Reddingsvloot ging vergeefs naar bedreigd Dreischor Het wonder van St.Annaland ABDIJSIROOP I00P i PRINS HIELD TOESPRAAK Tweede lijst van slachtoffers p HOEST UW KIND' ANDERHALF MILLIARD Europees leger op het landingshoofd Zijpe U kunt niet genoeg helpen Lawine van aanbiedingen uit het buitenland Parijs wil duizend kinderen hebben Medeleven in Lyon WEK DE GAL IN UW LEVER OP TROUW Vrijdag 6 Februari 1953 Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dot door zijn geneeskrach tige werking jeugdige oesters" als een schild beschermt: AKKER'S estsiroop - I - 's Werelds beste hoestsiroop Kosten herstel: (Van een speciale verslaggever) „Hoewel ik mjj nog geen voor stelling heb kunnen maken van de schade, komt het mij voor dat er ten minste anderhalf milliard met het herstel gemoeid zal zijn." Dit verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, ons gisteravond tijdens een kort oponthoud in Bergen op Zoom. Prins Berhhard, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, heeft fister- avond via de beide Hlivensumse zenders een toespraak gehouden, waarin hy zei- de, dat de werkelijkheid in het getrof fen gebied veel erger k, dan iemand zich, zonder er geweest te zfln, kan voorstellen. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterst aan geest- en wils kracht, aan moed en offervaardigheid. Er is afgezien van het vaststellen van een nationale inzamelingsdag ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In tal van plaatsen zijn reeds collec tes gehouden en in weer andere wor den deze op korte termijn georgani seerd. Er wordt daarom de voorkeur gegeven om aan het goed geleide spon tane initiatief de vrije loop te laten en deze en volgende week te benutten voor de nationale inzameling. AAN EEN WISSE DOOD ONTSNAPT De bevolking van het dorpje Sir ■Tansland op Schouwen en Duiveland is eergisteren aan een wisse dood ont snapt. Een uur nadat de bevolking van dit dorp was geëvacueerd, brak de dijk aan de landzijde door. De druk van het water op de binnenzijde van de dijk, welke voor het dorpje ligt, werd eergistermorgen zo sterk, dat elk ogen blik een dijkdoorbraak kon worden verwacht. De bevolking weigerde oor spronkelijk te worden geëvacueerd. Tenslotte kon men de bewoners over tuigen van het dodelijk gevaar, dat dreigde. Een uur na de evacuatie brak inderdaad de dijk juist door ter hoogte van Sir Jansland en werden alle hui zen van het donp door de uitbarstende waterstroom meegesleurd. Sir Jans land was niet meer. Wij publiceren hieronder de tweede lijst van slachtoffers van de waters nood. Het Rode Kruis kan in verband met de omstandiheden, waaronder de gegevens van deze verliestlijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrougbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Spinnekoppenhoven Bruinisse (Van onze speciale verslaggever aan boord van een reddingsvloot). Dreischor, dorpje op Sehouwen-Duiveland in de binnenzee tussen Brouwershaven en Bruinisse, is een macaber refrein geweest in het doffe klankbeeld van de nood-zender, die uit Hansweert over Zee land opereert. Als een magneet heeft dit Duivelandse dorp schepen naar het brede Krammer getrokken, totdat de zonderlingste natio nale vloot voor anker lag, welke Nederland ooit in vredestijd gezien heeft. Men smeekt niet vergeefs om schepen in dit land! Van planken was een glijbaan gelegd naar de kruin van de dijk. En van de hoogste top sjorde men de vletten en sloepen, ondiepe vaartuigjes, waar mede men duizenden levens heeft kun nen redden, de grijze baaierd van zee water in. Commandopost Dreischor blijft ons altijd bij als een monument van saam horigheid. Ginds de