AUSTIN A 30 H otteRöAm Grote drukte in het raadhuis Misbruik van de nood gemaakt fl. 5450.- De huisvesting van vluchtelingen HOEST UW KIND? ABDIJSIROOP msteRóAm Voorlopig geen hogere tarieven voor de ponten over het IJ Statenlaan 81 Den Haag lj|pen hAAQ Registratie van de slachtoffers Hagen enz. 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 2 De registratie van de vluchtelingen Goed functionnerend apparaat Zoals officieel bekend is gemaakt, moeten alle weggevoerden uit de over stroomde gebieden zich op het raadhuis laten inschrijven. Bij de afdeling Be volkingdie zich met deze registratie belast, heerst hierdoor een drukte als in de eerste dagen na het Duitse bom bardement. Honderden vluchtelingen staan voor de loketten of in de gangen geduldig op hun beurt te wachten om ingeschreven te worden. Tientallen ambtenaren werken op hoog toerental om de mensen in de kortst ihogelijke tijd weg te werken. Het eigenlijke werk van de afdeling Bevolking is op het ogenblik naar de achtergrond gedron gen; het beperkt zich onder de gegeven omstandigheden tot het strikt nood zakelijke. Dinsdagochtend is men in het raad huis met de registratiewerkzaamheden begonnen. Aanvankelijk ging het een beetje stroef, omdat de ambtenaren zich even op hun nieuwe taak moesten inspelen. Maar het heeft niet lang ge duurd of de machine draaide gesmeerd. Gisteren bijvoorbeeld zijn niet minder dan 3000 vluchtelingen geholpen, het geen wil zeggen, dat die dag de toe vloed van evacué's volledig is bijgehou den. Mocht de stroom van vluchtelin gen nog gaan aanzwellens dan kan de Het is de laatste dagen nogal eens voorgekomen, dal minder scrupuleuze lieden misbruik hebben gemaakt van de huidige noodtoestand. De politie is gisteren weer enkele van die gevallen op het spoor gekomen. Daar was in de eerste plaats de 36- jarige havenarbeider J. K., wiens wo ning aan de Korte Feiienoorddijk bij de overstroming was ondergelopen. Hij had in verband daarmee met zijn vrouw en drie kinderen onderdak ge kregen in de Ahoy'-hal. Woensdag werd - hem aangezegd, dat hij naar zijn wo ning moes! erugkeren, maar dat deed hij niet. Hij wendde zich tot een evacu atiecentrum in het Oostelijk stadsgedeel te, waar hij een adres kreeg op de Oude- dijk. De bewoners stonden het gezin het souterrain af en zij waren zelfs zo hoffe lijk om hun eigen bedden ter beschikking te stellen en zelf op de grond te gaan slapen. Later is men in het evacuatie centrum gaan twijfelen of K. inderdaad wel voor hulpverlening in aanmerking behoorde te komen. De politie werd ge- waarsdiuwd en die haalde het gezin bp. De man is in bewaring gesteld; de rest gjgteren weer 21 schepen met in totaal van het gezin kreeg tijdelijk onderdak 1309 evacué's aan boord bij de steiger capaciteit van het registratie-apparaat worden vergroot. In den beginne zijn de vluchtelingen alleen ingeschreven bij hun aankomst in de Ahoy'hal. Maar de practijk heeft geleerd, dat deze registratie om ver scheidene redenen niet voldoende ef fectief was. Daarom heeft men nu d€ bepaling uitgevaardigd, dat allen, dus ook zij, die bij familie of vrienden een tijdelijk onderdak hebben gevonden, zich officieel op het raadhuis moeten laten inschrijven. Aan dertig loketten worden de mensen geholpen. Achter elk loket zit een amb tenaar van de afdeling Bevolking en een medewerker of een medewerkster van het Rode Kruis. De ambtenaar schrijft de mensen in en hij verstrekt hun een bewijs van registratie, mitsgaders een briefje, waarop de adressen staan van de kantoren van de Gem. dienst voor sociale zaken. Bij deze dienst immers moeten de mensen zich in een volgend stadium vervoegen voor het verkrijgen van geldelijke steun. De ambtenaar vult tevens in drievoud een kaartje in met de gegevens van de vluchtelin gen. Eén exemplaar van dit kaartje blijft in het bezit van de afd. Bevolking, het tweede exemplaar gaat naar de gemeente van herkomst en het derde naar het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis in Den Haag Het voordeel van deze drievoudige ad minstratie is, dat Rotterdam weet, wel ke mensen het te huisvesten heeft ge kregen, dat de gemeente van herkomst weet. waar de vluchtelingen terecht zijn gekomen en dat het informatie bureau van het Rode Kruis inlichtingen kan verstrekken, wanneer er navraag wordt gedaan naar de verblijfplaats van bepaalde vluchtelingen. Na