S3 Nederland komt meer in trek voor industrieën uit V.S. om ,?Yas U bang in die helicopter?" Vlotte behandeling bij overheids instanties wekt goede indruk Vrachtenmarkt verkeert in onzekerheid Over gevolg van terugtrekken der 7e vloot uit Formosa's wateren De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton „Trouw" was trouw en- gauw Daar dacht je niet eens aan je was gered! Belangrijke gegevens en adressen OPGAVE PUZZLE No. 273 Br 6 TROUW Vrijdag 6 Februari 1953 (Van onze New Yorkse correspondent). Door de activiteit van het Nederlandse Industriële Instituut in New York de om practische redenen verkorte naam voor het In stituut voor Nederlands-Amerikaanse industriële samenwerking dat zich pas eind 1951 goed kon ontplooien, hebben in 1952 een tiental grote Amerikaanse industriële bedrijven fabrieken in Neder, land gesticht. Daarbij heeft het voorbeeld van de Monroe Calculating Machine Company uit Orange, New Jersey, die in 1950 in dit opzicht bij wijze van spreken het spits afbeet, aanstekelijk gewerkt, vertelde ir. Joseph P. Bourdrez, directeur van het N.I.I., ons in een gesprek dat wij met hem mochten hebben. Het is uiterst belangrijk dat naast de voordelen, die Nederland de buiten landse industrieel 'heeft te bieden, als arbedsvrede, lage productiekosten, goede vakarbeiders en transfer van de bedrijfswinsten in dollars, er in Nederland zulk een goede organisatie is om potentiële gegadigden voor vestiging in Neder land op te vangen waarbij alle bureaucratie is uitgeschakeld. De regering heeft daarvoor maar één afdeling van één ministerie (Economische Zaken) aange wezen, namelijk de directeur voor de Industrialisatie, dr. Winsemius. Eén rege ringsbureau behandelt de zaak en werkt die volledig af. Wat op de Ameri kaanse zakenman een voortreffelijke indruk maakt. Bewijs daarvoor is wel de Monroe Company. Een drietal leidende figu ren van dit industriële bedrijf dat re kenmachines vervaard gt, was in Euro pa op reis en had feitelijk al besloten in een ander land dan Nederland een Europese fabriek te vestigen. Voor alle formaliteiten moesten ze daartoe 29 officiële instanties in dat land bezoe ken, voor ieder waarvan ze formulie ren enz. moesten invullen. Toen zij bij de 27e instantie waren aangeland, moesten zij weer naar de eerste in stantie terug,, die op een bepaalde be slissing was teruggekomen. Een van de drie Amerikaanse onder handelaars, die de ibeer Winsemius te voren in Amerika had ontmoet, besloot toen toch maar eens in Nederlano te gaan kijken. H,j werd daar rondgeleid en was zo gunstig getroffen door de voorwaarden die Nederland bood, dat hij zijn twee collega's uit het buiten land naar Nederland liet komen. Op een morgen zaten de drie Ame rikanen met de heer Winsemius op zijn bureau in Den Haag te praten, toen de Amerikanen zeiden: Alles goed en ioel, maar hoe gaat het nu met die ver gunningen, hoe lang zal het wel duren voordat alle papierwerk is afgedaan? De heer Winsemius keek op zijn hor loge en zei: „Het is nu tien uur. Om 12 uur heeft u ze!" Prettig resultaat Zo kwam Monroe naar Nederland. En dit is wat Alfred 3. Connable, pre sident van Monroe, over zijn vestiging in Nederland te zeggen heeft: „Dere sultaten zijn zeer prettig geweest. Waar we een lange en moeilijke periode had den kunnen verwachten voor oplei ding van arbeiders die tot nu toe niet geschoold waren in de montage van onze uiterst ingewikkelde machines, waren we buitengewoon Ingenomen met het ingeboren vakmanschap van de Nederlandse arbeider. Bij de fabricage en montage van dui zenden precisie-onderdelen, waarbij de uiterste nauwkeurigheid wordt ver eist, heeft hij getoond buitengewoon bekwaam te zijn." Geen langgerekte onderhandelingen met regeringsambte naren werden nodig en „we hebben bevonden dat