Rampenfonds groeit snel In Zuid-Holland kan schade nog wel meevallen Provincie leidt hulpactie Gezin vlucht van zolder naar zolder Eerst moet nood gelenigd worden Ontroerende acties over hele wereld Slachtoffers vielen in deze plaatsen lr v. d. Meer na inspectie: Dodenlijst zal nog langer worden „B.B.persfotograaf in het land Yoeg 342 Eén in nood Henriette - een uit velen Doodstraffen in proces van Oradour Wegenwacht weert zich Rapport voor Foster Dulles onvolledig Voorlopig geen kinderen naar het buitenland HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 (Van onze parlementsredactie) DE DIRECTEUR-GENERAAL van de Wederopbouw en Volks huisvesting, dr ir Z. Y. van der Meer, heeft een inspectie-tocht in de provincie Zuid-Holland gemaakt. Zijn algemene indruk is, zo deelde men ons van de zijde van het departement mede, dat de schade aan woningen en gebouwen in die streken misschien nog wel mee kan vallen. Veel hangt af van de vraag hoe lang de woningen onder water zullen staan. Werkelijk, je kunt Lodaline loor alles en nog wat gebrui ken. Denk eens aan badkuip en wastafel. En weet je wat mijn kruidenier vertelde? Dat hij geen last meer heeft van aan geslagen ruiten, doordat hij deze met een doek, in Loda line gedrenkt, afwrijft. Dat schuimt natuurlijk, maar dat laat hij gewoon opdrogen en de eerste dagen slaan de rui ten niet meer aan. Lodaline kost maar 43 ct per fles en er sit een HELE liter in!" (Van een speciale verslaggever) Onder dc geëvaeueerden, die Don derdagmiddag in Bergen op Zoom ar riveerden, bevonden zich de burge meester en gemeente-secretaris van Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Zij verklaarden, dat van de 570 in woners van hun gemeente er ongeveer honderd worden vermist. Volgens hen is het zo goed als zeker, dat minstens negentig perso nen uit deze kleine gemeente bij de ramp zijn omgekomen. In Krainingen zijn de laatste dagen "TV reeds 66 namen voor. Na nu wel mag worden aangenomen zijn al deze vermisten bij de stormvloed omge komen, hetgeen net dodencijfer zal brengen op 84. In ambtelijke kringen meent men vooralsnog het herstel van woningen en gebouwen aan te kunnen zonder uitbreiding van het ambtelijke appa raat. Vermoedelijk zal men er toe over gaan technisch personeel aan de betrokken gemeentebesturen voor de tijd van herstel ter beschikking te stellen, hetgeen in tegenstelling tot de eerste jaren na de bevrijding, een gedecentraliseerde uitvoering van het herstel zou betekenen. Schaderegeling Voor de schaderegeling aan de ge bouwen en woningen gaan de gedach ten voor wat de herstelbare schade betreft, uit naar een soortgelijke rege ling als indertijd heeft gegolden voor de licht beschadigde woningen. Het was toen zo, dat schade beneden de 3000 zonder veel administratieve rompslomp onmiddellijk na herstel werd vergoed. 342) De minister van Buiten- Ik bedoel: dat al uw zenders uit de vliegen. U mag kiezen. Welke zal het >landse Zaken richtte het woord tot lucht geveegd werden, bent nieuws- zijn? ,de twee vrienden. Hij zei: Wij gierig geworden. Generaals en ministers keken de kennen de regering, die u vertegen- Inderdaad, baste een generaal, beide vrienden verbluft aan. De gene- woordigt, niet. Wij weten met met maar als het leger van Yoeg tegen raals waren het eerst weer bij hun {welke machtsmiddelen u dreigt. Wij ons ongewapende land zou opmar- positieven. Ze overlegden snel met 'begrijpen e;geniyk niet waar u de cheren, dan zou u het utet met een elkaar. Uitdagend zei tea slotte een ibrutaliteit vandaan haalt u te be- radiozender kunnen tegenhouden. van hen: Goed. Probeer uw krach- moeien met onze binnenlandse aan- U twijfelt dus aan onze moge- ten eens op de fabriek te Candar. gelegenheden. Toch hebt u ons lijkheden, zei dr Waldorp. Dat kan Bertus Bink stond gloeiend van span laten komen, zei dr Waldorp. En ik ik u niet kwalijk nemen. U wenst ning. Hij stak zijn hand in zijn weet best waarom. In het parlement de proef op de som, nietwaar? De broekzak