de over stroming van Waterland in 1916. Allerwegen ontstaan hulp acties, honderden organisa ties en verenigingen hebben circulaires doen uitgaan. In drukwekkend is de intensi teit der acties. In onderstaande lijst vindt men een beeld van hoofd stedelijke hulp. Hulpactie P.T.T. Het ressort Amsterdam van de PTT heeft een co mité gevormd, dat, als scha kel in de algemene actie, geld en kleding inzamelt in eigen kring voor de slacht offers van de stormramp. Er rijden op het ogenblik rode auto's van de PTT, welke echter niet voor bo vengenoemde actie werk zaam zijn, doch met chauf feur ter beschikking zijn gesteld van de Sociale Raad voor de algemene hulpver lening. Straathandel De Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivienhandel, afdeling Am sterdam, heeft zich beraden met de Dienst van het Marktwezen, en besloten a.s. Zaterdag 7 Februari een erband aankondiging, dat Zon dag a.s. algemene ge denkdag zal zijn, spreekt de burgemeester van Amsterdam de ver wachting uit, dat in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Er zullen die dag in de Stadsschouwburg geen opera en geen toneel voorstelling. en in het Concertgebouw geen uitvoering worden ge geven. De opbrengst van de col- centra gesloten, behalve lecte wordt afgestaan aan het Veiligheidsmuseum. het Nationaal Rampenfonds. Hobbemakade 22, dat tot en met Woensdag 11 Febru- Orgelconcert ari 1953 geopend blijft voor Zaterdag 7 Februari a.s. het Ui ontvangst nemen van te 20 uur zal Feike Asma uit 's-Gravenhage 'n orgel concert geven in de .Ron de" Lutherse kerk, Singel 11. De opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. speciaal beroeip te doen op alle straathandelaren, voor het beschikbaar stellen van een gift in geld, voor het lenigen van een gedeelte van de grote nood. 1703.— De collecte, gisteravond gehouden na afloop van de rouw- en bidstond in de Westerkerk, heeft 1703 opgebracht. Kamerkoor Zondagavond a,s. wordt in de Westerkerk een dienst gehouden, waarin het Ne derlands kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel een aantal liederen zal zingen. Orga nist is Simon C. Jansen, ds. H. A. Visser treedt op als liturg. Het aaiwangsuur is haMacht. uitsluitend bedden, matras sen, lakens en dekens. Meldingsplicht Iedere Amsterdammer, die slachtoffers uit de rampgebieden huisvesting Tr rt 7 verleent, ook hotel- en pen- HuiS van Bewaring 1 sionhouders, wordt drin- Op eigen verzoek hebben gend verzocht zich er van de gedetineerden van het te overtuigen, of deze per- Huis van Bewaring I sonen zich gemeld hebben Weteringschans 238 bij het registratie-centrum voor het Rampenfonds bij- Jeugdlhotel ,,De Laurier", een gebracht. Lauriergracht 116. Hit In het bijzonder voor Lhr. Blindenbond de medische contröle met De Ned. Christelijke ïfjjïïL0" de OPenbare ge- Blindenbond houdt Maan dag a.s. 20 uur in het wijk- gebouw van ds. Van Lim burg, Van Breestraat 1, een bijeenkomst ten bate van het Rampenfonds. Vertoond wordt de film: „Het Licht loze land". Bedden De secretaris van de So ciale Raad deelt mede, dat de kleding-inzameling voor de geteisterde gebieden ein digt op Zaterdag 7 Febru ari. Na die dag zijn de wijk- Drinkwater Donderdag jl. Is van Am sterdam vertrokken een tanker met 100.000 liter drinkwater. De tanker is het eigendom van de Ben zine- en Petroleum Handel Mij. Voorts zijn 20 electro- monteurs van het Gemeen te-Energiebedrijf te Am sterdam naar de noodgeble- den vertrokken voor hulp verlening. (Vervolg van pag. 1) op elkaar waren gesmeten door on gekende krachten. Gehele straten waren met hun be woners onder het water verdwenen. Voltallige gezinnen, gehele families, die van geslacht op geslacht het eiland Tholen bewoonden, waren omgekomen in het