De Ramp DE GEHEIMEN VAN YALTA .„Regering aanvaardde dankbaar onze hulp" Op twee golflengten een ervaren Steno-Typiste Eisenhower verscheurt een papieren band ABDIJSIROOP Kubelik: exact en geïnspireerd Theatre Hébertot in Amsterdam Bestel en betaal Nationaal Rampenfonds BELANGRUKE VEILING 1111 KUFUS EN FEOK Kreet 4 DE TELEGRAAF VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE SITUATIE NA DE VREDE MET JAPAN MET een stormachtig applaus heeft het Amerikaanse Con gres Maandag jl. Eisenhower's besluit begroet om de „bewaking" van maarschalk Tsjiang Kai-sjelc door de zevende vloot op te hef fen. Maar eenzelfde geestdriftige bijval viel ook een tweede be sluit van de nieuwe president te beurt, dat ook zeer belangrijk ge noemd kan worden, omdat het in feite neerkomt op een verscheu ren van de papieren band, die de Grote Drie uit Wereldoorlog II (Sovjet-Rusland, Engeland en Amerika) nog min of meer bond. Eisenhower deelde namelijk mede, Achtergrond dat zijn regering niet de verplich tingen. die het vroegere demo cratische bewind Roosevelt-Tru- man in geheime overeenkomsten met buitenlandse regeringen had aangegaan en waardoor het moge lijk is geworden, dat volken tot slavernij werden gebracht, over nam. Dit betekende dus, dat de hui dige regering te Washington zich volkomen distancieert van alle geheime concessies, welke Stalin gedaan waren op de conferenties van Teheran, Yalta en Potsdam. Ruslands .beloning" BIJ het nemen van dit besluit zal men te Washington ech ter wel het meest het oog gehad hebben op de in Februari te Yalta in de Krim gemaakte afspraken, die een jaar lang strikt geheim gehouden werden. De 11de Fe bruari 1946 zijn de geheime clau sules evenwel gelijktijdig te Lon den en Washington gepubliceerd. Zij kwamen op het volgende neer Binnen twee of drie maanden na de beëindiging van de wereld oorlog in Europa zouden de Rus sen aan de strijd tegen Japan gaan deelnemen. Als beloning daarvoor werd hun het volgende toegezegd: 1. Rusland herkrijgt oude rech ten op het Zuidelijke deel van Sachalin en alle nabijgelegen eilanden. 2. Hetzelfde zal het geval zijn met de oude Russische rechten op de vlootbasis Port Arthur. De handelshaven Dairen wordt ge ïnternationaliseerd. 3. De twee spoorwegen in Mand- 1 sjoerije zullen door een Chinees- Russische maatschappij worden geëxploiteerd. 4. Rusland krijgt ook de Koe- rilleneilanden. Verder werd nog overeenge komen, dat de status quo in Bui- ten-Mongolië (de Mongoolse Volksrepubliek) zou worden ge handhaafd. Wat de punten 1, 2, 3 en 4 be treft, werd als voorwaarde ge steld, dat Tsjiang Kai-sjelc er mede accoord zou gaan. Besluiten over Duitsland T N April 1947 ging Washington I over tot een tweede publica tie. nu van de complete tekst van de verdragen van Yalta, Teheran en Potsdam. Daaruit bleek, dat te Yalta ook besluiten over de toekomst van Duitsland waren genomen. 1. De nazi's zouden zich on voorwaardelijk moeten overgeven. 2. Duitsland zou in vier be zettingszones verdeeld worden, waarvan er één aan Frankrijk zou worden toegewezen. 3. Demilitarisatie en denazifi catie van Duitsland. 