OUDS NIEUWS aagó nieuw Buitengewone vergadering van de Haagse raad Collecte in Den Haag bracht 437.000 op Bevolking Tiengemeten werd tijdig gewaarschuwd DELFT 2 TROUW Vrijdag 6 Februari 1953 Bedediensten in de Goudse kerken De predikanten van onderstaande ker ken in Gouda hebben in een onderlinge bespreking besloten de kerkdiensten van Zondag a.s. als bedediensten te houden voor de nood in de geteisterde gebie den. In alle diensten zal een extra collecte worden gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. De predikanten hopen dat zij, die ge woonlijk niet aan de kerkdiensten deel nemen, zich gedrongen gevoelen deze bijzondere diensten bij te wonen en daarmede blijk te geven van medeleven in het leed dat over een groot deel van ons volk is gekomen. De predikanten der: Ned, Herv. Gemeente. Ger. Kerk. Rem. Geref. Gemeente. Ver. v. Vrljz. Herv Evang. Luth, Gemeente. Vrije Evang. Gemeente. Nederd. Ger. Gemeente. Oud-Ka th. Kerk. Gouda hielp Brielle en Oostvoorne Gisteren kreeg het actie-comité in Gouda via een instantie te Krabbendij- ke bericht, dat de gemeente Brielle niet voldoende dekens en babygoederen had voor de bij hun aangekomen 16 a 1700 evacué's. Direct kwam toen Gouda in actie, en reeds 's middags om 2 uur kon er een auto, volgeladen met dit zo gewenste goed. naar Brielle vertrek ken. Hoewel de reis niet zonder moei lijkheden. als slecht begaanbare wegen, evacué's transporten enz., verliep, kwam de auto toch om ongeveer uur in Brielle aan De ontvangst was reus achtig, het evacuatie comité was zeer verrast dat Gouda zo snel aan zijn ver zoek om dekens etc. gehoor had gege ven. In Brielle hoorden de Gouwenaars dat de gemeente Oostvoorne ook groot gebrek had aan dekens en dames on dergoed. en vooral aan kleutergoede ren voor direct gebruik. Zodoende re den zij een half uur later naar Oost voorne, en beloofden de burgemester daar, dat ook deze gemeente nog de zelfde cïvond van deze goederen zou voorzien worden. In de gemeente Brielle sprak men verscheidene evacué's uit Stellendam, Middelhamis, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge, die die nacht dij de inwoners van Brielle een liefderijk untiiaai had den gevonden. Helaas kregen zij 's mor gens bericht, dat zij op transport zou den gesteld worden naar Den Haag De vluchtelingen vonden dit niet zo pret tig, daar zij, naar zij zeiden, het in Brielle bij de verschillende gezinnen, waar zij ondergebracht waren goed naar hun zin hacden, en niet zover van hun woonsteden vandaan Zaten als in Den Haag. Het was echter een op dracht van hogerhand uit Den Haag, waar niet aan te tornen viel. Rotterdams Philharmonisch Orkest Donderdag, 12 Februari a.s. geeft het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest voor de leden van het Goudsch Volks concert het 6e abonnementsconcert. Het programma luidt als volgt: 1. Ouverture „Anacreon" van de Italiaan se componist Luigi Cherubini (1760 1842j2. het vioolconcert van Ludwig van Beethoven (17701827) en 3. de eer ste symphonic van" dé Finse componist Jean Sibelius (geboren 1865). Dirigent is Eduard Flipse en solist de Poolse violist Henryck Szeryng. Henryck Szeryng werd in 1918 teWar- chau geboren. Hij was een leerling van Carl Flesch. Op 13-jarige leeftijd trad hij voor het eerst op als solist met het Weens Philharmonisch Orkest. Daarna vertrok hij naar Parijs om aan het Con servatorium aldaar zijn studie te vol tooien. Reeds na een jaar behaalde hij aan de genoemde instelling een eerste prijs. Een tournee door Roemenië bracht hem veel succes en op aandringen van Carl Flesch werd hij daardoor geën gageerd voor een optreden in Parijs met het Orchestre Symphonique de Paris onder Pierre Monteux. In 1935 werd Szeiyng uitgenodigd voor het Beethoven-festival te Warschau, waar hij onder leiding van Bruno Walter op trad. Een tweede tournee door Roeme nië volgde eh in Boekarest ontving de violist de „Ordre du Mérite". Szeryng bezocht Spanje, Portugal, de Verenigde Staten, Mexico en Zuid-Ame- rika en overal oogstte zijn spel de grootste bewondering. Onder meer speel de Henryck Szeryng onder dirige'nten als Kleiber. Rodzinskï, Paul Paray, Eugene Szenkar, Carlos Chavez, Bruno Walter en Pierre Dervaux. Na gepleegd overleg met de Burge meester heeft het bestuur besloten, ge zien het ernstig karakter van het pro gramma, dit concert te laten doorgaan. Israëlitisch tehuis wordt evacuatie-centrum Gistermiddag heeft het Gouds Eva cuatie Comité besloten om het voorma lig Israëlitische tehuis op de Oosthaven als vast evacuatie-centrum in te rich ten. Vandaag heeft men al een begin gemaakt met de inrichting. Dit ge schiedt van gemeentewege in samen werking met het comité. Men rekent in Gouda in de volgende weken op de komst van ongeveer 700 evacués, voor wie al adressen beschikbaar zijn. Het toewijzen van evacué's ligt in handen van het evacuatiecentrum in Den Haag. waar de heei E. A. Pclet de gemeen te Gouda vertegenwoordigt Gisteren kwamen al weer verscheidene vluchte lingen in Gouda aan. die, na gevoed en gekleed te zijn, bij familie of vrienden zijn ondergebracht. De 55.000 gulden gepasseerd Ruw geschat bedroeg het bedrag^ van de inzamelingsactie gisteravond f 55 000 Daartoe behoorden 1800, van het per soneel van het Van Iterson-ziekenhuis, f 4000 van het personeel van de Produ cent, ƒ1000 van de meubelfabriek Den Boer. ƒ1100 van de Plateelfabriek „Re- gina". 