gore water, dat grauw kolkte en gromde. Thans is het water in Stavenisse gezakt. Enige gedeelten liggen weer droog doch op de meeste plaatsen staat het nog anderhalve meter hoog. BERGINGSD1ENST Midden in dit dodendorp, op de hoogste verdieping van het hotel, heb ben thans de mannen van de bergings- dienst hun kwartier opgeslagen. Zij kennen thans het gehele verhaal van Stavenisse. Doch zij willen er nooit over spreken. Het is te verschrikke lijk, om ook maar enige indruk achter te laten, die door mensen beseft kan worden. Er zijn geharde militairen onder er. medische studenten. Zij kwamen wal gend en ziek terug van hun eerste verkenningstocht door de uitgestorven straten. Op de droge gedeelten, zoals voor de toren van de kerk, liggen de ka davers van verdronken vee meters hoog. De ondergelopen stukken zijn onbevaarbaar door "de ronddrijvende meubelstukken en lichamen van koeien, paarden en varkens. Te mid den van die taferelen, waar het woord „ontstellend" veel en veel te zwak is, doen zij het werk, dat gedaan moet worden. Zij bergen de ontzielde licha men van die honderden dorpelingen terwijl er een stilte van de dood over de woestenij hangt. ZIEKTEN Hoge laarzen dragen zij en rubber handschoenen. Zij wassen zich voort durend met ontsmettende stof, omdat het gevaar voor besmettelijke ziekten niet denkbeeldig is. Dat is de reden, dat de doden van Stavenisse niet begraven zullen wor den op de noodbegraafplaats in Ber gen op Zoom, die reeds in gereedheid was gebracht. Dit is ook een van de redenen van het straffe isolement. De doden blijven voorlopig op Stavenisse, o.a. ter identificatie. In de huizen, die nog staan met de muren bol door de kracht waarmede het water Zondagmorgen binnendrong, vinden wij de bewoners in de houding waarin zij door de dood werden over vallen. Hier is een vrouw haar kindje aan het kleden. Daar ligt een man over een koffer gebogen. In een autobus, die gereed (ADVERTENTIE) EEN SCHITTERENDE GLANS IN EEN WIP! Verdubbel de glans en de levensduur van uw schoenen met KIWI SCHOENCREME in ceo prachtig* reelcs kleuren 1 Zwart Bruin Donkerbruin Middelbruin Lichtbruin Blauw Oxbloed Kleurloos Mahonie stond voor evacuatie en die zoals alles in de kokende watermassa verdween, zit een man verstijfd op een bank, Op een dijk vond men een jong meisje, dat daar was aangespoeld, naast de kist waarin haar oom een maand ge leden werd begraven. Want ook het kerkhof van Stave nisse ontkwam niet aan de woelende, vernielende kracht van het water. De mannen die hier werken met hun kleine boten, proberen niet te kijken. Zij weigeren eenvoudig zich in te den ken, hoe de doodsstrijd van deze men sen is geweest. Doch zij kunnen er zich niet aan onttrekken en gaan vre zend en huiverend de huizen binnen. Ze hopen ze leeg te vinden, doch in bijna elk huls, dat door het water overspo'eld is geweest, vinden zij doden. LEED Zij trachten het leed, het laatste ge schrei van de kinderen, te vergeten. Zij ontwüken de verschrikte en ver baasde gezichten van de huisvaders, die zo volkomen onverwacht het leven van vrouw en kinderen met dat van zichzelf zagen eindigen. Ver van de buitenwereld ligt daar thans aan de rand van het eiland Tholen het dodendorp Stavenisse. Nie mand kan er doordringen zonder ver gunning van de militaire commandant. Geen enkele overlevende is er meer op drie mensen in de polder na, die niet met een helicopter de lucht in durfden gaan, van plaatsen die onbe reikbaar zijn voor boten. Doch de beklemming, die er van het dorp met zijn 300 levenloze be woners uitgaat, strekt zich uit tot ver buiten het politiecordon. De naam Stavenisse doet de terugkerende vrij willigers in Bergen op Zoom huive ren. En die ontzetting golft langzaam maar