4. Polen zou Duits gebied wor den toegewezen als compensatie voor de grond, welke het aan de Russen zou moeten afstaan'. De definitieve Duits-Poolse grens zou eerst bij het met Duitsland te sluiten vredesverdrag worden vastgesteld. Verder werd ook de kwestie van de Duitse schadeloosstelling besproken. Er werd toen een be drag van 20 milliard dollar ge noemd, waarvan Rusland 56 pro cent zou krijgen. Hierover werd echter geen definitieve beslissing genomen. De prijs was hoog TOT zover de inhoud van het ac coord van Yalta, waaruit wel blijkt, hoe hoog de prijs was, die Rusland eiste voor zijn deelneming aan de strijd tegen Japan, waar mede het toen nog niet in oorlog was. Dat de bepalingen er van zo strikt geheim gehouden werden, vond zijn oorzaak in het feit. dat men de geallieerde militaire plan nen niet in de war wilde laten sturen. Daarom moest speciaal ten opzichte van de afspraken in zake Japan de grootst mogelijke ge heimhouding worden betracht, daar men er stellig van overtuigd was, dat Tokio tol een aanval op Rusland zou overgaan, zodra het maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER'S •'i Werelds beste hoestsiroop - de waarheid over Yalta ter ore zou komen. Nu juicht men te Tokio het be sluit van Eisenhower luide toe, en heeft de Japanse premier Yosjida er geen gras over laten groeien om te betogen, dat het vredesver drag met zijn land herzien dient te worden en dat Zuid-Sachalin en de Koerillen weer Japans be zit moeten worden. De critiek T NMIDDELS heeft Eisenhowers 1 beslissing inzake Yalta minder stof doen opwaaien dan die be treffende Formosa, waartegen inderdaad ernstiger bezwaren kunnen worden ingebracht. De critiek, die vernomen wordt, komt hierop neer: „De formule ring van het presidentieel besluit is nogal vaag en het valt te be twijfelen of het verstandig is. de geldigheid te betwisten van be paalde afspraken, voor de wijzi ging waarvan_ niemand in het Westen bereid is naar de wapenen te grijpen". Trouwens in het Westelijke kamp heeft men Moskou al eens meer aan het verstand trachten te brengen, dat de afspraken van Potsdam en Yalta, gezien de ont wikkeling in de wereld, uit de tijd zijn. BERLIJNSE SUCCESSEN VOOR THEO BAYLÉ AMSTERDAM, 5 Febr. In de Stadtische Oper aan de Kant- strasse te Berlijn debuteerde on langs onze landgenoot Theo Baylé in de titelrol van Verdi's „Rigoletto". Een sterk debuut, volgens de recensie in de bladen: „Der Kurier" schrijft: .Baylé overtreft al zu'n voorgangers. De recensent, die de Berlijnsc Opera sinds dertig jaren kent, moet diep in zijn herinnering graven om op een Rigoletto van een derge lijk formaat te stoten. Iedere me lodie is in zijn mond tegelijk na tuur en kunst. De „Tagesspiegel" spreekt over de gecultiveerde voordracht en het nobele spel, die, gedragen door de kracht en de glans van de stem, het tragische lot van de nar Rigoletto ontroerend verbecl- in de dramatische expressie en de den. De „Morgenpost": Zoals Baylé een cantilene spant is even frap pant als de rijkdom van nuances moeiteloze stralende hoogte van zijn geluid die een tenor zou doen verbleken. 98 Doden in nraniummijn BERLIJN, 5 Febr. Ooggetui. gen hebben medegedeeld, dat bij de ramp van vorige week in de uranibmmijnen te Oberschlema (Oost-Duitsland) 98 mijnwerkers het leven hebben verloren, (Reuter) A.V.R.O.-VOORZITTER DE CLERCQ: o O GERUCHTEN WEERLEGD (Van onze correspondent.) HILVERSUM. 