en drukte op het knopje, hebt u beweerd dat de radiostem een generaals knikten. Dr Waldorp ver- dat een miniatuurzendertje liet wer- grap was. Maar u hebt intussen de volgde: U hebt in uw land twee ken. Afgesproken, zei dr Waldorp zaak onderzocht en u weet nu drom- vliegtuigfabrieken. Om drie uur van- koel en stak een sigaret op. mels goed dat dit niet gewoon was. middag zal een van beide de lucht in Beperking verkeer Voorne en Putten Degenen, die zich per auto naar Voorne en Putten willen begeven, dienen hiervoor b(j de burgemeester van Spijkenisse toestemming aan te vragen. Zonder deze toestemming mag men de brug van Spijkenisse niet passeren. Vervolg van voorpag. Bij de laatste opgave van het aan tal doden staat Krumingen genoteerd met 11 slachtoffers. In de kern van dit. noodgebied verblijven op dit dorp altijd nog een paar honderd men sen, die waarschijnlijk niet meer wor den geëvacureerd. Velen van hen wer ken bij laag water aan het nood- herstel. Wolphaertsdijk, waar officieel 9 slachtoffers zijn geregistreerd, heeft nu reeds 12 doden te betreuren. Te Strijen in de Hoeksche Waard zouden «met inbegrip van Strijen- Sas) minstens 41 slachtoffers te be treuren zijn. Op de officiële lijst staan er 20 vermeld. Een 65-jarige Griekse vrouw. Mariam Soulakiotis, is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, omdat zij zich eigendommen had toege- eigend van normen, die zij gevangen hield in een door haar zelf gesticht klooster. Prins Bernhard heeft via de radio dit bedrag van elf en een half mil- lioen meegedeeld. Het is een respec tabele som, zei hij, maar slechts een klein onderdeel van wat nodig is. De Prins sprak als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds waar dering uit voor de uitermate sympa thieke geste van gemeenten, die ge troffen zustergemeenten adopteren. Misschien echter verdient het aanbe veling dit even uit te stellen, tot we precies weten, welke gemeenten dit het hardst nodig hebben. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, heeft voor de radio medegedeeld, dat het rijk ge heel buiten de besteding van het Nationaal Rampenfonds slaat. liet fonds is een zuiver particuliere instelling, die zelf over de besteding van de gelden beslist. Het directeurschap van het Fonds, dat tot nu toe werd waargenomen door drs C. A. A. van Luttervelt, werd inmiddels op voordracht van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk, opgedra gen aan luitenant-generaal P. Alons. heer Van Luttervelt hartelijk dank gezegd voor de door hem bewezen diensten. Enorme giften In Friesland is al meer dan een millioen bijeengebracht. In het plattelandsdorp Tzum (ge meente Franekeradeel) heeft een col lecte onder de ruim duizend inwoners ƒ29.652 opgebracht, hetgeen neer komt op bijna ƒ106.— per gezin. De Provinciale Staten van Limburg hebben dezer dagen 50.000 gevo teerd. De gisteren in Den Haag gehouden buscollecte heeft een bedrag van 437.000 opgebracht. De inzameling te Arnhem is van daag de drie ton gepasseerd. De gemeenteraad van Helmond heeft Donderdag besloten 100.000 beschikbaar te stellen voor het Na tionale Rampenfonds. De collecte bij de Fordfabrieken in Amsterdam bracht ƒ37.000 op, waar van ƒ13.500 of twintig gulden per persoon van het personeel en 23.500 van de directie. In de Wieringermeer heeft men 'n (Van een onzer verslaggevers) Alle acties tot hulpverlening in Zuid-Holland worden gecoördineerd door het provinciaal bestuur. Op de provinciale griffie aan het Korte Voorhout in Den Haag komen dag en nacht de aanvragen en aanbie dingen tot hulp binnen. In allerijl is een radiomobilofoonnet over de rampgebieden gelegd. Men beschikt over telex-verbindingen, waar door de honderden aanbiedingen zo spoedig mogelijk tot hun recht kunnen komen. Terwijl de Commissaris van de Ko ningin, mr L. A. Kesper, met een mo bilofoonwagen iedere dag naar de rampgebieden rijdt om de situatie op te nemen en per mobilifoon. waar nodig, hulp in te roepen, organiseren zijn ambtenaren