Zielsdankbare evacué's in Deiftse onderkomens TWEEHONDERD... Jmjijls door Reeds 900ontheemden van Zuidhollandse eilanden kwamen hier tot rust Kijkje in ..De Hertenhorst" Bunkers worden met spoed opgeblazen Parasieten bij hulpverlening MisdadigeGouwenaars uit Zeeland verjaagd Nieuws uit het Westland Westland wacht Intensieve actie op evacue s Krater in het duin Europa getuigt via radio van solidariteit Geschaakt voor het Fonds HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 De missie van wethouder J. Bühler, om de ploeg van technisch goed uit geruste vakmensen onder leiding van hoofdingenieur H. H. Vos en enige opzichters aan employ in de ramp gebieden te helpen, is met succes be kroond. Donderdagmorgen om halfacht werd d,e ploeg naar Dirksland gediri geerd, waar deze is ontvangen dooi de hoofdingenieur van de Provin ciale Waterstaat, ir Bruggemans. In Dirksland was men wel tuk op de hoofdingenieur en zijn opzichters, maar aan werkvolk had men daar geen gebrek. Een scheiding was natuurlijk niet de bedoeling, zodat de ploeg is in gezet in Middeiharnis, waar de Delf- tenoren met open armen zijn ont vangen. In de loop van vandaag keert de wethouder naar Delft terug; de hoofdingenieur volgt Zaterdag met volledig uitgewerkte plannen om trent definitieve hulpverlening. De verwachting bestaat dan ook, dat- Maandag een veel grotere groep Deiftse vrijwilligers naar Middelhar- nis zal vertrekken. De Deiftse studenten, die reeds enige dagen in Zuidjand zijn ingezet, moesten Donderdag door nieuwe dijk doorbraken hals over kop en met achterïaling van het materiaal vluch ten. Nog in de nacht heeft wethou der A. C. M. Sipman een leverancier gevonden voor schopbladen en een van stelen, benevens een man, die bereid was, 's nachts om d,ne uur de samenstellende delen te monteren. En zo kon dan de af lossing sploeg vanmorgen heel vroeg met nieuw materiaal naar de bedreigde plaats gaan om het werk voort te zetten. Flip vernam voorts, dat er goede gronden zijn om aan te nemen, dat Middeiharnis door Delft zal worden geadopteerd. Verdere acties Ook de verdere Deiftse hulpverle ning aan de getroffen gebieden gaat gestaag voort. Het bedrag aan contanten, dat uerd ingezameld, bedraagt reeds 90.000, o.a. door personeel van Calvë, dat binnen 24 uur 3500 ter tafel bracht. De directie zal een zelfde bedrag storten en heeft zich bovendien be reid verklaard ook op andere wijze nog financiële steun te verlenen. Met inbegrip van een dag loon van het personeel werd door Reineveld 14.000 bijeengebracht. De politie, nauwelijks 100 man sterk, schonk 1000. De socialistische woningbouwvereniging „Volkshuis vesting" stortte 150 in het Rampen fonds en de Supportersvereniging DHC stelde, na het goede voorgaan van de voetbal- en de tafeltennis club 50 beschikbaar. Afdeling Delft van de Ned. Bond van Oudstrijders stortte het gehele bedrag van haar Sociaal Bijstands Fonds 200 op de girorekening van de gemeente-ontvanger voor het Nationaal Rampenfonds. Deze afde ling wil bovendien zeer binnenkort in Stads Doelen een avond beleggen waarvan de baten eveneens ten goede komen aan de getroffen gebieden. De jaarvergadering van de afde ling, welke Woensdag 18 Februari zou worden gehouden, is tot nader aankondiging uitgesteld. De bond van sigarenwinkeliers toog Donderdagavond met een vrachtauto langs de leden, zodat vandaag in het manco aan rookartikelen in de diverse tehuizen voor evacué's ruim schoots kon worden voorzien. De melkhandelaren