5 Febr. De oorzittcr van de AVRO. de heer De Clercq, heeft de berichten tegengesproken, als zou de rege ring zendtijd hebben gevorderd van de AVRO. Ook een bericht, dat dc AVRO geweigerd zou heb ben berichten om te roepen, die verband hielden met de overstro mingsramp, noemde de heer De Clercq uit de lucht gegrepen „In tegendeel, de AVRO heeft afdoen de hulp kunnen bieden," zo zei hij. De toespraaic van de heer De Clercq luidt als volgt: „Wanneer ik een ogenblik uw aandacht vraag', dan is het om een toelichting te geven op hetgeen in de laatste dagen gelanceerd is om de AVRO in een kwaad dag licht te stellen. Ik heb hier het oog op het bericht, dat de rege ring zendtijd van de AVRO zou hebben gevorderd. Dit bericht is in ieder opzicht onjuist, terwijl natuurlijk alles wat men om dit bericht geweven heeft, bijv. dat de AVRO geweigerd zou hebben i berichten, welke verband hielden met de noodtoestand hier te lande om te roepen, eveneens volkomen uit de lucht gegrepen is. De AVRO heeft integendeel, doordat haar volledige staf reeds Zondagmorgen vroeg bijeen was, direct afdoende hulp kunnen bie den. Aan de hand van mededelin gen, welke ïn de vroege morgen op de telex waren verschenen en aan de hand van kaarten zijn onze reporters er Zondag reeds zeer vroeg naar alle kanten op uitge trokken, wat ook gebleken is uit de ooggetulgeverslagen, die wij in de loop van de dag in het AVRO- programma hebben kunnen ge ven. De AVRO-studio was Zondag het middelpunt van alle berichten uit het gehele land en u zult zich wellicht herinneren, dat ik reeds om halftwee 's middags een be roep op de luisteraars heb moeten doen om niet nodeloos op te bel len, aangezien alle telefoonlijnen van de AVRO en dat zijn er heel wat vrijwel voortdurend in gesprek waren, zodat zij, die dringende berichten hadden door te geven, ons niet konden berei ken. Toen wij even later contact kre gen met het Nationaal Rampen fonds in Den Haag heeft dit ons verzocht alle binnenkomende be richten met het Nationaal Ram penfonds te coördineren en dit is uitstekend verlopen. De AVRO heeft tot 's nachts kwart over 12, zij het dan natuurlijk, in verband met de toestand, met gewijzigde programma's, zonder enige stag natie uitgezonden en er is van niemand enige klacht ontvangen over gebrek aan medewerking, ook niet ten aanzien van de be richten. Maandag was de AVRO niet in de aether en toen is de bericht geving niet ideaal geweest, zoals iedereen, die geluisterd heeft, persoonliik heeft kunnen consta teren. Toen men ons dan ook Dinsdag aanbood op deze wijze door te gaan, hebben wij voor gesteld ons systeem van werken op Zondag weer in te voeren, na dat onze ondervinding op Zon dag geleerd had, dat het nood zakelijk was de berichtgeving in eigen hand te houden. Wij waren gaarne bereid onbe perkte zendtijd voor de bericht geving af te staan, wanneer de regering de verantwoordelijkheid voor de uitgezonden berichten zou dragen, zoals de AVRO dit gedurende de gehele Zondag zelf had gedaan. Want wij hebben Zondag maar al te zeer ondervon den, hoe nodig het is in tijd van paniek het noofd koel en het heft in handen te houden, omdat een gebrekkige organisatie of een slappe houding de onrust alleen maar nodeloos kan bevorderen. Dit voorstel is toen terstond dankbaar door dc regering aan vaard. Van enig conflict Is dan ook geen sprake geweest. Wanneer men dus vraagt wat de AVRO nu heeft gedaan, dan kunnen wij hierop antwoorden: Zij heeft uit zichzelf de regering zendtijd aangeboden om berich ten om te roepen en dit aanbod is door de regering aanvaard, met het resultaat, dat onze uitzendin gen Dinsdag even vlot en be heerst hebben kunnen plaats vin den als op Zondag, toen de spits moest worden afgebeten, het ge val is geweest. Ook de bekende schrijver Jan de Hartog is met zijn jacht, dat is ingericht als hospitaalnaar de geteister de gebieden vertrokken. Behalve Jan de Hartog be vinden zich een dokter en een verpleegster aan boord van het jacht. BEIDE Hilversumse zenders werden Donderdag weer