IrA. G. Maris over bestrijding van de nationale ramp Grootste smokkelzaak na de oorlog berecht Het gaat er nu om droog te houden wat nog droog is Hoe springtij, springvloed en stormvloed veroorzaakt worden Capaciteit van de Nederl. industrie onaangetast INDRUKWEKKENDE BEDRAGEN VOOR HET RAMPENFONDS Eerste lijst van slachtoffers Eis tegen hoofdverdachte: één jaar en drie maanden Situatie in Land van Heusden en Altena Defensie-debat in Eerste Kamer Vrijdag 6 Februari 1953 TROUW (Van onze Haagse redacteur) „Door de ramp, die ons land en volk getroffen heeft is de wenselijkheid van het afsluiten van de zeegaten opnieuw naar voren gekomen, maar dat wil niet zeggen dat wij ons volk deze wenselijkheid als een realiteit moeten voorhouden. In elk geval zouden voorbereiding en uitvoering van dit ingrij pende plan van zeer langdurige aard zijn. Er kan geen sprake van zijn, dat het herstel van de thans aangerichte schade daarvan enige invloed zou mogen ondervinden", zo verklaarde ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat gisteren. Hij herinnerde er aan, dat twee belangrijke factoren tot het ontstaan van dit plan hebben geleid, n.l. het beperken van de kustlengte waardoor de binnenwaartse dijken niet meer aan het risico van stormvloed blootstaan en het vormen van een zoetwater-reservoir ten behoeve van de landbouw. lang dat het gat, dat ontstaan was in Schielands hoge zeedijlk, die het vaste land van Zuid-Holland beschermt, on middellijk hersteld kon worden. Het zelfde geldt van de dijk van de Krim- penerwaard bij Ouderkerk. „Ik kan my voorstellen, dat dit plan thans weer in de puiblieke belangstel ling staat, maar men moet zich goed indenken wat dit betekent. Wij zouden de Oostersohelde, Grevelingen en Ha> ringjvliet moeten afdammen, bij een diepte van dertig tot veertig meter en bij zeer grote verschillen tussen eb en1 vloed. Bovendien zouden deze afslui tingen gelijktijdig moeiten plaats vinden omdat anders zeer ongewenste stror gen zouden ontstaan. Dit overtreft verre wat wij in Nederland ooit verricht hebben", aldus ir Maris. Een andere vraag die na deze waters nood is gerezen heeft betrekking op de toestand van onze dijken. Ir Maris ver klaarde, dat er geen sprake van is, dat het onderhoud na de oorlog minder is geweest dan voor de oorlog. Nergens is gebleken, dat een dijk zwak was. De dijken zijn zo gemaakt, dat zij, behou dens een aanvaardbaar risico, bescher ming bieden tegen stormvloed. Door een eenvoudige optelling van alle ongunstige factoren kan men ge makkelijk berekenen, dat de dijken niet altijd stand kunnen houden, maar zonder een aanvaardbaar risico kan men nergens leven en wonen. De dijken zullen niet hoger gemaakt worden dan voorheen. Voorlopig zullen we al erg tevreden zijn als we de oude toestand hersteld hebben. Nieuwe dijken behoe ven niet te worden aangelegd. Als de gaten weer dicht zijn en het dijkprofiel overal hersteld is, zrullen de dijken weer sterk genoeg zijn. Wel nopen de uitzon derlijke hevigheid van het natuurver schijnsel en de combinatie van meteo rologische faotoren tot studie, aldus ir MaTis. Zuid-Holland In Zuid-Holland is men doende binnenwaterkeringen te verzekeren om te voorkomen dat het binnengedrongen water zich niet uitbreidt. Het gaat er thans om droog te houden wat droog gebleven is. Voorne en Putten heeft belangrijke gaten in de Zeedijk. De dijken van het kanaal houden nu het water tegen. Hel sluiten van het gat bij Oudenhoorn, waarmee een begin is gemaakt, is een zeer groot werk. Behalve de duinkop is op Goeree alleen nog een stukje bij Dirksland droog. Deze droge gebieden zullen gebruikt worden ..als brugge- hoofd" in de strijd legen het water. Het gat in de ringdijk van de Alblas- serwaard bij Sliedrecht is gedicht en bij Paipendrecht zal het gat waarschijnlijk deze week nog gesloten worden. De ga ten in die dijken van IJsselmonde wor den thans ook gesloten. Op Rozenburg was dat reeds eerder gebeurd, maar