op de griffie het reddingswerk. Men heeft de organisatie goed in de hand. Voor alle vormen van hulp verlening zijn aparte afdelingen in gericht. die plaats hebben gevonden in de kamers van de Gedeputeerden. Aanvragen om schepen, vliegtuigen, zandzakken en wat verder nodig is, worden direct naar die afdelingen ge dirigeerd, waar men beschikt over het totaal der aanbiedingen. Beklemmend beeld De honderden telegrammen en be richten die binnenkomen, geven een sober, maar beklemmend beeld van wat in het Zuiden gebeurt. Telegram van de burgemeester van Abben- broek: „Het water stijgt weer. Stem ming echter prima" Een bericht: „Stuur zandzakken, we houden het niet". De taal van deze berichten spreekt boekdelen, maar die taal is ook verstaan. De aanbiedingen zijn overstelpend. bedrag van ƒ94,418 bijeengebracht, dit is bijna 13.per inwoner en 61.per gezin. De Esso heeft een ton gegeven en het Vacantiefonds voor de Landbouw eveneens een ton. De Horeca geeft 10.000 gulden. Jan Musch gaf op zijn afscheidsvoorstelling in Schagen zijn geschenk-enveloppe terug voor het Rampenfonds. De bakkersgezellen in geheel Ne derland zullen 10 pet van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Het Algemeen Watersnoodfonds stortte uit haar eigen kapitaal 250.000. De stroom van geld, levensmiddelen, kleren, beddegoed en medicamenten uit alle hoeken der aarde, rijst meer en meer. Talloos zijn de aanbiedingen om hulp te verlenen en van vele kanten biedt men onderdak aan voor kinderen. De hoeveelheden goederen, naar ons land onderweg, zijp niet allemaal meer op te noemen. De telegrammen met sympathiebetuigingen stapelen zich op. Vooral onder de Nederlandse immigranten in Australië, Nieuw-Zeeland en Canada is de ontroering groot. Zij organiseren hulpacties. Rank zij een machtige drang tot hulpverlening heeft de ingeza melde hoeveelheid geld en goederen voor de slachtoffers van de watersnood een ongekende omvang bereikt. En nog steeds stromen hulp en helpers toe. In de nood zijn alle scheidslijnen weggevallen. De drang om samen alle krachten in te spannen voor de getroffen medemensen is een glanzend licht in deze donkere dagen. Het werken van afzonderlijke comité's moet dan ook als overbodig en zelfs schadelijk, worden afgewezen. Als bovendien deze comité's, zoals het communistische comité voor volkshulp, de nood van tienduizenden misbruiken voor politieke propaganda, dan is zo'n actie niet alleen overbodig en schadelijk, maar ook schandelijk. Daarom ontraden wij iedereen ten sterkste zich met de werkzaam heden van deze nieuwste communistische propaganda-instelling in te laten. Wie wil helpen kent de adressen: Voor het geld: het Nationaal Rampenfonds, giro 9575. Voor goederen: het Rode Kruis. Voor persoonlijke hulp: het Gewestelijk Arbeidsbureau. de nood zijn wij samen één! In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kronen, w.o. een koninklijke gift, in gezameld. In Zwitserland werd 1.198.000 francs bijeengebracht. Der tien landen schonken het Internatio nale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift van 350.000 dollar. Bij de bank „Jor dan" te Parijs werd tot nu toe 2 mil lioen franc gestort. De Nederlandse ambassade te Washington ontving Dinsdag in totaal 1000 dollar. Kar dinaal aartsbisschop Innitzer van Wenen gaf 100.000 schilling. De be manningen van de Amerikaanse tor- pedobootjagers Bristol en Johnson, die in Amsterdam liggen, gaven 1200 dol lar. Tn geheel Italië is 15 millioen lire bijeengebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeen teraad van Innsbruck 40.000 schil ling beschikbaar-. Op het Nederlandse consulaat te Marseille zijn vele aanbiedingen om Nederlandse kinderen onderdak te verlenen ontvangen. De socialistische vereniging Kinder freude" heeft 1000 Nederlandse kinderen naar We nen uitgenodigd. Ook de gemeente- Hieronder volgt het overzicht van de plaatsen, waar slacht offers zijn gevallen. Abbenbroek Brandwijk Brouwershaven Bruinisse Burgsluis Capelle Dinteloord Dreischor Elfplaat, gem. Poortugaa! Fijnaart Geersdük Goeree en Overflakkee Goese Sas 's-Gravendeel Halsteren Hellevoetsluis Heiningen Ileinenoord Hoedekenkerke Hondsbossche Zeewering Ilontenisse (Kerkdorp, Latnswaar- de) Klundert Kortgene Krabbend ijke Kruiningen Maartensdijk Maassluis Middelharnis Moerdijk Nieuwe Neuzenpolder Nieuwerkerk (Ouwerkerk) Nieuwe Tonge Nieuw Vossemeer Nieuwendijk Numansdorp Oosterland Oosterschelde Ossenisse Ouddorp Ouderkerk aan den IJssel Oudelande Oude Tongc 3 Papendrecht St.