NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Verdronken land zal worden teruggewonnen Engeland biedt eskaders en officieren aan Vrijivel overal is liet herstel in volle gang De huidige situatie Evacuatie nagenoeg voltooid Toespraak van Prins Bernhard Aantal slachtoffers 1352 Regeringsnota over watersnood Dinsdag Kamerdebat Overstelpende hulpvaardigheid in de Verenigde Staten Zondag geen sport in Nederland Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOT Uitgave: Nieuw* Botterdame Courant N.V. Witte de With straat 7) Botterdam Vrijdag 6 Februari 1953 110e JAARGANG No. 31 AbonnementtprUs per kwart. TM. Lom* nn «.IX- Vertchljnt da«. keh. o» Zondag. Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). ICa n 11.10.09. Telegr.-adr.: NIROCODK, Portiek. 40 Van onze correspondent DEN HAAG, 5 Februari, Alle dijken zullen worden hersteld; alle onder water gelopen polders zullen worden drooggemalen en er is niemand bij de Rijkswaterstaat, die er ook maar een ogenblik aan denkt om enig gebied, dat de zee in de afgelopen vreselijke dagen aan ons land heeft ontrukt, blijvend prijs te geven. Zelfs voor dat kleine eilandje Tiengemeten. daar midden in het Haringvliet een fractie van de 175.000 a 200.000 ha, die door het woeste water zijn overspoeld zullen alle krachten worden ingespannen. Het werk zal zwaar zijn, het zal in sommige gevallen maanden in beslag nemen, maar het zal met succes worden bekroond. Dit hebben wij geleerd uit de uiteenzettingen, die de directeur- generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, ons vandaag heeft gegeven over de gevolgen en de oorzaken van de watersnood, die ons land zulke enorme slagen heeft toegebracht Tholen aangeraden een slaperdijk rond de bebouwde kom te leggen om voor lopig verdere rampen te voorkomen. Het eiland Schouwen en Duiveland is waarschijnlijk wel hel ergst getroffen, niet alleen van de Zeeuwse gebieden, maar van alle gebieden, die sijn onder gelopen. Het zal niemand verwonderen, dat over dit eiland nog geen details kun nen worden verstrekt. Maar het is wel duidelijk, dat de bewoners van dit eiland, dat voor r.egen-tienden blank staat, lang elders ondergebracht zullen zijn. Het her- slelwerk zal stellig enige maanden in beslag nemen. Een deel van de mannelijke bevolking zal waarschijnlijk eerder kunnen terug keren om te helpen bij de herstelwerk zaamheden. Het zal niet mogelijk zijn om het eiland in gedeelten droog te maken. Het werk zal als een stuk aangepakt moe ten worden. Lang hebben we moeten wachten op een officiële uitspraak over deze gevolgen. Het is begrijpelijk, zo groot is de ramp, dat zij zelfs voor de des kundigen gedurende de eerste dagen nog niet waren te overzien. Zelfs nu kon ir. Maris ze ons nog niet in alle gevallen geven. Maar wel kon hij een hier volgend vrij nauwkeurig alge meen overzicht van de dijkbreuken, de omvang daarvan en de stand van het herstel geven. Tussen Krimpen en Hank zijn een groot en*zeven kleine gaten in de dijk gesla gen. Al deze gaten zijn voorlopig gedicht. Bij Kille ten Noorden van Nieu- wendijk is een gat van 70 meter wijd en en 4 meter diep geslagen, dat thans wordt gedicht De dijken die wederzijds van de Moerdijk zijn vernield, worden ook reeds hersteld. Dit werk zal ongeveer twee weken in beslag nemen. Al die tijd zal het weg- en spoorwegverkeer zijn ge- ztremd. Intussen /orden de plannen voor hel herstel van da spoorweg ook reeds uit gewerkt en te verwachten ia, dat even eens twee weken, nadat de waterkering weer tot stand zal zijn gabracht, het spoorwegverkeer hervat ka.i worden. Met enig voorbehoud kan dus gezegd worden, dat over ongeveer een maand het werk hier gereed zal zijn. De waterkering ten Noorden en ten Zuiden van het Hollands diep werkt weer. Tussen Rode Vaart en Willemstad zijn ongeveer 10 gaten geslagen. De ver kenningen zijn voor een groot deel achter de rug en de gemeente Willemstad heeft reeds een aannemer gecharterd om het herstehverk ter hand te nemen. Met de uitvoering van het werk zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Zeeland De schade op Goeree ls vergelijkbaar met die op Schouwen en Duiveland. Men is reeds begonnen met het dichten van een groot gat bij Oudendorp in het Zui den. Nauwkeurige gegevens omtrent de omvang van de schade op dit eiland ont breken nog. Op Texel is de Eendrachtspolder vol gelopen. Het herstel vordert. De afslag van de duinen langs de kust moet stellig als ernstig worden aangemerkt, maar de finitieve gegevens zijn nu nog niet te verstrekken. Aan de Zuiderzeewerken is plaatselijk min of meer belangrijke schade toege bracht. Balgzanddijk bij Den Helder vraagt in dit gebied de eerste aan dacht. De situatie is echter niet gevaar lijk. De afsluitdijk heeft slechts enige schade opgelopen. De bazaltkeien hebben zich goed gehouden, evenals de gebetonneerde blokstenen. in tegenstelling tot de niet gebetonneerde stenen. De dijken van de in aanleg zijnde polders hebben zich voor zover ze gereed zijn goed gehouden Wel is schade toegebracht aan de nog niet voltooide dijken en aan de asphaltkraag- stukken. In Zeeland zijn nog geen grote aan nemers aan het werk, al zijn er wel enkele aangetrokken. Walcheren is er uit zonderlijk goed afgekomen. De Westkap- pelse zeedijk heeft geen schade van be lang opgelopen. De toestand is hier dan ook niet kritiek. De beschadigingen, die zijn aangebracht worden provisorisch hersteld. In het gebied bij Oostkapelle, waar door een gat in de duinen zoutwater is binnengedrongen, wordt hard gepompt om de zaak droog te krijgen. De gaten in de dijk bij Veere die niet van ernstige aard zijn zullen binnenkort weer ge sloten zijn. Zodra dit achter de rug is zal een begin gemaakt kunnen worden met het herstel van de spoorwegverbinding naar Middelburg. Ook hier zal het niet langer dan een maand behoeven te du ren. De spoorverbinding over de Sloedam is niet beschadigd. De schade te Vlissin- gen is voor het overgrote deel hersteld. Te Hansweert is water gekomen tussen de midden- en de oostsluis, waardoor het buitenhoofd van de middensluis „onder loops" het water stroomt er onder door is geworden. Hier kunnen moeilijk heden worden verwacht. Daarom is aan de aannemers, die te Veere en Vlissingen aan het werk zijn, opgedragen haast met het werk te maken, opdat zo spoedig mo gelijk gebruik gemaakt kan worden van het Kanaal door Walcheren. Donderdag hebben aannemers zich op de hoogte gesteld van de omvang van de schade, die in Oost-Zuid-Beveland is aan gericht. Een spoedig herstel is hier in verband met het weg- en het spoorweg verkeer van zeer groot belang. De dijken zijn echter op vele plaatsen ernstig ver nield, zodat gerekend moet worden op een betrekkelijk lange periode van her stel. Het grote verschil tussen eb- en vloed anderhalve meter zal het werk stellig zeer veel moeilijker maken. Het enige punt. dat in Zeeuwsch-Vlaan deren moeilijkheden oplevert is het ge bied om de Nieuw Neuzenpolder. Intus sen is men reeds begonnen aan het dichten van het grote gat, dat hier in de dijk is geslagen. De overige vernie lingen in dit deel van het land aange bracht schijnen geen moeilijkheden op te leveren. Overal is men aan het werk en men zal stellig slagen. Het is niet moge lijk om te zeggen, hoeveel tijd met een en ander gemoeid zal zijn. Het meeste is echter al achter de rug. Van de 3300 ha. die onder water gelopen zijn. konden 2500 ha van het buitenwater worden af gesloten. Verscheidene polders kunnen lozen of hebben reeds geloosd. De situatie op Noord-Beveland is niet zo somber als men zich aanvankelijk had voorgesteld. Hetzelfde kan gezegd wor den van het deel van Zuid-Beveland dat aan Noord-Beveland grenst. Wellicht zal het zelfs mogelijk zijn om de Neder landse Heidemaatschappij de werkzaam heden in de buurt van Wolfaartsdijk te laten verrichten. Het zal hier namelijk waarschijnlijk voor een groot deel droog grondwerk betreffen. Veel ernstiger is de situatie op Tholen en St. Philipsland. Hier wacht zeer veel en moeilijk werk, waarvan de omvang thans nog