gis teren deden zich daar nieuwe doorbra ken voor tengevolge van snel voorbij va rende schepen. De Hoekse Waard zal op drie plaat sen met groot materieel worden aange pakt en wel bij "s-Gravendeel, Numans- dorp en de Eendraehtspolder. Definitieve gegevens over de schade aan de duinen zijn nog niet binnen, maar in ellk geval is de afslag ernstig. Op Texel is begonnen met de werk zaamheden van de ondergelopen Een- dTaobftspO'lder. Ernstige, maar niet gevaarlijke scha de is toegebracht aan- de Balgzanddiik tussen Wierimgen en en Helder. Ook de Afsluitdijk heeft enige schade evenals de nog niet afgewerkte dijkvakken in het IJsselim eer. Ir Maris wees nog op het grote be- CH-vrouwen luisterden naar emigratieproblemen Mej. mr. M. H. Boeree heeft voor de leden van de C.H.-vrouwenstudiegroep gesproken over het onderwerp emigra tie, tijdens een bijeenkomst, welke plaats vond ten huize van mevrouw J, van Raalt-Schouten. Spreekster merkte op, dat Nederland van oudsher de zeeën bevaren heeft, waardoor internationale handel stond, met als gevolg kolonisatie. Ach tereenvolgens werden nu de verschillen de moeilijkheden, aan de emigratie ver bonden, besproken. Men moet inzien, dat men voor jaren de vaderlandse bo dem verlaat, om zich elders een nieuw vaderland te verwerven. Denken wij daarbij aan Ruth, zo zeide spreekster, Ruth zeide tegen Naomi: „Uw volk is mijn volk." Spreekster waarschuwde voor het sa- menklitten met Nederlanders in het nieuwe land, want zo geraakt men daar nooit thuis. Een gewichtig punt is het leren van de vreemde taal. Mej. Boeree wees op het Emigratie comité voor Nederlandse vrouwen, dat alle mogelijke voorlichting geeft. Be langrijk is wel. dat men zich van te voren afvraagt of aanpassing mogelijk is en of men van het nieuwe leven een geslaagd bestaan kan verwachten. Protest van A.V.R.O.-leden Het landelijk comité van actie van de A.V.R.O.-leden heeft het onderstaande telegram verzonden aan de minister van O., K. en W., onder wie de radio ressor teert: „Het landeljjk comité van actie van de A.V.R.O.-leden heeft met veront waardiging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de A.V.R.O. om de berichtgeving betref fende de noodgebieden op bepaalde voorwaarden te coördineren met de andere omroepverenigingen. Het ver zoekt Uwe Excellentie met klem zo danige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weigering in geen enkel op zicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak, die de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzach ting van het leed". SNOEP VAN DE BON IN ENGELAND De rantsoenering en prijscontrole van suikerwerken en chocolade-artikelen is in Engeland opgeheven. De voorraden zijn thans voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. De rantsoenering Van suikerwerken heeft meer dan 10 jaar ge duurd, n.l. sedert Juli 1942, met een korte onderbreking van 24 April tot M Augus tus 1946. Afsluitdijk liep geen gevaar Da/t de Afsluitdijk geen gevaair heeft gelopen moet toegeschreven worden aan het uiterst zware profiel, dat hier is toegepast. Dat is gedaan omdat de polders, die er achter liggen de diepste van Nederland zijn, Bij een overstro ming zm het water er vijf of zes me ter hoog staan. In verband met het feit, dat deze calamiteit zich op Zondag heeft voor gedaan wees ir Maiüs op heit grote voordeel, dat de Waterstaat in ons land gedecentraliseerd is. Waterschappen en andere instanties konden plaatselijk maatregelen nemen zonder dat zij op het in werking treden van een centraal punt behoefden te wachten. De deskun digen ter plaatse waren tijdig gealar meerd. Nadat 's avonds een stormwaar- achmwing van De Bilt was- uitgegaan, werd in Dordrecht en Willemstad om 12 uur Zaterdagavond alarm gegeven. Dat in sommige gebieden zoveel mensen niet aan het water konden ontkomen sohreef ir Maris toe aan het feit, dat in deze streken in lange tijd geen door braken hadden plaats gevonden waar door men