daken. Hier en daar een zwarte stip tegen het bruin-rood van de pannen. Mensen, bijna allen aan het einde van hun krachten. En steeds groter werd die vloot van kotters, loggers, kleine binnenschepen, luxe motorboten, salonschepen, haven bootjes. Bij alle ellende, alle kou, alle ontberingen ook van de reddings ploegen was dit zulk een weldadig, sterkend beeld. De mijnenveger „Marsdiep" fungeer de als commandoschip van dit bont eskader Enkhuizers, Urkers, Dordte- naren, jonge kerels uit Sneek. medisch doctorandus Oosthoek uit Rijssen, Am sterdammers allen dagenlang aiet uit de kleren geweest stonden schou der aan schouder op post Dreischor Doezelig Aan boord van het torpedutranoport- schip A 640 uit Den Helder, waarmede wij van Middelharms naar de Zeeuw se wateren zijn gevaren, werd de 88- jange boer Nelissen op een bed neer gezet. Met een knoestige stok in zijn handen, staarde de oude Zeeuw voox zich uit Hij voelde zich best, alleen wat doezelig van het leven op de zol der van zijn huis. Op de diikpost heeft de Marine de leiding. De mannen in laarzen hun kledij is even verschillend als hun accent helpen een boer uit een vlet Een matroos houdt een geit. in zijn armen „Het beest heeft ons drie dagen te eten gegeven, zegt de boer. Het trillende dier wordt behoedzaam aan boord van een mijnenveger ge bracht In het middaguur passeren ons sche pen over de zee-arm, de vlag half stok Doden aan boord. Naarmate de zon Klimt, blijkt, dat de gehele vloot voor post Dreischor passief moet blijven De bevolking van dit dorp, een der felst omstredene, is in Westelijke richting en ook naar Zon- nemaine afgevoerd. Veei spontaan geboden hulp is op het tijdstip dat zü er was, overbodig ge bleken De chaos van de eerste dagen wettigde de komst van reddingsvloten in ijlende vaart. De Lïselmeervloot, bij voorbeeld, heeft weinig kunnen doen, omdat de schepen niet bij de kusten konden komen en de bemanningen bovendien niet met de vaarwegen In de Zeeuwse stromen vertrouwd waren Dit is Rruinisse Met de Volendam 68 meerden we in de vluchthaven van Bruinisse. Geen mastbos, maar een woud van schepen. Er viel niets meer te doen; het dage lijkse schip met vluchtelingen en zie ken was net vertrokken. Bruinisse is ten dele een vlucht heuvel: hier landen helicopters m het oude centrum of op de dijk. De red dende spinnekoppen, waarover een ieder in Zeeland spreekt, maar die voor velen te Iaat kwamen aanvliegen. In de Oudestraat, in de moderne zeil makerij van De Korte, sliep dé genie uit Den Haag op de vloer. Drie jonge kerels uit Dord recht warmden zich bij de kachel; zij mochten uitrusten, zij hebben veertig mensen gered. Ook in Bruinisse, dat het beeld biedt van een centrum in oorlogstijd, gonst het van de geruchten. De regeringsop dracht is, dat heel Schouwen en Duive land geëvacueerd moeten worden, Epi demieën zijn niet denkbeeldig nu tal loze cadavers ronddrijven, er geen drinkwater is en latente haarden van vergiftiging aanwezig zijn. Diepe tragiek Burgemeesters en reddingscolonnes hebben niet zelden de grootste moeite bewoners te bewegen in de duck of de vlet te stappen. Men is reeds eerder verjaagd, men is zo innig gehecht aan dit ontworstelde en nu weer verloren land. Men heeft „neen" geroepen van daken, voor zoldervensters tegen red ders. Het is zo begrijpelijk. Het water zal wel zakken Er moesten hier en daar dreigementen aan te pas komen. Een diepe tragiek. Op de commandopost Zijpe, waar majooi Beets en zijn staf uit Bergen op Zoom zetelt in een villa bij het veer huis. nebben we de AngLo-Frans-Duits- Nederlandse samenwerking kunnen aanschouwen Op dit trieste havenhoofd van Zijpe