iNu mensen is vee aan gered zijn de beurt Doden lijst Rode Kruis Enorme vloedgolf spoelde Stavenisse weg Voedsel voor poes op strozolder Clandestiene zender kwam goed van pas Zijn gemeen te verwoest 11.000 stuks rundvee kwamen om Ridgway vliegt over rampgebied Zondag geen voetbal HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 (Van een speciale verslaggever) Als de telefoon gaat neemt de gemeentesecretaris de hoorn van de haak. ,,Met het raadhuis van Wo 1 ph a a r t s dijk", zegt hij. Er wordt gebeld uit Goes. Het gesprek gaat over de mogelijkheid enkele huizen van het verdronken dorp weer van electriciteit te voorzien. „Met het raadhuis van Wolphaartsdijk", zegt de secretaris. Maar hij bedoelt: „Met de ontruimde voorkamer van een van de weinige drooggebleven land arbeiderswoningen in ons verwoest dorp". Burgemeester Van Oeveren zit in een gammele stoel bij de tafel. Hij heeft rubberlaarzen aan. Wie om inlichtingen vraagt krijgt een kort bevel van hem: „Ga helpen bij het kleine dijkje", of „Ga het noodzakelijke maar uit je woning halen", alleen klein goed, geen meubilair. De dijken zijn te zwak voor zwaar transport." Het nood-raadhuis van Wolphaartsdijk is een kleine woning:. Drie meter er vandaan klotst het water. Aan de deur hangt een vodje papier met blauwe letters. „Burgemeester" staat er op. De secretarie is tien meter verder onder gebracht in een inderhaast gerequireerde woonwagen. Uit de woonwagen en het verzakte huis wordt de hulpactie aan het dorp in de kop van Zuid-Beveland geleid. Militairen houden de wacht op de toegangswegen en controleren de mensen. De marechaussee heeft reeds drie mannen gepakt, die uit de wo ningen Zeeuwse oorijzers en geld hadden gestolen. Ondanks alle zorgen en ondanks de haast waarmee gewerkt wordt, heb ben de mannen van de opruimings dienst toch Donderdagmorgen nog even tijd gevonden een roodharige poes, die op de strozolder van een half weggeslagen en verdronken schuur is uitgeweken, wat eten te brengen. Het dier laat zich niet vangen. Het zit ineengedoken apathisch naast zijn voederbakje. Het zijn niet alleen de mensen, die on noemelijk hebben geleden. Over de dijk langs het noodgebied in de zak van Zuid-Beveland zwerven tientallen honden. Velen zijn kreupel of hebben wonden. Hun vacht zit on der de klei. Zij lopen doelloos rond, Legio aanvragen van getroffen ge meenten om toezending van radio- eend- en ontvangstinstallaties konden de afgelopen dagen door de gemeente Hilversum worden in gewilligd. De NSF, de Radio-Unie, het marinekamp, zakenlieden en amateurs stonden zonder aarzelen hun apparatuur af. Maar soms stokte de aanvoer en kon dus aan een aanvrage niet snel genoeg worden voldaan. Het was op een van die ogenblikken, dat een Hilversumse marineman de organisatoren te hulp kwam door de mededeling, dat kort ge leden zijn clandestiene zender in beslag was genomen door de poli tie en nu op het Soester politie bureau stond. Het apparaat, boven een der ge troffen Zeeuwse gemeenten ge dropt, wordt nu al vele uren druk gebruikt ten behoeve van de hulp verlening Advertentie Overal levend vee Hoewel de ergste stortvloed al vier dagen achter de rug is. staat er in de stallen van de boerderijen nog veel levend vee. Nu de evacuatie van burgers uit Baarland. Oudelande en E I- lewoutsdijk zo goed als voltooid is, wordt een begin gemaakt met het redden van vee, wat een nog zwaar der karwei is dan het in veiligheid brengen van mensen. De dieren, die in dagen geen voed sel en geen drinken hebben gehad, zijn krachteloos. Zij staan bewuste loos tot de