-Philipsland Raamsdonksvccr Rilland Rotterdam Serooskerke Stavenisse 3 Advertentie LM Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHNEMEH Steenbergen Stellendam Sliedrecht Storm polder Strijen Terneuzen Texel Tiengemeten Veere Vlissingen Wagenberg Willemstad Wolphaartsdijk Ierseke IJsselmonde Zaamslag Zierikzee Zuidland De openbare aanklager in het pro ces tegen de massamoordenaars van Oradour heeft tegen de Duitse adju dant Lenz de doodstraf geëist en tegen zes andere Duitse beklaagden levenslange dwangarbeid. Hü eiste ook de doodstraf tegen alle andere Duitse officieren en onder-officieren, die bij verstek be recht worden. Gat bij Papendreclit gedicht Het gat te Papendrecht is gisteren om vijf uur dicht gevallen. Dit is buiten verwachting, daar men ge dacht had. dat dit langer zou uit blijven. Het water sijpelt nog wel door de opgeworpen dam heen, maar dat is niet van grote betekenis. Gis teravond hebben de auto's op en neer gereden om zandzakken en op- hoogzand aan te voeren. Men ver wacht dat de dam Zaterdag storm- vrjj zal zijn. „Het is een pracht van een gel", verzekerde Paulus. „ik ben blij zei Paulus gauw. Mag ik jullie even el", sprak Paulus vol bewondering, dat we je ontmoet hebben. Hoe heet voorstellen? Ben Josef. dit is Miesje „maar is het de bedoeling dat Gre- je eigenlijk?" „Miesje", zei de struis- Mleeje dit is ben Josef." „Aange- gorius het opeet? Ik zie aan zijn vogel, ..gewoon Miesje." „Dat is een naam kennis te maken" zei ben Jo- hongerige blikken dat hij er haast mooie naam", zei Paulus „Heb je sef. „Het is mij een grote eer" sprak niet. af kan blijven." ..Dat is in al kennis gemaakt met ben Josef?" Miesje „Ben Josef is een kameel", orde', zei de struisvogel grootmoe- ..Is dat die lelijke rover?" vroeg legde Paulus uit „Of een dromeda- dig „ik heb het voor leg gehemd. Miesje. „Die heeft het altijd op mijn ris. Wat is het eigenlijk?" „Allebei" ik bedoel gelegd' „Fijn!" zei Grego- vuistperen voorzien. Ik bedoel struis- zei Josef rius. „Je bent een aardige struisvo- veren." „Ben Josef is geen rover", raad van Wenen nodigde 1000 kin deren uit. De stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Nederlandse stad te adopteren. Een zelfde besluit werd genomen door de „Abel Tasman-Club" te Hobart, Tas- manië. Radio vraagt hulp Tien zenders van Europese radio- omroepen, in Duitsland, Oostenrijk België, Frankrijk, Nederland, Italië Luxemburg, Monte Carlo, Zwitser land en Saarbrücken zullen een ge zamenlijke oproep tot hulp uitzenden. Uit Frankfort in West-Duitsland is een vliegtuig met dekens en medi camenten naar Nederland vertrok ken. Uit Rome vertrokken Donder dagochtend vier vliegtuigen, die in Nederland bij evacuatie en opsporing zullen helpen en op de terugreis een eerste konvooi kinderen meenemen Uit Arpajon in Frankrijk zijn Woens dag twee hefschroefvliegtuigen en een Dakota, met het benodigde rol lend materieel gezonden. West-Duitsland stelde vier motor boten van de douane en een groot aantal motorreddingboten ter be schikking. Uit Genève komt een co lonne Rode-Kruisauto's. De fabriek van Thyssen te Hambom en de gas maatschappij van het Ruhrgebied te Essen zullen mobiele ploegen voor het repareren van water-, gas- en elec- triciteitsleidlngen sturen. De Leeuwenclub te Joenkoeping (Zweden) stuurt Donderdag een par ticulier vliegtuig met genoeg melk poeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kro nen. Zaterdag vertrekt uit Joekoe- ping een colonne