onweerstaanbaar verder over ons land. De zandzuiger „Ahoy" wordt overge bracht naar de Hoekschewaard, om daar bij de herstelwerkzaamheden te helpen. Dientengevolge zijn de werk zaamheden aan de „Faustus" voorlopig gestaakt. GEEN VOETBAL Het bestuur van de Koninklijke Ne- derlandsche Voetbalbond, in bijzondere vergadering bijeen in verband met de nationale ramp, deelt mede, dat alle wedstrijden voor het weekeinde zijn afgelast. Concert Rampenfonds Onder auspiciën van de Stichting Ned. Impresariaat zullen de pianisten Hans Henkemans en Theo Bruins Dins dag 10 Februari in de Kleine Zaal van het Concertgebouw een concert geven ten bate van het Nationaal Rampen fonds. (ADVERTENTIE) Werkelijkje kunt Lodalin» voor allés en nog wat gebrui ken. Denk eens aan badkuip en wastafel. En weet je wat mijn kruidenier vertelde? Dat hij geen last meer heeft van aan geslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Loda- line gedrenkt, afwrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon opdrogen en de eerste dagen slaan de rui ten niet meer aan. Lodalin kost maar 43 ct per fles en er zit een HELE liter in!" Prof. dr. G. Wielenga en prof. mr. P. Borst In het AMVJ-gebouw te Amsterdam hebben vandaag twee buitengewone hoogleraren aan de Vrije Universiteit hun ambt aanvaard. Dr. G. Wielenga, sinds 23 Februari 1951 als lector aan de V.U. verbonden voor het onderwijs in de didactiek, de toepassing van de statistische methoden in de psycholo gie en de inleiding in psychotechniek, inaugureerde om twee uur als buiten gewoon hoogleer in dezelfde vakken met het uitspreken van een oratie over „Didactiek en levensbeschouwing". Mr. P. Borst, sinds 1 Februari 1928 juri disch en economisch adviseur en secretaris van de Federatie der Werk geversorganisaties in het Boekdruk- kersbedrijf, aanvaardde om vier uur het ambt van buitengewoon hoogleraar in de Economische Faculteit voor het onderwijs in het burgerlijk en handels recht met het uitspreken van een inau gurele rede over „Bedrijsorganisatie en rechter". John Dewey Prof dr. G. Wielenga behandelde hei onderwijsstelsel van John Dewey als eer voorbeeld van de invloed van levensbe schouwing op didactiek. Dewey was ds meest gezaghebbende Amerikaanse filo- goof-paedagoog. Zijn progessieve onderwij ideeën hebben over de gehele wereld grote invloed uilgeoefend. Spr. gaf in het kort de hoofdlijnen in Dewey's filosofie en zijn nauw daar mee verbonden onderwijstheorie. Het so ciale element neemt in het systeem van Dewey de centrale plaats in. De school dient daarom èn door haar onderwijsmethode én in de keuze van de leerstof het werkelijke leven zo dicht mogelijk te benaderen. Prof, Wielenga schetste verder de langrijke rol, die ook de ..wetenschappe lijke methode" speelt en die Dewey ziet als de enige weg om tot ware kennis te geraken. Het leerplan moet volgens deze methode op de kinderlijke ervaring geba seerd zijn en niet op de leervakken, terwijl het doel van de school is de gemeenschap te dienen in haar progessieve ontwikkeling. Uit dit alles blijkt aldus de nieuwe hoogleraar hoe groot de invloed der beginselen op de didactisohe theorie is. maar tevens dat de weg van de school niet is gedetermineerd door het principiële be gin- en eindpunt. Spr was van mening, dat wij daarom ten formele veel van Dewey kunnen leren, hoewel hij fel tegenover het Christendom staat. In elk geval dwingt een bestudering van Dewey's weldoordacht systeem allen, die het christelijk onderwijs dienen, tot be zinning t.a.v. alle aspecten van onze school activiteit. Bedrijfsorganisatie Prof. mr. P. Borst die in zijn oratie voor namelijk de economische kant van de be drijfsorganisatie behandelde, achtte een ob jectief oordeel over de bedrijfsorganisatie