ontwaarde men een schaduw van het Europese leger. In dit hoofdkwartier was men uit geput. maar voldaan. Enorme zoeklichten speelden over het weinige land en het vele water steunpunten voor wonderlijke expedi ties toen een Luitenant ons aan boord van de „Marjan" bracht, In de kleine kajuit troffen we de veerschipper van de vaart StavenisseOuwerkerk Wat dekens en goed, meer had men niet kunnen redden. „Het water ging sneller dan de auto van de Tholense dijkgraaf," vertelde de oude schipper terwij) een vrouw ons een boterham sneed „Je zult met een plaats op de bank vooi deze nachi genoegen moeten nemen, zei de veerschipper Dat had den we de vorige nacht aan boord van de gastvrije Urker kotter 186 (schipper Gerrit Koffeman) ook al gedaan. Aan land Een kijkje op het geïsoleerde Zie- rikzee van de lucht uit. Een heli copter staat juist op het punt van landen op een pleintje in de binnenstad, dat door witte para chutes is gemarkeerd. Luchtopname: A.NJ. Het veerhuis op het vasteland bood de aanblik van een fragment uit een Napoleontische veldtocht. Bij het licht van olielampen slurpten Fransen en Nederlanders soep van het Rode Kruis. Een schemerachtige, spook achtige pleisterplaats, waar de veld prediker ds. Ter Beek (Breukelen) ons een sigaret offreerde. Met een G.M.C. een forse Ameri kaanse truck zijn we dwars door de binnenzee van dit schiereiland gereden. Een gestrande truck als een zwart eilandje in het water passerend. Onze chauffeur oriënteerde zich op de koppen van de witte wegipaaltjes, die net boven het water uitstaken. Omstreeks middernacht bereikten we het propvolle Roosendaal, waar we onze stoottroepen-chauffeur hulde brachten voor zijn rijkunst. Als alle getroffenen straks Tan het nodige moeten worden voorzien, als zij met uw hulp hun hulzen weer kunnen houwen, hun akkers be werken, nieuw vee in de stallingen zullen brengen, dan aal voor dat alles zeer veel geld nodig z|jn. DERDE VERANTWOORDING: Per Kas ontvangen: 4 Februari 1953: A. J. S., A'dam 10,—; I. K„ A'dam 10,—; J. W., A'dam 10,—; wed. R„ A'dam 3,—; mevr. H., A'dam 5,mevr. De J-, A'dam 5, G. J. K—R., A'dam ƒ5,—; T. J. N., A'dam ƒ50,—; A. v. d. M., A'dam 25,fam. V., A'dam ƒ15,fam. H.'d. V., A'dam ƒ10,—; mej. W. Th. B., A'dam ƒ100,opa W. v. B., A'dam ƒ5,mej. A. J, C., A'dam 50,F. H. C. C., A'dam 5,mevr. A. L. R., A'dam 10,dames K„ A'dam 15,zrs. en patiënten Huize Bethel, A'dam 125,inhoud spaarpot v. A. V. H., A'dam 3,90; inh. spaarpot v. C. v. H., A'dam 4,05; inh. spaarpot A D., A'dam ƒ5,leerlingen le klas v. d. Chr L.S. de „Oosterschool", A'dam f9,32; A. P., A'dam f 7,50. Per Postgiro ontvangen: 4 Februari 1953. G. L.. Grootebroek 2,50; C. B. K., A'dam 2,50; wed. J. 8., R'dam 2,50; A. V., A'dam 25,dames v. Huize Pax, A'dam 5,M. S., Heemsbede 10,J. de J., Zaandam 5,—; F. W. D. B,, Apeldoorn 50,—; wed. J. v. R.J., R'dam 10,—; S. M. A. O. B., A'dam 10.—; G. L., A'dam 25,—; J. P., Kaalheide 10,—; H., Hillegersberg f 40,40; J. v. d. K., A'dam ƒ30,—; J. H. J. G., R'dam ƒ20,—; mej. J. M. R.. A'dam 10,J v. B., R'dam f 10,mevr. A. S., Groningen f 10, mej. W. M. P. Ras, Nunspeet f 25.dr. I. B., R'dam 25,L. C. v. H., Kralingscheveer, post R'dam ƒ100,U. P. Meppel ƒ50,mej. W. M. de B., A'dam 17,A. v. d. Spek, A'dam 25,H. R., Assen 5, mej. A. Z., Apeldoorn ƒ5,prof. dr. J. W, A'dam ƒ100,—; wed. F L.H., Wildervank 1,J. W V„ Amstelveen 1 50,—; ds. A. C. H„ Buitenpost f 25,L. T. de B., Leeuwarden f 100,J. J. E. de W., Apeldoorn ƒ10,J. L., Zutphen ƒ10,—; F. Z., Apeldoorn ƒ10,—; mej. C. E. M„ A'dam ƒ10,mej. A. Z., Apeldoorn ƒ5,J. G. S., Hengelo f 5,—; J. P., A'dam 10,—; P. N., Oegstgeest 10,—; W. J. H. L., Baflo 