Ruslands Europese politiek Eden tapt eensldaps uit een ander vaatje Dulles en Stassen te Bonn Wat wel en niet in de Tweede Kamer zal gebeuren De watersnood buiten onze grenzen NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Van onze correspondent BERLIJN, 5 Febr. Het schijnt, dat de Russen nieuwe wegen zoeken voor hun politiek in Europa. Stalin heeft daartoe reeds de weg gewezen toen hij zei, dat een onderlinge strjjd tussen de Weste lijke bondgenoten eerder te verwachten viel dan een botsing tussen Oost en West. Volgens aanwijzingen uit Moskou zal deze opvatting leiden tot een politiek in Europa, welke er op gericht is de ongerust heid inzake aggressieve plannen van Rusland weg te nemen en het wantrouwen in de Amerikaanse politiek aan te wakkeren. De bereid verklaring om het gesprek over het Oostenrijkse staatsverdrag te her openen zou de inleiding tot deze nieuwe politiek vormen. een welkom tegenwicht voor de ex pansiepolitiek in Azië van de Ver enigde Staten en Gromyko zou aange wezen zijn geen blad voor de mond te nemen bij de waarschuwing voor het gevaar van een radicale oplossing in Korea. Daarnaast zou Gromyko trachten de Britse terughouding in zake deelnemingaan de Europese verdediging aan te moedigen, al kan zijn invloed in dezen natuurlijk weinig te betekenen hebben. Men schijnt te Moskou wel te be seffen, dat een wig drijven tussen de Verenigde Staten en Engeland thans nog niet mogelijk is. Vandaar dat men zijn politiek er op is gaan richten de afhankelijkheid van de bondgenoten van de Verenigde Staten zoveel mo gelijk te verminderen en vooral het spook van de latente Russische be dreiging van West-Europa uit de we reld te helpen. De aaneensluiting van Europa, zo redeneert men, geschiedt voor een groot deel wegens het Rus sische gevaar. Het antwoord, dat de Russen daarop zullen geven, is te tonen dat er geen gevaar voor ean Russische aanval bestaat. Een driemanschap Sedert de opheffing van het Polit bureau en het Orgbureau en de vor ming in plaats daarvan van een presi dium in de Sowjetunie (op het jongste partijcongres in de herfst) heeft het ministerie van buitenlandse zaken al daar nog geringer invloed dan vroeger op de buitenlandse politiek. Bestond er op het Politbureau nog een commis sie voor de buitenlandse politiek, waar in de minister van buitenlandse za ken in belangrijke kwesties iets te zeggen had, het nieuwe presidium van het centraal comité daarentegen heeft slechts een commissie van drie, die alle beslissingen op het gebied van de buitenlandse politiek vrijwel zelf standig treft. Deze commissie be staat uit Molotow, Malinkow en Deka- nossow, van wie Malinkow de door slag geeft. Het 19e partijcongres verlangde een „verhoogde waakzaamheid" in de Sowjetunie zelf. Tot dusver zou deze taak door verantwoordelijke figuren van het Politbureau tengunste van de vraagstukken van politieke aard zijn veronachtzaamd. De oprichting van een commissie van drie kan een aan wijzing zijn dat men van plan is min der koks met de buitenlandse poli tieke soep te belasten, de leiding van de buitenlandse politiek op een paar man te concentreren. Tot chef van de eerste Europese afdeling van het ministerie van bui tenlandse zaken is onlangs benoemd Gregory Poesjkin, tot voor kort Rus sisch ambassadeur te Berlijn. Deze afdeling is voornamelijk belast mët kwesties als de Westeuropese inte gratie, met name de Raad van Euro pa en het verdrag nopens de Euro pese defensiegemeenschap. De nieuwe politiek zou er op uit zijn de banden tussen de Westeurope se staten „losser" te maken om door „constructieve" Russische voorstellen de Westeuropese integratie op een dood spoor te brengen. Vooral in Frank rijk en in Engeland zou men willen trachten van de ongedecideerdheid en de weifelende houding ten opzich te van de Europese defensiegemeen schap gebruik te maken en, voordat de politiek van de regering Eisen hower duidelijkere vormen aanneemt, de diplomatieke reserve willen laten varen. Deze strekking zou zich het eerst openbaren bij de nieuwe onderhande lingen over het staatsverdrag met Oostenrijk. In verscheidene commenta ren van de Russische diplomatieke dienst is de laatste tijd betoogd dat inplaats van het door het Westen ge ïnspireerde „kleine verdrag" iets nieuws moet komen, dat eenter al leen van de Sowj'etunie kan worden verwacht. Maisky, de vroegere Rus sische ambassadeur te Londen heeft bijvoorbeeld geschreven dat de Sowjetunie te allen tijde bereid