OUDE TON GE in tien minuten van de kaart Wij zijn vóór alles Nederlanders voor de jongeren onder ons Onder puinhopen nog talrijke slachtoffers i$.5m Prins Bernhard op Flakkee Jan Vrees „uitgeteld'' in de A hoy-hal Geïmproviseerd wonder HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA B (Van onze speciale verslaggever) Oude Tonge is nu een verlaten dorp. Zaterdag nog woonden er in dit plaatsje aan de zuidkant .van Overflakkee 3300 mensen. In tien catastrofale minuten - onder klokgelui en sirenegeloei - zijn huizen ingestort, Straten overstroomd, mensen verdronken en duizen den stuks vee weggespoeld. De dagen, die op deze onheilsnacht volgden, hebben de meeste overlevenden benut om zich in veiligheid te brengen. Ruim 2000 mannen, vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd. En zij die achterbleven vertellen met tranen in de ogen: Zeker 300 mensen zijn omgekomen." De lichamen van pas twaalf slachtoffers zijn geborgen. De andere lijken liggen nog in de puinhopen van de huizen in het dorp zelf en in de polders er omheen. Omdat het gevaar van typhusbesmetting groot is heeft men in allerijl bijna de gehele bevolking, die is overgebleven, inge spoten met serum, Ook de militairen en E.H.B.O.-ers, die hulp kwamen verlenen. Ook de verslaggever die in de late namiddag in Oude Tonge aankwam. Het beeld, dat het dorp biedt, is triest. De meeste straten zijn ver woest. In diepe kraters staat het goor-grijze water, dat de springvloed met ongekend geweld over het sla pende dorp heeft uitgespuwd. Vaak staan de muren nog overeind, maar daar is alles mee gezegd. Wij kwa men een man tegen. Hij wees naar een paar telefoonpalen, die honderd meter verder in het water staan. „Kijk", zegt hij. „daar woonde mijn broer. Zondagmorgen om zeven uur heeft, zijn buurman hem nog gezien bovenop het dak van zijn boerderij Een kwartier later waren hij en zijn huis verdwenen". Chris van den Berge, die dit re laas ook hoort, zegt: „Van Zondag morgen vijf uur tot gisteravond toe heb ik op mijn tractor oovenop de dijk gezeten. Toen ben ik gered. Mijn vrouw en kinderen zijn er ge- gelukkig ook goed afgekomen He' enige wat ik mis zijn twee kippen." Allen lood De mensen, die tussen de Zuld- dljk en het dorp in de polder woon den, hebben er geen van allen hel leven afgebracht. Zo vond het ge zin van Jac. de Boet, man en vrouw en vijftien kinderen, de dood in de polder. Aan het einde van de Ju- lianastraat staan veertien nog niet voltooide huizen kaarsrecht over eind. Erachter werd een rij van dertig huizen die wel bewoond wa ren, weggevaagd. De dood maakt soms een vreemd onderscheid. Wie tien minuten door Oude Tonge loopt hoort tien ver schillende verhalen van menselijke ellende Maar voordat die tien mi nuten om zijn. stop je met een brok in de keel je notitieboek in de zak „Ouwe Piet spoelde dood aan met In zijn hand een brief met twaalf duizend gulden." „Jan van Kempen wilde zijn vrouw en twee kinderen tegelijk Advertentie I.M. TTTTÏ/' N,et krabben. De beider ill, I IV Voelbare D. D. D. kal- JA meert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN vasthouden. Ik zei: jong je moet er twee loslaten anders ga je met z'n allen naar de diepte. Dan maar alle maal. schreeuwde hij boven het la waai uit.. Een paar uur later werden hij cn zijn zoontje levend opgepikt. I-Iij was van zijn vrouw en andere kind losgeslagen." Zo kunnen wij doorgaan maar in woorden is het leed. dat over Oude Tonge is gekomen, niet uit te druk ken Toch zijn ook velen op wonder baarlijke wijze ontkomen. Woensdagmiddag nog werden de 85- jarige Hein Kauffinnn cn zijn trouw van 83 uit hun practisch geheel ver woest huis aan de .Tulianastraat ge haald. Toen men de mensjes vond. zaten zij nog precies zo op hun pluche stoel als Zondagmorgen, toen het klokgelui hen gewekt had Zo is het ook met het gezin van Pollcmans gegaan. En de familie Nijland is na twee dagen ook nog uit hun ondergelopen huis gehaald. Dat zijn verhalen waarmee men bui tenstaanders een wai minder triest beeld geeit van de toestand en men kan u ook vertellen, dat die trotse boerderij van Pollemansnog fier overeind staat, hoewel toch ook daar de springvloed in al zijn hevigheid tegen op gebeukt heeft. Dood dorp Oude Tonge is door zl.in naar schat ting 300 dpden en 2500 geévacuecrden een dood dorp geworden. Alleen de huizen rond de haven zijn nog in tact. Daar loopt men elkaar in de weg. Daar ziet men de infanterist uit Amersfoort de kantoorbediende- E.H.B O.