zich onvoldoende rekenschap gaf van de risico's. Ir Maris verklaarde tenslotte nog, dat nog niet te voorzien is. of voldoen de materiaal en arbeidskrachten be schikbaar zullen zijn nu op zo grote schaal werkzaamheden aan de dijken verricht moeten worden. Grote hoeveel heden stenen en rijshout zullen nodig zijn. In de Biesbos is echter bijna de gehele voorraad rijshout weggespoeld, hoewel daarvan een deed waarschijnlijk nog teruggevonden zal worden. Evenmin is nog te voorzien, of de uitvoering van de Zuiderzeewerken vertraging zal ondervinden door het werk in de getroffen gebieden. Het is niet uitgesloten, dat dit het geval zal zijn. Normaal verschijnsel Daar er over de begrippen springtij en springvloed en stormvloed bjj velen enige verwarring blijkt te bestaan, zo dat sommigen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Februari a.s. te verwach ten springtij, wordt hierover van de zij de van het KNMI het volgende medege deeld: Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le De wisselende samenwerking van zon en maan. 2e De werking van de wind op de Noordzee, De maan en de zon beïnvloeden bei den het eb- en vloed verschijnsel, doch de maan het meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een spring vloed en een springeb, of eenspring- hnogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoog- water is dus een hoogwater dat wat hoger is dan het gemiddelde hoog water, doch het wordt ook onmid dellijk gevolgd door een springlaag water dat lager is dan het gemid delde laagwater. Doch nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten een opho ping van water in het Zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verhoging van waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een storm vloed. Treft nu een uitzonderliik zware en langdurige Westerstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen ca-tastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan. op Februari. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam. Door die uitzonderlijke storm. Snellere getijstromen 2e. dat bij het eerstvolgend springtij, indien de wind geen complicaties geeft, het hoogwater en het laagwater verwacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op 18 Jan. Wel moet verwacht worden, dat de getijstromen van het in- en uittrekkende water sneller zullen zijn dan gemiddeld. Koningin in verblijven van vluchtelingen H.M. de Koningin heeft gisteren, ver gezeld door mevrouw SmittAvis, een bezoek gebracht aan de Utrechtse vei linghallen aan de Croeselaan, waar het provinciaal evacuatiebureau is gevestigd. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier wer den geregistreerd, van de eerste behoef ten voorzien en doorgezonden naar adres sen in de provincie. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft medegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna naar Amersfoaft vertrokken, in gezelschap van de commissaris der Koningin, en de leider van het evacuatiecentrum, H. Weseem. De Koningin bezocht ook het Zeister Slot, waar honderden vluchtelingen uit de noodgebieden zijn geregistreerd, on derzocht en doorgestuurd naar de be schikbaar gestelde adressen. Grote aan dacht schonk H.M. aan de baby-afdeling. Na de rondleiding stapte H.M. in een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodgebied was binnengekomen. H.M. heeft voorts het vluchtelingenverblijf in Baam bezocht. Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige export bedrijven ondervonden reeds moeilijk heden by het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig indus triële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. Burgemeester Middelharnis- Sommelsdijk niet omgekomen Namens de familie wordt ons mede gedeeld dat de burgemeester van Mfd- delhamis, die tevens burgemeester is van de gemeente Sommelsdijk, niet is omgekomen. Nu zijn ook zonder de wind de spring vloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind. de springvloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon iets minder hoog geworden zijn dan de voorafgaande springvloed van 18 Jan. en dan de volgende van 16 Februari. Dit betekent dus: le. Dat de stormvloed nog hoger ge- ont- worden zou zijn als dezelfde storm op 18 Jan. of 16 Febr. opgetreden zou zijn; Een zending van ongeveer 10.000 kg in balen verpakte lakens en dekens kwam gistermiddag per S.A.S. uit Oslo op Schiphol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Deze goe deren, die afkomstig zijn van het Noorse Rode Kruis, werden in auto's van de Nederlandse afdeling van deze organisatie geladen, die ze transpor teerden naar de boten van de rederij Koppe, die voor het vervoer naar Goes zorg draagt. Acties bij bedrijven in volle gang Bij de acties die ten bate van het Nationaal Rampenfonds onder het perso neel van bedrijven worden gehouden, worden vaak indrukwekkende resulta ten geboekt. Ook bij de Nederlandse koopvaardij is het medeleven met de overstromings ramp algemeen. Zo kwamen bij de My „Nederland" telegrammen binnen van de Singkep, Rempang, Enggawo, Poelau Laut, Elmira, Madoera, Rondo, Celebes, en Tarakan. De cen-tralen van overheidspersoneel (Prot.-Chr. Centrale, de R.K. Centrale en de Ambtenarencentrale) hebben met in stemming van de minister van Binnen landse Zaken het gehele personeel met grote klem aanbevolen éen gedragslijn te volgen door te beginnen met op basis van vrijwilligheid één procent van het salaris over Februari af te staan. De Rotterdamse bouwvakarbeiders, aangesloten bij alle vakverenigingen te Rotterdam, hebben twee vacantiebons (voor één snipperdag) beschikbaar ge steld. Van de N.V, Dok- en Werfmaat- schappij „Wilton-Fijenoord" te Schie dam hebben de arbeiders en beambten ruim 100.000 afgestaan aan het Ram penfonds. De directie voegde daar een bedrag van 150.000 aan toe. Het N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van f 100.000, dat ter beschikking wordt ge steld van het Rampenfonds, verhogen tot 250.000. Het verbondsbestuur heeft het Troelstra-oord te Beekbergen ter be schikking gesteld voor het onderbren gen van evacué's. De Alg. Bond van Ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantie-oorden in Uddél en Elle- com aangeboden en de Alg. bond „Mer- Prins Bernhard steeg gisteren van 'l vliegveld Soesterberg op voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hij op het vliegveld Haamstede was geland, stapte hij over in een heli copter. Met dit toestel bezocht de Prins verscheidene zwaar getroffen gemeen ten, voornamelijk op Schouiven-Duive- land, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Bunkers worden opgeruimd Strand en duinen voor publiek afgesloten Van Scheveningen tot Hoek van Holland (Van onze Haagse redactie). Dijkgraaf en hoogheemraden van Delf land maken, mede namens de burge meesters van Den Haag, Monster, 's-Gra- venzande en Rotterdam (Hoek van Hol land) bekend, dat de duinen met inbe grip van het strand van Scheveningen tot Hoek van Holland voor het publiek zyn afgesloten in verband met de uit voering van dringende herstelwerkzaam heden. O.a. zullen de bunkers, die op het strand terechtgekomen zijn tijdens de storm van Zondag, met behulp van explosieven worden opgeruimd. De ge nie heeft, met medewerking van een veertigtal Amerikaanse militairen, hier mee vanmiddag op het strand van 's-Gravenzande een begin gemaakt. Van de omstandigheden zal afhangen of ook de bunkers, die nog in de duinen staan en daar gevaar voor de zeewering ople veren, kunnen worden opgeblazen. Pissarev blijft gevangen De rechtbank te Den Haag heeft de gevangenhouding van de Russische jour nalist Pissarev, die verdacht wordt van jspionnage, wederom met 30 dagen ver lengd. Het Nederl. Rode Kruis heeft giste ren een eerste verlieslijst uitgegeven met namen van personen, die om het leven zijn gekomen of worden vermist. Wij geven deze lijsten onder mededeling, dat door de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie van be trouwbaarheid kan worden gegeven. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DINTELOORD. Martin us Janssen, geb. 21-8-1904 (C. 57); Jan de Vos, geb. 1-6-1894 (C. 56); Jaatje Vissers, geb. 27-2-1898 (C. 56). FIJN AART. Leendert van de Meeberg, geb. 13-8-18E (D. 231); Wilhelmina Andrea Kloet, geb. 20-11-1906 (D. 231); begraven in Dinteloord; Johanna Francisca Maria van Opdorp, geb. 11-12-1944 CD. 228); Adriana Wilhelmina Slikboer, geb. 18- 11-1904 (C. 123); Adriana Johanna Po lak. geb. 22-8-1906 (D. 241); Maria Hollemans, geb. 15-6-1946 (D. 160); Pieternella Adriana Hartvelt, geb. 15- 1-1910 CD. 169); Leendert Machiel de Geus, geb. 22-4-1936 (D. 169); Chris- tiaan de Geus, geb. 26-7-1946; Jan Dirk de Geus, geb. 5-1-1948 (D. 169); Gerrit Johannes van Mourick, geb. 13- 1-1924 (D. 161); Hermanus Leendert Hollemans, geb. 12-5-1943 (D. 160); Maria de Wit, geb. 5-10-1926 (D. 161); Antonia Elisabet Suykerbuyk, geb. 17- 7-1876 (D. 195); Johanna Adriana Knook, geb. 26-2-1924 (D. 183); Jan Olivier Driesprong, geb. 1-7-1874 (C. 141); Petrus Gerardus Adriana Koet- senruyter, geb. 2-4-1950 (D. 248); Lu cia Adriana Maria Koetsenruyter, geb. 29-8-1951 ((D. 248); Peter George Mackay, geb. 7-10-1943 (D. 166); Mar- tinus Lijdekker, geb. 28-5-1880 (D 250); Jannetje Driesprong, geb. 31-1-1906 (C 141); Teuntje Knook, geb. 20-10- 1900 (D. 182); Martha Eland, geb. 9- 7-1892 (D. 104). 's-GRAVENDEEL. J. Groot (Langestraat)mej. St. Nik laas en dochter (vermist) (Gorstdijk 50); meisje Kranenburg, 12 jaar, met moeder en zusje (Pr. Bernhardstr. 14); heer Van Appeldoorn (Molendijk 50); mej. Van Steensel (Renoyshoek 53). Mei. grote waarschijnlijkheid omgeko men: mej. Kruythof (Achterdijk 26): wed. v. d. Wulp met 3 kinderen (Mo lendijk 20); mej. Van Verk met 2 of 3 kinderen (Molendijk 68); heer en mevr. Brand (Molendijk 72); wed. Verdonck met dochter en 3 kleinkin deren, genaamd De Zeeuw (Molendijk 70); mevr. Kraak (Molendijk 80); kind van C. Heidemolen (Molendijk 51). HALSTEREN. Petrus Maas, geb. 23-6-1951; Maria Wil helmina Van Tiggelen, geb. 24-4-1919; Cornelia Maria Wilhelmina Raats, geb. 20-1-1950 (B 308); Petrus Johannes Raats, geb. 7-8-1945: Phïlomena van Elzakker, geb. 7-9-1918 (B 340); Adri- ana Maria Schillemans. geb. 25-6-1914 B 337). HOEDEKENSKERKE. J. Leys. NIEUW NEUZEN-POLDER. Smallegange, baby 3 maanden. HONTENISSE. Maria Isabella Leeraert, 65 jaar; Agnes Mathilde Mattheyssen, 33 jaar; Roza M. Daalman, 8 jaar; Theophyl S. C. Daalman, 6 jaar; Desyre Smit, 68 jaar (vermist); Louisa Maas, echtgen. van Desyre Smit, 66 jaar (vermist); René G. de Smit, 37 jaar (vermist); Agnes Maria de Smit, 24 jaar (vermist). KLUNDERT. Johannes Adrianus Blommers, geb. 12-1900 (Krugerstr. 6) MAASSLUIS, der End, geb. Mej. J. van (Zandpad 6). RILLAND-BATH. J. A. de Goffau, burgemeester. ROTTERDAM, v. d. Starre uit Sliedrecht. Hubregt Leeman, geb. 4-5-1874; Johanna Theune, geb. 21-11-1869 (A. 88). VLISSINGEN. Petrus Martinus van Beers, geb. 23-5- 1883 (Groenewal 36); Johann Verha gen, geb. 15-10-1910 (Boul, Bankert 106); Franciscus de Jonge, geb. 5-3- 1904 (Vrouwenstraat 16). ZAAMSLAG. Jacobus Jan Alten, geb. 20-2-1949. OOK DEN HAAG ZAL ADOPTEREN Het gemeentebestuur van 's-Graven- hage heeft zich tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gewend met de vraag welke gemeente of gemeenten eventueel door Den Haag geadopteerd kunnen worden. Een en ander in verband met het feit, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dit vraagstuk heeft gecoör dineerd. curius" stelde het vacantie-oord in Lun- teren beschikbaar. Het verbondsbestuur heeft de hoofdbesturen van de aangeslo ten organisaties verzocht hun leden op te wekken gevolg te geven aan de op roep van de Stichting van de Arbeid, Verwacht wordt, dat indien alle werk gevers en werknemers aan deze oproep gevolg geven een bedrag van ongeveer vijftig millioen kan worden