is een staatsverdrag met Oostenrijk te tekenen als de Oostenrijkse rege ring zekere garanties kan geven voor haar buitenlandse politiek na terug- Irekking van de bezettingstroepen. Een volledige of gedeeltelijke rege ling van het Oostenrijkse vraagstuk zou het optimisme in Europa uiteraard doen toenemen. Verder heeft Gromyko te Londen be paalde opdrachten, waartoe vooral de opwekking van Engeland tot verho ging van de waakzaamheid voor de gebeurtenissen in het Verre Oosten be hoort. Het Kremlin ziet in Engeland Generaal Ridgway heeft een bezoek gebracht aan ons land en een rondvlucht gemaakt boven het geteisterde gebied. Luitenant-generaal Hasselman (L) verwelkomt generaal Ridgway bij zijn aankomst op Schiphol. Eden en Butler in Maart naar V.S. De Britse ministers van buitenlandse zaken en financiën, Eden en Butler, gaan begin volgende maand naar Amerika. Zij zullen dan in Washington economische besprekingen voeren, naar aanleidiijg van het overleg op de recente Gemene best-conferentie, en verder een bezoek brengen aan de Assemblee van de V.N. die dan weer in zitting is. (Reuter). DE KWESTIE-FORMOSA Van onze correspondent LONDEN, 5 Febr. In een Lager huisdebat over de kwestie-Formosa heeft Eden vanmiddag een beroep op zijn gehoor gedaan om begrip te tonen voor de overwegingen, welke de Ame rikaanse regering gebracht hebben tot het besluit, dat hij zelf twee dagen ge leden nog vrij scherp had veroor deeld. Hij moest dat wel doen. al was het alleen maar om de oppositie de wind uit de zeilen te nemen. Sindsdien echter heeft hij een ge sprek met Foster Dulles gehad, en de ze laatste is er blijkbaar in geslaagd hem hetzij gerust te stellen, hetzij te overtuigen, dat verdere critiek op het Amerikaanse besluit de toestand al leen maar moeilijker zou maken. Wat ook de verklaring is, er kwam Eden vanmiddag geen critisch woord meer over de lippen. Inplaats daarvan deed hy zijn uiterste best om het Ameri kaanse besluit zo niet goed te praten, dan toch begrijpelijk te maken. Te dien einde wees hij op het feit, dat de Amerikaanse zevende vloot oorspronkelijk opdracht had gekregen als een scherm tussen het communis tische vasteland en het Formosa van Tsjang op te treden, toen de Chinezen zich nog niet in de Koreaanse oorlog hadden gemengd. Maar nu zij dat wel deden, was de inderdaad wel „zeer vreemde" toestand ontstaan, dat de Chinese aanvallers in Korea nog steeds protectie bleven genieten van de Ame rikaanse vloot. In dat licht bezien, was het besluit van de Amerikaanse regering niet onbegrijpelijk. Eden vroeg zijn gehoor voorts de verklaring van Eisenhower niet meer te lezen dan erin staat, en in het bijzonder niet te vergeten, dat de pre sident had gezegd „generlei aggressie ve bedoelingen" te hebben. In dit ver band maakte Eden de Amerikanen een Het wetsontwerp tot verlaging van i vereveningsheffing met 0,5 pet. is .nsdag voorlopig van de agenda van •ie Tweede Kamer geschrapt, zulks op •rzoek van de minister van financiën. Deze heeft nu de Kamer de gronden voor zijn verzoek meegedeeld. Als bij de behandeling van dit ontwerp de Kamer een verdere verlaging zou blijken te wensen, dan aldus de minister zou de gedachtenwisseling zich gaan uitstrekken tot de sociale en algemene economische omstandighe den, welke de regering hebben geleid tot het voorbereiden van een complex /an belastingmaatregelen i.v.m. de industrialisatie en de voorgenomen huurverhoging. Een discussie over het 5ntwerp-vereveningsheffing zal pas een voldoende brede grondslag kun nen krijgen, zodra de Kamer kennis heeft kunnen nemen van de belasting verlichtingen die de regering voorstaat. De minister zou zich evenwel kun nen voorstellen, dat de Kamer toch een spoedige behandeling van de ver eveningsheffing wenst. Zou zij thans tot behandeling besluiten, dan, zo jchrijft de minister, „zou het mij op dat ogenblik tot mijn leedwezen niet mogelijk zijn het door mij te dezen voorgestane beleid te ontvouwen". De voorzitter van de Kamer zal in de vergadering van Dinsdag a.s. deze brief van de minister als ingekomen stuk in bespreking brengen. Op de agenda voor a.s. Dinsdag komt niet meer voor het ontwerp rechtshan delingen landbouwgronden, dit op ver zoek van de commissie van rapporteurs, die met de behandeling wil wachten tot een desbetreffend advies van de Sociaal- economische raad de regering zal heb ben bereikt. Wegens zijn samenhang met dit ontwerp is ook het ontwerp betref fende het Vervreemdingsbesluit onroe rende zaken niet meer op de agenda voor Dinsdag geplaatst. Van hetgeen er wel op die agenda staat noemen wij: de nota over de watersnood, de stoomwest, de wijziging van de Inentirugswet, het ontwerp betreffende het Ziekenfondsen- besluit, de wijziging van de L.O.