HUIVERINGWEKKEND EIND VAN STAVENISSE Water verraste 300 mensen mm - Dodencijfer op Flakkee al boven de vijfhonderd Solidariteit Dodendorp op het eiland Tholen Redding onmogelijk Binnen enkele seconden VOORTREFFELIJK WERK kustvaarder VAN AMERIKAANSE GENIE spoorloos Reeds 1352 doden LUCHTVLOOT BEWIJST VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 ELFDE JAARGANG No. 2383 Giro-nummers 9575 412739 500 Britse dijken doorgebroken Nieuwe arrestaties in Sowjet-Unie k.l.m. overstelpt met aanbiedingen r Verlieslijst onschatbare diensten Bijna tivaalf millioen NOTA OVER DE WATERSNOOD Rotterdam; Witte de Withstraat SO Telef. S»ll L) Redactie en Administratie Postbus 1112 Postgiro 424519 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Advertentie-afd. Tel. 114402 Dordrecht: Scheffersplein 3 Telefoon 4570 Postgiro No. 424208 Klachtendienst Tel. 7814 Gouda: Dubbele Buurt 3 Telef. 3438 Giro No. 424422 Abonnementsprijs: 49 cent per week. 2.13 per maand, 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent TlAfUM- Weerbericht Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. VORST. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT. O O Uitgave: N.V. Dagblad „Trouw" TT ET laat zich aanzien dat, op het ogenblik, de mensen die in di rect levensgevaar verkeerden zijn gered. Inmiddels is het getal der do den hoog opgelopen en zijn er ook nog vele vermisten, zodat er mee gerekend moet worden, dat dit getal achteraf groter zal blijken, dan wij thans weten. Er is dat is uit alles wat men heeft kunnen horen en lezen hard gewerkt door militairen en burgers. Het moet bij alle ontzettende leed, dat de redders aanschouwden een grote voldoening voor hen zijn, zo ve len die in angstige spanning de dood in het gezicht zagen te hebben kun nen bevrijden. Toen wij eergisteren de storm weer zagen opsteken bekroop ons een bang gevoel, dat nieuwe onheilen te wachten stonden. Vloed en Westelij ke wind in combinatie betekenen het grootste gevaar voor verdere ram pen. Het is duidelijk, dat door de storm van Zondag niet slechts honderden gaten in de dijken zijn geslagen, maar dat het hele dijkenstelsel is verzwakt. Met man en macht wordt er thans aan gewerkt de gaten te dichten en de gevaarlijkste punten te versterken. We mogen wel zeggen, dat een in ternationaal leger zich in deze strijd heeft geworpen. Nederlandse, Fran se. Belgische, Amerikaanse troepen vechten hier gezamenlijk om het be houd van wat over bleef en om de terugwinning van het land dat ver loren ging. Wij willen hier gaarne uiting ge ven aan ons gevoel van dankbaar heid voor deze bewijzen van interna tionale solidariteit. Een solidariteit, waar ook de Britten, die zelf door overstromingsrampen geteisterd wer den, uiting aan hebben gegeven door het zenden van reddingsmateriaal. Trouwens, het is opvallend, hoe de ze ramp over heel de wereld de har ten deed open gaan. Tot zelfs bij on ze tegenvoeters in Nieuw-Zeeland en Australië, werden hulp-acties georga niseerd. "D O VENAL is het verblijdend, dat ±J in het eigen land de hulpactie bestaande in het verkrijgen van geld en goederen met zoveel enthousias me is aangepakt. De vorm, waarin dit geschiedt draagt het karakter van spontaneïteit en waardigheid. Het is echter duidelijk, dat er zo veel nodig is, dat wij er alleen met spontaneïteit niet komen. Er zullen dan ook methoden moeten worden bedacht waardoor het bijeenbrengen van gelden wordt opgevoerd. Het gevaar bestaat dan dat de waardigheid in het gedrang komt. Maar al te vaak verneemt men van liefdadigheidsmethoden, die van wan smaak getuigen. Een voorbeeld van een goede me thode is de opzet van de „Vereni ging tot Bevordering van de Belan gen des Boekhandels". Deze vereni ging waarin alle erkende uitgevers en boekhandelaren zijn verenigd gaat een boekwerk uitgeven getiteld „De Ramp". Dit boek wordt de enige na tionale uitgave, waarin de ramp wordt beschreven. Hare Majesteit de Koningin zal een woord vooraf schrij ven. Dit boek wordt, gelijk reeds in de pers gemeld werd, geheel gratis vervaardigd en belangeloos verkocht. Hierdoor is het mogelijk, dat de gehele opbrengst bestemd kan wor den voor het Nationaal Rampenfonds. Intussen moeten wij er ons wel be wust van zijn, dat alles wat op deze wijze bijeenkomt in wezen maar een druppel op een gloeiende plaat is. Het is dan ook van het grootste be lang, dat ons volk in al zijn geledin gen een ware offerzin blijft tonen. Dat betekent, dat men op een gege ven moment dingen of geld