hulp en advies snel en geestdriftig gegeven werden." De opzet was oorspronkelijk, dat de Nederlandse Monroe-fabriek de onder delen. uit Amerika geïmporteerd, zou monteren. Maar de resultaten waren zó goed, dat de maatschappij haar fabrieksruiimte verdrievoudigd heeft en nu zowel de onderdelen vervaardigt als de montage van de rekenmachines verzorgt. De productie van de Neder landse Monroe-fabriek wordt nu uit gevoerd naar 40 landen in dp z.g. zachte valuta-gebieden in Europa. Azië, Afri ka. Australië en Zoxid-Amerika. Export-beding Drt is heel belangrijk Want de Ne derlandse opvatting bij dit facet van de industrialisatie is. dat zo'n buiten lands bedrijf in Nederland minstens per jaar voor een waarde van een mil- lioen dollar moet exporteren en dat het na een aanloopperiode van twee drie jaar de mport van onderdelen of grondstoffen uit Amerika terug brengt tot 10 van de omzet. Monroe heeft die import thans tot nul geredu ceerd. Het succes, vooral in de laatste tijd. bi.i het interesseren van Amerikaanse bedrijven voor vestiging in Nederland is voor een belangriik deel ook toe te schriïven aan het feit. dat de Ame rikaanse exoort-industrieën haar ex portmarkten willen behouden, nu de Marshall-hulp is afgelopen en vele landen door dollarschaarste geen Ame rikaanse producten zouden kunnen kopen. Onderhandelingen Op dit ogenblik is het N.I.I. in on derhandeling met een vijftiental Ame rikaanse ondernemingen over vesti ging van een fabriek in Nederland, waarvan er zes binnenkort een beslis sing zullen nemen. Zouden alle 15 po tentiële gegadigden van dit ogenblik een bedtiif in Nederland vestigen, dan betekent dat weer een nieuwe directe dollarinvestering, voor de fabrieksin-l stallaties alleen, van minstens 5 mil-1 lioen, terwijl er minstens weer 3000 ar beiders en dat nog maar als een be gin in die fabrieken werk zouden vinden. Bovendien geven die bedrijven weer veel werk aan andere Nederlandse in dustrieën voor de vervaardiging van onderdelen, materialen, enz. Gebouw en land krijgt de buitenlandse industri eel meestal van de gemeente in huur. De gemeente financiert eventueel) met hulp van de Herstelbanik de. bouw en verhuurt de fabriek op lang lopend huurcontract, met optie om te kopen. Werktuigindustrie Deze 15 candidaten-bedrijven voor vestiging in Nederland zijn meren deels metaalverwerkende industrieën, dooh ook wel chemische fabrieken en electro-tedhnische bedrijven. De leem ten in het Nederlandse Industriële beeld liggen namelijk op 'het gebied- van de gereedschapswerktuigen. Vandaar dat ons land vooral ook zoekt naar fabrieken die machines fa- I briceren voor 't vervaardigen van pro- ducten, de z.g. gereedschapswerktuigen dus, als textielmachïnes. plasticmaohi- nes, machines voor de glasindustrie, voor de leerbewerking, kantoormadhi- nesfabrïeken, fabrieken voor cerami- sche stoffen, meet- en contrólesyste- itaen voor industrieën enz, Op basis daarvan ridht N.I.I. dus; zijn propaganda in Amerika, gesteund' door een voortreffelijke documentatie over de Nederlandse industriële ver houdingen enz., speciaal op die be drijven. Binnenbanden bij gebrek aan rubberboten Zoals reeds gemeld is er een nieuwe dijkdoorbraak op Schouwen en Duive- land bij Noordgouwe. Er bestaat gevaar voor het dorpje, waar blijkbaar nog mensen zijn. De gehele luchtactie van Woensdrecht uit is ijlings op dit gebied geconcentreerd. Bij gebrek aan rubber boten worden opgepompte autobinnen banden uitgeworpen. Hulp voor emigranten De Canadese regering heeft zich be reid verklaard aan alle emigranten uit de noodgebdeden een crediet te ver strekken voor de overtocht naar Cana da. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is, in twee jaren t« worden terugbetaald. Het ligt in de bedoeling een langere termijn voor terugbetaling vast te stel len. Op de Internationale vrachtenmarkt is grote onzekerheid ontstaan in ver pand met het terugtrekken van de Amerikaanse 7e vloot uit de wateren rondom Formosa De laatste tijd heeft veel vraag gecirculeerd voor schepen, die in Noordchinese havens Soyabonen, Sesamzaad en andere goederen moeten laden en sinds het begin van het jaar zijn ongeveer 30 contracten afgesloten, waarbij vele ladingen bestemd zijn voor Centraal Europa en gelost moeten worden in havens aan de Middellandse Zee of in Noord-Europa. Bij de afgesloten charterpartijen zijn Britse en Griekse schepen betrokken, waarvan een deel de laatste tijd er aan gewoon was geworden de kusten van Formosa niet tot binnen 100 mijl te naderen. In Panama of Liberia ge registreerde schepen, die met Ameri kaans kapitaal worden gefinancierd, zijn voor de genoemde charters niet in aanmerk ng gekomen. De vrachttarieven in de vaart van Noord-China naar Europa zijn de laa- ste weken opgelopen van 77 sh. tot 97% sh. per ton voor Februari-bela- ding, doch voor Maart/April-afsüheep bleven de tarieven beneden dat niveau. Op de vrachtenmarkt was het Woens dag rustig, waarschijnlijk wachten sommige reders op verduidelijking van de situatie, alvorens nieuwe verplich tingen in het Verre Oosten op zich te nemen. Verwacht wordt echter, dat spoedig meer scheepsruimte gevraagd zal worden op die route en dat de ta rieven in dat geval zullen aantrekken. Ook zijn schepen gecharterd voor het vervoer van kunstmest van het Euro pese continent naar Formosa. Britse schepen zijn thans gedekt tegen oor logsrisico, dat niet in de gewone polis is opgenomen. Het risico van verlies of schade, berokkend door vijanden van het land, is voor 80 herverze kerd bij de Britse regering. De watersnood in Engeland De zee, die in het begin van deze week de Oostkust van Engeland heeft overstroomd, is begonnen iets van het geen zij heeft genomen terug te geven. Het strand van Kent was bezaaid met tapijten, boeken, matrassen, fragmenten van meubelen en duizenden stukken hout, van gehele planken tot stukjes niet groter dan luciferhoutjes. Dr. DREES BETUIGT ZIJN DEELNEMING De minister-president, dr W. Drees, heeft de Engelse premier Winston Chur chill namens de regering en de bevolking van Nederland zijn grote dankbaarheid en waardering overgebracht voor de buitengewone wijze, waarop Engeland „edelmoedig en doeltreffend" heeft ge assisteerd bij de grote ramp, die ons land heeft getroffen, en zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland. Ned. smokkelaars in Munster berecht Het Landesgeridht in Munster West- falen heeft een groot koffiesmokkel- complol berecht. Twee Nederlanders, namelijk de 37-jarige Hengelose groot handelaar J. A. H. en diens vertegen woordiger, de 41-jarige T. T. uit En schede waren de hoofdverdachten, H. werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en een boete van 3000 Mark. T. tot een jaar en drie maanden en een boete van 2000 Mark. De overige Duitse verdachten kregen straffen variërend van drie tot zes maanden gevangenisstraf en van 100 tot 600 Mark boete. De beide Nederlanders werden ver dacht van het smokkelen van 2500 kg ongebrande koffie naar Duitsland en de clandestiene uitvoer van 14.500 Mark naar Nederland. Op het eiland Tholen wordt met man en macht geiverkl om de gaten in de dijken te dichten. Het enorme gat in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet. Doodstraf in proces Oradour Kolonel Gardon, regeringscommissaris heeft gisteren in zijn requisitoir tegen de zeven Duitse beklaagden in het pro ces Oradour de doodstraf geëist, tegen adjudant Lenz en levenslange dwang arbeid tegen de zes anderen. BRIEFKAARTEN MET ADRES, Aan de geëvacueerden, die onderdak hebben gekregen wordt verzocht, per briefkaart