buiken in het water. Hun grote gewicht maakt het vrijwel on doenlijk ze in boten of op vlotten te krijgen en toch moeten ze weggehaald worden, evenals de lijken van hun soortgenoten, die verstijfd door de koude en uitputting op hun zij zijn gekanteld en verdronken. In de zak van Zuid-Beveland opereren nu Belgisch dukws uit Blankenberghe, die 's zomers ge bruikt worden voor toeristen. Het is scnrli om de opschriften op de kleurig geverfde boten te lezen: ..Maak een tochtje op zee", staat er op. „Kinderen half geld"... De dukws hebben onder meer de taak toebedeeld gekregen levend vee en kadavers af te voeren. Zij kunnen de boerderijen haast niet bereiken en hoe krijgen de be- mnningen van de amphibievoertui- gen de beesten uit de stal? Donder dagmorgen zijn er enkele dukws bij Oudelande het water ingegaan. Om vijf uur 's middags waren zij nog niet met hun eerste ladingen terug. Vlotten maken Langs een papperige dijk, op en kele kilometers afstand van het dorp Baarland, varen nog steeds motorboten met mensen, die er ein delijk in hebben toeeestemd te eva- Een enorme vloedgolf spoelde Stavenisse op de westelijke punt van Tholen vrijwel van de kaart. In de omgeving van de kerk is alles een ruïne. Er vielen volgens de burgemeester driehon derd doden. cueren. Langs de nooddijk van zand- zakken is Marine-personeel met de hulp van timmerlieden en studenten bezig vlotten te maken. Lege benzinevaten worden met tou wen bijeengebonden. Daar overheen wordt een laag planken gelegd. Zulke vlotten zijn uiterst geschikt voor het ophalen van vee. Maar bij iedere knoop, die er in de touwen wordt gelegd, sterft ergens in de polder weer een koe of een paard. Hoe hard er ook gewerkt wordt, de dood zwaait zijn zeis met steeds bre der streek. Ook onder het vee Bij hetzelfde dijkje wordt op een kleiner vlot een stervend vaarskalf aangevoerd Het dier is vrijwel be wusteloos. Het is onmogelijk het slappe lijf in de vrachtauto te til len." Er wordt een touw aan een van de achterpoten geknoopt en zo trek ken de boeren het dier over een schuinstaande plank in de wagen Het beest kermt en klaagt niet. Zo nu en dan heft het even de kop en vallen de oogleden open, boven de uitpuilende ogen. Overal waar boerderijen zijn. luidt nu het parool: „Eerst, de mensen, dan het levende vee en daarna de cadavers weghalen." En of het nu mensen eeldt of dierlijke wezens: de redders varen staag weer van de met zandzakken afgedekte dijk de eindeloosheid van het water op met boten en met vlotten. Alle mensen hebben op slag een en dezelfde mentaliteit: ..Alles red den wat nog leven heeft". Daarom heeft burgemdHter Van Oeveren, toen al zijn burgers gered waren, een bootje met wat voedsel gestuurd voor de poes op de strozolder. Hier staat de burgemeester van het zwaar getroffen 's-Gravendeel (officieel dodencijfer: 57) op het bordes van het tijdelijke gemeen tehuis, de dokterswoning. Hij laat zijn blik gaan over zijn verdron ken gemeente. De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse ..Volkskamer", bij de behandeling van de begroting voor 1953, een hevige aanval gedaai> op de minister van Financiën, dr Hans Loch. H\j verklaarde dat op het Mi nisterie van Financiën „op bureau cratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt", en voegde hieraan toe: ..De misdadige verraders in rege ringskringen zullen worden ontmas kerd. ongeacht de door hen beklede positie". HEÏ'FÜNE SAKSISCHE LEVERWORSTJE VLEESWAREN FABRIEK L MEESIER NVa^WUHE Volgens voorlopige ramingen heef! de rundveestapel in Zeeland door de watersnood een verlies