de ambtenaar van de afd. Bevol king gepasseerd te zijn moeten de vluchtelingen ook nog enige inlichtin- ten verstrekken aan de vertegenwoor- iger of de vertegenwoordigster van het Rode Kruis. Voor zover de getroffenen hieraan behoefte hebben en dat is natuurlijk bij vrijwel allen het geval worden zij in hét bezit gesteld van pa pieren, waarop zij uit de magazijnen van het Rode Kruis lijfgoederen, de kens, bedden en wat dies meer zij kun nen betrekken. Dit administratieve werk va Rode Kruis hoort uiteraard ambtelijk niet bij het werk van de afdeling Be volking. Maar uit menselijk oogpunt is het er toch wel zeer mee verwant. Van daar, dat men de organisatie in het raadhuis zodanig heeft opgebouwd, dat tussen de beide diensten een nauwe samenwerking kan bestaan. Op die ma nier toch heeft men een goed function nerend centraal punt gekregen, waar de getroffenen zich voor hun registratie en hun verzorging kunnen vervoegen. Nachtwaker met een hamer neergeslagen Om ongeveer 3 uur gisternacht heeft een kapitein de 65-jarige nachtwaker J. Maltha uit de Mathenesserstraat ern stig gewond aangetroffen in een wal- huisje op de Willemskade. De man is in ernstige toestand naar het ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht, waar bleek, dat hij o.a. een gat in het schedeldak had opgelopen. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van andere nachtwakers in de buurt hoorde zij, dat dezen last hadden gehad van drie beschonken buitenlandse zeelie den, die om onderdak hadden ge vraagd. Na veel speuren kwam de po litie er toen achter, dat het drie sche pelingen gold van het Finse stoomschip Nagu, dat in de Waalhaven ligt. De mannen zijn aangehouden en in het hoofdbureau opgesloten. Het vermoeden bestaat, dat zij met de nachtwaker onenigheid hebben ge kregen en dat zij hem toen met een hamer op het hoofd hebben geslagen. Het onderzoek in deze enigszins myste rieuze zaak wordt voortgezet. De toe stand van het slachtoffer is nog steeds zorgwekkend. Weer 1800 vluchtelingen aangekomen Volgens een ppgave van de politie zijn in het hoofdbureau Bn dan was er het geval jarige C. v. d. P.. die in de Aihoy'-hail kwam vertellen, dat zij Zondag in Ouden hoorn kleding was kwijtgeraakt. Zij" deed dat met zo'n zielig gezicht, dat men haar een paar werkschoenen, een paar rub berlaarzen, een paar meisjesschoenen, een wollen trui, een paar sokken ochtendjas meegaf. Edoch, men ver trouwde de zaak niet helemaal en dus werd de huLp van de politie ingeroepen. Die kwam er achter, dat de juffrouw in Rotterdam woont en helemaal niet in het getroffen gebied is geweest. En dus werd zij, mét de verkregen goederen, naar het hoofdbureau gebracht. Veroordelingen tot hoge straffen De politierechter te Rotterdam heeft vanmiddag de 27-jarige matroos G. H. van der P. te Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangen neming omdat hij Zondagnacht tijdens de watersnood in Rotterdam een siga renwinkel binnendrong en 20 pakjes cigaretten stal. De 25-jarige fabrieksarbeider T. uit Vlaardingen, die zich gisteren bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardin gen een paar rubberlaarzen zou hebben toegeëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te helpen, werd tot een gevangenis straf van vijf maanden veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangen neming. Overzicht van de weers gesteldheid (Toestand op 6 Februari, 7.00 M.E.T.) *31 o» pW"-''Tl" D* ciiUn bij de iU ,4000 mliiro 750 mm brittn*. W« Boven het Z. gedeelte van de Oostzee be> vindt zich een depressie, die maar nauwe lijks meer van plaats verandert. Bover Scandinavië ontwikkelde zich de afgelopen 24 uur een rug van hoge luchtdruk, die nog in belangrijkheid toeneemt. Tussen deze twee luchtdruksystemen staat een N.O. koude luchtstroom. Deze bereikte vanoch tend met zwaar bewolkte luchten en sneeuwval ons land. Ten W. van Portugal bevindt zich een statlonnaire depressie, ter wijl ook een 1000 km ten W van Ierland gelegen hogedrukgebied vrijwel noch van plaats noch van Intensiteit verandert. Aan de W. en N. zijde van laatstgenoemde hogedrukgebied trekken enkele depressies N.O.