De toestand in diverse getroffen gebieden Een eindeloze stroom.... Het medeleven van Frankrijk Verlieslijsten van het Rode Kruis Rampenfonds giro 9575 Tol betalen te Köping NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Goeree-Overflakkee Op Goeree-Overflakke verblijven thans nog ongev. tienduizend mensen- Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude- en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. De burgemeester van Nieuwe Tonge heeft zijn hoofdkwartier overgeplaatst naar Dirksland. Van deze gemeente uit treft hij voorbereidingen voor het herstel van het zwaar gehavende Nieuwe Tonge. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen onge veer 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. Te Middelharnis zijn 16 slachtoffers te betreuren. In Nieuwe Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal doden thans op ruim 300. In sommige plaat sen is 80 tot 90 pet. van het vee om gekomen. Men is thans bezig met de afvoer van de cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het ver voer naar de destructiebedrijven zorg dragen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Ame rikaanse genietroepen hebben voorge steld de cadavers ter plaatse te ver nietigen. Zij hebben voor dit doel een aantal vlammenwerpers aangeboden. Over het aanbod is nog geen beslissing genomen. De burgemeester van Middelharnis heeft meegedeeld, dat in de hervormde kerk van Sommelsdijk grote hoeveel heden goederen en andere geschenkzen dingen uit Doetinchem zijn opgeslagen Deze zullen worden bewaard tot het moment, dat het maatschappelijk leven weer in enigszins normale banen ia teruggekeerd. Donderdagmiddag heeft Prins Bern- hard Middelharnis bezocht. Hij sprak geruime tijd met de burgemeester en met enkele getroffenen. In een hef- schroefvliegtuig maakte hij een vlucht naar het verdronken land. Hij haalde o.m. enkele geïsoleerde personen uit Nieuwe Tonge. Te Ooltgensplaat verblijven nog onge veer 60 personen. De overige inwoners zijn weggevoerd. De in het drooggeval len gebied te Middelharnis staande wo ningen zijn weer van gas en electnci- teit voorzien. Enkele mannen zijn gearresteerd- cue ziah hebben schuldig gemaakt aan diel- stal van goederen uit verlaten woningen. Zij droegen Rode kruis banden om de armen Ér zullen geen vreemdelingen meer worden toegelaten op Goeree- Overflakkee. De hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood op Goeree-Over flakkee heeft thans nagenoegbes*ag gekregen. Vrijdag is een gedeelte van het hu !overlenin g§m aterieel naar elders gedirigeerd. Bij Dirksland zal e«n hos pitaalschip worden gestetionneerd om indien dit nodig mocht blijken de patiënten uit het ziekenhuis aldaar thet enige op het eiland) te kunnen evacu- ren. Dirksland en Melissant staan geheel ^Inmiddels werken duizenden eiland bewoners en vrijwilligers dag en_ na^* aan hét herstel van de-dijken. Er ~ijn dijkwachten ingesteld voor die dijken, die zwakke punten vertonen. Voorne en Putten Terwijl men aan de linkeroever van het Voornse Kanaal aan devers.erlun^ «an de reeds bestaande dijk Pezig is, wordt aan de rechteroever met even grote voortvarendheid aan her leggen van een nieuwe dijk gewerkt Bij het bouwen van deze tweede dam heelt men het voordeel, dat de rechteroever van het kanaal een stuk hoger ligt dande linker-, waardoor dus deze kant alleen maar opgehoogd dient te worden. Op de kritiekste punten, bij Nieuwesluis. Heen- vliet en Geervliet, gaan de zandzakken van hand tot hand en geen enkel moment behoeft er gestopt te worden wegens een tekort aan gevulde zakken Want dank zij een uitstekende organisatie rij den tientallen trucks in een vrijwel on afgebroken rij met lege zakken via Zwartewaal en Brielle naar Rockanje, waar ze gevuld worden, waarna de chauf feurs over Nieuwenhoom naar hun uit gangspunten terugsnellen. Spijkenisse is voorlopig van overstro ming gevrijwaard. Vaardige heden heb ben met zware blokken hout en zand zakken de gaten en de verzakkingen, die het klotsende, uit de polder Ouden hoorn stromende water in de bij dit dorp Ei H,. Nederlandse Bode Krais heeft 5S dirlrt sevaar geen sprake meer is., een tweede ïerl.eshjst uitgegeven met Te HeUevoet?luis wordt vandaag een! namen van personen. d,e om het leven stüverlngsinslaUatie uit Osnabriick ver- ztjn gekomen ot worden vera»* wacht, welke bediend zal worden door Britse militairen uit de bezettingszone. Deze installatie zal van het water uit de haven zuiver drinkwater maken. Men heeft dan de oude pomp-in9tallatie, welke de bewoners van onzuiver