5,C. B., Bolsward 10,C. B., Bolsward 25,C. K„ Koog a. d- Zaan ƒ50,mej. A. D., 's-Hertogenbosch ƒ10,—; mr. H. N., Leeuwar den 10,J. v. V., Apeldoorn 10,bnr.esse Quarles de Queries, geb. bar.esse v. H„ Bilbhoven ƒ300,dames H. C. R. en E. R., Apeldoorn 125,—. Via Trouw Groningen op 4 Februari 1953. A. S., Groningen ƒ10,T„ Hoogkerk ƒ50,K., Groningen fzo, Via Trouw Zwolle op 4 Februari 1953. E., Zwolle 10,—. Vla Trouw Haarlem op 4 Februari 1953. G. H. V., Haarlem, 10,—; S. N. G. U., Haarlem 100,— Vla Trouw Apeldoorn op 4 Februari 1953. Mej. V. ƒ40,—; v. N. S. ƒ10,—; M. J. H. ƒ20,—; allen te Apeldoorn. Marton, Leen, Haasdijk 165. 'g-GRA VENPOLDER Lijk geborgen. Echtgenote van Cornells van Weelen in 'a-Gravenpolder. HALSTEREN Slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Castelein, Cornelia Maria, echtgenote van De Krom, Adrlanus Franciscus, geb. 4.10.1011 te Alkemade, laatste adres: Tho- lenseweg B 316. Van Eekelen, Adriana Maria, geb. 6.7.1933 te Halsteren, laatste adres: B 327. Hoetelmans. Antonius Adrianus Johannes, geb. 2.10.'38 te Halsteren, laatste adres: B 334. Van Osta, Cornells, geb. 24.10.1868 te Hal steren, echtgenoot van Stoffels, Maria Elisa beth, laatste adres: B 338. Van Schilt. Helena, geb. 7.9.1896 te Steen bergen en Kruisland, echtgenote van De Koek, Gerardus, laatste adres: A 128. Schijvenaars, Maria Helena, geb. 13.12.1926 te Dlnteloord en Prinsland, echtgenote Van Tlllo, Hendricus Marinus, laatste adres A 139. Van Tlllo, Anna Maria, geb. 29,6,1949 te Halsteren, laatste adres: A 139. Laanen. Antonius, geb. 16.9,1899 te Dintel- oord, echtgenoot van Petronella Maria Stoffels, laatste adres: B 313, Laanen, Cornelius Hendrikus Jacobus Maria, geb. 29.6.1937 te Halsteren. laatste adres: B 313. Roks, Bernarud, Laurenttus Maria, geb. 18.6.1952 te Halsteren, laatste adres: B 326. Van Meer, Comelis Hendrikus Simon, geb. 14.8.1951 te Halsteren, laatste adres: B 337. Van Meer. Petronella Elisabeth Dymphna. geb. 15.7.1951 te Halsteren, laatste adres: 337. - - J„ geb. 3.5.1951 te 316. HELLEVOETSLUIS Geïdentificeerd. Schrijver, Herman, Oostkade 22. Mej. N. Schrijver, Oostkade 22. S. Bakker, Oostkade 6. Mej. E. SponseleeFinke, Opsomerlaan 20. Mevr. Com, Vaderde Pijper, Opsomer laan 6. KORTGENE Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. De Looff, Pleter Arie, geb. 31.8.1883 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres Torendijk 88. Schrier, Jacomina Catherina, geb. 26.1.1907 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 45. Verhulst, Adriana, geb. 24.3.'S6, echtgenote van Jan Verburg, laatste adres: Torendijk 41. Van Vliet, Hendrik, geb. 21.1.1892 te Har- melen (U). laatste adres: Torendijk 115. Bollen, Cornelia, geb. 18.8.1922 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse, laatste adres: Torendijk 57. Kramer, Hendrika Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh. Willemina Wolfe, 20,8.1952 te Kortgene, laatste adres Torendijk 113. Van Vliet, Gerretje, geb. 23.11.1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115. Boer, Jan, geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon an Bart Boer (overl.l en Liena Gijtenbeek, laatste adres: Torendijk 109. Koster, Lena, geb. 13.6.1899 te Wissekerke, wed. van Jan Gillisse, laatste adres: Oost- straal 5. Engelvaart, Johannes Marinus, geb. 25 6'69 St. Philipsland. echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat 16. Koets, Janna, echtgenote van J. M. Engel- vaart. geb. 16.3.'73, laatste adres: Ooststr. 