-waarts. Weerkundige waarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 755.9 mbar. Wind Oost 4. Temp. —0,2 gr. C. Max temp. 6,4 gr. C. Min. temp. —0,2 gr. C. Weersgesteldheid lichte fijne ■«tut». van de rivierpolitie aangekomen. Voorts zijn twee schepen met tezamen 491 per sonen aan het Willemsplein aangeko men. Concerten voor het Rampen- fonds Het Rotterdamse Muzieklyceum heeft een concert georganiseerd ten bate van het Rampenfonds, dat Woensdag 11 Fe bruari in de Koninginnekerk zal worden gehouden. Belangeloze medewerking ver lenen Sophie Both-Haas, zang; Cor de la Beye, viool; Bram Boellee, piano; Albert Vogel, voordracht; Adri Slootmaker, piano; Wim Clemens, fluit, en het Rot terdams Philharmonisch sextet. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de administratie van het muzieklyceum, HeemraadssLngel 175, telefoon 37444, en bij muziekhandel C. W. A. Snoek, Coolsingel A 17, tele foon 27874. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal ten bate van de slachtoffers van de ramp op 18 Februari in de Rivièrahal te Rotterdam een concert geven onder lei ding van Eduard Flipse, met belangloze medewerking van de violiste Ide HandeL Voorstelling „De Cirkel" gaat niet door De aangekondigde voorstelling van „De Cirkel" van W. Somerset Maugham door de Rotterdamse Studenten Toneel Vereniging op 11 Februari gaat niet door. De Academiebazar, die op Zaterdag 7 Februari gehouden zou worden in het Academiegebouw te Rotterdam, gaat niet Utrechts burgemeester over de ramp Van onze correspondent. UTRECHT, 5 Febr. Staande heeft de raad vanmiddag naar de rede van de burgemeester geluisterd, waarin hij de gevallenen van de ramp herdacht en waarin hij ook hulde bracht aan het heroïsche reddingswerk van velen. Voorts gaf de magistraat een opsomming van hetgeen Utrecht sinds Zondag in het belang van de slachtoffers heeft gedaan. Op die dag hebben o.a. 900 studenten zich naar de bedreigde pun ten gespoed. De collecte, die gis teren is gehouden, leverde pl.m. ƒ96000 op. Nog niet alles is volledig geteld. Voorts deelde de burgemeester me de dat B. en W. hadden overwogen een gift uit de gemeentekas bij te dragen, doch dat zij daarvan hadden afgezien, omdat het geen wezenlijk offer zou zijn en het in de practijk wel zou neerko men op een grotere bijdrage, die van het Rijk zou moeten worden gevraagd. Ook het denkbeeld om een stad of dorp te adopteren heeft men laten varen, daar dit bevoorrechting van bepaalde gedupeerden zou inhouden. Utrecht kan 5000 uitgewekenen opnemen en een aan. tal van 25000 doorzenden naar andere plaatsen in de provincie. Tot nu toe zijn er slechts weinigen hier gekomen. De raad heeft na deze rede een minuut stilte in acht genomen. Advertentie De reot onder de dwergen de kleine wegen met de prestaties van een grote: Een demomtratlewagen voor proefritten staat steeds gereedI AUTOMOBIELBEDRIJF ROTTERDAM BAAR 4 TELEFOON 24000 - ItOOOO 2 LUNEH Benoemingen en ontslagen De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd: tot tijdelijk lerares aan mid delbar^ scholen mej J. G. Wiebenga te 's-Gravenhage (hand- en rechtlijnig te kenen); tot tijd. leraar aan de kweek school voor onderwijzers(essen) de heer N. de Bie (NederlJ; tot tijd. leraren aan de Christ ia an Huygenschool de heren J. B. Kalsbeek (vaktekenen), J. Willemse (praotische vakken horlogemakers), J. de Vries (lioh. oef.). Tot onderwyzer(es) bij het g.l.o., de heer D. M. Baars en mej. H. v. Gils. Tot leider van de afd. Keu ring en Controle van de G.G. en G.D., de heer Th. C. Lobel. Eervol ontslag verleend aan mej. M. onderwijzeres bij het v.o. r Het verslag van de gisteren gehouden vergadering van Rotterdams raad vindt men op pag. 5. Coördinerend werk op de Centrale post Een stroom van vluchtelingen uit de overstroomde gebieden op de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden is de laatste dagen naar Rotterdam geko men. En nog altijd is er geen einde aan te zien. Het is dus begrijpelijk, dat Rotterdams evacuatie-commissa ris, wethouder A. Hogeweg, het nu al dagen lang druk, zeer druk heeft. Tot zijn taak toch behoort het om voor al die van huis en haard verdrevenen huisvestingsmogelijkheden te zoeken en hun eerste verzorgingsproblemen tot een oplossing te brengen. Vooral in het begin is die taak vaak doorkruist door gemeentelijke dien sten en meer nog door particulieren, die uit overigens begrijpelijke barm hartigheid op eigen initiatief de zorg voor vluchtelingen ter hand hebben genomen. Dit alles ging dan onder het motto „Snel gedaan is wel gedaan" en dat was een