slechts mogelijk door de bij vele groepen le vende overtuiging te raadplegen, dat de pri vaatrechtelijke bedrijfsorganisatie de beste voorbereiding is voor de publiekrechtelijke. Hij verklaarde verder, dat er niettemin in de bedrijfsorganisatie interne tegenstel lingen mogelijk zijn. Daartoe bestaan in terne contrölemiddelen, maar daarna is het een taak van de burgerlijke rechter, die het Nederland® burgerlijk verenigingsrecht moet hanteren, dat met zijn contractuele basis niet goed past op de gegroeide ver houdingen. Bovendien heeft de rechter slechts algemene begrippen als „goede trouw", „openbare orde en goede zeden" en „elementaire regels van wat behoorlijk is" ter beschikking staan. In verband hier mede merkte spr. op. dat deze algemene begrippen nader gepreciseerd dienen te worden door rechtsbeginselen op te sporen, welke Iets meer houvast geven. Hij be sprak hierna een vijftal beginselen, nl. van gelijkheid (en ongelijkheid), van de zuivere intentie, van de zorgvuldigheid, van de rechtszekerheid en van de bedrijfsverant woordelijkheid. Deze beginselen paste hij verder toe op.de bfcdrijfswetgeving, de be- drijfsrechtspraak en het bedrtjfsbestuur. Tenslotte handelend over de verhouding tussen de organisatie en derden waarbij o.m. ter sprake kwam de al of niet toela ting van zg. „newcomers", de aantasting van bedrijfsregelingen door derden en de eerbiediging van bedrijfsregelingen door derden, betoogde spr.. dat vooral op dit laatste gebied nog vele perspectieven be staan. Hij achtte het wenselijk, dat de bur gerlijke rechter zijn controlerende en bou wende taak nog verder zal voortzetten, al moet z i. worden erkend, dat de privaat rechtelijke organisatie geen eindpunt kan zijn. Het alomvattend, duurzaam bedrijfs- recht is pas in de p.b.o, te verwezenlijken, welke echter op haar beurt er voor moet waken, het privaatrechtelijke verleden niet te vergeten. De oratie van prof. mr. P. Borst is in middels verschenen bij de uitgeverij H. D Tjeenk Willink Zoon, Zwolle. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING „Oh meneer!' jammerde professor Starreveld zodra hij voor de dienstdoende brigadier stond. „Ik heb zo juist gehoord dat mijn vriend Tekko Talcs hier binnen gebracht is. Maar dat moet een misverstand zijn. Ik heb een uit vinding ged...." „Tekko Taks?" viel de brigadier de professor in de rede. „Is-ie werkelijk Tekko Taks? De echte Tekko Taks? Gunst, laat ik nou gedacht hebben dat het een grappenmaker of een student was. Iedereen kan per slot wel zeggen, dat-ie Tekico Talcs is!" „Nee, nee!" ging de geleerde hier direct op in. „Hij Is het werkelijk. En hij is het slachtoffer geworden van een misverstand Dit alles noudt verband met mijn uitvinding, begrijpt U wel! Het is nog geheim!" „Hm, juist!" mompelde de brigadier. „We zullen de zaak direct onderzoeken. Daar is wel iets aan te doen, denk ik!" „Fijn! Prachtig! Een sigaartje?" bood Starreveld gul aan en frommelde reeds in zijn jaszak. „Nee, dank U! Ik mag in diensttijd niet roken!" ant woordde de politieman correct. „Een pepermuntje dan!" offreerde de geleerde. „Graag!" zei de br.gadier en stak het tabletje In de mond. I Advertentie) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET 0UWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN (Van een onzer redacteuren) De verhoging van de ponttarieven, waarover in en om Amsterdam nog al rat te doen is geweest, is in de ijskast gezet, zoals dat tegenwoordig heet. Toen de wethouder voor de bedrijven, Van Wijck, merkte, dat er nog wel wat aan de meerderheid voor de voor dracht mankeerde, stelde hij voor d< beraadslagingen te schorsen en over leg te plegen met het Rijk, voordat een gewijzigde voordracht zal worden