300.. van de Ver, van Viswa terverpachting. enz Een huismoeder kwam gistermorgen haar zo juist ont vangen kindertoeslag van ƒ45 brengen. Ook in Gouda blijkt dus de bereidheid tot geven zeer groot te zijn. De inza melingsactie voor kleding, dekens enz. staat ook nog niet stil. Steeds komt men weer wat brengen in Kunstmin. De melkslijters brachten het formidabele bedra van f 5000 op. „Die Schöpfung" In de grote zaal van het gebouw Con cordia te Gouda heeft op Donderdaga vond de R.K. oratoriumvereniging „Arté et Caritate" het oratorium „Die Schöp fung" van Joseph Haydn uitgevoerd. Voor deze uitvoering bestond een alleszins be hoorlijke belangstelling. De dirigent Theo Bodenstaff en zijn medewerkenden hebben zich niet in een gunstige accommodatie kunnen verheugen. De accoustiek van de zaal is op zichzelf al niet best. Het kooi-, dat op 't toneel stona, dat aan de achterkant en zijkan ten met gordijnen afgeschermd was, zag zich voor een buitengewoon vermoeien, ae taak geplaatst. Die taak werd boven dien nog verzwaard door het op 't in de zaal uitgebouwde podium zittende orkest, dat ondanks de kleine bezetting, te sterk klonk, mede door deze opstelling, die de enig mogelijke oplossing was. Al maken deze omstandigheden beoordeling niet gemakkelijk, toch kon geconstateerd worden, dat het werk er bij de koorleden stevig in zat, en dat de diligent zijn koor vast in de hand had. Niet verheeld kan worden, dat vooral de eerste 2 delen van het werk wel erg vlak en mechanisch hebben geklonken. Na de pauze kwam daar een verande ring ten goede in. De globale indruk is wel, dat Theo Bodenstaff met de hem ten dienste staande muzikale middelen het best mogelijke resultaat bereikt heeft. sola werden gezongen door de so praan Corry van lieckum, de tenor Jan Waayer en de bas Jan van der Ree. Ook hun medewerking was over 't alge meen verdienstelijk te noemen, waar bij de bassolist zijn partij wel de mees te inhoud gegeven heeft. Corry van Bec- kum had goede momenten haar stem draagt soms een duidelijk mezzo-so praan karakter maar bezit nog niet een techniek, die al de moeilijkheden van dit werk aan kan. Jan Waayer heeft goede stemmid- delen, Bij meer podium-routine zal waar. schijnlijk zijn voordracht nog aan nood- De begeleiding werd door 22 leden van zakelijke diepte winnen, het Rotterdams Philharmonisch orkest verzorgd. Deze mensen hebben zich zeer slagvaardig van hun taak gekweten, al kan niet ontkend worden, dat de bege leiding van de solisten dikwijls veel te sterk was. Dat in deze kleine bezetting niet alle partijen bezet konden worden en ook de verhouding strijkers-blazers (12 tegen 9) niet ideaal was, is gezien de financiële lasten, die een oratorium uitvoering een koor oplegt, helaas een niet te vermijden nadeel. Het publiek, dat ook tussen de verschil lende onderdelen van het werk enkele malen spontaan met applaus reageerde, heeft tenslotte alle uitvoerenden met een hartelijk applaus zijn waardering be- tuigd. J. de M. Feestavond afgelast In verband met de nationale ramp is de feestavond van het Coornhert Gymnasium te Gouda, die Zaterdag avond gehouden zou worden, afgelast. Nieuw gironummer van Goudse Stadsspaarbank Het gironummer van de Goudse Stads spaarbank, waarop gelden gestort kunnen worden voor het Nationaal Rampenfonds, is 13739. Het woningvraagstuk te Boskoop Voor het gemeentebestuur van Bos koop levert de bouw van woningen waaraan dringende behoefte bestaat, grote moeilijkheden op. Sedert de bevrij ding werden van gemeentewege 111 wo ningen gebouwd, terwijl de particuliere bouw vrijwel nihil was. De moeilijkheden bewegen zich om het gebrek aan geschikt bouwterrein, ter wijl de lange administratieve procedure, die gevolgd moeit worden aleer de plan nen uitgevoerd künnén worden, oók rem mend werken. Uit hetgeen B. en W. aan de Raad voorstellen blijkt: Tegen het uitbrei dingsplan „Wilhelminalaan" zijn bij Ged. Staten bezwaren, ingebracht. Op 19 Febr. zullen partijen door het prov. be stuur worden gehoord, waarna de wijze van bebouwing van dit gedeelte hopelijk spoedig zal zijn vastgesteld. B. en W. stellen de