duin water voorzag, niet meer nodig. In deze gemeente zijn 5 mensen om het leven ge komen. Aan de Oostkade zijn zeven winkelpanden en enkele woonhuizen verwoest. In het gehele stadje is de be strating vernield. Schouwen en Duiveland De burgemeester van Oosterland, die thans als evacué te Rotterdam verblijft, deelt na overleg en ten verzoeke van de burgemeester van Bruinisse mede, dat het aanbeveling verdient voorraad voed sel en hulpschepen voorshands niet langer te zenden naar de haven van Bruinisse. De gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Dreischor zijn geheel geëvacueerd, zodat ook be langrijke aanvoer van evacué's in Brui nisse thans niet is te verwachten. De Hoekse Waard Uit Strijen en zijn omstreken zijn eerst nu betrouwbare gegevens ontvangen, doordat deze streek lang vrijwel geïso leerd heeft gelegen en helemaal op zich zelf was aangewezen. Thans is de verbinding in zoverre hersteld, dat via een mobile zender, de voornaamste berichten doorgegeven kun nen worden. Heden is het elAtrische licht weer hersteld. De telefoon is nog sterk ge stoord. Te Strijen zijn reeds 41 slachtoffers te betreuren; het vermoeden bestaat, dat dit aantal nog zal stijgen. Vele inwoners zijn in hun huis verongelukt. Deze slachtof fers kunnen pas worden geborgen als het hele eiland wederom is drooggevallen. Strijen is hier een van de zwaarst ge troffen gebieden; 50 huizen zijn door het aanstormende water direct weggevaagd, andere staan op instorten Hier zitten thans 3300 personen samengeperst in slechts 250 huizen. Van de runderen is naar schatting ongeveer duizend stuks omgekomen. De pluimveestapel is voor het overgrote deel verdronken. Het zelfde moet gezegd wor den van de varkens en schapen. De verliezen aan de gewassen, zaai- en pootgoed zijn nog niet te overzien. De noodorganisa/tie welke door het ge meentebestuur in het leven werd geroe pen, functionneerde reeds Zondagmiddag. Dit geldt met name voor de distributie van voedsel, benzine e.d. Ploegenstelsels worden in de strijd tegen het water In het leven geroepen, opdat niet alles op enkele mensen zou neerkomen en niet door gebrek aan mankracht deze strijd apriori hopeloos zou zijn. Een noodhospitaal werd ingericht. Voorts kunnen waar nodig, patiënten naar bestaande ziekenhuizen worden af gevoerd. In de gemeente-raadzaal werd een magazijn ingericht, van waar uit de aan gevoerde goederen centraal verdeeld worden. Op het moment is er ruim voldoende voedsel. Indien wind en getij niet te ongunstig worden is er het vertrouwen het in Strijen te kunnen redden. Tholen De burgemeester van Poortvliet deelt het volgende mede over de toestand in zijn gemeente: Het gisteren opnieuw gedichte gat in de dijk heeft vannacht gehouden. Van daag wordt getracht het andere gat te dichten. Er wordt met man en macht, met inzet van Nederlandse en Franse militairen, gewerkt. Indien het dichten gelukt, is er voorlopig geen reden voor algemene evacuatie. Het water is heden nacht niet noemenswaardig gestegen. Er wordt weer getracht met hoge tractoren verbinding te onderhouden met de na burige gemeenten Scherpenisse en Tho- len. Meer dan de helft van Poortvliet staat nog blank, alsmede de gehele pol der. groot ongeveer 2000 ha. De bevol king is ondergebracht op het hoge ge deelte van het dorp in particuliere hui zen en openbare instellingen en gebou wen. De burgemeester noemt de toe stand hoopvol. Afgelaste dièsviering te Groningen De Senaat van het Groninger Stu- Een ANP-luchtfoto van de haven van Zierikzee, waar talloze schepen van allerlei aard, die te hulp zijn gesneld, een ligplaats vinden. De hulpverlening Van onze correspondent PARIJS. 5 Febr. Sinds vier da gen geeft het Franse volk aan het Nederlandse volk een even overtui gend als diep ontroerend bewijs, dat de Europese solidariteit geen ijdel be grip is, dat louter en alleen in gele genheidsredevoeringen past. Een niet te stuiten stortvloed van gaven en giften stroomt nu al vier dagen bin nen op alle bureau's van de Nederland se overheidsinstellingen te Parijs en in de provincie. Op de ambassade geeft mevrouw Van Boetzelaer het goede voorbeeld en met een staf van Franse vrijwilligers leidt onze ambassadrice onvermoeibaar het werk van het inpakken van alle kleren, dekens, lakens en andere huishoude lijke artikelen, welke de gehele dag op nummer 85 van de rue de Gre- nelle worden afgegeven. Op alle consulaten, hier en in de pro vincie. kan men het werk nauwelijks af. Vrachtauto's, vrijwillig afgestaan, rijden af en aan om goederen direct naar Nederland te vervoeren