ingediend. Uit de beraadslagingen was geble ken, dat de raad zioh in meerderheid verzette tegen verhoging van de tarie ven der veren over het IJ, zeker tegen die voor het locaal verkeer. In onze editie van gisteren hebben wij al iets van de meningen gemeld. De heren Brandenburg (CPN) en Roosj (Prot. Ghr.), die overigens weinig somengaan, vonden elkander in een resoluut „neen". Onaanvaardbaar von den zij de voordracht. Laatstgenoemde begreep niets van de motie-Van 't Huil Op last van het Hoogheemraadschap Delfland zijn de duinen en het strand van Scheveningen tot Hoek van Hol land voor het publiek afgesloten in verband met het uitvoeren van drin gende herstelwerkzaamheden. Deze maatregel is genomen in overleg met de gemeenten Den Haag, Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam. Voorts is in overleg met de betrok ken ministeries besloten tot onmid dellijke opruiming van de bunkers in het kustgebied van het hoogheemraad schap. Hierbij is het korps der genie ^geschakeld, versterkt met genietroe pen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds Donderdagmiddag een aanvang ge maakt. Het college van dijkgraaf en hoog heemraden, dat Donderdag de gehele dag in vergadering bijeen is geweest, heeft voorts besloten dat het herstel van de zeewering met de meeste spoed ter hand moet worden genomen. De werkzaamheden zullen een groot be drag vorderen. A'lleen reeds voor het opruimen van de bunkers heeft de regering een crediet van een miillioen gulden beschikbaar gesteld. Delfland heeft ongeveer 20 tot 30 meter duin verspeeld. Op het ogenblik is de toestand echter zo, dat er voor deze omgeving geen gevaar dreigt zo lang de vloed niet hoger komt dan Zondagmorgen vroeg het geval ls ge weest. om met het Rij'k te gaan praten, op antwoord te wachten en als dat nega tief is de verhoogde tarieven in te voe ren. De heer Roosj en sprak hier van een duidelijke „invitatie" om neen te zeggen. De heren Bennink Bolt (Arb.) en Le Cavelier (VVD) waren ook niet warm te krijgen voor een tariefsverhoging. De eerste kwam ons verrassend voor als een overigens zeer rustige tolbe stormer. Hij wilde niets meer betalen om overgezet te worden. De wethouder voelde well iets voor de argumenten, dat het Rijk moet bij passen, gezien het interlocals en het t ran si to verkeer op de ponten. Hij ging nog wel op enige argumenten in, doch stuurde handig daarbij naar schorsing van de beraadslagingen. „Beterschap," zeide de heer Roosjen en dat was op recht gemeend. De postverbindingen met het ge teisterde gebied zijn op het ogenblik als volgt: Van Rotterdam uit zijn de verbin dingen als op 4 Februari. De auto naar Goeree-Overflakkee rijdt thans op het eiland rond en tracht post door te brengen. Van Dordrecht uit tweemaal per dag verbinding met Sliedrecht en Neder- Hardinxvcld, éénmaal doorverbinding met Gorinchem. Van Roosendaal uit Incidentele ver binding met Achthuizen op Overflak- kee via Dinteloord. Onderzocht wordt of deze verbinding voor geregeld ge bruik geschikt is. Voorts is er ver binding met Zeeland via Antwerpen. Van Bergen op Zoom uit is post voor Schouwen-Duiveland per vlieg tuig naar Zierikzee overgebracht. Er wordt thans gewerkt aan een post verbinding per boot van Katsche Veer uit via Goes. Er is van Zierikzee uit postverbinding met Burgh en Brou wershaven. Het stoffelijk overschot van de se dert Zondag jl. bij reddingswerk ver miste dpi. soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft, is op Donderdag in de om geving van Klundert aangespoeld. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk gasthuis te Ze venbergen. (Van een verslaggeefster) Terwijl in sommige Zeeuwse dorpen gisteren nog de noodklok moest wor den geluid, luidden in andere plaat sen die in de afgelopen dagen door het water zijn geteisterd, de doodsklokken. Soldaten staakten hun werk en stonden stram in de houding. Dorpelingen na men hun pet af. Zij bogen het hoofd telkens wanneer een nieuwe droeve stoet passeerde op weg naar het kerk hof. De zon glinsterde af en toe over het water, dat roerloos lag als hield het de adem in. De vrouwen wachtten in het kerk portaal. De mannen en jongens volgden de baren. Tholen heeft gistermorgen 17 doden begraven en terwijl de klokken luid den, daverden de trucks en de trac toren van de artillerie heen en weer van het vasteland over de overstroom de weg naar het stadje Tholen, dat droog gebleven is. Franse en Nederlandse soldaten ber gen de cadavers van de koeien. Tel kens als ze aan land komen krijgen ze een kop koffie in de hand en geven de Arnhemse UV-sters die hier wer ken, brood. Ze steken het regelrecht in de monden van de militairen, want de jongens hadden geen gummihandschoe nen aangedaan. De vrouwen waarschu wen en de soldaten begrijpen het. De cadavers moeten weg, anders zijn de gevolgen niet te overzien. De gezichten van deze soldaten staan doodmoe. En ze zijn inwit. De meesten zijn van ZondagMaandag aan één stuk aan het werk geweest. Eerst men sen redden. Nu dit. Wij bereiken het stadje Tholen in een tractor op rupsbanden. Onderweg zien we wonderlijke taferelen. Een vrouw klemt zich angstig vast op een ladder, die tegen een zolderraam van een half ingestorte boerderij staat. In haar handen klemt zij een hondje. Bij een volgende boerderij worden mensen weggehaald en ln een ponton boot gepropt. Dat alles is slechts.... geënsceneerd ten behoeve van Amerikaanse persfo tografen die koste wat het kost een „actueel" beeld willen hebben van de overstromingen in ons land. Als wij de grond van het mooie Zeeuwse stadje, dat Tholen heet, onder ons hebben, daveren we door de stra ten. Over de daken scheren vliegtui gen, gonzen helicopters. Tholen heeft Oecumenische dienst in Nieuwe Kerk Op Zondag 8 Februari, door de ge zamenlijke Kerken uitgeroepen tot dag van bijzondere verootmoediging, gebed en offer, zal om halfelf over Hilver sum I door het IKOR een oecumeni sche kerkdienst worden uitgezonden uit de Nieuwe Kerk op de Dam in Am sterdam. De voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, zal daarin voorgaan; liturg is Prof. dr. W. J. Kooiman, Luthers hoog leraar in Amsterdam. Verwacht wordt, dat vele Amster dammers van alle gezindten in ver bondenheid zullen deelnemen aan deze kerkdienst. Huisvesting evacué's De diaconie der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid maakt bekend dat zij, die bereid zijn evacué's uit de waters- noodgebieden huisvesting te verlenen, zich kunnen wenden tot onderstaande adressen. D Maurice, Olympiaweg 87 hs, tel. 714421. A. M. Forma, Van Breestraat 36 hs, tel. 23685. Van de ontvangen aanbiedingen zal uiteraard slechts gebruik worden ge maakt indien en voor zover aan op neming beihoefte zal blijken te bestaan. Renesse wordt voorlopig niet ontruimd De burgemeester en de evacuatie commissaris van Renesse achten eva cuatie van Renesse voorlopig onnodig. Het huisraad zal in veiligheid worden gebraöht. een internationale bedrijvigheid. Maar de vrouwen schrobben haar stoepen weer aan en aan het gemeentehuis is aangeplakt, dat werkloze mannen zich moeten melden bij het arbeidsbureau. Rondom is nog steeds het troosteloze water. Op het puin van een kleine boerderij, waar werkelijk geen een steen op de andere is gebleven, staan een paar weckflessen, rechtop, en zon der schrammetje, keurig naast elkaar zoals ze in de kelder zijn gezet. Van officiële zijde bereikt ons het verzoek, gericht tot automo bilisten, om tijdens de weekeinden geen „sightseeing"-tochten te ma ken naar de rampgebieden, doch de wegen vrij te laten voor de transporten in verband met de watersnood. 