-er uit. Roosendaal en een Rodc-Kruisjuffrouw uit Breda, die spalken komt, brengen. Maar er is niets te spalken. En er is geen be hoefte aan de 24 EHBO-ers die Don derdag aan land zijn gezet door de boot van de havendienst uit Zaan dam En de Amsterdammer, die moe derziel alleen met een aktentas injec tienaalden en hoofdpijntabletten over de met k]ei besmeurde keien van het, dorp slentert, heeft hier niets te doen. Het enige wat hij en al die anderen die hulp komen verlenen of levens middelen brengen (hoewel er genoeg proviand is) kunnen duen, is zich laten inenten tegen typhus, de ver schrikkelijke ziekte die nu op de loer ligt in de dorpen cn stadjes, waar de doden en de cadavers van het vee nog niet zijn geborgen. TOEGANGSWEGEN NAAR NOODGEBIED Verkeer naar Brabant gaat nog steeds via Utrecht. Alblasserdam is via de brug over de Noord niet bereikbaar De weg Dordrecht-Moerdijk Is nog steeds gestremd. Het eiland Beijerland is niet be reikbaar via de Barendrechtse brug maar via HekelingenNieuw Beijer land Hellevoetsluis en andere plaatsen op Putten zijn thans weer bereik baar via de Spijkemsserbrug. Heen- vliet., enz. Numansdorp Is geïsoleerd, maar te naderen via Barendrechtse brug Hekelingen etc. 's-Gravendeel is bereikbaar via het veer te W;eldrerht. dal te bereiken is langs de weg RotterdamDor drecht Alle andere verkeer wordt tegen gehouden! De wind is Woensdagavond aange wakkerd tot een storm. Alen vreest echter, dat nog meer dijken zullen breken, hoewel er niet veel meer over zijn die nog intact zijn. Donderdag morgen om vijf uur zijn wij per beurtschip van Sint Annaland op Tholen naar Ooltgensplaat op Over flakkee gevaren cn vandaar langs de verraderlijke zandplaten naar Oude Tonge. Stavenisse op Tholen en Oude Tonge op Overflakkee zijn de plaat sen die onbeschrijfelijk zwaar getrof- ren zijn. Woensdag waren wij op Tho len. Donderdag in Oude Tonge. Van daag varen wij terug naar Dinteloord maar ons hele leven zullen wij niet vergeten wat we in de laatste dagen gezien, gehoord en gevoeld hebben, Omstreeks middernacht vonden wij bij een schriel kaarspitje in het gemeentehuis van Oude Tonge de burgemeester A. van Dijk Met bre de randen onder zijn ogen, de alpino pet op zijn hoofd, zat hij te luisteren naar de schaarse berichten, die de politie-radiozendcr doorgaf. Hij was rustig. „Maar", zei hij, „dat moet je doen om de bevolking hier gerust te stellen. Ook al ben je dat in je hart helemaal niet." In 1947 werd A. van Dijk burge meester van Oude Tonge. In die tijd heeft hij geprobeerd het dorp tot nieuwe bloei te brengen. Maar nu hier schot in begon te komen is het grootste deel van zijn gemeente door het water verwoest en de toekomst ziet hij met grote zorg tegemoet. „Wat. moet, ik doen op het ogen blik", zegt hij. „Moet ik iedereen wegsturen of moet ik nog mensen hier houden om de honderden lij ken te bergen? Ik weet het niet. In ieder geval ben ik begonnen om in etappen de hele bevolking op 170 man na te evacueren. Voor dë laatste mannen die overblijven laat ik sche pen in de haven houden voor het geval de vloed weer mocht komen. Als iedereen weg is. zal ik als laat ste mijn bevolking volgen." Sprekende over de toekomst en de maatregelen, die genomen zullen moeten worden om Overflakkee weer bewoonbaar temaken, zei burgemees ter Van Dijk: „Er stillsn radicale maatregelen genomen moeten wor