of te be zorgen bij het vrachtkantoor van de K.L.M. te Parijs. Voor dit kantoor, waar soldaten van het Leger des Heils assisteren met het sorteren van de goe- deren en de verdere verzending, staar twee politie-agenten om het verkeer in deze nauwe straat, vlak bij gare de l'Est gelegen, te regelen. Twee blinden hebben er vanochtend ieder vijftig francs afgegeven, een Frans padvinder tje bracht een stuk speelgoed voor een Hollands padvindertje en veel mensen die hier helpen, kunnen hun tranen dik wijls niet bedwingen. Op een Nederlands bureau kwam dezer dagen een eenvou dig geklede vrouw binnen, die een hele baby-uitzet voor het kindje dat zij ver wacht. afgaf. De bank Jordaan heeft een aantal loketten geopend om geldbe dragen in specie en in chèques te in casseren. Vanavond had men hier 7.300.000 frs ontvangen en de Nederland se directeur, die heer Jannink. overweegt om zijn bank Zaterdag en Zondag open te houden. Namens de arbeiders van een zeepfa briek kwam een voorman vandaag een chèque ten bedrage van 150.000 frs bij de persattaché van de Nederland se ambassade brengen. „Dat is pas het begin", zei hij, „de volgende week kom ik met meer en ook met giften in na- tura". De gemeente Orange zond een chèque van een half millïoen frs. de Parijse Rotarje-club stelde autobussen ter beschikking, de stad Cannes heeft duizen bedden aangeboden voor Neder landse kinderen, die zij gaarne zal ont vangen, De Nationale Unie van Franse gezinnen, die 800.000 leden telt, heeft laten weten, dat bij haar 12.500 aan vragen zijn binnengekomen om kinde ren op te nemen. Het bestuur van de vereniging van oud-parachutisten heeft verklaard, dat velen van haar leden „zich gereedhouden om elke gevaarlijke opdracht terstond uit te voeren". Vis sers uit Normandië en Bretagne zijn installaties. De Franse spoorwegen heb ben wagons aangeboden, een trein met kolen uit Saarland is onderweg naar Nederland, de ene zending medicamen ten volgt op de andere, een prefabri cated huis is aangeboden en zo gaat het nu al vier dagen door. Zoëven heb ben wij bij de Madeleine een Parijse autobus zien staan, volgestopt met pak ketten voor Nederlandse daklozen. Ook op andere punten van de stad kon men op deze wijze zijn pakje afgeven. Zon dag zal in alle katholieke en protestnt- se kerken gebeden worden voor onze landgenoten in nood en te hunnen be hoeve zullen collectes worden gehouden. Al' deze voorbeelden getuigen van het diep medeleven, dat Frankrijk bezielt met het noodlot, dat Nederland heeft ge troffen. Zo dikwijls hebben de hier wer kende Nederlanders bij hun dagelijkse werkzaamheden ondervonden, dat ons land en zijn vorstenhuis hier in hoge eer worden gehouden. Nimmer hebben zij echter kunnen bevroeden, dat dergelijke gevoelens, als de hoogste nood aan de man zou komen, op zulk een overwel digende wijze tot uitdrukking zouden worden gebracht Deze massale uiting, welke aan de zo dikwijls gesproken woorden zulk een diepe betekenis geeft, heeft alle Nederlanders eenvoudig verbijs terd en diep bewogen. Dat het korte woord dat de Franse radio-omroeper Maanudagmiddag tot de Nederlanders in Frankrijk heeft gesproken een woord, dat alleen voor hen bedoeld was en waar in op onmiddellijke steunverlening werd aangedrongen, door de Fransen zou ver staan worden als een ook voor hen be stemde boodschap, stemt tot grote er kentelijkheid. De wijze, waarop zulk een ontelbaar aantal Fransen op dit woord heeft gereageerd, ook. neen, voor al, de minst bedeelden, is voor de Ne derlanders in Frankrijk, een ware open baring geweest. dentencorps Vindicat atque Polit heeft I vandaag naar de overstroomde gebie- medegedeeld d.t hij in verband! J» "SoS" met de nationale ramp alle festiviteiten I Frankrjjk opgebeld, dat hij onmiddellijk ter gelegenheid van de 138ste dies I vrachtauto's naar Nederland zal stu- natalis had afgelast. t ren met huisraad en volledige keuken- De Koningin ontvangt Vanmorgen heeft de koningin op het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag kolonel Vaièntini, militair ad viseur van de president van Italië ont vangen. Hij heeft een van de hulp vliegtuigen naar Nederland gevlogen en overhandigde aan H.M. een per soonlijke boodschap van de president. Om twaalf uur brachten de Ameri kaanse ministers Dulles en Stassen een bezoek aan de Koningin. Om drie uur zou H.M. minister Algera en de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. Maris ontvangen, om vier uur de ministers Beel, Van Thiel en Mansholt, om vijf uur de minister-president en om half zeven generaal Buurman van