NEDERLAND ZAL ZIJN EILANDEN NIET PRIJSGEVEN Somm ige ga ten zijn al weer dicht Eerste oogst pas in 1955 LAATSTEN GERED VAN SCHOUWEN Herstel op Tholen begonnen Aantal evacué s geschat op 50.000 Industrie lijdt niet In fonds nu li/* millioen ÜERi Zondag geen schouwburg en bioscoop Verlieslijst Slechts 500 mannen zullen achterblijven Verlof zodra mogelijk Evacuatie van Nieuwe Tonge Registratie van evacué's Dodencijfer thans 1352 Gelden voor geëvacueerden Z.-Beveland pakt aan! HetVrijeVolk Vrijdag 6 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2357 U1TG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. V. d. WAF.RDEN. PRIJS 41 ct. pei week, I 6.10 per KwartaaL LOSSE NUMMERS 10 Ct. GIRO 28333. rimna/.rnthnu „1 ln m j «g? bureau jacq. perkstr. 9, rotterdam Democratisch-socialistisch dagblad TEL in030 redactie 28693, 113949.24412 it it HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL advertenties: 28446 28513. 28302. NU mag dan eindelijk worden aangenomen, dat op Schouwen- Duiveland practisch geen overlevenden in bomen, op daken of op zolders vechten voor hun bestaan. Gistermiddag, -avond en vannacht is bij zoeklichten en schijn werpers een ener we kriskras-speurtocht gehouden, kon, doordat nu helaas voor velen zé laat het enige -reborg- ver voermiddel was gearriveerd, dat volledig geschikt bleek voor reddingen op grote schaal: amphibievoertuigen, amphibie- tanks en Dukws. Tientallen Dukws van het Engelse en Amerikaanse leger en van een pleizier vaar maatschappij in Oostende. De Dukws met hun knorrende moto ren haalden nog eens tientallen men sen uit de woesteny. Ook Zierikzee zelf de vluchtheu vel van Duiveland is practisch geëvacueerd. Woensdagavond. Woens dagnacht en gistermorgen op hoog bevel. Boot na boot is naar Bergen op Zoom gevaren, naar Dordrecht en naar Rotterdam. Eerst de zieken en ouden van dagen, toen de anderen. Herstel van dijken Of dit ogenblik zijn in Zierikzee en omgeving alleen nog weerbare mannen achtergebleven, dijkwerkers, die met man en macht bezig zijn dwars over het eiland, in de richting Brouwershaven, de dijken te herstel len. De bedoeling schijnt, om ten minste Duiveland zo spoedig moge lijk weer droog te maken. Droeve plichten zijn op Schouwen Duiveland vervuld. In stilte en zeer provisorisch, zijn zoveel mogelijk doden begraven, op die plaatsen waar het redelijkerwijs mogelijk en ver antwoord was. Soms was dat tegen de binnenkant van de dijken Nu de overlevende mensen gered zijn, is het overlevende vee aan de beurt. Donderdag voeren overal rond Schouwen Duiveland schepen met koeien, paarden en varkens aan boord naar alle mogelijke geschikte havens. Bij dit werk is voor de con trole op het eigendomsrecht onder andere het personeel van de Cultuur Technische Dienst ingeschakeld. De Nederlandse Bioscoopbond heeft besloten om Zondag herdenkings dag geen enkele film te vertonen. Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland dringt er bij haar leden sterk op aan as. Zondag geen voorstellingen te geven. Voor de eerste twee verlies- lijsten van bet Rode Kruis verwijzen wij naar pag. 3. (Van onze parlementsredactie) Er zal voor het behoud van Goeree-Overflakkee, maar vooral ook van Schouwen en Duiveland hard moeten worden gevochten. Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft op een persconferentie in Den Haag verklaard, dat de droogmaking van Schouwen en Duiveland, dat voor 9/10 is ondergelopen, voor Rijkswaterstaat vermoedelijk't grootste en moeilijkste probleem is. Schouwen-Duivelancl (Van onze parlementsredactie) Schouwen en Duiveland zal ge heel worden geëvacueerd, aldus heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat op een pers conferentie in Den Haag meege deeld. Er zullen slechts 500 man nen achterblijven om het nood- herstel te verrichten. Met klein herstel nu kan grote schade later voorkomen worden. De