gaat weg geven waarvan men het gevoel heeft, dat men ze eigenlijk niet kan mis sen. Alleen als dat gebeurt, zal het werkelijk nodige kunnen geschieden en zal er uit onze gezamenlijke be trekkelijke welvaart een stuk wor den uitgebroken, dat aan onze van alles beroofde landgenoten ten goe de komt. Wij hopen, dat de uiteindelijke in komsten van het Nationaal Rampen fonds zullen aantonen dat dit werke lijk is geschied. Dan zullen de slacht offers nog op geen stukken na ge holpen zijn. De Staat zal en de regering heeft dit reeds aangekon digd moeten bijspringen. Zij zal dat doen ongeveer als de oorlogs schade is geregeld Maar dat maakt de zelfstandige activiteit van ons volk niet overbodig. Integendeel. En misschien is dit nog wel het belang rijkste, dat deze actie niet slechts van de slachtoffers goed is, maar vooral van ons volk als geheel voor de gever zelf. Een luchtopname van het zicaar ge teisterde Stavenisse, dat voor een ge deelte door de vloedgolf van de bodem tverd weggevaagd. Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood) (Van onze speciale verslaggever) T ANGZAAM, tergend langzaam, komt er thans teke ning in een drama zoals zich wellicht nimmer te voren in ons land heeft voltrokken. De gebeurtenissen, die gisteren plaats vonden, verdwijnen in het niet tegen over het verhaal van het uitgestorven dodendorp Sta venisse op Tholen, nu in huiveringwekkende taferelen verteld. Het dorp is geheel verlaten en hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Afgesloten door een cordon van marechaussees. Een detachement van 125 militairen ie gisteren samen met 25 burger-vrijwilligers begonnen met de berging van de bijna 300 doden, die Zondagmorgen om vijf minuten over zes binnen enkele minuten verdronken, toen een zes meter hoge muur van zeewater met dave rend geweld bet land verpletterde. Er zijn eigenlijk geen woorden ie vinden voor het verhaal van Stavenisse. De dorpstvijk rond het havenhoofd is geheel van de aardbodem weggevaagd. Slechts hopen puin en ronddrijvend wrak hout geven de plaats aan van de huizenblokhen. En achter de hoge dijk. waarop het gemeentehuis en enkele woningen de ov&nvpJdiging door de springvloed overleefden, is de verwoesting zo mogelijk nog verschrikkelijker. Een paar kwartier voor het ge weld over Stavenisse losbarstte, luidde de klok in de toren van de thans ingestorte Hervormde kerk Niets vermoedend, spoedden de bewoners zich in nachtkleding naar het gemeentehuis en daar vertelde de politie dat er hoog water dreigde en iedereen de hui zen uit moest. Verzameld in het hoog gelegen raadhuis, zou men de springvloed afwachten. Huiverend in de orkaan, keerde men terug naar het huis, met de vrouwen en kinderen en zocht haastig naar wat onmisbare spul len om mee te nemen. Toen moet het gebeurd zijn. Binnen enkele seconden brak de zee door de zware dijk over een lengte van anderhalve kilometer en een watermuur van zes meter hoogte daverde met een snelheid van een trein over het niets ver moedende dorp. Door het gegier van de wind moeten de mensen er niets van gehoord hebben Zij wer den midden in hun gehaaste bezig heden overvallen. Plotseling werden deuren en vensters naar binnen gedrukt en op datzelfde moment waren de eerste vijftig woningen rond het havenhoofd in de golven verzwol gen. PUINHOPEN ENIGE HERINNERING De puinhopen zijn de enige herinne ring aan het menselijk leven dat hier enkele seconden tevoren nog was. En de zee stroomde voort. Op andere Slaatsen in het dorp zagen overlevenden oe huizen werden opgenomen en 300 meter verder werden neergesmakt. Op de Kerk weg in de polder zag een vrouw, die wij in de legerplaats Ossen- drecht spraken, hoe haar neef, waar zij innig van houdt, over de weg voorthol de en in doodsnood gilde om hulp. Een watermassa van drie meter hoog en hon derden meters breed zat hem op de hie len, haalde hem in en sleurde de jongen mee. De binnendijken begaven het. het wa ter stroomde en raasde voorwaarts en toen het tot staan kwam zagen de over levenden vanaf de daken van de huizen hoe de aarde rondom woest en ledig was geworden. Zij hoorden het smarte lijk gehuil van het verdrinkende vee, zij zagen hoe er huizen boven op elkaar waren gesmeten door ongekende krach ten. Gehele straten waren met hun bewo ners onder het water verdwenen. Vol tallige gezinnen, gehele families, die van geslacht op geslacht het eiland Tho len bewoonden, waren omgekomen in het gore water, dat grauw kolkte en gromde. Thans is het