loffelijke gedachte. MaaT zij heeft wel eens complicaties ver oorzaakt. En daarom is dan nu ten behoeve van de evacuatie-commissa ris in het raadhuis een zogenaamde Centrale post ingericht, die coördine rend moet werken op het gebied van de huisvestingszorgen voor de eva cué's. In eerste instantie moest de Centrale post adressen zien te krijgen van mensen, die bereid zijn vluchtelingen in hun huizen op te nemen. Erg moeilijk was dit niet. Het medeleven van de Rotterdamse bevolking was zó groot, dat er Maan dagochtend al meer adressen ter beschik king stonden dan men voorlopig nodig dacht te hebben. Van de politie krijgt de Centrale post geregeld op. hoeveel vluch telingen Rotterdam binnen komen, waar na de Centrale post zorgt voor hun onderbrenging in de Ahoy'-hal. In inci dentele gevallen wil het ook wel gebeu ren. dat bussen met vluchtelingen recht streeks. dus zonder zich bij de politie gemeld te hebben, naar het Ahoy'ge- bouw gaan. In dat geval wordt de Cen trale post van het Ahoy'ge'oouw uit ge waarschuwd, hoeveel vluchtelingen er zijn aangekomen. Aldus wordt de eva cuatie-commissie via de Centrale post voortdurend op de hoogte gehouden van het aantal vluchtelingen in de stad. Uiteraard werkt de Centrale post zo veel in haar vermogen ligt coördinerend ten opzichte van andere diensten. Zo worden waardevolle contacten onder houden met de politie, het bureau voor sociale zaken, het Rode Kruis enz. Maar hoofdzaak is en blijft toch de huisvesting van de weggevoerden. Daarbij heeft men de merkwaardige ervaring opgedaan, dat in sommige ge vallen stadgenoten aangeboden hebben onderdak aan vluchtelingen te verlenen, hoewel zij daar, wat hun eigen accommo datie betreft, in genen dele op berekend \qaren. Men kan waardering hebben voor hun goede bedoelingen en toch be seffen, dat zij hun hart te snel hebben laten spreken. Het is voorgekomen, dat de dienstdoende ambtenaren van de Cen trale post aan die mensen gevraagd heb ben of zij over voldoende bedden, dekens en wat dies meer zij beschikten en dat zij op die vraag een toestemmend antwoord hebben gekregen. Toch bleek dan later, dat de betrokkenen zich tot het Rode Kruis hadden gewend met het verzoek om voor de tijdelijke huisvesting van vluchtelingen bedden en dekens te verstrekken. Vanochtend is nog een ge val bekend geworden van een huis in de Vogelstraat, waar dertien vluchtelingen in een kelder huizen. Te hunnen be hoeve werd bij het Rode Kruis gevraagd, electrische kachels beschikbaar te willen stellen. Het ligt voor de hand, dat dit alles op toestanden duidt, die voor alle betrok ken partijen beter vermeden hadden kunnen worden. Het is nu mede de taak van de Centrale post om in zulke ge vallen handelend op te treden en voor een betere huisvesting van de vluchte lingen te zorgen. Hetgeen dan ook met voortvarendheid wordt gedaan. Vanwege de Centrale post heeft men ons nog verzocht er de aandacht op te vestigen, dat goederen, die door het Rode Kruis aan vluchtelingen worden verstrekt, het eigendom van die vluchte lingen zijn en dus niet van hen. die hun tijdelijk huisvesting verlenen. Hierover schijnt nogal eens misverstand te be staan. Advertentie Als verstandige moeder geeft gy Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - Lunch-concert Daar het aangekondigde cabaret-uur tje van Wim Sonneveld onder de tegen woordige omstandigheden niet voor „lunch-concert" in aanmerking kwam en voorziening toch geboden leek, heeft de pianist Johan Verster gisteren de niet overmatig talrijke bezoekers van de Schouwburg met zijn spel verpo zing gegeven. Behalve stukken van Pa- radisi, Rameau, drie études van Chopin en een van de Russische componist Alexander Medtner, speelde hij de zg Storm-sonate van v. Beethoven, die door de vele kruisingen van de handen juist aan deze pianist wel de allerhoogste ei sen van trefzekerheid stelt. Wat treft in het spel van Johan Verster is de bui tengewone helderheid, hij schijnt van het pedaal zo min mogelijk gebruik te maken, waardoor de contouren van een stuk altijd duidelijk gemarkeerd blij ven. Over enige tijd zal Johan Verster nog zijn reeds vroeger aangekondigde Chopin-programma geven. Bijzondere kerkdienst voor geëvacueerden Zondagmiddag wordt in de Schotse kerk bij de Schiedamse Singel te Rotter dam een bijzondere dienst gehouden voor geëvacueerden uit Schouwen-Dui- veland, waarin