besloten van iedere liter melk of melkproducten, welke in de week van 27 Februari wordt verkocht, een halve cent af te staan voor het Rampenfonds. Deze actie is landelijk en laat voor de plaatselijke afdelingen de mogelijk heid om het bedrag van een halve cent te verhogen. Spooryzer zond een schip naar Nieuwerkerk op Schouwen en Duive- land, dat 27 bedreigden redde, aan boord nam en rechtstreeks voor ver zorging naar Delft bracht, Gedurende de gehele dag arriveer den voorts Donderdag regelmatig bussen met nieuwe slachtoffers van de watersnood, waardoor het aantal hier gehuisveste evacué's tot 900 steeg. Er zijn overigens geen tekenen, dat de stroom van ontheemden naar Delft zal verminderen. O oh de jeugd Ook de jeugd geeft treffende staal tjes van meeleven ten beste. Grote hoeveelheden speelgoed werden door schoolkinderen ingezameld en naar Duyvelsgat en Hertenhorst gediri geerd. Drie meisjes maakten van draad en kralen aardige corsages en kwamen op het stadhuis toestemming vragen om die te mogen verkopen voor het Rampenfonds. Opgetogen verlieten zij even later, voorzien van een legi timatiebewijs en een collectebus, het stadhuis. Nog geen tien minuten later kwam een der meisjes stralend terug om te vertellen, dat iemand voor zo'n kralengeval een tientje in de bus had gestopt. Een knaap van drie turven hoog stortte voor de ogen van de verbaas de wethouder in het stadhuis de in houd^ van zijn spaarpot op tafel uit, De geestdrift van de schooljeugd is zo groot, dat de wethouder van Onderwijs aan de schoolhoofden heeft moeten berichten, dat in het vervolg slechts hulp van leerlingen zal wor den ingeroepen na voorafgaande toe stemming van ouders of schoolhoofd. Aanleiding tot deze stap was het verzoek om inlichtingen van een vader, wiens zoon in geen twee dagen was thuisgeweest. Bij onderzoek bleek, dat hij gedu rende twee dagen en een nacht on onderbroken had geassisteerd met het sorteren van bij het Rode Kruis ingekomen kleding. De jongen durfde niet om voedsel vragen, uit vrees naar huis gezonden te worden! Burgerlijke Stand Geboren: Adnaan zn van W. J. van Dijk en A. van Rijswijk, Kloos terkade 210: Josianne Marie dr van M. van Galen en J. A. M, Gayet, Car. thuizerstr. 17; Johanna W. dr van P. A. van Eeden en A. Glaser, Hippoly- tusbuurt 43b; Leonardus P. zn van L. P. Hoek en E. Krijgsman, Prunus- laan 75; Maria J. C. dr van D. A van Eyk en W. J. van der Helm, Nootdorp, Veenweg 83; Clemens G. M. zn van L. A Kester en A. M. Tou- saln. Naaldwijk (Maasdijk) Leeweg 25a; Anita A. M. dr van J. Platjouw en A. L. van Gremberghe. Voorstr 9b Overleden; Maria J. Luteijn 52 jr geh met A. Groeneveld, Buiten- watersloot 142. OM EEN INDRUK te krijgen, hoe Delft voor zijn evacué's zorgt het zijn er inmiddels 900 geworden en nog steeds arriveren nieuwe ontheemden van de Zuidhollandse eilanden zijn wij ons op de hoogte gaan stellen in verschillende gehouwen, waar evacué's zijn ondergebracht. Overal troffen wij hetzelfde beeld: zielsdankbare mensen. Mensen, die zicli al gelukkig prijzen, er het naakte leven te hebben afgebracht en liier door allerlei hartelijke zorgen worden omringd. Ons bezoek gold achtereenvolgens „De Hertenhorst", buiten centrum voor de jeugd aan de Nootdorpse plassen, ,,'t Duyvels gat", het studentendorp langs de Tweemolentjesvaart, de Van der Woudenstichting aan de Paardenmarkt, een der voor evacué's ingerichte scholen en wel die aan het Rietveld en ten slotte het noodziekenhuis in de school