bijeenge bracht. Het Marine contact-vaartuig „Van der Steng" vertrekt naar de noodgebieden om-hulp te verlenen. De bakkersgezellen in geheel Nederland zullen tien procent van hun loon afstaan en de werkgevers zullen het bedrag verdubbelen; Bij de AK.U. is het initiatief genomen onder het personeel om in de zomermaanden een week vacantie te werken in de ge troffen gebieden; De Esso-Nederland heeft 100.000.aan het Rampenfonds overgemaakt; 35.10 per gezin heeft de gemeente Ooster-Hesselen bij Coevorden Franse militairen opereerden met hun stormboten in de omgeving van Halsteren om de in nood verke rende burgerbevolking uit haar geïso leerde woningen te bevrijden. geschonken; De afdeling Genie van de SJl.O.G. 'te Soesterberg heeft voorge steld, dat de militairen in het rampge-' bied, die een gulden per dag extra krij gen, dit bedrag afstaan aan het Rampen fonds; Vijftien gulden per inwoner werd geofferd in de gemeente Oldehove (Gro ningen); De boeren van Lekkerkerk hebben voor 33.500.geschonken aan vee; De gemeente Baflo (G.ron.) schonk 38.000 aan het Rampenfonds, d.i. 13.50 per inwoner; Twee en veertig gulden per. gezin gaf men in Zuidbarge (totaal 4565.—) Zestien van de achttien NoordMm- burgse gemeenten brachten 140.000 op (ongeveer 4.50 per gezin); een arts in Venlo heeft zijn vliegtuigje ter beschik king gesteld van de hulpverlening; Amelanders brachten vier gulden per in woner bijeen (totaal 13.269,22); In Benthuizen bracht een collecte 11.358,66 op. De meervoudige kamer van de Zut- fense rechtbank heeft zich Dinsdag de gehele dag beziggehouden met de be handeling van de grootste smokkel- affaire na de bevrijding. Een der hoofd verdachten. de 50-jarige G. H. uit En schede .hoorde een jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, alsmede 10.000 gulden boete en verbeurdverkla ring van 2 luxe auto's. Ongeveer 30.000 kg ruwe koffie, 250 damesmantels, 2800 kg koffie, 46.000 shawls en 600 kleder drachtdoeken waren zonder papieren uit en naar Duitsland vervoerd. De Enschedese oonfectiefabrikant L. had met zijn echtgenote een werkzaam aandeel gehad in het complot. Beiden ontkenden gedeeltelijk. L. hoorde tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen en verbeurdverklaring van de auto. Een tiental medeverdachten hoor den mindere straffen tegen zich eisen. Op een gegeven moment stonden de In het Land van Heusden en ^Altena is de dijk, waarover de verkeersweg loopt van Keizersveer naar Sleeuwijk, uiterst zwak. Ook hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestreden. Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waalwijk, is eveneens nog een kritiek punt. In de loop van de dag werden uit vliegtuigen zandzakken geworpen verscheidene plaatsen in de noodgebie den, De hulpverlening aan de slachtof fers wordt met een maximum aan in spanning voortgezet. De evacuatie wordt in hoofdzaak geregeld van de vier grote centra Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda en 's-Hertogenbosch uit. Het ligt in de bedoeling die evacué's zo docht mo gelijk bij hun woonplaatsen onderdak te verschaffen. Wanneer de opnamecapaci teit van het ene centrum overschreden dreigt te geraken, of anderszins de hulp ven-lening minder snel zou verlopen, wordt overgeschakeld op een volgend cenltrum. 's-Hertogenbosoh is voorlopig het laat ste opvangcentrum. De gemeente Eind hoven blijft in reserve, of is eveneens gereed om ongeveer 1200 evacué's op te nemen. Een groot aantal gezinsverzorg sters staat in Brabant gereed, om straks wanneer het water verdwenen zal zijn met de geëvacueerden terug te gaan en hun de helpende hand te bieden. Door het Provinciaal Opbouworgaan werden 15 centrale magazijnen voor goederen in'gericht. De noodgebieden worden zo veel mogelijk telefonisch bewerkt om de behoefte aan goederen op te vragen. Door de vele aanbiedingen van rollend materieel kunnen de goederen onmid dellijk worden verzonden. In duizenden gevallen werd reeds