1 Cents-actie in Gooi en Amsterdam In het kader van de hulpactie voor het, Nationale Rampenfonds wordt in de week van 9 t.rn. 14 Februari a.s. in Amsterdam en Het Gooi een cam pagne gevoerd door de Boek- en Tijd- sohriftenhandel om bij verkoop van elk exemplaar van een binnen of buiten lands tijdschrift één cent beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. Ook de exploitanten van leesportefeuilles willen mee-doen en één cent afdragen voor elk exemplaar, dat wordt afgeno men. Gezien de zeer grote verkoop van tijdschriften wordt verwacht, dat de simpele cent een beduidend bedrag zal therapie" de heer W. G. J. Hoofmann. ge- vormen. Het publiek wordt om mede- werking gevraagd. Een publiciteits bureau heeft het bedrag met f 100 in gezet. Omroepverenigingen zenden weer zelfstandig nit De omroepverenigingen KRO, NCRV en VARA, die "gedurende de rampda gen gecoördineerd werkten bij het doorgeven van berichten etc., hebben hedenmorgen van 12.00 uur af de nor male wijze van uitzenden hervat. Alleen bij 'reportages werkt men nog gezamenlijk en bij heit doorgeven van berichten van de berichtendienst. Concertgebouw-Orkest Ter nagedachtenis van de slachtof fers van de nationale ramp werd het concert van het Concertgebouw Orkest gisteravond geopend met de „Maure- rische Trauermusik" van Mozart, waarna de aanwezigen zich van hun zetels verhieven en enkele minuten stilte in acht namen. Overgaande tot de orde van het ge wone concertleven hief Kubelik de dirigeerstaf voor een eerste uitvoe ring van het „Concert voor Orkest" van Rosenberg. Ililding Rosenberg be hoort tot de meest op de voorgrond tredende hedendaagse figuren in het Zweedse muziekleven. Niettemin was het de eerste maal dat een werk van hem in Amsterdam werd uitgevoerd. Men kan dit betreuren wanneer men zioh op het (verdedigbare) standpunt stelt dat een zo ruim mogelijke oriën tatie op het muziekscheppen van deze tijd in Neerlamds mu ziekcentrum wenselijk is. Na het horen van dit Concert krijgt men ech ter niet het gevoel, dat met Rosenberg een wer kelijk scheppend kunste naar aan de Nederlandse luisteraars voorgesteld werd. Het, stuk werd ge schreven in 1949 n.a.v. het 25-jarig jubileum van het Konserthus in Mal- mö, en ihet is dus een feestelijk stuk. Dat uit zioh in de snelle tempi van de drie onderdelen waaruit het werk be staat. Zelfs in het Adagio overheerst de snelle beweging, en het geheel wordt daardoor al enigszins monotoon. Daarbij komt nog dat de thematiek allerminst boeiend blijkt te zijn. Rosen berg druikt zich met onmiskenbaar ge mak uit in een gematigd geavanceerd klankidiooim, waarin men zonder moeite de verwantschap met enkele grote hedendaagse componisten her kent. De breedsprakigheid en de naar het sentimentele neigende gevoeligheid (middendeel) zijn de meest persoon lijke kenmerken die ik in Rosenberg's muziek hooide. Overvloed van breed sprakigheid was er ook in het Viool concert in a van Sibelius, waarvoor Jan Daimen een waarlijk meesterlijk pleidooi hield, en waarvoor hem te recht. langdurige hulde door het pu bliek werd gebracht. Dvorak's Tweede Symphonie, een geïnspireerde en oprechte hommage aan, Brahms, werd met gloed onder Kuibelilk tot besluit van, deze avond gespeeld. R. N. D. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Ermelo (3e pred.pl.), W. de Bruijn te IJselmuiden, die bedankte voor Hilversum (vac.- J. v. d. Velden). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Andijk (vac.