Raad thans voor het gedeel te van het voor dit bouwplan benodig de terrein, dat nog niet in eigendom bij de gemeente is, aan te kopen. De aan- kooukosten hiervan zullen ongeveer 1850,- per woning bedragen. Ter stimulering van de particuliere woningbouw wensen B. en W. een ge meentelijke hypotheekver! ening in het leven te roepen. Hiervan luidt de voor gestelde regeling: Indien een gegadig de een woning sticht van 15:000,-, ver krijgt hij een rijkspremie ineens van ƒ4000. De gemeente verleent ƒ9000,- voorschot onder hypotheek, terwijl men zelf over ƒ2000,- moet kunnen beschik ken. Op deze wijze wordt het de bur gerij gemakkelijker gemaakt zich een eigen woning te verwerven. Het is de bedoeling, dat de op deze manier te bouwen woningen zullen verrijzen aan de Valkenburgerlaan, waar een terrein voor 16 woningen onlangs door de ge meente is aangekocht. Inter Nos doet het goed. Inter Nos I uit Boslcoop blijft in de running. Door Noord- wijk met 37 in het zand te laten bijten hebben de E'sskopers hun ongeslagen re cord weten te handhaven en zetten, zij hun opmars naar de promotieklasse van de LS B voort. Inter Nos kan alleen nog be naderd worden door Voorschoten I. dat dan echter alle wedstrijden, inclusief die tegen Inter Nos, moet winnen Dat Voorscho: hiertoe in staat zal zijn, lijkt weinig wa schijnlijk. De partijen verliepen als voi_ P. de Groot (Noordwijk)S. j. v Wijk (Internos I) 10; P. BedijnN. Cok 01; A. Linthout—J. A. Loef 0—1: J. Turk—W. Trapiman 0—1; J. Hoogeveen—A. Sytzema Sr 1—0: J. Plug—A. Broekhuizen 01; A. LeenheerP. van Veen 10; J. v. d. Meer —1. C. Bulk O—l: J. J. Bizot—S. v. Geme- ren 01; A. VeefkmdG. v. Niel 0—1. To taal 3—7. Scholieren offerden. Dat ook de jeugd mee leeft met het leed in de getroffen gebieden, bleek uit het gebaar van de leerlingen van de Openbare Lagere Sohool. Nadat zij de hoofden bij elkaar hadden gestoken, werd afgesproken dat leder voor zich aan vader en moeder zou vragen of zij de spaarpotten mochten ledigen voor de kinderen die geen huis en dergelijke meer hadden. Het resul taat was. een bedrag van f 112.86 dat aan het Nat. Rampenfonds werd overgemaakt- GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds Jac. Plomp, Doopdlenst, 6,30 uur ds Jac Plomp. HEKENDORP Burgerlijke stand. BevallenS v d Grift Put z. Overleden: A- Stouthart, wed v D Ver woerd. 85 j. KRIMPEN A, D. LEK Inzameling. In de gemeente Krimpen a. d. Lek is ondanks de materiële schade, welke de watersnood aan de buitendijks gelegen bedrijven en woningen heeft toegebracht, toch een geldinzameling gehouden ten be hoeve van het Rampenfonds. Deze collecte passeerde reeds 10.000.terwijl ook reeds bedragen werden gegireerd. Bovendien werd toezegging ontvangen voor ten minste 3 koeien. De actie gaat nog door. De gemeente heeft 3500 inwoners. Kerkdienst- Vrijdag 13 Febr. des avonds 7.30 uur hoopt voor de Vrije Evangelisatie te Krimpen aan de Lek in de dienst voor gaan ds Edelman van Dordrecht. Groene Kruis Gebouw. Zaterdag 7 Febr. zal voo' rekening van de afdeling Krimpen a d Lek van het Groene Kruis worden aan besteed dé bouw van een Nieuwe Groene Kruis Gebouw met drie woningen aan de Scheepmakersstraat. Twaalf arbeiderswoningen. Voor rekening in de gemeente Krimpen aan de Lek zal op Woensdag 11 Febr. a.s, worden aanbe steed de bouw van 12 woningwetwoningen aan de Blokmakersstraat Oost in de uitbrei ding, Raad van Moordrecht Dinsdagavond vergaderde d« Raad van Moordrecht onder leiding van haar burgemeester de heer A.C. Vermaat. In zijn openingswoord zeide de voor zitter behoefte te gevoelen om stil te staan bij de ramp, die ons land trof, door storm en water aangebracht. Spr. memoreerde de spanning die ook in deze gemeente was, daar dijkbreuk bijna ont staan was, Slechts door gezamenlijke kraentsmspanning kon dit worden voor komen; spreker wilde van deze plaats, allen die daaraan mede werkten dank zeggen. Hierna werd overgegaan tot het be noemen van 5 leden van de commissie van advies inzake de vordering van woon ruimte ingevolge art. 8 van de Woonruim- tewet. Als leden werden gekozen de heren: A. P. de Knegt., T. Reins. L. v. Vliet, A. Termorshuizen en J. A. v.d. Wouden. Na wijziging van de gemeentebe groting dienst 1953 werd de raadsver gadering gesloten NIEUWERKERK A. D. IJSSEL Herstel van de dijk. Hard wordt er ge werkt aan het herstel van Schielands Hoge Zeedijk te Nieuwerkerk. Allereerst wordt gezorgd voor goede toevoerwegen naar de bedreigde punten om aanvoer van materiaal mogelijk te maken. Het is voor de gehele provincie van belang, dat deze dijk zo spoe dig mogelijk buiten gevaar komt. De storm van Woensdag op Donderdag j.L heeft de zwakke plekken niet beschadigd. Dijk weer berijdbaar. De dijk tussen Moor drecht en Nieuwerkerk, waarin verschillen de bressen geslagen waren en derhalve voor het verkeer was afgesloten, is thans weer opengesteld. Ledenvergadering. De vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Nieuwerkerk komt In jaarlijkse ledenvergadering op Dinsdagavond a.s. in de Chr. Kleuterschool bijeen. Na afhande ling der huishoudelijke zaken leidt de lieer D. Verboom In „De Hervormde Visie". Bloemenveiling. Per stuk: Magnolia-bloe men wit 1326. rose 1531, rhododendron- bloemen le srt 24 2e srt 16. 