aan hun naaste familieleden te berichten op welk adres zij zijn on dergebracht. Neem ter bestrijding «an KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH DAT zeker niet, m'n goeie man", lacht de oude heer nu voluit, 'maar„Ik weet wat u wilt zeg gen". voorkomt meneer Bel. „Maar ik beloof u, dat z'n schoolwerk er beslist niet onder lijden zal. Kom-kom, me neer! Die ene avond ln de week zal een jongen met een béétje hersens toch geen kwaad doen?" Opa geeft het op. Hij had willen zeggen dat Daantje ten slotte nog maar goed dertien jaar Is, maar hij komt vandaag niet aan bod. En hij meent zich toch te herinneren, dat de jongen hem zelf vertelde dat je vijftien moest zijn Op die gedachte komt de dirigent pas. als hij al opgetogen opstaat om te vertrekken. „Ik verzuimde nog te zeggen, dat de leden van deze fanfare de minimum leeftijd van vijftien jaar bereikt moe ten hebben", merkte hij terloops op. „Een wat afwijkende bepaling, ik geef dat volmondig toe, maar het zal wel geen bezwaar opleveren wat u be treft". De oude man schudt vermaakt s'n Ihoofd. „Nee. wat mij betreft niet, maar ik „Zeker, ik begrijp het, laat u maar" valt meneer Bel hem in de rede, „u moet de zaak natuurlijk eerst aan de dominee voorleggen. Pardon: hoe oud is deze Daantje?" „Dat is het juist, m'n waarde: de jongen Is nog geen vijftien. Ik wilde u „Laat u maar, meneer, laat u maar! Ik begrijp terdege wat u wilt gaan zeggen, maar er ls geen bestuur dai mij er van weerhouden zal om een goede kracht tn de fanfare op men, ook al ls die pas dertien jaar., Weg met die verbazend vreemde rege ling! Voelt u wel?" Méér dan voldaan fietst de dirigent van de dorpsfanfare op z'n aftandse fiets naar de stad. Als dit geen succes weet hij het. niet meer. Een ver licht man, die opa van de familie. Wei veel bezwaren, de eerste tijd, maar als zulke bezwaren met een deugdelljK argument worden bestreden, geeft hij zich ook sportief gewonnen. En wat hij bij het afscheid nog vertelde over de capaciteiten van die Daantje, geeft alle reden om er het beste van te ho pen. En wat antwoordde hij, toen Ik zei: „Zo'n jongen moest toch beslist ook orgelles hebben?" ,Ik geloof dat we die jongen daar mee Nou ja, dan weet je al genoeg. Zulke mensen hebben waardering voor vlug begrip. „Laat u maar, meneer! Ik wee' wat u zeggen wilt. zeer verplicht, zéér verplicht! Als het zover ls dat de do minee in die richting beslist, houd tk me aanbevolen om de jonge man In die richting te onderwijzen" Genie tend van het tochtje, fluit hij de Defi- leermars nu eens zonder ergernis. Het zal stellig uitwerking hebben op de andere leden van het gezelschap, als daar de volgende week het zoontje van de dominee in hun midden is Laat lk nu niet verzuimen, om aanstaande Donderdag even een bezoekje af te steken bü die dikke bakker, anders passeren we de voorzitter, en dat geeft altijd narigheid Goed laat dan verder Kareltje Klatte maar bij de radio zit ten, lk heb ook liever 'n gezonde dorps jongen met gevoel voor muziek ln z'n ribbekast, dan een verwend jongetje, dat toch nooit z'n lessen kent. We zul len eens proberen of wij samen er die trom- en pijpersolo eens behoorlijk uit kunnen sleuren, Daantje. Konden we nu nog maar één pijper er bij vin den, die z'n vak behoorlijk verstaat. Maar bij die eerste uitvoering haal Ik daar een mannetje voor bij het ste delijk orkest Die spelen zo'n stuk pri ma vista, en dan 1* ten minste de eer i gered. Zo is Daantje Dalman de ster van de dorpsfanfare, nog voordat opa de volgende morgen tegen hem zegt: „Raad jij nu eens, wie hier gisteravond was". Daantje kijkt hem onderzoekend aan. Opa heeft schik, er ls dus iemand geweest met een erg prettige bood schap, Wat kan dat zijn? Wie kan dat zijn? Gaan we misschien naar een an dere gemeente? Of