terugkeer van de bevolking zal eerst moge lijk zijn als de waterkering van het eiland klaar is. In het algemeen maakte de heer Maris de opmerking, dat vele gaten gelukkig bjj eb kwamen droog te staan. Zo*n gat heeft dus nog een drempel boven laag-waterstand het geen het herstel aanzienlijk verge makkelijkt. Er zijn echter ook een groot aantal gaten, die dagelijks blootgesteld zijn aan de schurende werking van eb en vloed. Het zijn deze gaten, die de Waterstaatsmensen de meeste zorgen baren. Is de bodem voornamelijk uit zand samengesteld, dan kunnen er spoedig gaten met diepten van tien, twintig en dertig meter ontstaan. DE CHEFS VAN STAF van leger, marine en luchtmacht maken be kend, dat militairen, afkomstig uit de noodgebieden, vier dagen verlof zullen krijgen, zodra de toestand enigszins overzichtelijk en gestabiliseerd is geworden. In de huidige situatie kan helaas onmogelijk verlof worden verleend, hoezeer de legerleiding zich er van bewust is, dat deze militairen dikwijls ongerust zijn omtrent het lot hunner naaste verwanten. Maar Goeree-Overflakkee zal weinig minder gemakkelijk watervrij zijn te maken. In elk geval, aldus deze bij uitstek deskundige, onder wiens oppertoezicht de droogmaking zal geschieden, is het een kwestie van lange duur. Vele maanden zullen met bet herstel van de waterkering zijn gemoeid. Inmiddels zijn op verschillende plaatsen aannemers aan de gang gegaan. Sommige gaten zijn al gedicht, andere worden provisorisch hersteld. De heer Maris liet zich vrij gunstig uit over de andere over stroomde gebieden, alhoewel ook daar op sommige plaatsen moeilijk herstelwerk te wachten staat. „We mogen ons gelukkig prijzen als voor het volgende winterseizoen de gaten overal dicht zijn en het land veilig is. Daarna kunnen de herstelwerkzaamheden op het land be ginnen, maar pas in 1955 zal de eerste oogst weer kunnen worden binnengehaald", aldus de heer Maris. De directeur-generaal-van de Rijks waterstaat kondigde aan, dat over een maand vermoedelijk de spoorver binding met het zuiden via de Moer- dijkbrug weer tot stand zal zijn ge komen. Een week eerder echter zal het waarschijnlijk reeds mogelijk zijn over de weg via Moerdijk naar het zuiden te rijden. De werkzaamheden aan de Alblas- serwaard worden met kracht aange pakt. Dat is ook van belang voor het spoorwegverkeer, omdat dan de lijn Rotterdam-Gouda-Utrecht naar het zuiden kan worden ontlast met de verbinding Rotterdam—Dordrecht— Gorkum. Bezorgd over rijshout De heer Maris leek bijzonder be zorgd te zijn over de voorziening van rijshout. Grote hoeveelheden rijshout zijn uit de Biesbosch en omgeving weggespoeld. Misschien zal de toe passing van asphaltkraagstukken redding kunnen brengen. Hoewel blijkens de ervaring bij de Zuiderzee, werken deze asphaltbekleding zich hier en daar niet al te goed heeft gehouden. Voor alle werken, die tegelijk moeten worden aangepakt, is ook de personeelsvoorziening een moeilijk punt. Er zullen vermoedelijk niet ge noeg steenzetters in ons land zijn, maar bij gebruik van asphaltkraag stukken zal dit probleem misschien ook niet zo dringend zijn. Toch dacht de directeur wel het voorlopig zonder materiaal, materiaal en personeel van de Zuiderzeewerken te kunnen klaren, zodat de Zuider zeewerken geen vertraging zullen on dervinden. Zie verder pag. 2 Ongeveer 50.000 mensen zullen voor korter of langer tijd van huis en hof verdwijnen en elders in het land worden ondergebracht. Voor een groot deel is deze droeve, maar noodzakelijke evacuatie reeds tot stand gekomen. Niettemin zullen nog vele duizenden slacht offers van de ramp uit de verdronken gebieden moeten worden ge haald. Reeds zijn in Noord-Brabant naar schatting 18.000 vluchtelingen onder gebracht. Zij zijn over vele plaatsen verspreid, zodat men grote concentra ties zoveel mogelijk vermijdt. Met uitzondering van de geëvacu- eerden