3e srt 10. cy clamen-bloemen le srt <0. 2e srt 31. 3e srt 16, cyclamen in kleine pot le srt 85. 2e srt 50, primula's in pot 1522, azalea-mollls- takken le srt 75. 82e srt 60, 3e srt 35. japan- se-kerstakken le srt 85, 2e srt 55, 3e srt 40. forsythia-takken le srt 34, 2e srt 26, 3e srt 15, amandel-takken le srt 23, 2e srt 16, 3e srt 12, prunus-tribola-takken Ie srt 24, 2e srt 19, 3e srt 12, per bos: Mahonleblad le srt 75. 2e srt 62. 3e srt 40. andromedablad le srt 40. 2e srt 32. 3e srt 17. Medische dienst, De medische dienst wordt Zondag 8 Februari waargenomen door dr G. A. S. Jongeneel, tel. 19. OUDEWATER Opbrengst lijstcollccte. De gehouden lijst- collecte ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft te Oudewater opgebracht 9253.77. Daar nog een aantal toezeggingen zijn gedaan voor giften en ook verschillende werknemers van hun loon een percentage zullen afstaan, mag worden verwacht, dat het totaal bedrag de f 10.000.wel zal over schrijden. Jubileum. De heer G. A. den Hartog, sedert 1 September 1952 mede-directeur van de N.V. Olieslagerij v/h H W. Verloop Co te Oudewater, mocht het feit herdenken, dat hij vóór 25 Jaar in dienst trad bij de N.V. Verloop. Het gehele personeel was tegen woordig op de receptie, welke in hotel Rijkelijkhuizen werd gehouden. De heer H. C. Verloop sprak de jubilaris toe. daarbij de wens uitsprekende dat de heer Den Hartog nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf mag blijven geven. Een fraaie vulpen werd hem overhandigd. Ook namens het fabrieks- en kantoorpersoneel werden nog geschenken aangeboden. Groot materiaal voor gat te Ouderkerk Donderdagmorgen vroeg zijn twee flinke schepen geladen met zand, n.l. de „Goede Hoop" van schipper W. de Waardt en de „Hendrika Maria" uit Bodegraven, voor het gat in de dijk bij de Geref. Kerk te Ouderkerk gearri veerd. Terstond werd met het lossen begonnen. Bovendien arriveerde een bulldozer van de fa. M. N. O. Vervat uit Rotterdam, die het gestorte zand direct in het gat schuift. De achter het weggeslagen dijkvak zich bevindende put, ontstaan door de waterval, bleek bij een gehouden peiling vlak langs de kerk af een diepte van 6,80 meter te hebben. Wel te verstaan zes meter tachtig beneden de dijkvoet. Dit gat moet eerst vol gestort worden. Er zijn ook schepen met klei onderweg, waarmede het binnentalud van de dijk weer moet opgebouwd worden. Men heeft Woensdag en Donderdag hard ge werkt tot het aanleggen van een nood- kabel, teneinde het watergemaal van de polder „Kromme, Geer en Zijde" van krachtstroom te voorzien. Men hoopte heden de bemalingsinstallatie zover ge reed te hebben, dat ze in werking kan worden gesteld. Eerste hulp voor getroffenen. Ook te Ouderkerk heeft zich een comité ge vormd voor eerste hulp aan de getrof fenen. Er zijn inwoners die zo overhaast uit hun huizen hebben moeten vluchten dat zij vrijwel niets anders hebben kun nen redden dan de kleding die zij dragen. Aanvragen voor kleding e.d. kunnen worden gericht aan mevr. Leeuwenburg- Van Ommeren. DE LIER Medische Zondagsdienst. De doktersdienst zal Zaterdagmiddag en Zondag de gehele dag voor De Lier en de Maasdijk waargeno men worden door dokter A. H. G. Smit, Willem Hl straat 7. Maasdijk, tel. 420 De Lier. 'S-GRAVENZANDE. Buurtvereniging Boerenwoning De Buurtvereniging „De Boerenwoning" heeft besloten in verband met de natio nale ramp de jaarlijkse feestavonden uit te stellen tot het a.s. najaar. De kinderfeestmiddag gaat wel door en zal omstreeks half Maart plaats hebben. Voorts kan worden medegedeeld dat een bedrag van 100 uit de kas is gestort in het Nationaal Rampenfonds. Ledenvergadering Groene Kruis. De afdeling 's-Gravenzande van het Groene Kruis houdt Dinsdag, 10 Februari een Herkozen. De aftredende leden van het bestuur en de raad van bijstand van de Coöp. Boerenleenbank te 's-Gravenzande, de heren N. L. van Geest en Jn. van Geest, werden herkozen. Reddingsbrigade op Goeree. Van de 's-Gravenzandse Reddingsbrigade, die met de tomboot op Goeree in actie is, zijn goede berichten binnengekomen. Alles is wel aan boord. NAALDWIJK Jaarfeest uitgesteld. De Herv. Jeugdclubs uit Naaldwijk, die heden in „De Binnen haven" hun jaarfeest zouden houden, hebben besloten in verband met de