voorgaat ds. H. Waarden burg, N.H. predikant te Rotterdam, ge boren U Bruinisse. Een papieren leger sliep In De Merwestreek, het nieuwsblad voor de Alblasserwaard, vertelt een redacteur hoe hij in de nacht van Zaterdag op Zondag om half drie 's nachts het volledige politiekorps reeds aanwezig vond; ook de Rijks politie te water was op dat moment al voltallig gemobiliseerd. Maar wat niet gemobiliseerd was, dat was het „dijk-leger". Op de vraag of het dijk- leger in actie was geroepen luidde het antwoord: Reeds vroeg in de nacht hebben wij getracht telefonisch contact op te nemen met de dijkgraaf. Het was vergeefse moeite. De opzichter, die te Papendrecht woont, gaf even min gehoor op de telefonische op roep. Via de politie van Papen drecht is deze functionaris uit zijn bed gebeld. Aangekomen op het raadhuis te $ligdrecht kon hij alleen meedelen, dat geen zand en geen zakken aanwezig waren en dat hij niet in staat was het dijkleger te mobiliseren. Van enige organisatie was geen sprake. Het dijkleger sliep. Het artikel vervolgt: Wij spraken mannen, die tot dit dijkleger behoren. Zij waren rustig thuis gebleven en de schop of spade, waarmede zij zijn uitgerust, stond nog rustig in het vet in een verscholen hoekje van een of andere kast. Een oproep had hen niet bereikt. Ondanks het feit, dat via de radio reeds Zaterdagmiddag was gewaar schuwd voor gevaarlijk hoog water, waren de verantwoordelijke personen die avond rustig in bed gestapt en zij sliepen hun slaap. Wij kunnen hier inderdaad spreken van een papieren leger, met aan het hoofd een papieren generaal en papieren officieren. Als contrast stelt het blad daar tegenover het optreden van de diverse gemeentelijke en rijksinstanties, waar aan het te danken is, dat de ramp, welke de Alblasserwaard heeft ge troffen nog geen grotere omvang heeft aangenomen. Rotterdam-Oud-Beijerland per boot De Rotterdamse Tramweg Maatschap pij gaat met ingang van morgen, echter alleen c*p werkdagen, een boobdienst onderhouden tussen Rotterdam en Oud-Beijerland en teru/g. Het vertrek van Oud-Beijerland is op 8 en 14 uur bepaald, dat van Rotterdam op 10 en1 16.30 uur. (Vertrek Boompjes bij de Re derijstraat.) Bovendien rijden er van en naar Oud-Beijerland aansluitendauto bussen naar de niet overstroomde ge meenten. De staking der colleges van de Ned. Econ. Hogeschool De rector-magnificus van de Neder landse economische hogeschool maakt bekend dat de colleges in elk geval ge staakt blijven tot op zijn vroegst Maan dag 16 Februari. Het centrale punt, waar de studenten der Hogeschool zich kunnen aanmelden om voor de hulpverlening in geschakeld te blijven of te worden, blijft de studentensociëteit Koinoina, Pieter de Hoochweg te Rotterdam. De intreerede van prof. van Esveld blijft bepaald op Donderdag 12 Februari te 15.30 uur. Kolendampvergiftiging Op een zolderkamertje in een huls aan de Meermanstraat zijn de 23-jarige J. A. van Eijk-v. d. Starre en haar 2-jarige dochtertje Johanna gisteren door kolen dampvergiftiging bewusteloos geraakt. Vermoedelijk was er een defect aan de haard De vrouw is ter verpleging naar het ziekenhuis aan de Bergweg overge bracht. Het kind was er wat beter aan toe; dit is door de benedenburen op genomen. Toch gearresteerd Zoals men zich zal herinneren is op 4 November van het vorige jaar de boekbinder H. W., die in de Raephorst- straat een leesbibliotheek drijft, met een lijmpot op het hoofd geslagen. De dader nam de vlucht met een klein bedrag aan geld, dat hij uit de toonJbanklade wegnam. In Zwolle ls hij dezer dagen gearresteerd en naar Rotterdam overge bracht. Het is de 18-jarige machine bankwerker P. S. Hij had in Zwolle werk gevonden. Beeldende kunstenaars helpen Van d« Rotterdamse beeldende kunste naars is het initiatief uitgegaan om werkstukken af te staan voor de ver koop. De baten komen dan ten goede aan het Nationaal Sampenfonds. Werken, voorzien van naam en titel kunnen tot 10 Februari worden gebracht bij het bureau kunstzaken op het stadhuis, waarna zij op 11 Februari in de zaal van de Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de Withstraat zullen worden geëxpo seerd. Er zullen dan drie kijkdagen zijn, waarna Zaterdag 14 Februari 's middags om half twee in dezelfde zaal de veiling wordt gehouden. Gereformeerde geëvacueer den te Schiedam De diaconie van de gereformeerde