Afsluiting zeearmen heus geen kinderachtig werk Kamer en S.E.R. Oorzaak ramp zat in de winds preidi ng Kruistocht En toen viel zijn hoofd zo maar om Directeur-generaal van de Rijkswaterstaat veot Dierenleed Stand van zaken Gaten dichten met betonnen bakken ABDIJSIROOP Nota over de ramp A VRO weigerde medewerking Andere omroepen doen schitterend werk De Rampwordt nationaal album Dank gebracht voor medeleven Zierikzee kan boten nog nodig hebben Zorg dat het groeit 28333 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 F1 r vallen In Nederland tegenwoordig geen belangrijke beslissingen LJ meer op sociaal of economisch terrein, zonder dat de Sociaal- Economische Raad er aan te pas is gekomen. Deze raad, in het leven geroepen als toporgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en tevens als adviesorgaan ten behoeve van de regering, heeft zich tot dusverre voornamelijk in zijn laatstgenoemde kwaliteit doen gelden. Zolang de bedrijfsorganisatie nog geheel in het stadium van de op bouw verkeert, spreekt dat ook wel vanzelf. Intussen heeft de SER als adviesorgaan reeds een zo eerbiedwekken de activiteit ontwikkeld, dat het tijdstip nu wel is aangebroken, waar op een voorlopig oordeel over de practijk van dit adviserend optreden kan worden gegeven. Gezegd moet worden, dat deze practijk wel enige wenselijkheden heeft doen blijken, die echter in dit bestek onbesproken moeten blijven. Wij stippen slechts aan, dat onder meer het tempo waarin advies wordt uitgebracht, de veelheid van adviezen welke aan de raad gevraagd worden en de kwestie van de openbaarheid punten zijn, die nadere aandacht verdienen. Een belangrijk gevolg van het optreden van de Sociaal Economische Raad is, dat het vraagstuk van de verhouding tussen regering en volksvertegenwoordiging daardoor een bijzondere actualiteit heeft ge kregen. Hier ligt een probleem, waarvan een gezonde democratie zich onder alle omstandigheden rekenschap moet geven. De volksvertegenwoordiging heeft in de moderne maatschappij met haar ongekende uitbreiding van de overheidstaak een harde dobber om haar eigen rechten tegenover de regering tot gelding te brengen. In Nederland is het zo, dat tegenover een in vele opzichten modern bewerktuigde overheid de volksvertegenwoordiging bij het uitoefenen van haar controlerende en beoordelende taak het vrijwel zonder enig middel moet stellen. Er is aan de werkwijze van ons parlement in de laatste jaren zeker wel eens iets ten goede veranderd, maar er zijn steeds slechts incidentele voorzieningen getroffen en tot een royale aanpak van het vraagstuk heeft men nimmer willen overgaan. Het voorstel tot modernisering, enkele jaren geleden namens de socialistische Tweede- Kamerfractie door mr Van der Goes van Naters aanhangig gemaakt, heeft de Tweede Kamer zelf tot dusverre nog niet willen behandelen. Inmiddels is, mede door het optreden van de Sociaal Economische Raad de positie van de volksvertegenwoordiging tegenover de regering er nog verder op achteruit gegaan. Want de regering oeschikt in eerste instantie over de adviezen van een zo deskundig lichaam als de S.E.R., ten aanzien waarvan zij zelf uitmaakt of zij die al of niet voor publicatie vatbaar acht. De regering beschikt voorts onder meer over de diensten van het Centraal Planbureau, welks directeur zich ook in de S.E.R. kan laten horen, maar welk bureau voor Kamerleden als zodanig officieel niet toegankelijk is. Het verdient thans naar onze mening overweging', de Tweede Kamer uit te rusten met een eigen hulpapparaat, dat op grond van zelfstandige onderzoekingen en documentatie de positie van de Kamer en haar leden zou kunnen versterken. In dit verband moet ook de vraag worden gesteld, of het wel juist is, dat Kamerleden tevens deel uitmaken van de Sociaal Economi sche Raad. Als lid van deze raad immers brengen zij een advies uit aan de regering. Bij de beoordeling van de conclusies welke de rege ring uit deze adviezen kan trekken, kunnen zij zich als Kamerlid In zekere zin gebonden achten aan de verantwoordelijkheid, welke zij als S.E.R.