niet is vast te stellen. De Rijks waterstaat heeft d« burgemeester van Herstel voorkwam erger In Zuid-Holland zijn maatregelen ge troffen om te voorkomen, dat het water verder het land binnendringt. Daartoe zijn voorzieningen aangebracht aan de binnenwaterkeringen. De zeedijk bij Put ten is doorgeslagen en het water wordt nu gekeerd door de dijken van het kenaal Voome-Putten. Op Goeree is de omgeving van Dlrks- land droog gebleven. Alles is in het werk gesteld om dit gebied ook droog te hou den, want dit moet het bruggenhoofd zijn. van waaruit het overige gedeelte van het eiland weer za! worden heroverd. Aan de Westzijde van de Hollandse IJsel is Schielands Hoge Zeedijk door gebroken. Ook is hier op een plaats de bescherming van het vaste land van Zuid- Holland doorgebroken, doch deze is direct na de storm hersteld. Ware dit niet mo gelijk geweest, dan zou de ramp nog een veel grotere omvang hebben aangeno men. Dit geldt evenzeer van de dijk van de Krimpenerwaard. Wonder boven won der is men er vrijwel onmiddellijk in geslaagd het enorme gevaar te keren, door de dijk te dichten, nadat er eerst schepen tegenaan gevaren waren. De gaten in de ringdijk van de Alblas- serwaard zijn nog niet alle gedicht. Wel is dit het geval met het gat bij Sliedrecht. Het gat bij Papendrecht zal waarschijn lijk deze week gedicht ziin Is dit ge beurd, dan zal onmiddellijk een begin gemaakt worden met het herstel van de spoorwegverbinding. Dit is niet alleen van groot belang voor de Alblasserwaard. maar ook voor het spoorwegverkeer. Zo lang de lijn RotterdamMoerdiik name lijk nog niet bruikbaar Is. is het traject RotterdamGoudaUtrecht zwaar over belast Herstel van de verbinding Rotter damDordrechtGorkum zal ontlasting kunnen geven. Een deel van hef eiland van Dordrecht staaf nog blank. De nieuwe Biesbosch- polder is echter weer droog. Er wordt met man en macht gewerkt aan het dich ten van de gaten op de Zuidelijke helft van het eiland, mede om de spoorweg verbinding met de Moerdijk zo spoedig mogelijk te kunnen hervatten. Prins Bernhard stapt uit een vliegtuig op Ypenburg na een vlucht over de getroffen gebieden. In Den Haag heeft de Prins daarna besprekingen over de hulpverlening gevoerd. De gaten, die op Llselmonde zijn gesla gen leveren geen grote moeilijkheden op. Het werk is daar in volle gang. Verder was men reeds gekomen op het eiland Rozenburg; alle gaten waren gedicht, maar nieuwe zijn ontstaan door de haal- golven van de snelvarende schepen op de Waterweg. Maatregelen zijn getroffen om herhalingen te voorkomen. Op Voorne en Putten is het herstel van een klein gat in de Oostzijde in volle gang. Ook is men bezig met het grote en diepe gat in Oude Hoorn. Hier ligt een omvangrijk werk. In de Hoekse Waard zal het omvang rijke werk, dat verricht moet worden op die plaatsen, met groot materieel worden aangepakt, en wel bij 's-Gravendeel, bij Numansdorp en bij de Eendrachtspolder. Enorme vloot op Goeree Oorzaak en toekomst Tot zover het overzicht van de hui dige stand van zaken Hoe kon dit alles nu gebeuren en was het niet te voor komen geweest? Het eerste is bekend. De Noordwesterstorm, gepaard met springtij heeft het water over de dij ken heengestuwd, waardoor deze aar twee zijden aangevreten werden. Was deze hoge waterstand te voorzien? Neen. wel kon worden voorzien, dat het wa ter zeer hoog zou rijzen en waarschu wingen daarvoor zijn ook uitgegeven Deze eeuwenlang niet voorgekomen waterstand kan echter nooit worden voorzien. Moeten dan de dijken niet hoger worden gebouwd? Ir Maris zegt in antwoord op deze vraag, dat de hoogte van de dijken een aannemelijk risico inhoudt tegen hoge stormvloe den. Een aanvaardbaar risico. Het is immers niet mogelijk elke risico in het leven uit te schakelen. Dat kunnen zij. die aan de voet van de vulkaan en zij. die in de bergdorpen leven ook niet. Het wegvoeren van de zich in dadelyke nood bevindende perso nen uit de geteisterde gebieden Is nagenoeg voltooid. De toestand brengt echter wel mede. dat nog