voor namelijk in beslag genomen door nieuws van het AN en medede lingen, met medewerking van omroepers der radio-organisaties uitgezonden door de berichten dienst van de RVD te Den Haag. In de programma's van NCRV en AVRO werden enkele pro gramma-onderdelen gehandhaafd of ingevoegd, die betrekking had den op de ramp. Zo sprak 's mid dags o.a .ds. S. W' de Vries, Ned. Herv. predikant te Hilversum, een overdenkingswoord, gevolgd door Gezangen. In de vooravond deed de heer H. A. Meerum Terwogt denkbeelden aan de hand, hoe onze gehele sportwereld kan bij dragen tot de steunverlening. De AVRO zond Albert Milha- do's gesproken Londense brief uit. die een overzicht gaf van Engelse persstemmen over de watersnoden. In samenwerking met de Wereldomroep werd het gebruikelijke Rondetafelparlement gehouden, ditmaal met ir. S. A Posthumus voor de P.v.d.A. Dr. Kortenhorst las enige sympathie betuigingen van Belgische rege ringspersonen voor. De heer Al. gra vertolkte de gevoelens der Friezen, die aan een soortgelijke ramp zijn ontkomen, omdat, zoals zij het uitdrukten, „de afsluitdük Zondag zichzelf heeft betaald". Ervaring, die z.i. waterstaatkun dige aanwijzingen zal kunnen ge ven voor de te nemen maatrege len in ons Noordzee-gebied, met name voor het urgent geworden object: afsluiting van de zeegaten' Terzelfder tijd gaf de NCRV een reportage uit Zierikzee. De Bonte Dinsdagavondtrein van de AVRO is voor volgende week afgelast. Van enige zijden wordt ons gevraagd, waartoe het nodig is. de noodberichten over beide golflengten uit te zenden en of het niet denkbaar zou ziin. een van beide vrij te houden voor andere programma's. Het technische antwoord, dat ons van de .zijde van de RVD hierop werd gegeven, luidt, dat in een deel van ons land de 402 m. i" een ander deel de 298 m. vrij slecht wordt ontvangen en dat het absoluut nodig !s, alle provincies continu zo goed mogelijk ip. be reiken. Als .tweede argument, meervap psychologische aard, werd ons op gegeven, dat een zekere onrust zou worden gewekt, als de luiste raars naar een van beide zenders zouden vrezen, berichten op de andere golflengte te missen. Ook op die andere golflengte zouden immers nieuwsmededelingen moe ten worden gedaan. Men acht het in Den Haag dus absoluut noodzakelijk, zo lang de noodtoestand duurt, beide zenders van Hilversum voor de berichten dienst te gebruiken. De luiste raars, die hun normale program ma's enige dagen moeten missen zullen deze noodzakelijkheid wel voor lief willen nemen, zo lang grotere belangen in het spel zijn Wie als wij dagelijks enige uren naar deze noodberichten luistert, kan zich er van vergewissen, dat het waarlijk geen beuzelarijen zijn, waarvoor de zenders thans tiidelijk aan hun gebruikelijk emplooi worden onttrokken. Overigens zit er. ongewild, we enige ironie in. dat grote ramper moeten geschieden om de „klas sieke" muziek een zo ruime plaats in onze radio-uitzendingen te verschaffen. De „pauzes" tus1 sen de nieuws- en berichtenuit- zendingen worden namelijk ge vuld met „ernstige" gramofoon. platen, na middernacht met bet tikken van een klok. Om acht uur heeft prins Bern. hard als voorzitter van het Natio naal Rampenfonds een toespraak voor heide Hilversumse zenders gehouden. De Prins sprak in rustige, sym. pathieke bewoordingen over de ontzettende omvang van de ramp. de flinke houding van de bevol king. de krachtdadige hulp en de dringende behoefte aan nog méér hulp. spoedig. Hij deelde mee. dat thans li1// millioen gulden bij het fonds is