van elf dui zend stufc koeien en jong vee ge leden. Van de 10 600 stuks vee op Schou- wen-Duiveland zijn er zeven duizend omgekomen, op Tholen twee duizend en op de Bevelanden 1500. De vr~ houders op Walcheren en Zecuwsch-Vlaanderen hebben naar verhouding veel geringere verliezen geleden. Naar nu kan worden aan genomen, zijn er in de ergste nood- gebieden alle varkens en de hele pluimveestapel verdronken. Het verlies aan paarden is bij geen benadering te schatten. Op Schou- wen-Duiveland zijn waarschijnlijk nog maar honderd paarden over. Generaal Ridgway, de Atlantische opperbevelhebber in Europa, heeft Donderdag een bezoek van enige uren gebracht aan Nederland om zich door een vlucht boven de noodgebieden op de hoogte te stellen van de door de overstroming aangerichte schade. In Den Haag had de generaal een onderhoud met minister Staf, als mede met een aantal Amerikaanse officieren, die in ons land zyn om bij de reddingswerkzaamheden te hel pen. Hij wilde precies weten, hoeveel Amerikaanse manschappen en welk materieel reeds in Nederland zijn en wat nog onderweg is. De generaal sprak zijn grote tevre denheid uit over de geest, waarvan de Amerikaanse hulpmissie blyk heeft gegeven. In de loop van de middag is gene raal Ridgway weer naar Fontaine- bleau vertrokken. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewed strijden afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB- bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. Ook de voor Zondag vastgestelde wedstrijden van de Kon. Ned. Schaak bond gaan niet door. f N Enige rubrieken en pagina's vervallen Wegens de overstelpende hoe veelheid nieuws over de waters nood zullen de Vrouwenspiegel en de Kinderpagina deze week niet verschijnen. Ook de publicatie van encyclo paedic, feuilleton en radiopro gramma zal enkele dagen wor den gestopt. DE REDACTIE Hieronder publiceren wij een voorlopige lijst van het Rode Kruis, waarop de eerste namen voorkomen van hen. die bij de watersnood het leven hebben verloren. Het Rode Kruis kan niet volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid er van. Het Is mogelijk, dat wijzigingen achteraf noodzakelijk blijken. De plaatsnaam achter de namen van de slachtoffers geeft de geboorteplaats aan, het cijfer het geboortejaar. ABBEN'BROEK: geïdentificeerd: Marion. Leen, Haasdijk 165. DINTELOORD: Janssen, Martinus. 1904, Halsteren; de Vos, Jan, 1894, Fijnaart; Vissers. Jaat.je, 1898. Dinteloord. FIJNAART: van de Meeberg, Leendert, 1898. Klundert; Kloet. Wilhelmina A., 1906. St Maartensdijk: van Opdorp. Johanna Fr. M.. 1944, Fijnaart; Slikboer. Adriana W.. 1904, Dinteloord; Polak. Adriann J.. 1906. Willemstad; Hollemans. Maria. 1946. Fijnaart: Hartvelt. Pieïernella A„ 1910, Fijnaart; de Geus. Leendert M., 1936. Breda; de Geus, Christiaan, 1946. Fijnaart; de Geus. Jan D., 1948. Fijnaart. van Mourick. Gerrit J„ 1924, Willemstad; Hollemans, Hermanus L„ 1943. Willemstad; de Wit. Maria. 1926. Willemstad: Suykerbuyk, Antonia E. 1876. Steenbergen: Knook, Johanna A., 1924, Fijnaart; Driesprong, Jan O.. 1874; Koetsenruyter, Petrus G. A„ 1950. Fijnaar; Koetsenruyter. Lucia A. M„ 1951, Fijnaart: Mackay. Peter G„ 1943, Fijnaart: Lijdekker, Martinus. 1880; Driesprong. Jannetje, 1906: Knook, Teuntje, 1900; Eland, Martha, 1892. 's-GRAVENDEEL: J. Groot; mej. St. Nikolaas, en dochter (nog niet gevonden)mevr. Kranenburg met twee dochter; van Appeldoorn; mej. van Steensel. Zeer waarschijnlijk omgekomen, maar lijken nog niet geborgen: mej. Kruythof: wed. v. d. Wulp en 3 kinderen: mej. van Verk en 2 of 3 kinderen; hr. en mevr. Brand: wed. Verdonck en dochter en drie kleinkinderen, genaamd de Zeeuw; mevr. Kraak; kind van C. Heidemolen. 