velen deze gebieden zullen moeten verlaten, doch voor dezen bestaat geen direct gevaar. De aandacht zal nu voor het grootste gedeelte: moeten worden geconcentreerd op het herstelwerk, het dichten van de gaten in de dijken op de ge vaarlijke plaatsen. Op tal van plaatsen is men daarmee al druk bezig. Neen. men zoeke df fout niet in de hoogte van onze dijken. Hier zijn uit zonderlijke omstandigheden opgetreden, waarvan niet alleen w«, maar ook onze buren de dupe zün geworden. Niette min worden ook de opgetreden factoren in de studies van de Rijkswaterstaat betrokken en houdt men er voor de toekomst weer rekening mee. Zo wordt er steeds gestudeerd en worden altijd weer proeven genomen. Daar zal geen eind aan komen. Voor de herstelwerkzaamheden zal veel rijshout en veel steen nodig zijn. Het laatste kunnen wij uit België en Duits land betrekken, maar het rijshout levert problemen op. Niet in de laatste plaats, omdat een groot deel van het rijshout in de Biesbosch is verdronken. Een andere vraag is of de werkzaam heden van de Zuiderzeewerken geduren de de eerste maanden vertraagd zullen worden. Het is nog niet te overzien, om dat nog niet vast te stellen is. hoeveel en welk materiaal voor het herstel van de dijken nodig zal zijn. In veel gevallen kent men immers de omvang en de diepte van de gaten nog niet. Daarom kan ook de financiële schade nog niet bij bena dering worden geschat. Voorts maakte de directeur-generaal er gew; van, dat dezer dagen bewezen is, dat het gedecentraliseerde systeem bij de waterstaat zeer veel voordelen heeft. Als gevolg hiervan kan men overal, waar de situatie dit toelaat, onmiddelijk aan het r-erk gaan. Wat tenslotte de afdamming van de zeegaten betreft een gedachte, die uiteraard thans bij zeer velen sterk naar voren komt men vergete niet, dat dit een ontzagwekkend werk is, waartoe niet zo maar besloten ka^ 'c-rden. Het gaat in omvang ver uit boven hetgeen tot dus ver in Nederland is tot stand gebracht. Ieder zal dit beseffen, als hij weet. dat alle zeegaten dan tegelijk afgesloten zou den moeten worden en dat in de zeegaten de stroom zeer sterk, het verschil tussen eb en vloed groot en het water soms dertig tot veertig meter diep is. Natuur lijk. de menselijkheid is groter geworden, maar daarmee is de realisering nog niet veel dichterbij gekomen. Ruim Hl/2 millioen voor het Rampenfonds De voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, prins Bernhard, heeft via beide zenders een toespraak ge houden tot het Nederlandse volk. Hierin zeide de Prins o.m.: Ik moet u zeggen dat de werke lijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorsteilen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Onze gedachten zijn voortdurend bij hen, die in deze rampspoedige dagen het leven hebben verlorer. en het innige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen mede burgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wils kracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt ge- eist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een nood toestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft clan ook terstond een millioen gulden van de binnen gekomen gelden overgemaakt aan het Nederlandse Rode Kruis, welke zijn besteed ter leniging van de on middellijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststellen van een nationale inzamelingsdag ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Sommige gemeenten hebben reeds bekendgemaakt, dat zij zustergemeen- ten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebbei ge daan. Hoezeer het bestuur van het Rampenfonds dit een bijzonder sym pathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aan beveling verdient een dergelijke adop tie nog even uit te steller tot de tijd, dat beter kan zijn gebleken, voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende berichten vol ellénde is er een lichtpunt. De minister-president heeft er in zijn regeringsverklaring reeds op gewezen, de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen hel pen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmoge lijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het Rampenfonds gewerkt om de waarlijk overstelpen de stroom van gaven te verwerken Was er Maandagavond reeds twee millioen gulden toegezegd, Dinsdag avond ruim drie millioen en gisteren meer dan zeven millioen gulden, thans kan ik u mededelen dat er een half uur geleden werkelijk ge boekt was voor een bedrag van 11.672.000.' dit met uitzondering van de toegezegde bedragen die nog niet binnen gekomen zijn. De Koningin bezoekt vluchtelingen De Koningin bezocht gistermiddag het Zeister slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de noodge- bieden zijn geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar de beschikbaar ge stelde adressen. Uitgebreid was de aan dacht, die H.M. aan de baby-afdeling schonk. Zij onderhield zich met de ver pleegsters. die volgens een ploegenstel- sel dag en nacht aanwezig zijn. Vervol gens bezocht zij de keuken en de ad ministratie ,en onverholen liet zij haar bewondering blijken voor de goede or ganisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangekomen en zichtbaar geroerd luisterde zij naar de belevenissen die men haar vertelde. Na de rondleiding stapte H.M. nog in, een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodgebied was binnengekomen. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin naar Baarn, waar zij een bezoek bracht aan de vluchtelin gen, die daar in Musis Sacrum tijdelijk onderdak hebben gevonden. Terwijl sijn makker xich heeft ontfermd over een jeugdig slachtoffertje, neemt èen der soldaten even snel een hapje tussen het reddingswerk door. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1352. Na Donderdagmiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaat sen meldingen van slachtoffers binnen. Halsteren 2, Tiengemeten 2, Middelharnis 16, Nieuwe Tonge 12. Stapje verder naar Europese leger Parijs niet genoeg Minister-president Drees heeft meegedeeld, dat hij een nota over de watersnood aan de Tweede Ka mer zal doen toekomen. Deze nota zal Maandag aan de Kamerleden worden toegezonden. De nota zal de Dinsdag jl. toe gezegde nadere mededelingen be vatten. De voorzitter van de Twee de Kamer zal in de vergadering van Dinsdagmiddag a.s. voorstel len, de beraadslagingen over de nota diezelfde middag nog te be ginnen. Schouwen en Duiveland is bijna geheel ontruimd Van onze correspondent GOES, 5 Febr. Op Schouwen en Duiveland hebben gisteren Amerikanen in honderd amphibie-vaartuigen geope reerd om de laatste overlevenden van de ramp te redden. Een teken van leven hebben zij niet waargenomen. Ongeveer dertig slachtoffers zijn mee teruggenomen naar Brouwershaven en Zierikzee. Een twintigtal van hen is begraven. De ont ruiming van het eiland is nagenoeg vol tooid. Op Zuid-Beveland is vandaag Krabbendijke voor een groot deel ont ruimd. Bij de Nieuwlandsedijk vreesde men een dijkbreuk. De burgemeester van Goes heeft de bewoners van het lager gelegen gedeelte van de stad aangeraden het huisraad op de eerste verdieping te brengen. De mo gelijkheid was niet uitgesloten van een dijkval in de Kattendjjkse dijk. Zie ook de pagina's 2 en 4 en het laatste nieuws op pag. 6 Van onze correspondent NEW YORK, 5 Febr. Een geest van waarlijk overstelpende hulpvaar digheid om de Nederlanders in hun huidige nood bij te staan heeft zich van het Amerikaanse volk meesterge maakt en blijkt in steeds groeiende mate. Het Nederlandse consulaat te New York lijkt wel een groot pakhuis Het ligt vol pakketten met kleren, schoeisel, dekens en huisraad, welke de gulle gevers toezonden of zelf kwamen aandragen. Reeds zijn enige vrachtautoladingen per K.L.M. naar Nederland verzonden. De hulpverlening in Nederland kon reeds binnen enkele dagen zo doeltref fend worden georganiseerd, dat de meest onmiddellijke behoeften aan goe deren gedekt worden. Het comité „Hol land Flood Relief incorporated", dat hier vandaag in werking is