binnengekomen. Televisie „Slechts het visuele beeld toont de catastrofe en de ontstellende verwoesting in volle omvang", al. dus prins Bernhard in zijn radio rede. Als illustratie van dit woord toonde de televisie kort. daarop nieuwe filmjournaals uit de ge teisterde streken en ditmaal ook enige films over de overstroom de gebieden in Engeland en over de aankomst van Franse genie troepen in ons land. We zagen in teressante beelden over de hulp verlening uit de lucht en met ducks en over het evacuatiewerk. HANS LEE RINK Jan Damen fameus solist Rafael Abonnementsconcert door Concertgebouworkest onder Kubelik in grote zaal Concertge bouw. „Concert voor orkest" van Hïldlng Rosenberg, Concert voor viool cn orkest, op. 47 van Joon Sibelius (solist; Jan Damen), Tweede symphonic van Dworsjak. RAFAEL KUBELIK, vriend van ons land die hij is en als vriend derhalve meelevend met zijn vrienden, veegt het welkoms- applaus driftig weg er klinkt Mozart's „Mauerische Trauer- musik", gespeeld tot nagedachte nis van hen, die omkwamen in het geteisterde gebied, en de zaal. verstild, staat na afloop als één mam Zij die mochten blijven, eerden hen die moesten gaan Na dit „memento mori" her neemt het leven, dat geen stil stand kent, zijn rechten: het con cert begint. Óp het oog brengt Kubelik zijn zaal een programma dat men zou kunnen samenvatten onder de noemer „nationalistisch". Want er gaat werk van een Zweed, een Fin en een Tsjech, te weten van Rosenberg, Sibelius en Dwor sjak. Op het oog, ware er niet het „Concert voor orkest" van Hil- ding Rosenberg, hetgeen ter zijde geen verlies zou hebben betekend. A propos Rosenberg: men ont moet hier een nieuwe naam voor Amsterdam, naam die geen en kele klank oproept en waaraan men geen enkele herinnering heeft. Het zij gezegd, andermaal terzijde, dat hierin na de avond principieel hoegenaamd geen ver andering is gekomen. Doch tege lijkertijd realiseert men zich, dat er afgezien van het geboorteland andere landen zijn als Engeland en Amerika waar deze man, gelijk Gösta Nystroem, doorgaat voor een „as". Men vraagt zich af wat men hoort in deze geesteloze en inventieloze vrijwielerij^ welke emotie deze dorre motoriek de hoekdelen wekt, deze kwasi- elegische langdradigheid van het langzame deel, geschreven met een al bijzonder weinig kleur ge' voelig oor. Wat men hoort, is een brok levenloos klassicisme en als het waar is dat de stijl heden daags is. gelijk het programma zegt en derhalve waar, dan sme ken wij de genade af over deze stijl en deze tijd. Overigens had het stuk een uitgever gevonden.... Van de leegheid van Rosenberg naar de muzikanteske volheid van Dworsjak's Tweede symphO' nie moge dan in tijd een stap terug betekenen, terzake van po tentie en dergelijke kleinigheden schiet men enige kilometers voor uit. De symphonie blijkt een klinkend adres van respect aan het adres van Brahms en aan dat van de klassieke traditie. En de traditie blijkt, penibele kunst, af gestemd door Dworsjak op de mo gelijkheden van zijn land, moge' lijkheden van rhythmische ei melodische aard. Afgezien van een enkel overduidelijk citaat, be heersen folkloristische impulsen het stuk: het langzame deel ver raadt in zijn innigheid zijn af komst zonder omwegen, een Scherzo blijkt een en al beweging van rhythmiek, de finale een in klank en kleur gefotografeerd volksfeest. Met andere woorden: Kubelik is thuis, hier klinkt zijn wereld. Hiermee weet men hem trots alles verbonden en deze ver bondenheid leeft door in de muzi kanteske