-lid door het advies op zich hebben genomen. Hier is een combinatie van functies, die in bepaalde gevallen tot moeilijkheden kan leiden en ons dan ook In de grond der zaak onjuist lijkt. Wel erkennen wij, dat het voor een Kamerlid zeer nuttig kan zijn, zich te kunnen bewegen in de deskundige sfeer van de S.E.R. Maar het voordeel van het contact met deskundigen kan behouden en tot alle Kamerleden uitgebreid worden, wanneer men een parlementair hulporgaam voor de Kamerleden in het leven zou roepen. Bovendien eou mA|^pKamercomnüssies liet recht knoeten èeven, deskundigen bulten parlement officieel en regelmatig te horen. Eisenhower gelooft aan een kruistocht tegen het compiunisme en een groot deel van het Amerikaanse volk ziet in hem een heden daags Godfried van Bouillon. De dag vóór hij zijn eerste grote rede uitsprak voor zijn parlement, heeft hij zich laten dopen in de Pres byteriaanse kerk. Zijn secretaris werd benoemd in de federale raad van de Amerikaanse kerken. In de rede van de nieuwe president kwam zijn besef, dat hij een missie vervulde, duidelijk tot uiting. De passages, die dit besef het sterkst onderlijnden, kregen het krachtigste applaus. Ook in de beide Huizen van het Congres zijn er velen die menen dat Amerika in de strijd tegen het communisme zijn edelste roeping vindt. Het zou niet rechtvaardig zijn, de echtheid van dit Amerikaanse ge voel te betwijfelen of te onderschatten. Wel zal de staatsman er goed aan doen, het critisch te bekijken en voorzichtig te hanteren. Men denke aan het kruisvaarderschap van Philips II om zich te herinneren dat een fanatiek idealistisch staatsmanschap noodlottig kan zijn voor het volk. dat in die koers meegezogen wordt, Een Amerikaans volk dat het maximum van zijn respectabel arbeidsvermogen inzet, geïnspireerd door het wit en zwart van de koude oorlog, is op een veel riskanter weg dan toen het geleid werd door de politiek van geven en nemen der Democraten. De strijd tegen het communisme immers heeft vele facetten. Hulp aan de economisch achtergebleven landen op aarde behoort er stellig toe. Een betere verdeling van de welvaart over de bevolking van hetzelfde land is in tal van gebieden een noodzakelijke maatregel tegen communistisch ondermijningswerk. En waar Integratie wordt aanbevolen ter vermeerdering van de welvaart, daar bedenke men dat het geheel niet sterker is dan de delen, als het hen niet tot een eenheid heeft geordend. Een politiek als deze is te weinig spectaculair om aan kruistochten te herinneren. Maar als zij grond verdeelt onder de arme boeren van Zuid-Italië of betere akkers geeft aan de bevolking van Haiderabad of Egypte helpt een eigen industrie op te bouwen, dan bestrijdt zij het communisme in zijn voedingsbodem. Een soortgelijk goed begrip heeft tegenwoordig ook Europa nodig van de zijde van Amerika. Men ziet in Washington zeer duidelijk, dat de kracht van ons gesmaldeelde werelddeel een percent of vijf van het Eurazische vasteland staat of valt met zijn eenheid. Doch deze zal allereerst nagestreefd moeten worden od economisch terrein. De Marshall-hulp wilde ons .in staat stellen onze import uit Amerika te betalen met onze import in Amerika. En nu heeft Eisenhower wel vermindering aangekondigd der invoer beperkingen. doch dit deel van zijn rede vond in het Congres geen applaus en de directe belanghebbenden in Amerika zijn al aan 't pro testeren geslagen. Er is in de middeleeuwen een kinderkruistocht ge weest: de volwassenen achtte men te zondig om succes te behalen. Is dat ook niet een beetje het risico van een kruistocht met Taft als politiek en elf millionnairs als ministeriële controleurs? En een heel gevaarlijke vleugel van de kruistocht is McCarthy. Een commissie van onderzoek heeft hem publiekelijk een stel vragen gesteld om van te rillen: hij heeft brutaalweg geweigerd om te ant woorden. In de „New York Times" van Maandag worden de bedoelde vragen nog eens opgesomd met als conclusie: moet deze man het Amerikaanse onderwijs gaan afstropen op jacht naar anti-Ameri kaanse elementen? Maar McCarthy zit in de juridische commissie van de Senaat en voelt zich onder de hoge bescherming van Taft machti ger dan ooit. Kruistocht tegen