Nieuwe rampen bleven uit Strijd om Voorne - Putten bereikte vannacht hoogtepunt Ook in Ouddorp vecht men verbeten tegen het water Stavenisse - dodendorp Nog onzekere toestand bij Abbenbroek-Heenvliet Gevaar voor dijkdoorbraken duurt voort Antillen: meer dan acht ton In Strijen reeds 41 slachtoffers meeSeéi VlCUXC fydjtX. bescheiden. Vrijdag 6 Februari 1953 TROW (Van een speciale verslaggever) NIEUWE SLUIS, Donderdagavond VANNACHT zal de strijd op Vot vrijwilligers zqn toegestroomd on een hoogtepunt bereiken. Honderden er stond nogal wat deining en zij schom. melde dus hevig. Sommigen van de ui- geputte mensen werden zeeziek. Ook dat kwam er nog bij. Geen wonder, dat er een zucht van verlichting in het ruim opging, toen Hellevoetsluis was bereikt. Hellevoet sluis Het was inmiddels donker geworden en de lichten aan de kade wezen de schipper de weg naar de aanlegplaats. Hier was een grote drukte. Hellevoet- -jiiti waa ecu xiMie utu&ie. ncucvuci- de enige veil.mdinjpiweg nnat Botterdam sl da, zelJ ,0 zwaar h water irncn Kttnttttl k 7.ppr 7wnlf. 7(t z.ivnk 7!Pifs. >•- veilig te stellen. De dijk langs het Voornse Kanaal is zeer zwak, zo zwak zelfs, dat het water er op sommige plaatsen reeds doorheen komt. En dat mag niet. Want een dijkbreuk op deze plaats betekent een nieuwe ramp. Honderden hecta ren vruchtbaar polderland liggen op Voorne nog droog en vormen een toevluchts oord voor duizenden uit Putten. Maar Voorne is ook in ander opzicht belangrijk. Het vervoer van evacué's moet door dit eiland lopen, wil het een vlot verloop hebben. Daarom moet Voorne behouden blijven. Bij het licht van machtige schijnwer pers werken de militairen en burgers met verbeten gezichten. Er worden pa len in de grond geslagen en achter de ze palen verrijst een dam van zand zakken. Deze dam is echter niet vol doende. Het water is te sterk. Aan de overzijde van hel kanaal wordt daar om een tweede dam gebouwd. Deze zal als de eerste dam het begeeft, het wa ter moeten keren. De mannen aan de dijk hebben van daag versterking gekregen van zwaar materiaal. Kranen uit cie Rotterdamse haven, in allerijl op lichters geplaatst, zijn binnendoor naar het bedreigde punt gevoerd, en werpen nu de klei en het zand bij tonnen op de zwakke dijk. Langs de weg raast het verkeer. Mi litaire colonnes, begeleid door motor ordonnansen, bussen met evacué's, ra- vitailleringswagens en particuliere au to's, die ten dienste van de autoriteiten zijn gesteld. Al dit verkeer betekent een zware last voor de binnendijken, die er in het geheel niet op berekend zijn. Het is dan ook goed mogelijk, dat wanneer de be dreigde punten zijn versterkt, men in grote haast weer naar andere punten moet. Reeds zijn verscheidene wagens, geladen met zand, weggezakt en omge slagen. Obstakels, die de colonnes met hun kostbare inhoud, minutenlang op houden. Een bus met evacué's ontkwam ternauwernood aan eenzelfde J.ot. De chauffeur had zijn positieven gelukkig goed bij eikaar en wist omkantelen te voorkomen. Vliegtuigen zoemen door de lucht, zij controleren de dijken bij het licht van de schijnwerpers. Auto's staan langs de wegen opgesteld om met hun grote lichten de zaak meer overzichtelijk te maken. En ondertussen scheppen de jonge ke rels op de zandcentrales hun zakken vol. Honderden en nog eens honderden. Nooit is er genoeg. Als zij menen even te kunnen uitblazen, komt er een ordon nans met nieuwe bestellingen. Verbeten werken ze door. Tot ze voor enkele uren worden afgelost. Om daarna op nieuw aan de slag te gaan. Ouddorp Maar niet alleen op Voorne werkt men aan de dijk. Ook op Goeree is er een harde strijd met de zee. De man nen van Ouddorp, dat wij vanmiddag bezochten, hebben een gevecht te leve