kerk te Schiedam deelt mede, dat gere formeerde evacué's zich Zaterdag 7 Fe bruari tussen 15 en 17 uur kunnen ver voegen in de Julianakerk, Burg. Knap- pertlaan (zij-ingang) te Schiedam voor het verkrijgen van inlichtingen. Pissarew, de Rus, die onder ver denking van spionnage gevangen .zit, blijft nogmaals dertig dagen in voor lopige hechtenis, aldus een beslissing van de Haagse rechtbank. Van onze correspondent AMSTERDAM, 6 Febr. De door B. en W. voorgestelde verhoging van de tarieven voor de IJ-veren vindt voorlopig geen doorgang. Dat is het resultaat van de discussie in de gis teren voortgezette vergadering van de gemeenteraad, waarin dit, men kan wel zeggen tere punt aan de or de kwam. Het bleek uit de woorden van de frac tieleiders dat dit voorstel weinig steun zou vinden. Er werd aangevoerd dat een pont in het stadsverkeer in feite dezelfde functie vervult als een brug en dat het onredelijk is voor de kosten van een pont alleen een bepaalde cate gorie weggebruikers te laten betalen. Met deze en andere soortgelijke argu menten gingen sommige sprekers eigen lijk ten principale in tegen wat zij inder tijd zelf hebben besloten, namelijk de in- Concertgebouw-orkest TTëT abonnementsconcert is gisteren begonnen met de Maurerische Trauermusik. aangrijpend in haar don kere klank, wanneer men de geest vol heeft met beelden van ellende. Hierop volgde een eerste uitvoering van een concert voor orkest, geschre ven door de Zweedse componist Hil- ding Rosenberg (geb. 1892). Het stuk in 1949 gemaakt voor een jubileum het orkest te Malmö. en het wil ook door middel van een overheersend scherpe klank en een haast voortdurend snelle, drukke beweging een feeste lijke stemming suggereren. Het adagio, waarin ook weer een snelle episode voorkomt, is overigens meditatief van sfeer. Aanvankelijk wekt dit stuk de herinnering aan Hindemith, maar deze vervaagt toch weer gauw. Men denkt ook af en toe aan Roussel. Grote bewondering toonden de toe hoorders voor het bijzonder knappe spel van Jan Damen, die solist was in het vioolconcert van Sibelius, een werk dat naar reeds eerder geble ken is hem na aan 't hart ligt. Door de opeenvolging dezer twee Scandina vische composities viel het op dat zij gemeenschappelijke trekken bezitten. Ik weet niet precies te zeggen waarin de overeenkomst gelegen is ik denk haast in een algemene gedruktheid, die in Sibelius zich openlijk bekent tot somberheid en soms tot larmoyant heid, maar die eveneens in Rosenberg bedekt aanwezig is. Dat een programma ook tè harmo nisch samengesteld kan zijn. bleek toen na de pauze in de tweede symphonie van Dworsjak nog weer eens een grote hoeveelheid zwaarmoedigheid zich kwam ontladen en men weer terechtkwam in orkestrale klanken die men tevoren reeds in overvloed gehoord had. Of het aan mij lag weet ik niet, maar het scheen mij alsof Kubelik ook niet tot z|jn gewoon élan in staat was. Er waren gedurende de pauze collecte bussen rondgegaan ten bate van het nationaal rampenfonds het accent lag deze avond niet uitsluitend bij de enkele genieting van muziek. Advertentie voering van ponttarieven. Wanneer men daar ten principale toe besluit brengt men de kosten reeds ten laste van een bepaalde groep weggebruikers en dat is dan nu ook het geval. Men kan dan alleen nog maar verschillen in opvat ting, hoe hoog deze tarieven moeten zijn. Het viel tegen dat de wethouder van financiën, mr. F. C. van Wijck, die daar soms nogal vaardig in is, de raad op dit punt niet schaakmat zette. Hij greep eigenlijk zo'n beetje links en rechts naar tegenargumenten en beland de toen bij een door de heer Van 't Huil ingediende motie, waarin werd voorgesteld de nieuwe tarieven, zo de raad daartoe zou besluiten, niet in te voeren dan nadat besprekingen met het rijk om de kosten voor de oeverver bindingen door het rijk te doen dragen, geen resultaat zouden hebben opgele verd. Letterlijk stond er: slechts in te voeren wanneer de regering niet bereid is de kosten der IJ-oeververbindingen ten laste van het rijk te brengen. De wethouder zeide terecht dat men be zwaarlijk in Den Haag de zaak zo kon gaan voorleggen, dat de tarieven zou den worden ingevoerd wanneer het rijk weigerachtig was te doen wat de ge meente wenste. Hij vond dit niet ele gant en de indiener van de motie In terrumpeerde, dat de wethouder het na tuurlijk niet zó moest zeggen