-H. R. Groenevelt) (2e maal), D. Zwart te Halfweg, die dit beroep heeft aange nomen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Scheveningen: W. de Wit te Moerkapelle en G. Zwerus te Middelharnis. Beroepen: Te Rhenen, F. Mallan te Bruinisse. ZWITSERS AANBOD Het centraal bureau voor de diaco nieën van de Geref. Kerken in Neder land ontving een aanbo-d van de Zwit serse kerken met beschikbaarstelling van haar vacantietehuizen met 50100 plaatsen voor rustbehoevende en over spannen vrouwen uit de Ned. noodge- bieden. Gegadigden kunnen zich wen den tot bovengenoemd bureau Ko ningslaan 7, te Utrecht. TIJDWOORD PROF. G. WISSE Naar aanleiding van de nationale ramp heeft prof G. Wisse een tijdwoord ge schreven onder de titel„Gods stemmen boven den opgezetten vloed". Het ge schrift is verschenen bij de uitgever M. de Hertog te Utrecht. COLLEGES ECONOMISCHE HOGESCHOOL. De rector magnificus der Ned. Economi sche Hogeschool maakt bekend, dat de col leges ln ieder geval gestaakt blijven tot op zijn vroegst Maandag 16 Februari. Het centrale punt. waar studenten der hogeschool zich kunnen aanmelden om voor hulp ingeschakeld te worden, blijft studen tensociëteit Koinonia aan de Pieter de Hoogchweg te Rotterdam. De entree-rede van prof. Van Esveid blijft bepaald op Donderdag 12 Februari, 's mid dags 15 30 uur. PROMOTIES. LEIDEN. Bevorderd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „Adult ace, an investigation based on certain aspects of growth curves", de heer H. R. van der Vaart, geboren te Makassar en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum taude. Idem op proeischrift getiteld „Het nltro- serinos product van chloorphenol" de heer A. Kraayeveid, geboren te Middelburg en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Incontinentia uri- relativa I stress incontinence) en electro apie" de heer W. G. J. Hoofr boren te Medan en thans wonende te Leiden. ROUW EN GEBEDSURE TE AMSTERDAM In de Westerkerk (Van een onzer verslaggevers) ln de rouw- en gebedsure In de Westerkerk te Amsterdam hebben ds. J. R. Wolfensberger en prof. dr. G. C. Berkouwer gisteravond woorden van geloof en bemoediging gesproken. Over de hoofden der kerkgangers heen klonk de boodschap door tot in de huiskamers. Ds. Wolfensberger had als uitgangs punt de 77e psalm; hij besloot voorts met een aanhaling uit Jesaja. Prof. Berkouwer had tot tekst woorden gekozen: Jacobus 1 5 en de 62ste psalm. Hij wekte Nederland op tot gebed en verootmoediging. Hij eindigde eveneens met het woord van Jesaja: „Ook in de weg Uwer gerichten hebben wij U verwacht". Orgelspel en koorzang omlijstten deze sobere doch hoogst indrukwek kende dienst, welke de NCRV heeft uitgezonden. Parijse treinen vertrekken ingaande Maandag vroeger De vier naar Parijs vertrekkende treinen gaan ingaande Maandag 9 Februari vroeger van Amsterdam C.S, in de navolgende aienstregelmg: Amsterdam CS v. 7.00. Utrecht CS v. 7 32, Den Bosch v. 8.13 Roosendaal v 9,17; Amsterdam CS v 9 45. Utrecht v. 10.20 Den Bosch v. 11.10 Roo sendaal v 12.17; Amsterdam CS v 14.40, Utrecht v 15 09, Den Bosch v 15.50 Roo sendaal v 17 01; Amsterdam CS v. 19.40, Utrecht v 20 09. Den Bosch v. 20.50 Roo sendaal v. 22.17, De vier van Parijs naar Amsterdam lopende treinen rijden als volgt: Roosen daal v 8.10, Den Bosch v. 9.14. Utrecht v. 9-54. Amsterdam CS a. 10.21; Roosendaal v. 14.10, Den Bosch v. 15.14, Utrecht v. 15 48 Amsterdam a 16.15; Roosendaal v. 16.38 Den Bosch v 17.43, Utrecht CS v. 18 14, Amsterdam a 18.42; Roosendaal v. 2110. Den Bosch v 22.16, Utrecht CS v. 22.48 Amsterdam a. 23.15, Oslo Stockh. Kopenh. Londen A'dam Brussel Parlis Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen I. Dew. NNO zw bew. NNO sneeuw N zw bew. NW sneeuw O regen WNW geh bew windst NNW 6 WZW 2 WNW 2 WZW 2 W W 6

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2