is er eindelijk een dominee beroepen tn het andere dorp, zodat vader het wat minder druk door mr. G TH VERHAREN krijgt? Ja, als het beroep dan nog aan genomen is ook ten minste.... ,,'k Weet niet" geeft hy toe, want in welke richting moet je nou raden? ,,'t Gaat over wat je 't liefste doet" helpt opa olijk Daantjes ogen trekken wijd open. Zou dat waar zijn? Zou Loedes moeder de' nieuwe trom van Loede gebracht hebben, zodat hij die zolang gebruiken kan? Heel even heeft hij daar maar aan durven denken, maar zou het. „Heeft ze die nieuwe trom gebracht? aarzelt hij nog, en meteen schudt hij zelf al nee, want zoiets ls ook ondenkbaar. Meen je soms, dat Loede aan zoiets denkt terwijl hijzelf naar de stad gebracht is? En opa schudt ook nee Nee, dat ls het niet, Daan. „Dan weet ik het echt niet", her haalt Daantje. „Meneer Bel was hier. Ken Je me neer Bel?" „Van.... van de fanfare?" Wijd ls het visioen! De muziektent op hel Dleintje voor de secretarie De duiven var k«i De Gierst vliegen rondje.- hu Kkerlj. en he' is zomeravim. i Bei heeft zijn 11- rigeerstokie jy, en d« mensen zijn muisstil. Je kan zelfs een late lijster horen fluiten in de tuin van de burge meester. Het stokje daalt, en door de stilte tekkeren de kleine troms, voordat de trompetten invallen. Zelf zal hij staan waar Loede toen stond, kaarsrecht, en net of het je eigenlijk maar weinig kan schelen wie er alle maal rond de tent staan te luisteren. „Ja, de dirigent, precies", bevestigt opa. „Hij kwam vragen of je Donder dagavond met je trommel op de re petitie wil komen...." Maakt opa gekheid? Is het echl waar? Mèg het?.... Dat vooral: mèg het? „Het mag toch niet van vader. zegt hy. Opa kijkt glimlachend over hem heen. zodat hy geschrokken omkykt. Daar staat vader, en lk heb hem niet eens binnen horen komen. „Wat mag tóch niet van vader?" herhaalt dominee Dalman. „Ik. By de fanfarefluistert Daantje. Met vader praat je lang zo makkeiyk niet over de trommel en de fanfare als met opa Opa begrypt veel beter wat het precies betekent, als je drum mer wilt worden Als opa je vader was, zou het ook vast we) mogen. „Zo glimlacht vader een beetje! teleurgesteld. „En waarom zou dat dan niet mogen?" Daantje haalt z'n schouders op „Iki kreeg toen ook geen trommel ontwijkt hy .En ik moet naar de HBS enzo „Eigenlijk zou vader dus wel een beetje gelyk hebben als je niet mocht" vult opa aan, „want als je werk op school er straks onder zou lilden „Poeh!" blaast Daantje. „Ik zou heus wel zorgen, dat lk het beste leerde van allemaal, dan kreeg Ik geen taak ln de vacantle, zoals Rudi, en dan spaarde ik lekker voor een nieuwe trommel „Kijk eens aan!" zegt vader achter hem „Nou als je me dat belooft, ga jy maar gerust naar de fanfare (Wordt vervolgd^ Botwinnik kampioen van Rusland De zesde partij van de tweekamp Bot winnikTaimanov, welke werd afgebroken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, waarmede Botwinnik accoord ging. Botwinnik kan zich wederom kampioen van Rusland noemen, aangezien hij de tweekamp met 3% punt tegen 2% punt heeft gewonnen. Voor de zevende maal ls i zijn. land gewor- (Van onze verslaggeefster) ,£ent u van Trouw? Dat was nou de allereerste krant, die we te zien kregen op Tholen. Wat zijn we daar blij mee geweest! Dinsdag was dat. U weet niet half, wat dat voor ons betekende. We hebben hem kapot gelezen." Er zit een enthousiaste jonge lifter bij ons in de auto. Hij komt van Oud Vossemeer op Tholen. Een paar keer zegt hij nadrukkelijk: „Het ts niet om het een of ander, maar ik ben blij dat ik u nu tref en dit kon vertellen." Als hij uit de auto stapt zegt hij nog gauw: „En goed op de hoogte was Trouw ook!" (Van een speciale verslaggeefster) Mevrouw Klootede Boer uit Oosterland op Schouwen-Dulveland wiegt haar kleine zoontje