vrachtauto's met goederen ter waarde van 100.000 kronen. In de haven van Vlissingen arri veerde hedenmorgen het Noorse mo torschip „Stong", geladen met Rode- Kruis-goederen uit Zaandam. De „Stong" is een gloednieuw schip dat. zo juist van de werf gekomen, on middellijk gratis ter beschikking werd gesteld. Een klein meisje speelt met haar pop en eet een appel: Henriette. twee-en-een-half jaar, uit 's-Gra- vendeel. Eén van de talloze kinderen, die af en toe nog om hun mamma vragen, niet helemaal begrijpen waarom ze nu ineens uit logeren zijn gegaan, maar gelukkig zorge loos kunnen spelen in de huizen van liefderijke mensen. Henriettas moeder is verdronken. Haar vader heeft het leven als bij toeval behouden en werkt nu mee in 's-Gravendeel. Overburen, de familie Groenewoud, namen Hen riette en haar 9 maanden oude broertje Henkie mee naar Rijsoord. Daar zijn ze nu bij twee verschil lende jamilies tijdelijk onderge bracht. Binnenkort zullen ze wél naar hun grootouders gaan, die in middels naar 's-Gravendeel zijn teruggekeerd. Henriette is de vlucht waarschijnlijk al vergeten. Ze wordt Jetje genoemd en krijgt goed te eten en mag spelen. En later zullen ze haar wel eens vertellen, hoe het nu precies gegaan is. Onder de verschillende technische hulptroepen, die bij het reddings werk betrokken zijn, bevindt zich ook de wegenwacht. De gele rijders zijn samengetrokken op de wegen, waar langs de colonnes op weg naar de ge troffen gebieden reden. Ze hebben in de afgelopen dagen honderden re paraties in een minimum van tijd verricht, waardoor voorkomen werd. dat de hulpverlening op de smalle aanvoerwegen stagneerde. Een contingent van veertig wegen wachters opereert in de omgeving van Alblasserdam, 's-Gravendeel, Rhoon, Abbenbroek en Spijkenisse om de fecte motorboten te repareren. Alleen in de Alblasserwaard hebben ze op één dag veertig reddingsbeten, die on klaar waren geraakt, weer op gang kunnen brengen. De motorrijders van de A.N.W.B. hebben verder bij de evacuatie ge holpen en ook bij verschillende red dingen uit geïsoleerde woningen. Mensen gered Inspecteur Van Daalen uit Rotter dam heeft Maandag op zijn eentje zeven oude mensen gered, die op een ondergelopen spoorlijn bij de Moer dijk waren gevlucht. Met een touw om zijn middel waadde hij door het water naar de biels, waar de mensen stonden saamgedrongen en hij bracht ze daarna een voor een veilig naar de wagen. Wegenwacht Dielmans uit de buurt van Terneuzen, die nu ergens op Put ten rondrijdt, heeft een sterk staal tje van zijn technisch kunnen laten zien. Zijn huis whs ondergelopen en zijn motor stond een meter onder het zoute water. Hij wist de motor na urenlang werken te repareren en reed toen wegom anderen te helpen. De regering van Saarland heefb de Mijnwerkersbond verboden, omdat deze zich aan illegale, politieke acti viteit zou hebben schuldig gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Jannie Knöps ligt in een ziekenhuis te Roosendaal. Zij heeft teveel brak zeewater naar binnengekregen. Maar zij is gered, zij en haar familie. Het eezin Knöns heeft de ramr» in Advertentie I.M. .„elyke MEUBELEN - KARPETTEN - BEDDEN SLAAPBANKEN, GOTHISCHE KAMERS. B««° IIOVI Witte dé Withstr. 17 tel. 22397 Direct geen verlichting van belastingen (Van onze parlementsredactie) De belastingverlichtende maatregelen, die minister Van de Kieft onlangs in de Eerste Kamer heeft aangekondigd, zullen vooralsnog op zich moeten laten wachten, aldus deelde men ons in bevoegde kringen in Den Haag mede. De schatkist zal in verband met de be strijding van de watersnoodgevolgen grote uitgaven moeten doen, waarvan de omvang nog in genen dele vast staat. In elk geval, zo deelde men ons mede, ziet het er wel naar uit, dat een aantal verlichtingen zal moeten worden geschrapt. Weliswaar zou een deel van de kos ten der bestrijding uit reeds ge voteerde bedragen kunnen worden gefinancierd, maar dit zou toch slechts een gering deel kunnen zijn. Met name wordt hierbij gedacht aan