ren, dat haast nog zwaarder is, dan dat bij. Nieuwesluis. Enorme gaten, sommige meer dan honderd meter lang, zijn in de zeedijk langs de Oosterschel- de geslagen. Het water is hier al een lawine binnengekomen. Onze bejaarde correspondent, Kees de Mooy, heeft ons er het een en ander van verteld. „Het was een geluk, dat ons dorp tegen de duinen is gebouwd, anders was het aantal slachtoffers niet bij benadering te schatten geweest. Nu kregen de mensen gelegenheid zich de duinen in veiligheid te brengen. Veel tiepost Vlaardingen. vee is er echter verdronken". De Mooy vertelt ons, hoe het water in de nacht van Zaterdag op Zondag zijn huisje binnenkwam. „We hadden er nooit op gerekend op onze ouwe dag nog eens zo iets te beleven. Mijn vrouw is in mijn stoel het huis uitgedragen en ik ben maar op de schouders van de jonge kerels geklommen". De mannen in Ouddorp hebben een zware taak. Vlak naast de havenmond ligt een diep gat. Zelfs de dijkglooi- ing is hier weggeslagen. Met paard en te lijden heeft gehad, ontving de Stel lend am mers met open armen. Matro zen, jongens van de Landmacht, bus chauffeurs, die al dagen in de weer zijn met het transport, Rode Kruisver- pleegsters en tientallen behulpzame bur- gers, zorgden er voor. dat de evacué" wagens wordt nu onophoudelijk zand niet lang behoefden te wachten. Het aangevoerd. Veel. wat er wordt mge-1 grootste deel werd afgevoerd naaiBnel- gooid, spoelt echter bij opkomend tij1anH"- "aa- nan Waaor weer weg.. Stellendam Over de duinen zijn wij naai' het Goe- reesche Hoofd gelopen. Dit gehucht ligt nog hoger dan Oudaorp, doch is met meer langs de normale weg te berei ken. Onderweg zagen wij een oude boer op zoek naar zijn kinderen, cue m Goe der eed e wonen. „Ik weet met, hoe ik er komen moet, meneer" We hebben hem meegenomen, door de duinen naar de dijk. Van daar zou hij wel met een bootje mee kunnen. Via het Goereesche Hoofd gingen we naar Stellendam. De verwoestingen bier een ander deel naar Den Haag. De laatsten hadden een niet gemak kelijke tocht voor de boeg. Het eerste stuk ging wel. maar hier bi) Nieuwe sluis wordt het verkeer gestremd door de werkzaamheden aan de dijk. Een man van de Rijkspolitie zwaait met het rode licht; onveilig, niet doorrijden. Een Heilssoldaat spreekt wat opbeuren de woorden, meisjes uit het dorp geven de kinderen snoep. Ieders aandacht is gericht op de zwa re taak van de dijkwerkers. De zoek lichten zorgen voor spookachtige scha duwen. de vliegtuigen, die luid grom mend overkomen, speuren naar nieuwe zwakke plekken. Bewoners, die te oud zijn om te werken en dat zijn er zijn ontzettend. Van drie zijden is het j hier niet veel staan langs de weg de water op de buizen gestort en recas toestand te bespreken, thans kan worden gezegd, dat bijna hou- I Op aller lippen is dezelfde vraag derd bewoners, misscnien zelts nog„Zal de dijk het houden? Zal men er meer, zijn verdronken. Een deel vanin slagen een nieuwe ramp te voorko- de Stellendammers is naar Mebssant men?" gevlucht, waar zij thans nog verblijven, een ander deel werd door vissers van) Hellevoetsluis uit hun benarde positie gered, weer een ander deel werd met evacuatie-schepen afgevoerd. Met het laatste transport zijn wij van middag naar Hellevoetsluis gevaren. Een Koode Kruis-afdeling, beslaande uit Haarlemmers, Vlaardingers en eni ge studenten van de V U. zorgde, aat de evacué's aan boord kwamen en ver zorgde ze onderweg. Mensen, die van vermoeidheid bijna niet meer kunnen spreken, dagenlang zijn ze nu al in de weer om te redaen, wat er ie redden valt. Het materiaal is gebrekkig. Ook tijdens dit transport. Een klem bmn- schip waarmee men het woelige Ha ringvliet over moet. Het ruim is zo ge riefelijk