drift van zijn musiceren, die het orkest activeert en het kneedt tot een verzameling van bezielde instrumenten. Hieraan vooraf klonk in de ver tolking van Jan Damen het Con cert voor viool en orkest van Sibelius. Hij doet meer dan alleen maar vioolspelen deze Jan Damen hij treedt in het krijt voor Sibelius. En zulks met de kracht van zijn artistieke persoonlijkheid en de suggestie van zijn fameuze kunst hij strijdt met open vi zier. Hij neemt het op met de zin gende. vibrerende en doorgloeide klank van zijn Gagliano tegen de monotonie van zijn vriend Sibe lius en hij probeert de grauwheid van diens taal te overstemmen. Men leeft de strijd mee van noot tot noot en omdat deze recensent ten enenmale de speciale Sibelius- knobbel mist, meent hij Jan Da men de verliezer. De grauwheid blijft gelijk het gemis van con trasten; doch al verloor Jan Damen het pleit, in de herinne ring neemt men dit magistrale vioolspel mee waarin kracht en souplesse, klankzinnelijke schoon heid en expressiviteit een zinrijk verbond sloten. Verbond dat ook bestond tussen de solist en de jnifiek begeleidende Kubelik. 'a een en ander, na Sibelius en Dworsjak om duidelijk te zijn, waren er ovaties van de zaal. H. J. M. MULLER. HET toneelgezelschap Jacques Hébertot, opnieuw in Neder land onder auspiciën van de Franse ambassade, is ditmaal de tournee begonnen in Amsterdam, in de Doelenzaal, waar Donder dagavond de tragedie „Rome n'est plus dans Rome" van de pfr.lostM- schrijver Gabriel Marcel ten to nele werd gebracht. Het is een vreemd stuk, met verscheidene motieven: een poli tieke draad, namelijk de angst voor de dr.eiging van het commu nisme, die de hoofdfiguur op aan dringen van zijn vrouw een leer stoel in Brazilië doet aanvaarden; daarnaast is er de jeugd, die een uitweg zoekt uit de geestelijke nood en die nog de grootste mo rele veerkracht blijkt te bezitten. Er komt voorts een religieus motief voor de dag, maar de kern van het stuk is het zuiver mense lijke: de verhouding tussen de zeer verstandelijke hoofdfiguur Pascal en zijn vrouw, die men als zijn tweede ik zou kunnen be schouwen. Bij zoveel gedachten en ideeën kan het nauwelijks verwondering wekken, dat er al te veel wordt gepraat in „Rome n'est plus dans Rome". Men komt eenvoudig niet aan enige actie toe; bij alle actua liteit van het gegeven, bij alle onpartijdigheid waarmee naar alle zijden niet altijd aangename waar heden worden verkondigd, bij alle Franse zin voor spirituele ge sprekken ten slotte, blijven er bleke, zelfs vage mensen voor ons staan, behalve wellicht in de vier de akte als de ontwikkeling der talrijke problemen eindelijk merk. bare bewogenheid van de zielen met zich brengt. De regie had weinig gedaan om het breedsprakig argumenteren enige dramatische geladenheid mee te geven. Van de acteurs en actrices onderscheidde zich Ar- lette Granger, die de rol van de echtgenote Renée speelde, door natuurlijkheid. „Rome n'est plus dans Rome" is een stuk dat zich beter laat lezen dan zien. JAN HEYN JR. Josef Krips onderscheiden (Eigen bericht) AMSTERDAM, 4 Febr. De Weense dirigent Josef Krips, ons Amster dammers speciaal bekend door zijn Mozart-vertolkingen niet de Neder- landsche Opera, ontving een tweetal onderscheidingen. De „Wiener Mozart Gemeinde" schonk hem de Mozart- medaille van de stad Wenen, terwijl de Internationale Bruckner Gesell- sehaft Josef Krips benoemde tot ere lid. De Mozart-medaille werd eveneens uitgereikt aan de Wiener Philharmo- niker, de pianist Edwin Fischer en de vlolist Wolfgang Schneiderhan. BENEFIETCONCERT DEN HAAG, 4 Febr. Vrijdagavond a s. wordt er in Diligentia een concert gegeven onder de titel: ,,Ecn avond Spaanse muziek" waaraan meewerken Henriette Doornbos, ait-mezzo. Jaap Spigt, clavecimbel en Dick Visser, gi taar. Na aftrek van kosten komt het batig saldo ten goede aan het Natio naal Rampenfonds. morgen bij Uw boekhandel Met voorwoord van H.M. de Koningin. Meer dan honderd foto's uit het noodgebied en een kaart in zes kleuren van de overstroomde landsdelen. 