op efficiënte wijze hulp geboden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goederen. Het verkeer naar en van de noodgebie den wordt dikwijls door deze karavanen belemmerd. Als opslagplaats van dekens, spontaan aangeboden goederen, zijn de veemarkthallen in Den Bosch aangewe- Boekhouder verduisterde 14.000 De procureur-generaal bij het Haag se Gerechtshof heeft Woensdagmorgen, conform het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar tegen A. van S. te Den Haag. Van S. was als boekhouder werkzaam bij de firma Groenewegen op Rozen burg. in de tijd van een jaar had hij blijkens een accountants-onderzoek ƒ14.000 verduisterd. Appellant erkende de feiten. Hij was in hoger beroep gekomen omdat hij meende dat bij de behandeling voor de rechtbank niet alle feiten duidelijk naa*- voren waren gekomen. Uitspraak •vér M dagen. drie broers S. samen in de verdachten- bank. Zij waren bij het vervoer betrok ken geweest en door de Officier werd 1 maand geëist. Als getuige-deskundige werd de Duitse rechter dr. Franzheim gehoord, die een minutieus onderzoek had inge steld om een schrijfmachine op te spo ren, waarop een zogenaamde rekening was getypt. Tegen mej. Te N.. werd zes weken ge vangenisstraf geëist. Mr. Messchaert bracht ten slotte dank aan het werk door de douane-recherchedienst in het vooronderzoek verricht. In de Woensdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer is de beraad slaging over de begrotingen van Oorlog en Marine hervat. De heer Geugjes (CPN) betoogde o.m. dat de EDG de grondwet schendt. De heer Wendelaar (WD) consta teerde, dat bij de watersnoodramp de militairen zo spoedig als njpgelijk was ter plaatse waren. Voor het beleid van de minister ver klaarde spr. lof te hebben. Sedert het optreden van deze bewindsman is de toestand van de krijgsmacht met spron gen omhoog gegaan. Tegenover de critiek, welke over de oefening „Hold Fast" is vernomen, staan rapporten van geallieer de officieren, die veel lof voor de Neder landse militairen hadden. De heer Wendelaar drong aan op een ruimere munitievoorraad en versterking van de luchtafweer. De territoriale troepen komen z.i. te veel achteraan, dat lijkt hem het zwakke punt in de leger- organisatie. Met de luchtmacht is men er nog niet. Aanbouw van moderne jagers is gewenst. De regering moet niet te lang blijven overwegen ten aanzien van de officieren salarissen, de middengroepen zijn al te lang achtergebleven, aldus spr. De heer Wendelaar merkt op. dat de reden van de beroering met betrekking tot het Humanistisch Verbond hem niet duidelijk is geworden. Aan het Huma nistisch Thuisfront zijn geen privileges gegeven, voor zover spr. bekend is. Er moet een misverstand zijn. Juridisch adviseur C.N.V. Tot juridisch adviseur van het Ghr. Nat. Vakverbond, speciaal belast met de juridische aspecten van de arbeid van het C.N.V. (Bedrijfsorganisatie etc.) is benoemd mr W. R. v. d. Sluis uit Den Haag. werkzaam op de afdeling wetge ving en publiek recht van het departe ment van oorlog. Mr v. d, Sluis heeft zijn benoeming aangenomen en zal 1 April a.s. bij het C.N.V. in functie tre den. Beurtvaartdiensten Het Nederlands binnenvaartbureau deelt mede, dat beurtdiensten van Am sterdam en Rotterdam op Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beve land weer normaal worden gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra schepen ingelegd. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het 'schip vermeld: Indonesië: m.s. „Talis6e" (12 Febr.). Nw Guinea: m,s. Langkoeas" (12 Febr.), Ned. Antillen: m.s. Willemstad" (17 Febr.), Suriname: s.s. „Cottica" (18 Febr.}, Unie v. Zuld-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (10 Febr.). Canada: s.s. .Rim- dam" (12 Febr.), Australië en Nw. Zeeland: m.s. „Fairsea" (12 Febr.), Argentinië. Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay, Brazilië: m.s, „Al- hena" (Ja Febr.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2