uit Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee brengt men deze verdrevenen onder in gebieden, die zo dicht mogelijk in de buurt van him oorspronkelijke woonplaatsen liggen. Een aantal geëvacueerden van Schouwen-Duiveland bevindt zich in Noord-Brabant. Het grootste deel is echter via Dordrecht en Rotterdam naar Utrecht gegaan Hier zijn 25.000 bedden beschikbaar. Van Utrecht irt worden de vluchtelingen over de provincie verspreid. De geëvacueerden uit Goeree-Over flakkee gaan via Schiedam en Delft verder naar het Noorden. Ook voor hen tracht men de afstand tussen woonplaats en nood-woonplaats zo klein mogelijk te houden. Duizenden familieleden van de be volking in de noodgebieden verkeren in onrust en onzekerheid over het lot hunner verwanten. De reeds ge- evacueerden worden daarom ver zocht hun naaste verwanten zo snel mogelijk te berichtene, waar zij ver blijven. Geëvacueerde arbeiders moeten ook hun werkgevers op de hoogte brengen van hun evacuatieadres. In het buitenland bestaat hier en daar de indruk, dat de Neder landse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijven onder vonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts be trekkelijk weinig industriële be drijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp vrijwel niet aangetast. Het Nationaal Ram penfonds liad Donder dagavond elf en een half millioen gulden binnen. Dat zijn alleen de gelden, die geboekt zijnaller hande toezeggingen zijn er niet in begrepen, evenmin als de beloften van vele mensen in tal van bedrijven om over te werken ten behoeve van bet fonds. Zie verder pag. 7 De evacuatie van Nieuwe Tonge is op een paar honderd personen na, die nog wensen te blijven en wier aan wezigheid gewenst is, voltooid. Er zijn ongeveer duizend mensen per heli- coptère weggehaald. Deze machines zullen nu vertrekken naar gebieden, waar hun aanwezigheid meer gebo den is. Opdat een goed overzicht van de evacuatie verkregen kan worden en aan allerlei vragen van familieleden, die in 't onzekere verkeren, kan wor den voldaan, zullen de geëvacueer den in hun voorlopige woonplaatsen worden geregistreerd. De Rijksinspectie van de Bevol kingsregisters en het Informatie bureau van Het Rode Kruis zullen omtrent de verblijfplaatsen inlich tingen kunnen verstrekken. Volgens het Italiaanse katholieke blad „II Quotidiano" zijn in 1952 en de eerste drie weken van dit jaar in het geheel 1165 buitenlandse rooms- katholieke priesters en leden van reli gieuze orden uit communistisch China gewezen. Er bevinden zich nog slechts 435 buitenlandse geestelijken in dat land. va» wie een honderdtal in ge vangenissen, aldus het blad. Bij Poortvliet wordt koortsach tig gewerkt om de gaten in de dijk te dichten. Voortdurend loopt er water in en uit. Als het gat dicht is, is het gevaar voor Tholen weer geringer. Hel aantal slachtoffers van de watersnood is op bet ogenblik gestegen tot 1352. Namens de beide centrale Boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueer den op hun spaarboekjes van de Boerenleenbank 250 per week kun nen opnemen bij alle plaatselijke Boerenleenbanken, aangesloten bij een der beide genoemde centrales. Indien het spaarboekje ontbreekt, kan door de desbetreffende Boeren leenbank zo nodig een bijzondere regeling worden getroffen in overleg met de Centrale Bank, waaronder deze Boerenleenbank ressorteert. Met man en macht wordt hier ge werkt om de dijk aan de noordwest punt van Zuid-Beveland tijdig weer zo te krijgen, dat er mensen veilig achter kunnen wonen. Deze luchtfoto werd gemaakt door de K.L.M. A BE RICH] Vorst De Bilt verwacht van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Wisselende be wolking met enke le sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Van onze speciale verslaggever) "■jïo 'n(OEMOM) besteld veilig zuinig reukloos

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1