16. Clement, Adriaan, geb. 13.9.1912 te Kort gene, echtgenoot van Christiana Huyge, laatste adres: Torendijk 51. Huyge, Christiana, geb. 28.1.1913 te Colijns- plaat, echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres: Torendijk 51. Clement, Bastiana Neeltje, geb. 16.1.1947 te Kortgene, dochter van A. Clement en Chr. Huyge. laatste adres: Torendijk 51. Timmerman, Wllhelmina Suzanna, geb. Steeds meer landen uit de gehele wereld bieden geld, kleding en voedsel aan voor de duizenden slachtoffers van de watersnood^ die sterk tot de ver- beelding spreekt van buitenlanders en Nederlanders in het buitenland. Reeds meer dan 1000 Parij zenaars willen een Nederlands kind opnemen en Lille kan er 80 herbergen. Orange, de bakermat van het huis Oranje- Nassau heeft 500.000 francs geschonken. Uit Frankrijk is tevens weer veel reddingsmateriaal naar Nederland gezonden. Uit alle delen van Italië en zelfs van Italiaanse schepen op zee zijn aanbiedin gen voor geldelijke en andere hulp aan de geteisterde gebieden van Nederland ontvangen. Industrieën, vakverenigingen, kerken en andere instellingen hebben geld, kleding, dekens en medicamenten ingezameld. Vandaag worden twee toe stellen van het Italiaanse Rode Kruis, geladen met goederen, verwacht. De tenor Benjamino Gigli heeft, een millioen Lire geschonken en zal een reeks concerten geven ten bate van de slachtoffers. Oos tenrijk, dat zich de Nederlandse hulp na de eerste wereldoorlog herinnert, bracht binnen 24 uur meer dan 2 millioen Schil lingen bijeen. Opsomming We zullen verder een opsomming ge ven van de steeds binnenkomende berich ten: steeds meer dekens uit Denemarken en Zweden, een buitenlandse reder 5000, Nederlandse kolonie Singapore f 62.500. De actie in Zuid-Afrika draait op volle toeren. Nederlands Hervormde gemeente Kaapstad 5000, Spanje stuur de een vliegtuig met hulp en stortte 500.000 peseta's voor Rampenfonds, Por tugal wil 1500 Nederlandse kinderen heb ben, de Nederlandse kolonie aldaar bracht 3000 bijeen, ook in Finland is men een actie begonnen en de giften stromen reeds binnen. Ierland is ook reeds bezig, in Zwitserland vormde men een geluksket- ting, die een millioen francs opleverde. Vele buitenlandse scheepvaartmaatschap pijen maakten bekend, dat voor ladingen bestemd voor slachtoffers van de over stromingsramp geen vracht betaald be hoeft te worden. Het Oostenrijkse Rode Kruis maakt een speciale Rode Kruistrein gereed, veel dokters hebben zich aangemeld om met deze trein naay Nederland te reizen. In het provinciesladje Köping in Zwe den, waar zes bruggen liggen over de rivier, die de stad in tweeën deelt, zal men gedurende het komende week-einde tol heffen van alle voetgangers en voer- W(j hebben niet .«n boord ven de d" dt „Marjan" geslapen, dank zij de veer- 0011 de Amerikaanse stroom van goe- _„.r 4___ t K„ c< phtiirsc deren en geld blijft aanhouden. Bijna alle boot naar Anna-Jacoba op St Philips- Eu e jo„geurenorganisaties bieden land, die om halfnegen met genie en ;.1Lli aan Bremen heeft materiaal en ar- stoottroepen overvoer. beiders onmiddellijk beschikbaar. Vissers te Lowestoft en Yarmouth, die zelf veel van de jongste overstromingen te lijden hebben gehad, staan gereed om naar Nederland te vertrekken. Het zo juist genoemde kettingfonds bereikte Donderdagavond 1.500 000 francs. En nog houdt de stroom aan. THOLEN BEGROEF ZIJN DODEN (Van een verslaggeefster). Terwijl in sommige Zeeuwse dorpen gisteren nog de noodklok moest wor den geluid, luidden de doodsklokken in de steden, die in de afgelopen dagen door het water zijn geteisterd. Solda ten staakten hun werk en stonden stram In de houding. Dorpelingen namen de pet af. Zij bogen het hoofd, telkens wan neer een nieuwe droevige stoet passeer de op weg naar het kerkhof. De zon