-wet, het nieuwe ontslagrecht, het orediet voor de Handetaiij. H. Albert de Bary Co. (waarbij de kwestie van de Joodse ver mogens dun ter sprake zal kunnen ko men), de voorbereiding voor een twee de technische hogeschool en de nieuwe vangende Kamervoorzitter. Dit punt ver eist wel enige toelichting. Bij het begin van de zitting, in September jL heeft de Kamer een voordracht van drie voor het voorzitterschap opgemaakt: de heren Kortenhorst (katih.), Joekes (arb.) en Terpstra (a.r.) De Koningin heeft de heer Kortenhorst toen benoemd. Dit be tekende, dat de twee andere voorge dragenen resp. als eerste en tweede plv. voorzitter zouden optreden. Inmiddels mr, Terpstra overleden en heeft Joekes wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State de Kamer verlaten. Men is toen in November jl. overgegaan tot de verkiezing van een eerste plv. voorzitter, gekozen werd de heer Schilthuis (arb.). Deze procedure van verkiezing van een plv. voorzitter was nieuw. Volgens het reglement van orde wordt het voorzitterschap bij af wezigheid van de voorzitter of een zijner plaatsvervangers waargenomen door een lid, dat vroeger wel plv. voor zitter is geweest en anders door de oudste in jaren De nieuwe procedure heeft men nu toegepast, omdat men de enige vroegere plv. voorzitter (mr. Burger) niet te zwaar wilde belasten, daar deze ook al fractievoorzitter is. Hetzelfde gold ten aanzien van de zeer bejaarde Kamerleden. Men gaat nu dus volgens de nieuwe procedure verder werken door ook een tweede plv. voorzitter te kiezen. Tot slot vermeld» wtj m punt, waar de vergadering mee zal beginnen: de «wfciezing van oen tweede pdaataver- complimentje voor de zelfbeheersing, die zij toonden, door zich ervan te onthouden de Chinese vliegtuigen, die hen in Korea bestookten, over de Mantsjoerijse 'grens te achtervolgen. Hij eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken, dat het tot een nauwe samenwerking met de nieuwe Ame- kaanse regering zou komen, en dat de Amerikanen geen nieuwe stappen zouden ondernemen, zonder hun bond genoten te raadplegen. „Ik heb sterk de indruk", zei hij, „dat zij daar op recht toe besloten zijn, en dat zij be seffen, hoe onmisbaar het is voor het succes van de Westelijke zaak". Formosa verwacht jagers uit de Ver. Staten Generaal Olmsted, directeur van de Amerikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland, wordt heden te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, verwacht voor een tweedaags bezoek, waarbij hij wordt vergezeld door ver scheidene Amerikaanse officieren. Hü zal besprekingen voeren met Chinees- nationalistische militaire leiders en op Formosa vertoevende Amerikaanse ambtenaren, die te maken hebben met de militaire hulpverlening. Van Chinees-nationalistische zijde wordt vernomen, dat, naar verwacht wordt, de Ver. Staten in de komende twee maanden verscheidene escadril les jagers, waaronder een escadrille straaljagers, ter beschikking van de Chinees-nationalistische autoriteiten zullen stellen. Franse C.P. verliest leden De franse communistische partij heeft in de afgelopen drie jaar 14 7c van haar leden verloren in het rayon Parijs; het ledentai liep terug van 86.000 tot 74.000. en van het partijblad l'Humanité worden nu 34.000 exemplaren per dag verkocht tegen 39.000 in 1950. Raymond Guyot van het Franse politburo, die deze cijfers heeft meegedeeld, wijt de afval aan ge brek aan beginselvastheid en aan de wrkzaamhedjn van de rebellen Marty en Tillon. (Reuter). - Verbindingen in Tibet. De eerste trajecten van de autoweg, welke Kandin (West-China) met Llasa zal verbinden (meer dan duizend km) zijn volgens de Prawda gereed gekomen. Het Russische blad haalt hierbij Chinese persberichten aan. Meer dan 150 bruggen waren ge reed gekomen, waaronder drie over grote rivieren. Zes met sneeuw bedekte berg ruggen waren overschreden. (Reuter) Eisen in proces-Oradour De regeringscommissaris: bij het mi litaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en de andere Duitse officieren en on derofficieren, die beschuldigd zijn van uitmoording van Oradour-sur- Glane door een afdeling der S.S. ir 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen de zes anderen, die de orders uitvoerden, is levenslange dwang arbeid geëist. De Klipfontein Volgens een correspondent van het Kaapse blad Cape Argus gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken Klipfontein op een niet in kaart ge bracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld, dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar «tuk ken rota bevinden. Verbod van vakvereni ging in Saarland De regering van Saarland heeft be sloten tot ontbinding van de vakvereni ging der mijnwerkers, daar zij commu nisten in haar gelederen toeliet. Vele leiders en leden der organisatie zouden lid zijn van de communistische partij. De fondsen der vakvereniging, welke 42.000 leden telt, zijn voorlopig in be slag genomen. Paul Kutsch, de voorzit ter van de vakvereniging, zal tegen het besluit van de regering in beroep gaan bij het Hof van Saarbruecken. <Rt7A.F.P.) Communistische agenten in het Westen. Volgens de Westduitse Volks vereniging voor vrede en vrijheid, een anti-communistische organisatie, werken in de Westelijke landen 1,4 millioen geoefende Russische agenten. Deze agen ten zouden tot taak hebben de Weste lijke wereld „rijp voor het communisme" te maken. (Reuter) Nog kritieke situaties in België Volgens berichten van het Belgi sche leger was Donderdag de toe stand in de geteisterde streken als volgt: In de streek van Antwerpen zijn 2200 soldaten aan het werk, terwijl er 1400 in reserve worden gehou den om, indien nodig, onmiddellijk te kunnen optreden. In de streek, omvattende Kallo, Zwijndrecht en Be- veren-Waas, is de toestand zeer kri tiek. De versterkingen, die Woensdag waren aangebracht, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag wegge vaagd. Er wordt gemeld, dat het wa terpeil een meter is gestegen. Het Ste Maria-fort is door het water omringd en slechts met vaartuigen te berei ken. In West-Vlaanderen nemen 3.150 soldaten deel aan de operaties, en wel 2.150 te Knokke. 400 te Heist, 350 te Nieuwpoort en 200 te Oost ende. Afgelopen nacht zouden 400 sol daten onverpoosd aan het opwerpen van nieuwe dammen werken. In Oost-Vlaanderen is 1860 man aan het werk; bovendien is 300 man onmiddellijk beschikbaar. Te Moerzeke is men nieuwe wer ken begonnen Te Malmedy zijn ongeveer 50 sol daten en vier bulldozers in actie. Te Vielsalm is een bulldozer met sneeuw ruimen bezig. In totaal werken aan de Belgische kust en te Antwerpen 7200 militairen. Overigens heeft de vloed van gis teren, die het verwachte peil met, 60 cm. heeft overschreden, te Mechelen nieuwe overstromingen veroorzaakt. Het water heeft de weg naar Battel overstroomd en er een hoogte van 30 a 40 cm. bereikt. Het gehele verkeer tussen Mechelen en Willebroek werd geschorst, maar om streeks 12 uur trok het water zich terug. Advertentie TE BRUSSEL Een ongelofelijke rust vindt U L'ATLANTA HOTEL, in een selecte verkwikkende sfeer 1 Pers. 190 frs.. 2 pers. 325 frs.; zeer goed ontbijt inbegrepen. In Engeland keert langzaam de normale toestand terug Naar e«n Britse ambtenaar giste ren heeft medegedeeld, heeft de zee in het afgelopen weekeinde vijfhon derd gaten in de dijken in Zuid-Oost Engeland geslagen; er zijn er thans honderd tot honderdvijftig gedicht. Hiervoor zijn zes millioen zandzak ken gebruikt. Het aantal doden staat nog steeds niet officieel vast. Men sprak gisteren van 256 mensen, die omgekomen waren. Volgens niet-offi- ciële cijfers zouden 377 mensen om het leven gekomen zijn. Langzaam keert in de getroffen Britse gebieden de normale toestand terug. De inwoners zijn druk bezig hun beschadigde huizen op te lap pen. Op het eiland Canvey, waar het water nog in de straten staat, her stelt men de tuinhekjes en hier en daar is men zelf reeds bezig met grasknippen. De minister van binnenlandse za ken heeft verklaard, dat de openba re gezondheid in de getroffen gebie den op dit ogenblik geen zorgen baart. Het moreel en het gedrag van de be volking is, aldus de minister, voorbeel dig geweest. Er is sprake van een ultimatum Van onze correspondent. BERLIJN, 6 Febr. Het onderhoud met de Amerikaanse gasten heeft de houding van de soc.