den. Er zal een nieuw dorp moeten komen, gebouwd op terpen. Ook ben ik van mening dat de landbouw min der intensief uitgeoefend zal moeten worden op Flukkee. Daardoor zal het aantal inwoners van het eiland ge halveerd moeten worden. De mees te mensen die nu weggaan denken, dat zij weer terugkomen. Maar dat zal waarschijnlijk nooit meer het ge val zijn. Maar ik probeer ze zoveel mogelijk gerust te stellen." Kleren te veel Over de hulp, die Oude Tonge ge kregen heeft, zei de burgemeester, dat hij zich geen raad wist met alle kleren, die hij de laatste dagen op het eiland heeft gekregen. Van de hulp \an E H.B.O.'crs en militairen kon hij evenmin volledig gebruik maken. Het enige wat gedaan moet worden is een zo snel mogelijke eva cuatie van dc bevolking. Voordat burgemeester Van Dijk een ronde door het nog overgebleven deel van zijn dorp maakte zei hij, dat het, onbegrijpelijk is. dat de pol ders op Overflakkee. die al in het be gin van de vijftiende eeuw zijn drooggemalen, nu ondergelopen zijn. schuddend, en met zijn zaklantaarn liep hij de trap af. Donderdagmorgen is prins Bernhard naar Flakkee gekomen. Zijn vlieg tuig werd bestuurd door Gerben Sondermann en daalde nabij het Sas van Dirksland. De prins begaf zich per auto naar Sommelsdijk cn Middelharnis. In Sommelsdijk werd hij ontvan gen door wethouder Dijkers, nabij de plaats waar de helicoptères, die met de evacuatie van Nieuwe Ton ge bezig waren, landden. Met de Amerikaanse bestuurders van deze toestellen heeft de prins zich ge ruime tijd zeer geïnterresseerd on derhouden. Hij maakte met een der piloten een korte vlucht boven het overstroom de gebied. Prins Bernhard bezocht ook Middelharnis, waar hij een on derhoud met burgemeester Rijnders en andere autoriteiten had Per vlieg tuig is de Prins weer vertrokken. An me i Ie Re uver breekt met AVRO uitnodiging van de AVRÓ trad zij op met het. ensemble van de Sky- maslers. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelfstandig ensemble. Hel landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft het. volgende telegram verzonden aan de minister an O.. K en W.: „Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft met ver ontwaardiging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de AVRO om de berichtgeving be treffende de noodgebieden op bepaal de voorwaarden te coördineren met de andere omroepverenigingen, Het verzoekt uwe excellentie met klem zodanige maatregelen te np- men. dat de weigering in geen enkel opzicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak, die de ïadio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed." TV7at moeten we elkaar van daag nog zeggen? Waar over moeten we na deze week van ellende en verdriet in „Perspectief" nog praten, nu alle vraagstukken en proble men van zeven dagen geleden ineens zo bijzonder onbelang rijk zijn geworden? Er is maar één onderwerp, waar over we vandaag kunnen schrijven: over wat we kunnen doen. En over wat onze generatie al gedaan heeft. Zondagmorgen waren overal in ons land al jongens en meisjes in actie. Ze trokken zonder iets te vragen naar de bedreigde gebieden, waar ze aan de slag gingen. Ze roeiden naar geïsoleerde huizen en boerde rijen, redden mensen, kinderen en vee, ploeterden aan dijken, sleepten bij schijnwerperlicht zandzakken aan, zorgden voor voedsel en drinken en onderdak, Daar waren ook onze mili tairen, jongens van 19, 20, 21 jaar, die vanaf het eerste ogenblik in de eerste linies stonden en dag en nacht doorwerkten, eigenlijk meer deden dan ze konden, En in dc rest van het land trok ken de jongeren er op uit. met kar ren en bakfietsen. Ze gingen langs ói huizen voor kleren en schoeisel, dar vaak 's nachts met de hulp van studenten en scholieren werd gesor teerd en verzonden. Er zijn op het ogenblik heel wat klassen incom pleet, universiteiten hebben de colle ges stopgezel., want de werkkracht van duizenden en duizenden jonge men en