mogelijk gemaakt met stro. Daar liggen de evacué's op. Mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards. Sommigen hebben bij de ramp hun gehele familie verloren. Anderen ver tellen ons hoe een gezien van tien per sonen in de golven omkwam. Ze kla gen niet, dat hebben ze de laatste dagen wel verleerd. Maar ze zijn dankbaar voor de hulp. die geboden wordt en een sigaret accepteren ze met graagte. Het transport is niet gemakkelijk ge weest. De boot trok er flink aan, maar Geen nieuwe dijkdoorbraak bij Renesse De „Prie Gebroeders" is op Renesse geweest en heeft daar de burgemeester gesproken over de dijkdoorbraak té Renesse. „Er is daar niets aan de hand en volgens de burgemeester van Renesse moet het betreffende bericht op een mis- vrestand berusten. Voolgens de Maybe was dit bericht over een doorbraak afkomstig van poli- Vervolg van pag. 1 de reden, dat de doden van •graven zullen worden jfplaals in Bergen op in gereedheid was ge- Dil is ook een van de redenen t straffe isolement. De doden op Stavenisse. o.a. ter die nog staan met de kracht waarmede het binnendrong, vin iers in de houding de dood werden over- vrouw haar kindje man over een koffer autobus, die gereed itie en die zoals alles •atermassa verdween, jfd op een bank. Op een dijk vond men een jong meisje, dat daar was aangespoeld, naast de kist waarin haar oom een maand geleden werd begraven. Want ook het kerkhof van Stavenisse ontkwam niet aan de woelende, ver nielende kracht van het water. Doodvermoeid van alle emoties is dit kleine meisje na haar redding uit het overstroomde gebied in slaap gevallen. KONINGIN DANKT BUITENLAND Koningin Juliana heeft in een tele gram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp, die de Ver enigde Staten de slachtoffers van de overstromingsramp hebben geboden. Haar telegram luidde: „Ik dank u en uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen man medeleven. De snelle en doeltreffende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden vergeten." President Eisenhower had zijn mede leven betuigd met de Koningin en het Nederlandse volk. Ook aan koningin Elizabeth heeft de koningin een telegram gezonden, waarin zij dank brengt voor de hulp die dé Britse helicopters en de grondtroepen verlenen aan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland. De boodschap van de Koningin luidde: „Het Nederlandse volk en ik zijn diep getroffen dat de Britse troepen ons te hulp schoten op een ogenblik dat uw. Zandzakken Gisteren werden 100.000 zandzakken aangevoerd. Kan men het hier houden, dan is het zeker, dat driekwart van het eiland Tholen behouden blijft voor ver dere vernietiging. De dijk is echter ernstig beschadigd. Op Schouwen-Duiveland hebben giste ren van Zierikzee uit Amerikaanse am- phibie-voertuigen verkenningen uitge voerd. ten einde achtergebleven bewo- i ers op te sporen. Franse genietroepen werden van daar uit ingezet voor dijk- - rken. Andere kritieke punten zijn nog steeds in Noordwest-Brabant de boomdijk ten Zuiden van Steenbergen en de dijk tus sen Fijnaart en Klund'ert. Plunderingen Er zijn uitgebreide maatregelen in deze gebieden getroffen om plunderingen te- eigen land zo zeer geteisterd wordt door gen te gaan. Helaas hebben individuen, de verschrikkelijke overstromingen". 