-dem. oppositie niet in het minst gewijzigd, zei ten overvloede prof. Carlo Schmid na de bijeenkomst, die hij met Dulles en Stassen heeft gehad tezamen met partijvoorzitter Ollenhauer en de ex- communist Wehner, die zich in de S.P.D. met het vraagstuk van de her eniging vin Duitsland bezig houdt. Van Amerikaanse zijde heeft men zich daarop gehaast te verklaren, dat de alternatieven van de socialisten on duidelijk en weinig overtuigend zijn. Dulles zou het socialistische stand punt dat een herwapening van Duits land in het kader van de Europese Defensie Gemeenschap de kansen op een hereniging van Duitsland aan zienlijk vermindert, energiek van de hand hebben gewezen. Dulles heeft onmiddellijk bij aan komst te Bonn zijn zienswijze van een met de hand beschreven papier voor gelezen: de enige weg naar een betere toekomst is voor Europa de aaneen sluiting. Op deze wijze alleen kunnen de staten van West-Europa de twis ten en rivaliteiten, die zo gevaarlijk en kostbaar zijn gebleken, voor altijd achter zich laten en een kracht be reiken, die Europa tot een groot ge bied van geestelijke en materiële welstand maakt. Alleen een sterk Europa zal als hoekpijler van de Atlantische gemeenschap de aantrek kingskracht hebben om de vreedzame hereniging van Duitsland te bewerk stelligen. Dulles, die enige malen met Adenauer heeft gesproken, Bonds president Heuss een bezoek heeft ge bracht, met de oppositie van gedach ten heeft gewisseld en met de Amerikaanse Hoge Commissaris heeft beraadslaagd, zou, aldus verluidt van Amerikaanse zijde, duidelijk hebben gemaakt, dat de Ver. Staten het ver drag van de Europese Defensie Ge meenschap als de beste mogelijkheid tot waarborging van de vrede in Europa en versterking van het front van de vrije volken beschouwen. De Ver. Staten zijn geïnteresseerd bij een zo snel mogelijke ratificatie van de Duits-geallieerde verdragen en de Ver. Staten zullen al het mogelijke doen om de Europese volken bij de uitvoering van hun plannen te hel pen. Adenauer heeft verzekerd, dat het Westduitse parlement het legerver- drag, onafhankelijk van constitutio- neel-rechterlijke beslissingen, uiterlijk midden Maart zal ratificeren. Persagentschappen kwamen weer op de proppen met het reeds tegen gesproken bericht, dat Dulles een ter mijn van 75 dagen heeft gesteld voor de ratificatie, maar de socialisten hebben dit na het onderhoud met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken ontkend. Havenstaking te New York De bemanningen der sleepboten, welke in de haven van New York dienst doen, staken sinds Zaterdag j.I. Hierbij hebban zich gisteren de havenarbeiders uit solidariteit aange sloten. Het scheepsverkeer in de haven van New York dreigt verlamd te wor den. Het 34.183 ton metende Britse pas sagiersschip Caronia is in de nacht van Woensdag op Donderdag met de Cunard-pier in Manhattan in botsing gekomen, dit was een gevolg van de omstandigheid, dat het schip zonder sleepboothnlp moest meren. De 81.000 ton metende Queen Mary wordt vandaag in de New Yorkse haven verwacht. De vereniging voor handel en indus trie in New York heeft president Eisenhower gevraagd te trachten een einde te maken aan de staking in de haven, omdat de staking een gevaar voor de internationale handel is. Burgemeester Impellitteri, verklaar de dat stookolie, die per schip moet worden aangevoerd, schaars begint te worden. (Reuter). Ds. A. F. L. van Hengel f Eerst thans ontvangen wij bericht, dat op 2 Februari te Hollandse Rading is overleden ds. Anton Frederik Louis van Hengel. Ds. van Hengel werd geboren in 1874 en aanvaardde het predikantsambt in Augustus 1900 in de Ned. Herv. gemeente te Borssele. Ds. van Hengel heeft verder zijn gehele leven gewijd aan de opvoeding der verwaarloosde jeugd. In 1911 nam hij emeritaat als predikant om 14 Juni daaraanvolgend te worden benoemd tot godsdienstleraar aan de Rijksopvoedings gestichten te Amersfoort. Deze functie heeft Hij dertig jaar getrouw vervuld, totdat hij in 1941 met pensioen ging. Hij behoorde tot de stille werkers in den lande en het was ook zijn wens in alle stilte te worden begraven. Chr. Geref. kerk. Beroepen te Amsterdam: N. A. W Dreschler te Amsterdam. Geref. rem. Beroepen te Vlaardingen: H. Ligtenberg te Rotterdam-Wte Meliskerke: J. W. Kersten te Genemuiden. Bedankt voor BorselenM. Heerschap te Wagenin- gen. Vrij Fvang. gem. Bedankt voor Amster dam (2de pred.pl.)-, I. J. Vasseur te Kam pen. Beroepen Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Kampen: H. Stolk te Scheveningen Benoemd tot vicaris te Den Ham: W van Hennekeler te N'ijkerk; tot vic. te Amsterdam: J. van der Heiden, theol. cand. Beroepen te Rouwveen (toez.): W. Vroeglndewey te Bleiswljk; te Zandvoori- J de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.): H Roest te Beuningen. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Nieuw-Dor- drecht (toez.) N Warns te Wanneperveen Benoemd tot hulppred. te Enschede: H. J. Nyland vji. voorg. van de Evangelisatiever. „Christendom" te Enschede Bedankt voor Utrecht (vac. J. B. Groene- wegen)de. H. W. Waardenburg te Rotter dam. Beroepen te Goes: H. W. Noordman, cand. te Kampen: te Rijsen: H. G. Abma te Delfs- haven. Aangenomen naar Oosterhaule (toez.) H. NtJeboer. vic. te Holten Beroepbaarstelling: H. K. Care mier. theol. eend. te Schiedam. Geref. kerken. Beroepen te Makkum: B. F. Suurmond te Oppenhuizen: te Wlneeho- ten: M. J. Mulder te Sprang. Geref. kerken. Aangenomen naar Wle- ringerwerfH. van Ben them te Holwerd. Examens Leiden. Doet. ex Nederlands recht M. A. M. Kortênbout v. d. Sluijs. Almelo, J. H. Koeleman, 's-Gravenhage. S. K. Martens. 's-Gravenhage. mej. A. R. Brouwer. 's-Gra venhage: vrij doet. ex. Ned. recht M. v. d. Stoel. 's-Gravenhage. Amsterdam, G.U. Bev. tot arts de heer J P Rijken. Beverwijk; artsex. Je ged. mej. E M L Buwalda, mej F Abrahams; de heren K L Peper, J van Dongen, allen te Amsterdam: Th. E Sparrius. Heemstede. Amsterdam. Gem. Univ. Doct.ex. natuur kunde de heer N. C. de Troye, Amsterdam. Doctex. wiskunde de heer M. de Vries. Haarlem Cand.ex. wia- en natuurkunde de heren G. I. Oudemans. C. Stokvls. B Stam. Tan Tjong Liat allen te Amsterdam. De heer W. Berends heeft Woens dagmiddag bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft in de afdeling dm- scheikundige technologie, om onderwijs te geven in de biochemie, in de aula der T.H een rede uitgespro ken over: De ontwikkeling en uitkom sten van biochemisch onderzoek. Bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar aan de Jan van Eyck-acade- mie te Maastricht heeft de heer J. En gelman Woensdagmiddag een rede uit gesproken over „Echt en vak primiti- TWEE OVERWINNINGEN VAN VAN DE POL TE VIERSSEN Te Vierssen in Duitsland rijn de Europese biljartkampioenschappen 71/2 begonnen. In de openingspartijen won Van de Pol van zijn landgenoot Metz met 300—190 en 14.28 moyenne.'s Avonds versloeg hij de Oostenrijker Reicher met 300201 en 18.75 moyenne. Reicher had 's middags van Galmiche verloren. Van Hassel had zijn landgenoot Vinger- hoedt verslagen en Rudolph had zijn landgenoot Spielmann bedwongen. Spiel- mann leed 's avonds nog een nederlaag, toen Lütgehetmann, de Europese kam pioen 47/2, hem versloeg met 30065 en het beste algemeen gemiddelde van de eerste dag: 21.42. Boksen. Da wadstrijden tussen Franse an Nederlandse boksers, die Maandag sa in da Rlvlërahal zouden worden gehouden, rjjn tot Maandag 2 Maart uitgesteld. Goede prestaties van onze schaatsrijders Te Tonsberg zijn internationale schaatswedstrijden gehouden, waarbij Broekman Anders ens baanrecord met 8.24.vele seconden scherper heeft ge steld. Huiskes werd tweede in 8.29.1 en Van der Voort, achter Hodt vierde in 8.34.8. Van der Voort verbeterde op zijn beurt het baanrecord 1500 meter met 2.19.8. Broekman werd derde ach ter Finn Hodt in 2.21.6. De 10.000 me ter ontbrak op dit programma en om dat Hodt de 500 meter had gewonnen met drie seconden voorsprong op Broekman, kon deze de Noor nu niet in het algemeen klassement passeren. Hodt werd eerste met 193.720 punt, 2. Broekman 194,607 p. 3. Huiskes 197,310 p. 4. Van der Voort Voetbal. Bolton 3- Un. 3-5. Olympischs Spelen. Voor de organisatie van de Spelen in 1980 aal ds stad Tokio hanr c an dictatuur altellen. Schaken. Wereldkampioen Botwinnlk heeft de kampioenstitel ven de Sowjetunie be houden, door remise te spelen met Tsimsnov. De einduitslag is Jti— Nieuwe Amerikaanse ambassadeurs Bohlen naar Moskou, Kennan naar Bern De correspondent in Washington van de New York Times weet vandaag te melden, dat Eisenhower besluiten heeft genomen over de bezetting van zes am bassadeurspos ten. Ambassadeur in India moet worden George V. Allen, die het nu in Zuidslavië is; in Rusland Charles E. Bohlen, een adviseur van het State De partment; in Zwitserland George F. Ken. nan, die enige maanden geleden Moskou heeft moeten verlaten; in Japan John Allison, die onderminister van buiten landse zaken is voor zaken van het Verre Oosten; In Egypte Loy Henderson, die evenwel in Teheran zal blijven tot de grotste spanning in de onderhandelingen over de olie-kwestie voorbij is; en in Pa kistan George Wadsworth, die eerst in Turkije en nu in Tsjechoslowakije am bassadeur is geweest. Alle zes deze