is elders nodig. En of ze nu brood smeren of zandzakken vullen of gevaarlijk reddingswerk verrich ten of zieken verplegen of noodbed- den opmaken ze zijn allemaal onmisbaar. Nu komt het verzorgen van tie verdrevenen, ze worden vervoerd naar plaatsen, ver van hun verwoeste haardsteden. We vragen niet waar ze vandaan komen of hoe lang ze zullen blijven en we vragen niet naar nun geloof of naar hun opvattingen. We zijn vóór alles Nederlanders, we zijn vóór alles mensen. En we hebben elkaar nodig, hard nodig. Doe alles ical je kunt Nog steeds willen jongeren naar de noodgebieden. Dat kan niet Ga er in geen geval op eigen initiatief op uit, want je loopt ln de weg, en je bent een zorg méér, want je moet eten en slapen. Als je na je aanmelding geen oproep krijgt, blijf dan op je post. Doe alles wat je kunt voor het Ram penfonds En vooral: doe je ge wone dagelijkse plicht met alle mogelijke toewijding. Dat is be langrijker dan ooit JAN VREES in de Ahoyhal. Uitgeschakeld door oververmoeid- heid. Maar ze lieten hém niet helemaal aan z'n lot over, ze bleven naast z'n bed zitten. JAN VREES maakt niet de in druk een makkelijke jongen te zijn. Hij lijkt zo van dat slag. dat onmiddellijk gepiqueerd de be nen neemt, als er iets niet naar wens gaat, dat „ajuu" zegt tegen z'n baas. als die baas toevallig aan merkingen zou willen maken. Jan Vrees had Woensdagmiddag hele maal geen praatjes Hij lag „uitge teld" op een brancard in de Rotter damse Ahoy-hal, volledig k.o. door gebrek aan slaap, gebrek aan eten, gebrek aan drinken. Jan Vrees stapte Zondagmorgen kortbesloten de d.eur uit (ergens in Amsterdam), zocht de verkeersweg naar het Zuiden op. slak z'n duim in de hoogte en liftte naar Dor drecht. Binnen enkele uren stond-ie in de vuurlijn, in 's-Gravendeel, dat wegzonk in de golven. Jan deed, wat gedaan moest worden. Waarschijn lijk heeft-ie dat allemaal gedaan zonder er bij te denken, wantals-ie zich al deze ontstellende ellende ge realiseerd had, dan had-ie het waarschijnlijk niet kunnen verdra gen. Hij zeulde door het water, haalde mensen uit de huizen, borg de lichamen van mensen, die niet meer te redden waren, kwam in schuren, waar de cadavera van koeien en paarden dreven en sjouw de maar door. De dag, de nacht, de volgende ochtend. Maandag („was 't Maandag?") wachtten hem op Overflakkee dezelfde beelden van bodemloze ellende Met Friese boot jes waren ze overgestoken in Oolt gensplaat vonden ze mensen, die weg moesten. Jan Vrees werkte de Maandag en de verschrikkelijke nacht daarop. Dinsdag kon hij niet meer. Hij wou weg, hij wilde rusten. „Zie maar, dat We staan niet je een lift krijgt", zeiden ze tegen "m. Tja. toen was Jan in z'n wiek ge schoten. Makkelijk praten: zie rfiaar dat je een lift. krijgt... Hij ging weer door. kwam op een boot terecht, die évacué's naai Rotterdam moest brengen. Dinsdagavond was-ie in Rotterdam en in de Ahoy-hal kon-ie niet meèr. Daar zakte hij in elkaar, doodmoe, af... Op z'n 22ste verjaar dag In de nacht van Dinsdag op Woensdag wist-ie nergens meer van, van geen watersnood, van geen hon ger, van niets. De brancard, waarop ze hem hadden neergelegd, werd vijf maal op een andere plaats gezet, hij merkte het niet. Woensdagmorgen werd-ie wakker met doffe ogen in een gezwollen gezicht. „Blijf maar rustig liggen," zei de dokter tegen hem en daar lag-ie dan, dik onder de dekens, eenzaam in die onmete lijke hal die door honderden ge- evacueerden al weer verlaten was. „Ik snap 't niet," zei Jan, „ik snap werkelijk niet, waar ik de moed van daan heb gehaald, om dit allemaal te doen. Een paar weken geleden is m'n vader overleden. Ik durfde niet naar 'm te kijken en hier... hier heb ik..." Ja, hij heeft gedaan, waartoe een hele massa mensen hem niet in staat achtten, waartoe hij zelf meen de. niet bij machte te zijn. En hij gaat weer terug, als-ie opgeknapt is. alleen! In het Christelijk Lyceum in Dordrecht werden 7000 