het communisme? Ongetwijfeld. Machtsvorming daarbij onmisbaar? Even grif toegestemd. Maar een kruistocht tegen het communisme is niet uitsluitend een verscherpte strategie in de koude oorlog. En het republikeinse Amerika applaudisseerde wat te eenzijdig om de vrees weg te nemen, dat de fundamentele strijd tegen het communisme door economische hulp en ordening wat op de achtergrond zal raken. iSiJ Eéndagsaanbiedingen houden wij van artikelen waarvan de kwaliteit zö beduidend boven de gangbare soorten uit steekt en de prijs daaren tegen zö opvallend laag is, dat al onze vaste klanten het moeten weten. Gordijn peau de pêche, geen enke e, maar dubbelzij dige peau de pêche van 7.90 per meter (bekend door de buitengewone dichtheid van weefsel) met de hand geglansd in de meest gevraagde kleuren. En onze bekende gordijn- veiours van 7.90, een mooie rijke velours met een prach tige glans, die in één slag aan Uw kamer dat cachet geeft, dat al Uw kennissen U zullen benijden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze gordijnvelours en dubbele peau de pêche 125 cm. breed, in het grootste kleuren assor timent dat mogelijk is en U koopt ze nu, één dag, alléén Zaterdag per meter voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 2S180 Bij een poging om achtergeble ven vee uit de Auvergnepolder bij Halsteren te redden, werden Woensdag in een ondergelopen stal drie paarden aangetroffen, die vier dagen lang alleen met de koppen boven water hadden ge staan en nog leefden. Ze werden met touwen in veilig heid gebracht. Bij Fijnaart dreef een hooimijt aan met een levend varken, dat er Zaterdagnacht bij de overstro ming in was gesprongen. NOORD-BRABANT EN OMGEVING In de westelijke dijk van het Land van Alter.a en tegen de Biesbosch tussen Keizersveer en Hank zitten een groot gat en zeven kleine gaten. Deze gaten zijn zo goed als voorlopig gedicht. Er is thans een tijdelijke waterkering tussen Keizersveer en Nleuwendijk. Noordelijk van Nituwendijk bij de Kil is een gat van zeventig meter breed en vier meter diep. Herstelwerk is aan de gang. De gaten in de dijk van de Royale Polder aan weerszijden van de Moer dijk worden thans gedicht. Dit zal nog twee weken vergen. Daarna kun nen de werkzaamheden aan de weg naar het zuiden teen weeki en aan de spoorbaan (twee weken) met voile kracht worden aangepakt. De doorbraken op het Eiland van Dordt zullen in dezelfde periode zijn geheeld. Bij Willemstad zitten ongeveer tien gaten in de dijk. Verkenningen zijn aan de gang. De gemeente heeft reeds een aannemer gevonden. Met de uitvoering zal spoedig worden be gonnen. ZEELAND In Zeeland zijn nog geen grote aar- nemers aan het werk. Zij zijn we\ aangetrokken. Van de 3300 ha grond, die in Zeeuwsch Vlaanderen was overspeld. is reeds 2500 ha van het buitenwater afgesloten. De waterlozing is thans aan de gang. De dijk van de polder tussen Ter- neuzen en de Braakman heeft een groot gat, met de dichting waarvan (Van één onzer verslaggevers) Hij was één van dege nen, die in Rotterdam kantoorheren of wat dan ook kunnen zijn. Een man met vrij tere han dendie, wat hij aan kracht in zijn spieren had, uit d.e sport had gehaald. Hij was één van de velen, die zich had den gemeld om le gaan werken. Wdar dan ook, hoe clan ook. Als zij maar konden werken om te helpen. Na drie dagen Gceree kwam hij met een boot terug. Langs de namen van de dagen moest .ij uitrekenen hoe lang hij eigenlijk aan de over kant was geweest. Men zag slechts stoppelbaard en modder aan hem en zijn wangen waren in gevallen. Hij ivas een goed ge bouwde kerel. En daar om was hij aan gindse zij zonder bezwaar on der de zandzakken ge kropen, waardoor hij ook één nietig man krachtje bijdroeg aan het vertwijfelde pogen om ergens langs de Noordelijke kustlijn een stukje dijk te behouden. Drie dagen had hij zo geschept, gesjouwd, ge gooid. Hij had inmiddels het verschil geleerd tus sen goed zand, dat ge makkelijk en licht schept en de klei, die ze ginds maar ergens uit een drooggebleven stuk polder moesten steken om er de zakken mee te vullen. In de laatste nacht had hij even op een tochtige vliering ge legen: met vier man onder één deken, later onder ook nog wat haastig bijeengeschar- rélde zakken. Toen hij Hellevoet- sluis binnenvoer, zag hi) ons toevallig op de kade staan. Hij *iep en hij zwaaide nog. En hij vroeg of hij kon mee rijden naar Rotterdam. .Maar wel eerst kof fie....!" De koffie vonden we in een Rode-Kruispost te Heenvliet omdat die van Hellevoetsluis' nie tige RTM-wachtkamer gereserveerd moest blij ven voor de nieuwe scheepsladingen evacué's die nog al maar aan ival werden gebracht. Maar in die warme Rode-Kruispost kreeg hij het plotseling koud toen hij z'n koffie stond te proeven en z'n knieën begonnen te tikken. „Dan maar gauw door naar huis", wilde hij. Hij was een sportman en krachtig gebouwd Voor zo iemand is het gek op een autoritje van Hellevoetsluis naar Rot terdam in slaap le suk kelen. En hij bleef daar om star rechtop zit ten. En hij rookte siga retten. En hijpro beerdeeen gesprek gaande te houden. Maar op eén keer vlei zijn hoofd zo maar om Het autokachtéltje zoemde verder Vervolg van voorpag. De wenselijkheid van afsluiting van de zeearmen is dooi deze ramp wel heel sterk naar voren gebracht. Maar de heer Maris meende te moeten opmerken, dat zulks wel niet gatnv eeu realiteit zou kunnen zijn. Het is beslist geen kinderachtig werk, zo drukte de directeur-generaal zich uit. De afsluiting van verschillende armen moet gelijktijdig ge schieden, omdat anders ongewenste stromingen kunnen ont staan. Het zullen grote en diepe sluitgaten zijn met een getij- beweging van verschillende meters. De oorzaak van de ramp zit niet in de kracht van de wind. die Zater dagnacht over ons land woei er zijn stormen geweest met hardere windstoten maar in de spreiding over het gehele Noordzeegebied. Het abnormale was, dat de volle kracht van de wind gelijkmatig over een zeer groot oppervlak tot uiting kwam, waardoor het water overal werd opgejaagd. De directeur-generaal prees het illllllllllllllllllllllillllilllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll KNMI voor z(jn paraatheid. Ook zijn vertrouwen in het gedecentraliseerde waterbeheerssysteem van ons land (polderbesturen, waterschappen. Pro vinciale Waterstaat. Rijkswaterstaat) bleek ongeschokt. Het waarschuwingssysteem heeft gewerkt. De mensen aan de dijk heb ben geweten, wat er aan de hand was. omdat na de vloed Zaterdagmiddag het water nauwelijks of niet terug liep. Tussen de waarschuwing van het KNMI Zaterdagavond voor ge- vaarïjk hoog water en de eerste dijk breuken verliepen nog verschillende uren, maar de aandacht van de ge wone polderbewoner in een streek, die generaties lang geen dijkbreuken heeft gekend, was verslapt, Men heeft zich, begrijpelijk overi gens, zo verklaarde de heer Maris, niet voldoende rekenschap gegeven van het risico dat men nu eenmaal loopt in een gebied dat lager ligt dan de zeespiegel. Geen paniekstemming WIJ zijn nu hard aan de oren ge trokken, maar dit is nog geen aanlei ding om door te slaan naar een soort paniekstemming naar de andere kant. De directeur-generaal van Rijks waterstaat legde er voorts nog de na druk op, dat het onderhoud van de waterkering in de waterstaat boven aan staat. Hij had het gevoel, dat de onderhoydskdjjten in de laatste jaren aan rib ólwme.tk naar verhoudir.g niet lager wa'iJn geweest dan vroeger. Hart van Holland werd gespaard Uit de woorden van ir Maris is ook duidelijk gebleken, hoe het doortas tend optreden van honderden burgers en militairen het hart van Zuid- Holland en een gedeelte van Utrecht voor een ramp heeft gespaard. He', dichten, onmiddellijk r.a de storm al. van de breuken in de dijken bij Nieuwerkerk en Ouderkerk heeft al thans dit gedeelte van ons land voor desastreuse gevolgen behoed. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN al begonnen is. De overige gaten in de zeewering van Z.