's-GRAVENPOLDER: lijk geborgen, echtgenote van Comelis van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN: Maas, Petrus. 1951, Halsteren; van Tiggelen, Maria W.. 1919, Wouw; Raats, Cornelia M. W„ 1950. Bergen op Zoom; Raats, Petrus J.. 1945. Bergen op Zoom: van Elzakker, Philomena. 1918. Halsteren: Schillemans, Adriana M.. 1914, Steenbergen. HALSTEREN: slachtoffers, geïdentificeerd en geborgen. Castelein, Cornelia Maria, echtgenote van de Krom. Adrianus Franciscus, geb. te Alkemade, laatste adres: Tholenseweg b 316; van Eekelen, Adriana Maria. 1933 te Halsteren, laatste adres: b 327; Hoetelmans, Antonius Adrianus Johannes, 1938 te Halsteren, laatste adres: b 334; van Osta, Cornelis. 1868 te Halsteren, echtgenoot van Stoffels. Maria Elisabeth, laatste adres: b 338; van Schilt, Helena, 1896 te Steenbergen en Kruisland, echtgenote van de Koek. Gerardus. laatste adres: a 128; Schijvenaars, Maria Helena, 1926 te Dintrtoord en Prinsland. echt genote van van Tillo. Hendricus Marinus. laatste adres: a 139; van Tillo, Anna Helena Maria, 1949 te Halsteren, laatste adres: a 139: Laanen. Antonius, 1899 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Maria Stoffels, laatste adres: b 313; Laanen. Cornelius Hendrikus Jacobus Maria, 1937 te Halsteren, laatste adres: b 313; Roks, Ber nard Laurentius Maria, 1952 te Halsteren, laatste adres: b 326; van Meer, Comelis Hendrikus Simon, 1951 te Halsteren, laatse adres: b 337; van Meer. Petronella Elisabeth Dymphna, 1951 te Halsteren, laatste adres: b 337; de Krom, Johannes J., 1951 te Halsteren, laatste adres: b 316. HELLEVOETSLUIS: geïdentificeerd: Schrijver. Herman, Oostkade 22; mej. N. Schrijver, Oostkade 22; S. Bakker, Oostkade 6; E. Sponselee-Finke, Opsomerlaan 20; mevr. Corn. Vader-de Pijper, Opsomerlaan 6. HOEDEKENSKERKE: Leys, J., Hoedekenskerke. HONTENISSE: Leeraert, Maria I., 65 J.; Matthevssen, Agnes M., 33 j.: Daalman, Roza M., 8 Daalman, Theophyl S. C„ 6 j.; Smit. Desyre, 68 j„ nog niet geborgen: Maas, Louisa. 66 j., nog niet gebor gen; de Smit, René G., 37 j, nog niet geborgen; de Smit, Agnes M., 24 j., nog niet geborgen. KLUNDERT: Blommers, Johannes A., 1900, Klundert. KORTGENE: alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen: de Looff, Pieter Arie, 1883 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres: Torendijk 88: Schrier, Jacomina Catharina. 1907 te Kortgene. laatste adres: Torendijk 45; Verhulst. Adriana. 1896. echtgenote van Jan Verburg. laatste adres: Torendijk 41: van Vliet, Hendrik. 1892 te Harmeien (U.J, laatste adres: Torendijk 115; Bollen. Cornelia. 1922 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse, laatste adres: Torendijk 57; Kramer, Hendrika Adriana, dochter van Marinus Kramer en Joh. Willemina Wolfe, 1952 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 113; van Vliet. Gerretje, 1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Boer, Jan. 1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek. laatste adres: Torendijk 109; Koster. Lena, 1899 te Wisse kerke, wed. van Jan Gillisse, laatste adres: Ooststraat 5; Engelvaart. Johannes Marinus. 1869 te St Philipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat 16; Koets. Janna, echtgenote van J. M. Engelvaart, 1873, laatste adres: Ooststraat 16: Clement. Adriaan, 1912 te Kortgene. echtgenoot van Christiana Huyge, laatste adres: Torendijk 51: Huyge. Christiana. 