in Den Haag, waarop de heer Van 't Huil har telijk door de raad werd uitgelachen omdat hij het zelf aldus had geformu leerd in een motie, die in Den Haag ook wel geen geheim zal blijven. Overigens nam de wethouder juist naar aanleiding van deze motie toch een reuzenzwaai. Men kon eerst toch eens gaan praten met Den Haag, nu ook ge bleken was dat de raad toch niet zo veel voor dit voorstel voelde. Mr. Van Wijck kwam daarop, nadat hij al heel wat kruit in een verdediging had ver schoten, met het voorstel van orde om de besprekingen te schorsen en daar mee, na overleg met het departement, later voort te gaan. Daar ging iedereen snel mee accoord en ineens was het voorstel (voorlopig) van de baan. Dit schijnt een steeds meer specifiek Am sterdamse procedure te worden. Geen viering van carnaval te Maastricht Van correspondent MAASTRICHT. 6 Febr. B. en W. van Maastricht zullen de raad, welke Dinsdag zal vergaderen, voorstellen de politieverordening zodanig te wijzigen, dat het voor 1953 verboden zal zijn zich op de carnavalsdagen gemaskerd op straat te begeven. Aangezien de carna valsvereniging De Tempeliers van elke georganiseerde carnavalsviering heelt afgezien, geen optocht laat uitrijden en geen prins Carnaval kiest, zal dit jaar van een viering van het carnaval Maastricht geen sprake zijn. Men verwacht dat de bevolking geen feest zal vieren, geheel in overeenstem ming met de rouw van deze dagen. De Doris Rijkers omhoog gevaren Volgens bericht van Scheveningen radio is de reddingboot Doris Rijkers uit Den Helder, die deelneemt aan het reddingswerk in Zeeland, op de strek dam bij Zierikzee gelopen. Een motor boot van het kabelschip De Poolster heeft getracht de reddingboot uit zijn benarde positie te bevrijden. Dit is niet gelukt tengevolge van de sterke eb- stroom. Er is thans om sleepboothulp verzocht. Utrechts Domhotel aangekocht Naar het A.N.P. verneemt, heeft de n.v. hotelexploitatie Terminus te Den HaagUtrecht, aangekocht het Dom hotel op de Catharijnesingel by het Utrechts centraal station. De aangekon digde veiling van het Domhotel gaat derhalve ndet door. Men vreest het ergste voor de Nederlandse kustvaarder Salland. Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen van de Salland aangespoeld. Sinds Za terdag is, zoals reeds gemeld, geen be richt meer ontvangen over dit 298 bru to register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. Kapitein is M. Teekman. De Salland, van de Gebrs. J. en M. Teekman uit Delfzijl, werd in 1951 bij de N.V. scheepswerf De Vooruitgang v.h. D. er J. Boot te Alphen a. d. Rijn gebouwd. /f= Postwissels voor Rampenfonds naar Zwolse vierling tien jaar Von onze correspondent ZWOLLE, 6 Febr. Ze zijn vandaag tien jaar geworden: Han, Rini, Elly en Dicky. Tezamen vormen zij de Zwolse vierling, de trots van vader en moeder Kiffers. En natuurlijk zijn we even bi,' het huis in de Papaverstraat aangewipl om de verjaardagstaart te zien. Groot feest is er niet ditmaal, want de schaduw van de ramp in het Westen hangt ook hier. Elly; de grootste van het viertal, heeft haar spaarpot al leeg gemaakt en de inhoud gevoegd bij het bedrag dat haar school offerde voor het Rampen fonds. Vier vriendjes zijn vandaag op bezoek in huize Kiffers om te snoepen van een gebakje en om de jaarlijkse trac- tatie een kinderfilm mee te genie ten. Nog steeds zitten de drie meisjes en een jongen in dezelfde klas en ook wat andere dingen betreft zijn ze onafschei delijk: is er één ziek, dan worden de anderen het ook. krijgt de één een koekje extra bij de thee, dan moeten de drie anderen het ook hebben. Voor de lens van de fotograaf poseren ze niet graag. „Ik begrijp niet wat er aan mij te zien is," zegt Rini als er weer een meneer komt van een binnenlands of buitenlands blad. Dat ze bekendheid genieten bleek vandaag weer uit de zware stapel post stukken, allemaal felicitaties uit vele landen. De Raalter petroleumzaak Van onze correspondent. ZWOLLE, 5 Februari. De Zwolse rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de Raalter petroleumzaak. Veertien dagen geleden werd deze kwes tie behandeld; indertijd werd in Raalte petroleum verkocht welke vermengd was met benzine. Toen de kachel werd aangemaakt ontstond er in een woning te Raalte een ontploffing, waardoor een vrouw zware verwondingen opliep waaraan ze later overleed De depötchef