de extra-bijdragen, die voor de werk verruiming 50 millioen) en voor de Rijkswaterstaat 25 millioen), zijn uitgetrokken. Men moet er even wel op bedacht zijn, dat de voorbe reidingen van verschillende werken, die met dit geld zouden worden uit gevoerd, reeds te ver zijn gevorderd om de gelden onverkort terug te trekken. Een andere mogelijkheid is de ver snelling in de uitkering van de oor logsschade 50 millioen) thans te richten op de nooduitkcringen tn plaats van op het aanvankelijk ge stelde doel (schepen en gebouwen). Zoals men weet heeft minister Van de Kieft gezegd, dat zijn plannen o.a. betrekking hadden op verlaging van de omzetbelasting en accijnzen en op enige verlichting van de vennoot schapsbelasting. De omzetbelastingverlaging zou evenwel verband houden met de komende huurverhoging. Het lykt dus niet waarschijnlijk, dat men hiervan zal afstappen. (Van onze parlementsredactie.) Het rapport over de economische toestand van Nederland, dat de Amerikaanse ambassade ten behoeve van Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenig de Staten heeft opgesteld, heeft nog maar betrekkelijke waarde. Toch zal het, zo bevestigde men ons van Ame rikaanse zijde, Vrijdag aan Foster Dulles ter hand worden gesteld bij zijn bezoek aan ons land. Als aan vulling is een nog volstrekt onvol ledig overzicht van de schade er aan toegevoegd. Aangenomen mag worden, dat men ook van Nederlandse zijde met zal nalaten de Amerikaanse minister te wijzen op de betrekkelijkheid van het voor de ramp opgestelde rapport. De beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwsch-Vlaande ren, Walcheren en Zuid-Beveland worden weer normaal gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra schepen ingelegd. Oude Tonge overleefd, omdat het zich van zolder naar zolder wist te werken. Tweemaal een hele rij hui zen langs, die achter de vluchtelingen instortten. Het laatste huis hield het uit tot een boot kwam. Jannie, die zestien jaar is, vertelde ons haar verhaal. „Wij woonden in het lage deel van Oude Tonge. Ons huis stond in een blok van vier. Zondagochtend kwam het water, binnen een half uur stond het drie meter hoog. Het kwam van alle kan ten. We klommen op de zolder met alles wat we maar zo gauw konden grijpen, Vader, moeder, mijn broertje en ik." „Aan de overkant zagen we drie huizen instorten. Ons eigen huis be gon ook in te zakken. Vader maakte een gat in de zolderwand en we stap ten over naar de zolder van de buren. Daar was het ook niet veilig. Vader maakte weer een gat en we gingen naar het derde huis: een paar minuten later naar het vierde, het laatste. Daar zaten we met achttien mensen op de zolder en vilf op het dak op de uitkijk. Het was zes uur 's morgens gewor den. De mannen bouwden vlotten van deuren, want we zagen overal huizen instorten. Net toen we weg waren, stortte het huis in. We kwamen bij een andere groep huizen. Daar moes ten we ook van dak tot dak stappen tot we bij het laatste huis waren. We zaten met zestig mensen op 't dak. Toen was het half elf. De mannen maakten nieuwe vlotten, want we moesten weer weg. Eindelijk kwamen we bij een huis dat er niet zo ge vaarlijk uitzag. Na vijf uur werden we daar door een boot afgehaald." De organisaties, die zich met de hulp aan kinderen uit de getroffen gezinnen bezig houden, zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en span ning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psycholo gische redenen bezwaarlijk is, hoe zeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit sta dium kinderen, die daaraan behoef te hebben in het eigen land op ver haal te laten komen. In de komen de weken zal opnieuw worden nage gaan of en in hoeverre op het bui tenlandse aanbod is in te gaan. Wisselkoersen In- en verkoopkoersen: Engels pond 10,56—10,57 Franse frank 1,0795—1,0815 Zwitserse frank86,9287.02 Zweedse kroon 73.2173,31 Amerik. dollar 3,79 15/16—3,80 7/16 Belgische frank 7,60 *4-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4