aan de Huyterstraat. kamp te voorkomen. Er zijn geen cen trale publicatiebordcn, geen loketten waar formaliteiten moeten worden vervuld; alles gebeurt bij de bewoners „aan huis". En zo dragen ook de Deiftse studenten belangrijk bti tot een liefderijke verzorging van de vaak zo zwaar getroffenen. Zwaar getroffenen Inderdaad, zwaar getroffenen. Om maar twee voorbeelden te noemen; Een echtpaar, man en vrouw beide 88 jaar. had twee nachten op het dak van een woning doorgebracht, aleer het door een helicoptère uit zAïn be narde positie werd verlost. Wie zich die bange stormachtige nachten her innert en wie doet dat niet? zal beseffen, wat een dergemke be proeving op die leeftijd betekent. Elders troffen wij een echtpaar man. vrouw en acht kinderen, die op dezelfde wijze waren gered. In het vliegtuig was slechts plaats vuor de moeder en de jongste beide Kinderen, de overigen werden eenvoudig aan de machine gebonden of gehangen. Dat zijn ervaringen, die men zelfs bii de meest liefdevolle behandeling niet kan vereeten. Eigenlijk is ,,'t Duyvelsgat met deze honderd gezinnen vol. Maar de leiding heeft gezegd, dat, in afwachting van de inrichting van de dertien scholen als evacuatiecentra, bij grote toevoer de nog in de paviljoens verblijvende studenten eenvoudig cle straat zuhen worden opgestuurd. Die moeten dan maar zien. bii vrienden in de stad onderdak te vinden, Dat is wel hulp verlening in haar meest drastische vorm. Van der Woudenstichting In de Van der Woudenstichting is de drukte wel bijzonder groot. Hier immers moet voor alle andere tehui zen worden gekookt en bovendien is de beschutte werkplaats beneden in gericht als slaapzaal. Gok een dei- slaapzalen van het internaat is voor evacué's in gebruik genomen. De inrichting aan de Paardenmarkt is de enige plaats, waar de ligging In „De Hertenhorst" mensen, wie het doorgestane leed op het gelaat gegroefd is. Maar toch ook geredden, die reeds weer belangstelling krijgen voor hun omgeving. Vrouwen, die zich graag beschikbaar stellen bij het schoonhouden van de inrichting, het doen van de afwas en andere huise lijke bezigheden. Vanzelfsprekend wordt in. die richting geen enkele aandrang op de geëvacueerden uitge oefend. al wordt terdege beseft, dat deze arbeidstherapie zegenrijk is. Anderen hebben zich graag gewor pen op de breinaalden en de inmid dels gearriveerde jaegerwol. Onder de mannen bevindt zich een schoenmaker, die graag aan hei, werk wil gaan voor zijn medeslachtoffers. Hem werd een losstaand werk plaatsje bij het hoofdgebouw aange wezen met een gezellig potkacheltje^ Gezamenlijke Deiftse schoenmakers zorgden voor een complete uitrusting en vandaag gaat de man, gelukkig met deze afleiding, aan het werk. Niet alleen voor de evacué's uit „De Her tenhorst", maar ook voor die uii dc andere onderkomens. Slijten de evacué's niet genoeg de meesten bevinden zich bij de warme kachel nog het meest op hun gemak dan is er altijd nog in de depots van het Rode Kruis schoeisel, dat best het ingrijpen van een schoen maker kan velen, aleer definitief te worden uitgereikt. 