omstandigheden dit uit te stellen tot 6 Maart. Burg. Stand. Geboren: Johanna A., dr van A. Vreugdenhil en H. Harlaar: Adrlanus C., zn van M. A. G, Zwinkels en C. Th. Heinin gen; Wilhelmina J. R.. dr van J, C. Stolk en L. C. van Seters; Willem J., zn van A, Lagraauw en M. van Eek: Dirk C. M., zn van J. Sonneveld en M. W. Middendorp: Johan nes B.. zn van W- C. van der Wel en S. van den Ende. Getrouwd; C. J. Koomneef, 23 jr en M. Lugtenfourg 2fi jr. OverledenMaria P. de Vetten 79 jr-. Johannes van Gaaien 80 jr. Geen voetbal. De wedstrijden van de Z.m..afdeling van de voetbalverermging „Naaldwijk" zijn ingevolge de bepa lingen van de K.N.V.B. i.v.m. de nationale ramp afgelast. Medische dienst. Dokter J. S. Fransen, Dijkweg 41. telefoon 4072 zal dit week einde de medische dienst waarnemen. Deze dienst begint Zaterdagmiddag 4 uur en eindigt Maandagmorgen 8 uur. Bood schappen vóór 10 uur. PIJNACKER. Schaakclub de „Scheve Toren": Dit jaar zal het bliksem-drieronden- tournooi op 27 Maart a.s. plaats hebben. De inschrijving staat open tot 20 Maart en kan geschieden bij A. T. Tiel, Groe- nestege. Oostlaan 30, Pijnacker onder vermelding van sterkte, van welke vereniging men lid is en in welk tiental men uitkomt. Ook niet-georganiseerde schakers kunnen aan dit snelschaaktournooi deel cm en. Pijnacker helpt. Ook in Pijnacker is op initiatief van de burgemeester reeds op genomen óf en hoeveel evacué's men in geval van nood zou kunnen huisvesten. Deze gemeente kreeg evenwel nog geen vluchtelingen toegewezen. Wel hebben reeds diverse familieleden en kennissen uit het overstroomde gebied in Pijnacker onderdak gevonden. In verband hiermee ners die evacué's herbergen, hiervan ter gemeentesecretarie aangifte te willen doen. Verder kunnen we nog berichten, dat de opbrengst van de collecte ten be hoeve van het Nationaal Rampenfonds is gestegen tot 21.000. WATERINGEN Storingsdienst G.E.B. Bij eventuele sto ringen in het eleetriciteitsnet in de week van 7 tot en met 13 Februari kan men zich melden bij de heer P. V. d. Spek,1 Irenestraat 15, Wateringen. WESTLAND. Medische Zondagsdiensten 'S-Gravenzande: Zondag. 8 Februari wordt de medische dienst waargeno men door dokter ,W. Vonkenberg. Monster: Dit wfeekeinfie -zorgt doktejr C. A. Kleipool vocii' deunedische dienst. Wateringen: Zondag neemt dokter Breedvelt de dienst te Wateringen waar. Kringvergadering C.B.T.B. De Kring West- land "jfiji TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING „Oh. meneer!' jammerde professor Starreveld zodra hij voor de dienstdoende brigadier stond. „Ik heb zo juist gehoord dat mijn vriend Tekko Talks hier binnen gebracht is. Maar dat moet een misverstand zijn. Ik heb een uit vinding ged „Tekko Taks?" viel de brigadier de professor in de rede. „Is-ie werkelijk Tekko Taks? De eohte Tekko Taks? Gunst, laat ik nou gedacht hebben dat het een grappenmaker of een student was. Iedereen kan per slot wel zeggen, dat-ie Tekko Taks is!" „Nee, nee!" ging de geleerde hier direct op in. „Hy is het werkelijk. En hij is het slachtoffer geworden van een misverstand Dit alles noudt verband met mijn uitvinding begrijpt U wel! Het is nog geheim!" „Hm, juist!" mompelde de brigadier. „We zullen d« zaak direct onderzoeken Daar is wel iets aan te doen, denk ik!" „Fijn! Prachtig! Een sigaartje?" bood Starreveld gul aan en frommelde reeds in zijn jaszak. „Nee, dank U! Ik mag in diensttijd niet roken!" ant woordde de politieman correct. „Een pepermuntje dan!" offreerde de geleerde. „Graag!" zei de brigadier en stak het tabletje in de mond 2.000.000 voor herstel stormschade De gemeenteraad van Den Haag heeft Woensdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. M. A. Schokking een buitengewone vergadering gehouden, welke door het voltallige collage van B. en W. en door alle raadsleden met uitzondering van de heer N. Veldhoen werd bijgewoond. In zijn toespraak, welke staande werd aangehoord, wees de burgemeester op de ontstellende af metingen die de watersnoodramp heeft aangenomen. Nadat ter herdenking van de slacht offers enige minuten stilte waren be tracht stelde de burgemeester in het licht, dat reeds Zondag tal van vereni gingen, instellingen, organisaties, vele uiteenlopende instanties en individuele personen in allerlei vorm hun medewer king hebben aangeboden. Het gemeente bestuur, dat die dag urenlang bijeen is geweest, legde contact met organen van hoger gezag en verschillende instanties, doch moest zich verder beperken tot het registreren van de aangeboden hulp en tot het voorbereiden van te nemen maatregelen. Thans is, wat de gemeente betreft, de coördinatie voor de hulpver lening tot stand gebracht. Verschillen de gemeentelijke diensten hebben hun hulp aangeboden en van de politie staan 