'waarvoor in onze taal eigenlijk geen ter- Van een onzer verslaggevers Bij de kruising Abbenbroek-Heenvliet aan de Groene Kruisweg heeft de mili taire politie de wacht betrokken. D< dijk, die naar het dorpje Abbenbroek leidt, is afgesloten. Slechts degenen, die een bewijs hebben ontvangen van de burgemeester van deze gemeente, mo gen hiervan gebruik maken. Naar de andere zijde gaat de dijk naar Heenvliet. Daarvan mag nog wel gebruik gemaakt worden, maar wie er niet nodig heeft, doet verstandig hier weg te blijven. Urenlang wachten de auto's om Heenvliet binnen te komen, want van dit dorp zijn Hellevoetsluis, Brielle, Oostvoorne, Rockanje en Nieu- wesluis te bereiken. En tegen deze beide dijken klotst het water. Tot aan het kruispunt is de Groe ne Kruisweg berijdbaar. Dan volgt het overstroomde gebied van Voorne en Put ten. Een onafzienbare grauwe vlakte. Vaag in de verte zijn de hoge dijken te onderscheiden van het Haringvliet, waarin tenminste zes gaten geslagen zijn. Honderden militairen werken daar in een koortsachtig tempo om het wa ter te keren. Niemand kon gisteren zeg gen of dat lukken zou. Het water in het Haringvliet blijft door de geulen (Van een speciale verslaggever) De nieuwe dag, die gistermorgen ging over het verdronken land. heeft gelukkig niet de rampen gebracht, die men bij het invallen van de nacht vreesde. De dreigende nieuwe storm wendde zich af van hel geteisterde land en de dodelijk verkleumde reddingsploegen. Op Schouwen-Duiveland braken nog enkele binnendijken door en ook op en kele andere plaatsen stonden dijken op het punt te bezwijken voor de eerste stormaanval van het water. Doch de dui zenden hulptroepen, die met schoppen en bakken zand in de strijd werden geworpen, hebben op de meeste plaatsen het gevaar kunnen keren. De doorbraken op Schouwen-Duive land zijn gisteren zonder ernstige ge volgen gebleven. Krabbendijke op Zuid-Beveland werd gistermiddag in allerijl geëvacueerd bij wijze van voorzorgsmaatregel, doch tot op dit ogenblik heeft men ook daar het opdringende zeewater kunnen weerstaan. In het vak Zuidwest-Brabant, Tholen Zuid-Beveland is thans, naar de militaire bevelhebber, luitenant-kolonel A R. H. Pino, ons mededeelde, niemand meer in gevaar. Alle overlevenden, die in nood verkeerden, zijn gered. En thans werken in dit gebied 4000 burgers en militairen dag en nacht in twee ploegen aan versterking van bedreigde dijken. De meest kritieke punten waren de dijk bij Kruisland ten Zuiden van Steen bergen, de dijk bij Krabbendijke en de dijk tussen St. Annaland en Maartens dijk op het eiland Tholen. Hier werken 650 Nederlanders en 150 Franse soldaten aan versterking van de dijk. bestaan, in de eerste dagen van de chaotische toestand gebruik gemaakt om te roven en ie plunderen. Zo is een wagen met varkens, die van Zeeland geëvacueerd werden spoorloos over de grens verdwenen. Een auto Vol benzine, die zg. bestemd was voor bij de eerste reddingen inge deelde voertuigen, bereikte nimmer de plaats van bestemming. Thans zijn dergelijke misdaden, even- a) het plundert i van verlaten woningen, vrijwel onmogelijk door het function- neren van de normale militaire organi satie. Vlelkv oorziening van Ameri kaanse troepen in gedrang an verse Nederlandse melk voor de Amerikaanse troepen in Duitsland en Frankrijk, komt naar ver luidt in het gedrang tengevolge van de overstromingen. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa in Heidelberg heeft meegedeeld, dat één van de voor naamste melkfabrieken in Nederland, waar de melk in papieren flessen voor Duitsland gereed gemaakt wordt, door de overstroming buiten werking is steld. De levering van melk is thans over genomen door een andere fabriek, die echter de melk in glazen flessen levert en over onvoldoende flessen beschikt om aan de vraag le voldoen. Tenzij lege flessen naar de fabriek worden gezonden, zal de melkvoorzie- ning van de Amerikaanse troepen in Duitsland in gedrang komen. Het leger doet een beroep op alle officieren en manschappen de lege fles sen zo spoedig mogelijk in te leveren, opdat deze per eerste gelegenheid weer naar de fabriek teruggezonden kunnen