am bassadeurs zijn beroepsdiplomaten. (A.P.? Korea Een nieuwe Amerikaanse nachtjager Sinds het begin van deze winter is in Korea een nieuwe Amerikaanse nacht jager in gebruik geweest, de Skynight. Het toestel, waarover gisteren voor het eerst iets is meegedeeld, heeft een uitgebreide radar-installatie aan boord, zodat het vijandelijke vliegtuigen kan neerschieten zonder ze gezien te heb ben. Een piloot vertelde dat hij een communistisch toestel pas gezien had toen het in brand vloog onder zijn be schieting. De luchtmacht van de V.N. heeft gisteren 570 vluchten uitgevoerd. On der meer werden kazernes en fabrie ken bij Taejoeng (vlak bij de Jaloe) gebombardeerd. Van het front zijn geen acties van enige omvang gemeld. (Reuter.) Onderhandelingen over wapens voor Birma Van diplomatieke zijde te Rangoon is vernomen, dat de Birmaanse opperbe velhebber, generaal Ne Win, het afge lopen weekeinde onderhandelingen heeft gevoerd met de Amerikaanse am bassadeur William Sebald over groot scheepse leveranties van wapenen aan de Birmaanse regering voor de strijd tegen de rebellen. Naar verluidt, voerde Ne Win ook besprekingen met generaal Ward van de Britse luchtmacht over het karak ter van een nieuwe Brits-Birmaanse defensieovereenkomst. (Reuter.) Conferentie van de Ecafe te Bandoeng Vandaag wordt te Bangdoeng een conferentie van de Ecafe. de economi sche commissie voor Azië en het Verre Oosten geopend door de Indonesische premier Wilopo. Er zijn 200 afgevaar digden uit 23 landen aanwezig. De drie belangrijkste punten van bespreking zijn; 1. een overzicht van de voortgang van de planning en van de economische verbeteringen gedurende de laatste vijf jaar en bespreking van de methoden de vooruitgang te bespoedigen; 2. de technische hulpprogramma's van de Ver. Naties en voorstellen tot verdere uitbreiding daarvan. Gedurende de afgelopen drie weken hebben vier subcommissies rapporten aan de conferentie besproken en goed gekeurd. De Russische afgevaardigde heeft daarbij ieder ogenblik gebruik ge maakt van de gelegenheid te waarschu wen tegen buitenlands kapitaal en de bijstand van imperialistische landen. Van andere zijde is op deze vergade ringen opgemerkt, dat Rusland nage- genoeg niets heeft gedaan om de Azia tische landen te helpen. De Miriella te Suez Het Italiaanse tankschip Miriella, dat met 5000 ton Perzische olie op weg is naar Europa, is in de nacht van Don derdag op Vrijdag te Suez aangekomen. Een vertegenwoordiger van de British Tankers Limited, een dochter maatschappij van de Anglo-Iranian, de olie-maatschappij, die rechten op de olie laat gelden, deelde mede, dat men de Miriella niets in de weg zou leggen. Een woordvoerder van de Britse ma rine verklaarde, dat voorzover de marine weet, het schip het Suezkanaal kan passeren. Men verwacht, dat de Anglo-Iranian pas een gerechtelijke actie zal beginnen, wanneer het schip zijn plaats van bestemming, Genua, heeft bereikt (Reuter.) De Toestand Zuivering "DUIM •en jaar geleden is het fced», -*-*■ dat hier ter plaatse geschreven werd over de zonderlinge gebruiken de organisatie van de Amerikaanse havenarbeiders, de International Longshoreman's Association, bij af korting I.L.A. De commissie voor on derzoek naar misdaden in de staat New York heeft na een uitgebreid voorlopig onderzoek in het openbaar tal van betrokkenen gehoord. Daarbij is aan het licht gekomen, dat er inder daad in de haven van New York heel ernstige misstanden bestaan, waarbij zowel leiders van de vakvereniging en werkgevers als openbare ambtena ren betrokken zijn. Dit heeft tweeërlei gevolgen gehad. De rechter zal zich nu met de zaak gaan be moeien en tegen de voornaamste daders vervolgingen instellen en de A.F.L., de American Federation of Labor, de grote vakbond, waarbij de I.L.A. is aangesloten, grijpt in. Dit laatste komt waarlijk niet te laat. Iedereen wist, dat er in de I.L.A. de ernstigste misstanden heersten, maar de A.F.L. greep niet in onder het voorwendsel, dat er geen feiten wa ren, welke haar een motief daartoe verstrekten. Deze feiten zijn er nu, dank zij het bovenvermelde openbare onderzoek. De eerste drie weken van het on derzoek, zo schreef veertien dagen geleden de New York Times, hebben geleid tot conclusies, welke voor niemand een verrassing waren. De I.L.A., waartoe de 40.000 New Yorkse havenarbeiders behoren, wordt be heerst door straatrovers, sluipmoorde naars en gewezen gevangenisklanten; stuwadoors en scheepvaartonderne