Vreeden. Denkbeeld, dat overweging verdient Enkele lezers hebben ons een brief geschreven, waarin zij een denkbeeld aan de hand doen, om de inzameling van gelden, ten bate van de slacht offers van de ramp, op. krachtige en waarschijnlijk vrij eenvoudig uit te voeren wijze te steunen. Als men eens, zo stellen zij voor tijdelijk, ten behoeve van het Rampen fonds de prijs van tabaksartikelen met een gering bedrag verhoogde? Deze bijslag zou met een zegel op de ver pakking kunnen worden aangegeven. Indien men deze bijslag op vijf cent zou stellen voor een pakje cigaretten van 20 stuks, een doosje cigarillos van 10 stuks of een pakje kerftabak van 50 gram en op 1 cent per sigaar, dan zou per dag gezien de gegevens over het verbruik van tabaksartikelen in ons land een ton worden gebeurd. Te Amsterdam is inmiddels al een comité „Rokers helpen" opgericht. In dien B. en W. aldaar toestemming ver lenen, wil men in de sigarenwinkels bonboekjes deponeren. De bedoeling is dat ieder, die tabaksartikelen -aan schaft, daarbij een bonnetje van 10 cent koopt. Het comité schat op deze wijze in een maand tijds f 75.000 bijeen te kunnen brengen, ten bate van het Rampenfonds. Voorts wil het comité andere steden oproepen dit voorbeeld te volgen. Adressen van uitgewekenen Alle uitgewekenen, die ergens onder dak hebben gekregen, wordt verzocht per briefkaart aan hun naaste familieleden op te geven waar zij verblijf houden. Werknemers gelieven ook hun directies per briefkaart hun adres bekend te i ken. Postverbindingen met de eilanden Van Rotterdam uit zijn de verbindingen met de getroffen gebieden als op 4 Fe bruari. De auto naar Goeree'Overflakkee rijdt thans op het eiland rond en tracht post door te brengen. Van Dordrecht uit is er tweemaal per dag verbinding met Sliedrecht en Neder - Hardinxveld en eenmaal doorverbinding met Gorinchem. Van Roosendaal uit incidentele verbin ding met Achthuizen op Overflakkee via Dinteloord. Onderzocht wordt of deze verbinding voor geregeld gebruik ge schikt is. Voorts verbinding met Zeeland via Antwerpen. Van Bergen op Zoom is post voor Schouwen en Duiveland per vliegtuig naar Zierikzee overgebracht. Er wordt thans gewerkt aan een postverbinding per boot van Katsche Veer uit (via Goes). Er is van Zierikzee uit postverbinding met Burgh en Brouwershaven. HULP GEWEIGERD Een inwoner van een gehucht bij het dorp Vledder (Dr.) weigerde hulp te verlenen aan de getroffenen in de overstroomde gebieden. Bij een inza meling voor zandzakken weigerde hij er ook maar één af te staan, hoewel men wist dat hij de beschikking over wel vijfhonderd zakken had. Daarvoor had hij ze niet opgespaard, beweerde hij en ook bij de geldinzameling stuur de hij de collect-rices met lege handen weg. De andere inwoners van het dorp hebben bakker, slager en kruidenier aangeraden het bewuste gezin niet meer te leveren op straffe van verlies van klandizie. Deze raad is prompt opgevolgd. Nu leeft het weigerachtige gezin op water en eigengebakken orood. Wij geven deze lijsten onder mededeling, dat door de omstandigheden, waaronder de gegevens zijn verzameld, niet de vol ledige garantie van betrouwbaarheid kan worden gegeven. Het is dus moge lijk. dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. ABBENBROEK Geïdentificeerd: Marion. Leen, Haas- lijk 165. 's-GRAVENPOLDER Lijk geborgen, echtgenote van Cor- nelis van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN Slachtoffers, geïdentificeerd en gebor gen; Castelein, Cornelia Maria, echtgenote van De Krom, Adrianus Franciscus, geb: 4.10.1911 te Alkemade. laatste adres Tholenseweg b316: Van Eekelen, Adria ns Maria, geb: 6.7.1933 te Halsteren, laatste adres: b 327. Hoetelmans. Anto- nius Adrianus Johannes, geb: 2.10.1938 te Halsteren laatste adres: b 334, Van Osta. Cornells, geb- 24.10.1868 te Halste- gelvaart, ren, echtgenoot van Stoffels. Maria - Elisabeth. laatste adres: b 338; Van Schilt. Helena, geb- 7.9.1896 te Steen bergen en Kruisland, echtgenote van De Keek, Gerardus. laatste adres: a 128; Sch ij venaars, Maria Helena, geb: 13.12. 1926 te Dinteloord en Prinsland, echt genote van Van Tillo. Hendricus Mari- nus. laatste adres; a 139; Van Tillo. Anna Helena Maria, geb: 29.6.1949 te Halsteren, laatste adres: a 139; Laanen, Antonius, geb: 16.9.1899 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Maria Stof fels. laatste adres: b 313; Laanen. Cor nelius Hendrikus Jacobus Maria, geb: 29.6.1937 te Halsteren, laatste adres: b313: Roks. Bernarud Laurentius Maria, geb: 19.6.1952 te Halsteren, laatste adres: b 326; Van Meer. Cornells H. S.. geb- 14. 