worden. Volgens het hoofdkwartier zal deze critieke toestand in ieder geval twee weken duren. Kostwinnersvergoeding Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien er in hun gemeente personen zijn die in de gemeente, van waaruit zij zijn geëva cueerd, kostwinnersvergoeding genoten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burgemeesters bij het desbetreffends departement in dit geval het ministerie van Oorlog en Ma rine is geïnformeerd naar het bedrag dat in de gemeente van herkomst werd uitbetaald. Een nadere circulaire met in structies zal nog volgen. stromen, al is het dan al aanmerkelijk minder dan enkele dagen geleden.' De Zuidlandse- en de Oudenhoornse polder hebben een waterstand, haast ge lijk aan die van het Haringvliet kelf. Twee uitgestrekte gebieden treft men daar aan, die thans volkomen geïsoleerd zjn. Tussen Zuidland en Oudenhoorn is de dijk op vier plaatsen doorgebroken. En het water zocht een uitweg. Tot aan de dijken tussen Zuidland, Abben broek en Heenvliet. Op deze tweede stelling nu moet getracht worden stand te houden. Deze wegen vormen de laats te verbindingen naar de plaatsen in dit gebied. In Zuidland verblijven nog 400 inwoners, in Abbenbroek nog tien en in Heenvliet is de voltallige bevolking aanwezig, zijnde 1800 personen. „Wij blijven nog In het gemeentehuis van Heenvliet troffen wij gistermiddag de loco-burge meester, de heer Boers aan. Een be richt was gistermorgen gekomen, dat de Wieldijk, de verbinding tussen Heenvliet en Nieuwesluis. gevaar liep. Ook de Molendijk, de weg van Heenvliet-dorp naar de kruising bij de Groene Kruis weg en de Kanaaldijk. Dat bericht was sterk overdreven, zegt de heer Boers. De uitwerking er van is zeer funest geweest voor Heen vliet. Wij zitten hier nu met enorme verkeersopstoppingen. Lange colonnes trekken op ons dorp af en wij weten niet wat er mee te beginnen. Krachten om dadelijk aan het werk te gaan als er gevaar dreigt zijn voldoende aanwe zig. Laten wij geen paniek maken, als dat niet nodig is. Wethouder Boers schijnt een man, die voor meer hetere vuren heeft gestaan. Hij is een geboren en getogen Heenvlieter. Een sprekend voorbeeld van het type volk. dat Voorne en Putten heeft groot gemaakt. „Wij blij; ven nog", zegt hij nogmaals, alsof hij ons duidelijk wil maken, dat de bewo ners van Heenvliet vastbesloten zijn de strijd tegen het water te winnen, als deze zou ontbranden. Schrijft u voor al", zo besluit de loco-burgemeester, „dat er beslist geen direct gevaar dreigt. Niet voor Heenvliet en niet voor Nieu wesluis". Toch een doorbraak Hoe weinig positieve mededelingen men kan doen in deze dagen bleek wel enkele uren na het onderhoud met de loco-burgemeester. Tegen de avond be gaf een dijk het in de nabijheid van het Voornse Kanaal. Als paarden is men daar aan het werk getrokken. Een klei ne kans bestond er, dat de landen rond om Heenvliet, Nieuwesluis en Geervliet behouden konden worden. Verder liep Voorne groot gevaar en op het tijdstip dat wij'dit schrijven kon nog niets met zekerheid worden gezegd. In elk geval ging Voorne en Putten in de verstreken nacht een crisis tegemoet. Tegen de avond waren nog geen maat regelen genomen voor de nog aanwezige bevolking. De hoop bleef, dat de strijd gewonnen zou worden. Eenzaam, op post Plunderaars azen op buit in rampgebieden „Ik schrijf dit verslag in de badcel van mijn gedeeltelijk ondergelopen woning. Uit voorzorg tegen plunde ring ga ik vannacht hier maar slapen. Treurige noodzaak! Men bracht mij met een bootje en nu zit ik alleen, verloren in deze overstroomde wereld. Beneden in de kamer hoor ik de thee- kast tegen de tafel stommelen En tegen de buitenmuur klotst het water. Een vreemde