't. Duyvelsgat In :t Duyvelsgat aan het Aan 't Ver laat is de helft van de 200 studenten kamers ingeruimd voor evacué's. Moeilijkheden gaf dit niet. want de studenten, die daar elk een eigen kamer bewoonden, zijn eenvoudig bi) elkaar ingetrokken met achterlating van alle comfort voor de nieuwe be woners. De leiding stelde aanvankelijk voer. de helft van het aantal paviljoens te ontruimen, maar dit stuitte op al gemeen verzet bii de studenten. Die mensen zullen op verschillend gebied een kleine handreiking nodig hebben, meenden de studs. De indeling is dan thans zo, dat alle paviljoens door evacué's en stu denten gezamenlijk bewoond worden. De studs zijn daardoor in de gele genheid. thee en koffie te presenteren, het eten op dienbladen te presenteren en tal van andere kleine diensten te verrichten. Niemand is daar speciaal voor aan gewezen. nochtans zijn er altijd han den, die dit ongevraagd doen. Nieuwe gasten Toevallig waren wij getuige van de aankomst van enige personenauto's met nieuwe bewoners. De gasten k.va men, omdat het maar enkelingen be trof. door de evacuatiedienst onaan gekondigd. Maar onmiddelliik waren diverse studenten op de been. Voor een bii dit transportie aanwezige zuigeling moesten verschillende maatregelen worden genomen. Twee studenten zeulden een kinderbedje, een ander reed een kinderwagen voer er. een derde completeerde het babymeu- bilair met een kinderstoel. Binnen viif minuten was de betreffende kamer gezellig ingericht. De huisvesting is hier wel ideaal, want niet alleen heeft ieder eezini een eigen kamer, maar bovendien een eigen keukentje. Een bijzondere troost voor iedere huisvrouw, ook al behoeft zii er dan de grote maaltijden met, in klaar te maken, omdat die alle van de Van der Woudenstichting komen. Ieder paviljoen heeft ziin eigen con versatiekamer en daar ontmoeten de student en evacué elkaar voor geani meerde gesprekken. Zorgvuldig wordt er door de leiding ook gewaakt om de indruk van een Vader J. P. Bienefelt, moeder en de twaalf kinderen, de oud.ste 16 jaar, de jongste drie maanden, uit Som- melsdij'k, allen gered en liefderijk in het. Patronaatsgebouw aan de Raam straat ontvangen en van het eerst- nodige voorzien. ïn overleg met de gemeenten 's-Gravcnhage, Monster, 's-Graven- zande en Rotterdam hebben dijkgraaf en hoogheemraden van het hoog heemraadschap Delfland besloten de duinen en hel strand van Schevenin- gen lot Hoek van Holland voor het publiek af te sluiten in verband met het uitvoeren van dringende herstel werkzaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken ministeries beslo ten tot onmiddellijke opruiming van de bunkers in het kustgebied van het hoogheemraadschap. Hierbij is het corps der Genie, ingeschakeld, ver sterkt met genietroepen van 't Ame rikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds gistermiddag een aanvang gemaakt. Het college van dijkgraaf en hoog heemraden, dat gisteren de hele dag in vergadering bijeen is geweest, heeft voorts besloten, dat het herstel van de zeewering met de meeste spoed ter hand moet worden geno men. Er is een rapport samengesteld, dat echter nog zeer voorlopig is en niet kan worden gepubliceerd. Daar uit blijkt echter wel, dat de werk zaamheden een groot bedrag zullen vorderen. Alleen reeds voor het op ruimen van de bunkers heeft de re gering een crediet van een millioen gulden beschikbaar gesteld. Met de eerste herstelwerkzaamhe den is reeds een aanvang gemaakt in Scheveningen, waar de basaltbekle ding van de strandhoofden was on- dergespoeld. Voor het herstel van de strandhoofden zal vermoedelijk ge bruik kunnen worden gemaakt van de stukken beton, welke bij het op blazen van de bunkers vrijkomen. Naar men ten slotte mededeelde, heeft Delfland ongeveer 20 tot 30 me ter duin verspeeld. Op het ogenblik is de toestand echter zo. dat er voor deze omgeving geen gevaar dreigt, zo