96 pagina's. Gebonden. Groot formaat 19x2572 cm. De prijs is f. 3.50. Door belangeloze samenwerking komt de gehele opbrengst ten goede aan het Snelle hulp is dubbele hulp. Onmiddellijke inschrijving en betaling zijn dringend gewenst. UTSCHE INDUSTRIE -ME5SE MUSTERMESSE 1 - 5 Maar, 1953 Internationale expositie van ge- en verbrulksartikelen. TECHN. MESSE 26 April - 5 Mei 1953 Internationale expositie van machines, apparaten en uitrustingen op alle gebieden der techniek (uitgezonderd werktuigmachines). Toegangskaarten en nadere Inlichtingen Inzake geëxposeerde artikelen, bezoek en deelname i Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland Jan van Nassaustraat 3 - 's-Gravenhag« Tel. 77 78 72 (3 lijnen). JONGEDAMES leeft. ca. 20 jr. voor administratieve werkzaamheden. Dipl. 5 jar. H B.S. of MULO vereist. Pract. ddpl. Boekh. strekt tot aanbeveling. Brieven ond. M. 2 Adv. Bur, Rouima Co. - Herengr. 226, A'dam. ZUUR N.V. ELECTRO en WATERSTOFFARRIEK gevestigd te Amsterdam. UITGIFTE f 500.000.- gewone aandelen aan toonder, In stukken van f 1000.-. De inschrijving op bovengenoemde aandelen zal TEGEN DE KOERS VAN 125 pCt. Uitsluitend voor aandeelhouders openstaan op VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur by de kantoren der ROTTERDAMSCHE BANK N.V. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Alkmaar, op de voorwaarden van het pros pectus d.d. 28 Januari 1953. Prospectussen en inschry vingsformulieren zfln verkrygbaar by de kantoren van inschryving, waar tevens, in beperkt aantal, jaarverslagen, en exemplaren van de statuten der vennoot schap ter beschikking zyn. N.V. ELECTRO ZUUR- en WATERSTOFFARRIEK Amsterdam, 28 Januari 1953 Door het verbindend worden van de na verzet gewijzigde enige uitdelingslijst is het faillissement van G. KRAAN, Amstelzijde 19. Ouderkerk a/d. Amstel. geëindigd. Amsterdam. 4 Febr, 1953. Mr. PAUL GROENEWEGEN Rokin 103. Curator. PUBLICATIE VAN DE VEREENIGING TER BEVORDERING VAN DE BELANGEN DES BOEKHANDELS Zwitserse Verzekeringsmaatschappij zoekt een aankomende vrouwel. Bediende. Brieven onder No, AO. 3552 aan Adv.Bur. de Bussy, Gevraagdi door im- en exiportikantoor voor Nederlands: bekendheid met de moderne talen ge wenst. Brieven onder No. K II 34 aan Adv. Bur. Sell More. Vondelstr. 77. Amsterdam. i.d.VEILINGZALEN KONINGINNEGRACHT5 l'sGRAVENHAGE.TEL.11AA'36 b.g.g.77'49-57 BEED.MAKELAAR A.F.M. pen EXTER 'dgende dagen, telkens des v.m. 10 uur zal publiek FRAAIE MEUBILAIRE GOEDEREN, ANTIEK, KUNST EN TAPIJTEN waarbij: ant. eiken m. pal. Kussenkast, O. H. Kasten, ant. satljnh. Commode m. lak werk, Damesbureoutjes, Commodes, ant. mah. Boekenkastje, ant. en moderne Klein- meubelen. Herenkamer, mah. OpkJapbuffetten, rond mah, Tafels, ant. stoelen, Lederen e.a. Fauteuils o.a. 2 m. Drentse rok, krist. e.a. Kronen, Friese en mod. staande Klokken. Pendules, 4 fraaie Fauteuiltjes m. rond eiken Tafel, gekl. cn bl. pors. cn aardewerk, Koper en Tin, Kunstvoorwerpen. Kristal. Salon-, Eet- en Slaapkamermeubelen, Per zische c.n. Tapijten en kleedjes, Deventer c.a. Lopers, O. H. e.a. Doeken, ant. gesneden e.a. Spiegels, Gordijnen, Radio's, Bureaux, Boekenkasten, w.n. e.a. Dressoirs. Tafels, Stoelen. Spiegel en Linnenkasten, Opklap- e a. Ledikanten, Matrassen. Gasfornuizen, Electrolux Koelkast, 220 Volt, electr. Boilers. Gas- e.a. Haarden, kachels, collectie Boeken. D.