4 detachementen van 25 man gereed, om bieden. Ten aanzien van de evacuatie, zo zei de burgemeester, zijn meermalen tegen strijdige mededelingen afgekomen. Zon- dé C.B.T.B vergadert 17 Februaridag zijn direct maatregelen getroffen a.s. s avonds half acht in hotel Westlandaa voor de voorbereiding der evacuatie en te Naaldwijk. De heer P. Monster, redacteur! pers00nlijk heeft spr. onmiddellijk hulp van ..Groenten en Fl,mt zal spreken °ver aangeboden aan de burgemeester van b ouWbel e id V he na"oolg ul I Rotterdam en wethouder Van den Oever Puzzlerit uitgesteld. De puzzlerit voor i heeft zich die dag in verbinding gesteld de leden van de M.A.C. „Westland" die me* de provinciale evacuatiecommissari gisteren zou plaats hebben, is uitgesteld ?p/en bepaald moment kwam van Rqt- tot 18 Februari. terdam »et verzoek binnen, om 4000 De glasschade. Volgens zeer voorlopige .evacué's op te nemen, maar al spoedig schattingen zijn er bij de storm in het; gebleken, dat dat aantal ovenireven Westland 55000 eenruiters en 13000 m2 mensen beschikbaar om hulp te verle nen. De gemeente-apotheek is zeer ac tief geweest en heeft belangrijke hulp verleend. „Het gehele beeld van de ge meentelijke diensten en bedrijven", zo besloot de burgemeester, „toont een grote mate van activiteit en wanneer hulp gewenst is, kan die onmiddellijk ge boden worden". Evacué's Nogmaals vestigen wij de aandacht van onze geëvacu eerde abonné's op de moge lijkheid de krant op hun nieuwe adres te ontvangen. Daartoe dienen zij hun naam, oud en nieuw adres aan onze administratie op te geven. De gisteren in Den Haag gehouden buscollecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft een bedrag van 437.000 opgebracht. Hierbij is inbe grepen een bedrag van 4000, dat in Loosduinen is bijeengebracht. Advertentie ■•«li rnii' f kasglas vernield. De gewassenschade valt mee en ook het aantal vernielde waren huizen is niet groot. Hulp voldoende in Oude- en Nieuwe Tonge De burgemeester van Oude en Nieuwe Tonge bericht, dat op het ogenblik geen hulp meer nodig is. Boerenknecht zette wekker op 2 uur Dat er op Tiengemeten van een be volking van 160 zielen zo weinig slacht offers gevallen zijn. is grotendeels danken aan de 58-jarige boerenknecht Piet Vos, die op de boerderij „Tessa* werkt, aldus een correspondent van A.P. De boer, de 37-jarige P. J. Kooman, lag met een gebroken been in het gips, toen Zaterdag de wind opstak. Vos vertrouw de het water niet en zette, voordat hij naar bed ging, de wekker op 2 uur. Toen hij 's morgens vroeg opstond om naar de toestand van de dijk te kijken, ont dekte hij, dat het water er reeds over stroomde. Er was toen geen tijd meer te ver liezen. De knecht waarschuwde alle in woners. en terwijl het water steeg renden de dochtertjes van Kooman, 12 en 7 jaar oud, langs de dijk naar een ZEVENHUIZEN Collecte. De voor het Nationaal Rampen fonds in Zevenhuizen (Z.-H.) gehouden col lecte. heeft I 37.000.— opgebracht. Dit bedrag komt neer op een bijdrage van 11.21 per inwoner. WADDINXVEEN Hulpverlening voor watersnood. De hulp actie voor de door watersnood getroffen ge bieden wordt in Waddinxveen nog steeds voorgezet en het ingezamelde bedrag stijgt nog steeds. Deze collecte heeft inmiddels een bedrag van 28.000.overschreden Hier onder bevinden zich giften van plaatselijke Industrieën van l 2000.1000.500 en 200.—. Bijzondere vermelding verdienen wel de beide Ned. Herv. scholen en de o.l. school B, die ook een aanzienlijk bedrag bijeenbrachten. Ook op andere scholen wor den Inzamelingen gehouden. Van de inge zamelde goederen is o.a. een partij dekens overgebracht naar de Ahoy-hal te Rotter dam. Van de ingezamelde goederen zijn verder verscheidene van de 52 thans in deze gemeente verblijvende geëvacueerden ge holpen. Filmavond van de watersnood. Op initia tief van het Sportweekbestuur wordt op Zaterdag 14 Februari a.s. een filmavond ge houden in de grote cantine van de fabriek der N,V. Dobbelman te "Waddinxveen. Hier worden o.a. films vertoond van de waters nood, De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Burg. Stand. Bevallen: A A. BoonKoster, z.; J. L. van VeldeKooman, z.