lang de vloed niet hoger komt dan Zondagmorgen vroeg het geval ls ge weest. verbetering behoeft en wel door ver mindering van het aantal onderge brachte evacué's. Gaat aat niet op een andere wijze wij beseffen de moeilijkheden bij de huidige snelle toevloed dan moet desnoods maar gebruik worden gemaakt van de mo gelijkheid tot onderbrenging bii bur gers. die zo ruim is aangeboden. Maar de gemeenschapszalen voor maaltijden en onderling discours zijn juweeltjes, warm en licht, waar de evacué's reeds volkomen oo hun ge mak zijn. School Rietveld Voor de huisvesting in de scholen konden wij ons beperken tot het be zoek van één school, ómdat alle an dere volgens hetzelfde principe wor den ingericht. Welnu, de noodvoorziening in die scholen wü overtuigden ons daar van aan de onderwijsinrichting aan het Rietveld is zonder meer af. De ruime als slaapplaatsen ingerichte lokalen herbergen per lokaal slechts 16 evacué's, zodat er ruimte is voor enig comfort en voor hei. nuttigen van de maaltijden. Elke school heeft ten gemeenschapskamer als dagver blijf. die gezellig is ingericht. De maaltijden van de kok van de Van der Woudenstichting werden hier en elders unaniem zeer geroemd. Noodziekenhuis Onze verkenningstocht besloten wij met een bezoek aan het noodzieken huis. als hoedanig de lagere school aan de Huyterstraat is ingericht. De inrichting, die aan hoge eisen van hygiëne voldoet, was Donderdagmid dag nog niet in gebruik genomen, maar geheel voor de opneming van patiënten gereed. De keuze van de school is in sterke mate bepaald door het feit. dat zij als „buurman" .iet O. en N. Gasthuis heeft, zodat medi camenten en medici onmiddellijk bii de hand ziin. Het feit, dat deze school zeer onlangs is gerestaureerd en daar door prachtig in de licht gehouden verf zit. is een gelukkige bijkomstig heid. Op onze tocht vernamen wij niet één klacht; ook niet ten aanzien van de ligging in de Van der Woudcn- stichting. welke de mensen, na de doorgestane verschrikkingen en onl- hermgen voorkomt, als prinselijk. Delft ontvangt de ontheemde landge noten. met alle liefde, die overheid en burgerij gezamenlijk weten op te brengen. Dc Deiftse kappers hebben de daad. bij het woord gevoegd en zijn Don derdag na sluitingstijd begonnen in de Van der Woudenstichting middels schaar en scheermes de evacué's weer tot toonbare mensen te herscheppen. Ook de andere onderkomens van ge- evactuerden worden niet vergeten. Vrouwen, die een opknappertje nodig hebben, kunnen eveneens terecht. Het gedrag; van een aantal Gouwenaars, dat in de ge teisterde gebieden bij de hulpverlening was ingeschakeld, was zo beneden peil, dat zij onder militaire geleide in twee wagens naar Gouda zijn gestuurd. Jammer genoeg heeft de politie deze onverlaten, die er van verdacht werden uit de ondergelopen huizen te hebben geroofd, niet kunnen vasthouden wegens gebrek aan bewijs. Maar het hoogst onbetrouwbare gedrag van, naar verluidt vier of zes van deze mensen, noopte de burgemeester van Krabbedijke hen terug te sturen. Enigen van hen zijn al eerder met de politie in aanraking ge weest. Zij staan bekend als a-soci aal en hebben er waarschijnlijk niet voor teruggedeinsd van de enorme ellende van hun medemensen te pro fiteren. Zij negeerden de chaotische toestand en hieven voordurend spreekkoren aan, roepend; „Honger, honger!!" In Krabbendijke, waar een aantal hunner bij het herstel van de dijken was ingeschakeld, had de plaatselijke politie verboden de