8.1951 te Halsteren, laatste adres: b 337; Van Meer. Petronella E. D.. geb: 15.7. 1951 te Halsteren, laatste adres: b337; De Krom. Johannes J., geb: 3.5.1951 te Halsteren, laatste adres: b316. KORTGENE Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen: De Looff, Pieter Arie. geb: 31.8.83 te Wlssekerke. landarbeider, laatste adres: Torendijk 88. Kortgene; Schrier, Jaco- mina Catharina, geb: 26.1.07 te Kort gene. laatste adres: Torendijk 45; Ver hulst. Adriana, geb: 24.3.96. echtgenote van Jan Verburg. laatste adres: Toren dijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb: 21.1. 92 te Harmeien (U.l. laatste adres; To rendijk 115; Bollen, Cornelia, geb: 18.8. 22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse. laatste adres- Kortgene. Toren dijk 57; Kramer. Hendrika Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh. W. Wolfe, geb: 20.8.1952 te Kortgene. laatste adres: Torendijk 113; Van Vliet, Gerretje. geb: 23.11.1905 te Utrecht, laatste adres Torendijk 115; Boer. Jan. geb: 10.6.1948 te Leersum. zoon van Bart Boer (overl.) en I.iena Gijtenbeek, laatste adres: Torendijk 109; Koster. Lena, geb: 13.6.99 Wissekerke, wed van Jan Gillisse. laatste adres: Ooststraat 5: Engelvaart, Johannes Marinus. geb: 25.6.69 te St. Philipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat Koe>ts. Janna, echtgenote van J. M. En- gelvaart, geb: 16.3.73, laatste adres: Ooststraat 16; Clement. Adriaan. geb: 13.9.12 te Kortgene. echtgenoot van Christiana Huyge. laatste adres: Toren dijk 51; Huyge. Christiana, geb: 28.1.13 te Colijnsplaat. echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres: Torendijk 51: Clement. Bastiana Neeltje, geb: 16.1.47 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huyge. laatste adres: Torendijk 51: Timmerman. Wilhelmina Suzanna. geb: 20.11.49 te Ierseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Jos- perina van Strien, laatste adres: Cats Annapolder 118; Weijs, Jan Franeiscus, geb: 20.U.1909 te Goes, laatste adres: Cats Annapolder 18; Weijs, H. E. geb: 7.3.45. dochter van Weijs. Jan Franeis cus, laatste adres: Cats Annapolder 18. HELLE VOETSLUIS Geïdentificeerd: Schrijver. Herman, Oostkade 22; mej. N. Schrijver, Oost kade 22; S. Bakker, Oostkade 6; E. Sponselee-Finke. Opsomerlaan 20; Mevr. Corn. Vader-De Pijper, Opsomerlaan 6. NIEUWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd geborgen: Krabbe, Adriana, echtgenoot van Tho mas de Bil, laatste adres: Nieuwerkerk, Polderweg a 351; Lievense, Jan, 90 jaar, Nieuwerkerk. Ooststraat; Kats, Toos, echtgenote van Eliza Kleemans, laatste adres: Nieuwerkerk. Weststraat; Raams- donk. Maria Janna, echtgenote van Izak Comelis v. d. Male. laatste adres: Nieu werkerk, Poederweg a 37. OUWERKERK Slachtoffers geïdentificeerd en gebor en: Boogerd. Helena, echtgenote van Joost de Jong, laatste adres: Ouwer kerk, Heinekenstraat. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtoffers: Gezin W. Bruggeman te Battenoord; De Jong, J.. te Battenoord; Van Prooyen, Leni, Kortewegje; Van Prooyen. A.. Zuiddijk; Vreeswijk Mies en Franoina; Verwey, Marinus; Koppenaal. Teun; Oosterling. Jac.; Vis, L. en 2 dochters; van Wezel. A; Driessen, wed. A.; Koote, mej. J. plus kleinkind, allen te Ooster- voorgors. Kransse. mej. R. en dochter Marie; Troost. A. 2 zoons van; Appel, L„ 2 zoons van; Hoogmoed, Jac., de laatste 5 omgekomen in de Pallandtpolder. Koert. Kees; de familie Van Balen, man, vrouw, dochter en schoonzoon, ge naamd Van der Sluis. STELLENDAM Twee Hagenaars aldaar overleden: Klaasen, H.. geb. 17.7.1886; Klaasen, Zieck. geb. 21.12.1887; wonende: Wasse- naarseweg 27, Den Haag. Opgegeven door: A. Roodenburgh p.a. Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd: Dingeman, Or- don; Gerrit, Ordon. WOLPH AARTSDIJK Lijken geborgen: Caan, Ina, geb. 12. 11.77 te Wolphaartsdijk, echtgenote van David van Damme, laatste adres: A 149; Van Damme, Adriana, geb. 23.6.19 te Wolphaartsdijk. laatste adres:: A 149; De Leeuw, Martina, geb. 14.8.73 te Wol phaartsdijk. echtgenote van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: A 176; Giezen, Maaike, geb. 31.10.52 te Wolphaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142; Heijnsdijk, Gijsbrecht, geb. 22.6.81 te Axel, laatste adres: B 1; Op 't Hof, Ja- coba, geb. 1.12.81 te Oudelande, echtgeno te van Gijsbrecht Heijnsdijk, laatste adres: B 1; Geleedst. Elisabeth, geb. 11. 