évacué's uit Zierikzee verwacht. Hele legers meisjes ivoren daar bezig boter hammen te smeren en te beleg gen en kopjes te wassen en klaar te zetten. Dat was daar een con- tinu-bedrijj, waar niemand rust kreeg v. Ze hadden de pé in Als we nou een motor hadden... Ze liepen met z'n vieren op de Strijensedijk in 's-Gravendeel, twee sergeants en twee soldaten eerste klas. „Moet. je pudding", vroe gen ze „Nee? Moet je dan zuurtjes?" Ze aten uit. conservenblikjes en ze hadden de pé in. Sergeant Jan Ru tien uil Dordt, met allebei z'n handen 21 jaar, maar een boom van een vent, sergeant Ar ie de Bruin uit Dubbeldam, pontonnier K o Tan ge uit Willemstad cn stool- troeper Kees Ey kelenboom. Ze hadden de pé in. wan: ze konden niets doen. Ze hadden wel een boot, maar ze hadden geen motor en zon der motor konden ze niets beginnen. Ze waren er, op de voorgaande da gen, al op uitgeweest. Ook in een boot zonder motor en ze hadden zich een ongeluk zitten peddelen, tot ze niet meer voor- of achteruit kwamen. Dat was Maandag. En toen waren er vier man in een boot. die uiige-, trokken waren om anderen te hel pen en die zelf hulp nodig hadden, want ze zagen geen kans de boot weer naar de wal te roeien, Voorbij 't Schenkeltje, waar 't water zo'ii anderhalve meter hoog staat, kan 't gemeen spoken Tegen de avond wer den ze naar binnen gesleept. Dat was hun avontuur. En de rest? „Och. ouwe moedertjes op ons schou ders gehad, mensen uit dakramen getrokken en koeien en paarden naar het droge gebracht. Nou ja... enne... nou lopen we zo'n beetje uit ons neus te vrAls we nou een motor hadden, konden we naar Strijen, dat is nodig Konden we nou rraar naar Strijen. Zeg. moet je nou heus geen pudding hebben?" Nee. we moesten geen pudding. En geen zuurtjes ook. Ze stapten druile rig de weg af. Een paar honderd me ter verder draaiden ze zich om. Op de een of andere wijze was er een motor gekomen. „We gaan varen", riepen ze. „we gaan naar Strijen". Onder bepaalde omstandigheden kan een mens opleven bij eer. vooruit zicht te gaan werken in een omge ving, waar al de misère van een we reld ligt opgestapeld. Als hij maar kan werken. Als er. onder deze afschuwelijke omstandigheden, nog van winst sprake kan zijn, dan is dit de winst: Het weten, dat we niet alleen staan, dat we vrienden heb ben. overal in de wereld, millioenen en millioenen vrienden, mensen, die ons willen bijstaan in deze ver schrikkelijke uren. die aan ons denken en voor ons werken. Mensen, die in weinige uren fan tastische prestaties hebben ver richt. enorme sommen hebben in gezameld en waardevolle hulpacties hebben georganiseerd. En in dit geteisterde Nederland staan Britten. Belgen, Fransen en Amerikanen naast de onzen om in de eerste linie het gevaar te keren. Er is een prachtige eenheid onder millioenen en millioenen. Nederlan ders en vrienden van Nederland. Na uren wachten in de kou wer den ze naar Den Bommel gebracht, zestig jongens en mannen uit Rot terdam, Amsterdam, Alkmaar en wie weet, waar nog meer vandaan. De sleepboot „En Avant 14" bracht ze en toen ze zo ongeveer aan het werk meenden te kunnen gaan, stonddaar een luitenant en die vroeg: „Komen jullie doen?" „Vissen,zei Tom Wight. die anders de „Willem Ruys" onder z'n voeten heeft. „Doe me een lol", zei de luit, „we kunnen hier niemand gebruiken. Ga maar weer terug." En de „En Avant 14" wendde de steven en bracht ze terug naar Dordt, waar ze maar moesten zien. dat ze weer thuiskwa men. ,Die organisatie is pet zei den ze, „er was werk zat daar in Den Bommel". Die organisatie Is natuurlijk niet „per". Er is alleen geen enkele or ganisatie tegen de eisen van het ogenblik opgewassen. Het is alle maal geïmproviseerd en het is een wonder, dat alles nog zo vlot loopt. HENK en TEUN MOL. bank werkers uit Dordrecht, vul len zandzakken voor de bedreigde Strijensedijk. Honderden, duizen den zandzakken...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2