ondergestroomde woningen binnen te gaan. Enige Gouwenaren protesteerden. Ze wa ren gekomen om hulp te bieden en niet om dijken te dichten. Ze gingen toch de woningen binnen, maar toen de politie kwam, namen ze de benen. Onder militair escorte Zes personen zijn voor de burge meester van Krabbendijke geleid. Ze ontkenden en helaas kon hun schuld niet worden bewezen. Daarop heeft men hen onder militair escorte naar Gouda teruggebracht. De houding van deze profiteurs vormt wel een schrille tegenstelling tot de inspanning, die tientallen Gou wenaren zich iedere dag weer in „Kunstmin" getroosten by de inza melingsacties en tot het zeer vele prachtige werk, dat zoveel anderen uit Gouda Zondagnacht bij de dijk breuk in Ouderkerk en Nieuwerkerk en op andere plaatsen hebben verzet. HET WESTLAN^ is gereed voor de ontvangst van evacué's en (vacht. Nadat de laatste dagen talloze man nen en vrouwen actief werkten om 't l^ed van de bewoners van de over stroomde gebieden zoveel mogelijk te verzachten, heizij door goederen en geiden in te zamelen, hetzij door het, in gereedheid brengen van ont vangstcentra, zijn de Woensdagavond eri de Donderdag verstreken zonder dat de Westlanders iets anders kon den doen dan wachten en controle ren of werkelijk alles in orde was. In Naaldwijk concentreerde alle aan dacht zich op de verwarmde CCWS. De vrouwelijke hulporganisatie en de Rode-Kruisdienst waren paraat; voor koffie en brood was gezorgd, maai de verwachte evacué's verschenen tot Donderdag niet. In Monster heeft de reddingsbri gade ook weer haar medeleven ge toond: nu in geld. De zangvereniging' Excelsior bleef evenmin achter, ter wijl inspecteur v. d. Wurf er voor zorgde dat tijdens de televisie-uit zending het Rampenfonds een ver sterking onderging. De middenstan ders en de transporteurs leverden eveneens hun bijdrage en ook hier was het wachten op de vluchtelingen. In De Lier wachtte men niet ver geefs. Uit Middeiharnis en Sommels- dijk kwamen daar de evacué's, waar voor men onderdak genoeg had. Hon derden Lierenaren boden bij eerste oproep hun onderdak aan. Dat er van de 250 vluchtelingen ca 150 ver trokken kwam doordat velen de wens te kennen hadden gegeven bij fami lieleden ondergebracht te worden. In 's-Gravenzande zouden Donder dag ca 200 vluchtelingen uit Dirks land en omgeving komen. Deze plaats bracht inmiddels 46.000 byeen. Wateringen heeft eveneens eva cué's. Leden van de Rode-Kruiscolonne uit Monster zijn Woensdagavond laat onder leiding van dr De Lange uit het noodgebied teruggekeerd. 111 Pijnadk leer 's-GRAVENZANDE Uit het overzicht, dat de secretaris van de ANAB gaf in de jaarvergadering, bleek, dat de afdeling zeer actief had gewerkt om de belangen van de leden zo goed mogelijk te behartigen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Voorzitter werd de heer A. J. van Ryn. Aan het plaatselijk comité Ram penfonds werd een bedrag van 100 uit de afdelingskas afgedragen. Woensdagmiddag uitgereden vrachtauto's voor de inzameling van kleding en andere goederen kwamen alle overladen terug en moesten meerdere ritten maken. Naast de ge weldige hoeveelheid kleding kwam ook een verrassend groot aantal wie gen en kinderwagens, tafels en stoe len binnen. Alle adressen van men sen, die evacué'.