glinsterde af en toe over het water, dat roerloos lag als hield het de adem in. De vrouwen wachtten in het kerkpor taal. De mannen en jongens volgden de baren. Tholen heeft gistermorgen zijn 17 do den begraven en terwijl de klokken lui den daverden de trucks en de tractors van de artillerie heen en weer, van het vasteland over de overstroomde weg naar het stadje Tholen, dat drooggeble- ven is. De enige droge plaats op het eiland. Franse en Nederlandse soldaten bergrn de cadavers van de koeien. Telkens als ze aan land komen krijgen ze een kop koffie in de hand en geven de Arnhem se U.V.V.-sters, die hier werken, brood, Ze steken het regelrecht in de monden van de militairen, want de jongens had den geen gummi handschoenen aan ge daan. De vrouwen waarschuwen en de soldaten begrijpen het. De cadavers moeten weg, anders zijn de gevolgen niet te overzien. De gezichten van deze soldaten staan doodmoe, En ze zijn inwit. De meesten zijn van Zondag-Maandag aan één stuk aan het werk geweest. Dordrecht-Gorinchem per autobus Ingaande Vrijdag 6 Februari moeten de Nederlandse Spoorwegen een drietal verbindingen, die per trein en per auto bus in beide richtingen tussen Dor drecht en Gorinchem worden ondehou- den, door even zovele diensten met uit sluitend autobussen vervangen. De ver bindingen als zodanig blijven echter met ongewijzigde vertrekuren gehandhaafd. Er is vooorts een extra verbinding tussen Gorinchem en Dordrecht tot stand ge bracht, die op alle werkdagen zal wor den onderhouden. Het vertrekuur op het station te Gorinchem is 6 uur 's mor gens. 20.11.1949 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Josperina van Strlen. laatste adres: Cats Annapolder 118. Weijs, Jan Franciscus, geb, 20.11.1909 t.e Goes, laatste adres: Cats, Annapolder 18. Weijs, H. E„ geb. 7.3.1945, dochter van Weijs, Jan Franciscus, laatste adres: Cats, Annapolder 18, N1EUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Krabbe, Adriana, echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Nieuwerkerk, Polder weg A 351. Llevense, Jan, 90 jaar, Nieuwerkerk, Oost straat Kats, Toos, echtgenote van Eliza Kleemans, laatste adres: Nieuwerkerk, Weststraat. Raamsdonk, Maria Janna, echtgenote van Izak Cornells v. d. Male, laatste adres: Pol derweg A 37. OUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen. Boogerd, Helena, echtgenote van Joost de Jong, laatste adres: Ouwerkerk, Heineken- straat NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers. Gezin W. Bruggeman te Battenoord. De Jong. J. te Batenoord. Van Prooyen, Leni, Kortewegje. Van Prooyen, A„ Zuiddijk. Vreeswijk. Mies en Francina. Verwey, Marinus. Koppen aal. Teun. Oosterling, Jac. Vis, L. en 2 dochter». Van Wezel, A. Driessen. wed. A. Koote, mej. J., plus kleinkind. Allen te Oostervoorgors. Kransse, mej. R. en dochter Maria. Van Troost. A„ 2 zoons. Van Appel, L„ 2 zoons. Hoogmoed, Jac. De laatste 5 omgekomenen ln de Fallandt- polder. Koert, Kees. De familie Van Balen, man. vrouw, doch ter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. STELLENDAM 2 Hagenaars aldaar overleden. Klaassen, H., geb. 17.7.1886. Klaassen, Zieck, geb. 21.12.1887, wonende: Wassenaarseweg 27. Den Haag. Opgegeven door: A. Roodenburgh. p/a Wassenaarseweg 27, Den Haag, 6 kinderen, Kerk- De postverbindingen op het ogenblik De postverbindingen met het geteis terde gebied zijn op het ogenblik als volgt: Van Rotterdam uit zijn de verbindin gen als op 4 Februari. De auto naar Goeree-Overflakkee rijdt thans op het eiland rond en tracht post door te bren gen. Van Dordrecht uit tweemaal per dag verbinding met Sliedrecht en Neder- Hardinxveld, éénmaal