HUIVERINGWEKKEND EIND STAVENISSE VAN Water verraste 300 mensen Dodendorp op eiland 1355 Dodental Strijd op Voorne bereikte vannacht hoogtepunt Dijkbreuken groot en ontelbaar Solidariteit j ^ANGZAAM, tergend langzaam, komt er ENIGE VERBINDINGSWEG NAAR ROTTERDAM r v r~ REDDING ONMOGELIJK Binnen enkele seconden Verlieslijst Kosten herstel: ANDERHALF MILLIARD Prins Remhard in helicopter Herhalingsoefeningen van Maart afgelast Tholen niet ontruimd Giro-nummers 9575 412739 DUIZENDEN WERKEN AAN DE DIJKEN Ir. Maris over de toestand: „We laten niet gauw iets schieten" VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Redactie en Adm N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Gem. Giro A'dam T 500 Postrekening no. 412739. Telefoon 37900—39222 (10 lijnen) Postbus 859 Klachten over nlet-bezorging tussen 19 en 19.30 uur, Zaterdag tussen 18 en 18.30 uur. Telefoon 37642. Bankier; Twentsohe Bank, Amsterdam. Abonnementsprijs 49 cent per week; 6.35 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. Thotav- EEFDE JAARGANG No. 2383 Geldig tot Zaterdagavond VORST Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Morgen: Zon op: 8.09 Maan op: 3.46 Onder: 17.40 Onder: 10.58 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET laat zich aanzien dat, op het ogenblik, de mensen die in direct ■levensgevaar verkeerden zijn gered. Inmiddels is het getal der doden hoog opgelopen en zijn er ook nog vele ver misten, zodat er mee gerekend moet worden dat dit getal achteraf groter zal blijken, dan wij thans weten. Er Is dat is uit alles wat men heeft kunnen horen en lezen hard gewerkt door militairen en burgers. Het moet, bij alle ontzettende leed dat de redders aanschouwden, een grote voldoening voor hen zijn, zo velen, die in angstige spanning de dood In het gezicht zagen, te hebben kunnen be vrijden. Toen wij eergisteren de storm weer zagen opsteken, bekroop ons een bang gevoel dat nieuwe onheilen te wach ten stonden. Vloed en Westelijke wind in combinatie betekenen bet grootste gevaar voor verdere rampen. Het is duidelijk dat door de storm van Zondag niet slechts nonderden gaten in de dijken zijn geslagen, maar dat het hele dijkenstelsel is verzwakt. Met man en macht wordt er thans aan gewerkt de gaten te dichten en de gevaarlijkste punten te versterken. We mogen wel zeggen da: een inter nationaal leger zich in deze strijd heeft geworpen. Nederlandse, Franse, Bel gische, Amerikaanse troepen vechten hier gezamenlijk om het behoud van wat over bleef en om de terugwinning van het land dat verloren ging. j IJ willen hier gaarne uiting geven VV aan ons gevoel van dankbaarheid voor deze bewijzen van internatio nale solidariteit. Een solidariteit waar ook de Britten, die zelf door over stromingsrampen geteisterd werden, van hebben doen blijken door het zen den van reddingsmateriaal. Trouwens, het is opvallend hoe deze ramp over heel de wereld de har ten deed opengaan. Tot zelfs bij onze tegenvoeters, m Nieuw-Zeeland ex Australië, werden hulpacties georgani- Bovenal is het verblijdend dat in het eigen land de hulpactie, bestaande ln het verkrijgen van geld en goederen, met zoveel enthousiasme is aangepakt. De vorm waarin dit geschiedt draagt het karakter van spontaneïteit waardigheid. Het is echter duidelijk dat er zo veel nodig is dat wij er alleen met spon taneïteit niet komen Er zullen dan ook methoden moeten worden bedacht waardoor het bijeenbrengen van gel den wordt opgevoerd. Het gevaar bestaai dan dat de waar digheid in het gedrang komt. Maar al te vaak verneemt men van Liefdadig heidsmethoden die van wansmaak ge tuigen. Een voorbeeld van een goede me thode is de opzet van de „Vereeniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels" Deze vereniging, waar in alle erkende uitgevers en boek handelaren zijn verenigd, gaat een boekwerk uitgeven getiteld „De Ramp" Dit boek wordt de enige nationale uitgave waarin de ramp wordt beschreven. Hare