gewaarwording.' Zo schrijft onze correspondent uit Nieu- wendijk, van wie wij vanmorgen het eerste teken van leven ontvingen. Over de ramp vertelt onze corres pondent het volgende: Zondagmorgen acht uur brak te Nieuwendijk een dijk door. Het bin nenstormende water sloeg onmiddellijk het huis weg, dat aan de binnenzijde van de dijk stond. De inwonerseen man, twee vrouwen en twee kinderen, wisten zich op het laatste ogenblik te Gistermorgen is uit Willemstad (Cu- redden. De vader van het gezin ver- ""r telde mij: Jk zag het utoter over de Nederland vertrokken met 1464 kg. la- TT - kens enz., die in Curacao werden bijeen- dVk k°men. Het vrat snel de binnen gebracht. Te Paramaribo komen daar zijde weg. Toen wist tk hoe laat het nog 500 kg. bij, in totaal dus 1964 kg. Op was. Ik greep mijn kinderenmijn Curacao liggen thans voor verzending vrouw pakte haar oude moeder en we gereed 3500 lakens. 700 dekens en 1000 re„den door de achterdeur naar bui- an rxis' ten. Het water sloeg al tegen de voor- De K.L.M. heeft de hulp ingeroepen Oevel op. De grootmoeder, die slecht van een Amerikaanse luchtvaartmij. ter been is, viel. Maar haar ih chter voor de verzending van deze voorraad kon haar met moeite redden. Dat ik via Miami en New York naar Neder- mijn kinderen, die ieder ogenblik de dagelijks S"g£?h£ien°P m,ze 9'ond kwijt raakten veilig op het De laken-actie wordt op alle zes An- dr°9e kree9> begrijp ik nog met. Toen tilliaanse eilanden gekenmerkt door een toe tien minuten uit het huis waren, grote spontaneïteit. was het al verdwenen. Nu is er een Het totale op de Antillen ingezamelde geul van vier meter diep. We bezitten bedrag aan geld is thans gestegen tot nntuurliik niets meer" meer dan 800.000 (Ned. courant). Men „JfiLI?Ao hoopt alleen al op Curacao, dat 100.000 ï*et water zette verder de nieuwe bewoners heeft, nog voor het einde van wijk onder water en de verspreid lig- De mannen die hier werken met hun kleine boten, proberen niet te kijken. Zij weigeren eenvoudig zich in te den ken, hoe de doodsstrijd van deze men sen is geweest. Doch zij kunnen er zich niet aan onttrekken en gaan vrezend en huiverend de huizen binnen. Ze hopen ze leeg te vinden, doch in bijna elk huis, dat door het water overspoeld is ge weest. vinden zij doden. Leed Zij Irachten het leed. het laalsle ge schrei van de kinderen, te vergeten. Zij ontwijken de verschrikte en verbaasde gezichten van de huisvaders, die zo vol komen onverwacht het leven van vrouw en kinderen met dat van zichzelf zagen eindigen. Ver van de buitenwereld ligt daar thans aan de rand van het eiland Tholen het dodendorp Stavenisse. Niemand kan er doordringen zonder vergunning van de militaire commandant. Geen enkele overlevende is er meer op drie mensen in de polder na, die niet met een heli copter de lucht in durfden gaan, van plaatsen die onbereikbaar zijn voor boten. Doch de beklemming, die er van het dorp met zijn 300 levenloze bewoners uitgaat, strekt zich uit tot ver buiten het poliliecordon. De naam Stavenisse doet de terugkerende vrijwilligers in Bergen op Zoom huiveren. En die ont zetting golft langzaam maar onweer staanbaar verder over ons land. En massa's goederen deze week een bedrag van een millioen gulden bijeen te krijgen. Vele inwoners werden zo snel door het water overvallen, dat zij letterlijk met hun huis zijn omgekomen. Deze slachtoffers kunnen pas geborgen worden als het hele eiland wederom is droog gevallen. Strijen is één van de zwaarst getroffen gebieden, zowel wat landver. Gat in Papendrechtse dijk is dicht Na de werkzaamheden van Woensdag aan het gat in de Papendrechtse dijk, heeft een combinatie van aannemers de strijd tegen het in de Alblasserwaard binnenstromende water