mingen hetzij uit angst of omdat een gangsterregime de voorkeur geven boven een waarachtige vak vereniging in de haven hebben zich met de sluipmoordenaars van de I.L.A, ingelaten en him handelingen door de vingers gezien en deze zodoende ver sterkt in hun greep op de haven arbeiders; gemeente-ambtenaren heb ben niet bepaald hemel en aarde be wogen om de bende aan de water kant op te ruimen. Thans hebben Joseph P. Ryan, de voorzitter van de I.L.A.en zijn mede bestuurders van de A.F.L. tot 30 April de tijd gekregen om orde op de zaken te stellen. Geven zij hieraan geen gevolg, dan kan de I.L.A. uit de A.F.L. worden gestoten. Dat is van de A.F.L. een hele stap. De aangesloten vereni gingen zijn altijd prat gegaan op hun autonomie en hebben zich met een beroep daarop steeds voor inmenging van het grote verbond weten te vrij waren. De A.F.L. heeft nu te verstaan gegeven, dat deze autonomie geen vrijbrief mag zijn voor misdadige praktijken. Niet alleen voor de zuiverheid van zeden in het algemeen is het te ho pen. dat het ingrijpen van justitie en vakverbond succes zal hebben. Ook voor de eerlijke havenarbeiders is een wijziging van de methoden, om te beginnen van het stelsel, waarbij dag voor dag de bootwerkers worden op geroepen en uitgezocht, dringend wen selijk. Niet alleen staken de bazen van de I.L.A. tot dusver een deel van het geld. dat aan de arbeiders toe kwam, in hun zak, zij zetten hen ook op tot allerlei onwettige handelingen, soms zelfs tot moord toe. Hoewel de meeste vakverenigingen op fatsoenlijke wijze bestuurd wor den, is toch de I.L.A. niet de enige, waarbij misstanden heersen. Ook bij de United Automobile Workers schijnt de zaak niet in de haak te zijn; ook daar is een groep in handen van een ex-veroordeelde. Als de A.F.L. er in slaagt de Augiasstal van de I.L.A. te reinigen zal dat ook op de andere vakverenigingen, waarbij iets niet dIuïs is. gunstig werken. Nu zij zich inzet voor zuivere zeden, zullen de arbeiders zich veiliger gaan gevoelen, zowel wat hun werk als hun leven betreft, waardoor ook van onderop misstanden aan het licht gebracht en voorkomen zullen worden. De New Yorkse commissie tot on derzoek van misdaden heeft door het openlijk aan de kaak stellen van de wantoestanden in de haven een goed en nuttig werk gedaan. Mogen de naastgeroepenen dit met kracht voort zetten! Adenauer naar Washington Bondskanselier Adenauer heeft een uitnodiging, in de komende lente een bezoek aan Washington te brengen, aanvaard. (Reuter.) Tegen ronselaars voor het vreemdelingenlegioen De Westduitse Bondsdag heeft een wetsontwerp aanvaard, waardoor de aanwerving van Duitsers voor vreem delingenlegioenen wordt verboden. Het Wetboek van strafrecht is met algemene stemmen in die zin gewijzigd, dat Duit sers, die, in of buiten Duitsland, jonge Duitsers aanwerven voor buitenlandse strijdkrachten tot gevangenisstraffen kunnen worden veroordeeld. Ook buiten landers die zich met deze ronselarij in Duitsland bezig houden, zijn strafbaar. „Geen enkele natie, aldus AP. werd bij name genoemd, maar de actie is kennelijk gericht tegen Frankrijk, welks parlement hebben gewekt" Bondskanselier Adenauer deelde tij dens het debat mede. dat hij de Wes terse bondgenoten heeft verzocht aan deze ronselarij een einde te maken. Een antwoord op dit verzoek is nog niet ontvangen. Volgens sommige af gevaardigden zouden ongeveer 100.090 Duitsers in het Franse vreemdelin?en- legioen hebben gediend. Velen zouden in Indochina zijn gesneuveld. (A.P.) Alle Egyptische officieren, die sedert het begin der zuivering by de verschillende ministeries waren gedeta cheerd om op de gang van zaken toezicht te houden en voor het contact met het hoofdkwartier van het leger te zorgen, hebben order gekregen, zich weer bij hun onderdelen te voegen. De regering acht hun aanwezigheid in de bestuursorganen niet meer nodig (A.F.P.) 1853 Zondag 6 February No. 37 BHWi liTlllMiSfE rOlBlYT Engelsche Post LONDEN, 4 February. Een brief van Klagenfurlh (Oostenrijk) meldt, dat den I9den January twee Engelsche reizigers, de heeren Sharpe en Thompson, den top van den grooten Clockner, den hoogsten berg in Illyrië, welke zich 2.894 el boven de oppervlakte der zee verheft, hebben be klommen. Dit wae de tweede meel, dat de top ven dien berg werd bezocht; het eeret werd hjj beklommen, omtrent 50 jaren geleden, door den heer Warlopf, een Oostenrjjki geologist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2