van de benzinemaatschappij G. H. uit Almelo werd conform de eis vrijge sproken. Ook de chauffeur van de tank wagen H. B. uit Coevorden is vrijge sproken; de eis was 100 boete. De petroleumhandelaar H, J, B. uit Raalte zag zich een boete opgelegd van 120 (eis 250). Voorbereiding van Haarlem Lichtstad wordt voortgezet Van onze correspondent HAARLEM, 4 Febr. Na diepgaand overwegen heeft de Stichting Haarlems Bloei besloten de voorbereidingen voor Haarlem Lichtstad voort te zetten. Het bestuur verklaart: daar ons land in de komende maanden alles op alles zal moeten zetten om de catastrophe door de watersnood te boven te komen, is het van het hoogste belang, dat het vreem delingenverkeer in volle omvang gepro pageerd blijft. Op zakelijke gronden zijn B. W. van Haarlem van mening, dat het in het belang van land en stad is, dat deze manifestatie bedoeld om vreemdelingen te trekken niet wordt afgelast fIÉËPi Van een correspondent DEN HAAG. 6 Febr. Met nagenoeg volledige zekerheid zal op betrekkelijk korte termijn het juiste aantal vastge steld kunnen worden van hen, die ten gevolge van de watersnood zijn omge komen. Dit dank zij de doeltreffende maatregelen, die dezer dagen door het ministerie van binnenlandse zaken zijn genomen en. de nauwe samenwerking, die bestaat tussen het Rode Kruis en de nieuw opgerichte centrale evacuatie- registratie. De minister van binnenland se zaken heeft aan de gemeentebesturen in het gehele land verzocht aan de cen trale registratie opgave te verstrekken van hen, die in de gemeenten zijn opge nomen. De centrale registratie zendt de ze gegevens naar de gemeenten van her komst en verstrekt tevens inlichtingen aan het Rode Kruis. Worden nu inlichtingen bij het Rode Kruis ingewonnen en is daar, noch bij de centrale registratie iets bekend omtrent het lot van de vermiste, dan wordt een speciale aantekening gemaakt. Wanneer over zo iemand later gegevens binnen komen, wordt onmiddellijk via het Rode Kruis bericht gezonden aan hen, die d« inlichtingen hebben gevraagd. Op deze wijze zal zo verzekerde men ons. met vrijwel volledige zekerheid over enige tijd het totale aantal slacht offers geregistreerd worden. Het is im mers ondenkbaar, dat er iemand zou zijn over wie geen enkel familielid of instan tie informatie zou vragen. Het is wellicht niet overbodig hierbij op te merken, dat er geen eenvoudiger weg ls. De gedachte, dat het centraal bevolkingsregister in Den Haag een to taal duplicaat is van alle bevolkingsre gisters van de gemeenten in ons land, berust nl. op een misverstand. Indien dus het bevolkingsregister van een be paalde gemeente bij een ramp verloren is gegaan, moeten de slachtoffers wel langs deze weg worden opgespoord. Paleis Noordeinde is klederendepöt De Koningin heeft aan het Rode Kruis dat gedeelte van het paleis Noord- einde afgestaan, dat nog te Harer be schikking stond. Het gebouw doet thans dien9t als klederendepöt voor geëvacu eerden. In het paleis is een staf van hon derd personen aan het werk, bijgestaan door het paleispersoneel van de inten dance van de koninklijke paleizen te s-Gravenhage en door studenten van net Internationaal Academisch Instituut, j 't hft voormalige paleis is geves tigd,in de grote balconzaal, de hall en de imker bovenvleugel van het palels liggen grote hoeveelheden kleren, die reeds gesorteerd zijn en op verzending wachten. Hr- Ms. fregat Boeroe onder com mando van luit. ter zee le kl. P. Six Dijkstra, is na een verblijf van ander half jaair an de wateren van Nieuw txuinea in de haven van Den Helder aangekomen. BENOEMINGEN Rechterlijke macht subsjtuut-grifSer bü het kanton- gerecht te Rotterdam is benoemd mr. W. E. van Vloten, waarnemend griffier bli dit kantongerecht. y Tot rechter-plaatsvervanger in de recht bank te Dordrecht is benoemd mr. G J. van Oostveen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dor drecht en omstreken. Diverse De heer W. H. Williams is toegelaten als consul van het Britse Rijk te Rot terdam. De heer H. Verhoef, ontvanger van s rijks belastingen te Middelburg, heeft °P zijn verzoek eervol ontslag gekregen. Mr. J. H. Klatte is. onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als raad adviseur bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, benoemd tot secretaris-generaal van dat ministerie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2