getreden, zal daarom zijn actie uitsluitend op de inza meling, van gelden concentreren Tal van giften, van een tot vijf duizend dol lars zijn reeds binnengestroomd. De boe- vloed is dermate groot, dat telling van ie ingekomen totalen tot dusver nog on doenlijk was. Ook het Amerikaanse Rode Kruis ontving vele gaven in geld, waar onder een van tienduizend dollars. New Yorks burgemeester Impellitteri ïeeft het erevoorzitterschap aanvaard «n het comité, waarvan vele voora-. istaande Amerikanen, evenals leden van de Ne derlandse jlome deel uitmaken Oproe pen onder het motto „Helpt Nederlands dijken bemannen" zullen weldra in de voornaamste bladen verschijnen. De Hol- land-Amerika-Lijn en de K.L.M. hebben hun gecontracteerde advertentieplaats ruimte hiervoor gratis afgestaan. Ook over de radio en de televisie zullen in populaire programma's oproepen wor den ingeschakeld. In vele steden zijn plaatselijke comité's opgericht Sommige gemeenten overwe gen een Nederlandse gemeente in het geteisterde gebied te adopteren. Het is waarlijk ontroerend te zien hoe de Ame rikanen zich hebben opgemaakt hun schouders onder deze hulpactie te zet ten. Op de New Yorkse scholen zal waar schijnlijk een campagne worden ingezet om de scholieren op te wekken, indach tig het bekende verhaal „Hun vinger in de dijk te steken". Allerwegen komt er spontane hulpac tie en medewerking. Te Buffalo heeft burgemeester Morgen een „Hulp-voor- Ned er land-Dag" geproclameerd. Engeland heeft gisteren meege deeld, dat het bereid is luchteskaders uit te wisselen met hei toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg). Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is over handigd aan de leden van de tussen tijdse commissie van de Europese defensiegemeenschap (E.D.G.) te Pa rijs. In dit memorandum worden ge detailleerde plannen genoemd voor samenwerking van de Britse strijd krachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. In een verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken over het memorandum, welke giste ren te Londen is uitgegeven, worden geen bijzonderheden gegeven over de wijze, waarop de uitwisseling van luchteskaders zou geschieden, maar wel wordt een aantal andere metho den voor samenwerking van land zee- en luchtmacht opgesomd. Deze methoden omvatten de coördinatie van de verdediging in de lucht tussen Engeland en de zes Europese landen, In verband met de nationale rouw dag zal Zondag a.s. de gehele wed strijdsport in Nederland stil liggen. De K.N.V.B. heeft dit t.a.v. de voet balwedstrijden medegedeeld na de bijzondere algemene bestuursverga dering van Donderdagavond. De Bil jartbond heeft alle districter en ge westen verzocht de wedstrijden voor Zondag niet te laten doorgaan; het Nederlands kampioenschap tweede klas driebanden wordt vóór Zondag afgewerkt. De courses zijn van Zon dag 8 naar Zondag 15 Februari ver schoven en ook de schaakwedstrijden van de K.N.S.B. gaan niet door. Intussen hebben verschillende voet balbonden aan de heer Lotsy aangebo den, benefietwedstrijden in Nederland of in het buitenland te doen spelen. Dene marken heeft laten weten dat het gaar ne bereid is op welke dag de KNVB maar wil en wanneer zulks dc Denen maar enigszins mogelijk is, een wed strijd in Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers. De voorzitter van de Duitse voetbalbond, heeft de heer Lotsy voorgesteld zo spoedig mogelijk in Duitsland een weldadigi-eidswed- strijd te doen verspelen tussen een Duits en een Nederlands vertegenwoor digend elftal. Bekende Nederlandse schaakmeesters, onder aanvoering van Euwe. hebben gisteravond simultaan gespeeld in de Effectenbeurs te Amsterdam. Resul taat ƒ1000.