-rijwiel, geëm, Bad, electr. Apparaturen. Voorts: Goud. en Zilverwerken, Brillont en Juwclei, oude en moderne Schilderijen, o.a. van J. C. Klinkenberg, C. Kuypers. W. Weissenbach, P. F, v. Os. H. W. Koekkoek e.a.. 10 oude Prenten in lijst en hetgeen verder ter veiling aanwezig is: KIJKDAGEN: Zaterdag 1, Maandag 9 Februari van 10 tot 4 uur en Dinsdag 10 Februari van 10 tot 2 uur. YAH H0LLANDSCHE SOCIËTEIT LEVENSVERZEKERINGEN gevestigd te Amsterdam. H.Y. Uitgifte van nom. f 1.000.000. aandelen, in stukken groot nom. f 1 000.- op naam, ten volle delende in de winst over het boekjaar 1 953 en volgende boekjaren. Ondergetekenden berichten, dat zij de Inschrij ving op bovengenoemde aandelen, uitsluitend voor houders van aandelen, openstellen op VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953, van des voormiddags 9 uur lot des namiddags 4 uur, bij haar kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, TOT DE KOERS VAN 145 pCt. (geheel vol te storten), op de voorwaarden van het prospectus dd. 27 Januari 1953. Prospectussen en inschrijvmgsblljetten zijn ver krijgbaar bij de inschrijvingskantoren. Nederlandsche Handel - Maatschappij, N.Y. Nationale Handelsbank N.Y. De Twentsche Bank N.V. Amsterdam, 27 Januari 1953. HEEMRAADSSINGEL 1,06 ROTTERDAM H B BELANGRIJKE VEILING I— op Dinsdag 10 Februari 1953, v.m. 10 uur, zullen ln de Veilingzalen Heemraadssingel 19G Ie Rotterdam, wegens liquidatie, publiek worden verkocht: 50.000 blikken en flessen VRUCHTEN-CONSEKVEN, SAUSEN en SOEPEN, w,o. van 10 kg tot kg blikken .lams ln diverse I"~ smaken. Vruchtensappen, velerlei smaken, Vruchten op sap, Appelmoes Fruitsalad, Mixed Fruit. enz. enz. Luxe Flacons en glazen Potten (met moderne sluiting) Vruchten op sap, Puddingsausen, Tomaten-, Appel- en I Bessensap, Vruchtensappen, Limonadesiropen. Diverse soorten Soepen in blik. Alles van prima kwaliteit, goede merken en uitstekende samenstelling. Te zien en te proeven op Zaterdag 7 I& Maandag 9 Februari a.s. van 104 uur. Notities gratis verkrijgbaar ten onzen kantore Heemraadssingel 196, Rotterdam. Tel. 3135139306. N.V. EERSTE NEDERLANDSCHE SCHEEFSVERBAND MAATSCHAPPIJ De afgifte van 4 PaiEsllïrleven is gestaakt. Rotterdam, 5 Februari 1953. Ja, Ruifus en Flok sloegen hun kamp op in dat woeste terrein, zonder iets te welen van alle gevaren, waardoor zij bedreigd werden. Want de vijand van alle kampeerders, de gevaarlijke Ben Ben Ben Don stond op zijn hoge toren en speurde naarstig- lijk de omgeving af om te zien of er wellicht klapsigaren op zijn terrein gerookt werden. En toen riep hij: „Binbin!" Maar er kwam geen antwoord. Hij herhaalde luider nu: „Binbin!" en voegde er mopperend aan toe: „Waar kan mijn knecht toch steken?" De knecht zat in zijn opkamertje, waar hij doende was de kledingstukken van zijn heer en meester te vermaken. „Binbin! BINBIN!" „Jawel edeie heer. Hier ben ik, haasttglijk toegesneld." Bevend stond de bediende voor de edelman. Rufus en Flok hoorden de kreet, die van de torentrans was opgestegen. En Flok zei: „Wat vreemde kreet komt de rust verstoren!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3