\ P. M, C. Steenland—Rijnbeek, z.; H. Spek—Laferte, z.; A. G. de Wit—Bos. d. Gehuwd: J. A, Zuldema en J van der Starre. Overleden: Jacob van der Geur, 83 jaar. aangrenzende boerderij, die kortgeleden en buitengewoon hecht was gebouwd. Dat huis werd de redding van het gezin Kooman en een twaalftal buren. Muur van water „Wij kregen de vrouw van de baas weg op de tractor en ik redde de paarden", zei Vos, „op dat ogenblik hoor de ik de dijk bezwijken en in het stik donker kwam eqn muur van water op ons af. en dat terwijl de baas niet kon lopen. Het leek me een onmogelijke taak om weg te komen. „Breng me boven op de dijk en laat me daar maar" Kooman, maar ik zette hem op tractor, die echter defect raakte." Het water stond bijfla tot heit middel van de mannen, toen Vos er in slaagde de tractor weer op gang te krijgen, En ondanks zijn gebroken been reed Koo man de tractor in veiligheid. De machi ne. welike zijn leven redde, ligt thans gekanteld in een massa modder. Vos bleef nog even achter in een laatste poging te wagen de 21 koeien te redden, en toen bleek, dat hij van de anderen was afgesneden. De man trachtte krui pend de dijk te bereiken, maar deze brak toen Vos nog dertig meter voor de boeg had. Door een geweldige massa modder en water wist de knecht de boer derij te bereiken cn klom op het dak, waar zijn hond hem gezelschap kwam houden. Later slaagde hij erin met het dier het andere huis te bereiken. Hij liep, vaak tot aan zijn hals in het water, 800 meter door de watermassa's. Dat huis hield, niettegenstaande het door de storm heen en weer geschud werd. stand, en de gehele Zondag bleven de vluchtelingen op de zolder, waar wel wat fris drinkwater was, maar geen eten. „Maandag zakte het water iets en kon den wij bonen uit de provisiekast halen, verder slaagden we erin een petroleum kachel op de zolder te krijgen, die wilde branden. De gekookte bonen waren ons eerste eten. Halverwegen die dag kwa men de reddingboten". De meeste in woners onder wie de gewonde Koo man en de beide dochtertjes gingen naar het vasteland. Weidra bracht d« reddingboot levensmiddelen en drink water voor de dertig eilanders die be sloten hadden te blijven, „Ik ga r.iet, ik geloof, dat mijn echtgenoot en de meis jes verzorgd zijn, al weet ik niet, waa% zij zich bevinden", zei mevrouw Kooman „Als wij maar werken, zal het ons eens weer goed gaan. Later werd gesproken van 2000 en tenslotte zijn het er 700 geworden. Thans zijn er 607 geregistreerd. Zojuist had de burgemeester bericht ontvangen van de minister van Binnen landse Zaken, dat de afvoer van evacué's van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden geconcentreerd is op Rotter dam en Utrecht en niet meer op Den Haag. „Wij moeten nu", aldus spr. „het bericht afwachten, of het ontvangstap paraat in onze stad nog in stand moet worden gehouden", Hoewel de in Den Haag aangerichte schade op zichzelf aanzienlijk is, geloof de spr, toch, dat de kosten van herstel in eigen kring kunnen worden opge bracht. De schade, ontstaan aan de Sche- veningse boulevard, de havenhoofden, de binnenhavens, de werken van het af voerkanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrarud bij Kijkduin beloopt naar schatting f 2 mlllioen, welk bedrag dooT de raad z.h.s. beschikbaar werd gesteld. De burgemeester deelde nog mede, dat de glooiing aan de Zuidzijde van de zee wering te Scheveningen zwaar bescha digd is, dat de fundering van de sema- foor gedeeltelijk is ondermijnd, dat het gemeentelijk edectriciteitsbedrijf even moeilijkheden heeft gehad, doch dat de zorgen tihans zijn weggenomen, nu de nieuwe machine langzamerhand in be drijf is genomen. De H.T.M. heeft schade gehad en deelgenomen aan het vervoer van degenen, die bij het reddingswerk betrokken waren. Het gasbedrijf heeft Vrije prijsvorming land bouwgronden ongewenst De Stichting voor de Landbouw heeft in een, adres aan de Tweede Kamer meegedeeld, de vrije prijsvor ming van landbouwgronden niet ge wenst te achten. Ook Rozenburg werkt met man en macht In de Staartdijk op het eiland Rozen burg is Woensdagavond weer een groot gat geslagen. Met man en macht is men vanmorgen vroeg begonnen met het dichten daarvan. Er dreigt geen onmid dellijk gevaar, maar wel moeten de zeeschepen, die de Waterweg in- en uit varen de grootst mogelijke voorzichtig heid in aoht nemen. De loodsdienst is daarvan op de hoogte gesteld. Ook het dichten van de gaten in de dijk bij de Kroonpolder is in volle gang. Hier is de toestand minder gevaarlijk, daar de dijk niet zo diep is weggeslagen als de Staartdijk. Paleis Het Loo voor geëvacueerden De hofmaarschalk, majoor R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, heeft namens H.M. de Koningin het paleis Het Loo voor geëvacueerden aangeboden aan het Nederlandse Rode Kruis. Majoor Zinnicq Bergmann is aangeraden hier over contact op te nemen met de cen trale evacuatie-commissie. Met het pa leis wordt een volledig butagas-appa- raat de kêukenuitrusting en een kok ter beschikking gesteld. Tussen de havenhoofden van Scheve ningen is aan de Zuidzijde tijdens de jongste storm een groot gat geslagen dat nu echter weer droog ligt. Op dit punt drong het water door het geweld van de storm door de basaltversterkin gen en werkte zich verder naar de Binnenhaven. Woensdagmiddag is het nu een geliefde speelplaats voor de