4.87 te Wolphaartsdijk, wed. van Wil lem Verschure, laatste adres: B 4. Lijken nog niet geborgen: Tramper, Cormelis, geb. 21.1.85 te Wolphaartsdijk, laatste adres: B 21; Schipper, Dingenis, geb. 19.4.76 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 205. ZUTOLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en 6 kinderen, wonende Kerk- weg; Van der Velde, Dirk, vrouw en 2 kinderen, wonende Kerkweg; Kapel, 2 gezusters, wonende Kerkweg; Brede- land, mej. C„ wonende Kerkweg; Hal, Dirk, met gezin op de Buitendijk. Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Overstelpend is het aantal aanbiedin gen, dat van buitenlandse particuliere en kerkelijke organisaties en van rege ringen ontvangen is om kinderen uit ge zinnen, die door de watersnood zijn ge troffen. op te nemen in buitenlandse ge zinnen of tehuizen. De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de federatie der diaconieën van de Nederlandse her vormde kerk, het Nederlandse r.k. huis vestingscomité. de bisschoppelijke hulp actie vooh hulp aan oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de vereni ging voor maatschappelijk werk op hu manistische grondslag Humanitas. hebben op verzoek van de minister van maatschappelijk werk zich beraden over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onze kerheid en spanning, uitzending van kin deren naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal op nieuw worden nagegaan of en in hoe verre van de buitenlandse aanbiedingen ware gebruik te maken. Uit eigen land Limburg De commissaris van de Koningin in Limburg maakt het volgende bekend: De Provinciale Staten van Limburg heb ben dezer dagen 50.000 gevoteerd ter leniging van de nood van de slachtof fers van de watersnoodramp. Mgr dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft 10.000 van het bisdom naar het Na tionaal Rampenfonds overgemaakt. Daarbuiten wijst de girorekening van de provincie een bedrag aan ingekomen gelden aan van 122.833.40, welk be drag gevormd wordt door de overschrij vingen op deze rekening van de eerste twee dagen dezer week. Verwacht wordt dat dit bedrag in de eerstvolgende da gen enige malen zal worden verveelvou digd. Bij een en ander kan uit de aard der zaak thans geen rekening worden gehouden met de veelvuldige bijdragen die ook uit deze provincies rechtstreeks aan het Nationaal Rampenfonds worden overgemaakt. Arnhem Te Arnhem is de drie ton voor het Nationale Rampenfonds reeds verre over schreden. Twee Arnhemmers hebben ieder toegezegd een cent te geven voor iedere gulden die te Arnhem wordt ge schonken. Zij zijn beiden reeds 3500 schuldig. Burgemeester Matser is met geluidswagen rondgegaan om zijn stadgenoten tot hulpvaardigheid op te wekken. Arnhemsekunstenaars hebben belangrijke werken afgestaan, die ten ba te van het Rampenfonds verkocht zullen worden. Een Arnhemmer trok op staan de voet zijn costuum uit toen men voor de inzameling bij zijn woning aanbel de. „Het andere in de kast is namelijk niet zo best meer", zei hij verontschul digend. Een leraar van het stedelijk gym nasium laat zijn leerlingen boete betalen ten bate van het Rampenfonds wanneer zij hun lesboeken vergeten. Tegelijk heeft hij zijn klasse opgewekt deze boeken vaak te vergeten onder het motto: ver geet opdat ge niet vergeet. Antitien Van onze correspondent WILLEMSTAD. 5 Febr. Vanmorgen is het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Nederland vertrokken met 1464 kilogram lakens enz., die in Curasao zijn bijeen gebracht. Te Paramaribo komen daar nog 500 kg bij, in totaal dus 1964 kg. Op Curasao liggen thans voor verzen ding gereed 3500 lakens, 700 dekens en 1000 lantaarns. De K.L.M. heeft de hulp ingeroepen van een Amerikaanse lucht vaart maatschappij voor de verzen ding van deze voorraad via Miami en New-York naar Nederland. De verzen ding zal op deze wijze dagelijks gratis geschieden. De laken-actie wordt op alle zes An tilliaanse eilanden gekenmerkt door een geweldige spontaneïteit. Het totale op de Antillen ingezamelde bedrag aan geld is thans gestegen tot meer dan 800.000 (Ned. Courant). Uit het buitenland Italië Gistermiddag om 3 uur is op het vliegveld Valkenburg het eerste van de aangekondigde Italiaanse vliegtuigen aangekomen. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door kolonel Valentini. militair adviseur van de president van de Ita liaanse republiek, heeft de persoonlijke geschenken gebracht, welke de Italiaan se president Einaudi aan de Koningin der Nederlanden heeft aangeboden ten bate van de slachtoffers van de over stromingen. Twee andere vliegtuigen met de eers te goederen van het Italiaanse Rode Kruis zouden vandaag komen. Zuid-A frïka De Zuidafrikaanse hulpverlening aan de door'-de watersnood getroffen gebie den in West-Europa draait thans op vol le toeren. Voor de hulp aan Nederland heeft de Zuidafrikaanse regering op dracht gegeven, dat alle deviezenbepa- lingen komen te vervallen. Geld en gif ten in natura kunnen nu vrijelijk naar Nederland worden overgemaakt. De Ne derlands hervormde gemeente te Kaap stad heeft onmiddellijk een eerste bij drage van vijfduizend gulden geschon ken. Alom is men in actie voor het or ganiseren van inzamelingen. In het Zweedse provinciestadje Köping, waar zes bruggen liggen over de rivier, die de stad. in tweeën deelt, zal men gedurende het komende t«eek-einde tol hef fen van alle voetgangers en voer tuigen, die de bruggen passeren, ten bate van het Rampenfonds. Een van de vele bewijzen, hoe zeer men zich in het buitenland het hoofd breekt over de vraag, op welke manieren men het ge troffen Nederland te hulp kan komen. Een bloemlezing Engeland Van onze correspondent. LONDEN, 6 Febr. Op verschillende wijzen geeft het Fngelse volk blijk van zijn diep medelev met zijn Nederland se kameraden in .umpspoed. Het meest treffende bewijs werd gisteren geleverd door vier Lagerhuisleden van alle drie partijen, die een motie indienden waar in er op werd aangedrongen, dat men bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp, die beide landen getroffen heeft, „de nationale grenzen zoveel mo gelijk moest negeren en dat alle mate riële hulpmiddelen in ons bezit beschik baar moeten worden gesteld voor onze oude vriend, Holland". Tal van aanbie dingen van hulp komen binnen op de Nederlandse ambassade: zo werd de ambassadeur ervan in kennis gesteld, dat hij over veertig volledig uitgeruste en bemande visserschepen en twaalf kleinere schepen kon beschikken. De staat Chelmsford zond een vrachtwagen met kleren en de stroom van aanbiedin gen blijft doorgaan. Het vee, zo belangrijk voor iedere boer is ook belangrijk op het ondergelopen Putten. De veewagens, soms met vreem de Friese namen erop. denderen over de provisorisch gedichte dijken. Want alles moet weg, ook het kalfje Jansje II, dat werd vervoerd in een hondenkar. De boerenzoon Van der Waal was erbij en hij praatte over het kalfje of het een kind was. Het kon niet in de bees tenwagens, want dan trappen de koeien het misschien dood, zei hij. En daarom moest er een speciale hondenwagen ko men, om het naar Rockanje te brengen. Het meisje, dat naast de kar liep, vroeg speciale aandacht voor de hond. Hij heet Max, zei ze bedachtzaam^ als of het groot nieuws was. Hij is eigen lijk van de buurman maar hij kwam bij ons aan zwemmen. Van dak tot dak is het beest gezwommen en zo kwam-ie bij ons. Hij is eigenlijk te klein voor trek hond, maar zouden we daarmee last krij gen, vroeg ze ernstig. We dachten van niet en dat stelde haar genist. En hond, kar en mensen trokken verder langs het water. Amerikaanse helicopters hebben tot nu toe 625 mensen het leven gered De zeven Amerikaanse helicopters, die tot gisteren in het hulpwerk waren in geschakeld, hebben 625 mensen gered. Dinsdag pikten zij in twee uur tijds 125 evacué's op en Woensdag slaagden zij er in tussen half negen 's morgens en half vyf in de middag nog 450 personen naar veiliger oorden over te brengen. Alle Amerikaanse helicopters zijn gestation- neerd op het vliegveld Woensdxecht. Gisteren is htm aantal nog met tien uit gebreid. Tot nu toe zijn 1300 voertuigen van het Amerikaanse leger uit West-Duits- land naar Nederland vertrokken om voor de hulpverlening te worden inge schakeld. In de Donderdagmiddag ge houden vergadering van de gemeente raad van Alkmaar heeft de burgemees ter medegedeeld dat het plan is opgevat te trachten er toe te komen, dat het ge hele Noorderkwartier van Noord-Hol land niet een stad of een dorp, maar een geheel eiland uit het geteisterde gebied adopteert. Ter verwezenlijking van dit doel heeft Alkmaar f 50.000 ter beschik king gesteld uit het reservefonds van d® gemeente. In het Duitse grensgebied Kleef. Kevclaer, Goch en omstreken is een grootscheepse inzameling zowel on der de Duitsers als onder de daar wonen de Nederlanders aan de gang. Deze in zameling geschiedt onder auspiciën van Duitse overheidsinstanties en kerkelijke organisaties. Op een school in Winne- donk bij Kevelaer gaven leerlingen van hun spaargeld 42 mark. Voor 300 mensen is in Kevelaer hotelaccomodatie aange boden. In Goch is een huis-aan-huis-col- lecte gehouden. Medeleven van par ticulieren in het buitenland blijkt uit brieven aan Nederlandse relaties, waar