doorverbinding met Gorinchem. Van Roosendaal uit incidentele ver binding met Achthuizen op Overflakkee via Dinteloord. Onderzocht wordt of deze verbinding voor geregeld gebruik geschikt is. Voorts is er verbinding met Zeeland via Antwerpen. Van Bergen op Zoom uit Is post voor Sehouwen-Duiveland per vliegtuig naar Zieriikzee overgebracht. Er wordt thans gewerkt aan een postverbinding per boot van Katsche Veer uit via Goes. Er is van Zierikzee uit postverbinding met Burgh en Brouwershaven. TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd. Dingeman Ordon. Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen. Caan, Ina. geb. 12.11.1877 te Wolphaarts- dijk, echtgenote van David van Damme, laatste adres: A 145. Van Damme, Adriana, geb. 23.6.1919, te Wolphaartsdijk, laatste adres A 149. De Leeuw, Martina, geb. 14.8.1873 te Wol phaartsdijk, echtgenote van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: A 176, Giezen, Maaike, geb. 31.10.1952 te Wol phaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142. Heijnsdük, Gijsbrecht, geb. 22.6,1881 te Axel, laatste adres: B 1. Op t Hof, Jacoba, geb. 1.12.1881 te Oude- lande, echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk, laatste adres: B 1. Geleedst, Elisabeth, geb. 11.4.1887 te Wol phaartsdijk, wed, van Willem Verschure, laatsto adres: B 4. Lijken nog niet geborgen. Tramper. Cornells, geb. 21.1 1885 te Wol phaartsdijk. laatste adres: B 21. Schipper, Dingenis, geb. 19.4.1876 te Wol phaartsdijk, laatste adres: A 205. ZUIDLAND Niet geïdentificeerd. Piet Wolters, Wlfïrk van der Velde, vrouw en 2 kinderen, Kerkweg. Kapel, 2 gezusters, Kerkweg. Mej. C. Bredeland, Kerkweg. Dirk Hal met gezin, op de Buitendijk, Het medeleven van de bevolking in Lyon (Frankrijk) met de getroffenen in Nederland is buitengewoon groot. Ons bereikten berichten, waaruit een in druk van de eerste omvang van de hulp actie verkregen kan worden. De eerste dagen van deze week waren voor de ambtenaren op het Nederlandse consulaat te Lyon bijzonder druk. Van alle kanten werd medewerking verkre gen om een inzameling van pakketten vlot te doen verlopen, De kranten pu bliceerden uitvoerige verhalen, de expe ditiebedrijven stelden gratis wagens ter beschikking en op het consulaat stond een grote rij mensen, die kleding en de kens kwamen brengen. Een bedrag van 100.000 francs kon Woensdag reeds overgemaakt worden en honderden pakketten vonden reeds een weg naar Nederland. Daaronder waren een gift van 100 dekens en een van 2000 blikken leverpastei. Ook kwamen veertig adressen binnen van inwoners van Lyon, die genegen zijn een Hollands kind op te nemen. Bij de bezoekers van het consulaat was een in Frankrijk wonende Hongaar, die tij dens de eerste wereldoorlog liefderijk in Nederland verzorgd was. „Ik zal die tijd nooit vergeten", zo zeide hij en schonk een bedrag van 45 dollars. Klundert ernstig U colt 'a morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingéwanden doen stromen, andera ver teert uw voedsel niet, het bederft V raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». gedupeerd Speciale berichlgeving De gemeente Klundert in Noord-Brabant is ernstig gedupeerd. Ongeveer zeven-achtste deel van Klun dert staat onder water en tot gistermid dag' waren achttien doden geïdentificeerd. Nog zijn er tal van vermisten, zodat ver wacht moet worden, dat het aantal slacht offers nog meer zal stijgen. Klundert is nog geheel geïsoleerd. De schade loopt in de vele miflioenen. Het bovenstaande bericht werd ver strekt door het Rode Kruis te Klundert. NOG lang zal men in Sim Annaland spreken ©ver het wonder van de waters noodnacht. Menigeen