Donderdag op nieuw aangebonden. De hoge vloed van Woensdagavond richtte wel schade aan. doch deze viel achteraf nog niet tegen. Met man en macht heeft men gewerkt om het gat nog voor de avond te dichten. En het is gelukt! Zienderogen groeiden de dijkeinden naar elkander toe en toen wij om 5 uur 's avonds dit kritieke punt verlieten, was het gat dicht. Het ging er alleen nog maar om, of mer. met het ophogen en versterken van de dam de vloed de baas zou kunnen blijven. En daar waren de uitvoerders, naar zij ons verzekerden, nog niet zo heel zeker van. Naar wij Donderdagnacht vernamen is het gedichte gat inderdaad tegen de vloed bestand gebleken. Dit alles is een reden tot grote dank baarheid, want hiermede is een groot gevaar voor de Alblasserwaard afge wend. Ook schepen uit Lemmer De bevrachtingscommisaris te Lemmer heeft gisteren medegedeeld, dat op dat ogenblik een schip van 170 ton 'werd geladen met bestemming Ouddorp. Meer schepen zullen volgen. pende boerderijen. In het begin waad den de bewoners door het snelstro- mende water naar de dijk. De achter geblevenen moesten later met roei boten worden gered. De orkaan bemoeilijkte het reddingswerk ten zeerste. Het land van Altena kwam door deze dijkbreuk nagenoeg geheel onder water te staan. Tot Dinsdag was Nieuwendijk volkomen geïsoleerd, dit mede wegens het uitvallen van de telefoon en het electrische net. Tijdens de overstroming zijn wonderen van dapperheid en moed verricht EDEN EN BUTLER IN MAART NAAR V.S. De Engelse minister Eden (Buiten landse Zaken) en Buiier (Financiën) hopen in Maart hun aangekondigd be zoek aan Washington te brengen, zo heeft het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. Zij zullen besprekingen voeren, wel ke verband houden met de jongste economische conferentie van het Britse Gemenebest. Butler verwacht op 27 Februari met de „Queen Mary" uit Southampton naar New York te vertrekken. Na het over leg te Washington reist hij door naar Ottawa voor besprekingen met de Cana dese regering. Vele inwoners in hunIS^ÏST",~S2%ÏÏK'0,!t" huizen omgekomen elkaar gevallen. Ongeveer 50 huizen zijn reeus door hei aanstormende water direct weggevaagd, terwijl anderen op instorten staan. Momenteel zijn 3300 personen samen- reeds 41 slachtoffers zijn te betreuren geperst in slechts 250 huizen. Vele nog en ne: *erechlvaai'a>gde vermoeden be- overgebleven huizen herbergen 20 tot staat, dat dit aantal nog zal stijgen. 30 personen. Van de veestapel zijn naar Situatie in polders Blokweer, Kortland en Oud-Alblas Na hetgeen wij in ons blad van Don derdag vermeldden, heeft de situatie zich gewijzigd. Ten Noorden van de Graafstroom overstroomt het water de Zijde en zet de polder Oud-Alblas onder water. Wanneer het water nu vervol gens de lage Bollenkade overstroomt, gaat ook de Kortüandse polder onder. Hier verwacht men uiteindelijk 80 cm. water. Wanneer het water niet hoger komt, dan is dat te danken aan de dich ting van het gat te Papendrecht. In de vergadering van Donderdag avond heeft het hoogheemraadschap een beslissing genomen over het bijplaatsen van hulpgemalen, om met het motorge maal van de Nederwaard de Alblasser waard droog te malen. Te Papendrecht geschiedt dit met behulp van een zand- K' ;er op de Noord, a de bijzondere raadsvergadering te Alblasseróam hadden de boeren van de polder Blokweer een onderhoud met het hoogheemraadschap, waarvan het resul taat was, dat men Woensdagmorgen be gon om de Blokweerse kade te verho gen, om op deze manier de gehele pol der Blokweer watervrij te houden. Zowel in plan Dam als in plan Kin derdijk, als ook aan de Blokweerse kade is in een goede teamgeest gewerkt. Van daag hoopt men de ophoging van de Blokweerse kade te