in meestal gevraagd wordt om namens hen bedragen te storten voor het Na tionale Rampenfonds. Schiedam heeft de gemeente Goudswaard geadopteerd. Op zijn afscheidstournee met De Vrek kreeg Jan Musch gisteravond te Scha- gen een enveloppe van de burgemeester. Hij gaf haar onder dankzegging onmid dellijk terug met het verzoek, de inhoud aan het Nationale Rampenfonds te schen ken- Vijftigduizend exemplaren zal de eerste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate van het Nationale Rampenfonds binnenkort verschijnt. Franse studenten zijn met een trein vol dekens naar Nederland vertrokken. Na aflevering van hun vracht zullen zij in gezelschap van Nederlandse studenten met dezelfde trein naar Parijs terugke ren, waar zowel de Nederlandse als de Franse studenten in de straten zullen collecteren voor de noodgebieden. De stichting Amsterdams Kunstenaars Centrum organiseert zes avonden in Fe bruari en Maart, waarvan de gehele op brengst ten goede komt aan het Ram penfonds. In Zuidbarge, bij Emmen, is een bedrag opgehaald van f 4565 door de wonende 108 gezinnen, dus ruim f 42 per gezin. Uit naam van 200 Su rinaamse werklozen is bij de gouver neur een verzoek ingediend om hen per eerste gelegenheid naar Nederland te zenden, teneinde behulpzaam te zijn bij het herstel en de opbouw. De militai re oorlogsslachtoffers, weduwen en we zen van de Bond van Nederlandse mi litaire oorlogsslachtoffers hebben uit hun kas f 1000 ter beschikking gesteld van het Nationale Rampenfonds. Te Bre da is men thans dag en nacht bezig met het probleem der vluchtelingen, die er by duizenden zyn aangekomen. Bin nen 24 uur zijn in Oostenrijk meer dan z millïoen schillingen geschonken, ver gezeld van een groot aantal aanbiedin gen van families, die de zorg op zich willen nemen voor dakloze Nederlandse ♦iv-i?ien",:r De leden van het gemeen telijke politiecorps te Deventer gaan Za terdag zelfgebakken oliebollen verko len- «et personeel van de Technisch® School te Schiedam dat reeds een jaar aan het sparen was voor een cadeau aan de nieuw te bouwen school, heeft dit geld verhoogd met vrijwillige bijdragen afgedragen aan het Nationale Rampen- bedrag van ruim f 500. Bovendien voeren de leerlingen een ac- "LSE, «®ld en goederen te verzamelen, waarbij het in het voornemen ligt om, indien dit past in net kader van de al- f„em,ene hulpactie. een Technische School Trf £eï:?fI<? gebieden te adopteren. *n Friesland b al meer dan een mil- Na"onale h~l °egemeenteraad van Helmond heeft besloten, 100 000 beschikbaar te stellen voor het Nationale Rampenfonds. Het college van Ged. Staten van Gel derland heeft het Nationale Rampen fonds na telegrafisch overleg met de leden van Provinciale Staten een bij drage van 250.000 in uitzicht gesteld. De gisteren in Den Haag gehouden bus collecte heeft 437.000 opgebracht. De Spaarbank te Rotterdam heeft de Nuts- spaarbank te Tholen en de Nutsspaar- bank Middelharnis-Sommelsdyk geadop teerd. Opbrengst van collecten: Haarlem 86,481 (waarin niet begrepen de stor tingen van de bedr.ven). Bloemendaal: 52,273, Heemstede: 47,000, Benne- broek: 7854. Haarlmmermeer: 200.000 (id.), Eist 17.000 (de gemeente Eist stelt voorts 20.000 beschikbaar. Uit Wenen zou vandaag een Rode Kruistrein met twintig ambulancewagens naar Ne derland vertrekken. Er gaan o.a. tien geneesheren mee. De ambtenaren van binnen- en buitendienst van het ministe rie van landbouw, visserij en voedsel voorziening hebben een steunactie ot» touw gezet, die Ha a 2 ton zal opbrengen. De heer A. Slingerland, een Neder lander, die in Milaan woont, heeft 10 millioen lire 62.000) geschonken. De samenwerkende groothandel in op tische artikelen, de betreffende fabri kanten en de vakopticiens in Nederland maken bekend dat getroffenen, die door de rampomstandigheden hun bril heb ben verloren. zodra zij zich in de plaats bevinden waar zy voorlopig verblijf zullen houden, bij de opticiens gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven verklaring. De n.v. Provinciale Noord- brabantsche Electriciteits-Maatschappij heeft 100.000 beschikbaar gesteld voor het Nationale Rampenfonds. Opening van de Boekenweek zonder schrijversbal Het schrijversbal. dat de officiële ope ningsavond van de boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in ver band met de ramp. die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de boekenweek en de vertoning van de vier bekroonde eenacters, zal nor maal doorgang vinden. De door deze versobering vrijkomende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3