Majesteit de Koningin zal een woord vooraf schrij ven. Dit boek wordt, gelijk reeds in de pers gemeld werd, geheel gratis ver vaardigd en belangeloos verkocht. Hierdoor Is het mo-gelyk dat de ge hele opbrengstbestemd kan worden voor het Nationaal Rampenfonds. Intussen moeten wij er ons wel be wust van zijn dat alles wat op deze wijze bijeenkomt in wezen maar een druppel op een gloeiende plaat ls. Het is dan ook van het grootste belang dat ons volk in al zijn geledingen een ware offerzin blijft tonen Dat betekent dat men op een gegeven moment dingen of geld gaat weggeven waarvan men het gevoel heeft dat men ze eigenlijk niet kan missen. Alleen als dat ge beurt, zal het werkelijk nodige kun nen geschieden en zaj er uit onze gezamenlijke betrekkelijke weivaart een stuk worden uitgebroken dat aan onze van alles beroofde landgenoten ten goede komt. Wy hopen dat de uiteindelijke tn- komsten van het Nationaal Rampen fonds zullen aantonen dat dit werkelijk is geschied Dan zullen de slachtoffers nog op geen stukken na geholpen zijn De Staat zal en de regering heeft dit reeds aangekondigd moeten bij springen HU zal dat doen ongeveer op de wijze als de oorlogsschade ls ge regeld. Maar dat. maakt de zelfstandige activiteit van ons volk niet overbodig. Integendeel En misschien ls dit nog wel het belangrijkste dat deze actie (Van onze speciale verslaggever) Onze militairen doen in het gebied van de ramp kranig werk. Liefderijk worden de vluchtelingen door de sol daten verzorgd en naar een veilige haven gebracht. thans tekening in een drama zoals zich wellicht nimmer tevoren in ons land heeft voltrokken. De gebeurtenissen, die gisteren plaats vonden, verdwijnen in het niet tegenover het verhaal van het uitgestorven dodendorp Stavenisse op Tholen, nu in huiveringwekkende taferelen verteld. Het dorp is geheel verlaten en hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Afgesloten door een cordon van marechaussees. Een detachement van 125 militairen is gisteren samen met 25 burger-vrijwilligers begonnen met de berging van de bijna 300 doden, die Zondagmorgen om vijf minuten over zes binnen enkele minuten verdronken, toen een zes meter hoge muur van zeewater met daverend geweld het land verpletterde. Er zijn eigenlijk geen ivoorden te vinden voor het verhaal van Stavenisse. De dorpswijk rond het havenhoofd is geheel van de aardbodem weggevaagd. Slechts hopen puin en ronddrijvend wrak hout geven de plaats aan van de huizenblokken. En achter de hoge dijk. tvaarop het gemeentehuis en enkele woningen de overweldiging door de. springvloed overleefden, is de verwoesting zo mogelijk nog verschri kkelijker Een paar kwartier voor het geweld over Stavenisse losbarstte, luidde de Klok in de toren van de thans ingestorte Hervormde kerk. Niets vermoedend, spoedden de bewoners zich in nachtkleding naar het gemeentehuis en daar vertelde de politie dat er hoog water dreig de en iedereen de huizen uit moest. Verzameld in het hoog gelegen raadhuis, zou men de springvloed afwachten. Huiverend ln de orkaan, keerde men terug naar het huis, met de vrouwen en kinderen en zocht haastig naar wat onmisbare spullen om mee te nemen. Toen moet bet gebeurd zijn. Binnen enkele seconden brak de zee door de zware dijk over een lengte van anderhalve kilometer en een watermuur van zes meter hoogte daverde met een snelheid van een trein over het niets ver moedende dorp. Door het gegier van de wind moeten de mensen er niets van gehoord hebhen. Zij werden midden in hun gehaaste bezig heden overvallen. Plotseling werdeD deuren en vensters naar binnen gedrukt en op datzelfde moment waren de eerste vijftig woningen rond het havenhoofd in de golven verzwolgen. Het aantal slachtoffers, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, was vandaag gestegen tot 1355. Het aantal vermiste personen is niet be kend. Na Donderdagmiddag één uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers bin nen: Halsteren 2, Tiengemeten 2, Vliddelharnis 16, Nieuwe Tonge 12, Zijpe (aangespoeld van elders) 3. Wij publiceren op pag. 4 de tweede lijst van de ver liezen, uitgegeven door het Nederlandse Rode Kruis. II „Hoewel ik mij nog geen volle dig beeld heb kunnen vormen van de schade, komt het mij voor dat er ten minste anderhalf milliard met het herstel gemoeid zal zijn." Dit verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. Zijl stra, ons gisteravond tijdens een kort oponthoud in Bergen op Zoom. De minister heeft in gezelschap van de minister voor Maatschappelijke Zorg, mr. F. J. F. M. van Thiel een oriëntatiereis door de verwoeste ge bieden gemaakt. Minister Zijlstra achtte de mogelijkheid geenszins uit gesloten, dat een nog aanmerkelijk groter bedrag nodig zal blijken voor de herstelwerkzaamheden. Hij was van mening dat het particulier initiatief een zeer grote rol zal kunnen spelen in de financiering van de herstelwerk zaamheden. Z.K.H. prins Bernihard is heden op nieuw naar de rampgebieden vertrok ken. Hy zal per hefschroef vliegtuig die plaatsen bezoeken, welke niet op an dere wyze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hun burgemees ters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het Ram penfonds presideren. Het ligt in de be doeling van Z.K.H. deze dagindeling de eerstkomende dagen, met uitzonde ring van de a.s. Zondag, te handhaven. PUINHOPEN ENIGE HERINNERING De puinhopen zyn de enige berin nering aan het menselyk leven dat hier enkele seconden tevoren nog was. En de zee stroomde voort. Op andere plaatsen in het dorp zagen overleven den hoe huizen werden opgenomen en 300 meter verder werden neergesmakt. Op de Kerkweg in de polder zag een vrouw, die wij ln de legerplaats Ossendrecht spraken, hoe haar neef, waar zy Innig van houdt, over de we-g voortholde en ln doodsnood gtlde om hulp. Een watermassa van drie meter hoog en honderden meters breed zat hem op de hielen, haalde hem ln en leurde de jongen mee. De binnendijken begaven net, het water stroomde en raasde voorwaarts en toen het tot staan kwam zagen de overlevenden vanaf de daken van de huizen hoe de aarde rondom woest en ledig was geworden. Zij hoorden het niet slechts voor de stachtotiers goed smartelyk gehuil van het verdrtnken- ls, maar vooral voor ons volk als ge- de vee, zy zagen hoe er hulzen boven heel, voor de gevers zelf. Zie verder pag. 2, le kol.) In verband met de noodtoestand lieeft de minister van Oorlog het vol gende bepaald: De herhalingsoefeningen worden af gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen iDenen te komen. Alle reserve-offici -en, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Land macht, die een oproeping hebben ont vangen om op 2 Maart of 5 Maart a.s. voor 'herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplich tige korporaals en dienstplichtige sol daten van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben onvangen om op 16 Maart a.s. voo: herhalingsoefe ningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gevolg te geven. De raad van Wieringermeer heeft beslo ten, in overleg met de vereniging van Ned. gemeenten, een gemeente in het noodge- bied te adopteren en daarvoor vijftigdui zend gulden te voteren, (behalve Stavenisse) De commandant van het Rode Kruis op Tholen deelt mee dat het eiland Tholen met uitzondering van Stave nisse niet is geëvacueerd. De polders om Stavenisse en een polder bij Poortvliet staan onder water, alsmede de toegangsweg tot het eiland. Sint Annaland heeft geen doden te betreuren. Electriciteit, drinkwater voorziening en telefoon functionneren vrywej normaal. Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood (Van een speciale verslaggever) Vannacht heeft de strijd op Voorne een hoogtepunt bereikt. Hon derden vrijwilligers waren toegestroomd om de enige verbindings weg naar Rotterdam veilig te stellen. De dijk langs het Voomse kanaal is zeer zwak, zo zwa-k zelfs, dat het water er op sommige plaatsen reeds doorheen komt. En dat mag niet. Want een dijk breuk op deze plaats zou een nieuwe ramp betekenen. Honderden hectaren truchtbaai polderland op Voorne liggen nog droog en vormen een toevluchtsoord voor duizenden uit Putten. Maar Voorne is ook in ander opzicht belangrijk. Het vervoer van evacué's moet via dit eiland lopen, wil het een vlot verloop hebben. Daarom moet Voorne behouden blijven. Gelukkig heeft de dijk langs het Voornse kanaal, versterkt door tienduizenden zandzakken, het tot nu toe gehouden. Bij bel licht van machtige schyn- werpers werken de militairen en bur gers met verbeten gezichten aan een nooddam. Er worden palen in de grond geslagen en achter deze paien verryst een dam van zandzakken. Deze dam is echter niet voldoende. Het wa ter is te stenk. Aan de overzyde van, het kanaal wordt daarom een tweede dam gebouwd. Deze zal als de eerste dam het zou begeven, het water moeten keren. De mannen aan de dijk hebben gis teren versterking gekregen van zwaar materiaal. Kranen uit de Rotterdamse haven, in aller yl op lichters geplaatst, zyn binnendoor naar het bedreigde punt ge%oerd en werpen nu de klei en het zand by tonnen op de zwakke, dyk. Langs de weg raast het verkeer: mi litaire colonnes, begeleid door motor ordonnansen, bussen met evacué's, par ticuliere auto's, die ten dienste van de autoriteiten zyn gesteld, enz. Al dit verkeer betekent een zware belasting voor de binnendijken, die er in het geheel niet op berekend zijn. Het is dan ook heel goed mogelijk, dat wanneer men de bedreigde punten heeft versterkt, men in aller ijl naar andere punten moet Reeds zijn ver schillende wagens, geladen met zand, weggezakt en omgeslagen Vliegtuigen zoemen door de lucht. Zy controleren de dijken by het hcht van de schijnwerpers. (Van onze Haagse redacteur). Het herstel van Schouwen-Duiveland is het moeilijkste werk, dat in Zeeland verricht moet worden, misschien is het wel het moei lijkste probleem van alle geteisterde gebieden. Het zai lang duren eer de geëvacueerde bevolking daar kan terugkeren. Laten wij ons gelukkig prijzen als we het eiland voor het aanbreken van het volgende winterseizoen veilig hebben. Negen-tiende gedeelte van Schouwen-Duiveland is geïnundeerd. Details van de schade aan de dijken zijn nog niet bekend. Indien een ranglijst mogelijk zou zijn, zou Goeree-Overflakkee als tweede probleem genoemd moeten worden, maar het is nauwelijks te zeggen, welk van deze twee gebieden het moeilijkste te herstellen zal zijn. Op beide eilanden is het aantal gaten in de dijken ontelbaar en de gaten zijn zeer groot. De totale dijklengte, die bii de ramp van de afgelopen dagen vernield of beschadigd is, is zó groot, dat een balans nog niet opgemaakt kan worden. Evenmin is bij benadering te zeggen, welk bedrag met de herstelwerkzaam heden gemoeid zal zyn. Nog veel moei lijker is het voorlopig de totale schade aan dijken, dorpen, openbare gebou wen, landbouwgronden enz. te schatten. Dit verklaarde ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, gisteren toen hy een overzicht van de stand van zaken gaf. Ir. Maris deelde mede, dat sommige gaten in de dyken reeds gedicht zyn. Op tal van plaatsen wordt reeds hard gewerkt. Voorlopige contracten met aannemers zyn afge sloten, zodat zy aan de slag kunnen gaan. Op de vraag, of enig gebied prys- gegeven zal worden, antwoordde ir. Maris: „We.laten niet gauw iets schie ten. Wé hebben na de oorlog ook Wal cheren niet prijsgegeven, hoewel onze outillage toen heel wat minder was dan thans." Op Noord-Beveland en het Westen van Zuid-Beveland schynt de situatie niet zo somber te zyn als men zich had voorgesteld. G. Marlsdirecteur-generaal van cle Rijkswaterstaat. In Tholen en Sint Philipsland is de toestand ernstig. Details zyn nog niet beschikbaar, maar zeer grote werken zuilen daar uitgevoerd moeten worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1