-. De weldadigheidswandel tochten van de afdeling Noord-Holland van de NWB zijn van Zaterdag en Zon dag a.s. verschoven naar 14 en 15 Fe bruari. Bioscopen Zondag in gehele land dicht Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene gedenkdag, de bio scopen Zondag 8 dezer in het gehele land gesloten zullen zijn. Capaciteit van industrie is niet verminderd Het is gebleken dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstroming. Enige exportbe drijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrjj- gen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productie capaciteit van de Nederlandse in dustrie als zodanig Is door de ramp niet aangetast. uitwisseling van stafofficieren en ge zamenlijke oefening. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de plannen een uitwerking zijn van de voorstellen, welke reeds in Mei j.L te Parijs zijn besproken tussen de auteurs van het plan voor het Europese leger, de Franse minister van defensie, René Ple ven, en de Britse minister van defensie, veldmaarschalk Lord Alexander. De Britse voorstellen voor samenwer king met het Europese leger in z._,n for meringsstadium omvatten verder het ver lenen van oefeningsfaciliteiten, advies over opleiding, het attacheren van Britse officieren bij de staf van de E.D.G., hulp bij het organiseren van tactische oefenin gen en het houden van oefeningen door gemeenschappelijke eenheden. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tijdens zijn besprekin gen met de Britse ministers. In gewoon lijk welingelichte kringen gelooft men, dat de Franse premier, René Mayer, wel licht nog zal vragen om verdere Britse toezeggingen aan het Europese leger, ste en volledigste bijdragen, welke Enge- wanneer de premier in het midden van deze maand Londen bezoekt. De Britse voorstellen, aldus een ge zaghebbende zegsman, vormen de groot- land kan verlenen, zonder volledig lid van de E.D.G. te worden. „In feite", al dus deze zegsman, „heeft Engeland door zijn voorstellen de deur geopend voor de opleiding en opbouw van de strijd krachten van de verdedigingsgemeen schap." In Franse regeringskringen gaf men gisteravond uiting aan de hoop, dat de Britse plannen voor samenwerking met de E.D.G. slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe be trekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijdkrachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voorstellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men besefte, dat het memo randum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, welke met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden besproken. Minister-president Mayer en minis ter van buitenlandse zaken Bidault zullen de volgende week te Londen bij de Bntse regering er op aandrin gen hetzij volledig deel te nemen aan het verdrag inzake de E.D.G., hetzij zeer nauw met de gemeenschap samen te werken. De ministers zullen betogen, dat het Britse standpunt een der beslissende factoren zal zijn voor het al dan niet ratificeren van het verdrag door de Franse Nationale Vergadering. Oude tuinder vermoord Tegen de 39-jarige losse werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. uit Hilversum heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank, mr G. R. Nube, levenslange gevan genisstraf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen op Woensdag 30 Augustus j.L deze oude man met een hamer en een broodmes des morgens bij he. krieken van de dag in zijn tuin van het leve., te hebben beroofd. De oudste verdachte had vroeger voor de tuinder gewerkt en meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veilirig. Met zijn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens portefeuille te ont roven. Zij wachtten de tuinder op de bewuste morgen op, brachten hem met vereende krachten ernstige verwondingen toe. ont roofden hem zijn portefeuille, waarin ƒ700.— bleek te zitten, en spoedden zich daarna op fietsen naar hun werk. Voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om zes uur die morgen vond, wie de daders waren ge weest. De mannen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, tot Zater dagavond (opgemaakt te 10 uur): Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 7 Febr. Zon op 8.11, onder 17.39 Maan op 2.29, onder 10.27.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1