op haar schoot. Zij zit op een bed in een van de barakken in de gloednieuwe legerplaats Ossendrecht, die ingericht is als evacuatie-centrum. Het jongetje kijkt ons met ver wonderde ogen aan en plotseling breekt een snik door. Maar zijn moeder vertelde blij van haar redding. Dinsdagavond hebben de helicoptères althans de moeders met kleine kinde ren toch nog weggehaald. En wie durfde mocht verder mee op de bran cardhouder, op zy van de Amerikaan se helicoptères. Mevrouw Kloote zat met haar kleine WLm van een jaar ln' de cabine en op de brancardhouder lagen, stevig vastgebonden, twee Jon ge meisjes, de 21-jarige Johanna de Jonge en de 16-jarige Jannetje de Bruine. Ze hebben de donkerbruine ogen van zovele Zeeuwen. Van Zondagmorgen af hebben ze allemaal op een zolder bij elkaar gezeten. Met de boot zyn de moeders en kinderen naar een dro ge plek gebracht waar de mannen en soldaten van planken en deuren een vaste bodem hadden gemaakt waarop de helicoptères konden landen. „Bang geweest in en op die heli- coptère?" Een zachte uitroep: „Daar dacht je niet aan, je was gered!" In het dorp heeft men elkaar uit bed geklopt want velen hebben de nood klok om vijf uur in de vroege ochtend van die dag waarop Oosterland door water werd verrast, niet gehoord. Niets, niets hebben ze mee kunnen ne men. En de gezichten staan nog be zorgd want de oudere kinderen en de mannen zyn achtergebleven. Misschien nu gered, maar niemand weet het. De vrouwen hadden allen natte voeten toen zy door auto's opgepikt werden, die haar direct naar het grote evacua tiecentrum Ossendrecht brachten. Daar wachtte eindelijk warm eten ei een bed. Voor het eerst sinds Zondag ochtend! Massa-simultaanschaak voor Rampenfonds Ten bate van het rampenfonds hebben de heren dr M. Euwe, L. Prins, N. Cort- lever, H. Donner, H. Bouwmeester, T. D. van Scheltinga, J. Barendregt, Ch. Been, prof. dr A. D. de Groot, J. d« Vries, J. van Weering en W. J. Bos gis teravond in de Effectenbeurs te Am sterdam elk tegen omstreeks 20 personen geschaakt. De opbrengst bedroeg 1000. Dr M. Euwe boekte het beste resultaat met 1 remise, daarna volgde de heren N. Cortlever en L, Prins, elk met 1 nederlaag, H. Bouwmeester en H. Don- fier, elk met 2 nederlagen en 2 remisen, T. D. van Scheltinga met 3 nederlagen en 2 remisen enz. Geen doden bij corps commandotroepen De territoriale bevelhebber Nederland verzoekt ons namens de commandant van het corps commandotroepen, over ste Beets, te willen mededelen, dat het corps geen verliezen heeft geleden. Overste Beets heeft bericht, dat de mededeling, dat het corps vijf doden zou betreuren niet juist is, Inspecteur-gener. Scheepvaart zegt: KAPITEIN VAN DE „FAUSTUS" HEEFT GROVE SCHULD De Raad voor dt Scheepvaart te Amsterdam heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding bij de Nieuwe Waterweg van de onder Panamese vlag varende „Faustus" op 5 No vember van het vorige jaar. Er werden vier getuigen gehoord: drie zeeloodsen en een lichtwachter. De publieke belangstelling was ge ring. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, zei in ziin conclusie, dat de kapitein van de „Faustus" grove schuld heeft aan de stranding. Hij oordeelde het tragisch, dat derge lijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen, Wy verkeren in een extra onaange name situatie omdat wy menen, dat de kapitein van de „Faustus" schuldig is aan de stranding en hy hiier niet aanwezig is". De heer Moolenburgh ze.de weinig waarde te hechten aan de door de ka pitein afgelegde verklaringen, omdat die steeds van inhoud zijn veranderd. „Hij heeft gezegd seinen te hebben ge geven. Het merkwaardige is, dat de beide loodsboten geen seinen hebben gezien. Het is ook niet waarschynlyk, dat er geseind is", aldus de .inspecteur- generaal, „omdat