water in Stavenisse ge zakt. Enige gedeelten liggen weer droog doch op de meeste plaatsen staat het nog anderhalve meter hoog. Bergingsdienst Midden in dit dodendorp, op de hoog ste verdieping van het hotel, hebben thans de mannen van de bergingsdienst hun kwartier opgeslagen. Zij kennen thans het gehele verhaal van Stavenis se. Doch zij willen er nooit over spreken. Het is t« verschrikkelijk, om ook maar enige indruk achter te laten, die door mensen beseft kan worden. Er zijn geharde militairen onder en medische studenten. Zij kwamen walgend en ziek terug van hun eerste verken ningstocht door de uitgestorven straten. Op de droge gedeelten, zoals voor de toren van de kerk, liggen de kadavers van verdronken vee meters hoog. De ondergelopen stukken zijn onbevaarbaar door de ronddrijvende meubelstukken en lichamen van koeieri. paarden en var kens. Te midden van die taferelen, waar het woord „ontstellend" veel en veel te zwak is. doen zij" het werk, dat gedaan moet worden. Zij bengen de ontzielde lichamen van die honderden dorpelingen terwij'l er een stilte van de dood over de woestenij hangt Zichten Hoge laarzen dragen zij en rubber handschoenen. Zij wassen zich voortdu rend met ontsmettende stof. omdat het gevaar voor besmettelijke ziekten niet denkbeeldig is. Zie verder pagina 3 Generaal Ridgway in het midden) bezocht gisteren Nederland. Hij maakte *.m. een vlucht boven het geteisterde gebied en voerde besprekingen met regering en legerautoriteiten. Gisteren is hij weer naar Parijs vertrokken. Inlichtingen gecvacueerden bij Rode Kruis Informaties over geëvacueerden moe ten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederlandse Rode Kruis. Prinsesse- gracht 27. 's-Gravenhage. Het dodencijfer van Goeree-Overflakkee stijgt onrustbarend: Oude Tonge 362, Stellendam 106, Nieuwe Tonge 87, Middelharnis 16. In sommige plaatsen is 80 tot 90 procent van het vee omgekomen. Overal staat het water aan weerszijden tegen de dijken en alleen de Noordpunt van het eiland bij Ouddorp en het Goereesche Hoofd staat nog droog. Het is niet te zeggen, wanneer de enorme schade zal zijn hersteld. De eilandbewoners rekenen er niet op, dat er voor de zomer maar een kans op herstel is, doch de Rijkswaterstaat is niet zo pessimistisch. Het ontbreekt de Goereeërs nog steeds aan zwaar materiaal, waarmee zij de zee binnen hun dijken te lijf kunnen. Alles is nog provisorisch. Ongetwijfeld is het aantal dijkbreu ken langs de Oosterschelde het grootst. Er staat hier ook een sterke stroming, zodat deze dijk wel het moeilijkst te repareren zal zijn. De burgemeester van Middelharnis heeft gisteravond in zijn. dagelijkse persconferentie medegedeeld, dat er Mr. L. A. Kesper weer op Goeree-Overflakkee Gisteren vertoefde mr. L. A. Kesper. commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, wederom de ge hele dag op Goeree en Overflakkee. Ditmaal bezocht hij het Oostelijk deel van het eiland. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland komen, ter verzekering van een snelle gang van zaken, dagelijks bijeen. Een Britse functionaris heeft Donder dag meegedeeld, dat de zee in het afge lopen weekeinde vijfhonderd gaten in de dijken in Zuid-Oost-Engeland heeft geslagen en dat er thans 100 tot 150 zijn gedicht. Hiervoor waren zes millioen zandzakken gebruikt. De Prawda heeft vandaag bekend gemaakt, dat de veiligheidsorganen van de Sowjet-staat drie personen ge arresteerd hebben, die van spionnage den. tegen de Sowjet-Unie verdacht wor- Volgens de Prawda is een van deze mannen door de Amerikaanse inlich tingendiensten opgeleid en naar Rus sisch grondgebied gezonden met het doel subvei-:eve operaties tegen de Russische staat uit te voeren. reeds verschiUende personen gearres teerd zijn wegens plundering. Dit heeft tot gevolg, dat er geen vreemdelingen op Flakkee meer zullen worden toe gelaten. De mannen en vrouwen van het eiland zijn al voor een belangrijk deel geëvacueerd. De bedoeling is, dat al leen de jonge mannen zullen achter blijven om aan het herstel van de dijken te werken. Alle vrouwen en kin deren en ook alle ouden van dagen zullen worden geëvacueerd. De afvoer van cadavers is in volle gang, terwijl op Melissant en andere droog gebleven plaatsen reeds slacht offers van de ramp begraven zijn. De Amerikaanse .genie, die ter plaatse aanwezig is. werkt met groot materiaal aan het herstel van de dijken bij Mid delharnis en Stellendam. Zij heeft ook voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen met vlammenwerpers. Over dit aanbod is nog geen beslissing ge nomen. Gistermiddag heeft Prins Bernhard per helicopter Middelharnis bezocht. Hij maakte een vlucht over het ver dronken land en haalde o.m. enkele geïsoleerde personen uit Nieuwe Tonge. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1352. Na Donderdagmiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers binnen. Halsteren 2; Tiengemeten 2; Middelharnis 16: Nieuwe Tonge 12. Van onze correspondent. Van het te Delfzijl thuis behorende motorschip „Salland" (300 ton) zijn twee sloepen op hel strand bij Katwijk aan gespoeld. Het schip met zeven man aan boord was met klei onderweg van Enge land naar Zweden. Hel ergste wordt gevreesd. Aanbod vaak niet te verwerken Toen bekend werd, dat de K.L.M. gra tis vervoersruimte beschikbaar zou stel. len over haar gehele luchtnet voor het vervoer van goederen naar ons land. bestemd voor de noodgebieden, werden de K.L.M.-vertegenwoordigers over de gehele wereld overstelpt met aanbiedin gen om van deze gelegenheid gebruik ic maken. In enkele steden, onder meer te New York. Curagao en Londen, is het aanbod niet te verwerken, omdat de vervoersca paciteit zulks niet mogelijk maakt. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M. heerst een enorme activiteit en vliegtuigen onder meer uit Curagao, Frankfort, Kopenhagen, Londen. Miami, New York, Milaan. Montreal, Rome, Sin gapore. Stockholm. Wenen, Zürich er Paramaribo hebben alle beschikbare ruimte benut en brengen goederen voor de getroffen gebieden mee naar ons land De vertegenwoordigers van de lucht vaartmaatschappij hebben inlichtingen ontvangen welke goederen prioriteit heb ben. De lading van de vliegtuigen be staat voornamelijk uit verlichtingsappa- ratuur, rubberboten, jute zandzakken, lakens en dekens. ~"N Wij publiceren elders in ons blad de eerste lijsten van de verliezen, uitgegeven door het Nederlandse Rode Kruis. Vj Terwijl boven Zeeland en Zuid-Hol land onafgebroken een grote buiten landse luchtvloot van Amerikanen, Britten, Belgen en Fransen davert vliegen van tien Nederlandse vlieg velden honderdtwintig toestellen af en aan naar de ondergelopen gebieden. Onder die toestellen zijn Dakota's, hef- schr oef vliegtuigen, Pipercubs, Austers en Beechcrafts, die ieder hun aandeel leveren in de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Bovendien is een aantal Meteor-straaljagers ingezet die uitgerust zijn met speciale foto-appa- ratuur. Alle getroffen streken zuilen gefotografeerd worden, ten einde een totaal-beeld te krijgen van de tamp, ten dienste van de herstelwerkzaam heden. De helicopters verrichten uitsteken de diensten. Tientallen, die geheel afgezonderd waren op daken, m bo men en op afbrokkelende dijken, kon den reeds worden gered. Ook de Ame rikaanse transporttoestellen,die tien duizenden kilogrammen voedsei en kleding in één enkele dropping af werpen. bewijzen de in nood verkeren de bevolking onschatbare diensten. RAMPENFONDS Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister avond via de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot dat tijdstip toe een bedrag van ruim f 11.500.000 heeft geboekt. Hierbij zijn alle bedragen in begrepen. De ioegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Het blijkt, dat in Friesland op voor beeldige wijze is geofferd. In deze pro vincie is tot nog toe meer dan een mil lioen gulden voor het Rampenfonds bij eengebracht. In Ooststellingwerf (17.500 inwoners) werd f 86 000 ingezameld. De 5000 inwoners van Hemelumer Oldephaex't en Noordwolde gaven samen 33.500. Een van de armste gemeenten van Fries land. Opsterland (20 000 inwoners) bracht f 35,000 bijeen. Westerbork in Drente gaf 41.252. dat is ongeveer dertig sulden per gezin. De collecte bij de Fordfabrieken in Amster dam bracht f 37 OOo op. waarvan 13.500 of 20 gulden per oersoon van het personeel en 23.500 van de directie. Gedep. Staten van Gelderland hebben het Nationaal Rampenfonds langs tele grafische weg laten weten, dat de Staten van dit gewest het fonds een bedrag van 250.000 in uitzicht stellen. De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hu voornemens is een nota met betrekking tot de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag, 9 Februari a.s. aan de le den worden toegezonden. De voorzitter zal in de vergadering van a.s. Dinsdag voorstellen deze nota onmiddellijk aan de orde te stellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1