-, willen herbergen zijn in kaart gebracht. Pijnacker is gereed om de zwaar beproefde landgenoten te ontvangen. Intussen zijn reeds verschillende be woners der getroffen gebieden in de gemeente aangekomen. Behalve fa milieleden treft men er ook vele oude bekenden uit de bezettingstijd aan. Nog steeds verlener, eigenaars van vrachtauto's en bedienend personeel er. andere vrijwilligers verdienstelijk werk bij de herstelwerkzaamheden aan de dijken en reddingswerk. Het totaal der geldinzameling is gestegen tot 21.330.10. NAALDWIJK De jaarlijkse uit voering var* ..Volksonderwijs", die Dinsdag zou worden gegeven, is uit gesteld, evenals de vergaderingen van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging en de Vlaamse Kermis. PIJNACKER Bij het kantoor van de Rotterdamse Bankvereniging aan de Kneuterdijk te Den Haag is met ingang van 1 Februari als pro curatiehouder aangesteld de heer J. H. Veenendaal. NAALDWIJK GeborenWilhel- mina Jannetje Regina, dv J C Stolk en L C van Seters, Maasdijk 107. Maasdijk; Johanna Adriana, dv A Vreugdenhil en H Harlaar. Dnv-'-n- straat 84, Naaldwijk; Adrianus Cor nells, zv M A G Zwinkels c v Heijningen, Middelbroe'cwc "3 selersdijk, Willem Jacobus, z v A La- graauw, en M v Eek, Wilhelminapl. 4, Naaldwijk, Dirk Cornelis Maria z van Sonneveld en M W Middendorp, Wil lem IH-straat 18, Maasdijk; Johan nes Benjamin, zv W C van der Wel en S van den Ende, Middelbroekweg 112, Honselersdijk. Overleden; Maria Petronella de Vetten 79 jr, Naaldwijk; Johannes v. Gaaien, 80 jr, wedn van G M v Els- wijk, Naaldwijk. DELFT. Pluimveemarktoude kippen 3.00—6,00, eenden 2.00—2.50, duiven 0.500.75, kalkoenen 14.00, jonge konijnen 1.253.50, volwasser, konijnen 4.00—8.00, per stuk. Paardenmestveiling. Aanvoer 1115 ton. Prijs 27.0034.00, per ton. Handel willig. Eierenveiling. Aanvoer 33.877 kip peneieren. Prijs 13.00—18.25 per 100 stuks, 2.46 per kg. The great- VRIJDAG Bioscopen City, 2.30, 7 en 9 uur est show on earth. Delfia, 2.30, 7 en 9 uur: Zo zijn we niet getrouwd. Roxy, 2.30, 7 en 9 uur: De gifbeker. Flora, 7 en 9.15 uur: De Frisco- lady. Doelen-kino, 2.30, 7 en 9 uur: The drum. Bijeenkomsten: Congregatiegebouw, 8 uur: Mond- accordeonconcert ten bate van Ram penfonds, ZATERDAG Bioscopen: City en Doelen-kino, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur. Delfia en Roxy. 2.15, 4,15, 7 en 9 uur: films als Vrijdag. Flora. 3 uur; Onder het asfalt van New York; 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Op vele plaatsen is ook onze duin- kust gehavend. By 's-Gravenzande werd een bres geslagen tussen twee losgewoelde en op het strand gezakte bunkers. Met zakken zand is een noodversterking gemaakt. Het West land loopt geen gevaar meer. Stoffelijk overschot van vermiste soldaat aangespoeld Het stoffelijk overschot van de se dert 1 Februari bij reddingswerk vermiste dpi soldaat A, Zwarts, af komstig uit Delft, van het zware luchtafweergeschut Waalhaven, is op 5 Februari in de omgeving van Klun- dert aangespoeld. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het Ge meentelijk Gasthuis te Zevenbergen. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie; Oude Delft 143 - Tel. 148 (Van een onzer verslaggevers) In een ontroerende gemeenschap pelijke radio-uitzending heeft een groot aantal Europese landen Don derdagavond uitdrukking gegeven aan hun verbondenheid en medeleven met de getroffen gebieden. Staatshoofden en andere vooraan staande autoriteiten hebben hun volk dringend opgewekt zoveel mogelijk steun te geven aan Engeland.' België er vooral aan Nederland. Uit Parijs sprak René Mayer, de Franse minister-president, uit Bern de Zwitserse bondspresident Philip Etter en uit Wenen