voltooien. Rouw en gebedsure te Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) In de rouw- en gebedsure in de Weslerkerk le Amsterdam hebben ds. J. R. Wolfensberger en prof. dr. G. C. Berkouwer gisteravond woorden van geloof en bemoediging gesproken. Ds. Wolfensberger had als uitgangs punt de 77e psalm; hij besloot voorts met een aanhaling uit Jesaja. Prof. Berkouwer had tot tekstwoor den gekozen: Jacobus 1 5 en de 62ste >salm. Hij wekte Nederland op tot ge- >ed en verootmoediging. Hij eindigde eveneens met het woord van Jesaja: „Ook in de weg Uwer gerichten heb-| hebben wij U verwacht". Orgelspel en koorzang omlijstten deze sobere doch hoogst indrukwekkende dienst, welke de NCRV heeft uitgezon den. schatting ongeveer een 1000 stuks omge komen. De pluimveestapel is voor het overgrote deel verdronken. Hetzelfde kan gezegd worden van schapen en var kens. De verliezen aan de gewassen, zaai- en pootgoed zijn nog mei te overzien. In angstige spanning wordt het weers- en waterverloop gevolgd. De noodorgani- satie welke door het geeentebestur in het leven werd geroepen, function- neerde reeds Zondagmiddag. Dit geldt met name voor de distributie van voed sel, benzine e.d Ploegenstelsels werden voor de strijd tegen het water in het leven geroe pen, opdat niet alles op enkele mensen zou neerkomen en niet door gebrek aan mankracht deze strijd a priori hope loos zou zijn. Een hospitaal werd ingericht. Voorts kunnen waar nodig, patiënten naar be staande ziekenhuizen worden afgevoerd. In de gemeente-raadzaal werd een ma gazijn ingericht, van waaruit de aan gevoerde goederen centraal verdeeld wor den. Op het moment Is er ruim voldoen de voedsel, dank zij de enorme hulp vaardigheid en goedgeefsheid van het Nederlandse volk. Als echter de laat ste verbinding verloren gaat zal ui teraard de voedseltoevoer gestagneerd worden, waardoor een distributie nu alleszins gerechtvaardigd is. Indien wind en getij niet te ongunstig worden is er het vertrouwen het in Strijen te kunnen redden. HET FIJNE SAKSISCHE tEVERWORSTJE PtieeSt... VIEESWARENFABRIEK J.MEESTER N V. WUHE ht&xu Rampzegel 1953 „Ramp 1953". Woorden helpen hier niet. Daden worden verlangd. Wat denkt U van het voorstel om ver zenders van brieven, briefkaarten e.d. op te wekken resp. te verplichten een „Rampzegel 1953" bij te plakken ten be drage van luttele centen? M.i. zou binnen korte tijd een be langrijk bedrag verkregen zijn tot leni ging van de nood."' Rotterdam. P. A. Booy. directeiiT N.V. Rock» Toeslag sigaretten Na de ontzettende ramp, die het -Zuid-Westen van ons land getroffen heeft, worden allerwegen in binnen- en buitenland acties ingezet om de slachtof fers financiële hulp te bieden. Ondergetekenden menen, dat met me dewerking van de tabaksverwerkende in dustrieën. door het rokende deel van het Nederlandse volk een aanzienlijke bijdrage ter leniging van de grote nood geleverd kan worden, wanneer ten be hoeve van het Nationaal Rampenfonds de prijs van de tabaksartikelen met een gering bedrag wordt verhoogd. Deze toeslag zou door een sluitzegel op de verpakking kunnen worden aangegeven en kunnen bedragen: 5 cents per 20 ci- garetten, per 10 cigarillos en per 50 gram kerftabak en 1 cent per stuk voor sigaren. Op grond van de gegevens, die in de recente verbruiksstatistieken van het C.B.S. zijn vermeld, kan worden verwacht, dat deze toeslag voor het Rampenfonds een bijdrage betekent van naar schatting ruim 100.000.per dag. Voorts zou nog een groot bedrag kun nen worden verkregen door verhoging van de toegangsprijzen van de biosco pen, wanneer deze in hun journaal films van de watersnood vertonen. Rotterdam Enige medelevenden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3