in het Tholense dorp ging die Zaterdag avond van 31 Januari nlel rustig naar bed Er was ge waarschuwd voor gevaarlijk hoog water, van uur tot uui beukte de Noordwester mei groter geweld De water bouwkundig ambtenaar en al zijn medewerkers hadden de gehele dag gewerkt om versterkingen aan te bren gen. Men wachtte af. Om twee uur 's naohu was er bezorgdheid te lezen op het gezicht van de waterstaatsambtenaar Ei stonden al twee vloed plan ken van de hoek van hote1 Rijnberg naar het oude ge meentehuis ter bescher ming van de Langestraat en 't overige dorpsgedeelte en het moesten er drie worden zo hoog liep het water Men had nimmer te voren drie vloed/planken op dat ge deelte nodig gehad, halfdrie stond al vast, dat Daar komt het water!" werk waren, de mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kijken, de mensen, die m hun deuren stonden, de mensen, die zich IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ op de gangen of bij de ramen - bevonden, ja zelfs die ene vrachtwagens in het dort daar komt het water!" vrouw, die daar buiten de rond, dat vele dorpsbewo- Het kwam niet, nee, het vloedgolf over zich kreeg, ners het bed ai uit waren barstte los in een water- 7jjn anen bewaard gebleven.' Bij het geluid van de klok val van een niet te beschrlj. Wat betekent de enorme stroomden honderden men- ven omvang Met een ge- schade, die aan de wonin gen naar de haven De wind weid, dat voor de bewoners ?finj aan de inventaris, kort- was gegroeid tot orkaan- daar een bombardement te om aan heel het hebben en kracht. Het water joeg mei boven moet zijn gegaan. De houden van de bevolking is donderend geweld tegen de door de orkanische wind aangebracht, vergeleken bij woningen op de haven voortgestuwde watermassa deze wonderbaarlijke bewa- waarin nog zo goed als alle brak zich in een zondvloed ring? bewoners aanwezig waren baan over de Langestraat, Toch begonnen de eersten floef onmiddellijk achter de Ruim een uur stroomde de watermassa met een niet te haar baan kwam meedogen loos. Een vrachtwagen werd weggeslingerd als een doosje. al weg te trekken, ook uit bescherming een gat van beschrijven geweld het dorp ^uzannaweg. ruim drie meter diep en binnen, steeg in de wonin- Bovernnenselijk werd ei verbrijzelde alles wat op gen en spaarde alleen nog gewerkt. Zou het nog luk- J- •- ken? Nam de stijging toch weer Iets af? Het was tier minuten voor vier toen de evenals een stuk beton van ramp zich voltrok Met man het oud« gemeentehuis. Ze en macht was men nog aar lagen in enkele seconden het werk, toen er water half of op het einde van de door de bescherming voor Langestraat. Om de Langestraat begon te En toen geschiedde do St borrelen, een bescherming Annaland het grote wonder de hoogste gedeelten. In de huizen de mensen: biddend, zuchtend, wachtend, tel lend, kijkend, sjouwend, meest op zolders, in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met een lampje of een kaars. Bij geen hunner heeft een levensuur ooit Langer een vierde plank nodig wat die nimmer te voren zo Een wonder, waarover men duurd dan de tijd van 4 tot en eer het drie uur was werd de noodklok geluid... In geen tientallen jaren was dit voorgekomen. Te voren reden al zoveel hoog was aangebracht Vrij- nimmer uitgepraat zal wel onmiddellijk na dat men, waarvan men nimmei doorborrelen klonken de een verklaring zal kunnen noodkreten als waarschu- geven. De mensen, die er een Sint Annaland" eerst wat het wing; „Berg Je mensen, seoonde tevoren nog aan bet had overleefd. 5 uur in die rampnacht. En toen de nacht week voor het daglicht besefte

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2