de Oostenrijkse president, de burgemeester van We nen in een „vergeet niet wat Neder land voor de Oostrykse kinderen heeft gedaan" en de Nederlandse ge zant in Wenen. Radio Rome bracht de stem van president Einaudi van Italië (die her innerde aan de Nederlandse hulp bij de bestrijding van de ramp in de Po- vlakte) radio Stuttgart, die van Carlo Schmidt, de tweede voorzitter van de Bondsdag met „gedenk dat wij wer den geholpen door volken, die veel van ons te lijden hebben gehad." Saargehied helpt President Hoffmann van het Saar- gebied kondigde aan. dat de Saar na dé trein met kolen Donderdagmiddag nog een trein heeft gezonden met le vensmiddelen. kleding en brandweer- materiaal. Prins Bernhard heeft namens Ne derland. minister-president v. Hout- te namens België en de BBC na mens Engeland bedankt voor de vele bewijzen van Europa's solidariteit. Paasvee-expositie Evenals het vorig jaar nam het Paasveetentoonstelllngs-Comité te Delft het besluit, om op Donderdag morgen 26 Maart 1953, op de vee markt aldaar, de jaarlijkse paasvee- lentoonstelling te houden. Gelegen heid tot aangifte tot en met 14 Maart aan het secretariaat, Heemskerkstraat 34 te Delft en Burgwal 43 te Delft, alwaar vraagprogramma's en voor waarden verkrijgbaar zullen zijn. Tevens telefonische aanvragen bij de heren G. Jongeneel, telef, 2034, Delft, P. Zeeuw, telef. 2415, J, C. Paardekooper, lelef. 4514, Naaldwijk en A. Duindam, telef. 515, Delft. Ten bate van het Rampenfonds hebben de heren dr M. Euwe. L. Prins, N. Cortlever, H. Donner H. Bouwmeester, T. van Schel- tinga, J. Barendregt, Ch. Been. prof. dr A. D. de Groot, J. de Vries, J. van Weering en W. J, Bos gisteravond in de effecten beurs te Amsterdam elk tegen on geveer 20 personen geschaakt, De opbrengst bedroeg 1000.—. Dr M. Euwe boekte het beste resultaat met 1 remise, DONDERDAGAVOND Straks zal er een Engels patrouillevaartuig aan de Handelskade in Dordrecht meren. Met de vlag halfstok. Mannen, die er van weten, zullen de hoed lichten voor dit schio dei- doden. Tweehonderd zullen er aan boord zijn. Slachtoffers van Tholen. uit Stavenisse. In de loodsen, die daar bij de Handelskade zijn, zal men gaan identificeren. Hèm haar. hün, Het verzwelgende water, dat geen genade kende, heeft zijn prooi ge zocht en gevonden. Dit zijn er tweehonderd. Wie weet hoevele moeders van hoevele kinderen, hoeveel ouden, die moesten ver drinken, omdat zij zo langzaam ter been waren? Wie schetst hun strijd met het water, met de dood? Wie vertelt van hun laatste uren? Geen, die hun krampachtig verweer tegen een wrede vijand omvatten kan. Tweehonderd In de aula op de algemene begraafplaats van Dordrecht is al zand gestrooid. In het licht var schijnwerpers hebben mannen met ge bogen ruggen langs kuilen gestaan. Zo zijn de graven er gekomen. De stilte van de dood, die op het kerkhof van alle tijden is, zal straks v/orden verbroken door de zachte stem van een geestelijke, die een gebed zegt. De burgemeester zal er zijn, En terwijl er tweehonderd aan de aarde worden toevertrouwd, zullen er gesloten ogen en tranen wezen. De rouw zal daarna de stilte maken tot een sfeer van mateloos leed en van een rampspoed, zó groet, dat men zich bijna schaamt om nog te leven. Want waarom zii wèl en anderen niét? Een vraag, waarop het antwoord niet van deze wereld komen kan. TweehonderdEr zullen er nog meer komen, véél meer. Hoevele moeders van hoevele kinderen?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3