1913 te Colijnsplaat, echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres: Torendijk 51; Clement. Bastiana Neeltje. 1947 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huyge. laatste adres: Torendijk 51; Timmerman. Wilhelmina Suzaitna, 1949 te Yerseke, dochter van Marinus Timmerman en Fransina Josperina van Strien, laatste adres: Cats Annapolder 118; Weijs. Jan Francis cus. 1909 te Goes, laatste adres: Cats Annapolder 18: Weijs. H. E.. 1945, dochter van Weijs. Jan Franciscus, laatste adres: Cats Anna polder 18. MAASSLUIS: mej. van der End, J., 1883. NIEUW NEUZEN-POLDER: Smallegange, drie maanden. NIEUWERKERK: alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen: Krabbe, Adriana. echtgen. van Thomas de Bil. laatste adres: Nieuwerkerk, Polderweg a 351; Lievense. Jan. 90 jaar, Nieuwerkerk. Ooststraat; Kais, Toos. echtgenote van Eliza Kleemans. laatste adres: Nieuwerkerk. Weststraat; Raamsdonk, Maria Janna, echtgenote van Izak Cornelis v. d. Male, laatste adres: Nieuwerkerk. Polderweg a 37. NIEUWE TONGE: geïdentificeerde slachtoffers: gezin W. Brugge- man te Battenoord; de Jong. J„ te Battenoord; van Prooyen. Leni. Kortewegje; van Prooyen, A„ Zuiddijk; Vreeswijk, Mies en Francina; Verwey. Marinus; Koppenaal. Teun; Oosterling, Jac.; Vis, L. en twee dochters: van Wezel. A.; Driessen, wed A.; Koote. mej. J.. plus klein kind. allen te Oostervoorgors; Kransse. mej. R. en dochter Marie; Troost. A twee zoons van; Appel. L.. twee zoons van; Hoogmoed, Jac.. de laatste vijf omgekomen in de Pallandtpolder; Koert, Kees; de familie Van Balen. man. vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis (Sluis). OUWERKERK: slachtoffer geïdentificeerd en geborgen: Boogerd, Helena, echtgenote van Joost de Jong, laatste adres: Ouwerkerk, Heinekenstraat. RILLAND-BATH: de Groffau, J. A., burgemeester, vermist. ROTTERDAM: v. d. Starre, A„ Sliedrecht. STELLENDAM: twee Hagenaars aldaar overleden: Klaasen. H.. 1886; Klaasen, Zieck. 1887. wonende: Wassenaarseweg 27, Den Haag; opgegeven door: A. Roodenburgh. p/a Wassenaarseweg 27. Den Haag. TIENGEMETEN: niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon; Gerrit Ordon. VEERE: Leeman. Hubregt, 1874, Veere; Theune, Johanna. 1869. Arnemuiden. VLISSINGEN: van Beers. Petrus M.. 1883, Vlissingen; Verhagen, Johann. 1910, Keulen DtL; de Jonge, Franciscus.' 1904. Vlissingen. WOLPHAARTSDIJK: lijken geborgen: Caan, Ina, 1877 te Wol phaartsdijk. echtgenote van David Van Damme. laatste adres: A 149; van Damme. Adriana. 1919 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 149* de Leeuw. Martina. 1873 te Wolphaartsdijk, echtgenote van Jan Hoek van Dijke. laatste adres: A176; Giezen. Maaike. 1952 te Wolphaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142: Heijnsdijk, Gijsbrecht. 1881 te Axel. laatste adres: B 1; Op t Hof, Jacoba. 1881 te Oudelande. echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk. laatste adres: B 1; Geleedst. Elisabeth. 1887 te Wolphaarts dijk. wed. van Willem Verschure. laatste adres: B 4; lijken nog niet geborgen: Tramper. Cornelis. 1885 te Wolphaartsdijk. laatste adres: B 21; Schipper, Dingenis, 1876 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 205 ZAAMSLAG: van Alten, Jacobus J., 1949, Othene, gem. Zaamslag. ZUIDLAND: niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en zes kin deren. wonende Kerkweg; van der Velde, Dirk. vrouw en twee kin deren. wonende Kerkweg; Kapel, twee gezusters, wonende Kerkweg; Bredeland, mej. C.. wonende Kerkweg: Hai. Dirk. met gezin op de Buitendijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2