deze in de donkere nacht altyd opgevallen zouden zijn, ook als ze mits goed gericht ach ter de rug van de waarnemer waren gegeven. Als er water in de tanks heeft geze ten, was er voldoende tyd om dit af te tappen en had het schip gerust kunnen bydraaien en het daglicht kunnen af wachten. Voorts begryp ik niet, dat een kapitein, die zo vaak de Noordzee heeft bevaren, zyn luiken en dan nog wel in November open gooit en zo zyn schip onzeewaardig maakt. Daarna heeft hij pas tegen middernacht besloten de luiken weer dicht te laten maken, terwijl by om zeven uur in de avond van diverse kanten een storm- waarsohuwing had gehad". „Iemand, die zo handelt, draagt naar mijn mening volledig de schuld. Miln mening, dat het schip best zou hebben kunnen bijdraaien, wordt ge deeld door de tweede stuurman van de „Faustus" in de door hem afgelegde verklaring. Maar deze kapitein had haast. Er is geen sprake van, dat kapi tein Palaiokrasas zich behoorlijk heeft beraden". De inspecteur-generaal bracht hulde aan de Nederlandse instanties aan de kust voor hun paraatheid. „De kapitein heeft er niet aan ge dacht, toen zyn schip vast zat, het te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hy met de be manning in de reddingboot stapte heeft hij het n;et nodig geoordeeld iets van de scheepspapieren mee te nemen". De Raad zal binnenkort schrifteiyik uitspraak doen. De Centrale Post op het Rotterdamse stad huis deelt de volgende belangrijke gegeven* mede: 1. Evacué's. B. en W. van Rotterdam heb ben ter openbare kennis gebracht, dat aile geëvacueerde personen, die tijdelijk in Rot terdam onderdak hebben gevonden, zich voor hun registratie moeten aanmelden op het stadhuis (bureau bevolking)Spoedige aanmelding is, vooral ook ten behoeve van het verstrekken van inlichtingen omtrent de verblijfplaats van de geëvacueerden, zeer ge wenst. Het bureau bevolking op het stad huis zal voor dit doel van heden af enige dagen geopend zijn tot negen uur des avonds. 2. Aanvoer evacué's per eohip. Liefst uit sluitend aan de Spido-ponton en ponton Ri vierpolitie Parkhaven. 3. Vrijwilligers kunnen zich melden: a. grondwerkersGewestelijk Arbeidsbureau, le Middellandstraat 103, telef, 35945; b. stu denten: Roode Kruis, gebouw Unilever, telef. 114400: c. medische krachten: Gemeentelijke' Geneeskundige en Gezondheidsdienst, telef. 25000; d: sorteerders: Rivièra-hal. tel. 40035. N.B. Ongeorganiseerde hulpkrachten wor den niet meer in het Ahoy'-gebouw toegela ten, 4. De leiding van de interne dienst van het Ahoy'-gebouw ls opgedragen aan de heer C. F. Br eed veld. 5. Kleren en alle andere goederen, waar onder ook levensmiddelen, kunnen worden afgegeven aan de Rivièra-hal (Diergaarde), of in overleg met de heer Van der Ploeg te bepalen andere plaatsen, telef. 40035. 6. Voor het organiseren van inzamelingen van goederen wende men zioh tot de U.V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers: leiding: Mevr, Sjolilema), telef. 25657. 7. Verstrekking van kleding enz. Wanneer evaoué's in het Ahoy'-gebouw binnenkomen, zal ln de eerste nood worden voorzien; alle overige verstrekkingen geschieden op bon nen van het Roode Kruis, onder overlegging van een bewijs van inschrijving als evacué, Adres voor verdere verstrekkingen: Gebouw Umdlever, telef, 114400. Aanvragen om verdeling van grote par tijen goederen naar de getroffen gebieden te richten tot het Roode Kruis, Gebouw Urn- lever, telefoon 114400. Deze partijen kunnen slechts op een verklaring van het Roode Kruis worden afgehaald ln het Groothandels gebouw. Voor uitgifte van goederen voor indivi dueel gebruik worden bonnen uitgegeven door Hoofdpost Roode Kruis (Ahoy'-hal). De ze goederen af te halen; 1. Voor kleding en schoeisel: Confectiemag. „De Ster", Mathe- nesseirlaan 17 (tegenover Boymans Miuseum); 2. Voor ongeregelde goederen, t.w. Kinder wagens, dekens, bedden, enz. Post Roode Kruis, Groothandelsgebouw. 