-Vlaanderen schijnen geen al te grote moeilijk heden op te leveren. De Westkappelse Zeedijk op Wal cheren is wel beschadigd, maar heeft geen galen. Provisorisch herstel Is aan de gang. Een smalle duinregel bij Oostkap- pelle op Walcheren heeft zout water, dat thans wordt weggepompt. De gaten in de zeewering langs het Veergat zijn over twee weken dicht Ze waren niet ernstig. Daarna kan de spoorbaan naar Middelburg op het eiland worden hersteld. Het herstel in Vlissingen is aan de gang en voor een belangrijk deel ge reed. De spoorbaan over de Sloe- dam is niet beschadigd. Verschillende galen zullen, evenals bij de dichting van Walcheren, weer met grote be tonnen bakken worden geslo ten. We hebben "onmiddellijk aan Engeland gevraagd of men daar nog van die pontons had die ook op Walcheren zijn gebruikt, aldus vertelde de heer Maris ons. We zullen ze hard nodig hebben. Een antwoord is nog niet gekomen. (Zoals men weet zijn dat de pon tons, die de geallieerden in 1944 bij de kunstmatige haven voor de landing in Frankrijk gebruikt hebben) Inmiddels echter heeft men op Rijkswaterstaat ontwerpen ge maakt voor betonnen bakken voor het geval Engeland niet kan hel pen. Die bakken zullen dan in Nederland met de grootst moge lijke spoed moetan worden ver vaardigd. Het Waterloopkundig Laborato rium in Delft zal wederom bij de moeilijke dichtingen met proefne mingen op kleine schaal worden betrokken. Als het nodig is, aldus de heer Maris, zullen we prof. Thijsse vra gen uit de Verenigde Staten terug te komen. Vooralsnog ziet de di recteur-generaal van de Rijkswa terstaat de noodzakelijkheid daar van niet in. Advertentie I.M. SCHERPEHCEST maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER"S 'i Werelds belle hoestsiroop - Minister-president dr Drees zal Maandag a.s. een nota over de I watersnood aan de leden van de l Tweede Kamer doen toekomen. Deze nota zal in de Tweede-Kamer vergadering van Dinsdag 10 Februari in bespreking komen. REGERINGSVOORLICHTINGSDIENST. V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V. werken eendrachtig samen, om alle berichten die be trekking hebben op de noodtoestand en de hulpverlening, zo snel mogelijk de aether in te zenden. Hoofdkwartier van deze ononderbroken activiteit is het gebouw van de R.V.D. aan de Wassenaarseweg, Den Haag. De benedenverdieping gonst van de bedrijvigheid. De A.V.R.O. heeft bil monde vanstuurden geroutineerde telefonistes, haar voorzitter, de heer De Clerq. Allerhande mensen boden hun dien medewerking aan deze dienst gewei- I .sten aan bli het coördineren en door- gerd. Het bestuur meent de verant- geven van de berichten en bii_ het wnordeliikheld voor alle uitzendingen zelf te moeten blijven dragen, ook in dagen als deze. De RVD kan hiermee moeilijk rekening houden Als alle berichten, die momenteel de huiska mer bereiken, eerst naar de heer De Clerq gezonden moeten worden om diens fiat te krtlgen, kan van snelle hulpverlening geen sprake ztin. „Het zou onzinnig zijn", zegt de heer G. van der Wiel, die overdag de leidine heeft van de berichten dienst. „WÜ geven een bericht door zodra het binnen is. Het resultaat is snms. dat een ogenblik later al van alle kanten hulp geboden wordt. Dat is het belangrijkste. Dat er soms een minder iuist of zelfs een foutief be richt tussen sluipt, moeten we onder zulke omstandigheden op de koop toe nemen". Het loopt vlot In feite is de hele hulpactie geba seerd op de berichtendienst. Dit be grijpt men als men hoort dat. een kwartier nadat een verzoek om een zoeklicht voor een plaats in Zeeland is omgeroepen, drie tot vier meidin een binnenkomen dat er reeds zoek lichten onderweg zijn. Zonder de A.V.R.O, kan men het afDe drie andere grote omroep verenigingen verlenen alle medewer king. Ook om 's nachts, als de ge wone radioprogramma's afgelopen ziin, de nodige berichten door te ge ven. Ook voor de berichten, die niet bestemd ziin voor uitzending, omdat ze slechts intern van belang ziin. Medewerking komt ook van andere zliden. Van vrijwilligers, die bij het eerste verzoek bereid ziin. de helpende hand te bieden. K.L.M. en B.P.M. De Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels zal haar uitgave „Watersnood 1953" tot een waarlijk nationaal album maken. Dit nationale karakter wordt ver hoogd door het feit dat H.M, konin gin Juliana heeft toegezegd, een voorwoord in het boek te zullen schrijven. Als titel voor de uitgave heeft de vereniging gekozen ,.De Ramp". De eerste oplage zal bestaan uit vijftig duizend exemplaren. Het boek zal 96 pagina's groot zijn en een honderd tal foto's bevatten, Een in zeskleuren druk uitgevoerde kaart met alle offi ciële gegevens over de ramp, zal worden opgenomen. Er zullen uitgaven verschijnen met, Franse, Duitse en Engelse tekst Ook in Zuid-Afrika zal het album wor den uitgegeven. Zoals bekend is. komt de totale opbrengst ten goede aan de slachtoffers van de overstroming. Ook naar het buitenland gaan deze filmjournaals. De regering acht het nodig, dat alom ter wereld beseft wordt wat in Nederland gebeurd is, op 1 Februari 1953 en gedurende de dagen daarop. Koningin Juliana heeft in tele grammen aan president Eisenhower en koningin Elizabeth haar dank be tuigd voor de hulp, die de Verenigde Staten en Engeland de slachtoffers van de overstromingsramp hebben geboden. Het telegram aan koningin Eliza beth luidde: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd, dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik, dat in uw land zelf door verschrikkelijke over stromingen zulke zware verwoestin gen zijn aangebracht. Ook aan de hoofden van andere staten, die Nederland hulp hebben aangeboden, heeft koningin Juliana dankbetuigingen doen toekomen. Minister-president dr Drees heeft in een telegram aan premier Chur chill de dank van het Nederlandse volk voor de geboden hulp uitge sproken en tevens zjjn deelneming betuigd met de slachtoffers van dc ramp in Engeland. Verscheidene schippers, die in de havens rondom Schouwen liggen te wachten, worden ongeduldig omdat zij nog geen taak hebben gekregen b\j de evacuatie. De marine-commandant in Zierik zee heeft hun een boodschap gezon den. Daarin zege hij dat 2olang de weersomstandigheden dit toelaten, de nog beschikbare binnenschepen wor den aangewezen voor de evacuatie. Het weer kan echter gedurende de eerstvolgende vier dagen zodanig worden, dat deze binnenschepen niet gebruikt kunnen worden, terwijl juist aan de evacuatie moet worden voort gezet. Daarom heeft de marine-com mandant hun verzocht nog enkele dagen geduld te hebben. „U bent voor het eiland Schouwen en z\jn be volking de gereedliggende reddings- vloot voor mogeiyk stormweer". De civiele autoriteiten en de bevol king zijn u dankbaar voor uw spon tane opkomst en namens hen verzoek ik u manmoedig en geduldig op uw post te blijven tot de bevolking vol doende is afgevoerd." In alle ellende wordt hier en daar wanhopig strijd ge leverd tussen uitgeputte slachtoffers en doodvermoeide redders. Enige malen al hebben de redders vergeefse tochten gemaakt. De mensen willen niet weg van de brokstukken van hun huizen. Zij verkeren in ernstig levensgevaar, maar ze houden koppig vast aan de laatste resten van wat hun bestaan was. Zy zullen tóch weg moeten. En dan zullen velen hunner voor de noodzaak staan uit het niets een nieuw bestaan te scheppen. Besef uw plicht Daarom is het goed, dat het Nederlandse volk zijn plicht beseft. De socialistische beweging helpt waar zij kan. Het N.V.V. cn de daarbij aangesloten vakorganisaties hebben hun bijdrage verhoogd. Van een ton tot een kwart millloen. Uit het land komen goede bijdragen van mensen, die bij onze kantoren geld brengen. Leeuwarden f 15. Arnhem 200. Amsterdam 600. Den Haag (personeel A.P.) 192. bezorgers 120. 1127.— Het cijfer van Rotterdam hebben wij nog niet vermeld, maar wij zijn er zeker van dat ook de Rotterdammers niet achterblijven en hun bijdrage naar Pieter Spreeuw bren gen of het storten op gironummer 28333 van de N.V. De Arbeiderspers, Jacq. Perkstraat 9, Rotterdam. Er bij ver melden ten bate van het Rampenfonds. GEEN KLEINE LETTERS De spreeuwenvrienden zullen het uiteraard billijken, dat Pie- ters kleine letters de komende tijd achterwege zullen blijven. Aanvragen kunnen momenteel niet behandeld worden. Gevon den en verloren voorwerpen kunnen pas over enige tijd weer gepubliceerd worden. Op dit ogenblik is maar één ding belangrijk: Hulp voor de slachtoffers van de watersnood en daarvoor moeten wij allen onze krachten inspannen. PIETER SPREEUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2