jeugd, echter niet lung, want men zal wel spoedig dit gevaarlijke gal gaart dichten, nu de gemeenteraad gisteren besloot f 2.000.000 beschikbaar te stel len voor het herstel van de schade in Scheveningen. Overal in het Westland arriveerden evacué's Ontvangstorganisaties werkten perfect Lang heeft men in het Westland ge wacht op de komst van de évacué's, maar nu zijn ze er. Hun komst ging nog onverwacht. Zo zelfs dat men in 's-Gravenzande op de gemeentesecre tarie nog geen zekerheid kreeg uit Den Haag toen de eerste autobussen al bij de Fruit- en Groentenveiling waren gearriveerd. Ongeveer 100 mensen kwamen in 's-Gravenzande. Voorna melijk waren zij afkomstig uit Nieuwe Tonge en Sommelsdijk. Hartlijk werden de mensen onthaald op iets warms en snel werden zij ge registreerd. Binnen een uur had de laatste evacué zijn tijdelijk adres bereikt. Vijf bussen waren er gekomen, maar van Den Haag was bericht dat zeven bu&sen naar 's-Gravenzande waren vertrokken. Later kwam echter de tijding dat twee bussen bij vergissing naar Naaldwijk waren gereden en dat de mensen daar reeds waren ondergebracht. Men liet het maar zo. Heden zouden dames de evacué's bezoeken om te horen waar mee geholpen kan worden. In Wateringen arriveerden in het Bondsgebouw 's avonds 340 vluchtelin gen uit Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk, Brouwershaven, Middel hamis en Noordgouwe. Brood, koffie en soep stonden reeds gereed en ook hier werden de formaliteiten in een minimum van tijd vervuld. Te Monster arriveerden 's avonds 350 mensen, de meesten uit Nieuwe Tonge, maar ook uit Stellendam en enkele andere plaatsen. De hartelijke ont vangst deed hun zichtbaar goed. Bij de C.C.W.S. te Honselersdijk ar riveerden 200 mensen in twee groepen uit Oude en Nieuwe Tonge. Er waren veel vrouwen en kinderen bij. Snel werd ook hier geregistreerd en met personenauto's waren de evacué's zo thuis gebracht. Opstandigen hebben in Kenia een bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 hectaren waardevolle cederbossen heeft vernield en die men nog niet meester is. De stroom van goederen houdt aan In Delft blijft de stroom van goederen voor de overstroomde gebieden aanhou den. Behalve kleding, waarvan in totaal 18.000 complete kledimgpakketten reeds zijn verzonden, zijn 350 rubber hand schoenen gedropped boven Zierikzee en honderd paar klompen zijn verzonden naar Rozenburg. Tevens zijn elfhonderd broden naai- Rotterdam gezonden. De inzamelingsactie van andere arti kelen als kleding is thans in volle gang. Kappers en drogisten hebben toiletarti kelen beschikbaar gesteld. De oliefabriek „Calvé-Delft" verscheept regelmatig vee voeder. Kappers hebben bovendien aan geboden de evacué's gratis te knippen en te scheren. De Delftse wasserijen hebben aangeboden alle kleding van de vluchtelingen gratis te wassen en te strijken. Gisteren zijn weer driehonderd eva cué's In Delft aangekomen, voorname lijk uit Goeree-Overflakkee, Nieuwe Tonge en Schouwen-Duiveland. Inlichtingen over evacué's kan men in winnen aan het adres Westvest 7, tel. 2901. toestel 25. Ook blijft er nog geld binnenkomen. Tot dusver is van de bevolking een be drag ontvangen van 27.500; van de in dustrie 48.000. In totaal is dus thans f 75.500 bijeen. Een volledig uitgeruste technische ploeg van de dienst voor Openbare Wer ken is gistermorgen onder leiding van de waterbouwkundig ingenieur H. H. Vos, naar Hellevoetsluis vertrokken met de bedoeling te worden ingezet bij de evacuatie van Goeree en Overflakkee. Ook de wethouder, de heer J. Bügler, maakt do reis mee. De ploeg zal van daag in Delft terugkeren en worden af gelost. Apothekersdienst. Van 7 tot 14 Febr. is de apotheek van fa. W. A. Kipo, Oude Delft 204, tel. 68, dag en nacht geopend. Ambtsaanvaarding prof. Berends in Delft Bij de aanvaarding van het ambt van eewoon hoogleaai aan de Technische Hogeschool te Delft heeft de heer W Berends een voordracht gehouden over de ontwikkelingsgang en uitkomsten van biochemisch onderzoek. Daarin zei hij dat de belangrijkste practische resulta ten liggen op de terreinen van de voe dingsleer en de geneeskunde. Hij merkte op dat van de tot dusver toegepaste an tibiotica penicilline beslist nog onover troffen is. Het onderzoek naar nieuwe antibiotica is in een koortsachtig tempo uitgevoerd en nog lang niet afgesloten. Zocht men aanvankelijk in planten, bac teriën en schimmels, het accent ligt de laatste jaren op de actinomyceten. Hulpactie ambtenaren departe ment van Landbouw De ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning hebben een hulpactie op touw gezet onder het personeel. Zij hebben beslo ten een gedeelte van hun salaris af te staan voor de getroffenen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3