8. Opgaven voor het vrijwillig onderbren gen van evacué's worden uitsluitend in ont vangst genomen door de in alle wijken werkzame comité's (voorbeelden Pro Rege, Oudedijk; Kerkgebouw Beyplaat, Sehiebroek, enz.). 9. Aanvragen betreffende personen- en goederenvervoer bij de Rijksverkeersinspec tie. Leiding: de heer Oster, telef. 35843. 10- Voor geldelijke noodvoorzieningen wen de men zich tot de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. (De plaats van de hulp- bureaux zal nader worden bekend gemaakt). 11. Helpers, die in de noodgebieden steun hebben verleend en 's avonds in Rotterdam stranden, verwijzen naar het Roode Kruis Gebouw Unilever (onderdak, benzine, enz.) Telef. 114400. 12. Post Stadion la gesloten voor evacué's. 13. Voor voeding voor suikerzieken zal de G.G. en G.D. een regeling treffen. 14. Alle overige inlichtingen bij de Cen trale Post, stadhuis, telef. 111360. N.B, De mededeling no. i komt hiermede te vervallen. ROTTERDAM 4 FEBRUARI 1953 Opgaaf voornaamste adressen en telefoon nummers Stadhuis. Coolsïngel - 111380: Roode Kruis. Gebouw Unilever - 114400; Evacuatiebureau. Stadhuis, Coolsïngel - 111380; UW Een- dracfttsweg 17 - 25657; Rijksverkeersinspectie, Heem.raadssingel 221 - 35843; Gewestelijk Ar beidsbureau, le Middellandstr. 103 - 35945: Centrale Post Inlichtingen - 111380; Hoofd bureau van Politie - 114000; Gem. Genees kundige- en Gezondheidsdienst - 25000; Goe deren-depot (aanbieding Rivièrahal) 40036; Goederen-depot (afgifte Roode Kruis, Geb Unilever) - 114400. Oosterland, Nieuuikerk, Ouwerkerk en Dreischor De burgemeester van Oosterland, die thans als evacué in Rotterdam verblijft, deelt na overleg en ten verzoeke van de burgemeester van Bruinisse mede, dat het aanbeveling verdient voorraad voed sel en hulpschepen voorshands niet lan ger te zenden naar de haven van Brui nisse. De gemeenten Oosterland, Nieuw- kerk en Dreischor zijn geheel geëva cueerd, zodat ook belangrijke aanvoer van evacué's in Bruinisse thans niet te verwachten is. HOR.: 1 plag 6 bijgevolg 9 kod dige nabootsing v e ernstig stuk 11 ge kleurde plaat 12 laan met zeer hoge bomen 15 snelle loop 16 rekenkun dig vraagstuk 18 vlak deel v e schlr 19 titel v e kar dinaal lafk.) 22 'idwoord 23 mid dellijn van kogels 27 rivier (Jav.) ae wars van alile laag heid 30 zangwih 33 tn het afgelo pen jaar (Lat afk 35 bergplaats 36 binnenvaartschip 38 toestel om de be weging van een voor werp te vertragen 40 baarsachtige vli 4il uitgestrekte boomloze grassteppe 'Sp.) 43 beroemde wintersportplaats 45 openbaar ambte naar bevoegd om authentieke akten te verlijden 46 de zachtste veren 47 nuttigen VER®.: 2 toegan kelijk 3 tn dat ge val 4 ijzerhou dend gesteente 6 Ned kaasstad 6 hoogte ln het wagen spoor 7 betaal- middel - 8 sierdek op een bed 10 vlaskam 12 sterk alcoholische drank 14. plechtige oelofte 17. wijfjessohaap 20. omlaag gaan 21 midden (v. d maand) (Lat.) 23 over eind staand houtje waarover de snaren v muziekinstrument gespannen zijn 24 gestold vleesnai 25 rustplaats 26 soort van het 29 mesthoop 31 Eng felwoord 32 Jav markt 34 onwrik o'aar - 35 ongebonden -- 37 klein vaar tuig - 38 toeverlaat iflg 39 lopeno gerucht 40 onnatuurliike houding 42 Oplossing No. 272 HOR.: t. t., overval, PK., Spa, rok. altaar, patria, nee. kapok, eek «Ier. mot, kelk lob, lak. OK., verhaal, ijl, lef, mee toon, bla semi ere, basis. Ion, ransel, kornet set. fee,' na. meekrap, Sr VER® transporteren, opa, veak. ry, arak tot kwakkelwlnter, steel, kreek lel rami pos lel. pothuis, roven, kalee, bef, lam, loens, Seme or*, bal, alk, moe, bete, eofa, uk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4